m w BEN CRAMER: HOVERCRAFT OP DIENST DOVER NAAR BOULOGNE „Ik draag elke dag een ander pakkie. Dat is goed voor de immitsj" Explosie bij Philips schrikt Eindhoven op NEDERLAND TREKT VOLOP TOERISTEN Optimistische verwachtingen augustus en september Richard Nixon ligt aan kop WOENSDAG 31 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 -CUr vï r, - Rookt niet, drinkt niet, leest niet, waarom zou ie? Ben. Ben Cramer om precies te sUn. Ben van Zai, Zal, Zai. Glna eu Dans met mij, stuk voor stuk lucratieve krakertjes op de platenmarkt. Ben, die enkele weken terug nog door Lou van Rees als geheim wa pen in de KnokkestrUd werd geworpen, maar daar op het laatste moment ketste. Ben zegt: kleren jongen, kleren zijn zo belangrijk. Ik draag elke dag een ander pakkie. Vandaag 'n colbertje met roole en zwarte strepen. Lekker strak, dat is goed voor mijn Immitsj. Mor gen 'n effe blauw kostuumpje. Ook lekker strak. Ik loop wat over de boulevard, ik zit 's in een strandstoel. Dat is belang rijk: de mensen zien je zitten, ie vragen een bandtekening. Allemaal poepbelangrijk jon gen. Ik heb een macht aan kostuums: vijf, zes pakken, vier combinaties en dan nog wat truitjes en losse broeken. Alle maal op de heup. weet je wel. Lekker strak. Daar houd ik van. Riempie er omheen. Ge wone jofele broekjes". Ben zegt ook: „De stem heb ik van mijn eige. Daar hoef ik weinig voor te doen. Ik heb 'n beetje aan ademhalingsoefenin gen gedaan, gewoon voor de gein. Voor mij hoeft het niet, maar je doet het voor de an deren. Ze denken, dat je het beter kan en misschien hebben ze gelijk. Weet ik veel. Ik zing Ben Cramer: Populariteitjongen, populariteit is zo geweldig." de hele dag, ik doe niet anders. Toen ik nog op kantoor zat neuriëde ik al de godsganselijke dag en als er iemand kwam, die Engels sprak, dan had deze kleine jongen de oortjes wagen wijd open. Ook belangrijk. Je staat in een vreemde taal te zingen en toevallig zitten er mensen te luisteren, die Engels spreken. Dan kun je geen buil vallen, dan moet je verrekte goed weten, waar je het over hebt. Nooit denken Ik ga ook alleen het toneel op als ik het stuk kan dromen. Je moet niet halverwege denken „Hoe is die volgende zin ook alweerDan zit je fout, heel mooi fout. Je hebt je aan dacht echt helemaal nodig voor de presentatie. Je moet jezelf verkopen, Nadenken, dat is waardeloos. Je moet niet den ken. Als mij., rechterarm op een gegeven moment omhoog moet, komt-ie vanzelf wel. Spontaan. En je weet ook heel goed, of je succes hebt of niet. In Knokke he'/ ik succes gehad. Ik wel. De eerste keer was het nog effe wennen. Een grote zaal. weet je wel. En allemaal van die leiperdz achter 'n dure fles champagne. Maar de twee de keer heb ik ze een sjooitje voor de snufferd gedraaid, waar ze niet van terug hadden. IJzersterke nummers had lk". Zonder kappie En Ben, goeie Ben, die begin juli gauw een sportwagen op afbetaling kocht voor de im mitsj (zonder kappie jongen, ik dacht dat het zomer zou wor den. Wist ik veel, dat die bak elke dag vol zou lopen) zegt: „Ik rook niet en ik drink niet. Nou ja, een pilsje gaat er op zijn tijd in. Na die eerste uit slag in Knokke ben ik bijvoor beeld effe boven mijn tax ge gaan, maar wat stond er toen helemaal op het spel? Ik houd nou eenmaal van gezelligheid. Ik ben een gezelligheidsdier. Mag ik dan eens een keer door- En Ben zegt: ,.Ik hoef echt niet elke dag in de krant. Als ik één keer per maand op de tele visie kom, vind ik het ook best. Ik voel er niks voor om een eendagsvlieg te worden. Zulke vogels heb je al genoeg in dit land. Ik ben nou eindelijk be roeps geworden