®e£eidsc(5oMa/nt modern..handig..heerlijk Friesche Vlag Goudband en Melitta FRIESCHE VLAG GOUDBAND FRANCOISE SAGAN VECHT AAN „KLASSIEKE ROMAN" Royale uitgever betaalt er elke II!: maand frs. 20.000 voor Inkrimping bij Franse radio en t.v. PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 Macht minister kleiner dan zijn partij lief is 1 eens de forse uitspraak gekomen, dat het bij ministers van Financiën, of die nu Vondeling of Witteveen heten, één pot nat was. Degenen die deze beeld spraak even verfoeilijk vonden als de lood-om-oud-ijzertheorie van mr. Bies heuvels politieke vriend Roolvink, zullen de anti-revolutionaire fractieleider licht een beetje gelijk geven na kennis te hebben genomen van prof. Witte- veens nieuwe nota van wijzigingen bij het al flink bejaarde wetsontwerp inza ke de vennootschapsbelasting. Wetsontwerp noch nota van wijzigin gen zijn een kostje dat lekker smaakt in de mond van mensen die geloven dat het liberale partijprogram het beste was dat bij de laatste Kamerverkiezingen voor de Nederlandse burgers op tafel lag. En minister J. Witteveen is gega randeerd toch een „belijdend" WD'er. Het geval-Witteveen staat niet op zich zelf; inderdaad heeft een paar jaar gele den minister Vondeling als beheerder van de schatkist maatregelen moeten goedkeuren en nemen waaromtrent de socialisten in elk geval binnenskamers met geween en tandengeknars gewerkt zullen hebben. En zulke situatie doen zich niet uitslui tend voor met betrekking tot de bewinds lieden van de Kneuterdijk. Heel vaak komt het voor dat in de praktische po litiek de macht van een minister min der vèr reikt dan zijn partij en zijn poli tieke vrienden in de Kamerfractie lief vorige maand in deze kolom al eens hebben aangesne den: de marge waarbinnen in de prak tische politiek door een kabinet verande ringen kunnen worden aangebracht, is maar betrekkelijk gering. In theorie lijkt het, dat een minister voor financiën via zijn fiscaal beleid de marge veel groter kan maken of door drastische verschuivingen hele nieuwe mogelijkheden kan openen. Maar de nuchtere werkelijkheid wil dat zo'n be lastingbeleid dan ofwel tot sociaal on recht leidt of uitdraait op het slachten van de kip die gouden eieren moet pro duceren. Ook de drastische verschuivingen la ten zich gemakkelijk bij verkiezing campagnes beweren dan op het Bin nenhof tot stand komen; want altijd weegt het gewicht van de economie op de politiek zwaarder dan dat van de po litiek op de economie. Door verschillende politici in Nederland wordt verkondigd, dat dit hiet rechtstreeks gevolg is van de compro missenpolitiek, waartoe in Nederland re gering en Kamer vanwege ons partij zen genoodzaakt worden. Wij zijn de laatsten om te beweren dat het hier niet beter kan; maar bepaald niet de eersten om uit de feiten in landen met een een voudiger partijstelsel te concluderen, dat een regering daar zich wel vrij van compromissen kan houden en onver vaard aan de uitvoering van het eigen partijprogram kan werken. 70 is het begrijpelijk dat de sedert 1945 in Nederland elkaar opvolgende kabinetten slechts accentverschillen ge bracht hebben; of als men die term juister vindt het draaide meestal uit op bijsturen. Ettelijke keren is er bij verkiezingen wel gesproken over een radicaal ander beleid, maar wanneer politici, die hier- gepleit hadden zich met verant woordelijkheid op regeringsniveau be last zagen, ontdekten ze al spoedig de betrekkelijkheid van de mogelijkheden tot dit „radicaal anders". Accentverschillen en bijsturen, dat kan op zichzelf al een belangrijke zaak zijn; zeker in het politieke spel. Voor de politieke duidelijkheid ware het te wen- dat het bij verkiezingscampagnes wat meer over deze boog gegooid werd en wat minder over die van het to taal andere dat toch een utopie blijft, omdat het een onmogelijkheid is. ze maar in haar provincie stadje gebleven. Want in Parijs krijgt het jachtende zakenleven de man weer te pakken, hij verwaarloost zijn geliefde, die op haar beurt afknapt en zelfmoord pleegt. Echt klassiek. Fiasco van een bemiddeling we doelen dan op de droom dat dank zij bemiddelingspogingen van vooraan staande K.V.P 'ers de eenheid in de ka tholieke aardsfractie van de Domstad hersteld zou zijn. Maandagochtend bij het ontbijt hebben we het nieuws van het bittere ontwa ken te slikken gekregen: minstens vijf leden van de K.V.P.