E 1 HET WITTE HUIS fff dik* 3 DE SLAG OM de inzet de partijen 'Ie mannen de weg Democratic Party Republican Party „Niemand die ooit president is geweest zal een vriend feliciteren die het wordt" DE neiging om de presidents verkiezingen van 1968 de belang rijkste van deze eeuw te noemen, is alleszins verklaarbaar. Niet voor niets ook is de belangstelling in Europa de race naar het Witte Huis groter dan ooit tevoren. Weliswaar haalde de nachtelijke tv.-reportage de Johnsonverkiezing in 1964 overal in Europa hoge kijkcijfers, dit maal echter is de belangstelling in tensiever en bovendien al veel vroeger gewekt. 'arenlang gewend zijnde aan het leiderschap van Amerika in de vrije rereld en er soms heel behaaglijk :naanleunend, heeft dezelfde vrije •reld, sinds Dallas 1963, toen dromen gruzelementen vielen en de 'eerschoten die John Kennedy •lden, over de hele wereld naëchoden, falen van de leidende natie moeten epteren. Om kleinmenselijke maar jpelijke redenen mag dat aan- -ankelijk wat ironisch, soms honend ilach hebben opgeroepen. Het lachen de vrije wereld vergaan. Bezorgd- ongerustheid nemen hand over land toe. Het is niet alleen dat de rol Verenigde Staten ln de wereld discussie is gesteld. Met enige verbijstering hebben de vrienden van Amerika dit land in een jaar of vijf veranderen in een reus op lemen 'oeten, diep weggezakt in de moeilijk heden thuis, niet wetend wat te doen om een dreigende burgeroorlog tussen blank te voorkomen, nauwe lijks raad wetend met zijn eigen so ciale problemen. Het ..beeld" van Amerika is wel veranderd! Amerika zélf waarschijnlijk niet. Het zijn de omstandigheden geweest, die de fouten meer reliëf hebben gegeven. Datzelfde Amerika evenwel, dat blijft de machtigste natie ter wereld. Zijn president heeft een ongeëvenaarde macht. Een macht zó groot, dat zelfs de Amerikanen, die ten onrechte zweren bij hun politieke systeem en hun staatsinrichting, zich bezorgd af vragen of dat zo moet doorgaan. Of de last en de verantwoordelijkheid van het moderne presidentschap niet te zwaar is voor één man, wat voor een krachtfiguur dat dan ook mag zijn? James Reston zegt het zo: „Zelfs in de Sovjet-Unie heeft het Polit bureau meer controle over de premier in zaken als interventie in het buiten land of het gebruik van atoomwapens, dan het Amerikaanse kabinet over de Amerikaanse president". De president van de Verenigde Staten is geen verantwoording schuldig aan een volksvertegenwoordiging. Hij heeft zijn mandaat rechtstreeks van de kiezers, voor vier jaar. Verdwijnen kan hij alleen als hij doodgaat, door ziekte of geestelijk onvermogen niet langer in staat is zijn functie uit te oefenen, als hij zich vrijwillig terug trekt of indien hij wordt veroordeeld. Dat laatste is in de geschiedenis van de Verenigde Staten slechts éénmaal en dan bijna voorgekomen. Dat is zo'n honderd jaar geleden. Deze pre sident is de man die bepaalt of de atoomknop zal worden ingedrukt, hij bepaalt of de Vietnamezen met een oorlog moeten voortleven of niet; hij maakt uit of welk land in de wereld dan ook betrokken zal raken bij een oorlog en als hij het wil, wat voor soort regering een land krijgt. De macht van de president van de Ver enigde Staten is onvoorstelbaar groot en in hoge mate verontrustend. En zijn macht neemt nog steeds toe. Met name op het gebied van het buiten lands beleid is er in de praktijk nog nauwelijks Iemand die hem tijdig waar dan ook van kan afhouden. Trouwens in 1945 al besliste Truman dat hij atoombommen op Japan zou gooien en in 1962 riskeerde John Kennedy „na mens de vrije wereld", maar geheel op eigen gezag, een nucleair conflict tij dens de tweede Cubacrisis. Amerika maakt zich opnieuw op, zo'n machtig man te kiezen en dat terwijl, zoals weer James Reston zegt: „Zelden in deze eeuw de zaken, die op het spel staan, zó belangrijk en de partijen zó verdeeld waren als tijdens de cam