DRIE RECORDS VAN ATLETIEKPLOEG NEDERLANDS HONKBALTEAM SLOEG ER LUSTIG OP LOS In zeslandenwedstrijd weer laatste 4 x 400 m. voor Nederland hoogtepunt Voor NOC nog enkele harde noten JA, BIJ DE ALPHEN5E Succes voor roeielite in Kopenhagen Myrna v. d. Hoeven naar top op 400 m 800-METER- LOOPSTERS KRIJCEN HET ZWAAR Grand Sullivans demonstreerden grote klasse in Haarlem Weer snel door water in Amerika SPORTBIJLAGE MAANDAG 22 JULI 1968 (Van ome speciale verslaggever) BRESCIA Met drie nationale records heeft de Nederlandse atletiekploeg waardig afscheid genomen van de zeslandenwedstrijd, waarvan de laatste editie dit weekeinde in het Noord- italiaanse Brescia is gehouden. Voor Neder land was het laatste nummer van de tweede dag, de 4 x 400 meter, het absolute hoogte- Voor West-Duitsland, dat traditiege trouw de wedstrijd met grote overmacht won Nederland bezette voor de vijfde maal sinds 1947 de laatste plaats was het absolute hoogtepunt, de verbete ring van het Europese record kogelsto ten door Heinfried Birlenbach. De blonde Duitser kwam als tweede Europeaan met 20,18 meter over de twintigmeter- grens, door in de vierde poging ook nog 20.01 meter te laten opmeen. Een verrassing op de eerste dag was de tweede plaats van het kwartet Coen Janssen, Leo de iWnter, Chris van der Meulen en Ad de Jong op de 4 x 100 meter. De formatie, die enkele maanden geleden in een andere samenstelling nog kandidaat was voor de Olympische Spe len, noteerde 40,8 seconde. Toch biedt de ploeg in deze samenstelling nog wel mogelijkheden. Met uitzondering van die tussen Janssen en De Winter, liepen de andere wissels niet best. Het grote gemis is echter het ontbreken van een echte sprinter in het team. De 4 x 100 meter estafette had een dra matisch verloop. Frankrijk, dat de esta fette niet kon verliezen, kwam evenals de Italiaanse ploeg niet over de eind streep. De Fransen misten de 1ste wis sel, waardoor de 8000 toeschouwers die avond niet nog eens konden genieten van het lopen van Roger Bambuck, die kort daarvoor met grote overmacht de 100 meter in 10,2 seconde had gewonnen. De Italianen verdwenen bij de laatste wissel uit de strijd. No Opdenoordt profiteerde op de tien kilometer dankbaar van de tempo-ar beid. die Philipp (West-Duitsland) ver richtte. Philipp, die in Brescia een tijd onder de 29 minuten wilde lopen, legde het veld vanaf de eerste meters het punt. Het kwartet Sjouke Tel. Rijn van de Heuvel, Rudo Lievense en Fred van Herpen logenstrafte de negatieve kritiek, die het de laatste maanden herhaaldelijk had gekre gen, op voorbeeldige wijze. Met 3 minuten en 8,5 seconden toonde het viertal aan op dit ogenblik tot de sterkste ploegen van Europa te behoren. De twee andere nationale records kwamen op naam van de Limburgers No Opdenoordt, die op de tien kilometer 29.14.2 liet afdrukken en Willy Willems, die met 8.45.0 precies de door de IAAF gestelde limiet op de 3000 meter steeple chase haalde. Voor wat de uitzending van de 4 x 400-meterploeg naar Mexico betreft, zullen er door het Ne derlands Olympisch Comité nog enkele harde noten moeten worden gekraakt. Het NOC had als eis voor afvaardiging naar de Spelen een tijd rond de 3.07.0 gesteld. Wanneer de ploeg de komende weken nog enkele kansen krijgt in sterke internationale wedstrijden, zal het ongetwijfeld nog sneller gaan. (ADVERTENTIE) 'voortaan kopen WIJ ONZE BANDEN BIJ DE bandenservice! BIJ DE bandenservice? bandenservice! tempo op, dat resulteerde in een tussen wan 14 minuten en 28 seconden op de