-fractie onder wie één wethouder zijn uit de partij getreden en hun voorbeeld zal mogelijk nog door twee andere fractieleden, onder wie de andere wethouder, worden gevolgd, Gaat dit allemaal door dan zou een ruime meerderheid van de KVP-frac tie uitgetreden zijn. Daar men van plan is op de basis van het K.V.P.-program als onafhankelijke groep in de Raad te blijven, betekent dit dat de eigenlijke K.V.P.-fractie in Utrecht gereduceerd wordt tot een klein groepje van rijf le den. Nota bene de vijf die een paar maanden geleden een eigen weg schenen in te slaan. TAS de c conflict, dat bemiddeling nodig maak te, een meningsverschil over het finan cieel beleid in de gemeente, nu in twee de instantie is dc steen des aanstoots een perspublikatie na de bemiddeling en de weigering van de gemeentelijke centrale der K.V.P. om zich hiervan te distantiëren. Over het oorspronkelijke conflict kun nen we bij gebrek aan voldoende betrouwbare gegevens geen oordeel vellen. Wel menen we nu te kunnen moeten constateren dat de bemidde ling, misschien wel door het nalaten van een paar afspraken die men bij het slagen van een bemiddeling beter wel kan maken, een fiasco Is geworden. Tevens begint het erop te lijken, dat persoonlijke tegenstellingen van meeta- faan een belangrijke rol in het conflict hebben gespeeld. Anders kunnen wt ons moeilijk voorstellen, dat het gevon den compromis zo snel een lekke red dingsboot blijkt te zijn. Het kan niet anders of de bemidde laars in de Utrechtse controv ben het laatste stadium van het arbeid met te veel optimisme en met te wei nig zorgvuldigheid behandeld. Zo begrij pen we bijvoorbeeld niet best, dat van de bemiddelaars zelf zich tot enige uitspraak in een perspublikatie laat leiden. Bemiddelaars doen zo iets ge woonlijk namelijk niet. INTUSSEN is er In Utrecht een zon derlinge situatie ontstaan. De nu uit de partij getreden raadsleden hebben geen conflict met de landelijke partijleiding als sympathiseren enkelen van hen wel met de „radicalen" maar zij ver oordelen 't optreden van de plaatselijke partij-organisatie. De grote vraag is nu, wie op dit moment het vertrouwen van de kiezers hebben: de minderheid die officieel KVP-fractie heet of de meerderheid die uitgetreden is, In zo'n situatie zou een regerendum onder de KVP-kiezers feitelijk het enige middel zijn om uit te maken, wie er namens de K.V.P.-klezers zitting hebben in de Raad. Vol gens de ultgetredenen is hun beslissing immers alleen maar veroorzaakt door dat de structuur van de K.V.P. cn voor al de positie hierin van de plaatselijke KVP-centrale hen geen andere moge lijkheid meer lieten. Wij vragen ons af, of het landelijke bestuur van de K.V.P, hiermee genoegen kan nemen; in hoeverre is dit bestuur het met de plaatselijke centrale eens? Wanneer inderdaad beide katholieke wet houders hun portefeuille ter beschikking stellen, ontstaat er in Utrechts Raad wel zo'n zonderlinge en voor het K.V.P.