pagne van 1968". En de hele wereld heeft maar af te wachten wie er in het Witte Huis komt. Als ooit blijkt dat de oude structuren in de wereld en zeker in het ontwikkelde deel ervan, uit de tijd raken, dat naties en blokken van na ties, machtsevenwichten en ouder wetse bondgenootschappen volstrekt detoneren met een groeiende gemeen schap van onderling afhankelijke mensen, die mondig willen zijn en om medezeggenschap en werkelijke demo cratie vragen, dan is het wel in deze presidentscampagne. Eén groep men sen de Amerikanen kiezen een man, die ook een beslissende invloed heeft op welvaart, welzijn en vrede van miljoenen mensen buiten de Ver enigde Staten. De Amerikanen echter zetten zelf in toenemende mate vraagtekens achter de vraag of zij inderdaad wel de beste man kunnen kiezen. De rond 114 mil joen kiezers van de Verenigde Staten kunnen niet zelf op zoek gaan naar een kandidaat. Zij hebben af te wach ten wie er uiteindelijk uit de belde conventies rollen als de kandidaten en de conventies zelf hebben maar een beperkte keuze uit een paar top figuren uit de partij, Republikeinen en Democraten, die de ambitie en het geld hebben om het presidentschap na te streven. Dit laatste echter klinkt verontrusten der dan het is. De partijen wachten er zich wel voor een politieke char latan of een brave, maar onbekwame politicus naar voren te schuiven. En als het een keer toch gebeurt, zoals de Republikeinen vier jaar geleden deden met Barry „Atoombom" Gold- water, dan blijken de kiezers vol doende onderscheidingsvermogen te hebben om zo'n fout te corrigeren. Johnson boekte tegen Goldwater het grootste stemmenoverwioht uit de ge schiedenis van de Verenigde Staten! De ongelooflijke humbug van de on nodig lang durende conventies met hun holle toespraken en zogenaamde „ovaties", die niets minder zijn dan langdurige hospartijen, waarvan een Brabantse of een Limburgse carna- valist nog wat kan leren: de carna valeske verkiezingskaravanen; het handjes schudden en baby kussen; de politieke diners van honderd dollar of meer per couvert (om de campagne kas te spekken) en al dat andere spektakel dat op de in de politiek meer sober handelende Europeanen zo'n losbandige, lichtzinnige indruk maakt; dit alles neemt niet weg, dat men in het Amerikaanse selectie systeem gerust vertrouwen mag stellen. De functie van president is hard en zwaar, maar de weg erheen ook en die is bovendien lang. De kans hebbers onder de kandidaten zijn nooit mannen, die zomaar uit de po litieke hemel komen vallen. Het zijn mannen, die al jarenlang op weg zijn naar het Witte Huis en op die weg al heel wat hebben getrotseerd en on noemelijk veel hebben geleerd. Bij dit alles komt nog, dat de Ameri kaan in het algemeen gesproken meer politiek bewust is dan de gemiddelde Europeaan. Voor een deel komt dat ongetwijfeld omdat Amerika zijn ge schiedenis als democratie begonnen is. Hoewel hiermee niet gezegd wil zijn, dat alle eenlingen in de grote massa van 114 miljoen kiezers allemaal pre cies weten waar het om draait, be tekent het wel dat in geen land ter wereld zoveel populaire boeken over actuele politiek, staatsinrichting en dergelijke verschijnen als in de Ver enigde Staten, boeken die hert soms brengen tot bestsellers. Nergens ook beschikken politici in de dagen van hun campagnes over zulke grote drommen onbezoldigde medewerkers jong en oud als in Amerika en nergens ter wereld worden zoveel en zulke drukbezochte verkiezingsbijeen komsten gehouden. De Amerikaan be schouwt de democratie als een normale zaak en dat hij zijn democratische taak het liefst op een voor hem zo plezierig mogelijke manier verricht, is eigenlijk net zo gewoon als dat iemand die zich voeden moet om in leven te blijven, bij voorkeur smakelijke ge rechten kiest. Hubert Humphrey, Eugene McCarthy. Nelson Rockefeller. Richard Nixon: een van deze vier mannen wordt hoogstwaarschijnlijk