Italiaanse generaal ontwierp plan voor concentratiekampen BOLIVIA KONDIGT STAAT BELEG AF Positie bij inlichtingen organisatie misbruikt Oppositie eist aftreden van Barrientos Leesboekje met letters in kleur Twee Franse deserteurs gearresteerd Zwierende rokken van Feraud Kamerlid pleit voor invoering /an vaarbewijs Ruimtevaarder met ontsteking wervelkolom Recordhouder in celstraffen overleden EJ IINSDAG 23 JUU 1968 DE LEIDSE COURANT |pME, (A.P.-Reutcr). De i regering heeft gene- 1 De Lorenzo ervan beschul- |gd tqdens een politieke crUis i 1964 een inlichtingendienst het land te hebben ge- het opstellen van ir concentratiekam- i massale arrestaties. geen sprake is. Wel beschul digde hij De Lorenzo ervan rijn superieuren in het leger en de regering te hebben gepasseerd bij het opstellen van een nood plan voor openbare orde, dat onder meer voorzag in het op- In het rapport-Lombardi wordt gezegd, dat de generaal tijdens een langdurige politieke crisis in 1964 „zwarte lijsten van ge vaarlijke personen" aan regio nale commandanten had gezon den en met de luchtmacht en rapport, de lijsten bevatten slechts namen van mensen die van sabotage werden verdacht en van andere gevaarlijke per sonen en niet van politici of vooraanstaande Italianen. Over het overbrengen van een pant- beschuldiging werd geuit een tot dusverre geheim >port over het sensationele arschandaal dat in het par- nent bekend is gemaakt, ïkse kringen hebben gezegd, generaal Giovanni de renzo tijdens de politieke 1964 een militaire Jatsgreep had uitgedacht De ïeraal was toen hoofd van nationale politiekorps, de rabinieri en was voordien gen jaar lang leider geweest het grootste inlichtingen- reau van het land, Sifar. :t regeringsrapport over het handaal was opgesteld door neraal Enzo Lombardi, die an een staatsgreep Tai richten van concentratiekam pen en massale arrestaties. Zoals bekend, heeft generaal Giovanni de Lorenzo in maart jongstleden een proces gewon nen dat hij had aangespannen tegen twee journalisten, die hem van het bei-amen van een staatsgreep hadden beschuldigd. marine regelingen had getrof fen om deze mensen in geval van een noodtoestand te ver bannen. Hij had daarbij geen overleg gepleegd met andere autoriteiten. Hierdoor ontstond de verdenking dat er een mili- laire coup van het Griekse type werd beraamd. Maar, aldus het serbrigade naar Rome, in juni 1964, zegt het rapport, dat deze eenheid naar de Italiaanse hoofdstad ging om deel te ne men aan een parade. De zaak-De Lorenzo leidde in dertijd tot de val van de vo rige regering. Het Sifarschandaal deed de vorige linksgeriehte regering op haar grondvesten schudden en vormt nog steeds 'n gevaar voor de interimregering van premier Leone. Leone zal waarschijnlijk eisen te horen krijgen van de socia listen en communisten, die een volledig parlementair onder zoek naar het inlichtingenbu reau willen. Ex-premier Aldo Moro kreeg in januari jongst leden dezelfde eisen voorgelegd en zette toen zijn regering op het spel. Hij won, dank zij de aarzelende steun van de socia listen, die ditmaal evenwel vastbesloten lijken de zaak op de spits te drijven. Het regeringsrapport bevestigt de uitspraak van het gerechts hof, dat de zaak tegen de twee journalisten had behandeld en dat had bepaald dat De Lorenzo geen staatsgreep had voorbe reid. Hoewel het rapport het met deze uitspraak eens is, wordt bijna ieder aspect van De Lorenzo als militair leider m twijfel getrokken. LA PAZ (Reuter) De Boliviaanse re eling heeft voor het gehele land de beleg afgekondigd. Zaterdag werden hevige gevechten geleverd tus- i aanhangers van de oppositie