vijf kilometer. Toen Philipp tekenen van vermoeidheid begon te tonen, namen Op denoordt en Polleunis om beurten de kop om het tempo hoog te houden. Pas in het laatste gedeelte waagde ook de Fransman Roult, die zich moeizaam kon handhaven, zich even aan de kop. De Limburger kwam echter furieus te rug. Eerst schudde hij de Duitser af, en maakte toen de enkele meters achter stand op de Belg goed. Zij aan zij ging het tweetal de laatste tachtig meter in. Wat Opdenoordt ook probeerde, de Belg kwam hij niet voorbij, hoewel het ver schil op-de finish nauwelijks waarneem baar was. Met 29.14.2 stelde Opdenoordt zijn eigen nationale record met 22 se conden scherper. Op de 3000 meter steeple chase had den de ruim vijfduizend toeschouwers uit sluitend oog voor de Belg Gaston Roe- lants, die vertrokken was met de opzet het wereldrecord, dat de Fin Jouko Ku- ha hem afgelopen week ontnomen had, terug te halen. Terwijl de Belg in vlek keloze stijl over de hindernissen ging, ging Willy Willems regelmatig naar vo ren. Hij passeerde de Zwitserse specia list Hans Menet als eerste en deed toen Het touwtje gebroken, een wereld record verbeterd. Vera. Nikolic (Joego-Slavië) heeft de achthonderd meter zojuist in 2 min. 00,55 sec. gelopen en dat was sneller dan recordhoudster Judy Pollockdie er destijds 2 min. 1 sec. over deed. Het een en ander gebeurde tijdens de open Engelse atletiekkampioen- schappen. een geslaagde aanval op de Duitser Bro- sius, die 600 meter voor de finish geen weerstand meer kon bieden. In de slotfa- ze liep Willems zelfs nog in op Texereau. Voor Willems kwam uiteindelijk 8.45.0 op de klokken, 8.6 seconden sneller dan het nationale record, dat hij in juli 1966 in Wenen vestigde. Weinig zorg Aad Steylen, een van de weinige Ne derlandse Mexicokandidaten, die bij de favorieten van de marathon behoorde, moest zich tevreden stellen met een ze vende plaats. Overigens was de tijd van de nationale recordhouder, 2 uur 24 mi nuten 22 seconden, zeker niet slecht, want naast de slechte afzetting van de weg hadden de Italiaanse organisato- ook bijzonder weinig zorg besteed het vast leggen van de afstanden. Alleen het vijf kilometerpunt en de plaats waar de lopers keerden, lagen op de juiste afstand. De atleten bleven daardoor verstoken van tussentijden, een onderdeel dat juist op een marathon van groot belang is. Aanmerkelijk beter De tienerkamper Edward de Noorlan- der, die vorig jaar oktober in Japan tijdens de Universiade 7300 punten haal de en voor wie als eis voor uitzending naar de Olympische Spelen in Mexico eenzelfde totaal gold, bleef met 7272 pun ten slechts 28 punten onder die norm. Voor de lange Rotterdammer werd het speerwerpen fataal. De Noorlander, die op de eerste dag nogal was was ach tergebleven op zijn totaal van Tokio, was er op de tweede dag aanmerkelijk beter in. De Noorlander bezette in de tienkamp, die veel aan waarde had ver loren omdat de Duitsers een tweede garnituur hadden opgesteld' en ook de sterke Zwitsers ontbraken, met slechts 25 punten achterstand op de Belg Les- pagnard, de tweede plaats. (Voor uitslagen zie elders) KOPENHAGEN De Nederlandse roeiers en roeisters zijn dit weekeinde in Kopenhagen tijdens internationale wedstrijden op het Bagsvaer, weer suc cesvol geweest. Geheel volgens de verwachting zege vierde de Laga II Van Nes-Sussel- beek, die voor het eerst na hun schor sing weer aan internationale wedstrijden deelnamen, met vele lengten. Bij de vier zonder stuurman behaalde Willem II eveneens een