Nederlandse roeiers geslaagd examen IMHOFF LIET ZICH IN HOLLAND WEEK I 2 MAAL OVERDONDEREN DOOR BLOK Olympische poging Langerhorst en Schans op 1500 m mislukt Cherie Spencer ijlt van zege naar zege KLASSE IN MEREVELDS MIJLRECORD YAN NES/ SUSELBEEK OVERTUIGDEN MEEST ODOR KWALITEIT 79.50 52.50 32.90 ADA KOK VERTELDE ZICH adidas Wereld prestaties jonge zwemmers SPORTBIJLAGE MAANDAG 29 JULI 1968 Jan Wienese heeft zijn benen buitenboord gehangen. Niet te verkrijgenj maar om afkoeling te zoeken en te vinden 1 race op de skiff. (Van een paardesportmedewerker MERE VELD De 7-jarige merrie Cherie Spencer, die vorig jaar werd uit gesloten wegens het gebruik van stimu lerende middelen, ijlt na haar terug keer op de baan van overwinning naar overwinning. Zij won het kampioen schap Nederlandse paarden, de gouden sweep in Groningen en gisteren op een vrijwel uitverkocht Mereveld het met f 15.000 gedoteerde mijlrecord. De wij- te. waarop zij dat met haar vaste stuur man Rees van der Lubbe deed, stempelt haar tot een paard van grote internationale klasse. Haar eigenaars zijn dan ook voornemens met haar te gaan deelnemen aan de internationale •/.omermeeting op de grote Franse baan Enghien. De door tien paarden betwiste finale van Merevelds mijlrecord zette de kroon op .deze prachtige geslaagde, meeting. Wagenaar sr. met de oudderbywinnaar 1 Bento Kitty,en zi-ja,zoop rue. Bernedine namen na een scherp duel de leiding van Coryphee RH over en probeerden op deze manier het verloop van de fi nale onder controle te houden. Zij waren bijna in hun opzet geslaagd, maar toen Bento Kitty halverwege het laatste rechte vlak door vermoeidheid terugviel, kon Jan van Dooyeweerd zich met Satan Hanover uit het veld losma ken en een kleine voorsprong behalen op de vrijwel op een lijn opererende fi nalisten. Aan de buitenzijde hiervan zet te met nog geen 150 meter voor de red dende finish Van der Lubbe met Cherie Spencer zijn slotaanval in. Deze was van zulk een kaliber en zo op de milli meter af getimed, dat op de eindstreep haar voorsprong een halve hoofdlengte op Satan Hanover bedroeg. Bernadine bleef goede derde. Opmerkelijk was wederom het volle dig falen van de crack Anton, die de vermoeienissen van zijn reeks grote koersen zo in de benen heeft dat hij we gens onregelmatig draven al in de serie het veld moest ruimen. Ook trainer Willem H. Geersen had bijzonder goed weekeinde. Zijn assisten ten reden zaterdag op Duindigt twee en gisteren op Mereveld vier winnaars, W. O. de Belgische Stayer Or en Barre, die zeer fraai de twee mijl won. Door haar overwinning in Merevelds mijlrecordprijs en de daaraan verbon den zevenduizend gulden voor de win naar, kwam het totaal gewonnen bedrag van Cherie Spencer boven de f 100.000 waarmee zij het zevende Nederlandse paard is dat dit presteerde. lie uitslagen van de gisteren op Mereveld averijen (M. Vergay) 1.32.2, 2. Toto: w. f2.80, pl. f 1,40, f3,—, f4,80; kop pel 17.-; cov. f 12,60. Toekomst hekerprijs (2200 Toto: w. f4,—, pl. f2,20. f2,90; koppel Merevelds MUlrêcordprljs (1610 m, le serie): 1. Cherie Spencer (R. Q.J. v. d. Lubbe) 1.19.8, 2. Captain Double K, 3. Bento Kitty. Toto: w. fl,50,. pl. f 1,50, f2,80; koppel lover. 3. Royal Hanover. w. f2,30, pl f 1,20, f2,20, f 1,80; kop- •ldprljs (3200 Dr en Barre (F. J. Eerenberg)) 1.25.4, rles H, 3. Domingo, w. f8,10, pl. f 1,60, f 1,20, f'1,60; kop- Pe~' ïlprljs C(2140 m', met autostart): 1. Fury ndla (E. de Visser) 1.28.4, 2. Ella Ross. 3. Fluiter S. pl. f 3,10, f 1,90; koppel ?r. 3. Bernardlne. AMSTERDAM De tweede internatio nale Bosbaanregatta, terecht groots aangekondigd als het laatste zeer be langrijke internationale roeiexamen voor de Olympische Spelen, heeft veel duidelijk gemaakt. Tijdens de twee daagse wedstrijden bleek Oost-Duits- land opnieuw over de sterkste troeven voor