RENAULT R-6 KOMT DIT JAAR NOG Vervolg van „De donderdag van Toon H VIGNALE komt met serie hippe auto's DATSUN SUNNY Coupé versie van DAIMLER LIMOUSINE: hoogwaardige wagen PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT ZAlxuxwDAÜ o AUGUSTUS 19uo Hermans: „Ja, praktisch gesproken, technisch gesproken, is het een uitnodi ging. Psychologisch kan ik het niet verklaren. Ik kon het niet verklaren waarom ik naar Wenen ging. Ik kan het ook niet verklaren, waarom ik vroe ger uit Sittard wegging en ging probe ren of ik in Amsterdam een beetje de komiek kon spelen. Ik pakte on een zekere dag mijn spullen en ik ging daarheen. Leuk. Alle mensen zijn ver schillend, gelukkig. Er zijn mensen, die maken blauwdrukken van hun leven en die weten precies wat ze doen en die kunnen dat ook helemaal ontleden en vertellen aan reporters en inter viewers. Ik kan het nooit vertellen". niet op de knieën Wanneer begint Toon op Broadway, gesteld dat er contracten loskomen? Duys: „Eind november, begin decem ber, op z'n vroegst". Hermans: „Dat hangt van die mensen af. Ik heb ze nu wel alvast geschreven dat ik nu echt eis dat ze met positieve dingen moeten komen in die Toronto- dagen en dat ik anders van de hele zaak afzie. Want kijk, hier meent ieder een dat ik op mijn knieën lig te wach ten tot die mensen mij een contract aanbieden. Maar het is eigenlijk wel een beetje andersom. Het is echt niet zo, dat ik op ieder contract braaf zeg: O, dankjewel, alsjeblieft. Geen sprake van. Het contract moet zó zijn, dat het ook werkelijk interessant is om te gaan doen. En als ze me bijvoorbeeld een contract zouden aanbieden, dat ettelijke jaren zou duren, zou ik onherroepe lijk nee zeggen. Daar zou ik gewoon niets voor voelen. Ik ben niet zo'n wereldman, zo'n Amerikaan. Ik ken New York vrij goed, ik ben er vaak geweest, maar ik kan niet zeggen, dat ik daar nou zo verschrikkelijk graag zou willen wonen, 'n Tijdje, akkoord, dat vind ik leuk, fascinerend. Nieuwe mensen ontmoeten en die bespelen. Het is net als met een muzikant die je een nieuw instrument geeft, dat is altijd leuk en grappig. Maar het is een spel letje niet". eigenlijk absurd Willem Duys heeft het gehaald. Hij zet ons netjes af aan Hilton. Hij geeft een hand en rijdt weg. De portier heeft nauwelijks de kans de deur van de auto weet netjes dicht te klappen. Dan gaat Toon Hermans met zijn nieuwe aanwinst Kika Mol in het hotel- restaurant. Daarna gaat die Kika naar huis. En Toon? Die besteedt de rest van de donderdagmiddag aan techni sche besprekingen voor de show, die brengt de avond door met teksten leren en die gaat echt vroeg naar bed. „Ik kan wel eens een avondje door zakken", zegt hij mij, „maar nu niet, Tijdens de voorbereidende tijd van de show beslist niet. Dan moet je erg aan je fysieke omstandigheden denken, want je moet gewoon sterk zijn. An ders hou je het echt niet vol". En dan moet hij toch nog even over dat grote Amerika praten: „Uit Europa is er nog nooit iemand geweest, die op Broadway succes had en zeker niet met een one-manshow. Behalve dan Victor Borge, een Deen, maar die heeft er twintig jaar over gedaan voor hij dat succes had. En mij nemen ze kwa lijk in Nederland, dat ik er een paar jaar over gedacht heb, niet eens aan gewerkt, maa^ gedacht. In Nederland zijn er bijna geen mensen die weten wat het zeggen wil een one- manshow te doen op Broadway. Dat is het allerergste wat je je kunt aan doen; er bestaat niks ergers. Het is absurd, eigenlijk, zeker voor een Hol lands menneke". HARRO COUMANS. LUCKY LIJKE: NAIJVER IN PAINFUL GULCH SUSKE EN WISKE: TEDERE TRONIC A HIGGLES: MATO GROSSO Fiat- Vlgnale: dit is de naam van het nieuwste automerk dat ons lar»d sinds kort rijk is. Deze Turtjnse fabriek maakt een serie auto's op basis van bestaande