en dat wil ik graag blijven. Volgens mij lukt het ook wel. Heb je gezien hoeveel handtekeningen ik in Knokke heb uitgedeeld? Man, dat vind ik geweldig. Popula riteit is geweldig. Als de men sen je kennen, dat is geweldig Ik was de enige in die Nedei landse Knokkeploeg, die post heeft gehad. Over de honderd blieven. Dat is geweldig. Ik ben een hele gewone Amster- iame jongen. Zoontje van een rassier. Het gewone rustig bur- germanswerk. Er zit er nog één in het vak, of wacht effe, een neef van mijn vader schijnt goed piano te spelen. Dat is dus vast wat. Ik ben zelf op de mulo begonnen met een groep. Rob de Nijs en Johnny Lion waren toen de geweldige jon gens. Dat kan nou allemaal niet meer. maar in hun tijd waren ze fijn. Die groep heb ik overigens nog steeds. De Sparklings. Geweldige jongens". Drie boeken En Ben zegt: ..Lezen doe ik weinig. Ja. de koppen in de krant. Weet je wel. Geen boe ken. Ik heb in die 21 jaar mis schien drie boeken gelezen. Maar vraag me niet, waar ze over gingen Al sla je me dood. Ik weet het niet. Ik heb er geen tijd voor. Ik moet zinger En waterskieën, dat vind ik ook geweldig. Lekker over 't water scheuren. En paardrijden. Dat is het ook wel". En Annie de Reuver, de zange res van het Inmiddels gesneef de, oh zo gevoelige lied, van kijk eens in de poppetjes van mijn ogen. Annie zegt: „Oh die jongen is zo goed, die jongen heeft een einde stem. En hij is zo aardig. Ben is gewoon een aardige jongen". Ben lacht. Ben zingt. Ben vindt het best zo. Neen, laat Ben maar schuiven. Mendes France treedt uit zijn partij (PSU) PARIJS (AP De voormalige Fran se minister-president Pierre Mendès- France is volgens berichten in de Fran se hoofdstad uit de kleine socialistische eenheidspartij (PSU) getreden. Mendès- France zelf die in Zwitserland is, wilde geen commentaar op deze berichten ge- Het Parijse weekblad Nouvel Obser- vatesr meldde dat Mendès in juni een brief had gericht aan het partijbestuur waarin hij zijn lidmaatschap opzei maar dat hij tevens had verzocht dit voorlopig geheim te houden. De Nouvel Observateur zei dat de breuk tussen Mendès en de partij was gekomen door een verschil van mening over de tactiek die diende te worden ge volgd in mei en juni tijdense de moeilijk heden in Frankrijk. Zuiveringsactie in Indonesië: 200 gevangenen DJAKARTA (ANP) Ruim 200 com munistische guerillastrijders zijn bij recente zuivcringsoperaties van het In donesische leger in het gebied van Sa- latiga in Midden-Java gevangen geno men, zo meldt het blad „Api Pantjasi- la". Welingelichte kringen in Djakarta hebben meegedeeld dat de communis ten een gewapend offensief voorberei den en erin geslaagd zijn de steun te verwerven van enkele honderden mili tairen, onder wie vijftig leden van de Siliwangidivisie in West-Java vanouds bekend om haar anti-communistische ge zindheid. De communistische leiders zou den het offensief tegen eind 1970 wil len laten beginnen en de acties nu nog voornamelijk willen beperken tot aanvallen op militaire patrouilles en botage van spoorlijnen. „Glijdend" over zeegolven (Van onze correspondent LONDEN De Britse drang om Euro pees te worden, is thans vrijwel niet meer te stuiten. Zelfs de halsstarrigheid van president Charles de Gaulle kan daar niets aan veranderen. Van morgen af zal Groot-Brittamië een stukje dichter bij het vasteland liggen. De lang verhoopte Kanaaltunnel is er nog niet, maar dank zij de Britse „Hovercraft" zal het drie tot zesmaal per dag nog slechts 35 tot 40 minuten vergen om van Dover naar Boulogne te reizen. De Britten zijn geweldig trots op deze uitvinding, de „hovercraft", dat