%£eidóe<5ousa/nt Kamerleden laten ministers in vakantie ook niet met rust Geen verzachting dubbele belasting Weer onlusten in Gary Encycliek T.v.-team voor Spelen in Mexico T.v.-serie over grote rampen PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 JULI 1968 Schadu wkan toor en zonneschijn rrvRS. SCHMELZER gebruikt in een voor ^KVP-'68 geschreven terugblik op het parlementaire jaar ten opzichte van het kabinetsbeleid een dubbelzinnige beeld spraak: „De fouten die het kabinet heeft gemaakt, worden naar mijn oor deel overschaduwd door het positieve werk, door het team van premier De Jong verzet". De schaduwzijde van het positieve werk wordt hier wat sterk ln het licht gesteld. Afgezien van de beeldspraak lijkt ons drs. Schmelzers conclusie zelf wel juist: èn wat betreft het afgelopen jaar èn wat betreft de toekomst. Want het kabinet heeft, soms in samenwerking met of na ingrijpen van de volksvertegenwoordi ging, een behoorlijk beleid gevoerd; er zijn ministers met een krappe voldoen de, maar anderen die zich royaal het gestelde vertrouwen waard getoond heb ben en die zelfs bij de oppositie als „pluspunt" genoteerd staan. Interessant is vooral wat drs. Schmel- zer zegt over de toekomst. Die toekomst zal z.i. „in vele opzichten verre van ge makkelijk zijn, noch wat de nationale noch wat de internationale problematiek betreft Op tal van terreinen zal het ka binet de eerste aanzet tot een langere- termijnbeleid verder concreet moeten uitwerken. Wij willen die uitwerking zo nodig kritisch en zo veel mogelijk op bouwend begeleiden. Want voor ons de begrippen consequent-vooruitstrevend niet versleten". DIT laatste is duidelijke taal; het im pliceert dat drs. Schmelzer en fractie bereid zijn de consequenties te dragen van een beleid-op-langere-ter- mijn zoals van het kanbinet-De Jong ge vraagd wordt. Valt hieronder het gehele urgentiepro gram zoals dit afgelopen voorjaar op eer partijraadsvergadering door professor Bosman voor de Katholieke Volkspartij geformuleerd werd? We hopen van wel; maar dan wordt niet alleen voor de re gering de toekomst verre van gemakke lijk, maar geldt hetzelfde voor de frac tie waarvan drs. Schmelzer de politie ke leidsman is. Want ook van die fractie geldt trouwens van welke fractie of ze nu of tegen het regeringsfront staat niet? dat haar beleid naast goede momenten schaduwkanten te zien heeft gegeven. We blijven het betreuren dat in de poli tiek het een hoge uitzondering ls. wan neer net spelen van een slechte of min der goede wedstrijd erkend wordt; in dit opzicht kunnen alle politieke groepe ringen van C.P.N. tot Boerenpartij of van de zeer doctrinaire P.S.P tot de zeer pragmatische D '66 elkaar een hand je geven. WA a groepen in de Kamer die haar poli tiek geheel of grotendeels als de hunne beschouwen, inderdaad de regering van premier De Jong willen stuwen naar een consequent-vooruitstrevend beleid op lan gere termijn, zullen ze in het komende parlementaire jaar consequent onder scheid moeten maken tussen hoofd- en bijzaken. Dan moet vanaf de algemene politie ke beschouwingen tot de laatste begro tingsbehandeling duidelijk worden ver teld, wat men als noodzakelijk, wat als overbodig of fout, en wat als wensenlijk maar gelet op de financiële mogelijkhe den niet van de hoogste urgentie be schouwt Cijfermatig staat vast, dat slechts een klein percentage van de Rijksbegroting voor verschuivingen in aanmerking komt; de overgrote rest staat vast en zal door elke regering van welke poli tieke stuctuur ook uiteraard voorop gesteld dat het een democratische re gering betreft -als vaststaand