„HUIZE EMMAUS" IN ZOETERWOUDE modern bejaardencentrum Een gerieflijk honk voor 128 bejaarden AMBULANCE OP HET KATWIJKSE STRAND Noordwijk genoot van jeugdige Canadezen Charmant en kundig op treden van Meifort School Band G. Staten, keuren plan „Zwanburgerpolder goed DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 JULI 1968 De eerste bejaarden hebben hun intrek genomen in het moderne bejaardencentrum „Huize Emmaus", dat verrezen is tegenover de Ver- laatweg in Zoeterwoude. De overgang vanuit het oude bejaarden tehuis in de Zuidbuurt naar het nieuwe Huize Emmaus, van de veelal kleine, maar knusse ruimten, naar de flats met de royale kamers, is door de 15 bewoners(sters) als bijzonder prettig ervaren. De ingebruik name van het nieuwe tehuis hield ook het vertrek in van de zusters Franciscanessen van Bennebroek uit de Zuidbuurt. Gedurende 85 jaar waren zij hier werkzaam in het onderwijs. Mede door gebrek aan roepingen hebben zij zich hieruit de afgelopen jaren terug moeten trekken. Dit ging geleidelijk. Eerst uit het lager onderwijs, later uit de kleuterschool en sinds kort hebben zij ook de mode-vakschool niet meer onder hun hoede. Onder goede zorg van religieuzen In de laatste wilsbeschikking van mej. E. de Boer bleek na haAr dood, kort na de tweede wereldoorlog, te *\Jn bepaald dat haar grote huis naby de r.k. kerk een bestemming moest krijgen als be- wordt dat eind augustus het geheel be- Hoewel de afwerking van het geheel nog op de finishing touch wacht was het vorige week zover dat de bewoners van het oude tehuis konden „overstappen". Het aantal bewoners is inmiddels ge stegen tot 17. Jaardentehuis. De zusters, naaste buren, namen hiervan de leiding op zich. Reeds kort na de start in 1949 bleek de bestaande ruimte te klein, het aantal aanvragen overtrof ver de plaatsingsmogelijkheid. Men heeft al die j«yen met de ruimte moeten woekeren. In heel veel nood gevallen heeft het tehuis uitkomst moeten brengen. Telkens weer bleek als in voorkomende gevallen bejaar den plotseling aan verzorging toe wa ren, bij de zusters nog wel een plaatsje te vinden was. Al spoedig werd ge streefd naar de bouw van een nieuw groter tehuis. In augustus 1960 kwam de „Stichting Bejaardencentrum" tot stand. Het bestuur onder voorzitter schap van dokter W. Kortmann, als arts zo dikwijls geconfronteerd met de nood onder de bejaarden, was voor stander van situering van de nieuw bouw nabij het bestaande tehuis. DE BRAND GREEP IN De betrokken instanties adviseerden echter het complex in het centrum te doen bouwen. Daarbij werd een zo miniem mogelijke isolatie van de be jaarden beoogd. Het bestuur had heel wat overredingskracht nodig om zijn idee, het centrum in de Zuidbuurt ie bouwen en zo de sterke binding be jaarden- parochiekerk te behouden goedgekeurd te krijgen. Toen de plannen begtekklaar waren en de aanvang van de bouw naby wa* brak de brand uit In de Sint Janskerk. Dat wyzigde de altuatie ingrypend. Het aan vankelijk voornemen do Sint Jan niet meer te herhouwen, (intussen achter haald door gedeeltelijke herbouw) en 'n nieuwe kerk iu het centrum van het dorp te bouwen, deed het bestuur besluiten het plan bejaardencentrum over tc bren gen naar het dorp. GEHEEL NIEUW PLAN Zou het complex in de Zuidbuurt geheel in laagbouw worden gehouden, in het nieuwe centrum overheersen een drietal flatgebouwen. Het geheel is ontworpen door ir. A. Paardekooper te Lisse. Het is de grootste opdracht die ooit door dit