- kiezerskorps zo'n verwarrende situatie, dat nieuwe stappen van de hoogste KVP- leiding noodzakelijk worden. Men kan de situatie in Utrecht toch niet gelijk stellen met die welke meer voorkomt: namelijk wanneer een kleine minderheid van een fractie de meerder heid de rug toe keert. Voor ons telt in dit geval dan ook nog mee, dat de be middelingscommissie in de afwerking van haar missie ten dele gefaald heeft. PARIJS Frangoise Sagan zit in de vakantiemaanden druk te schrijven aan haar nieuwe roman, die dit keer geen kleintje, maar een grote zal worden men fluistert zelfs van driehonderd pagi na's. Ze heeft e gever, Henri Flammarion. de verholen waar zijn maar "iuuaau AA O. V ULfl Frangoise zit in een gehucht men zegt zoveel krijgt aan de Middellandse Zee dat Frangoise van hem al twee koelbloedig uit de weg. Of hij maar zo'n beetje met het le- Opio heet, waar ze een' oud jaar lang 20.000 frank per schiet ze dood, of hij rommelt ven, wat gemakkelijk kan met klooster gekocht, of gehuurd maandniet alleen als afbeta- net zo lang aan bouten en 20.000 frank in de maand heeft waar vroeger monniken ling op komend honorarium, moeren van hun auto, dat ze van een royale uitgever. Waar hebben gewoond. De stilte maar ook om haar aan zijn de bocht uitvliegen en er ge- ze nu aan bezig is wordt van voorheen is er gebleven uitgeverij te binden. Boeken weest zijn. Een andere truc is, „klassiek" waaronder dan want in de tien grote kamers van Frangoise gaan weg in dat hij tijdens het opnemen moet worden verstaan uit het wonen alleen maar haar moe- 100.000 tot 200.000 exempla- van een film een geweer, werkelijke loven gegrepen, derhaar zuster, haar zoon ren, dus daar valt voor de uit- waarin een flodderpatroon Geen speelse fantasie meer. gever wel een slordige duit moet zitten, met scherp laadt He komt ongeveer op het aan te verdienen. cn dan is er weer eee vijand volgende neer. van zijn beminde uit de weg Het wordt een serieus, klas- geruimd. Uit komen doet het Een Parijse zakenman van 35 siek boek, ernstiger dan het nooit. En als de vrouw, waar heeft om de een of andere vorige „Le fardé du coeur", zielsveel van houdt, met reden een morele depressie In een van de tien kamers zit dat wij overigens met plezier een andere man gaat trouwen, gekregen? Om daarvan bij te Frangoise achter haar schrijf- hebben gelezen. Een vrouw in reist hij haar overal op haar komen is hij een paar maan- machine. Ze tikt regel voor Hollywood, niet te oud, niet huwelijksreis achtenia en den gaan uitrusten in een pro- regel, bladzij na bladzij, tot te jong, heeft een raar soort Tz'jn,1"tre^ ?n hetzelfde vinciestadje, waar hij een jon- het bij elkaar zo'n 300 blad vriend, die op haar verliefd hotel. Vind je dat nou leuk, ge, getrouwde vrouw leert zijden zijn geworden en onder is. Zij niet op hem. Van haar vraagt haar man? Och zegt kennen. Men voelt het al het stoffelijk overschot van kant alleen maar veel sym- lk vmd het toch wel aar- aankomen: smoorverliefd van die arme provincievrouw een pathie en meer niet. Ze zeit dl® en sympathiek. En daar is beide kanten. Zij gaat van streep kan worden gezet. Zegt hem graag, maar voor de restnet verhaal mee uit. haar man vandaan en reist niet het spreekwoorde dat de met de beter geworden zaken- een zijn dood de ander zijn man terug naar Parijs. Was brood si? haar vroegere man Bob. En niet te verge ten haar Duitse herder, zo op de foto te zien een pracht van een exemplaar. Met de beste wensen Op 1 augustus is voor het gehele voort gezet onderwijs de mammoetwet van kracht geworden. Experimenterende scholen, die al 1 of meer jaar volgens mammoet" werken, blijven in de hogere klasen nog een paar jaar voor- ti vooruit lopen, maar in de brug klas is het gehele voortgezette onderwijs a geëgaliseerd. De datum van 1 augustus 1968 zal als zodanig van belang blijven voor de geschiedenis; van meer belang is wat u in feite gaat gebeuren. Bijvoor beeld of men op grote schaal de nieuwe mogelijkheden optimaal benutten gaat; ien waar nodig op tijd verder zal weten te gaan, daar waar de ontwikke ling feitelijk al andere wijziging vergt dan die welke uit de mammoetwet van Cals c.s. voortvloeien; of men bij ver dere experimenten zich zal weten te dek ken tegen het gevaar van door de bo men het bos niet meer te zien; of men bij het streven naar goede aansluitings mogelijkheden zich