Hans van H. niet de grafschenner? Kerken in Breda en Roosendaal beklad met hakenkruizen en leuzen Operatiepatiënten naar huis wegens tekort aan bloed TWIJFEL AAN CONCLUSIE VAN HAAGSE GRAFOLOOG RAMP DREIGT IN HEERLEN Concurrentie- gevecht om bloeddonors ♦karnemelk* lekkere, koele, slanke, witte ♦dorstlesser* Breda leek woensdag even op Chicago VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (ADVERTENTIE) een onzer verslaggevers-! BREDA Hans van H. uit het Belgische Hasselt, die ervan wordt verdacht de beruchte grafschenner te zijn, die ruim twee jaar lang kerken en begraafplaatsen in Nederland, Bel gië en Duitsland onveilig maakte, zit mogelijk onschuldig in voorarest. Donderdagmorgen zijn namelijk kerkschennissen ontdekt in de Antoniuskerken in Breda en Roosendaal. Naar alle waarschijnlijkheid zijn deze gepleegd door de „echte" grafschenner. Teksten en letter tekens vertonen alle mogelijke overeenkom sten met vroegere opschriften. De kerkschen- nis in Breda werd omstreeks half twaalf gistermorgen ontdekt door een kerkganger. In Roosendaal gebeurde dat een uur later. De dader moet tussen tien uur en half één in Roosendaal zijn geweest en tussen half elf en half twaalf in Breda. Dit is gebleken uit het eerste onderzoek. In de Antoniuskerk In Breda wilde een kerkgan ger een kaars aansteken toen hij aan zijn rech terkant iets zag schitteren. Hij keek beter en zag op een van de kruiswegstaties een hakenkruis. Bij een nader onderzoek ontdekte de politie teks ten als „Van Osta ik ben er weer" en „Satan is onze god", opgesierd met hakenkruizen en S.S.- tekens. Ook werden enkele Maria onterende op schriften gevonden. In de Antoniuskerk van Roosendaal een ongeveer gelijk beeld. Alleen moet de dader hier meer tijd hebben gehad want hij schreef hier een van zijn beruchte brieven aan de leider van het on derzoek, de Weertse hoofdinspecteur van politie, mr. Th. van Osta. Op een biechtstoel stond „Satan is onze God, de grafschenner is er weer, groeten aan Van Osta, leve de klootzakken van de politie". Op de preekstoel in Breda werd later nog het opschrift „leugenaars" gevonden. In alle geval len was geschreven met de bekende blauwe vilt stift. Mr. Th. van Osta nam zelf direct de leiding van het onderzoek op zich. Hij bezocht beide ker ken en vergeleek het handschrift met schriftproe- ven van eerder gepleegde schennissen. Nadat de op dezelfde voet verder gaan". De Bredase hoofdinspecteur van politie A. Punt- man die ook deel uitmaakt van de speciale on derzoekscommissie zei: „Ik heb er steeds aan ge twijfeld of .Van H. wel de „echte" graf- en kerksehenner was. Er bleven na zijn aanhouding teveel vraagtekens over". Uit verschillende berichten uit België krijgt men sterk de indruk dat het onderzoek inzake Van H. in een impasse geraakt is. Belgische B.O.B.-func- tionaris Moonen, die een leidende functie vervult technische recherche films en foto's had ge maakt, konden de opschriften worden verwijderd. In Breda werd de kerk in de loop van de middag gesloten voor het nieuwsgierige publiek, dat niet kon geloven dat de arrestatie van de 47-jarige Hans van H. blijkbaar een misgreep van de Bel gische justitie is geweest. Vraagtekens Mr. van Osta onthield zich gistermiddag van een uitgebreid commentaar. Hij beperkte zich tot: „We hebben steeds de mogelijkheid open gelaten dat er sprake zou zijn van een vergissing of van meerdere daders. Daarom hebben wij ons onder zoek gewoon voortgezet, ook na de