moeten worden geaccepteerd. Maar dan zal men met betrekking tot het bedrag waarmee wel te schuiven valt, een bedrag dat toch altijd nog ver schillende honderden miljoenen omvat, duidelijke taal moeten spreken. Dezelf de duidelijkheid is nodig bij de pure wetgevende arbeid die los van de begro ting staat Pas dan kan de Kamer mi nisters en staatssecretarissen dwingen gezamenlijk hun inspanning vooral te concentreren op de hoogst nodige zaken. duidelijk te maken dat een bepaald fis caal oeleid in het algemeen belang noodzakelijk is. Alleen op die manier zal de burgerij kunnen en ook willen begrijpen, dat goe de maatregelen als onherroepelijke sequentie bepaalde schaduwkanten met zich meebrengen. Onderzoek gevraagd naar veiligheid op circuit Zandvoort (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook tijdens de vakan tie van de Tweede Kamer blijven enige Kamerleden actief door het stellen van vragen aan de regering. Mr. Boot (KVP) bijvoorbeeld stelde vragen aan de mi nisters van Verkeer en Waterstaat, van Buitenlandse Zaken en van Justitie. De vragen aan de minister van Verkeer stelde hij samen met zijn partijgenoot Van Schaik. De twee Kamerleden willen graag we ten of de minister op korte termijn een onderzoek wil laten instellen naar de veiligheid van het circuit in Zandvoort. Dit naar aanleiding van een dodelijk ongeluk op afgelopen zondag. In af wachting van het resultaat van het on derzoek zouden geen nieuwe races moe ten worden gehouden, vinden de heren Van Schaik en Boot. Rode Kruis Aan de minister van Buitenlandse Za ken vraagt mr. Boot of deze kennis heeft genomen van beschuldigingen van de heer Wiesenthal, die heeft verklaard dat het Duitse Rode Kruis gezochte oor logsmisdadigers waarschuwt. Gevraagd worden nadere inlichtingen over het standpunt van het Nederlandse Rode GARY (Reuter) Voor de derde achtereenvolgende nacht hebben zich de Amerikaanse staalstad Gary (India na) rassenonlusten voorgedaan. Groe pen jonge negers beschoten de politie, gooiden benzinebommen in warenhui zen, oekogelden auto's met stenen en plunderden. Er zijn voor zover bekend geen slachtoffers gevallen. Kruis ten aanzien van de Duitse zuster- king organisatie. Gevangenissen Vier vragen had mr. Boot voor de mi nister van Justitie naar aanleiding van diens antwoord betreffende de toestand de strafgevangenissen van Groningen Leeuwarden. De vragensteller vindt het verwarringwekkend dat enerzijds wordt gesteld dat klachten afkomstig van kwerulanten, terwijl gelijktijdig maatregelen worden getroffen die erop wijzen dat althans een deel van de klachten terecht was. Alles moet wor den gedaan om te voorkomen dat voort durend over de toestanden in de betrok ken strafgevangenissen wordt gespro ken en geschreven zonder dat het gevoel van onbehaaglijkheid op bevredigende wijze wordt weggenomen, meent mr. Boot, die graag wil weten of de minis ter dat met hem eens is. 30 oktober 1967 houdende re gels voor vluchten naar, van en via Ne derland van vreemde burgerluchtvaar tuigen in niet-geregeld verkeer". Waar de beslissing zo laat genomen en wat denkt de minister te doen om onge lukkige situaties als deze in de toekomst te voorkomen? Tandartsen Het Kamerlid Van Dijk (VVD) wil van de minister van Onderwijs en Weten schappen weten of het waar is dat zich de 325 beschikbare plaatsen bij de opleiding tandheelkunde al 475 gega digden hebben gemeld. Welke normen hanteert de plaatsingscommissie, hoe krijgen belanghebbenden hierover be richt? Middenstand De heer Lems (PvdA) vraagt de staatssecretaris van Economische Za ken hoeveel aanvragen om