zal weten de vrijwa ren tegen het fabriceren van een een heidsworst die misschien economisch erg aantrekkelijk lijkt, maar onderwijskun dig een onding zal blijken te zijn. Afgelopen jaren is er reeds op 'n be hoorlijke schaal met de „mammoet" ge- experimenteerd. Wie de verslagen van de experimenterende scholen kritisch leest, zal herhaaldelijk de bekentenis tegen komen, dat men wel goede hoop heeft, maar in meer dan één opzicht be paald nog niet zeker is van zijn zaak. Soms komen er van experimenteren de scholen of onderwijsexperts enthou siaste verhalen met een strekking als of men de oplossing heeft gevonden. Bij nader inzien blijkt het vaak slechts een oplossing te zijn zonder eni ge garantie dat het inderdaad de bes te oplossing is. Daarom staat de „mammoetwet" er vandaag precies zo op als pas geboren baby's; een stuk nieuw leven maakt de. meeste mensen blij en schept optimis me voor de toekomst. Hoe die toekomst precies zijn zal, weet niemand. Maar voor het actuele moment domineren in elk geval de beste wensen. Het interessante is in het geval de mammoet, dat we met zijn allen leerlingen, ouders, docenten, onderwijs experts en overheid een stuk verant woordelijkheid dragen voor het in ver vulling gaan van die wensen. Met zijn allen; als één van de partijen verstek laat gaan, kunnen reeds de kinderziek ten tot een gevaarlijke crisis leiden. (STER- reclameuitzendingen or 18.55, 19.03, 19.56 e 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.06 uur: Berenstreken, tv-serie 19.31 uur: Liebermann Liebermann, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De zaak Jakubowski (2), tv-spel 22.15 uur: Wielewaal en andere vogels, informatief programma 22.45 uur: Ds. J. Overduin spreekt NTS: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer Nieuws in het kort 19.03 uur: Van gewest tot gewest 19.25 uur: 19.00 uur: Met uw verlof, vakantieprogram m a 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Peyton Place, tv-serie 21.05 uur: Richard Crenna als Slattery, tv-serie KRO/RKK: 21.55 uur: Athos, documentaire NTS: 22.25 uur: Tweede journaal De met 9 aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. Gcrrit Polder en Lucie Q. Bakker expo seren hun schilderijen, tekeningen en keramiek van 3 tot en met 23 augustus in kunstzaal „Polder", Kleine Kazer nestraat 5, Den Haag. André en Kees de Kruljff exposeren van 3 tot en met 30 augustus in Galerie Paul van Solingcn hun schilderijen en beeldhouwwerken. Galerie Paul van Solingcn ligt aan de Denneweg 79. Den Haag. Natuurlijk hebt u. mevrouw, uw eigen manier om het lékkerste kopje koffie te zetten. Veel beproefd (en graag geproefd!) is koffie, die gezet is volgens de handige Melitta snelfilter- methode. Schenk het kopje vol met hete koffie, voeg suiker toe naar smaak en dan een héél klein scheutje ..Friesche Vlag" GOUDBAND. Resultaat: een extra lekker kopje koffie met een vóllere smaak, een kostelijk aroma en een prachtige, goudbruine kleur! de meest gebruikte koffiemelk in Nederland! HILVERSUM 1 HILVERSUM II Radionieuwsdienst HILVERSUM I: AVRO: NCRV: 7 00i 8 00 n 00 13 0ü 20.30—22.00 uur: 20.10—21.55 uur: 1600 18 00 19 30 22 30 Berlijns Filharmonisch Landlopen, lichtvoetig 23.55 Orkest programma HILVERSUM II: 23.15—23.55 uur: 23.00—23.55 uur: 7-00i 7>30i 8-00> 8 ;!0 12 30( Muziek voor de Kleine Hallo Europa, 18.30, 22.30 23.55 Zaal schakelprogramma HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA tie. 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.29 Stereo: Zigeunerorkest (gr.). 12.49 Rechtten slecht, praatje. 13JI0 Nieuws. VARA: (opnj'. NRU S bUO Stereo6;' "nehte™grammo- Stereo: lichte orkestmuziek. 15.20 Sjok, sjok, sjok. achter aan m'n rok, reportage over kin- HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal, 18.30 Stereo: Metropoleorkest: amusementsmuziek. 19.00 sing" internationale competitie voor "arna- teurkoren. VPRO: 16.00 Nieuws. 