arrestatie van Van H. Natuurlijk hebben we bepaalde vermoe dens omtrent de dader(s), voorlopig blijven wij in het onderzoek en het verhoor van Van H. gaf deze week echter te kennen dat hij er meer dan ooit van overtuigd is dat Van H. de „echte" graf- en kerksehenner is. Een grafoloog van het gerechterlijk laboratorium In Den Haag sprak enkele dagen geleden echter zeer ernstige twijfels uit over de gelijkvormig heid van het handschrift van Hans van H. en van de grafschenner. Van H. zelf heeft steeds ont kend iets met de schennissen te maken te hebben. Voor mr. G. van Even officier van justitie bij het Belgische krijgsauditoraat te Neheim Hüsten blijft Hans van H. ook na het nieuwes dat hij don derdag uit Nederland vernam een „zeer ernstige verdachte". Van H. blijft dan ook voorlopig in hechtenis. Zoals bekend zit de 47-jarige Van H. in de Bel gische N.A.V.O.-kazerne te Neheim reeds 17 da gen in voorarrest. Mr. Van Even toonde zich niet verwonderd. „Wij hadden dit verwacht. Van H. had meermalen laten doorschemeren dat anderen voor zijn alibi zouden zorgen. Waar het ons bi. deze nieuwe feiten om gaat is, betreft het hier ori ginele opschriften of nabootsingen". Geen waarde Over de uitlating van de grafoloog van hel ge- rechterlijk laboratorium in Den Haag zei mr. Van Even: „Onmiddellijk na de arrestatie hebben wij inderdaad een grafoloog uit Den Haag geraad- pleegd. Van H. deed vier of vijf schriftproeven telkens op een andere manier. Er was duidelijk van schriftvervorming sprake. Dat was zelfs een leek zonneklaar. Die grafoloog ging daarna tot 12 augustus op vakantie. Op basis van die v vormde schriftproeven heeft nu een assistent Den Haag als zijn persoonlijke mening te ken nen gegeven dat Van H. niet de gezochte mar. kon zijn. Maar die bewering heeft geen weten schappelijke waarde". Mr. Van Even deelde nog mee: „Ik bezit niet vol doende nieuwe gegevens. Aan de hand van gegevens waarover wij nu beschikken komt V H. niet vrij. Ik ben geen helderziende en ge O. L. Heer. Ik weet dus niet wat voor nieuwe 2 ken aan het licht komen. Maar voorlopig blijft van H. voor mij een „zware verdachte" en ii B.O.B.-kringen te Hasselt hélt men over naar de opvatting, dat in Breda en Roosendaal iemand aan het werk is geweest die de politie om de tuin wil leiden en daar mee zelf in de publiciteit wil komen. Internationale conferentie sociaal welzijn (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Helsinki wordt van 18 tot 24 augustsus de veertiende inter nationale conferentie over sociaal wel zijn gehouden. Dit keer is het thema: de rechten van de mens. Tot dit thema is besloten omdat het twintig jaar gele den is dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties de universele ver klaring van de rechten van de mens aan vaardde; - ^Tweeduizend afgevaardigden uit 70 lan den zullen aan de conferentie deelnemen. Elk van de 70 landen zal een nationaal rapport over het congresthema indienen. Het Nederlandse rapport is onder auspi ciën van de nationale raad voor maat schappelijk welzijn opgesteld door prof. mr. J. J. M. van der Ven, hoogleraar in het arbeidsrecht aan de rijksuniversi teit in Utrecht, mr. dr. H. Leenen, al gemeen secretaris van het Wit-Gele Kruis en mr. J. F. Beekman, secretaris van de nationale raad voor maatschap pelijk welzijn. (Van onze correspondent) HEERLEN Het Heerlense Dc We verziekenhuis heeft een zeer ernstig te kort aan bloed. Vooral aan dc meest voorkomende