overwinning. Bij de gestuurde vier eindigde Laga op de tweede plaats achter het sterke Deense Kvik. Bij de dames behaalde nationaal kam pioene Ineke Poelenije een overwinning de skiff. Voor de tweede Nederland zege bij de dames zorgden Truus Bau- en Toos van de Ende, die de dubbel- twee wonnen. Tsjegolev won damtoernooi LEEUWARDEN DE Rus Tsjegolev is winnaar geworden van het internatio nale damtoernooi, dat in Leeuwarden is gehouden. Hij vergaarde evenals zijn landgenoot Andreiko 16 punten, maar werd volgens het Sonnenborn/Berger- systeem als eerste geklasseerd. De uit slagen van de partijen van de elfde en laatste ronde, zaterdag gespeeld, luiden: De uitslagen van de partijen van de elide en laatste ronde, zaterdag gespeeld, luiden: Kuyken (Zwits)—Germain (Haiti) 2—0; An- (Rusl)—Van Dijk (Ned) 1—1Gour- fNed) l—l; Mostovoy (Fr)— van oer oiuis us'ed) 2—0. De eindstand Is: 1. Tsjegolev 16 pnt.: 2. Andreiko 16 pnt.: 3. Sijbrands 15 pnt.: 4. Schotanus 12 pnt.: 5. Bergsma 12 pnt.; 6. Gantwarg 12 pnt.; 7. Mostovoy 10 pnt.; 8. 7. Germain 9 pnt; 10. Van Dijk 9 pnt ken 9 pnt.; Sluis 5 punt 7 pnt.; 12. Van LONDEN De 20-jarige Joego-Sla- vische atlete Vera Nikolic heeft zater dag in Londen het bewijs geleverd dat doorbreking van de grens van twee mi nuten op de 800 meter binnen bereik ligt. Tijdens de Britse dameskampioen schappen bleef Vera Nikolic slechts een halve seconde van die twee minuten ver wijderd. Haar wereldrecordtijd van 2.00.5 betekende een verbetering met een halve seconde van het een jaar oude record van de Australische Judy Pol lock. Vera Nikolic, die twee jaar terug Euro pees kampioene werd, sleepte op de nieuwe tartanbaan nog twee loopsters mee naar goede tijd: de 18-jarige Brit se Lillian Board kwam tot 2.02.0 en de Amerikaanse Doris Brown tot 2.02.2. Ilja Keizer, Maria Gommers en Tilly van der Made, de Nederlandse 800 me terloopsters die op de wereldranglijst van dit seizoen zulke goede plaatsen be zetten, werd hiermee duidelijk gemaakt dat in Mexico zware strijd om de ere plaatsen zal moeten worden geleverd. Myrna van der Hoeven bevestigde in Londen, dat zij dit seizoen tot de top de 400 meter is doorgedrongen. De Haagse atlete, die vorig seizoen op de 400 meter 57,4 als beste prestatie liet afdrukken, kwam dit seizoen sterk naar voren en liep reeds 53.9 seconden, tijd waarmee zij zich onder de sterksten van dit moment schaarde. In Londen liet zij echter meer zien en verbeterde het Nederlandse record met 0,1 se de tot 53,6 seconden. Het oude record stond op naam van Gerda Kraan (1962). Tilly van der Zwaard, (1962), Hilde Sla- man (1965) en Lia Louer (1968). Door deze prestatie staat zij tweede op de I wereldranglijst van dit seizoen: alleer. I Lillian Board was sneller met 53.5. Record De Oostduitser Juergén Haaase heeft gisteren in Leningrad tijdens de atle tiekwedstrijden om de Znamenski Me morial het Europese record op de 10.000 meter verbeterd. Hij noteerde een tijd van 28 minuten 0,4.4 seconden en bleef daarmee 6,2 seconden onder het oude record van de Belg Gaston Roelants, da; van 21 augustus 1965 dateerde. De Westduitse wereldrecordhouce: 10-kamp Kurt Bendlin bereikte dit week einde in Kassei tijdens een internationa le tienkampwedstrijd 8.086 punten, de beste jaarprestatie. (Ul 100% vakman monteert gratis banden-banden-banden! Nieuwe banden, remould (=cover)ban- den. Alle merken banden. Ban den-prijzen zijn super voordelig! Technische outillage is super modern (elektronisch uitbalan ceren en uitlijnen). Service is