Mexico te beschikken. In de veer- Bijzonder jammer was het dat Ne derlands tweede grote favoriet voor een olympische roeimedaille niet op het water kon komen. Stokvis en Luynen- burg hebben' door hun ondubbelzinnige zege van twee weken geleden op de Europese kampioenen Tony Johnson en Lawrance Hough grote vermaardheid verworven. Een tweede duel met de Amerikanen, die hun wedstrijden met een tiental seconden voorsprong plegen te winnen, werd dan ook met spanning tegemoet gezien. Enkele uren voor de eerste race moest Luynenburg echter ter observatie in een ziekenhuis worden opgenomen. Gevreesd wordt dat de Ne- reus-roeier een ontstoken blindedarm heeft. Johnson en Hough hadden n weinig tegenstand en zochten compen satie door ook in het gestuurde num mer te starten. Van Nes en Suselbeek doorstonden die krachtproef bijzonder goed, Johnson en Hough waren minder gelukkig en gingen ondapks een sterke eindsprint met lengten achterstand op de Laga-ploeg als tweede door de finish. Grillig De 5.000 toeschouwers rond de sfeer volle Bosbaan prins Claus woonde gistermiddag de wedstrijden bij wachtten ook met bijzondere belang stelling op de verrichtingen van skif- feur Jan Wienese. Gisteren kon met op vallend grote groene letters de naam n de grillige Amstel-sculler als win- a r op het uitslagenbord worden ver- ld. Na alle moeilijkheden en praat je»* die,.«rf9Zen ■ivaren rondon^ zijn va- tien elitefinales die de hoogtepunten waren van een op zich al indrukwek kend programma, zegevierden de Oost- duitse ploegen zeven keer. Voorts wa ren de in wit gestoken formaties onder meer nog achtmaal goed voor tweede plaatsen. Het is dan ook vrijwel uitge sloten dat Oost-Duitsland zijn positie van sterkste roeinatie twee gouden medailles, de Coupe Glandaz en de Challenge Carlo Montu leverden de Europese kampioenschappen 1967 van Vichy op in Mexico zal verliezen. De Nederlandse favorieten voor olympisch eremetaal hebben in't uitzonderlijk ster ke veld op de Bosbaan hun reputaties Internationaal gezelschap op het ivoeliae water met stuurman. kant ie in Spanje en zijn daarmee sa menhangende afwezigheid op de drie- landenwedstrijd Duitsland-Denemarken- Nederland en de Koninklijke Holland beker, wist Jan Wienese zich waar te maken in het sterk bezette nummer elite skif. Op briljante wijze finishte hij als eerste voor de Pool Bromek en Ruckstuhl uit Zurich. Een dag eerder hadden de Neder landse roeiliefhebbers zich heel wat minder enthousiast getoond over de verrichtingen van de blonde Amster dammer. Een vuile klap kostte Wienese weliswaar een halve lengte voorsprong, ulemhorgprl. ••lectuMW. 1 -art): :ort) km-tljd 1.26.2, 2. Elleke Dick Langerhorst prolongeerde zijn titel op de 1500 m vrije slag, en hij lacht. Maar Langerhorst bleef i ver onder de (Mexico-)maat en moet waarschijnlijk thuis blijx>en. Ada Kok lacht zij is tenslotte wereldrecordhoudster vlinderslag. maar de Nederlandse kampioen leidde t bij. Wienese was een geslagen man, toch nog met duidelijke voorsprong toen roeide amper verder en ging lusteloos het 1500 meter-merkteken werd gepas- als vierde over de streep. Dwan hield seerd. In het zicht van de finish ging aan zijn onverwacht succes een teis de Engelsman Dwan hem echter voor-1 naar Mexico over. Gisteravond, nadat over het algemeen bevestigd. Het meest overtuigend deden dat wereldkampioen Hadriaan van Nes en diens partner Suselbeek in de twee-met-stuurman. TSC Berlin en de gerenommeerde ploeg van de Hochschule Für Körperkultur uit Leipzig hebben beide dagen de Laga- twee tenminste een lengte voorsprong moeten toestaan. de Britse afvaardiging de ene na de andere teleurstelling had moeten vei* werken, werd besloten dat alleen Dwan en de acht van de London University Boat Club zullen worden Ingeschreven voor de Olympische Spelen. Zeker van reis Droog en