ontwikke lingshulp bij de Stichting ontwikkeling en sanering voor het midden- en klein bedrijf in 1967 en het eerste halfjaar van 1968 zijn ingediend. Hoeveel aanvragen zijn ingewilligd en hoeveel liggen er nog op afhandeling te wachten? Zijn de mo gelijkheden om ontwikkelingshulp te krijgen bij het midden- en kleinbedrijf voldoende bekend? vraagt de heer Lems. Charters naar Cuba Zes vragen van de socialist drs. Van Thijn aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Onderwerp: de geweigerde toestemming van de rijksluchtvaart dienst voor een chartervlucht naar Cuba, omdat het gezelschap van 120 personen niet als „besloten groep" kon worden aangemerkt in de zin van „de beschik' (Vervolg van de voorpagina Een groep van 87 vooraanstaande katholieke theologen heeft ernstige kri tiek op de encycliek uitgeoefend. Inha kend op het feit dat de encycliek niet onfeilbaar is zegen zij: „De geschiede nis heelt aangetoond, dat een groot aan tal verklaringen is afgelegd met een soortgelijke of zelfs nog grotere autori teit, die later onvoldoende of zelfs ge heel fout bleken te zijn". Tijdens een persconferentie noemde een van de theologen de pauselijke en cycliek „theologisch bijziende". De aartsbisschop van Canterbury, dr. M. Ramsey, hoofd van de Anglikaansc Kerk, heelt gezegd, dat het standpunt van de encycliek volkomen van dat der Anglikaansè Kerk verschilt. Zoals be kend iaat de Anglikaansè Kerk het oor deel over het gebruik van voorbehoeds middelen over aan het eigen geweten der gehuwden. In Polen is de encycliek gunstig ont vangen. Een hoge kerkelijke functiona ris zag er een bevestiging in van de on veranderlijke leer van de Kerk. „Wij kunnen niet verwachten, dat alle gelo vigen zich strikt aan de kerkelijke wet zullen houden: anders zouden er geen zondaars zijn. Maar dit feit kan de mo rele ideeën van de Kerk niet aantasten". In Zwitserland heeft een docent in de moraaltheologie aan het groot-semina rie van Solothurn, dr. Anton Meinrad Meier, zijn functie ais docent in de sek suele ethiek neergelegd. HIJ zei hiertoe gedwongen te zijn door de encycliek, die de biologische wetten boven het mense lijk inzicht stelt.'„Het leergezag van de Kerk desavoueert op deze wijze zich zelf". aldus dr. Meier. Dc Spaanse pers is over het algemeen zeer terughoudend in zijn commentaren. Slechts twee van de honderd kranten waagden zich aan een beschouwing. In beide gevallen steunden zij de pauselij ke uitspraak. De Belgische pers besteedt veel aan dacht aan de Nederlandse commentaren en in het bijzonder aan de gisteren af gelegde verklaring van kardinaal Al- frink. Over de houding van kardinaal Sueneas is niets bekend: hij is met va kantie. De overige kerkelijke gezagsdra gers wagen zich niet aan een commen taar. De lagere geestelijken zijn ver deeld in hun oordeel. Twintig vooraanstaande Engelse katho lieken hebben zich onder leiding Olver Pratt, voormalig president van Newman Association, in ec*n verklaring uitgesproken tegen de jongste encycliek van de Paus Kardinaal Alfrink, bij terugkeer uit Afrika om zijn mening over de en cycliek gevraagd, zei deze nog niet te hebben gelezen. Aan zijn ge baren te oordelen moet hij toch wel enig idee hebben gehad van haar inhoud verklaring, die in grote lijnen overeen komt met en geïnspireerd is door de verklaring van de vicarissen Ruygers, Laarhoven en enkele andere vooraan staande Nederlanders, is onder meer ondertekend door Paul Burns, directeur de bekende uitgeverij Burns and Oates, en Norman St. John Stevas, par lementslid. Zij hebben de verklaring aan de apos tolisch delegaat in