Uppsala bleef halverwege steken COMPROMISSEN BEHEERSTEN ASSEMBLEE LUNS IN DE ROOS Biafra eet ratten en sprinkhanen FRANKRIJK KRIJGT IMPORTBEPERKING FRANSE HAUTE COUTURE IS SPRINGLEVEND Aan de jeugd heeft het niet gelegen Vandaag EEG-uitspraak Geldig tot 15 oktober TUINFEEST BIJ JACQUES ESTEREL DOODSKLOK LUIDT VOOR MINIROK Yokohama in Amsterdam Confrontatie protesteert bij Alfrink Pyromaan in Winschoten MAANDAG 22 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 UPPSALA De assemblee van de Wereldraad is ten einde. En het wordt tijd een balans op te maken. Wat heeft deze miljoenenzaak, waarbij dui zenden mensen betrokken zijn geweest, waarvoor tonnen papier zijn ver werkt en een ontstellende hoeveelheid menselijke energie is gebruikt, uiteindelijk opgeleverd De eerste indruk, die achterblijft, is er een van overladenheid. In amper drie weken tijds hebben we plus minus 25 toe- i spraken te verwerken gekregen, ettelijke preken, paneldiscussies, teach- ins, dramatische en filmische voorstellingen niet meegerekend. Vervolgens talloze kleinere vergaderingen van de zes secties met haar meer dan twintig subsecties en van de dertig commissies. Tenslotte nog alle mogelijke persconferenties, briefings, publieke hearings en discussies, die in een wat losser verband lot de Wereldraad stonden. Geen mens die het allemaal heeft kunnen bijhouden. Het mag een wonder heten, indien uit een dergelijke machinerie althans nog enkele documenten rollen, die de moeite van het bestuderen volledig waard 'zijn. In Uppsala heeft dit won dertje zich voltrokken. De Assemblee heeft een goed werkstuk over het ont wikkelingsvraagstuk afgeleverd, daf zelfs in de ogen van de jeugd genade heeft kunnen vinden „indien het ten minste wordt doorgevoerd". Zij heeft het denken over de katholiciteit van de Ker ken een stuk vooruit geholpen, door de eenheid van de Kerken te plaatsen tegen de achtergrond van de groei naar een heid in de hele wereld. Bovendien heeft deze Assemblee de banden tussen We reldraad en Rome een stuk nauwer aan gehaald, ten eerste door enkele katho lieke theologen op te nemen in de Faith- and- Ordercommissie, ten tweede dooi de discussie te openen over de mogelijk heid van een eventueel toetreden van Rome tot de Wereldraad. Het zijn ver meldenswaardige winstpunten. Maar toch te mager, om het pretentieuze pro gramma van Uppsala „zie ik maak al le dingen nieuw" als gerealiseerd te kunnen beschouwen. Onmacht Wat ons in Uppsala misschien het meest opviel, was de onmacht van de 1000-koppige Assemblee om tot resulta ten te komen. Van een echte inbreng der afgevaardigden was maar weinig sprake, alle macht lag in handen van kleine redactiecommissies, die met het opstellen van teksten waren belast. Als deze eenmaal gedrukt waren, viel er weinig meer aan te veranderen, ook niet al kon men de compromissen in iedere alinea nawijzen. Op geen enkel moment hebben wij de Assemblee zijn eigen gewicht tegen de compromissenmakers in de schaal zien werpen. Het ene stuk na het andere werd erdoor gejaagd. Ook een volledig gecastreerde resolutie over het conflict tussen Nigeria en Biafra, ook een dito verklaring over de kwestie van Israël en het Midden Oosten. Ten koste van nagenoeg alles werd geprobeerd zoveel mogelijk stemmen achter de stukken te krijgen. En dat hebben we toch een ne gatieve ervaring gevonden. Degenen, die nog het flinkst voor hun eigen overtuiging uitkwamen, zowel in de secties als in de plenaire zittingen, waren de orthodoxen. Opvallend was, dat naar hen altijd met een zeker ont zag werd geluisterd, dat niemand hen openlijk durfde weerspreken, dat de compromissenmakers bij voorkeur hun leant uitkeken, wanneer de eindredac- ae van de teksten moest worden opge steld. Als het op stemmen aankwam, toonden de orthodoxen zich dan ook be reid het stuk te aanvaarden, zij het vaak met de uitdrukkelijke vermelding van hun nog altijd geldende bezwaren. Ook aan de jeugd heeft het zeker niet gelegen, dat Uppsala een middelmatige gebeurtenis is geworden. De jongeren hebben zich uitstekend geweerd, door het organiseren van een schaduw-assem- blee met eigen discussies en eigen stemmingen, het