modellen, t met 'n ouderwetse vormgeving. Men heeft gezocht in de stijl, die in de der tiger jaren populair was. Wagens dus, die vooral veel aan trekkingskracht zul len hebben op jeug dige, sportieve auto mobilisten. Al eerder aan het begin van dit jaar kwam de Italiaanse automobielfabriek Siata met een hippe auto op de Nederlandse markt. Het was Siata Spring, een sportwagentje op basis van de Fiat 850. Vignale pakt de zaken echter nog grootser aan, want deze fabriek komt met een hele serie uit. Zo zijn er op basis van de Fiat 850 maar liefst vier varianten met prijzen, die liggen tussen de 7995 en 9650 gulden. De grote kwaliteiten van de Italiaanse carrosseriebouwers komen echter vooral tot uiting in de coupé-uitvoeringen van de 124 en 125. Heeft Fiat een coupé-versie van de 124, In de klasse van de 125 is men nog niet zover. Vignale vult deze BOEKEN OVER AUTO'S Op het gebied van het automo bilisme zijn dit jaar tot nu toe verscheidene boeken verschenen. Het zijn de volgende: Autotest. Jaarboek 1968—1969 door J. B. Th. Hugenholtz, S. Westra en Joop Blog bij uitge verij Born, Assen. Kies uw auto. K.N A.C.-auto- jaarboek 1968, uitgegeven bij Elsevier (pocket). Het grote kleine wonder. De levensgeschiedenis vhn een auto door Walter Henry Nelson bij uitgeverij Paris. Vraagbaak voor uw Citroen 3CV en Vraagbaak voor uw Fiat 1100 R. Door Piet Olyslager bij uitgeverij Kluwer. Experimentele auto's. Door P. Govers bij uitgeverij Alkmaar. KORTOM leemte op met een wagen die qua vormgeving en techniek terecht een paardepaardje mag worden genoemd. Deze wagen moet In ons land 17790 gulden gaan kosten. Voor de smallere beurzen heeft Vignale ook een exclusief wagentje ontworpen. Hoewel men voor wat betreft de vorm geving de klok zo'n dertig jaar heeft teruggezet, is men qua techniek volledig bij de tijd. Het wagentje heeft een 499'/2 cc motor met een maxlmumvcrmogcn van 22 pk. De topsnelheid van deze Vignale „Gamine 500 Spider" is 105 km/u. De prijs bedraagt 5950 gulden (inclusief linnen kap). Op deze wijze is het mogelijk in de eerste versnelling zonder te ontkoppelen blijven starten. Het klinkt gek, maar een accu kan iemand het leven redden. Mocht de auto bijvoorbeeld op een spoorwegovergang vlak voor een naderende trein zonder ben zine komen te staan, dan kan men het vege lijf redden door dank zij de accu de wagen toch nog zo'n tien meter te verplaatsen. En dat w net genoeg. Ondanks de stakingen, die het bedrijf vier weken hebben stil gelegd, zal Renault begin augus tus haar nieuwste creatie, de R-6, introduceren. Deze wagen is ge bouwd op basis van de R-4, maar heeft als carosserie een verkleind model van de R-16. De R-6 is uitgerust met vijf deuren en wordt aangedreven door een op gevoerde 850 cc motor, die 38 pk ontwikkelt. Het publiek zal de wagen kunnen zien in oktober op de autosalon van Parijs. Begin '69 zal met de export worden gestart. De R-6 zal het gat moeten op vullen tussen de R-4 en de R-8 en moet concurreren met de Ami-6 van Citroën, evenals de Simca 1100. De Japanse automobielfabrieken hou den niet op haar nieuws naar Europa over te brengen. Enige dagen geleden kwamen de gegevens en foto's van de nieuwste creatie van Nissan op ons bureau. Ditmaal geen sedan, maar een coupé, die echter de basisprincipes heeft van de Nissan Sunny. Deze Sun- ny-coupé is ais de foto's ons niet bedriegen een bijzonder elegante wagen, die door zijn fastback daklijn en zijn sterk hellende voorruit een erg sportieve lijn heeft gekregen. De coupé beschikt over dezelfde motor als in de sedan is te vinden. Het is een viercilinder krachtbron met een cilinderinhoud van 998 cc en een ma ximum vermogen van 62 SAE-pk. Vol gens fabrieksopgave bedraagt de top- blijft er altijd be hoefte bestaaD aan automobielen voor j