letter lijk vertaald een zweeftuig is en door de Fransen „aeroglisseur" gedoopt werd. Het verheft en beweegt zich voort op een luchtkussen en is in feite schip, noch vliegtuig. Voor de regelmatige nieuwe dienst tussen Dover en Boulogne werd door Seaspeed een speciaal met het oog op de exploitatie van hovercrafts op- Zes priesters in Spanje gevangen BILBAO (AFP)'— In de Spaanse pro vincie Biscaje zijn dinsdag zes pries ters aangehouden en gevangen gezet, om straffen van één tot drie maanden uit te zitten. Ze hadden geweigerd de geldboeten te betalen, waartoe ze ver oordeeld waren wegens belediging van van het gezag. Volgens welingelichte kringen staat met twaalf andere pries ters hetzelfde te gebeuren. Brandiveer moet personeel van dak bevrijden Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De gasexplosie, ge volgd door een felle uitslaande brand heeft gistermiddag een afdeling van Philps, natuurkundig laboratorium ver woest. Een 19-jarige laboratoriumassis tente werd met een shock in het ziek- kenhuis opgenomen. De explosie gebeur de om kwart voor één op de tweede ver dieping van het laboratorium in het oude Philipscomplex. In een onderzoek ruimte van een chemische werkgroep is vermoedelijk koolwaterstof gevormd, die in een afvoerbuis door onbekende oorzaak tot ontploffing is gekomen. In de ruimte waar de explosie plaatsvond was niemand aanwezig. De personeels leden van de afdeling gebruikten elders op de verdieping hun lunch. De verwarring onmiddellijk na de ont ploffing en de daaropvolgende brand, die met enorme rookontwikkeling ge paard ging, was zeer groot. Tien men sen op de brandende verdieping vlucht ten naar een lager gelegen dak, onge veer vijftien meter boven de begane grond. Ze moesten er drie kwartier wachten. De Philips bedrijfsbrandweer was snel ter plaatse. Zij kon de ang stige mensen vlak achter hen woed de de brand en dreigden explosies van zuurstofcilinders niet van het dak ha len. De ladder, waarover ze beschikten was te kort, een vangzeil bezat de be drijfsbrandweer niet. Verlost Toen de brandweer van de gemeente Eindhoven arriveerde werden de vluch telingen snel uit hun benarde positie verlost. Eén hunner sprong in een vang zeil de anderen konden het dak via lad ders verlaten. De brand woedde ruim twee uur. De nablussing van de rokende puinhopen op de geheel verwoeste ver dieping duurde uren. Stukken glas, ste nen en zink van dakgoten lagen tot op honderd meter van de plaats van de ontploffing. De brandweer was aanvan kelijk uiterst voorzichtig om de vuurzee met water te bestrijden. Vermoedelijk was zij niet onmiddellijk op de hoogte van de aard van de chemicaliën, die in het laboratorium lagen opgeslagen. Op de afdeling werden hete-luchtmotoren ontwikkeld De schade is aanzienlijk, hoewel de verdieping beneden de ver woeste ruimte leeg was. gerichte zustermaatschappij van de Britse spoorwegen, een „zweeftuig" van 170 ton aangekocht. Het is de Mount- batten sr. n.4, de grootste hovercraft ter wereld, gebouwd door de British Ho vercraft Limited die gevestigd is op het eiland Wight. De Mountbatten kan 254 passagiers en dertig wagens vervoeren met een snel heid van maximum 144 km per uur. Morgen wordt de nieuwe dienst Dover- Boulogne geopend door prinses Marga ret, koningin Elizabeths zuster, die per helikopter van Londen naar de Noordzee kust zal vliegen. Dover en Boulogne heb ben nu elk een nieuwe hoverport en Margaret gaat in beide havens een ge denkplaat onthullen. In Dover zijn de installaties van deze hoverport verrezen op terrein dat op de zee veroverd werd, vlak bij de aanleg plaatsen van de