architectenbureau is uitgevoerd. De bouw geschiedde door de fa. Veen man en Vink te Hillegom. De centrale verwarming, gas, water en sanitair werd verzorgd door Schulte en Lestraden te Sassenheim. Elektri sche voorzieningen, bliksembeveiliging, liften e.d. zijn van de fa. IJsselmui- den en Zn. te Sassenheim. Aanleg we gen en bruggen: N.V. Zwammerdam. IN VLOT TEMPO Nadat besloten was in het centrum van het dorp te gaan bouwen ontwik kelden de zaken zich voorspoedig. De in hoog tempo ontworpen en uitge werkte schepping van ir. Paardekooper verkreeg snel de vereiste goedkeurin gen. Op 29 april 1966 sloeg de heer Joh. Jansen de eerste paal. Bijna een jaar later bevestigde de 97-jarige me vrouw Van Haaster-v. d. Lee, even eens verpleegde van het oude Huize Emmaus, en oudste ingezetene van Zoeterwoude, een gedenksteen in de hal van de verzorgingsflat. Na een voorspoedige bouw kon enkele maan- iond zal zijn. Nu zullen eerst enkele bewoners van de zelfstandigenflat over gaan naar de „andere kant". Er zyn veel gegadigden voor 'n plaats. Nu reeds heeft men al weer een wacht lijst moeten aanleggen omdat het aantal ingeschrevenen de beschikbare plaatsen overtreft. ROYAAL OPGEZET Het geheel is royaal opgezet en voor zien van diverse technische snufjes, waardoor de contaotmogelijkheden voor de bejaarden maximaal zijn. En onge twijfeld door de bewoners bijzonder gewaardeerde bijzonderheid is dat alle gebouwen binnendoor, dus verwarmd, met elkaar zijn verbonden. In de on derbouw van de verzorgingsflat, die men betreedt in een grote ontvangst hal. welke ook als ontmoetingsruimte is bedoeld en waar een biljart staat opgesteld, zijn diverse dienstruimten. Men treft daar o.m. aan de receptie-, bestuurs- en directiekamer, linnenka mer en de ruimte voor de c.v. (olie- stook). In de twee grote vluchtruimten is voor elke bewoner van het tehuis een flinke kast geplaatst, waarin goe deren kunnen worden opgeborgen die men niet elke dag nodig heeft. De verzorgingsflat. Op de voor grond de recreatie-eetzaal met aansluitend de keuken. de grote ramen een fraai uitzicht en op de hogere verdiepingen zelfs een ver gezicht bieden. Per afdeling is een bad en douche beschikbaar. Direct aan het water is de personeels- flat gebouwd. Hier wonen de zusters, terwijl ook een tweetal leken-perso- neelsleden inwonend zijn en hier een eigen kamer hebben. Op de begane grond is de ziekenafdeling bestaande uit drie tweepersoonskamers en twee eenpersoonskamers met afdelingskeu ken. Er is ook een dokterskamer waar de inwonenden de gelegenheid zullen krijgen in de eigen vertrouwde om geving een arts te raadplegen. Aan de revalidatie-afdeling is een specialist verbonden. De verbinding tussen de verzorgings- en personeelsflat wordt gevormd door de recreatie-eetzaal. Met zijn welvend, betimmerd plafond behoort dit laag- bouwgedeelte tot het fraaiste van het gehele complex. Een piano en t.v. ont breken niet terwijl een podium de gelegenheid biedt voor allerlei cultu rele uitingen. In deze prachtig gemeu bileerde zaal gebruiken de bewoners de warme maaltijden, dit in tegen stelling tot de broodmaaltijden die op de kamers worden geserveerd. De ruime kapel wacht op de glas in lood ramen. Men hoopt het bedehuis binnen enkele weken iri gebruik te kunnen nemen. Naast de sacristie is direct hieraan, maar geheel afgeschei den, een mortuarium verbonden. Voor de heilige diensten zal de zeereerw. heer A. C. van Rooijen. emeritus pas toor van Nieuwkoop, die reeds