Engeland, mgr. I. Car- dinale, gestuurd met het verzoek hem door te zenden naar Rome. (Komende zaterdag zal de letterlijke tekst van de encycliek Hvmanae Vital ze edities gepubliceerd worden). Minister Klompe naar première Jeugdtheater UTRECHT (ANP) CRM-minister dr. M. Klompé zal donderdagavond in De Brakke Grond te Amsterdam de pre mière bijwonen van „De Prijs", 'n to neelspel van John O'Casey. dat in vijf weken werd ingestudeerd door het Ne derlands Jeugdtheater. Dit gelegenheids gezelschap bestaat uit 35 amateurtone listen en technische medewerkers uit het het hele land, die op initiatief van de jeugdstctie van het Nederlands Centrum voor het amateurtoneel in een vakantie kamp bijeen werden gebracht om zich op de presentatie van „De Prijs" voor te bereiden. De regie heeft Joy Henge- veld. De; jonge tonelisten hebben zelf voor decors, kostuums e.d. gezorgd. Na Amsterdam wordt „De Prijs" nog opge voerd in tien* andere plaatsen. In het wetsontwerp was voorgesteld de netto uitgedeelde winst met 15 punten lager te belasten dan de overige winst, omdat degenen, die de winst uitgekeerd krijgen, daarna nog eens datzelfde bedrag inkomstenbelasting moeten beta len. Minister Witteveen en staatssecre taris Grapperhaus stellen nu, dat het kabinet-De Jong weliswaar niet afwijzend staat tegenover een zekere verzachting de zogenaamde dubbele heffing op uitgedeelde vennootschapwinsten, maar dat het toch maar heeft besloten deze I zaak voorlopig te laten rusten. Want verzachting van de druk zal, welke me thode men er ook voor kiest er is ook gedacht aan een mogelijkheid van verre kening bij de inkomstenbelasting on vermijdelijk tot velerlei niet geringe com plicaties leiden. Voorts wil het kabinet eerst nog wel eens zien, welke richting de EEG-ontwikkelingen op dit punt uit gaan. En tenslotte zijn er de niet gerin ge budgettaire consequenties. De verla ging van de vennootschapsbelasting met een punt betekent voor de staatskas een aderlating van rond 50 miljoen gulden, men de verzachting van de druk 15 punten op de uitgedeelde winst laten doorgaan, dan zou er nog een ruim 100 miljoen gulden bijkomen als Overigens is er uiteindelijk geen spra aderlating, want het gehele wetsontwerp, zoals het er thans ligt met IEerder had de betrokken uitgeverij al inbegrip v an de laatste nota van wijzi- i n bloemlezing van vertaalde Vlaamse ging, betekent voor dc staat hogere j geboortênregellng De 1 po*.!, gepubliceerd mkometen vennootschapsbelasting Vlaams proza vertaald in Roemeens BOEKAREST (Agerpres) Een uit geverij in Boekarest heeft een bundel in het Roemeens vertaald proza Vlaamse schrijvers uitgegeven. In de bloemlezing is werk opgenomen i der ander" Stijn Streuvels, Maurice Roe- lants, Gerard Walschap, Maurice Gil- Hams, Marnix Gijsen. Karei Jonckhec- re en Hugo Claus. Het voorwoord is ge schreven door de Roemeense auteur j ke y Geo Dumitreseo. VENNOOTSCHAPSBELASTING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister en staats secretaris van Financiën hebben de Tweede Kamer een nota van wijziging gezonden betreffende 't reeds acht jaar sluimerende wetsontwerp op de ven nootschapsbelasting. Belangrijk punt in deze nota is, dat de huidige bewindslie- van 't ministerie van Financiën, de in het wetsontwerp in het vooruitzicht gestelde verzachting van de dubbele be lastingheffing op uitgekeerde winsten niet willen realiseren. Wel willen zij bet ïemen om het algemene tarief van de vennootschapsbelasting met een punt (van 46 naar 45 pet) te verlagen, hand van rond 55 miljoen gulden. Er wordt op gemikt, dat het wetsontwerp 90 1 januari 1969 