Het eerherstel van Evert Dolman FEDOR DEN HERTOG SPEELDE MET GROOTMACHTEN IN AMATEURWERELD IK GA DE KNWU VRAGEN OF IK MIJN TRUI VAN 7967 TERUG MAG HEBBEN.. NIET FORCEREN WAS HET PAROOL VAN DE (MERKEN)PLOEGLEIDERS Jos van der Vleuten opnieuw geschorst Trainingsrit werd een gouden ren WIELER- SELECTIES VOOR WK. ffiMrne SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT BEEK Een jaar lang moest Eef Dolman wachten op eerherstel. Het was een jaar van pijnlijke teleurstellingen. Dolman, eens wereldkampioen bij de amateurs, zat mentaal aan de grond. De dopingzaak van de Adsteeg, toen men zijn nationale trui afpakte, achtervolgde hem. Eindelijk, na een jaar, kon hij gisteren weer gelukkig zijn. Weer was Eef Dolman kampioen. Dit maal, naar hij verzekerde, om het te blij ven. „Ik ga de K.N.W.U. een nette brief schrijven. Dat doe ik zo gauw de uitslag (Van onze sportredactie) van dit dopingsonderzoek bekend is. Dan vraag ik ze of ik mijn kampioenstrui van het vorig jaar mag terughebben en of ze me alsnog op de erelijst willen plaatsen", zei hij. Dolman beschreef de finish, die laatste alles vergende sprint tegen de Adsteeg. „Post reed op kop, met Wagt- mans in het wiel. Hij zou de sprint voor Wagtmans aantrekken. Maar ik vond dat het erg traag ging. Ik dacht: als dat zo doorgaat komen de anderen dadelijk langs je en dan zit je opgesloten. Toen heb ik aangevallen. Het was nog ver, zeker 300 meter. Maar als je eenmaal die finish ziet word je gek. Je vliegt er op af. Ze kwamen langszij. Maar ik kan dat, zo'n lange sprint. Het is een specialiteit van me. Ik had een grote versnelling, 53x15, ge schakeld. Telkens perste ik er weer iets meer uit." Dolman bleef voorop. De mond ver open, z'n lichaam in een krampachtige houding, zo hield hij snelle finishers als Ottenbros en Jan Harings een lengte van zich af. Dolman voelde zich sterk, maar hij was loch niet gerust. „In het peleton zit ik altijd te denken. Vianen is een „linke", hij zou de trui wel eens kunnen pakken. Nee, zette ik weer uit mijn gedachten. Jan Hayings dan. Harings in het rood- wit-blauw? Nee, ook niet. Wagtmans. Ja, hij was sterk. Maar tochhij is niet zo snel. Ik kwam er niet meer uit. Vooral de laatste ronde niet. Post demarreerde drie, vier keer. Als hij ingelopen werd nam Wagtmans het over. We kwamen met vier man los. Post, De Roo, Wim Schepers en ik. Kom op, rijden, riep ik. Ze gingen niet door". reglementair. Ik week even uit, toen kwam hij binnendoor. Dat moet je nooit doen, nooit de kortste weg nemen, kan niet. Dus ging ik weer terug. Want zo heb ik ooit het kampioenschap Rotterdam verloren. Sinds die tijd laat ik niemand meer door. Sprinters gaan ook altijd opzij. Ze hopen dan dat de ander in het gat duikt. Op dat moment sluiten ze de zaak af en je zit gevangen, zie Je." Het mocht Opvallend tafereel aan de finish. Arie den Hartog omhelst concurrent Dolman, je lijn bent Ook Eddy Beugels staat er met een blij laatste Tourweek is gemaakt gestand gedaan? Dolman: „Ik heb met niemand gesproken die laatste kilometers, ook met Post niet". Het verhaal ging namelijk dat Post van Willem II een volmacht had gekregen om ook met Dolman te onderhandelen. Men kon zich echter niet aan de indruk onttrekken dat Den Har tog en Beugels, die beiden voortreffelijk reden, hun Tourmakker de helpende hand hadden geboden. Het mocht. Waar om niet? Per slot van zaken is deze titelstrijd enkel nog in naam een indi viduele wedstrijd. In feite beheersen ver schillende ploegen de wedstrijd. Zo ging het de laatste jaren al. beetje vreemd, De coupe van Evert Dolman, besloten met <*e allerlaatste driftige pedaalrukken die hem voor de tweede maal de nationale titel op de weg voor professionals oplevert. Rappe finishers Harm Ottenbros en Jan Harings dienen met de- troostprijzen genoegen te nemen. dat de viermanskopgroep Dolman (Smith). Post en Ottenbros (Willem II) en Wim Schepers (Caballero), die na 17 km voorsprong van tenslotte 3 minuten begon op te Douwen, na 120 km werd ingelopen door nog veertien anderen, waarbij Beu gels en Den Hartog, waarbij drie renner: van Smith, vijf van Caballero en drit van Willem II. Dolman: „Toen we drie minuten hadden wenkten Piet Liebregts (ploegleider Smith) en Ton Vissers (Wil lem II) dal zij het wat rustiger aan kon den doen. Niet forceren was het parool. We hadden echter in dat strakke tempo moeten doorrijden. Wat mankeer je Een hoofdrol ook voor Wim Schepers. In de dagen voorafgaande aan het kam pioenschap was het tot een gesprek ge komen tussen Wim en diens vader (Nol Schepels). Nol had gezegd: „Wat man keert je toch, je zit altijd tussen de wie len de laatste tijd. Je moet weer rijden zoals vroeger, zoals ik het je geleerd heb". Wim had niet veel gezegd. Maar Sjeng Collard, zijn vaste soigneur, wist zaterdag al te vertellen, dat Schepers vanaf de start in de aanval zou gaan. Schepers, zo vertelde Collard, had nog dezelfde dag een flinke trainingstocht gemaakt. Drijf nat van het zweet was hij teruggekeerd. Dat was de oude Schepers. En op de Adsteeg behoorde hij al heel vroeg tot de gangmakers. Hij had, na 204 km. nog zoveel reserves dat hij naar de vierde plaats sprintte. Ik ben moe En Jan Janssen? HU was er ook. Moe van de huldigingen, het reizen van alles wat zich na Vincennes op hem gestort had. HU reed mee in de groep, reageerde nauwelijks op de ontsnappingen. Ten slotte raakte hU in de laatste groep ver zeild. Hier en daar klonk boe-geroep. Men was voor Janssen gekomen, sedert een week een nationale held. Maar Jans sen kon het niet opbrengen. Tenslotte ging hij toch weg uit die laatste groep. Hij reed tot bij hel drietal Steevens, Duyndam, Huub Harings, dat tussen de kopgroep en het peleton zwom. Dat wekte meteen een hartelijk ap plaus los. Zie je, Jan doet er toch wat aan. Later, toen hij Dolman met zijn kampioenschap gelukgewenst had, zei hij in de microfoon: „Ik ben moe, ik heb 'eel gereisd, ik wilde afstappen, maar ja, Ie mensen willen me zien. Daarom ben ik blijven rijden." Opnieuw applaus. KNWU vertrouwde het niet BEEK De Brabander Jos van der Vleuten mocht gisteren niet starten in het wegkampioenschap van de profes sionals. HU werd vrijdag opnieuw door de sportcommissie van de KNWU ge schorst, nu voor veertien dagen. De reden is, dat hij tijdens de Tour de France, nadat hij had opgegeven, on danks een startverbod wedstrijden in België heeft gereden. Een dezer dagen heeft Van der Vleuten een brief gepro duceerd, gedateerd 18 juni 1968, waarin hem door het wedstrijdcommissariaat van de Tour toestemming wordt gegeven om elders te fietsen. Maar de sportcommis sie heeft deze brief, die ruim een maand na datering werd aangeboden terzijde gelegd. Men vertrouwt het niet helemaal. BEEK „Zo'n mooi moment liad ik in mijn le ven nog niet meegemaakt". Fedor den Hertog gaf dcie verklaring voor zijn tranenvloed tijdens de ceremonie protocolaire van het Nederlandse wegkampioens-.-hap voor amateurs, waarin de 22- jarige Gelderlander in een ongelooflijk mooie apo theose de titel had opgeëist. De ranke coureur, die bijna een Jaar geleden bij een trainingswed strijd voor dc wereldkampioenschappen in België bergafwaarts tegen een hem tegemoetkomende personenauto reed en in zorgwekkende toestand wekenlang in ziekenhuizen moest verblijven, had bij verrassing het sterke veld dertig kilometer voor de finish zijn hielen laten zien. Den Hertog, de beste van ruim honderd twintig voorgrond tredende winst i der Rcné Fijnen, te Jan Krekels dc bro voltooide zijn solo n seconden op dc Braban- II na vijfendertig seconden medaille, spurtend nun de opeiste. De beste drie ama teurs van dit moment op het erepodiui mooier resultaat bad dc sportcommissie wegcoaeh Joop Middelink zich niet kunnri had Met het oog op Me: had Middelink - zij het met tegenzin zijn aanspraken