uitgeven van een goed geredigeerd tijdschrift, het leveren van een deskundige bijdrage in de debatten. Hun opzet was, door een enigszins pro vocerend optreden de vertegenwoordi gers van de Kerken uit te dagen. „Wees realistisch, vraag het onmogelijke", dat was een van hun slogans. Misschien hebben zij het toch nog te weinig ge daan, hebben zij zich te snel door het establishment laten inkapselen, hebben zij hun uitdagende houding te snel la ten varen voor een zogenaamd construc tieve medewerking. Het magere resul- BI ik naar buitfrn OKTERS gaan al over tot het aanbevelen van insecten, knaagdieren en reptielen in hun strijd tegen de verschrik kelijke ondervoeding waaraan de kin deren van Emekuku in Biafra lang zaam sterven. In hetm issieziekenhui», waar baby's, die met tweeën in bed liggen een langzame dood sterven, hebben de lopende zieken toestemming gekregen alle eiwitbevattende dingen te eten waar zij de hand maar op kunnen leggen. Een grote kaart aan de muren toont hun wat zij in hetg ebied kunnen vin den bosratten, schildpadden, vleer muizen, sprinkhanen, hagedissen, slakken en kikkers. „We moeten toch iets doen", aldus de 32-jarige arts Aaran Ifekwunigwe. „Als de voedseltoestand zo voortduurt als nu, en er geen verbetering in treedt, zal er binnen drie maanden geen kind meer in Biafra leven." De arts, die in Engeland heeft ge studeerd, schatte het aantal mensen dat wekelijks aan honger sterft „in de duizenden". Hij zei dat de schatting van 300 per dag veel te laag is. De meeste slachtoffers zijn kinderen, moeders die net een kind hebben ge kregen en ouden van dagen. Het. ziekenhuis ligt» dicht bij OweiTi in het hart van het land der lbo's Hier sterven dagelijks gemiddeld 5 kinderen. In vier grote schuren wachten zo'n 200 kinderen op de dood. waarvan zij alleen kunnen worden gered als zij proteïne eiwitten krijgen. Zij lijden aan de ziekte die „kwashior kor- wordt genoemd „rode man" in het Ghanees. Het eerste stadium kenmerkt zich doordat het haar rood wordt en de kleur van de huid lich ter. Later wordt de huid hard en leerachtig. De ledematen beginnen vanaf de voeten te zwellen en de patiënt wordt lusteloos, slaat zelfs verpleegsters en zusters niet beschrij ven. terwijl zij de kinderen behan delden. Een zuster hield een vier weken oude baby in haar handen. Het kind woog nog geen vijf pond. Een 4-jarlge kleuter woog nog maar am per 16 pond. Het kind leek dood. doch het sliep, de ogen half open. alleen het wit zichtbaar. De toestand wordt, steeds erger, aldus de arts. Hij zei het meeste behoefte te hebben aan proteïne-bevattende voedsel af. Dan komt de dood, rustig, meestal in de slaap. Op een morgen bezochten enige ver slaggevers het ziekenhuis. Een zuster trachtte drie slapende kinderen wak ker te maken, doch allen waren in hun slaap overleden. De overlevenden lopen doelloos rond in de gangen en zalen als zij tenminste nog kun nen lopen. Woorden konden de gevoelens van de stoffen als melk. eierpoeder. vlees, vis en tonen. Het voedsel dat het zieken huis krijgt, komt binnen via klande- stiene vluchten van reddingsorgani saties. „Het is een druppel water op een gloeiende plaat", aldus de dokter. „Eenmaal in de drie weken komt er wat voedsel binnen", aldus een zus ter. „we hebben nu nog maar heel weinig, alleen nog wat melkpoeder Wandelgangen belangrijk taat van Uppsala kan men echter on mogelijk op hun conto schrijven. Van de ene kant hebben zij hun hele appa raat tijdens het verblijf in Uppsala op poten moeten zetten, terwijl Genève ruim een jaar de tijd had gehad om het hare tot in de puntjes te organiseren. Van de andere kant waren zij tot betrek kelijke machteloosheid gedoemd door de bepaling, dat jongeren niet mee mochten stemmen. De Tsjechische president Svoboda wordt hier hartelijk toegejuicht door een aantal Tsjechen. De president heeft dit weekeinde de bevolking geprezen voor de steun aan de partijmaar tevens de nadruk gelegd op de noodzaak met de Russen in vriendschap te blijven leven. Herrieschoppers in geen drie jaar naar Valkenburg VALKENBURG (ANP) Zeventig jongelui hebben zaterdag Valkenburg moeten verlaten. Zij moesten hun kamp- kaart afgeven