hoogwaardigheids bekleders en an dere hoogst be langrijke personen, voor wie reizen per auto eigenlijk j 'n kostbare tijds- verspilling is eii I daarom met zo min j mogelijk hinder van buitenaf ge paard moet gaan. Het automodel dat voor dit doel bestemd is, is Limousine. Een grote auto met afschei ding tussen bestuurder en in zittenden en klapzittingen. In de begintijd van de auto hadden de meeste automerken een Limousine op hun pro gramma staan, maar tegen woordig zijn er nog slechts enkele van die merken over gebleven. De Britse auto- industrie heeft de Limousine altijd in ere gehouden en Daimler Limousines hebben vele decennia aan het Britse hof gediend. Na de fusie van BMC met Jaguar is men bij Daimler (behoort tot Jaguar) begonnen 'n nieuwe Limousine te ont wikkelen in samenwerking met de carrosseriebouwer VandenPIas, die voor de ex clusieve typen van BMC te kent. De nieuwe Daimler Limou sine vervangt de Vanden- Plas Princess Limousine en de Daimler Majestic Limou- De vormgeving was gericht op 'n gerieflijke accommoda tie van 8 personen en 'n grote hoeveelheid bagage. Het com partiment achter de bestuur der biedt plaats aan zes per sonen: drie op de achterbank en drie op de klapstoelen. Vooral de achterbank' is het summum van komfort. In iedere armsteun bevinden zich een asbak, sigareaan- steker en een schakelaar voor het binnenlicht. Als krachtbron Sungeeit d« bekende XK-motor met bo venliggende nokkenassen, zo als die ook in de Daimler Sovereign is gemonteerd en heeft een cilinderinhoud van 4.2 liter. De motor levert 245 pk bij 5500 toeren per minuut. Automatische transmissie met twee standen voor normaal rijden worden standaard ge leverd. Enkele prestatiecijfers: acceleratie van 080 km/u in 9.3 sec; 0—100 km/u in 13,6 sec. Topsnelheid 176 km/u. Brandstofverbruik 1 op 4,3 tot 6,4. snelheid 140 kilometer per uur. De wa gen kan niet alleen geleverd worden met 'n volledig gesyncroniseerde vier- versnellingsbak, maar tegen meerprijs kan men ook beschikken over een automatische drieversnellingsbak. De handgeschakelde versnellingsbak wordt bereikt met behulp van een kort, ge bogen „pookje" op de transmissie- De coupéversie van de Sunny heeft een totale lengte van 377 cm, een breedte van 144,5 cm en een hoogte van 131 cm. Alleszins aanvaardbare getallen voor een sportief uitziende wagen. Verder beschikt men over voorzieningen die veel weg hebben van het kuipmodcl. Achter de gescheiden /yoorstoelen bevindt zich ccn bank, waarop ruimte is voor passagiers. De Japanners spreken zelfs van drie per sonen maar dat lijkt wel iets te over dreven. De achterbank is wegklapbaar, waardoor men een behoorlijke bagage ruimte krijgt. De totale afmetingen van het interieur zijn: lang 155 cm, breed 125 cm en hoog 106,5 cm. Het dash board. met drie klokken, maakt een heel overzichtelijke indruk terwijl het stuurwiel in verschillende uitvoeringen (waaronder een bouten) is te bestellen. Hel is nog niet bekend of de Sunny- coupé spoedig naar Nederland zal ko men, maar nu de grootste concurrent Toyota ook op de Nederlandse markt een steeds belangrijker plaats in de één-literklasse gaat innemen, mag ver wacht worden dat Nissan met deze wagen (die in Japan ruim 5000, kost, waarop men In Nederland echter niet mag rekenen mede door te hoge invoerrechten) een nieuw wapen in de concurrentiestrijd wil hebben. Voor het jaar 1968 heeft Nissan overi gens grote verwachtingen. In 1967 steeg de produktle met 36% ten op zichte van het jaar 1966 tot een totaal van 721.000 eenheden. Hiermee klom de fabriek op tot de achtste plaats op de wereldranglijst van de automobiel producenten. Van Nissan, Datsun en Prince automobielen vonden, 133.000 wagons hun weg naar landen overzee.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10