HET VENDUHUIS DER NOTARISSEN Bijna tachtig jaar veilingen in moeizaam verkregen gebouw Will Jeugddorp „Rommelstad" in Sassenheim geopend Leidenaar die piloot redde week gratis naar Engeland FORD ESCORT Leo de Vries en Henk v. d. Zeeuw organiseren Tour FORD ESCORT De Vries rukt op naar tweede plaats in België FORD CORTINA WOENSDAG 24 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA t „En nu krijgen we nummer honderdvierenzeventig, vier pakjes kle renéén gulden gebodentwee, driedrie geboden, niemand meer dan drie?drie vijfenvijftig, drie vijfenvijftig, I niemandEenmaal, andermaaldrie zestigdrie zestig. Niemand meer dan drie zestig? Dan zijn deze kleren voor mevrouw Janssen, contant." Aan het woord is makelaar J. Hoelen, veilingmeester aan het Vendu huis der Notarissen. Ongeveer om de drie weken, op donderdagen, i de heer Hoelen als veilingmeester in funktie aan de Hogewoerd, nummer 144. „En op vrijdagavond is het meestal huizenveiling. Nee, niet iedere vrijdag, in augustus en december doen we niks. Het is ongeveer veertig keer per jaar. Dat is "s avonds vanaf zeven uur tot een uur of acht, half negen. En als we een mooie verzameling antiek hebben, houden we een aparte grote antiekveiling. Dan komen ze uit het hele land, de liefhebbers. Het is zo n twee, drie keer per jaar. De gewone veiling noemen we meubelveiling. Het meeste wat we dan verkopen is stukgoed en meubelen. Die veilingen worden de zaterdag te voren in de krant aangekondigd. De be- i \angstellenden weten dat allemaal en kijken zaterdags altijd in de /trant. De woensdag daarop is het kijkdag, dan kunnen de goe deren bekeken en eventueel geprobeerd worden. Donderdag vei- I len we, 's morgens van tien tot twaalf en 's middags vanaf twee uur. We gaan dan door tot het einde, totdat alles op is. Dat is ongeveer om half vier, meestal." Een niet meer geldende aankon diging van een verkoping: Donder dag veiling van meubilaire goede ren, w.o. voorkomen :MecheIs huis- kamerameublement, opgezette hond, stenen tuinvaas op voet, haardplaat, koper kroontje, thee-emmer met ke tel, z.g.a.n. filmapparaat, fototoe stellen en k(jker, schilderyen, kle ding en diverse gouden en zilveren voorwerpen. Kijkdag: woensdag 10 tot 16 uur. (De data zyn uit de aan kondiging weggelaten). Vijftien procent De veilingmeester is niet de enige die belast is met de uitvoering van de publieke veiling. Een der nota rissen van het Venduhuis is tevens aanwezig om de opbrengst by te hou den. De notarissen houden beurte lings zitting. Venduknechten, die de verkochte of nog te vellen goederen af en aan dragen (roerende goederen wel te verstaan), zijn de gebroeders Van Duuren. beter bekend als Henk en Bart. Henk heeft er al ruim veertig jaar opzitten by het bedrijf (een be drijvig bedrijf!en zijn broer al on geveer vijfendertig. Boven de prys van geveilde goede ren is vyftien procent extra verschul digd, als betaling aan het Vendu huis en het daarbij werkend perso neel. En voor het gebruik en onder houd van de stoelen wordt een dub beltje per laatste bod geheven. Een voorwerp dat voor tien gulden ver kocht wordt levert het Venduhuis dus één gulden zestig boven die prijs Veilingknecht Henk van Duuren zoals hij op veilingen vaker is te zien; óp de tafel. Veilingmeester Hoelen (met papier in de hand) en veilingknecht Bart van Duuren in aktie. Voorgeschiedenis In 1887 kocht de Vereeniging van Leidse notarissen een pand aan de Langebrug. Voorheen was In ge noemd pand een „Heerensociëteit" gevestigd, die vanwege het soms erg lange toeven van de heren al daar „Vrouwenverdriet" werd ge noemd. Onmiddellijk na de aankoop ech ter, kwam het stadsbestuur van Lei den met de mededeling dat zjj het gebouw gaarne In eigendom wilde hebben, teneinde er een school in te vestigen. De