een jaar in het centrum woont, zorg dragen. Hü krijgt daarbij assistentie van em. pastoor J. van Vliet uit Tilburg, die binnenkort zijn intrek zal nemen. Dan zullen dus met oud-pastoor G. Klaver- weyden drie geestelijken in Huize Emmaus woonachtig zijn. Overigens streeft de directrice, zus ter Theodosia, er naar de banden met de parochie, zo sterk mogelijk te hou den. In afwachting van het gereed komen van de kapel zal nog gebruik worden gemaakt van de noodkapel die vorig jaar werd ingericht, in de als hobbyruimte bedoelde gelegenheid on der de zelfstandigenflat. In de goed geoutilleerde keuken staan chef-kok Opdam een aantal hyper moderne machines ten dienste. De elek trische kookgroep is een juweel. In de grote koelruimte kunnen de levens middelen in optimale conditie worden bewaard. Het moet prettig werken zijn in de air-condioning keuken. Op dere wijze kan er aan de o zo belang rijke voeding voor de bejaarden grote aandacht worden besteed. De aparte broodkeuken wordt door de religieu zen verzorgd. PERSONEEL Naast de 9 religieuzen die aan het tehuis zijn verbonden zijn en komen nog een groter aantal lekenkrachten in dienst. Huismeester J. Lelieveld is daarbij in het bijzonder belast met de zorg voor de technische apparatuur en de c.v. Voorts zijn er een drietal keukenhulpen, een gediplomeerde ver pleegster, 12 dames voor de afdelin gen alsmede een aantal part-time hulp krachten. GROTE AANWINST Het machtige complex van ir. A. Paardekooper, waarvan de totale stich- tingskosten ongeveer 3*4 miljoen gul den bedroegen, staa tnu de bejaarden van Zoeterwoude en omgeving, in het bijzonder Stompwijk, ten dienste. Ook niet-katholieken zijn van harte wel kom. Wanneer de tuinaanleg gereali seerd is en de wegen, die aan de ge meente zullen worden overgedragen en straks openbaar zullen zijn. vol tooid zijn zullen hier in totaal 128 be jaarden een heerlijke woonplaats heb ben. De onvermoeide ijver van het stichtingsbestuur zal dan op een prach tige wijze zijn bekroond. Gisteren trad de bekende Meifort School Band uit Canada in Noordwijk op. Nadat deze School Band reeds op vele andere plaatsen succes had geoogst, bracht men thans een bezoek aan de badplaats. Het charmante jeugdige gezel- schap heeft ook in Noordwijk veel bewondering geoogst. De Evenementencom- 1 missie heeft er goed aan gedaan dit gezelschap naar Noordwijk te halen. Om 15 00 uur werd de Meifort School Band door burgemeester mr. J. M. Bonnike bij het Reuma Centrum Sole Mio aan de Rembrandtweg met enkele vriendelijke Scoorden begroet. Afscheid M. v. d. Heul bij Veiling Flora te Rijnsburg In de kantine van veiling Flora werd een afscheidsreceptie gehouden tér ere van de heer M. van der Heul, wegens diens bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De heer Van der Heul heeft 21 jaar zijn beste krachten aan de veiling gegeven. Vele belangstellenden waren geko- en om bij het afscheid tegenwoordig te zyn. De heer N. H. Hemmes, alge meen vertegenwoordiger van de vei ling Flora, heette de aanwezigen wel kom en gaf daarna het woord aan de voorzitter, de heer P. van Delft. Deze hoopte, dat de heer Van der Heul en zijn vrouw en kinderen nog een groot aantal jaren in gezondheid bijeen zou den blijven en dat de scheidende én jarige nog vaak een kijkje in Flora zal nemen. Hij bood de heer v. d. Heul een enveloppe met inhoud aan. Namens de personeelsvereniging sprak de heer G. v. d. Me ij. Een pla- tenbon kreeg de heer v. d. Heul van het