van kracht kan worden. Het aanvankelijke ontwerp werd in juli 1960 ingediend door de toenmalige bewinds lieden Zijlstra en Van den Berge ii kader van de algemene belastingherzie ning. De voortgang werd vervolgens i zienlijk vertraagd door het optreden telkens nieuwe kabinetten, die er aan toe kwamen volledig te reageren op de vele commentaren, die het wetsont werp lossloeg. Het nieuwe duo van fi nanciën wil nu de knopen doorhakken. Wanneer het ontwerp wordt aanvaard, is daarmee de laatste fiscale wet, die de bezetters tot stand brachten, geü- quideerd. De belangrijkste punten van de nota van wijziging betreffen overigens: De oorspronkelijke voorgestelde geling voor coöperaties ondergaat een zekere verzachting door het la ten vervallen vanbijzondere prijs- correcties. De aan beleggingsmaatschappijen toegekende faciliteit voor dividenden op aandelen wordt uitgebreid tot op brengsten uit onroerend goed e obligaties. Voorwaarde voor de faci liteit is een uitkering van 100 pet van de winst. Open beleggingsfondsen worden vooi de vennootschapsbelasting gelijkge steld met beleggingsmaatschappijen. De toepassing van de spaarbankvrij stelling wordt beperkt tot de winst, behaald met het beheren van spaar gelden. Als uitvloeisel van de wijziging van de spaarbankvrijstelling wordt het tarief voor boerenleenbanken (de helft van het algemeen tarief, volgens het oorspronkelijke ontwerp) verhoogd tot driekwart van het alge- Levensverzekeringsmaatschappijen moeten de in het verleden gevormde fiscale egalisatiereserve in een perio de -an vijf jaap toevoegen a; belastbare winst. Het begrip kapitaalverstrekking wordt uitgebreid door vorderingen onder bepaalde in de wet omschre ven voorwaarden gelijk te stellen met risicodragend kapitaal. Een ploeg commentatoren van de NTS en de BRT zal gezamenlijk voor Nederland en België van 12 tot en met 27 oktober de televisieverslagen verzorgen van de Olympische Zomer spelen 1968 in Mexico. Wij laten hieronder de namen van de leden van de gecombineerde groep volgen met aanduiding van het sportgebied, dat door ieder zal worden becommenta rieerd. NTS Bob Spaak, chef d'équipe (at letiek); Jean Smits, produktie (zwem men, waterpolo); Aad van Leeuwen (roeien, paardensport); Frans Hen- richs (krachtsporten); Koen Verhoeff (voetbal, boksen); Henk Terlingen (zaalsporten); Cor Braasem (zwem men, waterpolo); Jan Kamlag (zaal sporten, atletiek); Trino Flothuis (wielrennen); Ed van Opzeeland (basketbal); Ron Nieuwenhuys (film cameraman); Nico Jager (filmcame raman). BRT Wim de Gruyter, chef d'équipe (boksen, schermen, turnen); Eugène Senelle, produktie (bureausupervisie): Daniel Mortier (wielrennen, voetbal). Rogier Moens (atletiek); Rik de Sade- leer (voetbal, basketbal); Hugo Si mons (zwemmen, zaalsporten). Sommige leden van de ploeg zullen te vens worden belast met produktie- dactie- en regiewerkzaamheden de eigen bijdragen. Door de BRT wordt nog een filmcameraman aan het team toegevoegd, terwijl in Mexi co de ploeg de beschikking krijgt over drie stationcars met chauffeur uit de EBU-pool. een tolk-algemeen assistent, de heer A. Blanco y del Moral bureausecretaresse mevrouw H. alvarez. Ook is een thuisredactie ge vormd die onder leiding staat van Her man Kuiphof en waartoe onder anderen behoren Jan Leyendekker, Ad Versney, René Stokvis, Louis Vage, Frans van Dusschoten, Martij n Lindenberg. Er worden door de NTS ongeveer 65 uur van de Olympische Spelen uitge zonden, waarvan naar verwachting on geveer 70 procent in kleur. In deze uit zendingen zullen ook dagelijks eigen programma's van NTS-Sport vanuit Mexico