en de i n litie, waarbij een persoon werd ge- i zes mensen werden gewond. De positiepartijen, waaronder de revolu- naire nationalistische beweging van i-president Victor Paz Estenssoro, eisen !l aftreden van president Barrientos. Vrijdag vluchtte de inmiddels vervan- a minister van Binnenlandse Zaken, itonio Arguedas, naar Chili, nadat hij /an was beschuldigd fotokopieën van et dagboek van de guerillaleider Gue- i in handen van de Cubanen te heb- gespeeld. Arguedas gaf dit later tij- zijn verblijf in Chili, waar hij poli- ek asiel heeft gevraagd, toe. President Barrientos zei zondag dat i onderzoek zal worden ingesteld naar infiltratie van Castrogezinde elemen- in de staatsorganen. In La Paz ;rst een gespannen politieke sfeer als het oppakken van oppositie- LONDEN. (A.P.) Volgens de Britse onderwUsspecialist, Kenneth Jones, hebben in zwarte letters gedrukte leesboekjes een ver tragende invloed op het lezen leren door kinderen en moeten de ABC-boekjes voor kinderen der halve worden gedrukt in gekleur de letters. Zwarte letters op wit papier z(jn volgens hem beter ge schikt voor volwassenen. Hij heeft een systeem bedacht, dat hij „verhaaltjes in kleuren" noemt en 19 verhaaltjes en kinderboeken geschreven met rode, blauwe, groene en zwarte letters. Elke kleur geeft de letter een verschil lende klank. Een rode „a" wordt uitgesproken als de „a" van „acorn" en een groene als die van „apple", enz. Jones zegt, dat de kinderen vinden, dat het lezen met gekleurde let ters gemakkelijker en leuker is. Hij heeft het systeem beproefd op zijn eigen drie kinderen en het' op verschillende scholen ingevoerd. Hij beweert thans, dat kinderen, die met de kleurendruk zijn be gonnen, andere kinderen twaalf maanden voor zijn, zelfs met het lezen van zwart op wit. leiders door de politie. In een door pre sident Barrientos getekend decreet wor den de oppositiepartijen beschuldigd van „openlijke opstand" tegen het regime De partijen zijn de revolutionaire natio nalistische beweging, de socialistische Planxpartij en de nationalistische revo lutionaire linkse partij. Barrientos stond aan het hoofd van een militaire junta die in mei 1965 de macht overnam. Veertien maanden later werd hij tot president gekozen, maar binnen twee jaar kreeg hij te maken met een guerrilla van Castrogezinden die in Cuba zouden zijn opgeleid. Hoewel de strijd tegen de guerrillastrijders, wier leider Guevara de dood vond, althans voorlopig beslecht is, vraagt men zich af of de 47- jarige luchtmachtgeneraal in staat zal zijn tot augustus 1970, wanneer zijn ambtstermijn afloopt, in het zadel te blijven. De druk van de zijde der politi ci, arbeiders en studenten, neemt voort durend toe. OOSTBURG (ANP) Nameen wilde jacht hebben gisteravond in Oostburg (Zeeuws-Vlaanderen) burgers twee Franse deserteurs in de kraag kunnen vatten en aan de politie kunnen overle- De twee jonge Fransen (beiden twin tig) reden in 'n gestolen auto. Zij hadden van een dame een handtasje af handig gemaakt en waren gisteravond na bij een benzinestation getankt te heb ben weggereden zonder te betalen. Hier bij reden ze bijna de vrouw van de pompstationhouder omver. Door burgers werd de achtervolging ingezet. Na enke le honderden meters reden de Fransen al in een scherpe bocht met hun auto van de dijk en kwamen in een bieten veld terecht. Hier konden ze snel wor den gepakt. Behalve de twee jongens bleek ook een achttienjarig meisje in de auto te zitten. Zij heeft verklaard de beide jongens niet te kennen, maar met hen te zijn meege lift. Ze zou van huis zijn weggelopen. De beide Fransen hebben verklaard uit het leger