comité Bloemenvaktentoonstelling, dat werd vertegenwoordigd door de heer J. Schild. Aan het einde van de bijeenkomst sprak de heer Van der Heul nog en kele dankwoorden. Hij dankte het be stuur voor het feit, dat hij de laatste jaren zijn werk wegens gezondheids redenen thuis heeft mogen verrich ten. Speciaal betrok hij ook in zijn dankwoord de huidige bedrijfsleider, de heer Noort en de oud-bedrijfsleider, de heer J. van Egmond. Met de hoop, dat hij nog vele jaren het wel en wee van de veiling Flora mee zal mogen maken, besloot hy zijn dankwoord. Dit is 'm dan eindelijk. De speciale ambulancewagen voor het strand waar voor zo velen en zoveel instanties zich hebben beijverd is gisteren in Katwijk gearriveerd. De wagen, die door een gemeentelijk krediet van f 8.000,- werd aangekocht en ingericht, staat nu nog achter het politiebureau, maar hij zal zo spoedig mogelijk bij de politiepost op het strand gestationeerd worden. In de ambulance bevinden zich alle apparatuur, die nodig i« voor de eerste medische hulp aan drenkelingen, die reeds het bewustzijn verloren hebben. De ambulance, die hard nodig is dat heeft de praktijk nu eenmaal (en helaas) in het verleden te dikwijls bewezen kwam er doordat Katwijkse Reddings Brigade, de politie, de plaatselijke artsen, het beademingscentrum van het Leids Academisch Zieketihuis en de longkliniek van het Rotterdams Zeeho8pitium gezamenlijk de onmisbaarheid aantoonden. De wagen werd aangekocht uit een dutnp van legermateriaal. Doordat alle wielen worden aangedreven zal de ambulance geen problemen hebben in het zand van het Katwijkse strand. De procedure, die bij het redden en medisch behan delen van drenkelingen gevolgd wordt is als volgt: direct r.adat een slacht offer uit zee gehaald is begint men in de wagen met het verrichten van de levenreddende handelingen. Dit gaat door tot de wagen in het Zeehospitium gearriveerd is. Artsen aldaar beslissen of het slachtoffer in 't Zeehospitium kan blijven of dat hij overgebracht moet worden naar het Beademings centrum in Leiden. Terwijl de wagen naar Leiden rijdt kan de behandeling worden voortgezet. In de vier woonlagen daarboven zyn 60 éénpersoonskamer» en woongelegen- heden voor echtparen. Naast de entréé van elk appartement in een hescheldi keukentje Na deze officiële verwelkoming gaf de Meifort School Band een uitvoering voor de patiënten, die in Sole Mio ver pleegd worden. De patiënten stelden dit alles zeer op prijs. Na het optreden ver trok het hele gezelschap naar „Huis ter Duin" waar een tweede concert werd gegeven. Vele gasten sloegen dit luister en kijkspel gade. Het programma van deze School Band is druk bezet, want na ..Huis ter Duin" werd een middag concert by „Seinpost" gegeven, terwijl 's avonds op ditzelfde terras vele bad gasten en Noordwykers de Meifort School Band konden horen. Het concert werd geopend met het Nederlandse volklied, waarna het Cana dese gespeeld werd. Bij de verscheidene 'tollet? De att-ilaapbfl^ i muziekstukken bleek de kundigheid royale afmeting «aarbij ""r.nh.llende «ect.ea van dit orl jNa Mank Block van M. Bilik, Ouver- ber en Suite Garden Suite van H. Wal ters namen de trombones „Featuring Trombone Beguine" van Christense voor hun rekening, terwijl de fluiten en trom petten reap. „Featuring Flutes Happy Go Lucky" van Co.urse en „Trumpet Trio Flamingo Trumpets" van Butts op voortreffelijke wijze speelden. Het or kest telde ook een zeer goede cellist in hun gelederen. H. Jonasson