worden opgenomen. Het NTS- team vertrekt op 5 oktober. Het ligt in de bedoeling, dat de ploeg op 30 ok tober in Nederland terugkeert. De BRT-leden van het team vertrekken op 6 oktober. Poëzie is een deftig woord in het Ne derlands. Op de scholen wordt het be handeld als een wat vervelende we tenschap met als gevolg dat na school tijd vrijwel niemand er meer mee te maken wil hebben. Poëet Ernst van Altena vindt dat, terecht, onzin, en het bewijs voor die stelling kan hij keer op keer leveren in opmerkelijke program ma's voor VPRO-tv. Zo'n programma was er gisteren onder de nadrukkelijke titel „Poëzie is amusement". Een aantal Nederland se gedichten was op muziek gezet er werd zó, als gebruikskunst dus, gepre senteerd. Voortreffelijk door André v. d. Heuvel; onverwacht goed door Mar- tine Bijl en redelijk goed door Frits Wembrechts en, die ditmaal veel méér inbracht dan haar goede zangstem al leen, Matthé Verdaasdonk. We geloven niet dat vandaag de boek winkels zullen worden platgelopen door mensen, die ineens poëziebundels wil len gaan kopen. Maar dergelijke pro gramma's zijn wel erg geschikt om d< dichtkunst af te helpen van het etiket „alleen voor ingewijden". We hopen daarom dat de VPRO en Ernst var Altena er nog lang mee zullen door- Ook voor het overige een plezierige t.v.-avond met Jan Blokkers „Cinema" dat geknipt leek voor een zomerse daf en de Marcel Amont-show van Aver- ty, vorig jaar al eens uitgezonden, maar 't weerzien van de eerste tot de laatste minuut waard. Merkwaardig dat deze kleurenshow het in zwart-wit perfect deed, heel wat beter dan de recente show die Averty met Bécaud maakte waar het gemis aan kleur pijnlijk gemis was. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendlngen oi 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De bosbrigadiers, 19.31 nur: Persoonlijk, staatsman 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.25 uur: De klokkeluider van de Notre Dame, film 22.15 uur: Rembrandts wereld, documentaire 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclamenitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.03 uur: Coronation Street, NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Rood-wit-blauw, Jongerenprogramma 21.25 unr: De ondergang van de Lusitana, doe. NTS: 22.15 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. VARA: 21.15—21.45 uur: Kabattoir, studentencabaret 23.20—23.55 uur: Jazz-magazine NRU: 20.00—21.20 uur: Avondconcert 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong i: het duister. RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00—8.00—11.00— 13.0016.00—18.00 19.3022.3023.55 HILVERSUM II: 7.00—7.30—8.00—8.30— 12.30—18.30—22.30—23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 AYRO-kritiek op NRU en NTS HILVERSUM (ANP) De AVRO voelt zich bezwaard over de zich tot gewone omroepen ontwikkelende Ne derlandse Radio Unie (NRU) en Ne derlandse Televisie Stichting (NTS). Aldus het jaarverslag van deze omroep vereniging over 1967. het jaar waarin de AVRO „verreweg de grootste om roeporganisatie in Nederland" werd. In de kritiek op NRU en NTS wordt gezegd, dat hoe langer hoe meer bei de organisaties de neiging vertonen om een volledig programma te bren gen, tot welk laatste de „gewone" om roepen verplicht zijn. „De NRU en NTS overschrijden in aanmerkelijke mate de hun voorge schreven taak. wat enerzijds te begrij pen is, omdat zij hun programma's wel moeten „verpakken" om deze aantrek kelijk te maken. Maar anderzijds is het niet nodig, omdat deze programma's beter geïntegreerd kunnen worden in omringende uitzendingen