gedeserteerd te zijn, terwijl ze nog ongeveer drie maanden moesten dienen. De auto, diez e gebruikten had den ze in het departement Nord in Frankrijk gestolen. De auto is volkomen vernield. UNIVERSITEIT PARIJS Atoomgeleerden protesteren tegen politiebewaking PARIJS (DPA) Achtenvijftig Fran se atoomgeleerden hebben geprotesteerd tegen de politiebewaking van de facul teit der natuurwetenschappen aan de uni versiteit van Parijs. Zij verklaarden daardoor bij hun werkzaamheden in de laboratoria van de universiteit gehinderd te worden. Pas benoemde bisschop door Rome ontslagen BOTUCATl' (KNP) Onder druk van lagere geestelijkheid en gelovigen van het aartsbisdom Bolucatu in Brazilië heeft het Vaticaan de pas twee maan den geleden benoemde bisschop Zioni ontslagen en vervangen door de voor malige bisschop van Apaearana. mgr. Alberti. Priesters en kerkvolk hadden veel kritiek op bisschop Zioni omdat hij een conservatief beleid voerde dwars legen de wens van velen in. die verlangen naar 'n vernieuwing in de geest van het Vaticaans concilie. Zij openden 'n cam pagne van protesten Bisschop Zioni verklaarde daarvoor niet te zullen wij ken en vond zowel kardinaal Rossi als nuntius Biaggio aan zijn zijde. Deze laatste is uiteindelijk bezweken voor het dreigement van vele priesters, dat zii het bisdom zouden verlaten. Zijn bemid deling bij het Vaticaan leidde tot het ont slag van bisschop Zioni Een Pools modehuis heeft zich kennelijk laten inspireren door de naderende Olympische SpelenIn frisse kleuren loerd deze Mexicaanse" collectie in Warschau gepresenteerd. Dynamische kleuren (Van ome moderedactie) PARIJS. Aan al het gemompel dat de minirok tot ondergang is gedoemd, werd maandag op de eerste dag van de Parijse najaars- en wintershows door Louis Feraud en Real abrupt een einde gemaakt. Feraud brengt de page-tuniek uit de renaissance, met lange pantykousen en Robin-Hoodlaarzen. Real, de favoriete ontwerper van Bri gitte Bardot, is even goed, en voegt er sex aan toe, zoals men nooit eerder buiten bordelen en boudoirs heeft gezien. Kroonprins Charles van Engeland heeft een bezoek gebracht aan een mijn. In mijnwerkerskleding en met de helm op het hoofd bracht hij ruim een half uur onder de grond Staking bij Italiaanse spoorwegen afgelast ROME (AFP) De voor 24 en 25 juli aangekondigde staking bij de Italiaanse spoorwegen gaat niet door. De vakorga nisaties zijn van hun besluit teruggeko men na onderhandelingen met de minis ter van Verkeer. Geen waarnemers bij referendum Griekse grondwet ATHENE (AFP) Wij zullen geen buitenlandse waarnemers uitnodigen in verband met het grondwetsreferendum op 29 september, zo heeft de Griekse vice-premier, Patakos, in Athene ver klaard. Op een vraag of de Verenigde Naties of de NAVO om toelating van waarnemers bij het referendum hebben verzocht, antwoordde Patakos ontken nend. De vice-premier zei, dat de rege ring een nieuw ontwerp zal maken en een nieuw referendum zal uitschrijven als het Griekse volk het huidige zou ver werpen. Een eventuele afwijzing zou dooi de huidige x-egering niet als een votum van wantrouwen worden beschouwd. Feraud zegt, dat hij niet de oorlog heeft verklaard aan de roklengle en dat de knielengte gehandhaafd blijft, omdat zij van het allergrootste belang is voor de couturier die er met nieuwe ideeën eindeloze variaties in kan brengen. Het silhouette van Feraud is een om gekeerde bloem. De rokken waaieren en zwieren, waardoor een beeld van ronde volheid ontstaat, en bepaalde mantels volgen dezelfde lijn. Zijn tweede sil houette is recht en gaat van de page tuniek naar kleine klassieke mantels