speelde vrij wel vlekkeloos „Euphonium Solo Ada gio" van Haydn. Daarna speelde het ensemble het Hol landse „Holland Jubelt" van C. Maas. Na enkele populaire musical-fragmen ten uit The Sound of Music' Mary Pop- pins. Exodus en een selectie van de be kende trompettist-zanger Herb Alpert, The Tijana Brass band werd met het Nederlandse en Engelse volkslied dit We- geslaagde concert besloten. (ADVERTENTIE) KATWIJK AAN ZEE GOUDEN HUWELIJKSFEEST Gisteren was het feest in Katwijk aan Zee! Het was vijftig jaar geleden, dat Willem v.d. Plas en Wilhelmina v.d. Plas elkaar voor het leven trouw beloofden. De Katwijkers hebben zich niet onbe tuigd gelaten toen de mare de ronde deed, dat de heer en mevrouw v.d. Plas 50 jaar in de echt verbonden waren: de gezellige woning aan de Zuid-Boulevard 125 is herschapen in een waar lusthot door de vele fraaie bloemstukken. De heer v.d. Plas ging op zijn twaalfde jaar als afhouwer ter visserij varen. In de loop der jaren heeft hij zich van matroos tot schipper opgewerkt. In 1939 werd hij schlpper-eigenaar op de kotter „Prinses Beatrix". Tydens de bezetting moclit lijj tot na- I jaar 1942 van de Duitse autoriteiten blij- ven varen. Gedurende de periode 1940-'42 heeft liy met zijn schip ongeveer 90 per- sonen, onder wie vooraanstaande Neder- j landers, naar Engeland overgebracht. De vluchtelingen werden 's nachts door an dere vaartuigen, die uit Engeland kwa- I men overgenomen. Het huwelijk werd verrijkt met zeven dochters en twee zonen, van wie er één op de leeftijd van 20 jaar is overleden. De bruid is 72 jaar oud en de bruidegom 73 jaar. Beiden zijn nog goed gezond. Hedenavond 27 juli wordt een receptie van half acht tot 9 uur in hotel „Riche" gehouden. De 27 kleinkinderen en het ene achterkleinkind zullen dan ook van de partij zijn. KIND STAK PLOTSELING OVER De 3-jarige Christine Remmelswaal stak gistermiddag om 13.50 uur plotse ling met haar autoped de Jan Toorop- straat over met het gevolg dat zij door een personenauto werd aangereden. Christine hield aan haar onverwachte manoeuvre een lichte hersenschudding over en enkele schaafwonden, doch kon naar huis worden overgebracht. HOORNESLAAN - VOORRANGSWEG De politie van Katwyk maakt de weg gebruikers er op attent dat de Hoornes- laan over de gehele rybaan een voor- rangsweg is geworden. Actiecomité en i anderen gaan verder met actie: beroep op Kroon Het oordeel van Ged. Staten van Zuid-Holland over het Warmond- se bestemmingsplan „Zwanburger- poled" heeft niet lang op zich laten wachten. Gistermiddag werd het gemeentebestuur van Warmond ervan in kennis gesteld, dat G.S. hun goedkeuring aan het plan ge hecht hebben. De bezwaarschriften zijn alle ongegrond verklaard. De goedkeuring van het plan kwam vrfl onverwacht. Het voor het Warmond- se gemeentebestuur positieve besluit van G.S. werd woensdag genomen, daags na dat een groot aantal bezwaarden mon deling hun bezwaarschriften voor G.S. hadden toegelicht. Het standpunt van de gemeente werd bij deze gelegenheid ver dedigd door burgemeester drs. F. K. Langemeyer, die - vaak in scherpe be woordingen - stelling nam tegen de ap pellanten. Wanneer het bestemmings plan „Zwanburgerpolder" wordt uitge voerd ontstaat in de polder door zand winning een grote plas, die aansluit op de Kagerplassen. Het plan voorziet ver der in de aanleg van een haven voor woonboten en de bouw van ongeveer 450 huizen. De huizen zullen gebouwd worden langs de Groote Sloot. Aan de overzijde van