Van Dis vergrootten bun kans op uitzending aanmerkelijk door saterdag de race van dr dubbel tweeën te wiunen. De Proteus-Willem IH-com- binatie voelde zich daarna zo zeker van een Mexicaanse reis. dat het twee tal er de voorkeur aan gaf gisteren In de skiff te varen. De Nereus-acht, waarin Van Laarho ven wegens een ernstige rugblessure moest worden vervangen door Proteus- roeier Van der Ende. viel na de in drukwekkende race op de Rotsee enigs zins tegen Dat de belde Oostduitse formaties te sterk waren stond eigen lijk bij voorbaat vast. De verwachting was echter gerechtvaardigd dat Warte- na's equipe goed zou zijn voor een der de plaats. Beide malen gingen de Am sterdamse studenten echter als vierde over de streep Een starttempo van boven de vijftig slagen per minuut wekte gisteren goede hoop voor de toe komst. De aanval van de Poolse acht in de laatste honderd meter bleek Juist te veel voor de Nereusequipe. Nereus zorgde gisteren voorts voor een sterke race bij de ongestuurde tweeën. Sc Einheit Dresden, wereld- en Europees kampioen, leidde van start tot finish. De Nerelden werden met ruime voorsprong op de overige ploe gen tweede. De Nereus-Amstel-combi- natie moest voorts een dag eerder bi) de vier met stuurman ook alleen maai de ploeg van Einheit laten voorgaan. (Voor uitslagen zie elders) ZWIJNDRECHT Aan de vooravond van de Nationale zwemkampioensehap- pen, die morgen in l'treeht beginnen, hebben Ada Kok en Dirk Langerhorst hun nationale titels op de 1500 meter vrije slag, die zij sinds 1966 en 1865 In hun bezit hebben geprolongeerd. De hoop van Dick Langerhorst en Johan Schans, zich via dit nummer voor de Olympische Spelen tc kwalificeren, werd echter za terdag in Zwijndrecht de bodem Ingesla gen. Tussen deze twee coryfeëen uit de selectiegroep Kerkhoven drong zich zelfs de 15-jarige uit Australië overgekomen Carlisle-pupil Roger van Hamburg. De spannendste 1500 meter race uit de ge schiedenis van het Nederlandse zwem men werd op handslag beslist: 1. Dick Langerhorst 17.40.1; 2. Roger van Ham burg 17.40.4 en 3. Johan Schans 17.40.5. Ook de als vierde aankomende Rinus van Beek bleef met 17.59.0 nog juist be neden de tot voor enkele Jaren geldende ADVERTENTIE (Van onze zeilmedewerker) LOOSDRECHT Mexicorcserve Fred Imhoff heeft zich in de internationale Hollandweek I tweemaal laten overdon deren door de Haagse Flying Dutchman- zeilende Blok verbaasde de toeschouwers door beide keren te ontsnappen aan de knellende greep van de Rhodesiërs But ler en daarna 't bolwerk Imhoff-Korver te verslaan. Dit alles gebeurde 2 maal in de slotfaze van de race. waarin Im hoff telkens stevig de leiding had. Voor al gisteren was de race spectaculair om dat toen Korver tweemaal uit de trape zedraad vier en overboord sloeg. Dit kostte Imhoff meters. „De Stormy" was toen not. niet verslagen, maar Imhofl zeilde onzeker en maakte fouten. Fouten waarop Blok had gewacht. Van Bloks opmars waren in het voor- Jaar. in de Zuiderzeeregatta. tekenen aanwezig. Met zijn nieuwe Engelse F D.begon Blok langzaam vertrouwd te raken. In Loosdrecht is Blok beslist snel. Nog niet sneller dan Imhoff, die echter een onzekere indruk maakt. In de eerste F.D.-race op zaterdag, maak te iedereen grote fouten, maar toch miste Imhoff, even voor de laatste boei, de kans om Blok op de valreep te be dwingen. Imhoff faalde bij het aanlopen van het merkteken. Dit koste meters. Blok won. Derde werd Eekels en vierde Butler. Met twee overwinningen staat Blok redelijk veilig voor de hoofdprijs. Herstelt Imhoff (2—7) zich, dan kan het nog een bikkelharde strijd worden. In de andere olympische klasse, de Finnjollen, is elke prognose (nog) vissen in troebel water. Beide dagen moesten de Finnen wegens een valse start een „straftijd" van twee uur uitzitten. Als laatste klasse gingen de Finnen van