De Tour van de fietsende computers GELDERMANS: „DAT IS MET VIER MANNETJES BEREIKT" NA VEDETTE JANSSEN EEN GRAUWE TRADITIONEEL BOLWERK, DAT TOUR MIDDENMOOT IS, WANKELDE Wielercarrière van Janssen aaneenschakeling successen Historische dag voor Nederlandse wielersport TOEN WIST IK ZEKER ,Dit dag Jan Janssen: is de mooiste uit mijn loopbaan „IK BID U MIJNE HEREN, HET IS AL 'N KWARTIER" CHU telegrafeert Tourwinnaar Nederlandse prijzenpot bijna 40.000 gulden Pelforth stopt activiteiten MAANDAG 22 JULI 1961 Van onze speciale verslaat/ever) PARIJS. In het stadion van Vincennes eindigde tenslotte deze gedenkwaardige Ronde van Frankrijk. De Tour van Jan Janssen, de Tour ook van de frontale aanval tegen de doping. Een Ronde, rijk aan favorieten, waarin Poppe, Vandenberghe, Pintens, Gan- darias en Schiavon een hoofdrol konden spelen, waarin Neder land de bittere ervaring opdeed dat er na de vedette Janssent slechts een grauwe middelmoot rest, waarin de tweespalt in de Franse A-ploeg en de val van Poulidor van beslissende betekenis waren, waarin eveneens het traditionele bolwerk, dat de Tour is, wankelde en men de formule ter discussie stelde. .„Pappa, Uc vind het hardstihke leuk voor je". Dat vinden wij ook> Karin. Van onze speciale verslaggever) PARIJS In de „Porte Jaune", het exclusieve restaurant idyllisch gelegen in het Bois de Vincennes, bekende ook Ab Geldermans zijn twijfels. „Eén dag geloofde ik niet meer in de overwinning ran Jan. Dat was toen Pingeon twaalf minuten voorsprong nam. Toen zat ik in mijn auto en zei tot mezelf: het is ge daan, Jan. Je hebt verloren". Het was de enige keer dat de Nederlandse ploeg leider zijn overigens rotsvaste ver trouwen in zijn kopman verloor. Geldermans, die zich voor het eerst na een maand gestoken had in een keu rig, maar wat verkreukeld kostuum, zelf ooit een van de vedetten in de Tour (in 1961 twaalfde, in 1962 vijfde in het eindklassement) vergeleek Janssen met zichzelf. „Jan is completer. Ik kon ook goed afzien, sterven op de fiets. Maar Jan heeft dat nog meer. Ik kon niet sprinten, Jan wel. Jan gaat ook beter omhoog in de cols. Een klasse beter". Of Janssen moeilijke dagen had ge had? Geldermans: „Heel moeilijke. Bij voorbeeld die dag over de Aubisque en de Tourmalet. Toen lag hij 's avonds doodmoe in zijn kamer en op dat mo ment hoorde hij dat zijn ploegmaten had den opgegeven. Het was een zware slag voor hem". De blonde Jeanine Anquetll (de vijfvoudige Tourwinnaar kwam Jans sen feliciteren) passeerde: „Onze geluk wensen, dit is een dag die ook ons ple zier doet. Hij heeft het verdiend". Geldermans: „Weet je wat ik nu zo bewonder in een grote jongen als Altig, Anquetil en Janssen? Ze lijden meer dan de mindere goden. Ik heb in deze Tour veel met Janssen moeten praten, en hem moed moeten inspreken. Ik heb het zelf ook moeilijk gehad. Toen we naar de Tour gingen dacht ik dat het met deze ploeg wel zou lukken. Maar ze is tegen gevallen. Vianen mag dan voor de pers, radio en televisie, goed gereden hebben, voor mij heeft hij dat niet gedaan. Hij was geen goede ploegmaat. Ja, hij kon alleen op het eind van een wedstrijd rij den, dan zeg ik: akkoord, maar dan moet hij ook minstens twee ritten kunnen win nen. Dat heeft hij niet gedaan". Grote foto Iemand kwam een exemplaar van France Soir brengen. Een extra-editie die met een oplage van een miljoen in Parijs op straat was gebracht. Er stond een grote foto van Jan op de voorpagina. En een grote kop schreeuwde: „Janssen win naar". Geldermans: „Dat hebben we met vier mannetjes bereikt. We hebben nie mand in de slag gehad, dat kon niet. Er waren te veel kanshebbers". Zijn eigen toekomst? „Ja, ik denk op dit mo ment enkel aan mijn vrouw die in het ziekenhuis ligt. Ik wil zo vlug mogelijk naar huis. Maar ik wil toch wel beken nen dat mijn ideaal is ooit een eigen Ploeg te hebben. Of dat lukt?". Emotioneel Geldermans en Janssen waren in het stadion van Vincennes in eikaars armen gevallen. Ze huilden