en konden zodoende niet langer op hun campings blijven. Hun namen staan genoteerd; de eerste drie jaar zifn zij niet welkom. De jongelui hadden in de nacht van vrijdag op zaterdag deelgenomen aan de ordeverstoring op het Grendelplein in Valkenourg. waarbij 141 personen gear resteerd werden. De arrestanten hebben die nacht verder doorgebracht in het politiebureau te Heerlen. Nadat proces verbaal was opgemaakt werden zij om een uur of zes zaterdagmorgen naar de grens van Heerlen gebracht. De tien ki lometer naar Valkenburg hebben zij lo pend of liftend moeten afleggen. Zaterdagnacht Is het in Valkenburg re delijk rustig geweest. Zes jongelui zijn aangehouden in verband met baldadig heden. Tot drie uur des nachts stonden op de wegen naar het Grendelplein ex tra politieauto's met manschappen op post. Op de campings in en rond Valken burg heeft de gemeente aanplakbiljetten laten ophangen, waarin de jeugd erop gewezen wordt, dat bij wangedrag on herroepelijk de kampkaart wordt inge trokken. hun blad „Hot News" wordt de Assemblee een mislukking ge noemd. „Indien de mentaliteit van de Wereldraad een weergave is van wat er leeft in de ledenkerken. dan zal er Iets tolaal nieuws geschapen moeten worden". In deze uitspraak steekt een verborgen dreigement. De Kerken zou den er totaal verkeerd aan doen, indien ze dit dreigement als een loos gebaar naast zich neer zouden leggen. Uppsala was arm aan echte gebeurte nissen, plotselinge bewegingen, waarach ter men de geest kan vermoeden, aar incidenten en bevliegingen. Als die er geweest zijn, dan deden zij zich voor buiten de vergaderzaal, bijvoorbeeld in de liturgische vieringen. Zo zullen wij de eucharistieviering in de kathedraal van Uppsala niet gauw vergeten, vooral niet de overweldigende deelname van al die gescheiden broeders aan het ene avondmaal. Ook de Byzantijns-Slavische liturgie, gecelebreerd door metropoliet Nikodiem samen met enkele andere bis schoppen, was 'n ware belevenis, voor al voor hen die gewend zijn aan de vrij kille, sombere, eenzijdig op het woord afgestemde eredienst, die in veel prote stantse kerken wordt gehouden. Iets dergelijks geldt voor de vele experimen tele vieringen, die de deelnemers aan de Wereldraad hebben kunnen meema ken. Zij hebben waarschijnlijk meer be tekend voor de vernieuwing van de litur gie, dan het hele document, dat over de ze kwestie door de Assemblee werd uit gevaardigd. Belangrijk is natuurlijk ook geweest het onderling contact in de wandelgan- I gen. Wat dat betreft heeft Uppsala een heel wat beter figuur geslagen dan het Vaticaans concilie. Zonder enige moeite kon ieder, die dat wilde, spreken met christenen uit alle werelddelen, vanaf de hoogste kerkelijke leiders tot en met de mensen van het grondvlak. De ge zamenlijke maaltijden, de volkomen openheid van nagenoeg alle vergaderin gen en het vrije verkeer in de koffie pauzes hebben in hoge mate tot dit on gewone contact bijgedragen. Als katho liek leer je in die contacten, dat in al die Kerken en gemeenschappen die bui ten ons verband staan en die wij soms zo vreemd vinden, een echt geloof leeft, een bekommernis om de volheid van het evangelie en een onophoudelijk zoeken naar eenheid. Voor wie nog mocht lij den aan een kerkelijk (of nationaal) In het Limburgse Wans sum heeft minister Luns zaterdagmiddag de naar hem genoemde Lunsroos zijn naam gegeven. Hij deed dit door er champagne overheen te sprenkelen. Ook rook hij er als een nijver bijtje uitbundig aan. Zijn visitekaartje liet hij op de roos achter. BRUSSEL Dc Europese commissie maakt vandaag bekend op welke wijze en voor hoelang Frankrijk voor bepaal de industrietakken (auto's, textiel, huis houdelijke apparaten als ijskasten en wasmachines) de importen mag beper ken en de exporten mag stimuleren. Za terdag. besloot de Europese minister raad lot een politiek van wederzijdse bijstand om Frankrijk te helpen dc economische moeilijkheden te boven te komen. Toen werd al duidelijk dat de commissie bepaalde wijzigingen zou aanbrengen in de door Frankrijk aange kondigde import beperkende maatrege len. Zo mag verwacht worden, dat de commissie met betrekking tot de tex