volmaakt: dag en nacht, ook tij dens het weekend. Koopjes zijn er ook altijd: klokgave occasion bandjes! En vrachtwagens? Wel, aldiestoere bandenreuzen staan er niet voor niets. En ook hier: Stukken voordeliger! Daarom: Voortaan koopt U Uw banden bij de ALPHENSE BANDENSER VICE, van Foreestlaan 17 naast Avifauna - precies! - In Alphen! (Van onze honkbalmedewerker HAARLEM. Italië is geen schijn meer van de eens zo gevreesde tegen- slander voor het Nederlands honkbal negental. Een duidelijker conclusie kan men bij de opening van de Haarlemse honkbalweek, na de drie uur durende strijd tusen Nederland en Italië, die ten slotte een zege van 81 voor onze land- I genoten op het scorebord bracht, niet (rekken. Verheugend voor Den Haag was i dat Ron Rcnooy de verdediging zo be- kxvaam leidde, dat hij slechts drie honk- slagen tegen kreeg. Waarmee niet alleen zijn kracht, maar ook de zwakte van de Italiaanse aanval wordt gedemon streerd. Aan slag kon ook Nederland niet impo neren. Tot de vijfde innings moest het duizendkoppige publiek wachten alvo rens hel de eerste Nederlandse honk- slag kon begroeten. Die was van achter vanger Augustinus (Sparta). Ook de tweede kwam op zijn naam, waarna hij in de voor Nederland zeer produk- lieve zevende slagbeurt werd gevolgd door Richardson, John en Robert Maat. Boudewijn Maat zorgde voor de zesde laatste Nederlandse honkslag. Home- ns waren er dit keer niet bij. want noch Richardson, noch Jelsma of John gelukte het de bal het veld uit te „tillen", i De Italiaanse werpers bleken, ondanks de vele vrije lopen die zij weggaven, moeilijk te slaan. Stukken sterker Dit kon men zaterdagmiddag niet be paald zeggen van hun Antilliaanse col lega's. De Nederlandse Antillen trad toen in de eerste wedstrijd van dit toernooi aan tegen Nederland, waarbij het in de derde slagbeurt duidelijk werd dat Ne derland stukken sterker was en een ruime overwlnnig zou gaan behalen. Het werd tenslotte 102, nadat de Antillia- nen door Gums en Jacobs met 20 de leiding hadden genomen. Nederland speelde in dezelfde opstelling als gister avond, met uitzondering van de werper en de achtervanger, welke plaatsen nu werden ingenomen door Terneuzen en Crouwel. Vreugde kon het publiek deze keer beleven aan twee homeruns, één van Fokke Jelsma. de eerste van dit toernooi, en één van Ton Terneuzen, die daarmee zijn keuze in het Nederlands LOS ANGELOS De veertien dagen geleden begonnen reeks van wereldre- cordverbeteringen door de Amerikaanse zwemmers en zwemsters is ook dit week einde in Los Angeies voortgezet. De 16- jarlge Gary Hall verbeterde het pas twee weken oude record van zijn land genoot Greg Buckingham op de 400 m Bracht Buckingham vijtien dagen gele den 4.45.1 op de klokken, Gary Hall knab belde van deze uiterst snelle tijd nog eens 1,7 seconden af. Zijn tijden op de vier onderdelen waren: vlinderslag: 1.01.2, rugslag 1.12.5, schoolslag 1.27.3, vrije slag 1.02.4. Toni Hewitt, die een aanval deed op het wereldrecord van Ada Kok op de 200 m vlinderslag, miste serieuse tegen stand en kwam uit op een tijd van 2.23.7. Het wereldrecord van Ada Kok staat op 2.21.0. De Zuidafrikaanse Karen Muir heeft het wereldrecord op de 200 m rug slag zwemmen gisteren in Los Angeles met 0,6 seconde verbeterd. Zij zwom de afstand in 2.23.8. Het officiële wereld record stond sinds juli met 2:24,4 op naam van de Canadese Elaine Tanner. negental op dubbele wijze rechtvaar digde, want uiteraard werd hij ook winnende werper. Vier homeruns In de beide andere tot