bloedgroep O-positief en aan de groep A-negatief. Een ongeluk met enkele ernstige gewonden is al ge noeg om hel ziekenhuis door de hele voorraad O-positief heen te helpen. „Als dat zo door gaat vrees ik een ramp. Er zijn al operatiepatiënten naar huis gestuurd met de mededeling dat zij moeten wachten tot er meer bloed Arguedas terug naar Bolivia LONDEN (Reuter) De Boliviaanse ex-minister van Binnenlandse Zaken An tonio Arguedas, die het dagboek van de in zijn land gesneuvelde guerrillaleider Che Guevara naar Cuba heeft gestuurd, heeft gezegd dat hij binnen enkele da gen naar Bolivia zal terugkeren. Dit is meegedeeld door de Boliviaanse ambassadeur in Londen, waar Argue das sinds zaterdag verblijft. Arguedas heeft woensdag een ont moeting gehad met de ambassadeur, die hem een boodschap van president Barrientos overbracht. Hierin werd Ar guedas gevraagd terug te keren om te recht te staan. Daarbij werden hem al le waarborgen verzekerd die zijn rech ten als Boliviaans burger meebrengen. Arguedas heeft dit aanbod aanvaard, al dus de ambassadeur. is", zegt internist dokter J. Bessems, die de Heerlense bloedtransfusiedienst onder zijn beheer heeft. Dinsdag zal een gx-ootscheepse blik semactie worden gestart die alleen om de achterstand in te lopen al zo'n 400 tot 500 donors moet opleveren. Dokter Bes sems heeft een viertal oorzaken voor de sterk verminderde bloedvoorraad bij de hand. Het aantal afmeldingen van do- nors is met rond 100 procent gestegen.. Ook al omdat een groot aantal potenti ële donors (jonge mensen) de mijnstreek heeft verlaten. Het aantal nieuwe donor meldingen is sterk verminderd, het aan tal eex-ste hulp gevallen is het eerste half jaar met liefst 500 gestegen. Het toene mend aantal verkeersongelukken is daar niet vreemd aan. Duitsland, vooral Aken, is een ernstige concurrent omdat daar al 40 mark voor een half liter bloed wordt betaald. „Op het ogenblik hebben wij al 180 kolven O-positief van donors af genomen, die eigenlijk pas in augustus aan de beurt waren. Wanneer wij deze achterstand px-oberen in te lopen door in augustus de donors van september op te roepen dan dekken wij het ene gat met het andex-e. Daarom moeten wij nu deze achterstand zien in te lopen. Daar zijn zeker 400 tot 450 nieuwe donors voor nodig. Ongeveer 45 procent van hen be schikt over de meest gevraagd bloed groep O-positief. Behalve het tekort van 180 kolven O- positief moeten wij nog 20 kolven A-ne- gatief inlopen. Voor augustus hebben wij nog ter beschikking over 34 ingeschreven donors. Door ziekte en vakantie valt daar de helft nog vanaf. Er blijven rond 16 donors over. Dat is 16 kolven. Ik denk er in augustus ongeveer 160 nodig te heb ben. Wanneer dit zo door gaat dan dreigt er een ramp. De vitale gevallen kunnen wij nu nog wel helpen maar bij deze ten dens zal zelfs dat over enige tijd niet meer kunnen. Het is theoretisch moge lijk dat een zwaar ongeluk met ernstige gewonden onze hele voorraad aan O-po sitief opsoupeert. Er zijn at operatiepa tiënten naar huis gestuurd. Ze moéten wachten totdat wij weer over voldoende bloed van de groepen O-positief en A-ne- gatief beschikken". Dokter Bessems en ook hel Ned. Rode Kruis dat voor het hele land de bloed transfusiedienst regelt, zijn niet ingeno men met de methode die het buitenland toepast( betalen voor bloed. „Het norma le tarief is in Duitsland 10 mark. Het ziekenhuis van Aken biedt nu al 40 mark voor iedere halve liter bloed. Zulke me thoden