president van de Verenigde Staten. Wat Amerika en de wereld van hen precies te verwachten hebben, weet nog niemand. Dat weten zij zelf nog niet. Pas als zij gekozen zijn, komen zij met hun programma voor de dag en zelfs de inhoud daar van hangt nog mede af van de ver kiezingsuitslag. Men mag aannemen dat degenen die de verkiezingen van dit jaar de be langrijkste uit de Amerikaanse ge schiedenis noemen, gelijk hebben. Het zijn ook voor de niet-Amerikanen de belangrijkste. W. J. E. KOCK racistische ex-gouverneur van Alabama, George C. Wallace (49), it jaar onafhankelijk presidentskan- iidaat, zegt over de Democratische en lepublikeinse partijen: „Er zit voor dubbeltje verschil in". Onze ml- Roolvink zou misschien zeggen het „lood om oud ijzer is", irvlalckig gezien lijkt het vaak zo maar weinig verschil bestaat de oudste Amerikaanse politie- partij, de Democratische Partij een van de oudste echte politieke ijen van de hele wereld) en de Jichzelf Grand Old Party noemende Jok Republikeinse Partij. wel enig verschil. Want al mtstond de huidige Republikeinse Par- :en plotseling opkomende, rachtige beweging, die de afschaf- de slavernij eiste en prompt tbe Lincoln het Witte Huis binnen- oodste, is het niettemin de Democra- ische Partij geweest, die het ging op- .Jiemen voor de kleine man. Eerst chuchter, allengs met meer verve, tot Tanklin Delano Roosevelt met zijn lew Deal in honderd dagen inderdaad eloofwaardige perspectieven op een toekomst opende en ook ingrij- ende hervormingen op gang bracht. In hoewel George Wallace in feite van uis uit in de Democratische Partij huishoort, is het toch ook deze partij het opnam voor de negers, die ove- igens in hun argeloosheid tot voor en kele decennia terug zelf trouw op de Republikeinse Partij stemden uit dank baarheid tegenover hun bevrijder, de Republikein Lincoln. Dat was althans zo in het zuiden. Pas vrij recent is daarin verandering gekomen. Daar mee is de Democratische Partij ver lost van een onaangenaam dilemma, dat haar vooral ook in kritische Europese ogen een lelijke vlek op haar „progressieve" blazoen bezorg de. In het zuiden het democraat-zijn van een Wallace duidt daar wel op deed de Democratische Partij het kalmaan met de zaak van de burger rechten en maakte'zij gemene zaak met de racisten, althans tot op zekere hoogte. Als een Democraat uit het „verlichte" noorden naar het presi dentschap dong, had hij steevast een „running mate" (een kandidaat-vice- president) uit het zuiden of iemand, die het zuiden niet te zwaar op de maag zou liggen. De Kennedy-John- soncampagne gaf dit beeld nog, hoe wel het er toen niet zoveel meer toe deed. Het is moeilijk de twee partijen van grote afstand met elkaar te vergelij ken. Trouwens ook van dichtbij wat geldt voor de doorsnee-Amerikaan is het verschil vaak moeilijk te zien. Beide partijen hebben nauwelijks een eigen nationaal te noemen identiteit. Zij zijn de optelsom van tenminste 50 Democratische en 50 Republikeinse partijen, evenveel dus als er staten in de Unie zijn. Het partijleven speelt zich in Amerika af op de niveaus van de staten en de nog kleinere regio's. Daarbij speelt de „personality" van de kandidaten voor ambt of vertegen woordigende functie een grotere rol dan hun partijbinding. Voor de kiezers ftl elk geval. Slechts één keer iri de vier jaren meten de partijen zich een nationaal „all-America"-image aan. Dat is wanneer de president moet wor den gekozen. Het ligt voor de hand dat er nogal aanzienlijke verschillen bestaan tus sen al die partijen. Vaak hebben zij al leen de naam gemeen. Als nu die vijf tig Democratische en vijftig Republi keinse partijen zich voor een blauwe maandag aaneensluiten tot één Demo cratische en één Republikeinse Partij, met enkel het doel hun favoriet in het Witte Huis te brengen, dan ligt het wel voor de hand, dat er nogal wat tegen stellingen te verdoezelen