huis. Voor een uitschieter zorgde de kleine Os kamp. die Menno Meijer en randfiguur Rietveld versloeg. Gisteren was Oskamp evenwel nergens. Meijer won overtui gend. De Goudse zeiler zou met 21 in feite dé kanshebber zijn, maar heeft slechts voor het weekeinde ingeschreven. Ook Kees Kruier, de blonde Amsterdam mer. die met een gloednieuwe en snelle Randashlcombinatie op het water '-er- scheen en razendsnel .muit de achter hoede derde werd. zal niet meer aan de startlijn verschijnen. Onder de achter blijvers bevinden zich twee troeven; de Rotterdammer Rob de Vries (eenmaal tweede) en de ex-Mexico-favoriet Hans van Eist (eenmaal vijfde). Alleen dus vraagtekens bij de Finnen. Na de feestroes waarin Valkenzeiler Egon Roll von den Baumen zijn eerste Hollandweekzege heeft gevierd, kwam de slag. die ex-Sharpie en Sternzeiler Chris van Swol en Ben Staartjes de Ha genaar gisteren toegebracht, zwaar aan. Van Swol was snel onbereikbaar voor Staartjes, die de gehele race op een tweede plaats huisde. Langzaam kwam Rolf v. d. Baumen naar een verde posi tie. Du Prle bleef venijnig aanvallen, maar werd dor ,,de Bounty" onder de duim gehouden. Deze resultaten bete kenen, dat Rolf v. d. Baumen (I3) moet oppassen voor Du Prie (24), ter wijl Staartjes (Ien Van Swol (2), die beiden in de openinpsrace achter de kopgroep eindigden, in de loop van deze zeilweek eveneens gevaarlijk voor hem kunnen worden. Loosdrecht is de Pampusspeelplaats. Dit is algemeen bekend. Maar een veld van dertig Pampussen is uniek. Ook op de Loosdrechtse plassen. En tot twee maal toe heeft de Loosdrechtkenner Bes- seling zijn klasgenoten verslagen. Dit ge beurde eerst na een fel gevecht met de gebr. van Rozendaal, die zich in de twee de helft van het parcours gewonnen gaf. Voor een tweede zege moest Bes- seling zich ontdoen van zijn stadgenoot Van der Flier, die als een terrier achter de Amsterdammer bleef hangen. Toen van der Flier Bessellng kruisende losliet, lachte Besseling in zijn vuistje. Van der Flier werd tweede. Blok derde, Sijtema vierde en Kaagzeiler Kees Hofkes vijfde. Niet z*ker Degenen die de Solostrijd gisteren heb ben gevolgd, konden veel leren van Kees Nater. Nater gaf namelijk les. Les ln ho- geschoolzeilen met een eenmansjol. Door het aanhoudend terugroepgetoeter was Nater niet zeker van zijn, overigens cor recte, start en keerde terug. Ver achter het hele veld zette Nater de achtervol ging in. Spelend met de mindere goden lag Nater op de vijfde plas ln het pelo ton ->n r,a nog drie rakken ging de ..Sir Pief op weg naar randfiguur Vrijdag, die aan de meute was ontsnapt. Eén kruisrak bracht de achterstand terug tot een dikke honderd meter. Zenuwachtig keek. Vrijdag achterom en maakte fou ten. Nater pikte enkele windvlagen op. 'De boten kwamen boord-aan-boord. Vlak vuor de finish moest Vrijdag zijn meerdere erkennen ln Nater, die zo de tweede maal als eerste finishte. e«n portoMo pstvorm. Nopptncool Mng*vulkznlM«rd. .magische" grens van achttien mlnu- Om zich op de 1500 meter „waar" te maken voor Mexico hadden Langer horst en Schans dik beneden het vorige •eek door Langerhorst ln Leiden geves- de nationale record van 17.25.0 moeten blijven. Beide zwemmers beseften dit terdege. Louis Voll, de trainer van Lan- gerhorts had een schema opgesteld van 17.10.0 met een overgangsmogelijkheid naar 17.04.0. Kerkhovens schema voor Schans lag rond de 17.20.0. Reëele ver wachtingen, gezien de prestaties van bei- wemmers in de landenwedstrijd in Lelden. Daar echter zwom het twee tal vrijuit. In Zwijndrecht gebeurde dat onder de druk zich waar te moeten ma ken. Bovendien kan een race een derge lijk verloop krijgen, dat er vanaf de kant in het geheel geen Invloed meer op uit te oefenen is. Enerverend Dat was zaterdag het geval, doordat twee alles-of-niets zwemmers: Roger van Hamburg op