1G.02 Thuis, Jazz Spectrum. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Opdat zij allen katholiek zijn. AVRO: 20.05 Land der Muzen: kunstkroniek. 20.30 Ber lijns Filharmonisch orkest en soliste: klas Informatie: achtergronden en commentaar. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badine- met Enrico Macias. 22.30 Nieuws, evtl. SOS- berlchten. 22.40 Beursberichten en radiojour- naars van de koningin Ellsabethwedstrijd 1968 voor plano: moderne en klassieke mu ziek. 23.13 Stereo: muziek voor de kleine zaal: moderne en klassieke kamermuziek. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang praatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Stereo: jazz muziek (gr.). 19.15 Muziek van het Leger des Hells (gr.). 19.30 Klassiek planoconcert (gr.). 20.10 Landlopen: een lichtvoetig programma met regionale inslag in en rondom Gaaster- 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging.) 8.uo Nieuws. 8.11 Voor de kinderen. 8.30 Nieuws. 8.32 Toerlngclub: vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.40 Zoekend geloven: godsdien stige vorming ln deze tijd. 10 uur Stereo: Aubade: Moderne en klassieke orkestwerken (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; ^«^Actualiteiten; Op ere t tem uzi e '(grTRO S 'Ts .01'4 Rad i 0 k1 CB0ekbespreki'ng6 22.3™°l!neuws?*22.4(1 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: licht orkest (gr.). 23.00 Hallo Europa: amusementspro gramma uit Zwitserland. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL NED. <324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- slagen. 18.30 Franse les. 18.32 Lichte muziek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Amuse mentsmuziek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte VRIJDAG HILVERSUM I (ÏU2 mf- AVRO: 7.00 NWS. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: lichte grammofoonmuzlek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 16.02 Actualiteiten. 10.07 Stereo Lichte gram mofoonmuzlek. 16.30 Boem!: popshow. 17.20 HILVERSUM' lf (240m' en FM-kanalen - Kemna. 13.30 Help: gevarieerd platenpro- baas" pi a tenprog ram'ma! AVRO15.00 Nieuws. 15.03 Radiojournaal 15.05 Muziek- kantjes: licht muziekprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Operette en musicalfragmen- Tussen' 104. en 20—: 'licht platenprogramma. BRUSSEL NED. (324 m 12.00 Nieuws. dedelingen, programma-overzicht en 'sos- berlchtén voor schippers. 12.48 Lichte muziek. Stereo: lichte grammofoonmuzlek. (8.30 8.33 De groenteman). 8.50 Woordelijkvan daag de dag. NRU9.00 Operaconcert (gr.). 9.35—9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. NRU: 2.00 Blik op de wereld: informatief program ma over problemen van de Europese Integra 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberichten. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Gevarleer- beursberlcliten. 16.09 Lichte jnuziek. 17.uo PARIJS (AFP) Het besluit var Franse regering om het journalistieke personeel van de ORTF, de staatsradio en -televisie, met ruim honderd man in te krimpen, heeft verscheidene vakbon den en organisaties protesten ontlokt. Zij zien in de maatregel een zuivering, die een represaille vormt voor de weken lange staking van de journalisten tijdens de crisis van mei-juni. De liga van d( rechten van de mens heeft openbare me ning tot de „grootst mogelijke waak zaamheid" aangespoord. Bij de bekend making van de inkrimping werd gezegd dat deze niet direct ontslag hoefde te betekenen. Men dacht aan vervroegde pensionering, interne overplaatsingen er betaald non-actief. De vakbonden trek ken dit echter in twijfel. Volgens de officiële bekendmaking zal het aantal redacteuren en verslaggevers dat het nieuws verzorgt, van 281 tot 179 verminderd worden zonder dat er men sen worden ontslagen. De geregelde actualiteitenprogramma's van de tele visie verdwijnen. In