vallen, kort om: dat beide partijen gaan mikken op de grootste gemene deler onder het Amerikaanse kiezersvolk. Aangezien de grote massa's en dat geldt heus niet alleen voor Amerika weinig moeten hebben van radicale hervor mers, driftige plannenmakers, etc., is het logisch dat de beide partijen hun kandidaten in de race naar het Witte Huis programma's meegeven, die in feite kant noch wal raken, vlees noch vis zijn en zowel de kool als de geit sparen. Zulke programma's moeten wel op elkaar lijken als twee druppels water. Een historisch voorbeeld: Franklin Roosevelt, die in honderd da gen Amerika veranderde, had zijn he le campagne lang zorgvuldig gezwe gen over zijn sociale plannen. Had hij die van de daken geschreeuwd, dan zou hij waarschijnlijk door zijn eigen partij niet eens kandidaat zijn gesteld, crisis of geen crisis. In het algemeen kan men zeggen dat de Democratische Partij toch progres siever is, meer wil doen voor de voor uitgang dan dè Republikeinse, die te genwoordig een echte conservatieve partij is, met sterke bindingen in in dustriële, financiële en militaire krin gen (hoewel de partij ook meer voor uitstrevende „liberale" mannen zoals Nelson Rockefeller en John V. Lind say kent, respectievelijk gouverneur van de staat New York en burgemees ter van de stad New York). Onthullend zijn de samenstellingen van de delega ties op de conventies, waar de partij en hun presidentskandidaten kiezen. De gemiddelde leeftijd van de Demo cratische afgevaardigden is aanmer kelijk jonger dan die der Republikei nen. Op de Democratische conventies treft men meer vrouwen, meer katholie ken, meer joden en vooral meer vak bondsleden aan, dan bij de Republikein se. Daar staat tegenover dat de Repu blikeinse conventies meer industriëlen tellen. Ook het gemiddelde inkomen van de Republikeinse afgevaardigden ligt iets hoger dan dat der Democra- De Republikeinse Partij, die vier jaar geleden aan de rand van de afgrond stond, toen Barry Goldwater de groot- m ste nederlaag aller tijden voor zichzelf en zijn partij veroorzaakte, werkt drif tig aan een come-back. Er zijn onge twijfeld kansen voor de Republikein- *se Partij, vooral als zij de Democrati sche Partij aanpakt op haar eigen ter reinen: de in het slop geraakte Great Society, de lang niet vlottende zaak van de burgerrechten, de oorlog in Vietnam, etc. De Democratische Partij ontstond al onmiddellijk na „het wonder van Phi ladelphia", de grondwetgevende con ventie van de jeugdige Verenigde Sta ten, die in 1787 werd gehouden. Zij ont stond rond de figuur van Thomas Jef ferson en zij tooide zich met de naam Republikeinen. Haar tegen standers waren de Federalisten, aan hangers van een sterk centraal gezag, die er niet voor terugschrokken mo narchistische doelen na te streven. De geschiedenis van de beide partij en is niet zo gemakkelijk te volgen. Rond 1800 verdween de Federale Par tij, wegens gebrek aan tegenstellingen met de Republikeinen, die steeds ge matigder waren geworden. Nieuwe thans sociaal-economische tegen stellingen veroorzaakten steeds meer spanningen in de al leenheer sende Re publikeinse Partij, wier leiders zich nog wel de erfgenamen van Jefferson noemden, maar die titel allang niet meer verdienden. In 1828 scheurde dc partij. De oppositiegroep bracht presi dent Jackson, „koning Andrew I" voor zijn tegenstanders, in het Witte Huis. Kort daarna noemde deze groep zich definitief „Democraten". Dat is de geboorte van de huidige Democra tische Partij. De tegenpartij, het res tant dus van de vroegere Republikein se Partij heette nu de „Whigs". In de jaren vijftig van de vorige eeuw doem de een nieuw en heftig geschilpunt op: de slavernij. Het noorden wilde de sla vernij afschaffen, deels uit morele overwegingen, deels op grond van lou ter economische motieven. Zowel dc Democraten als de Whigs bleven te lang em de hete brij heendraaien en dit veroorzaakte