oude, vertrouwde veer boten. Loulogne-sur-Mer vond een ge schikt terrein op het strand van het dorp Le Portel dat een steenworp van de stad verwijderd ligt. Beide hoverhavens zijn voorzien van alle noodzakelijke installa ties voor reizigers en de nodige plaats ruimten voor douane- en paspoorten- controle. De start- en landingsplaatsen van de „Mountbatten" zijn uitgestrekte stroken asfalt die geleidelijk in zee af dalen. De passagiers klimmen aan boord van het tuig vla twee trappen en de voertuigen maken gebruik van een val luik. Het laden en lossen verloopt in een minimum van tijd, maar de passen- en douanecontrole duurt haast even lang als de eigenlijke overtocht. De Britten zijn van oordeel dat hun reusachtige hovercrafts (soortgenoten van de Mountbatten zullen volgend jaar in gebruik genomen worden door een Zweeds-Britse privé-maatschappij, Ho- verlloyd, die ze zal exploiteren tussen Ramsgate en Calais) een omwenteling zullen veroorzaken op transportgebied. Bok kesprongen Wat ons overigens als een heerlijk snel. rustig en prettig retourreisje be loofd was. ontwikkelde zich tot een oor verdovende marteling van tachtig minu ten heen-en-terug, waarin we door el kaar geschokt werden en het geluid van de Rolls-Roycemotoren elke conversatie overstemde. Hoewel de zee vrij kalm was, maakte de hovercraft gekke bokke- sprongen. Mountbatten zweeft op zijn luchtkussen negentig centimeter boven de golven, waarvan hij echter de grillige vormen trouw schijnt te volgen vandaar het gestamp en het geslinger, erger dan in een grote veerboot. Theoretisch kan de Mountbatten zeer woelige zeeën trotseren en zou hij zelfs uitvaren als de golven bijna Vier meter hoog slaan. Merkwaardig is de hovercraft zeker, maar ot hij voor kanaalovertochten blij vende bijval zal genieten als de eerste sensatie van dit nieuwe transportmon ster tot het verleden behoort, zal een groot vraagteken zijn. De exploitatiekos ten vallen zeer hoog uit en de maatschap pij bij „Seaspeed" zal vooral in het be gin hard moeten krabbelen om het hoofd boven water te houden. Een concurrent voor gewone, trage veerboten is het zweeftuig nog lang niet. Neen hadden ze, ja konden ze krijgen Het hoge ja-woord is er uit: Rob de Ntjs, inmiddels achterhaald idool der schok schouderende vaderlandse meute, heelt I gisteren zijn mysterieuze vrijgezellenpet I aan de wilgen gehangen. Hij deed dat 1 in Bergen op Zoom. waar honderden lans, onder wie teel moeders van kroost rijke gezinnen (waar blijft de tijd) zorgden voor een luidruchtige stoffering Toen de zanger met zijn bruid Elly Hes- seling de stemmige markiezemaal van het Bergen op Zoomse stadhuis was binnengeloodst, braken de sluizen tan het enthousiasme spontaan open en stormden honderden getrouwen met d* aangetrouwde aankleve mee naar binnen Het resultaat was, dat zelfs de „ja woorden" onopgemerkt bleven en door het tumult spontaan werden wegge spoeld. Nochtans meende de ambtenaar van de burgerlijke stand na afloop, dat het iueuwp(\kken artiestenechtpaar zich keurig van ziln laak gekweten had. „Prettige dictiesprak hij opgewekt, „en het juiste ritme Neen, die luitjes komen er wel" Een slordige 150 kilo meter noordwaarts volgden zanger Rik- kert Zuiderveld en zangeres-banketbak - kersdochter Elly Nieman enkele uren later gretig het voorbeeld van hun oudere collega. Zij hadden daarvoor het Amsterdamse stadhuis uitgekozen, waar Elly in streng liturgisch paars broek- pak en de bruidegom in woestijngeel zondags pak met paars overhemd arri veerden De entourage, waarin zij el kaar trouw tot in de verre dood beloof den. was stemmig en gedempt: begrij