dit water komt de buitenrand van de geplande Leidse Mereüwijk in de Broek en Simontjespolder. Het zand, dat ge wonnen zal worden uit de Zwanburger polder zal voornamelijk worden aange- Het actiecomité „Zwanburg", een v de tegenstanders van het plan, is het gemeenteraadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voc dragen. Van de zijde van het actiecomité wij, dat ook andere appellan- tot in hoogste instantie zullen door gaan en zich tót de Kroon zullen wenden. ANDERE MOGELIJKHEID Het actiecomité „Zwanburg" deelt het volgende mee: Zoals werd gepubliceerd, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland het bestemmingsplan Zwanburg goedgekeurd. Dit betekent geenszins dat de bouw van een woonwijk in de Zwan burgerpolder, het onderdeel van het plan de meeste oppositie tegen bestaat, ook inderdaad vaststaat. Het actiecomité Zwanburg zal zich namelijk, evenals c getwjjfeld vele andere instanties, War- monders en watersporters, met een zwaarschrift tot de Kroon wenden. Het Actiecomité blijft nameiyk mening, dat de bouw van deze woonwijk uit landschappelijk en recreatief oogpunt onaanvaardbaar is. strijdig is met de richtlijnen zoals die gegeven worden i: Tweede Nota op de Ruimtelijke Ordening en ook niet noodzakelijk is. Uitbreiding van de Warmondse bebouwing is elders •namelijk wèl mogelijk, mits een deel de winst, die het gemeentebestuur zegt door de zandwinning te zullen maken, vla een gemeentelijk grondbedrijf, aankoop van bouwgrond voor woningen wordt gebruikt. Deze woningen zouden dan uitsluitend voor de eigen Warmondse bevolking dienen te worden bestemd. Daar de Raad van State, die over de i te dienen bezwaren advies uitbrengt aa de Koningin, dit bestemmingsplan op nieuw, volkomen onafhankelijk vai meente en provincie, zal beoordelen, ziet het Actiecomité Zwanburg de beslis sing van de Kroon met vertrouwen te gemoet. Dagtocht voor licht-im aliden Onder auspiciën van de afdeling Lei den en Omstreken van het Nederland- sche Roode Kruis vertrekt de Spidoboot „Koninginneplaat" op 6 augustus a.s. omstreeks 9.00 uur vanuit de Haven te Leiden voor een dagtocht over de me ren. Aan boord bevinden zich dan 125 licht-invaliden, die deze tocht krygen aangeboden door de afd. Leiden e.o. (67), Wassenaar (30), Sassenheim (15), Hillegom (10) en Lisse (3) van het Nederlandsche Roode Kruis. Voor hulp bij het transport en voor de verzorging der gasten zijn helpsters en helpers van het Rode Kruis Korps der deelnemende afdelingen ingescha keld. Om ongeveer 17.00 uur keert het schip te Leiden terug. WASSENAAR A.s. maandag zal begonnen wordei met reconstructie- en rioleringswerk- zaamheden aan de Stoeplaan. Omdat dan het kruispunt Stoeplaan-Witten- burgerweg wordt afgesloten zijn er kele verkeersmaatregelen genomen. Het verkeer dat uit de richting Den Haag over de Wittenburgerweg rijdt zal worden omgeleid via de route Tey- lingerhorstlaan. Bloemcamplaan, Oud Wassenaarse weg, Acacialaan. In het hierbij betrokken gedeelte vai Bloemcamplaan en dc Oud Wassenaar- se weg en op de Acacialaan zal tijde lijk eenrichtingsverkeer worden inge steld. Het verkeer op de Stoeplaan richting Den Haag zal wel van de Wittenbur gerweg gebruik kunnen maken verhardingen die in de bermen zullen worden aangebracht. Het verkeer van de Stoeplaan richting Leiden zal ook de Wittenburgerweg moeten oprijden en dan gebruik maken van de hiervoor genoemde omleidingsroute.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4