de oprichting van weer een nieuwe partij in 1854 Na een eerste mislukte poging in 1856 forceer de deze nieuwe groepering in 1860 de toegang tot het Witte Huis ten behoe ve van Abraham Lincoln en hiermee werd de huidige Republikeinse Partij geboren. De Whigs verdwenen van het toneel en de Democraten werden voor lange tijd de gevangenen van het don kere zuiden. Sindsdien is Amerika verdeeld in Re publikeinen en Democraten. Derde par tijen hebben nooit meer de betekenis en de invloed gehad van de Democra ten van 1828 en van de Republikeinen van 1854. Beide partijen veranderden echter nog wel herhaaldelijk van ka rakter, tenminste voor zover men van een bepaalde identiteit bij deze partij kan spreken. MCCARTHY HUMPHRE' Kortom: in de Amerikaanse democra tie is het ook niet alles goud wat er blinkt Toch kan men zeggen dat de weg naar het Witte Huis een uniek de mocratisch experiment is dat tot nu toe geslaagd genoemd mag worden Terwille van de beknoptheid laten wij hier miniportretjes volgen van slechts enkele kandidaten, zoals het zich nu luli 1968 en nog nauwelijks een maand voor de grote partijconventies in Mia mi Beach en Chicago laat aanzien, de belangrijksten. Van de Democraten zijn dat Eugeni J McCarthy (52), Hubert H Humphrey (57) en van de Republikeinen Richard M Nixon (55). Nelson A Rockefeller (60) en Ronald Reagan (57). Tenslotte is er nog George C Wallace (49). een van de vele onafhankelijke kandidaten, een man die weliswaar geen president zal worden maar die de aangewezen partijkandidaat zoveel stemmen kan afsnoepen dat deze in ernstige moeilijk heden raakt Eugene McCarthy presenteert zich als de reuzendoder in de Democratische Partij. Als betrekkelijk onopvallend senator en zeker 'n buitenstaander voor wat betreft de traditionele „club van mogelijke presidentskandidaten" werd hij het fenomeen van de 1968-campag- ne Hij grijpt de Johnsonpolitiek aan op het punt van de kwestie-Vietnam Hii heeft in de voorverkiezingen, voor zijn doen, opvallende successen weten te be reiken. Ook de opiniepeilingen vallen gunstig vooi hem uit. Op het stuk van de binnenlandse pro blemen gelijke burgerrechten, het algemene armoedeprobleem, het geweld en de inflatie heeft McCarthy niet zo heel veel te zeggen tot nu toe Hij is nooit gezien als een n\an die kans heeft op de Democratische nominatie, maar zoals gezegd. McCarthy heeft het al met al veel beter gedaan in de voorcampag ne dan van hem verwacht was. Zijn belangrijkste rivaal Humphrey mag de partijbazen en de meerderheid van de afgevaardigden naar de conventie ach ter zich hebben, McCarthy blijkt een redelijke „vote-gotter" een stemmen- verzamelaar te zijn. Wie weet McCarthy was professor in de sociolo gie en de economie en later senator voor de staat Mirmesota. Hubert Horatio Humphrey is een man waarvan critici tegenwoordig graag be weren dat hij met alle winden mee- waait. In de wedloop om de nominatie van de Democratische Partij is hij mo menteel favoriet. Hij heeft dan ook niet minder achter zich staan dan de zittende president van de verenigde Staten, Lyndon Johnson, de vakbonden en het grootste deel van het Democra tische Partijkader Humphrey is 'n in tellectueel en een idealist Hij stond vóór hij vice-president was, duidelijk links van het midden in de Democrati sche Partij Als vice-president moest hij min of meer do verbindingsschakel vormen tussen de met de dood van Kennedy naar de achtergrond gedrongen New- Frontior-Democraten en Lvndon John son, die in die kring niet erg geliefd was. Hoewel Humphrey steeds meer moeite bleek te hebben met Johnsons Vietnampolitiek werd zijn loyaliteit ten opzichte van de president haast spreek woordelijk in Washington. Dit kostte de voormalige liberaal Humphrey heel wat oude politieke vrienden. Op het stuk van de binnenlandse pro blemen echter toont Humphrey meer visie te hebben dan McCarthy Ook Humphrey is senator