van de be staande omroepen. Deze laatste krij gen aldus ook beter de gelegenheid de hun opgedragen taak, namelijk het brengen van volledige programma's op een goed aanvaardbare, wijze uit te voeren. Zou met name de NTS zich beperken tot haar eigen lijk taak dan kan zij met minder zend tijd volstaan ten voordele van de oor spronkelijke omroepen, die uit het Ne derlandse volk zelf ontstaan en die nu onderUng moeten vechten om leden- gunst, iets waarover de NRU en d« NTS zich niet behoeven te bekomme ren", aldus het verslag. Tevens wordt melding gemaakt var het succes van de fusie AVRO-RTN, van de goede ontvangst van het pro grammablad Televizier en van waarde ring voor de programma's, redenen waarom de omroeporganisatie „de toe komst met vertrouwen tegemoet gaat". Vg. Minister Brandt in „Persoonlijk Rembrandts wereld in Amsterdam RADIO PROGRAMMA ieuws. 18.16 Actualiteiten. 18.30 Stereo: nderkoor met piano. 18.55 Stereo: tango- imba orkest en zangsollsten. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Lichte grammofoonmuziek. 20.15 Spreekt u maar... prijsbellen naar de studio. 20.45 VARA: zl-ka-lel-dos-koopgevarieerd muzlekpro- nma. 21.15 Kabattoir: studentencabaret Nijmegen. 21.45 Lichte grammofoonmu- zlek. 21.50 Stereo: licht Instrumentaal en- e (opn). 22.15 Stereo: Nederlandse chansons. 22.30 Nieuws. 22.40 S.O.S.-berich- 22.45 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Keuls PActualiteiten. NRU: 9.00 Verslag van het I.B.M .Schaaktoernooi antiemagazlne. 20.00 Berlijns filharmonisch rkest (opn.): klassieke en moderne muziek, n de pauze: 20.35-20.50 Erepromoties van eroemde mannen, klankbeeld. 21.20 Lichte rammofoonmuziek. 21.35 Gesprekken met ijksgenoten (III). 22.05 Spiegel van België. 2.20 Stereo: licht vocaal ensemble (GR.). 2.30 Nieuws. 22.40 Stereo: X. een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nieuws. Voor de soldate 18.50 Sport. 18.57 1 DONDERDAG Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Radlo-t Journaal. 8.20 Stereo: lichte grammofoon muziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 genwijding. 9.00 Ste (gr.): moderne i instrumentaal ïziek. 9.35 Watei De Amerikaanse televisiemaatschap pij N.B.C. maakte vorig jaar in Am sterdam opnamen voor de televisie film „Rembrandts Wereld", die in Amerika werd uitgezonden in de reli gieus-documentaire programmaserie „Eternal Light". Deze film geeft een beeld van de ar tistieke verbondenheid van Rembrandt met de joodse gemeenschap Amster- Er werden opnamen gemaakt in onder andere het Rembrandthuis en de Por tugese synagoge. Aan het programma wordt meegewerkt door Abraham Pa- loche, wiens verre voorvader in de 16e eeuw als ambassadeur van de koning van Marokko naar Amsterdam kwam. (Nederland I - 22.15 uur) 12.00 Stereo: planorecital: modei 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 18.01 Schakeringen: cultureel programma ln woord en muziek. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten.... klankbeeld over Ommen. 17.55 S.O.S.-berichten. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Ba- dlnerie: klassieke en moderne muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Over weging.) 8.00 Nieuws. 8.11 Voor de kinde ren. 8.30 Nieuws. 8.32 Toeringclub: valcan- tletips. 8.45 Voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?: pedagogische lezing. 10.20 Muziek uit de Barok (gr.). KRO: 1100 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen.NCRV _„-asolasldo: gevarieerd pri 13.30 Stereo: licht instruments (gr.). NRU: 13.45 Stereo: Uch (oonmuziek. NCRV: 14-30 Planorec ierne muziek. 