beiden. Geldermans: ..Jan zei: je hebt het geweldig gedaan Ik kon er niets aan doen dat ik huilde, je zult het misschien kinderachtig vin den, maar zo ben ik nu eenmaal. Toen ik zelf nog fietste en ik tijdens een trai ning wel eens dacht aan een wedstrijd die ik gewonnen had, huilde ik soms ook. Ik ben nu eenmaal emotioneel. Straks als ik thuis kom en mijn vrouw zie huil ik weer. Dat weet ik nu al. Ik heb sterk rr PARIJS „Mooier dan welke dag uit mijn wielerloopbaan. Meer dan een wereldkampioenschap. Jongens (tot Den Hartog, Dolman, Beugels, ploegleider Geldermans, soigneur C'ollard en mecanicien Hulshof), bedankt." Jan Janssen, de eerste Nederlandse winnaar van de Ronde van Frankrijk, kon slechts in korte zinnetjes spreken. H(j moest, hij wilde even zijn tranen terugdringen, maar hü kon het niet. Hij liet zich even gaan, net zoals ploegleider Ab Gelder mans. Mochten zij misschien? Was niet het grootste Nederlandse wielersucces bewerkstelligd door een man, die in de zwaarste etappewedstrijd, de Tour de France, maar drie helpers had? Drie toeverlaten, terwijl de andere kandidaten voor de overwinning, Herman van Springel en Ferdi Bracke nog reden in een equipe van negen man. Onder deze omstandigheden winnen kan alleen een heel grote, een Jan Janssen. Jan Janssen wist zich sterk voor deze Tour, maar ook hü heeft zijn moeilijke dagen gehad. In de rit naar St.-Gaudens. na de rit in Sallancbes, waar hij vier Jaar geleden zijn andere grote succes, zijn wereldkampioenschap, behaalde. Hij had opgezien tegen de tijdrit. Met tegenwind vijfenvijftig kilometer. De weten schap te moeten winnen van Van Springel, de druk te voelen. Maar weinig te mogen verliezen op Roger Pingeon en Ferdi Bracke. „Maar mijn angst voor de tijdrit was verdwenen, toen ik het parcours had gezien. Ik wist zeker, dat ik niet meer verslagen kon worden. Dit was mijn traject, veel bochten, moeilijke soms. Als je goed stuurt kun je daarop winnen." Onmiddellijk na de eerste helft van de laatste etappe was Jan Janssen met ploegleider Geldermans de route gaan verkennen. Bijna het gehele traject hebben zij afgelegd in de auto. „Je weet wat je kunt in zo'n tijdrit, maar je voelt dat je meer kunt als er een trui op het spel staat. Dat geldt natuurlijk ook voor de anderen, maar als je er zo dicht bij bent, gaat het nog beter. Ikben gelukkig, dolgelukkig. Ik heb als Nederlander gewonnen met maar drie man. dat is toch geweldig. Geloof mU. ik voel mij honderd procent Nederlander, maar ik blijf in Frankrijk fietsen. Ik heb het goed hier, ik ben populair." met Jan meegeleefd. De laatste 20 kilo meter van de tijdrit heb ik hem wel licht naar de overwinning geschreeuwd. Ik had geen stem meer toen wij de wie lerbaan bereikten". Is Janssen een moeilijke jongen? Gel dermans: „Hij is wel eens wat hard voor zijn ploegmakkers. Niet alle vedetten zijn zo. Hij mag graag mopperen als iets niet naar zijn zin loopt. Hij zegt ook wel eens iets te veel. Een moeilijke jongen? Nee". Merci, merci Janssen kwam terug van de ontvangst op het stadhuis. Men had hem ook nog naar de studio van de Franse televisie gebracht. Met vrouw en kind. Toen hij in de „Porte Jaune" aankwam applau- diseerden alle gasten. Jan lachte. „Merci, merci", zei hij. Hij nam zijn plaats in aan tafel, omringd door de Nederlandse ren ners, de sportcommissieleden van de K.N.W.U., de vrouwen van de coureurs, Jacques Anquetil. zijn vrouw en dochter en enige journalisten. Er werden hem woorden van lof toegezwaaid. Jan stond op en dankte zijn ploegleider en allen vooral hetgeen zij gedaan hadden in deze Tour voor hem, die hem de grootste zege uit zijn carrière bracht, tenslotte kwam er champagne op tafel. Er werd ge klonken. Het mocht voor een keer op deze historische dag van de Neder landse wielersport. Men mag aannemen, dat het een zuivere Tour was, zonder doping. Slechts twee renners werden betrapt, de jongste van de Ronde Samyn en de oudste, Stablinski. Er zijn daarnaast renners geweest