van de staat Min nesota geweest. Richard M Nixon moet volgens som mige Amerikanen voor de tweede keci bewijzen dat de Republikeinse Partij er een handje van heeft van twee kan didaten met ongelijke bekwaamheden, er de slechtste uit te kiezen. „Tenzij God zelf ingrijpt", schreef onlangs een Amerikaans journalist, „zal Nixon dit jaar de man van de Republikeinen zijn in plaats van Nelson Rockefeller" Nixon heeft er hard genoeg voor ge werkt sinds hij bij Eisenhower vice- president was. Hij is een conservatief politiéus. te plaatsen ergens halverwege tussen liberale Republikeinen als Rockefeller en de burgemeester van New York, Lindsay en de bijna reactio naire ex-filmster Ronald Reagan. Vooi Nixon duurt de koude oorlog voort en moeten de oproerige negers en studen ten van de straat geslagen worden. De burgerlijke middenmoot van de Re publikeinse Partij schijnt hij erg aan te spreken en het mag dan waarschijn- li ik zijn dat hij de Republikeinse kan didatuur verwerft, de Oval Room in 't Witte Huis zal voor hem wel gesloten blijven, tenzij hij er nog eens wordt uitgenodigd op de thee door de vol gende president van de Verenigde Sta ten. Nelson A. Rockefellci heeft lang ge aarzeld met zich kandidaat te stellen Zoals veel Republikeinen rekende hij op een deelname van Johnson en in dat geval zou een Republikeinse kandidaat bij vporbaat kansloos zijn. Het liep an ders en Rockefeller wierp zich alsnog in de strijd, maar zonder veel inspira tie naar het scheen. Pas na de dood van de Democratische kandidaat Ro bert Kennedy verhevigde Rockefeller zijn campagne onder het motto „dat hij nu de politiek vertegenwoordigt die R Kennedy voorstond" Rockefeller is ongetwijfeld een vote-getter" van de bovenste plank In zijn eigen partij is hij een omstre den figuur Zijn scheiding en vervolgens zijn hertrouwen met een gescheiden vrouw, die voor hem haar kinderen in de steek liet. zijn liberalisme, zijn wei gering in 1964 om Barry Goldwater ti steunen, dit alles wekt de afkeer van menige pure Republikein Daartegen over staat dat Rockefeller ook in hel Democratische kamp stemmen zou kun nen winnen, ironisch genoeg zowel ah McCarthy de kandidaat zou worden «1 wel indien Humphrey als winnaar ui' de conventie te voorschijn zou komer Rockefeller hoeft n rijkt politieke cei rière achter de rug. Hij is do oudst- van de thans in de race zijnde mee serieuze kandidaten, maar wellicht oo' de bekwaamste om het zware ambt va» president te dragen Hij is al voor d- derde termijn gouverneur van de staa" New York In '64 verloor hij na een 3,5 tot 5 miljoen dollar kostende campag ne de strijd om de nominatie van zijn partij togen Barry Goldwater. Ronald Reagan was filmster, en Demo craat voor hij, ongeveer zes jaar gele den, Republikein werd Hij was mede werker van Nixon tijdens diens cam pagne in 1960 en maakte in 1964 een te levisieprogramma voor Barry Goldwa ter. Bijna anderhalf jaar geleden werd Reagan die toen door zijn tegenstanders hopeloos werd onderschat, met een gro te meerderheid tot gouverneur van Cnll- fornië gekozen Als presidentskandidaat is hil Callfo-rUe's favourite son" Hij heeft bijna 200 afgevaardigden (uit VOLGENS de verheven principes van de vaders der republiek, die aan het einde van de 18e eeuw in Phi ladelphia dokterden aan de constiti>- tion, de grondwet der Verenigde Sta ten (en het belangrijkste document dat dc mensheid, strijdend tegen do willekeur van vorsten en de macht san enkelingen, heeft voortgebracht sinds de Magna Charta Libertatum. die de koning Jan-Zonder-Land in 1215 door Britse edelen werd afge dwongen) moet 't hoge ambt van presi dent de man zoeken en niet omgekeerd. Dit principe geldt nog steeds, zij het dan zoals dr. Hans Hermans het uitdrukt in zijn pas verschenen boek over de Amerikaanse politiek in hoofdzaak op grafzerken en bij de herdenkingspleehtlgheden. De Ameri kaanse politicus komt