pelijk voor artiesten, die Dun toekomst hebben verankerd aan het brekelijke Rob en gade tussen de Bergen op Zoomse fan. het ne[ 'orn ANVV niet somber gestemd (Van e WASHINGTON (AFP) De jongste opiniepeiling van het Galluplnstituut heeft Richard Nixon verrassend aan het hoofd geplaatst van zowel de republi keinse als de democratische kandidaten voor het witte huls. Hij ligt volgens de uitslag van het on derzoek twee punten voor op Humphrey en vijf punten op McCarthy, terwijl Rockefeller tegen de 2 democraten afzonderlijk geplaatst op „onbeslist" staat. Nog maar enkele dagen geleden leek het erop. of Nlxon gemakkelijk door Humphrey en ook nog door Mc- i Carthy verslagen zou kunnen worden, en Rockefellei tegen hem meer kans Rockefellers hoop, dat de opiniepeilingen j hem belangrijk voordeel opleveren in de strijd om de republikeinse presidents kandidatuur, zal door deze uitslag wel verminderd zijn. Volgens een eveneens woensdag gepubliceerde raming krijgt Nixon op de volgende week beginnen de republikeinse conventie bij de eerste stemming 542 stemmen (125 mindei dan de vereiste meerderheid van 667) tegen Rockefeller 202. In het kamp van de Newyorkse gouverneur wordt ge vreesd. dat een aantal neutralen zich door de jongste opinieleiding zal laten- beïnvloeden en op Nixon zal stemmen, waardoor een kans op herstel voor Rockefeller uitgesloten is DEN HAAG De toerlstcnbalan» ziet er zonniger uit dan de laatste tijd vaak is gesuggereerd. In tegenstelling tot an dersluidende, sombere berichten heeft met name de kuststrook een behoorlij ke drukte te verwerken gekregen. Wclis- wass is de toeristenstroom ten op zichte van vroegere topjaren wat inge damd. maar er is geen sprake van een alarmerend wegblijven van de vakantie- De Algemene Nederlands Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) is, afgaande op de tot nu toe opgedane in drukken, bepaald niet somber gestemd over de stand van zaken. De badplaat sen, hoewel minder stormenderhand ver overd dan anders, boden maar mondjes maat plaats aan onverwachte gasten. De hotels, pensions en particuliere kamers werden niet zo massaal onder de voet gelopen als eigenaars, verhuurders, ANVV en VVV's graag hadden gezien (en verwacht), maar rolt ongetwij feld flink wat geld uit buitenlandse zak ken in Nederlandse laadjes. Het is niet zo'n vreemde zaak, dat het langzaamaan bergafwaarts gaat met do aantrekkingskracht, die ons land op de buitenlandse vakantieganger uitoefent. Een paar jaar geleden, toen de vakan ties korter en de vakantietoeslagen klei ner waren, waren de Hollandse cn Zeeuwse duinenrij voor honderdduizen den Duitsers al een opvallend stuk „over de grens". Het wisselvallige klimaat werd afgewogen tegen de voor Duitse begrippen zeer lage Nederlandse prijzen en met liefde geaccepteerd. Concurrentie Maar toeristen en reisbureaus ont dekten in korte spanne tijds de onweer staanbare verlokkingen van de zon ga randerende landen Spanje cn Italië, van Joego-Slavië en Griekenland en zelfs Bulgarije. De concurrentie werd zeer zwaar, te meer daar het vaderlandse prijspeil in EEG-verband pijlsnel werd opgetrokken en in geen verhouding meer Rlfcfcerf .