notarissen verklaar den zich daarop bereid het huis aan de gemeente Leiden over te doen voor de koopsom, met de voorwaarde dat een gedeelte van De Burcht voor hun veilingen beschikbaar bleef. Het gemeentebestuur nam 't voor stel aan en zo werden sinds 1888 „op den Burcht" openbare veilingen ge houden door de notarissen op don derdag en vrydag, tegen een huur prijs van 1800,per jaar en later voor duizend. Op donderdagen wer den roerende goederen geveild, op vrijdagen onroerende. De Burcht had echter een „burg graaf", in 1920, die weliswaar pachter was van de gemeente Leiden, maar die zijn heerlijkheid (c.q. doorluch tigheid) evenzer voelde als zijn hoog-adellijke voorgangers. Deze burggraaf, de heer A. Backer, vond de openbare veilingen en in het bij zonder die van roerende goederen, niet in het belang van „zijn" Burcht. De heer Backer wilde namelijk het hotel dat hij ln de Burcht had, uit breiden met de door de notarissen gebruikte ruimte. „Het verkopen van potten en pannen, mangels en fornuizen op het voorhof van 't slot. schrikt de vele vreemdelingen die de Burcht willen bezoeken, af". Daar de overeenkomst met de notarissen en de gemeente een aflopende huur was, wilde hij van de verkopingen verlost worden. Uiteraard gingen de notarissen niet akkoord met dit be zwaar van de heer Backer. Zij be riepen zich op het historisch recht dat hun bij de overeenkomst werd verleend. De boerenwagens die vrij dags en zaterdags in de Burcht worden gestald, moesten h.i. een veel groter bezwaar voor de heer Backer zijn, maar daarover werd niet ge klaagd. A. Backer werd toendertijd gè- steund doör b. en w. van Leiden en door de VW. Tevens steunde de Oud heidkundige Vereeniging van Leiden zijn zaak. Op 22 februari 1920 zou het voorstel van b. en w. dat eensluidend aan het afwijzend advies van de heer Backer, in de raad komen. Maar de notarissen, na besprekingen met B en W, eerbiedigden het standpunt van de gemeente en werden bereid ge vonden in de door B en W gestelde geest mede te werken. Nog één jaar voor het huis Dit alles ondanks het feit, dat de Vereeniging van Notarissen liever nog enige jaren in het toenmalige venduhuis (de Burcht) was gebleven. Als gevolg daarvan werd de raad voorgesteld het venduhuis aan de Burcht nog voor één jaar tot 20 maart 1927 aan de Vereeniging van Notarissen te verhuren. De raadsvergadering was roerig. Gemeenteraadslid Huurman stelde zich achter de notarissen. Hij pleitte voor het gemeentebelang van het venduhuis en dacht niet dat een an dere gelegenheid met gelijke facilitei ten eenvoudig was te vinden. Zijn motie werd echter met 21 stemmen tegen 10 afgewezen: het voorstel van B en W was aangenomen. De notaris sen mochten nog één jaar van de Burcht gebruik maken. Het perceel Hogewoerd 144 werd in dat jaar door de notarissen aangekocht en 1 nov. 1927 werd het, na enige verbouwing, betrokken. Nu staat het venduhuis dus by na tachtig jaar. En tachtig jaar lang konden de kopers bieden: „Twee tweevyftlg". „Tweevjjftjg?" „Twee- vijftiggeboden daar, niemand meer voor deze fraaie antieke klok? Twee- vUftig, drie gulden, drie. vier. Vier gulden geboden. Vyf, zes, ze ven, acht, acht gulden geboden. Ne gen, niemand meer? Tien, tien gul den geboden. Niemand meer? Dan is hy gekocht, voor mynheer'Bult- AD VAN D. Er heerste gisteravond vanaf 7 uur een grote drukte op het sportveld naast de gymnastiekzaal aan de Park- laan te Sassenheim. Na enkele dagen hard werken, uaarby regenbuien het enthousiasme van de jeugd niet doofden, was het zover dat het jeugddorp met de toe passelijke naam „Rommelstad", aan ouders en andere belangstellenden kon worden getoond. Om kwart voor acht werd door burgemeester Van Knobelsdorff de blau we dorpsvlag gehesen, waarmee de officiële opening een feit