ervoor uit dat hij brandt van ambities en zo'n ambi tieus man zit heus niet te wachten tot het moment waarop het ambt hem vinden zal. Al Jarenlang vaak is hij „in de run ning", wordt hij genoemd als een toe komstige presidentskandidaat. De be slissing of hij de grote sprong zal wa gen maakt hij gewoonlijk in da allereerste maanden van het verkie zingsjaar, want in maart al beginnen de eerste primaries, de voorverkiezin gen in de verschillende staten. Er zijn kandidaten die zich de hoge kosten (de campagnegelden voor de prima ries moeten de kandidaten meestal helemaal zelf bijeengaren) en de onge looflijke inspanning van zo'n voor campagne kunnen besparen. Een zit tende president bijvoorbeeld. f\F, betekenis van de primaries Is U niet bijster groot, in die zin, dat zij van directe invloed zijn op het uitein delijke resultaat van de conventie. De primaries bestaan nog niet lang. Aan vankelijk dacht men door middel hier van ook de kandidaatstelling te de mocratiseren. De bedoeling is name lijk dat de kiezers van één bepaalde partij in de staat, waar de primary gehouden wordt, de kans krijgen zich uit te spreken voor één kandidaat van hun eigen partij. Daarmee binden deze kiezers de delegatie van hun staat naar de conventie, aan de man die de meeste stemmen haalt in de verspha/f^n jji zjjn capaciteit, als stemmenverzamelaur. Hij kan aan de hand van de uitslagen zijn cam pagne bijsturen en bijschaven. Hij heeft voortdurend intensief contact met kiezers en daar is het om begon nen. Om de wisselwerking tussen hem zelf en de kiezers intact te houden, wendt hij zich na de primaries tot het merkwaardige instituut van de „polls", de opiniepeilingen. Intussen bewerkt hij driftig zoveel mogelijk afgevaardigden naar de conventie. f\E voorlopige climax komt dit jaar in augustus. Op 5 augustus begint in Miami Beach de Republikeinse conventie. 1.333 stemgerechtigde ge delegeerden uit de vijftig staten van Amerika, het District of Columbia, Porto-Rico, Virgin Islands, de Pana makanaalzone en Guam, moeten dan in een luidruchtige, bonte kermissfeer die meestal vier dagen duurt, de Re publikeinse kandidaat aanwijzen. In Chicago wordt op 26 augustus de Democratische conventie gehouden. Hieraan nemen 2.622 stemgerechtigde gedelegeerden deel. De delegaties zijn per staat samengesteld naar rato van de aanhang die de partij in de betrokken staat heeft en niet meer zoals vroeger naar rato van sim pelweg het aantal inwoners van de staat. Direct daarna begint het gigantisch duel om het Witte Huis. En als op 5 november dan eindelijk de stilte valt in de partijhoofdkwartieren en de 114 miljoen kiezers het woord krijgen (naar schatting grijpen zo'n 70 mil joen van de 114 min deze kans aan) ■lan hebben de 2 overgebleven kan didaten sinds de eerste primary in naart zo'n 300.000 kilometer gereisd, ongeveer 2.500 redevoeringen schou ten, een miljoen,mensen -en hand ge geven en 'n niet te tellen aantal uren ■/■glimlacht. AP 20 januari 1969 wordt de presl- dent nogmaals gekozen, nu door de Kiesraad, die bestaat uit 100 senaats leden en 435 afgevaardigden, aange vuld met drie afgevaardigden van het District of Columbia (een neutraal gebied, waarin de federale hoofdstad Washington ligt). Maar deze verkiezing is 'n louter for mele bevestiging van de uitspraak der kiezers op 5 november Op dezelfde dag, de 20e januari dus, volgt op Capitol Hill in Washington de inauguratie Amerika heeft dan voor vier jaar een president. Californié en enkele andere voorname lijk zuidelijke staten) voor de conven tie achter zich en als Nixon geen kans zou krijgen op de conventie, bijvoor beeld omdat blijkt dat hij geen stem men kan trekken, dan maakt Reagan een goede kans er zo'n 400 van Nixon bij te krijgen Dat zou van hem de Re- publikefnse kandidaat maken, tenzij Rockefeller een doorbraak weet te foi -

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9