die op de een of andere dag het risico ge nomen hebben en die door de mazen van het controlenet ge glipt zijn. Maar in het algemeen werkten de controles toch pre ventief. Ze hadden echter grote invloed op het wedstrijdverloop. In deze overgangsfaze waren vooral de oudere renners on zeker. Ze schuwden de aanval, bang voor de ineenstorting op de dag erna, die niet meer kon worden opgevangen door stimu lantia. Grote aanvallen bleven daardoor uit. Slechts Roger Pingeon brak twee keer door die barrière van vrees, maar be kocht ook twee keer zijn inspanningen met levensgrote inzinkingen. Het werd aldus een Ronde voor de j-ekenaars, de fietsende computers. Een ronde voor slimme renners die zuinig rijdend schuil gingen in het peleton, die hoogte- noch laagtepunten kenden, maar niettemin slechts reinig tijdverlies leden en stapje voor stapje klommen in het klassement. Eenmaal, in de etappe naar Aurillac door de lasiige Auvergne, bundelden de favo rieten de krachten samen voor de genade slag aan de Franse nationalen. Maar ook dat was groepswerk, niet de vermetele poging van de enkeling. Eenmaal, in de afdaling van de Col de la Colombiere, in de laatste Alpenrit, had ook Jan Janssen een aanval gepland. Lucien Aimar zou als springplank dienen. De slimme Aimar, in dat soort vluchtpogingen de absolute meester in de rijdende peletons aller lan den, sloop onverwacht uit het zicht. Maar hij wachtte tevergeefs op Janssen. Hij kwam niet. ook Janssen verkoos ten slotte het rekenwerk, het secondenspel in de tijdrit. Noodgedwongen Noodgedwongen, moest men vaststel len. Wat zou er immers gebeurd zijn als Janssen, met nog slechts drie ploegmak kers om zich heen, toen de gele trui ge pakt had? De Belgen en de Italianen zouden hem hebben afgeslacht. Genade loos, met de kracht die hun nog vrij complete ploegen konden opbrengen. Janssen zocht tevergeefs steun bij ande ren. 'Iet was een Tour zonder merken- strijd. Even leek de BIC-groep zich achter Janssen tc scharen, maar toen de dag naderde waarop Wolfshohl en Aimar potentiële winnaars werden, toen Pel- forth bleef aarzelen in zijn beslissing zijn fabrieksploeg op te heffen, toen lie ten de mannen van BIC Janssen vallen in de weinig beschuttende kring vai eigen, door gebrek aan mankracht, zwakte ploeg. In dat licht moet men de opmerking van Janssen, op de laatste dag van de Ronde, zien: „Als ik deze Tour win heb ik dat met drie r sen gepresteerd". Met dat al, met het rekenwerk, had menigeen geen vrede. Ook Jacques God- det niet, die zag dal nu de dope eruit was de demarrages niet meer met die vroegere lelheid werden doorgezet, de aanvalsdrift uit het peleton was gevloeid de nivellering met beklemmende macht zijn intrede had gedaan. Goddet wierp op dat moment de vraag op: „Moe ten wij de formule van de Tour niet wij zigen? Moeten wij niet het voorbeeld van de zesdagen volgen, die ook dood waren maar die nieuw leven werd ingeblazen met dagelijkse klassementssprinten en dat soort dingen?" Zeker, men kon de nivellering ook zoeken in de afwezigheid van Merckx, Motta en Adorni. Maar daarin school toch niet de oplossing. Felix Lévitan had kunnen toegeven aan de eis van Merckx die ondanks de invloed van zijn Italiaanse fabrieksstal Faema, tenslotte toch voor een astronomisch groot bedrag had willen starten. Maar Lévitan hield zich aan zijn principe, hij betaalde niet. Hij kocht daarmee de nivel lering in zijn Ronde. Die is gevaarlijk in deze tijd van wel vaart, waarin de Tour eigenlijk steeds minder past. Er waren tekenen die daar op wezen. Op momenten van zwakte en teleurstelling spraken Dolman: „Ik ga een andere baan zoeken" en Godefroot: „Dit werk is niet menselijk meer". Woor den die duidelijk maken, dat de Tour in strijd is met de ontwikkeling van deze tijd waarin het leven steeds gemakke lijker wordt en de welvaart toeneemt. Den Hartog: „Ik heb gemerkt dat sinds de dag waarop ik zoveel geld had dat ik comfortabel kon leven, mijn ambitie als renner minder werd". Karakter De renners die kunnen sterven op de fiets worden schaarser. Daarom moet men zo'n grote bewondering hebben voor Jan Janssen, 28, de enige van de oudere garde, die in deze Ronde zonder doping voorin bleef strijden, die ook nu het ka rakter toonde waaraan zovele jongeren mank gaan. Janssen stierf bijna op zijn fiets. In de rit over de Aubisque en de Tourmalet waar hij in St.