tielsector uiterst voorzichtig zal opere ren en Frankrijk niet zal toestaan de importbeperking ook voor de garenin dustrie te laten gelden. Naar verwachting zal de commissie ook duidelijk bepalen, dat de periode waarvoor de Franse beschermende maat regelen gelden, niet verlengd kan wor den. De commissie zal echter niet in gaan op de door alle delegaties naar vo ren gebrachte wens de maatregelen te beperken tot 15 oktober. De commissie zal, precies zoals zij dat gedaan heeft bij het toestaan van beschermende maat regelen voor de Franse staalindustrie, bepalen dat rond 15 oktober de zaak op nieuw bekeken zal worden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Debré liet na afloop van de mi nisterraad weten, dat de Franse rege ring ,rie aanbevelingen van de commis sie zal bestuderen om te zien of we ze kunnen aanvaarden". In kringen van an dere delegaties werd daarop duidelijk te verstaan gegeven, dat de commissie geen aanbevelingen doet, maar de be schikking uitvaardigt, waarin Frankrijk gemachtigd wordt bepaalde maatrege len te nemen. „Frankrijkaldus het commentaar o.m. in de Nederlandse delegatie, „zal die beschikking moeten j accepteren Doet Parijs dat niet dan be tekent dat een overtreding van het ver- I drag" Aanslag op huis van ambassadeur Rusland in Rome ROME (DPA) Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Rome vanuit een auto het toegangshek van de ambtswoning van de Russische ambassadeur met een machinepistool beschoten. Er vielen geen slachtoffers en de schade is gering. De politie vond circa dertig patroonhulzen. De afgelopen weken zijn ook al enkele aanslagen gepleegd op het kantoor van de Russische handelsmissie in Rom* Bidden Toch zal de Wereldraad van Kerken niet op dezelfde voet verder kunnen gaan. Uppsala markeert het einde I een tijdperk. Voor een volgende keer I zal een totaal nieuwe werkwijze moeten worden ontworpen, zal er een eind moe ten worden gemaakt aan het mechanis me dat krachteloze compromissen pro duceert, zal de deur wijd open moeten worden gezet voor een werkelijke deel name der jeugdigen, zal de al te kerke lijke bekommernis moeten plaats ken voor een echte begaanheid met de problemen van de wereld. (Van onze moderedactie) PARIJS Modejournalisten en kopers arriveerden in recordaantal len voor de Parijse najaars- en win tercollecties, hetgeen volgens de directeuren van de modehuizen be wijst, dat de Franse mode ondanks reisbeperkingen en valutamaatrege len nog springlevend is. De haute couture is ondanks moeilijkheden op de buitenlandse markten, stakingen en nieuwe Franse economische en sociale wetten vastbesloten zich te laten gelden. Vele ontwerper» hebben tot een struc turele wijziging besloten. Hun collecties zijn kleiner en hun kleding draagbaarder. Volgens de insiders wordt de doodsklok geluid voor minirokken, hippies, modes en mode die van de straat afkomstig ls. Het ls mogelijk, dat de dertiger jaren en de eeuwwisseling worden geactiveerd. De zoom voor de winter zal even boven of even onder de knie vallen. De kuitlengte ls voorbehouden aan de sport. De lijnen van de kleding zullen erop gericht zijn de vrouwelijke bekoorlijkheid te ver hogen. Bij Dior zal grjjs flanel favoriet zijn. Bij Yves Saint-Laurent aan twee kanten te dragen flanel. Pierre Cardln stimu leert faillezijde. Cardln en ook anderen beloven een nieuwe verrassende stof, dat een nieuwe vezel van Du pont zou kunnen z(jn. Mare Bohan heeft er°P gezinspeeld, dat h(J de zoom tot op de knie laat komen, hoewel hfl ook plot- seling naar het midden van de d(J zal gaan. Geen langere rokken, heeft h(J ge zegd, want de ervaring heeft bewezen, dat rokken beneden de knie de „young look" vernietigen en wie wil in tien seconden twintig jaar ouder worden? Het seizoen is gisteren begonnen met een tuinfeest van Jacques Eeterel in zijn nieuwe verbluf in St.