15.00 Zendingsdag ;en, reportage. NRU: 15.30 E< n lust ls z'n leven: hobbyrubne ings deze mij onsympathieke we ■elljkscontactbur Staking bij Britse t.v. LONDEN (AP) Een nationale sta king van de televisietechnici heeft in Engeland een deel van de Britse com merciële televisieprogramma's ver stoord. Dit waren in vele gevallen dc eerste programma's die door de nieuw gevormde maatschappijen zou den zijn uitgezonden. De technici weigerden te werken om dat hun arbeidscontracten niet gereed waren op de dag, dat de nieuwe maat schappijen hun eerste programma's zouden brengen. In de serie „Persoonlijk" zendt de j Erotiek en pop in *>tc vraaggesprek uit 1 „Rooil wit blauw" NTS met de Westduitse minister Brandt van Buitenlandse Zaken. Dit interview komt in de plaats van het reeds aange kondigde programma over dc presi dent van Kenia. Jomo Kcnyatta. De naam van Brandt is vooral verwe ven met de nieuwe soepeler koers, die de Bondsrepubliek sinds het optreden van de „grote coalitie" van christen democraten en socialisten tegenover Oost-Europa voert. Recente tegensla gen die Bonn van Oost-Berlijn en Mos kou heeft moeten incasseren hebben twijfel aan het succes van de West duitse „Ost Politik" opgeroepen. Ook de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije heeft het er voor Bonn niet gemakke- In VARA's vrij nationaal gekleurde programma voor zwart-witkijkers Rood Wit Blauw wordt in de uitzending van vanavond onder andere aandacht besteed aan de eerste internationale tentoonstelling van erotische kunst in Lund (Zweden). Een RWB-team wordt dan rondgeleid door het echtpaar Kronhausen, de be kende auteurs van het boek „Wat pornografie?". Voorts zal een optreden van de Engelse popgroep Blossom Toes tot de onderdelen van deze aflevering Rood Wit Blauw behoren. Mede- lijker op gemaakt Brandt geeft zijn, werkers zijn Leo Jacobs, Wim Bloe- op deze aspecten van zijn be- leid in een gesprek met mr. A. C. A. i Drake, chef politieke redactie van de NTS. (Nederland 1, 19.31 uur) mendaal, Suzanne Piet en Paul den Bos. Het decorontwerp is van D rus van der Linden. Samenstelling regie: Frans Boelen. (Nederland II - 20.45 uur). aal. 17.00 Nickel Odeon: tualiteiten. 13.08 T.N.T.: knalmuztek. euws. 14.03 Popmuziek. 15.00 Nieuws. Dister: licht platenprogramma. 16.0C 16.03 10 RRRrrrrtienershow leuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.0C taljijofclraailk: verzoekplatenpr. BRUSSEL Ned. (324 m) schippers. ■H P.48 Lichte mi 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13. weerbericht en beursberichten. 13. Tafelmuzlek. 14.00^ Nieuws. 14.03 _Geyariee Nederland, mededelir Volkslied. Hand ln hand 17.15 Lichte orgelmuziek. 17.31 „De ondergang van de Luritana" Vanavond wordt de eerste documen taire uitgezonden uit een serie van drie over grote rampen. De resteren de twee zal de VARA in de komende maanden op het scherm brengen. De reeks heeft tot titel „Opzet of niet". In de eerste uitzending wordt het aangrij pende verhaal behandeld (met overwe gend autenthiek materiaal) van Enge- lands grootste passagiersschip het s.s. Lusltania. dat ln 1915. tijdens de eer ste wereldoorlog door de Duitsers werd getorpedeerd. 1200 mensen vonden daarbij de dood. In de documentaire wordt hiet alleen een reconstructie van de ramp gege ven. Ook de „schuldvraag" wordt ge steld. In dit geval onder andere was het nodig dat de Lusitania met zoveel passagiers en wapens aan boord onbe schermd de gevarenzone werd inge stuurd? Michael Grigsby en John Wei- ley zijn de samenstellers. (Nederland II 21.25 uur)

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2