-Gaudens ge ruime tijd niet in staat was te spreken, in de rit naar de Cordon waar hij bij aankomst van zijn fiets viel. Dat is Jan, eigenaar van een wil en standvastigheid, die ongelooflijk groot zijn. Hij was het ook die Van der Vleuten na zijn opgave in de eerste etappe de raad gaf: „Zoek een ander beroep, je kunt niet lijden", toabtl-he Uniek Dc Tour was opnieuw een commer cieel succes. Langs de meer dan 4600 km lange roufe straalde de karavaan een be langstelling en sympathie tegemoet als nooit tevoren. Maar toch wankelde het bolwerk nog op de voorlaatste dag toen ene André Poppe uit Sint-Niklaas een half uur lang in de gele trui reed. In een felrood geschilderde auto van l'Equipe grepen Goddet en Lévitan verbijsterd naar hv.n hoofd. Bespaar het ons, Poppe als winnaar, het zou een commerciële catastrofe worden. Er gebeurde daarop iets dat in de historie van de Tour uniek te noemen is. Jacques Goddet, de man die en dat is groots gezien in zijn padvindersuitrusting als een levende le gende door Frankrijk toert, reed naar voren, liet zijn auto op de weg keren, ging rechtop staan en stak, toen het pele ton voorbij kwam, zijn armen omhoog. ,,Ik bid u, mijne heren, het verschil is al bijna een kwartier", riep hij. De smeekbede van Goddet vond gehoor in het peleton, Jan Janssen ging n aar Pingeon: ..Dat kunnen wij toch niet doen, Roger?", zei hg. Pingeon knikte. Daarop gingen de Nederlanders aan de kop van de groep rijden, de Fransen volgden. Zo werd de Tour waarschnijlijk gered voor een winnaar als Poppe. Martelaar Maar dit alles was toch maar mogelijk in deze Ronde, waarin men aanvankelijk had geloofd In de immer ongelukkige Poulidor, de martelaar van de wieler sport, in de Italiaan Schiavon, die ver loor omdat hij geen col durft af te rijden en in een lastige bocht met een voet over de grond schuift, in Bitossi, die op de Aubisque weer eens moeilijkheden had met zijn hart. Zelfs Vandenberghe had. toen hij ook na de Pyreneeën de gele trui nog om zijn schouders had, de twijfels POLITIEKE PRIMEUR HAARLEM De Christelijk His torische Unie heeft gisteravond voor 'n sportieve primeur gezorgd. Als eerste politieke partij in Ne derland heeft de C.H.IL Jan Jans sen telegrafisch gelukgewenst met zt)n overwinning. De secretaris van de C.H.U., dr. H. A. Schuring, zond een telegram van de volgende inhoud. „Wens u nameiao de C.H.U. geluk met uw overwinning in de Tour de France Uw inzet en afzien zijn indrukwek kend geweest. Moge uw overwin ning in deze schone Tour alle Ne derlandse wielrenners inspireren". Ook de commissaris van de ko ningin in de provincie Noord-Bra bant, dr. C. N. M. Kortmann, stuurde een telegram naar dc Tourwinnaar waarin hij deze com plementeerde. geweldig lesje in tijdrijden doen rijzen. Het kon allemaal. Het was uiterst merkwaardig bijvoorbeeld, dat bij de valpartijnen de renners vrijwel steeds op hun gezicht vielen. Volgens Walter Godefroot was dat niet zo vreemd. In een openhartige bui vertelde de Belg: „Als je doping gebruikt, heb je, ook al ben je vermoeid, altijd nog een reflex. Je strekt je handen uit. Maar nu ben je versuft van de inspanning en je valt op je gezicht". Was dit het waarop Poulidor, Bracke. Vandenberghe, Van Vrekom en Weckx allen met het hoofd op de straat stenen bonkten? Het is mogelijk. Climax Na ac teleurstelling om de fietsende computers groeide de Rondo, die on danks het niet opnemen van de zwaarste Alpencols toch niet minder moeilijk was dan in voorgaande' jaren, in de laatste week n ii\r een geweldjge climax, die ten slotte alles weer goed maakte. Op de voorlaatste dag niet weten wie or wint, dat was een ideale toestand. Die onzeker heid stuwde de belangstelling, de emo ties, de hoop en de vrees naar ongekende hoogten. Toppen waarop dc Tour. zelfs In deze tijd van welvaart en gemak, zelfs in deze moeilijke overgangsfaze in de strijd tegen de stimulantia, levensvat baar bleek te zijn. Dankbaar sloten gisteravond lévitan en Goddet in Vincennes Jan Janssen in hun armen. „Hij siert onze Tour", fluisterde God det. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De wieler carrière van Jan Janssen is een aaneenschakeling van successen. Triomfen van een groot kampioen, die bij tijd en wijle uit het bemelluik worden gedropt. Reeds als nieuweling, amateur en onaf hankelijke trad Janssen op de voorgrond. Zijn erelijst aJa professional (in dienst van het Franse merk Pelforth - Sauvage Lejeune) Is nog in drukwekkender. In zqn eerste Tour de France, in 1962 toon de hij zijn sprinterscapacitei ten door de achtste etappe te winnen. Een zware vai schakelde hem daarna van verdere deel- geroepen neming uit. Zijn tweede Jaar jaar. als prof begon veelbelovend. 1965 Peter In de JmenHBHIH (ParijsNice) veroverde hij In de derde etappe de leiders trui en behield die tot Nice. In de Ronde van Frankrijk van dat Jaar won hij twee etappes, en nam voor de eerste maal de groene trui (leider van het puntenklasse ment) mee naar Ossendnecht. Zijn allergrootste triomf be haalde Janssen echter hl SaJ- lanches, waai- hij Raymond Poulidor en Vittorio Adorni terug verwees en wereldkam pioen werd. Dit droeg er toe bij dat Jan Janssen werd ult- Post en Klaus Bugduhl de Zesdaagse van Antwerpen, kwam als winnaar van het puntenklassement uit de Om loop Provencaal, Tour de France en Dauphlne Llbéré. won ritten in ParijsNice, de Ronde van Nederland. Ook in 1966 werd Jan Janssen gekozen tot de renner van het jaar. Grootste successen in dat jaar: winnaar van de Brabantse Pijl, Bordeaux- Parijs, tweede m de eindklas sering van dat jkar: de Tour de France (zonder etappe- In 1967: eerste in Nice- Genua, eerste in Parijs—Rou- baix, eerste in de Grote Prijs van Triomouille, winnaar van de Ronde van Spanje, groene- truidrager in de Tour de France, winnaar van Parijs Luxemburg, winnaar van het klassement Super Prestige. Met een banddikte verslagen door Eddv Merckx in de strijd om het wereldkampioenschap ln Heerlen. In 1968: winnaar van de Tour de Franca. Jan gelukkig: Cora (Van een speciale verslaggever) i'ARIJS Op de dag. dat Arle den Hartog een onverwachte zesde plaats veroverde in de slotrit tegen het horlo ge in de Tour. heeft Jan Janssen het Ne derlandse prijzenbedrag een geweldige injectie gegeven. Aan het totaal veroverde bedrag van de ploeg tot aan de tijdrit, ruim 22.000 francs, voegde Janssen gisteren 29.000 francs toe. namelijk 20.000 als winnaar van de ronde. 8.000 als tweede in het klassement van dc combinatie (plaat sing in het algemeen-, het punten- en hot bergklussement), 1000 als winnaar van de tijdrit. Met de tweede plaats ln het halve-dagploegcnklassement van de tijdrit en de verdienste van Den Hartog bracht dit het Nederlandse totaal op de laatste dag naai bijna 52.000 francs, iets minder dan 40.000 gulden. De drie Nederlanders, die de moed heb ben kunnen opbrengen om de Tour met Janssen uit te rijden, weten dat zij dat niet voor niets gedaan hebben. JANSSEN NAAR WILLEM II? (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Pelforth, de fabrieksgroep van Jan Janssen, stopt definitief met zijn activiteiten in de wielersport. De partners van Pelforth, Sauvage en Le jeune, gaan wel door. Zij vormen het ko mende seizoen met een benzinemaat schappij een nieuwe ploeg. Maar Jan Janssen zal niet daar bij blijven. Hij zal voor Btc of voor Willem II gaan rijden. Gisteravond zei de ploegleider van Wil lem II, Ton Vissers! „WIJ maken een heel goede kans dat Jan volgend Jaar eindelijk voor een Nederlandse ploeg rijdt".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9