-Cloud b(J Parijs. De luxe-villa is 'n kopie van een vleugel van het kleine Trianon van Versailles. Het werd door Mathleu £odet, minister van Financiën van Napoleon de Derde, gebouwd. Esterels lfln van dit seizoen wordt de „nonchalante snob" genoemd. Esterel zegt er zelf van; „De geest Is er een van wat kan het me schelen. Maar m(Jn roklengte is respectabel en m(Jn kleren zijn Ingetogen gegordeld. De haardracht is van Deasange, geïnspireerd door de paardeataarten van dc Garde Républl- calne en de dragonderhelmen. Mijn kleurenspectrum wordt door het marine blauw overheerst". Zijn lijfjes sluiten nauw en vele zijn als een buis gesneden, maar altijd met ceintuur. De mantels z(jn van achteren geplooid. Hij werkt veel met boordsels, al dan niet opgevuld. Wilde kragen van schouder tot schouder staan uit als Op ile laatste dag van de Assemblee hebben enkele jongeren zich heel de dag in de kathedraal van Uppsala verza meld om er te bidden. Voor de Wereld raad. En voor de aangesloten Kerken. Dat God erin tot stand mag brengen, wat Uppsala halverwege heelt laten liggen. Op Hem is hun laatste hoop ge- AMSTERDAM, (A.N.P.). De vereni ging voor handelspromotie In Yokohama (Japan) heeft besloten zo meldt het Japanse persbureau Kyodo in Am sterdam een centrum te vestigen met een permanente expositie van Japanse produkten. dat als handelscentrum kan functioneren. Dit centrum, dat mogelijk al In sep- I tember geopend kan worden, zal gesub-j sidlëerd worden door Japanse overheden onder meer de stad Yokohama. De vere niging omvat 56 handelshulzen in Yokohama. bloemkronen. Diepe oprjjgaels worden dlkwjjls gebruikt om bolero of jasje van middellengte interessanter te maken. Esterel brengt sexy avondjurken. Meestal laat een brede band van met juwelen bezet borduursel het middenrif bloot. Het meest sexy was 'n nauwsluitende organdie japon, afgezet met lurex en voorzien van een brede mandarijn- en oranjekleurige sjaal, die asymmetrisch over een schouder is gedrapeerd en een mouw met 'n sleepje vormt, dat 't boven stuk belet de boezem t® ontbloten. Vertaling Katechismus BLOEMEND AAL (KNP) Confronta tie heeft aan kardinaal Alfrink het vol gende telegram gezonden: „Eminentie, op 7 augustus legde u voor dc tv de ge ruststellende verklaring af, dal er zon der uw toestemming geen buitenland se vertalingen van de Nieuwe Katechis mus konden verschijnen en dat die toe stemming niet gegeven zou worden, zo lang Rome nog niet het laatate woord gesproken. Aan deze uw verklaring is ook Interna tionale bekendheid gegeven. In strijd daarmee zijn nochtans sinds kort on der andere Duitse en Franse edities ver schenen. waartegen door Duitse en Fran se bisschoppen, in collegiale eenheid met de Heilige Stoel, ondubbelzinnig ls ge protesteerd. Het wil ons voorkomen, dat alleen een zo spoedig mogelijk te publiceren, dui delijke, nadere uiteenzetting uwerzijds omtrent bovengenoemde tegenstrijdig heid en een waardig en tot resultaat leidend protest, samen met afdoende maatregelen, zal kunnen verhinderen, dat tot schade van het nationale en in ternationale aanzien van ons episcopaat de indruk wordt gevestigd, dat uw in hoofde dezes vermelde verklaring niet als betrouwbaar wordt beschouwd, res pectievelijk eigenmachtig door nader bij de Nieuwe Katechismus betrokken on der episcopale tolerantie wordt gene- Midden in dc zomer viert kapitein John Black in Johnson City zijn kerstfeest. Hij is een van de drie Amerikaanse piloten, dte in februari door Noord-Vietnam zijn vrijgelaten. Hij heeft het laatste kerstfeest thuis moeten missen en haalt dit nu m. Samen met »tjn vrouw Carol tmgt htj de boom op. WINSCHOTEN (ANP) Zaterdag avond en zondagnacht zijn in de oude binnenstad van Winschoten twee leeg- Maande huisen door wellicht aangesto- ken branden volledig verwoest. Zaterdagavond omstreeks 11 uur brak brand uit in de keuken van een te ver bouwen woning aan de Engelselaan. C >m wonenden vertelden de politie, dat I een Jongeman van circa 25 jaar vlak na dat ze een knal gehoord hadden, hard weggelopen was. De brand was ontstaan In de keukens, waarvan de vloer met een brandende vloeistof bedekt was. Zaterdagnacht om 1 uur werd een brand gemeld ln een onbewoonbaar ver klaard huls aan de Oliesingerstrant. Ook dit huis brandde totaal af. In beide ge vallen kon de Winschoter brandweer weer voorkomen dat het vuur naar be lendende percelen in deze dichtbebouw de straten oversloeg.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5