op Den Hertog al min of meer laten vallen. En nu was Den Hertog in zijn oude stijl teruggekeerd. „Je moet geluk hebben", glunderde de welgedane Am sterdammer, terwijl Den Hertog door unievoor-» zitter Piet van Dijk in een fonkelnieuwe rood-wit- blauwe trui werd gehesen. Die woorden van Mid delink en de zege van Den Hertog betekenen nieu we moeilijkheden voor Jan Derksen bij het samen stellen van de baanploeg voor Mexico. Het leek enkele dagen geleden nog zo voorspoedig voor de baancoach toen Fedor den Hertog zich in de fina le van hel achtervolgingskampioenschap fietste en op zijn wedergeboorte op de weg ogenschijnlijk niet gerekend behoefde te worden. Maar nu had Den Hertog met zijn forse pedaaltrappen weer roet in het selectie-eten gegooid. Want in deze rit over het bultige Adsteegcircuit bij het Limburgse Beek was gebleken dat Den Hertog straks bij de Olympische Spelen zeker een kans in de wegwedstrijd verdient. Hel was weer galoos hoe deze aan de dood ontsnapte jongeling met de grootmachten in ons amateurwereldje speelde. Hij had zich in de eerste 140 km. waarin lichte schermutselingen, opgezet door onder meer Matje Gerrits, Leen de Groot, Kees Koeken, Jan Alings, Daan Holst, Piet ICettenis, Peter Legierse en Ger Harings, alleen tempoverhoging tot. resul taat hadden, verdekt in de achterhoede opgehou den. Wat denken ze wel Angstig rijdend nog steeds na zijn ernstige val, waarvan hij immer nog niet geheel is hersteld. Fedor den Hertog hnd zich kwaad gemaakt op handen loslieten om een slok uit hun bidon te nemen. „Wat denken ze wel. Tegen Harings heb ik nog gezegd: kijk toch uit man. Bedenk toch wat er met mij is gebeurd". Toen nog had Den Hertog vaag aan een mogelijk kampioenschap ge- dacht. Maar ergens toch waren de woorden van Middelink voor de start blijven hangen. Toen namelijk had Den Hertog aangekondigd een goede 100 km mee te gaan rijden als training voor de finale van het achtervolgingskampioenschap, die hij donderdag in Amsterdam moet rijden. Middelink had hem echter toegebeten, dot hij niet zo gek moest doen en voor zijn kansen moest rijden, wanneer hij voelde dat het zou gaan. Welnu. Den Hertog achtte zijn kans gekomen toen Rudi Liebrechts na 140 km demarreerde, maar niet ver genoeg wegkwam, „lloe het ge gaan is weet ik niet meer. Maar plotseling was ik naast hem en hem oorbij en toen ben ik doorge gaan". Fedor den Hertog besefte niet hoe snel zijn winst was gegroeid. Bij de doortocht na 146 km lag hij al een halve minuut voor op Harings, Rentmeester en Minneboo, die even later door het veld teruggehaald werden. Acht kilometer verder had Den Hertog met een verzet van 52 x 13 (onge looflijk hoog) de marge tot 43 seconden uitge breid. Gouden of zijden ren Er was toen nog maar één man. die in hel tegen offensief enige kans van slagen kon hebben: Reno Pijnen. Deze Brabander, al een jaar lang een ..vaste" kans voor Mexico, had in het begin van dit seizoen last gekregen van een onwillige achil lespees, die hem wekenlang naast de fiets hield Daarna was Pijnen nog niet in zijn normale doen gekomen. Nu sprong de rossige Woensdrechter driftig in het spoor van Den Hertog. Het werd een groots gevecht tussen deze topamateurs, van wie Den Hertog da puurste tijdrijder is. Fedor den Hertog had via de luidsprekers gehoord, dal Pijnen achter hem aanzat. „Ik heb omgeke ken, maar zag hem niet. Tot het eind ben ik alles blijven geven. Het was nu een gouden of een zijden ren", zei Den Hertog in het wielrennersjargon, waarmee zij aanduiden: „Alles of niets". Hoe dicht hij bij niets kwam heeft Den Hertog onder weg nooit beseft. Pijnen naderde pijlsnel. In een ronde van 8 km knabbelde hij 18 sec. van rijn achterstand af en toen hij in de laatste omloop Den Hertog tot op 12 sec. was genaderd, leek de zaak voor de opgejaagde coureur verloren. door dat verzet Nogmaals, Den Hertog heeft er geen weet van ge had. Waarom hij