- Blty Is een paars brookpak van mijn hart. Offensief ten westen Saigon verwacht SAIGON (AF) Na twee Ameri kaanse strijdmachten met succes in hinderlagen te hebben laten lopen zijn de communistische troepen weer naar hun schuilplaatsen teruggekeerd. De geallieerde inlichtingendienst gelooft, dat zij wachten op het bevel voor het grootste communistische offensief van het Jaar. Hoewel de grote provinciehoofdste den en andere plaatsen de meest waar schijnlijke doelen zijn voor dit grote offensL-f, blijkt uit de actiea van de B52 vliegtuig duidelijk dat de grootste be zorgdheid thans uitgaat naar het gebied van Saigon in westelijke richting r Cambodjaanse grens loopt, e ernorme bommenwerpers zijn gis teravond en vanmorgen vroeg in actie eest in een gebied, dat 50 tot 80 km ten westen van de hoofdstad is ge legen. Dit gebied wordt thans een in- valsroute genoemde. Sed?rt weken wordt dit gebied zwaar bestookt. stond tot de Spaanse dumpprijzen. Voor al de Duitsers dromden samen aan de Spaanse kusten, van San Sebastian tot Santander, van Barcelona üot Torre- molinos. Met als gevolg, dat het onte genzeggelijk meer hi-wolkte Schevenin- gen. Noordwijk en Veere minder vinger» in de toeristische pap kregen. Tegen deze achtergrond Is de achteruit gang van het bezoek aan ons land ge ring te noemen. Zeker als men de vele extra-handicaps in ogenschouw neemt, waarmee onze vakantlepleisterplaatsen dit jaar te kampen hadden de concurrentie van de landen achter het ijzeren gordijn begint een atoeds grotere rol te spelen; het Franse bezoek kreeg een krachti ge dreun door de interne moellijkhe- ,de Britten mogen in het buitenland maar een schijntje verteren; de Amerikanen zijn onder zware druk gezet bij voorkeur thuis te blijven. Door al deze factoren zijn de zes tra ditionele topweken minder overstelpend geweest dan voorspellers hadden ge hoopt. Het ANVV kijkt echter optimis tisch uit naar de resultaten van augus tus en september. Men is vol vertrou wen, dat het bij goed weer nog tot een behoorlijke toeloop aal komen, vooral omdat tienduizenden zich hebben laten weerhouden in het eigenlijke hoogsei zoen de koffers te pakken. De niet aan verplichte vakanties gebondenen (altijd nog 25 tot 30 procent van het totale aan tal toeristen) zouden, zo meent de ANVV, hun bezoek hebben uitgesteld tot later in het jaar, teneinde de voorspelde verkeerschaos in Juli en de eerste we ken van augustus te vermijden. Als de praktijk deze van optimisme blijkge- vende ANVV-verwuchting in het gelijk stelt, zal er geen sprake zijn van een slecht toeristenjaar. RUK GAF IN VIER JAAR 60 MILJOEN VOOR KERKENBOUW (Van e r verslaggevers) DEN' HAAG Van februari 1964 tot Juni 1968 heeft het rijks subsidie verleend voor de bouw van 470 kerken. De totale subsidie bedroeg bijna 60 miljoen gulden. Het overgrote deel van de subsidie ging naar de katholieke, hervormde en gere formeerde kerken. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Frunasen (PvdA) deelt mi nister Schut (Volkshuisvesting) mee, dat slechts in een zeer beperkt aantal ge vallen kerkgebouwen voor gezamenlijke rekening en gebruik van verschillende kerkgenootschappen zijn gesticht. In de laatste tijd ia een zekere relatieve toe neming te constateren van het aantal kerken dat ia bestemd voor meervoudig gebruik. in de wet premie kerkenbouw wordt, aldus de minister, uitgegaan van de or ganisatievrijheid van de kerkgenoot schappen De hoogte van de premie la dan ook alleen afhankelijk van de grootte en de aard van het te stichten kerkgebouw. De minister voelt er niets voor om de grootte van de subsidie mede te laten afhangen van de bereidheid tot samen werking van verschillende kerkgenoot schappen Want dan zou de overheid een ongewenste bemoeienis krijgen met de interne organisatie van de kerken. Lew Herbert overleden PITTSBURGH (AP) De Amerikaan se acteur Lew Herbert, die grote be roemdheid heeft gekregen door xljn rol in de muzikale komedie'„Tough-Guys", is dinsdag in Pittsburgh aan een hartaan val overleden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5