met de nadruk op jeugdige draagsters en dikwijls aangepast aan de tieners. Zijn kleuren zijn dynamisch, felrood, helgeel, helgroen maar soms ook zwart. Hij noemt die kleuren naar beroemde automerken. Zijn afwerking is perfect. Dikwijls zijn zijn modellen echter te rommelig, militaire jasjes met zakken met kleppen en knopen zijn verder zwaar opgetuigd met brede plastic-ceintuurs, die nauw om de heupen sluiten en inge legd zijn met plastic- en emailleversie- ring. Hij is erin geslaagd om door middel van zijn accessoires zijn „opzettelijk" architectonisch geconstrueerde kleren een „aggressieve, suggestieve en ero tische" toon te geven. I Maar vele van deze stukken zijn ver sierd met boerenborduursel en maken een noorse indruk. De leukste, een rood-witte doorschijnende rok tot op de grond heeft een organdie-blouse met eer rode pat door het midden. In de grote groep van discotheek ensembles toont Feraud een mantel var zwarte bianchini crèpe-satijn, zo inge togen als het maar kan en waaronder zich een zilvermetaalachtige page-tuniek vertoont. Voor de variatie zorgen modellen in zwart-witte tweelingformatie, of in rood en zwart, waarvan bij sommige de zoom uit lagen bestaat, terwijl andere opval len door contrasterende biezen of een plastic ceintuur, dikwijls in zilverplastic, ook op bont. In zijn after-skikleding wordt een sjaal met franje gedrapeerd als hoofd tooi. De beste militaire jasjes zijn in chiffon, citroengeel of zwart. De enige modellen zonder dijboge laarzen zijn verschillende gastvrouw jurken van blinkende faillezijde, in de Afrikaanse mau-mau- of renaissance- lijnen. Van voren is inlands borduursel aangebracht. Real brengt korte rokken in een kleine collectie. De dagensembles worden ge kenmerkt door minimantels over mini- jurken, meestal een enkele kleur en afge zet met bont. Slappe vilten cowboy hoeden met een riem om de kin en dij- hoge laarzen voltooien het beeld. :er DEN HAAG (ANP) Het Twcede- 3-6 (amerlid dr. T. E. E. van Schaik (KVP) eeft de minister van Justitie en Ver- i Waterstaat gevraagd te overwe- >or het besturen van een motor- - aartuig met een bepaald aantal pk's - en bepaalde leeftijdsgrens en een vaar- •evoegdheidsbewijs verplicht te stellen Hij vraagt dit naar aanleiding van een botsing tussen twee speedboten bij Kaag- lorp, waar bij één persoon om het le- Ye en kwam en twee ernstig werden ge ve iond. Franse pater met ruilhart voor t.v. PARIJS (AFP) Pater Boulogne, Jolvi lie ruim twee maanden geleden in een 5-10 iekenhuis in Frankrijk een nieuw hait 45.6 reeg, is gisteravond voor de Franse Whi Revisie verschenen. Hij zag er goed uit ;tocj n verklaarde tegenover de in het zie- jpid tenhuis aanwezige journalisten, dat hij m voor echter Zo stoeien met )<mge leeuwen is sinds het weekend mogelijk in hef Hilvarenbeekse recreatieoord Beekse Bergen. Daar is een zogenaamd t ..pets corner" ingericht, een soort kinderboerderij. Er hoort een eilandje bijwaarop de jonge stoeileeuwtjes op hun tegenpartij wachten. Overigens, voor kinderen is zo'n stoeipartijtje misschien niet direct aan te bevelen, want de jonge dieren willen graag eens proberen hoe scherp hun tanden al zijn. Voor miss Gilliam Houghton Cie foto) is dat blijkbaar geen bezwaar. De troeteldierenhoek is los van het safaripark te bezoeken. Dat safaripark is m deze vakantietijd wel een trekpleister, getuige de bezoekers cijfers. Op weekse dagen komen er s&n zevenhonderd auto's en in de weekends doemenden. HOUSTON (AFP) De Amerikaanse ruimtevaarder Mike Collins, die destijds een „wandeling" in de ruimte heeft ge maakt, lijdt aan gewrichtsontsteking in de wervelkolom