werken misverstanden in de hand. De statistieken wijzen uit dat zich in den lande waar het bloed gratis wordt af gestaan bij transfusie veel minder com plicaties voordoen dan in 'den waar donors betaald woi-den. W il wordt er voor betaald dan schept men een reden om ziektes te verzwijgen. Bewust of on bewust houden ze soms ziektes voor zich om aan het geld te kunnen komen. Bij keuringen komt een ziekte niet altijd Echtscheiding voor Roger ..Scant'' Moore? LONDEN (AP) Tegen Roger Moo re. dc Engelse acteur, die in een popu laire televisieserie de rol van de Saint speelt, is een echtscheidingsprocedure aanhangig gemaakt. Do zaak, die door zijn vrouw, de zan- geres Dorothy Squires, werd ingediend, is in het Londense echtscheidingshof ge rangschikt onder de zaken „zonder ver dediging", De reden werd niet bekend gemaakt. Moore is in 1953 met Doro thy Squires getrouwd. Zij hebben geen kinderen. Biennale dichtkunst in Rnokke KNOKKE-HET-ZOUTE (AP) Dich ters uit de gehele wereld zullen op 5 september in het Belgische kustplaalsje Knokke-Het-Zoute bijeenkomen voor de zevende internationale Biennale van dichtkunst. Het thema zal zijn „Ho roscoop der dichtkunst: de dichtkunst van morgen in de tijdschriften van vandaag" (La poésie de domain dans les revues d'aujourd'hui). Een overzicht van een van de fes tiviteiten in het kader van he jeugd- fesival in Bulgarije. Jonge Bulgaren zijn bezig me een gymnastiek- demonstratie. Op het middenveld het embleem van het festival. Op de tribune vormen gymnasten de woorden .vrede", solidariteiten vriendschap Overnachtingen buitenlanders teruggelopen Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het eerste kwartaal is het aantal in ons land overnachtende buitenlanders sterk teruggelopen. Ver geleken met de overeenkomstige periode van 1967 daalde het aantal overnachtin gen met. 10,5 procent (van 622.000 naar 557.000). Deze achteruitgang moet wor den toegeschreven aan het feit, dat de altijd druk bezochte paasdagen dit jaar in april vielen en niet in maart zo als vorig jaar. P. de ZEEUW OVERLEDEN Bekend acteur kinderboeken NIJKERK (ANP) Donderdagavond is op 78-jarige leeftijd te Nijkerk over leden de heer P. de Zeeuw J. Gzn, be kend als schrijver van verscheidene kin derboeken, speciaal op historisch gebied Ook schreef hij een boekje getiteld „Nij kerk in de greep der nazi's". De heer De Zeeuw heeft 37'/b jaar het gereformeerd onderwijs gediend en bekleedde talrijke functies op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Geen succes met gestolen cheques GRONINGEN (ANP) In Groningen is gearresteerd een 21-jarige man, die Amerikaanse reischeques poogde te ver zilveren, die van diefstal afkomstig waren. Hij liep tegen de lamp door zijn slecht Engels en door de afwijken de haxxdtekening. F had er tien in be zit ter waarde van 120 dollar. Zij ston den op naam van de Amerikaanse mej. Lloyd en waren in Amsterdam gestolen. in goedkope, echte liters en nog thuis bezorgd ook MOORDAANSLAGEN IN ENKELE UREN Politie zette de daders achter slot en grendel (Van een onzer verslaggevers BREDA Woensdag zijn in Breda twee pogingen tot moord ondernomen. In het eerste geval werd een vrouw vrij ernstig ge wond door een messteek in hoofd en rug. Haar man liep een hoofd wond op. In het tweede geval werd niemand gewond. Beide daders zijn aangehouden. In elk van de twee gevallen was volgens de poli tie sprake van voorbedachte rade. De 20-jarige Marian B. had enkele da