nu toe ge speelde wedstrijden toonden de Ameri kaanse Grand Rapid Sullivans, één van de sterkste amateurteams uit de V.S., aan, dat Amerika nog altijd de toon aangeeft op honkbalgebied. De Sullivans behaal den een zege van 60 op Italië en een zege in acht innings van 111 op de Antillen. Vooral in de ontmoeting tegen de Antillen sloegen de mannen van Bob Sullivan er lustig op los, wat resulteerde in maar liefst vier homeruns. De Antil len stelden er één tegenover en dat was dan meteen hun enige run. De Italianen boden meer tegenstand, maar méér dan de nederlaag beperkt houden, konden zij niet. Het Nederlands negental komt dinsdagavond uit tegen deze rashonk ballers. Uitslagen NederlandAntillen Nederland 0-0-5-0-3-2-0-0-0 10 j Antillen 0-0-2-0-0-0-0-0-0 2 Terneuzen 11-2-3, 2 fouten. - Jacobs (2 2/3) 0-1-3. Daniels (2 1/3) 1-3-6. Rasmijn (3) 2-1-4, 4 fouten. Homeruns: Jelsma (N.). Terneuzen (N.). Sullivans—Italië Sullivans 0-4-0-0-0-0-0-2-0 6 j Italië 0-0-0-0-0-0-0-0-0 0 Bramble 10-0-4. 1 fout. Bertoni (6 2/3) 3-5-6, Clerici (1 1/3) 1-0-2, 2 fouten. Homeruns: Benedict (S.). SullivansAntillen Sullivans 1-3-0-4-0-2-0-1 11 Antillen o-O-O-l-O-O-O-O 1 Gebben 1-2-2. 0 fouten. Albus 4-2-8, 5 fouten. Homeruns: Uhlman (S., 2x), Benedict (S.), Pojeski (S.), Pietersz (A.). Boudewijn Maat bijt niet in het stof> integendeel zelfs. Met een forse sliding weet hij de thuisplaat te bereiken voordat uchtervanger Jones van de Nederlandse Antillen hem kan uitvangen. Het gebeurde allemaal in het kader van de Haarlemse honkbalweek. Schaaktoernooi in Amsterdam Nederland—Italië Nederland 0-0-0-1-2-0-5-0-x 8 Italië o-O-O-O-O-O-O-l-O 1 Renooy 9-5-3, 3 fouten. Poschetto (4 1/3) 1-6-1, Lercker (6 2/3) 4-7-5, 2 fouten. Spasski in schaakfinale MALMOE De Russische groot meester Boris Spasski heeft zich zater dagavond geplaatst in de finale van het kandidatenschaaktoernooi waarin hij zal uitkomen tegen zijn landgenoot Vik tor Kortsnoj. De winnaar van deze twee kamp heeft het recht met de Russische wereldkampioen Tigran Petrosjan te strijden om diens titel. Spasski bereikte de eindstrijd door za terdag in Malmoe in de tweekamp tegen de Deen Bent Larsen een voorsprong van 51/»2l/s te nemen. De achtste par tij tussen beide grootmeesters eindigde in remise. Vj—Vj Langeweg—Kavalek SjamkovltsJ—Ivkov 1—0; Donner—Clrlc )4; Lengyel—Kotov 1—0; Jongsma—Bouwmees ter Bronsteln—Ree >4—Bliek— Marovlc ^4-%. De stand na vijf ronden: 1. Kavalek 3)4 pnt.; 2, 3. Ivkov en Sjamkovltsj 3 en 1 afg.; tlnga—Gereben )4 De stand na vijf ronden: 1. Tatal 4)4 Pnt.: J. Medina 4; S. Smederevac 3)4: Hartoch 3 en 2 uitgest.; 5. Loetlkov 3; 6. Scholl 2 en 1 ultgest.; 7 t.m. 9. Van Gec-t, Gereben, Van Scheltlnga 2: 10. Bakker 1; 11. Van Oosterom '/i en 1 ultgest.; 12. Zegereeks Roquépine halt toegeroepen WESTBURY (New York) „Grandp» Jim", een 6-jarige Amerikaanse dra ver, heeft de zegereeks van het Franse paard Roquepine een halt toegeroepen. In een race om de „Challenge Cup'1 op de Roosevelt renbaan in Westbui y sloeg Grandpa, die slechts 261 geno teerd stond, op briljante wijze de aan val aan de 7-jarige Franse merrie af om in een matige tijd van 3.11.,2 op de 2400 m te winnen. Tot dusver had Grand pa Jim in de voorgaande 35 wedstrijden geen enkele overwinning behaald. Ro quepine daarentegen won reeds drie maal de „Prix d'Amerique" en zege vierde verleden week op dezelfde ren baan in de met 100.000 dollar gedoteer de klassieke Rooseveltren.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10