was. Tegelijkertyd lieten de 150 deelnemers kleurige ballons op. „Rommelstad" telt 30 hutten, de meeste met leuke namen, zoals „Plastic Home", L'Espérance", ,,'t Schuurtje". Straatnamen zyn o.a.: „de Natte Hoek", „de Pijp", „Knobelstraat" enz. Na de opening werden Entho icj. Bakker uit Voorhout volksdansjes uitgevoerd, een polonaise werd gelopen, Morgens was Jan en tot burgemeester van „Romelstad" gekozen. Hy wordt terzyde gestaan door drie wethouders. Brum de Vreugd is commissaris van politie.' llun eerste ambts werk was kennismaken op de gemeentesecretarie. Daar na werd een .politieverordening" vastgesteld. Zes politie agenten zullen in Rommelstad de orde handhaven. Mor gen en overmorgen zullen er 's ochtends allerlei spelen gehouden worden zoals balwerpen, zaklopen, hlokjesraco enz. Morgenavond is er een modeshow en geeft de fa. v. Blezen een demonstratie mandenmaken. Donderdag avond Is er tot slot een groot kampvuur In „de Kool". ADVERTENTIES De heer J. Stipdonk (51) heeft achter zijn naam in de telefoongids vermeld: „concert- en operazanger, pianist en zangpedagoog". Maar hij verzekerde mij, dat hij met zijn gezin voor namelijk van zijn huis leeft, het eeuwenoude Steenschuur 7 met zijn 22 verhuurbare kamers en een gang, die breed genoeg is om zijn negentienjaar oude Fiat te bergen, wat bij regenachtig weer dan ook altijd gebeurt, j Vorige week kreeg hij een uitnodiging van de Royal Air Forces Escaping Society om met 24 andere Nederlandse pilotenhelpers een I week in Engeland door te brengen. Volgende I week woensdag vertrekt dat gezelschap j (waaraan een aantal Britse oorlogsvliegers veel dank is verschuldigd) met een Cornet j van de R.A.F. van Ypenburg om een week I later, na het afwerken van een uitgebreid pro- j gramma, terug te vliegen naar ons land. Uitnodiging van R.A.F. Escaping Society Hoe de heer Stipdonk j in dat gezelschap van pl- I lotenhelpers terecht is gekomen, vertelde hy my gistermiddag: I „In de winter van '43 was Ik tussen Voorscho ten en Wassenaar met 'n kameraad aan 't onder handelen met een boer wij zaten in de zwarte handel. Er werd 'n Britse bommenwerper met vyf man aan boord neerge schoten en myn kame raad ontdekte een tydje later de piloot in een hooiberg. De man had 'n rugwond opgelopen. M'n kameraad nam hem mee naar zyn zuster maar die durfde het niet aan de Engelsman in huis te ne men. Toen heb ik me maar over hem ontfermd en het is wel leuk te ver tellen hoe dat ging. Ik verborg hem namelijk in het huis van een kennis van my. die NSB'er was en die zelf in Berlijn zat. Ik moest op dat huis pus sen; in de Roemer Vis- scherstraat was dat het nummer weet ik niet meer. Enfin, die vlieger schrok zich dood toen ik hem daar binnen bracht want er hing een grote foto van Hitier boven de schoorsteen. Ik heb die vlieger zo goed en zo kwaad als dat ging een paar weken verpleegd en langs allerlei omwegge- tjes zocht ik toen contact met de Ondergrondse, die hem via de vlucht- OORKONDE Toen de oorlog was af- afgelopen ik had ook nog drie maanden in Da chau gezeten omdat ik volgens een Duitser by wie ik toen werkte, een te grote mond had (ik wilde 's zóndags vrij hebben zoals was afge sproken) kreeg ik vanuit Engeland 'n oor konde toegezonden. Ik ben dat ding kwytge- raakt of misschien heeft Iemand my dat ding wel afgepikt jc vijand slijijpt ten slotte nooit. Later ben Ik op 't Britse consulaat gaan vertellen wie lk was en dat Ik die oorkonde miste. Ik kreeg toen 'n getypt dupliknat. maar die was lang niet zo mooi. Verder had ik geen contact met de RAF; wel stuurden zy mij elk jaar een nieuwjaarswens. Onlangs kwam onver wacht mevr. De Beu* uit aan te schaffen. Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.V. Wa wij on, Of Ik een wiek gratis nnar Engeland wilde vroeg z.y, samen met an dere pllntenhelners. Nu dat leek my wel leuk en zodoende In n ik volgende week ook van de partij. We brengen bezoeken aan Bucklnghnni Palaee en het voormalige woon huis van Churchill en krygen ook nog vlleg- demonstraties te zien. 't Weekeinde brengen wy door in de familiekring van tydens de oorlog ge holpen piloten". Het Jeugddorp Zuid-west heeft zijn eigen tour. Organisatoren van deze „Tour de Jeugddorp" zyn de 30-jarige judoleraar Leo de Vries en zyn assis tent Henk v.d. Zeeuw. Het Idee daar- ADVERTENTIE In onze showroom is niet alles te koop maar wel een VANAF SLECHTS ƒ5495,— Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.V. voor hadden beide sportleraren reeds op gevat vóór de Tour de France voor Ne derland belangryk werd. Iedere dag zyn er manifestaties voor de jeugd; vandaag is er zo een tekenwedstryd. Net als in de grote Tour zyn er kopmannen. Maar de kopmannen moeten niet de eerste plaatsen krygen - het zijn de kinderen die de andere wat leiding kunnen geven. Zy moeten er tevens voor zorgen, dat „hun" ploeg er zo goed mogeiyk afkomt. Schaken Na de 6e ronde van het Internationale Jeugd Schaaktoernooi te Schilde heeft De Vries zyn positie in de bovenste helft van de rangiyat weten te verstevigen. Met 5 punten uit 6 gespeelde partyen neemt de LSG'er thans de tweede plaats ln. Eerste met een geiyk aantal punten doch uit vyf gespeelde partijen is de Joe goslaaf Ljubolevic, die wel als favoriet voor d« eindzege kan worden gezien. Bejaarde dame dour kolendamp om het leven gekomen de 84-jarlge weduwe Alida Hannaart- (•(jsman door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Een buurman ontdekte het ongeval Vanmorgen zag hy de woning van de bejaarde dame gesloten. Het vermoe den van een ongeval kwam by hem op, waarna hy een ruit Insloeg en de woning betrad. Hy trof de weduwe levenloos in de bedstee aan. De kolenhaard in de huiskamer, die nan de bedstee grenst, brandde nog. By onderzoek bleek de kachelpyp vol roet te zitten. DOCOS-PU PILLEN AMERSFOORT Maandag 22 juli 1968. Men schryft nos: Ofschoon de weergoden ons ln de loop van de dag knap in de steek lieten (het i heeft de hele middag geregend) waren I belde elftallen in staat om een vry groot I programma af te werken. Natuuriyk waren er weer de nodige moeliykheden by het samenstellen van de teams en elftallen. Gedurende de nacht heeft er in een van de Docos-tenten een vrij lang durig onweer gewoed van schreeuwende en giechelende Jongens. Docos I werkte verscheidene volleyhalwedstryden af, 1 die zij allen wonnen en wanrby Koos Pelgrim en Joop v. Leeuwen zich on- 1 derscheidden. Docos II speelde enkele aardige voetbalwedstryden, waarbij vooral de 3 doelounten van H Klein onvlelen. Ook de 7.8 sec. on de 50 m van P. Maassen was een verdienstelijke pres- I tntie. Gedetailleerde uitslagen: Docos I voetbal: DocoslVredenburch 0-1, Docos r-Oulntes 2-0, Docos I-PSV I 1-2. Vol- 1 levbal: Docos I-Vredenburch 15-5, Quln- (es I-Docos I 7-15, PVC I-Docos I 7-15. Handbal: Oulntes l-Docos I 10-5, PVC '-Docos T 7-5. Voetbal: Docos II-NIr. ™0"S TT 1.9. Doer,, TT-VDO II 1-1, Do- OS F- 'etlf rt.' Vo"evhal: Docos II- Vc. Po-s TI 15-9, Do'-os TI-VDO II '2-15, Docos D-Actlf II 15-7. Hnndbal Docos TT-VDO II 9-5. Doros II-Aotlf II 0-2. De stemming ii# hier nrlma; vele roeten uit Amersfoort. De leiders LEIDSE POSTDI IVENCH B Wedvlucht vanaf Vilvoorde op 21-7-'68. 'Idost om 7 uur met n.w.-wind. Nulpunt 136.218 km. Aantal duiven 416. Uitslag J. Laterveer l, C. v.d. NieuwendIJk 2 en 4 W. L. Onstenk 3. W v.d. Hoogt 5. 6 en 7. W. Teske 8. J. v. Alphen sr. 9 en ADVERTENTIE Zelfs de INRI ILPRIJS van uv oude wagen zal u meevallen lij Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.V.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3