gen geleden haar verkering met dc 32- jarige P. L. uit Breda uitgemaakt. De man was daarvan zo overstuur, dat hij eergisteren met het plan rondliep haar te vennoorden. Woensdagmorgen ont moette hij het meisje voor haar ouderlijk huis. In de portiek probeerde hij huur te wurgen, maar dat mislukte doordat zij hevig tegenstand bood en 't op een gillen zette. Toen L. daarop een sleek- bijtel uit zijn zak haalde en het meisje daarmee bedreigde wist zij zich na een snelle sprint in veiligheid te brengen. Van het drama werd geen aangifte ge daan bij de politie. Woensdagavond stond Marian B. om streeks 7 uur met een buurman te pra ten toen L. met zijn auto weer lungs- kwam. Hij zag hel meisje, draaide zijn wagen en probeerde zijn ex-vriendin en haar buunnan op de stoep omver te rij den .Opnieuw mislukte zijn mooi-dpoging doordat beide personen tijdig achteruit konden springen. Woedend gooide L. daarop enkele uren later een steen dooi de ruiten bij de ouders van Marian. De inmiddels gewaarschuwde politie zag de man in zijn Fiat 500 wegrijden. Een sur veillance-auto probeerde L. klem te rij den maar deze zag hel gevaar tijdig en gaf vol gas. Er volgde een woeste ach tervolging waarbij drie politiewagens werden beschadigd. De man wist te ont komen in de richting Tilburg. Daarbij reed hij enkele malen met een vaart van boven de 100 km door rode stoplichten. Hij wist te voorkomen dat de politie auto's hem klem reden door telkens als er een naast hem kwam te rijden zijn wagen naar dc politie-auto te sturen, zodat de agenten wel moesten remmen, wilden zij niet vex-ongclukken. L. hield het spel vol tot voorbij Tilburg. Onder Moergestel tenslotte kon een wagen van de Tilburgse politie hem klemrijden. De man werd woensdagavond in Tilburg in gesloten en gisterochtend overgebracht naar Breda. Hij zal worden vervolgd voor herhaalde poging tot moord. Enkele uren later Het tweede geval speelde zich enkele uren later af in een bar aan de Haven- markt in Breda. Daar kwam dc 43-jarj- ge Qrcdanaur J. v. d. Z. omstreeks een uur binnen. Hij zag daar de 30-Jarlge mevrouw P. v. d. K., getrouwd met de exploitant van de bar, J. v. d. Z. is een stiefbroer van de exploitant. V. d. slak direct 11a zijn komst de vrouw met een mes in haar achterhoofd en ln haar rug. Bovendien sloeg hij haar een aan tal tanden uit de mond. De aanleiding hiertoe schijnt een allang slopende fami lieruzie te zijn. De vrouw wist de aan valler verder van het lijf te houden met een fles, ze rende hevig bloedend de straat op naar een andere bar, waarvan haar man eveneens exploitant? is. Daar trof zij haar echtgenoot aan, die mee naar buiten ging om v. d. Z. te zoeken. Die stond midden op de Havermarkt. V, d. V. sloeg zijn stiefbroer bulten wes ten. De gealarmeerde politie bracht de vrouw naar het St.-Ignatiusziekenhuis en nam beide mannen mee naar het bureau. Nieuwe secretaris Dagbladpers bladpers heeft besloten de N.D.P.-le- denvergadering voor te stellen de heer mr. G. J. van Roozendaal per 1 januari 1969 te benoemen tot algemeen secreta ris vun ri<- N.I) l\ Ik- Ine, V.in Kihi/.i-ii- daal is thans directeur van het Cebuco (het centraal bureau voor courantenpu bliciteit van de Nederlandse Dagbladpers) Zoals bekend heeft de huidige alge meen secretaris van de N.D.P., dc heer mr. J. J. Nouwcn, per 1 januari a.s, de functie van adjunct-directeur van A. Sijthoff N.V. in Den Haag aanvaard.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5