en kan dientengevol ge niet deelnemen aan de derde Apol- lo-vlucht, zo heeft de directeur vai medische dienst op het ruimtevaart centrum in Houston (Texas), Charles Berry, meegedeeld. Luitenant-kolonel Collins is zondag voor een operatie opgenomen in het luchtmachtziekenhuis in San Antonio. Hij was aangewezen voor het comman do over het ruimtevaartuig bij de derde Apollovlucht, die is vastgesteld voor het tweede kwartaal van 1969. Collins (37) bestuurde in juli 1966 de Gemini-10, bij welke gelegenheid hij het ruimteschip twee keer verliet voor een „wandeling". Politie pakt twee mannen wegens diefstal uit auto's AMSTERDAM (ANP) Op het poli ticbureau Pieter Aertszstraat in Amster dam zijn twee mannen ingesloten, die ervan worden verdacht in de afgelopen maanden zich aan een groot aantal dief stallen uit geparkeerde auto's te heb ben schuldig gemaakt. Het zijn de 25- jarige A. C. van 1. en de 30-Jarlgc F. A. van beiden uit Amsterdam. In do woning van Van D. werd een flinke hoeveelheid gestolen goederen te ruggevonden, waarvoor al lien aangif ten van vermissing bij de politie wa ren binnengekomen. Tot de bult behoor den de meest uiteenlopende zaken zo als lampekappen. tassen, kostbare film apparatuur, brillen, kleden, radio- en fo totoestellen. De mannen, die in en rond Amsterdam hun slag sloegen, zijn geen onbekenden van de politie Celle (Reuter) In de gevangenis van het Westduitse Celle is op 82-jarige leef tijd een gedetineerde overleden die ge durende 62 jaar achter de tralies heeft gezeten. De man, Adolf Bergeest, ging in 1905 de gevangenis in wegens moord op een vrouw. In 1920 kwam hij vrij maar nog in hetzelfde jaar vermoordde hij wederom een vrouw. Hij kreeg de doodstraf, maar het vonnis werd gewij zigd In levenslang. Met 62 jaar nagenoeg ononderbroken gevangenisstraf is Ber geest recordhouder in de geschiedenis van het Westduitse gevangeniswezen. Waarom de ene jongen teel en de ander niet in dienst? (Van onze parlementaire redactie) DEN 1IAAG. liet Tweede Kamerlid Walburg (A.R.). beeft aan minister Den Toom (Defensie) gevraagd of inderdaad in 1969 een belangrijke voor de militaire dienst goedgekeurde groep dienstplichti gen niet in werkelijke dienst be hoeft te komen, maar buitenge woon dienstplichtig wordt. Hij wil weten hoe groot dit aan tal is, gesplitst over de drie krijgsmachtonderdelen, Voorts ver zoekt hij de betrokkenen binnen enkele maanden mee Ie delen, dat zij buitengewoon dienstplichtig worden. De heer Walburg verlangt voorts dat de minister aan de gemeente besturen inricht geeft in de toe- latingsvormen, teneinde de met militaire zaken belaste burge meesters of gemeenteambtenaren in staat te stellen desgewenst over een en ander uitleg te geven aan wel-dienstplichtige militairen. Waar wonen de rijken en lint verdienen ze (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Wlrrenga (P.v.d.A.) heeft minister Witteveen (Financiën), gevraagd na tc gaan hoeveel ver mogende personen mcl meer dan 500.000 gulden zich in 1065 of 1966 In de gemeenten Bloemcndaal. Wassenaar en Amstelveen hebben gevestigd. Ook wil hü weten, hoe veel personen met een dergelijk vermogen In 1967 ons land hebben verlaten en hoeveel daarvan boven en onder de 60 jaar waren. De heer Wiercnga herinnert er in een toelichting op zijn vragen aan, dat staatssecretaris Grupperhuus van Financiën in november jongst leden reeds heeft verklaard, dat gegevens kunnen worden achter haald betreffende de Inutste woon- gemeente, de leeftijd, de grootte van het vermogen en het lund waarheen men is vertrokken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5