plotseling weer harder ging draaien zal dan ook wel een raadsel blijven. Pas op de laatste helling van de Adsteeg zag Den Her tog zijn tegenstander achter zich. „Dat was twee honderd meter voor de streep en ik ben nog bang geweest dat Pijnen het toch nog zou halen. Want ik kon niet meer op de pedalen staan van de pijn door dat grote verzet". Iemand zei: Jan weet het wel te ver kopen. Een Karstens? Hij probeerde tevergeefs aansluiting bij de kopgroep te krijgen. En Steevens? een zware Engelse sleutel was deze week op zijn dijbeen gevallen. Hij had er een bloeduitstorting aan overgehouden. Steevens was niet in de conditie om op die lastige Adsteeg een rol van betekenis te spelen. Met die han dicap zeker niet. Inmiddels constateerde Eef Dolman tevreden, dat hij op een be slissend moment weer geluk had gehad. Zijn toekomst? „Geld verdienen", zei Dolman. BEEK Na de wegkampioen- schappen heeft de sportcommis sie van de KNWU zes renners aangewezen voor de wereldkam pioenschappen op de weg, die op 1 september op het circuit van Imola in Italië worden ge houden. Het zijn: Jan Janssen (Ossendrecht). Arie den Hartog (Eisloo), Evert Dol man (Klimmen). Eddy Beugels (Sit- tard), Harm Ottenbros (Hoogerheide) en Riny Wagtmans (St.-Willibrord). De overige twee leden van de ploeg zullen worden geselecteerd uit: Jan Harings (Sibbe), Wim Schepers (Meers). Gerard Vianen (Kockengen), Harry Steevens (Elsloo), Peter Post (Amstelveen) en Cees Zoontjes (Til burg). Chef d'equipe voor de wegploeg is de heer J. Foerster uit Heerlen, die zal worden bijgestaan door Ab Gelder mans als technisch leider. Als meca- niciën gaan mee: Krijnen en Hulshoff en als soigneurs: De Haan en Collard, de volledige staf dus van de Tour de France. Ook voor de wereldkampioenschap pen voor dames (31 augustus) in Imo la is reeds een ploeg aangewezen: Henny Hondeveld (Laren/Gld.) Kety Hage (St.-Maartensdijk), Truus Smul ders (Gerwen) en Bella Hage (St.- Maartensdijk). Reserves zijn hier: Ineke Heusinkveld-van Eiken (Baarn) en Jannie Jonkers (Gameren). Leid ster van de damesploeg is mevrouw A. W. R. Visser-Bezema (Rotterdam). Tenslotte zijn ook al de amateur stayers voor de wereldkampioen schappen op de baan in Rome aan gewezen. Dat zijn de Nederlandse kampioen Cees Stam (Neck) en Dries Helsloot (Amsterdam) Hun chef d'equipe is Adrie Zwartepoorte. De medische begeleiding is in handen van de Rotterdamse arts K. Visser. Bij de baanwedstrijden zullen meca- niciën P. Aandewiel en soigneur Henk de Haan meegaan. Uiteraard zullen de gegadigden voor de overige baannummers (alleen bij de profs, want de amateurs gaan in November naar Uruquey) pas na de tweede dag de baankampioenschappen kunnen worden aange wezen. Vast staat wel dat Nederland niet zal inschrijven voor de wereld kampioenschappen op de baan voor dames. Beghetto weer sprinttitel VARESSE Guiseppe Beghetto heeft zaterdagavond in Varese zijn Italiaanse sprinttitel bij de profs geprolongeerd. Hij zal zijn land vertegenwoordigen, op de wereldkampioenschappen, die vol gende maand in Rome worden gehou den. Beghetto, maakte een snelste tijd van 11,9 seconden, op de tweede plaats eindigde Gianni Pettenella. Pijn Den Hertog was echter veilig. Met een ruime voor sprong ging hij tenslotte over de eindstreep en had h(j zün eerste grote overwinning in Nederland behaald. Een zege, die wellicht een keerpunt kan vormen op weg naar volledig herstel. Den Hertog geloofde nog steeds niet in zichzelf. Wellicht is daar nu verandering in gekomen. (Voor uitslagen zie elders) Symbool van strijdvaardigheid. Fedor den Hertog wilde eerst na honderd kilometer afstappen, dan zou hij genoeg hebben getraind voor de finale achtervolging op de baan. Fedor den Hertog ging door. Zoals hij al eerder door heeff gezet. Verbeten, wetend dat hij sterk is. Zijn beloning werd de nationale titel.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6