baan drie en Rinus van Beek op baan vijf zich in de strijd meng den. Met geen enkel schema als uit gangspunt knokten deze twee tot ze niet meer konden. Hun strijdlust sleepte de twee anderen mee, waardoor een ener verend duel ontstond met verrassende po sitiewisselingen. De totaaltljd werd ech ter door die tussensprints ongunstig be ïnvloed. De rol vsn Rinus van Beek was na 400 meter uitgespeeld. Hij had als trekker gefungeerd en zijn tussentijd van 4.37.4 bood perspectieven voor de ande re twee. Langerhorst kwam naar voren om het tempo te dicteren, maar op dat moment kwam Roger v. Hamburg naast Schans opzetten. Schans verzette zich hef tig. Ging Langerhorst voorbij, maar hoe het tweetal ook zwom, de hevig aange moedigde VZC-zwemmer week geen meter. Op 800 meter passeerde Schans als eerste in 9.20.9 Van Hamburg keer de ln 9.23.0, een aspirantenrecord. De mogelijkheid om onder de tijden van onder de tijden van Lelden te blijven za ten er nog steeds in. Een tweede tussenspnnt van Langer horst werd afgeslagen. Schans bleef in «ersfe positie, gevolgd door de gelijk op- zwemmende Langerhorst en Van Ham burg. In dit gedeelte van de strijd 'iepen de tussentijden op tot boven de 1.10 ter- wijk het publiek in ademloze spanning het driegevecht volgde, raakten Schans en Langerhorst ongemerkt steeds verder van hun olympische doelstellingen ver wijderd. Op 1400 meter verraste een spurt van Langerhorst de twee anderen. De vermoeide Van Hambuurg lag in eens enkele meters achter. Bij het laat ste keerpunt had hij zieh al weer naast Johan Schans gewerkt en op de aller laatste meters moest de verwoed spur tende Langerhorst alles geven om al thans zijn kampioenschap veilig te stel len. Het lukte. Maar Roger van Ham burg was veruit de meest bejubelde man uit het zwembad met 17 40.4 had hij zijn elpen aspirantenrecord in één ruk ruim veertip seconden scherper gesteld... Ada Kok had ook haar zinnen gezet op een recordverbetering: dat van de 800 meter. De Amsterdamse vertelde zich echter en sprintte te laat. Nu wis haar tussentijd precies gelijk uan haar Nederlandse record: 10.16.8. In het ver volg van de race hod zij geen enkele te genstand te duchten van de vrij zwak zwemmende concurrentie. Bij de wedstrijden in Zwijndrecht bleek opnieuw, welk een belangrijk onderdeel het jeugdzwemmen langzamerhand in KNZB-krlngen ia geworden. De onder twaalfjarigen zwommen op vrije alag, achoolslag en rugslag voor het eerst :oo meter. De prestaties waren alleszins ac ceptabel met als formidabele uitschieters de 1.08.5 en 1.08.6 van Anke RIJnders AZPC). en Woudi de Ruiter (Die Haghe) op de 100 meter vrije slag. De ze twee legden ook beslag op de eerste twee plaatsen bij de 50 meter vlinder slag: Woudi de Ruiter 33 3 en Anke RIJn ders 35.0. Zoals gebruikelijk In deze leeftijdsklasse waren de meisjes aan zienlijk sneller dan de Jongens. De uitslagen zijn: 1500 meter dames: 1. Ada Kok (De Futen) IHZPC» io.n.1. HAMILTON De 15-jarige Angela Coughlan heeft gisteren in een solo race tegen de klok op de 1650 yards vrije slag een wereldtijd gezwommen van 18.47.8. Met deze tijd bleef het Canadeie zwemstertje, dat haar prestatie in het zwembassin van de McMaaterunlversiteit in Hamilton leverde, 1.5 seconde onder het wereld record op deze afstand van de Australlache Kathy Walnwright, die verleden Jaar maart in Adelaide de 1650 yards in 18.49.3 zwom. De tijd van Angela Coughlan zal echter niet als wereldrecord kunnen worden aangemerkt, omdat deze niet in een wedstrijd werd gerealiseerd. De 16-Jarige Amerikaanse lyceïst Jack Horeley heeft In Seattle het wereldrecord op de 880 yards vrije slag verbeterd Horsley legde de afstand af in 8 51 H Het uude record stond sinds 5 september 1964 met 8.55.5 op naam vsn de Australiër Murray Rose.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7