plaats daarvar komt er eens per week of eens per veer tien dagen een uitzending over een ac tueel vraagstuk, waarbij alle menin gen tot hun recht kunnen komen. VARA's Achter het Nieuws was giste ren geheel gewijd aan de jongste pauselijke encycliek. De teneur van de uitzending was in hoge mate kritisch, maar ze getuigde van een uiterst serieuze aanpak, doordat op de straatinterviews na nagenoeg uit sluitend het woord werd gelaten aan katholieke deskundigen. Verheugend was het, dat ook Achter het Nieuws een grote mate van ob jectiviteit toonde door onder meer ruime aandacht te wijden aan de me ning van de katholieke gynacoloog, prof. dr. J. L. Mastboom, wiens den ken voor een groot deel parallel leek te lopen aan de pauselijke zienswijze en in wiens visie mechanische voor behoedsmiddelen slechts tot uitzonder lijke toepassingsmogelijkheden behoor- Dat zijn nogal stringente standpunt door velen niet gedeeld wordt, bleek overigens uit de gehele uitzending. Dat die uitzending zich vrijwel geheel tot nuchtere weergeving van standpunten bepaalde, doet temeer de hoop vatten, dat het pauselijk document ook in niet- 1 katholieke kring dc kritische aandacht verkrijgt, die het, gezien zijn belang rijkheid, behoeft. Waarbij we mogen hopen, dat NCRV's Hier en Nu van avond aandacht zal schenken aan de reformatorische visie op de encycliek. „Rood-wit-blauw", 't VARA-magazine voor (overwegend) jonge mensen, be gint zich te ontdoen van de amateu ristische aanpak van de eerste afleve ringen. Dat bleek reeds vorige maal, toen wij principiële bezwaren hadden tegen het nudistenonderdeel. Het bleek ook gisteren; zelfs in de aanpak van een hachelijk onderdeel als die Zweed se tentoonstelling van pornografische kunst, die men, het onderwerp als zo danig ervarend, als een bijzonder ..cleane" reportage kon ondergaan. Toch kunnen we weinig enthousiasme opbrengen over dit programma. Er worden naar onze smaak teveel zinnige en onzinnige onderwerpen op één hoop gegooid, zonder dat dc verveling van het onsamenhangend geheel door een geestige aanpak doorbroken wordt. Gisteren was er welgeteld één (ge waagd maar leuk) grapje. Wel wat weinig voor veertig minuten zendtijd, die gevuld zou moeten worden met humor of controverse, die beide nau welijks aanwezig waren. Vg. Vliegende camera Afhankelijk van weer (en vooral) wind zal in de reeks vakantiereporta ges die de NTS uitzendt onder dc titel „Met uw verlof" vanavond een recht streekse televisiereportage worden ge wijd aan de verschillende vormen van vliegsport in het kader van de vakan- tiebestcding. Met vier camera's op het zweefvliegcentrum Teriet en één ca mera in de lucht daarboven zal o.a. aandacht worden besteed aan de mo delvliegtuigsport, het zweefvliegen en het parachutespringen, een en ander in samenwerking met de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart. De organisatie van deze reportage heeft een lange voorbereidingstijd ge vergd. Om beelden van de activiteiten in de lucht te kunnen geven zal een camera worden ingebouwd in een heli kopter, die hiervoor welwillend be schikbaar is gesteld door de Konink lijke Luchtmacht Voor de beeldverbin ding tussen de helikopter en de repen - tagetrein zal PTT een speciale straal zenderverbinding tot stand brengen. Ten behoeve van de geluidsverbindin gen tussen de verschillende deelne mende vliegtuigen en de reportage- trein zal een aparte radio-insta i'. a tie worden aangebracht. Langs deze weg wordt niet alleen contact onderhon den met de betrokken vliegers maar ook met de NTS-commentatoren, die vanuit de lucht verslag geven. De re gie en de produktie van deze gecom pliceerde reportages zijn in handen van Ger Roos, commentaar bij de versche lende takken van vliegsport wordt ge geven door Ageeth Scherphuis, Joop van Zijl en Henk Terlingen. (Nederland I, 19.25 uur).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2