DE VANGST VAN HAAR LEVEN IN T „MERENW1JK" PLAATS VOOR 6000 HUIZEN lan Hajer en Marijke lansen favorieten voor de titels ontwerpen voor polder tussen Zijl en spoorlijn naar Haarlem Noordwijks Badgastentournooi UITNODIGING LEERLING-HANDZETTERS „Als glazenier moet je je dag hebben ZATERDAG 20 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Plannen voor Leidse Stadsuitbreiding Jrjjii SÉ* De gemeente Leiden kan begin volgend jaar beginnen met de bouw en aanleg van de Merenwijk, een wijk die plaats zal bieden aan onge veer 20.000 bewoners en ingeklemd tussen de spoorlijn Leiden Amsterdam en De Zijl, ten noorden van De Kooi komt te liggen. Er zullen 6000 huizen worden gebouwd en verder nog 20 scholen met 5 sportvelden, 4 kerken, sport- en speelcomplexen ter grootte van 60.000 vierkante meter, 7 buurtparken en één groot wijkpark, één groot en een serie kleine winkelcentrums en enkele wijkgebouwen bestemd voor medische, sociale en culturele doeleinden. De nieuwe Merenwijk zal binnen 8 jaar uit de grond kunnen worden gestampt. De geschatte kosten lopen tegen de 60 miljoen. Een deel van de wijk komt op Warmonds grondgebied te liggen. Met deze en trouwens ook andere randgemeenten zal nog intensief overleg worden gevoerd. 7 000 Garages De Merenwijk wordt gecompleteerd door de bouw van 30 grote bungalows, 1000 garageboxen, een industrieterrein voor schone industrie ter grootte van ruim 66.000 m2, 5,8 ha sportterrein, 3,6 ha volkstuinen, een tennispark en een grote jachthaven. De Leidse dienst van gemeentewer ken heeft vele jaren aan het plan ge werkt en pas zeer onlangs is het eind rapport in een besloten vergadering aan de gemeenteraad voorgelegd, In september of anders in oktober zal de raad in openbare vergadering over het voorstel spreken. Bebouwing De Merenwijk is volgens de nieuw ste planologische en sociografische in zichten opgezet. Dat betekent dat de finitief is gebroken met een indeling waarbij hoog- en laagbouw direct naast elkaar worden geplaatst. De nieuwe wijk zal worden verdeeld in een klein aantal grote blokken die worden ge vuld met één type woning: laagbouw, flats (middelhoog) en eengezinswo ningen. Slechts aan de randen zal her en der een hoge flattoren worden neer gezet (6 tot 8 woonlagen). Alle wo ningen met meer dan twee verdiepin gen worden voorzien van liften. De flats krijgen een zeer groot balcon en in sommige gevallen zelfs een terras. in een cirkel grote groene ruimte het hart de wijk met daarin het grote keicentrum en een aantal scholen. Het totaal aantal woningen (ca. 6000) wordt verdeeld in bejaarden woningen (400), eengezinswoningen (1628), flats middelhoog (3828) en flats hoog (1984). De helft wordt uitgevoerd in woning- Gezicht op de Broek- en Simontjes- polder te Leiden. Omvangrijk werk De plannen worden, zoals ze nu door de dienst gemeentewerken worden ge presenteerd, vrijwel zeker geaccepteerd door de provinciale planologische com missie. Over de kosten van dit mil joenencomplex wordt nog onderhan deld met de provinciale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid. Algemeen wordt verwacht dat deze directie het de gemeente Leiden niet erg moeilijk zal maken. Dat voor de aanleg van de Meren wijk met 20.000 inwoners heel wat werk moet worden verzet is duidelijk. Zo moet bijvoorbeeld de vuilstortplaats bij de Broekweg geheel worden afge graven. Verder moet 27 km sloot wor den gedempt, de gronden moeten bouwrijp worden gemaakt en van een riolering worden voorzien (alleen de riolering kost al ruim 12 miljoen), alle wegen moeten worden aangelegd, com pleet met openbaar groen, verlichting, brandkranen enz. (34,5 miljoen). Er moeten bruggen, tunnels en duikers worden aangelegd (7,5 miljoen) en de aanleg van de jachthaven kost ook al zo'n 2,5 miljoen). In de door gemeentewerken opge stelde voorlopige begroting is aan alles gedacht. Er is zelfs al twee ton op gevoerd voor de plaatsing van enkele beelden en andere kunstvoorwerpen. Medische diensten Alkemade dkt. P. J. J. M. Heynen, Noordeinde 166, Roelofarendsveen, tel. 01713-329; dkt. D. A. v. Haaelen, Kerk straat 91, Oude Wetering, tel. 01713-217. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis in Al- kemarie en Hoogmade: mevr. J. Bontje, Westeinde 65, Roelofarendsveen, telef. 01713-451. Alphen a. d. Rijn - dkt. P. Steehou- er, Anna v. Burenlaan 5, tel. 2170 (za.); dkt. A. Zwartendijk, Stationsstraat 5, tel. 2472. Apotheek Allart, za. tot 13 daarna apotheek Somberg, Wllhel- minalaan 67. Wijkverpl,: zr. Bom, Roer dompstraat 34, tel. 3540 (Groene en Wit- Gele Kruis). Bodegraven - dkt. C. v. Beek, Vijver laan, tel. 2268, en zr. P. Bos, Vosholstr., Zwammerdam, tel. 2566. Apotheek: De Weyer, Statensingel, Gouda, tel. 3337. Dierenarts: G. Hofland, Vijverlaan, tel. ikoop dkt. M. J. W. P. Pompe. Zuidwijk 2, tel. 2038. Wijkverpl.: zr. C. G. M. Hoaymans, Reijerskoop 51, tel. '05. tfazerswoude dkt. H. A. Blauwen- draad, Hogevvaard 4, Koudekerk, tel. 01714-344. Wijkverpl,, zie Koudekerk. Hillegom dkt. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, Sixlaan 7, tel. 5613. Apo theek Muyzert, Hoofdstr. 198, Sassen Katwijk/Rijn dkt. W. J. Louwerse, Bosplein 27, tel. 5805. Apotheek, zie Katwijk/Zee. Katwijk/Zee dkt. I. J. W. Schonen berg, Voorstraat 131, tel. 2336. Apo theek: Katwijkse Apotheek, Princestraat 3, Katwjjk aan Zee. tel. 2755. Koudekerk a. d. Ryn dkt. H. A.. Blauwendraad, Hoge Waard 4, tel. 344. Wijkverpl.: zr. Ruigrok, Rijndijk 200, Hazerswoude, tel. 01714-255. Bij onge vallen aan Rijndijk bellen tel. 01714-278. Langeraar en Nieuwveen dkt. ,T. Nooter, Woubrugge, tel. 01729-104. Wijkverpl.: zr. Verhaar, tel. 01722-345, b.g.g. 02976-236. Leiderdorp dkt. en wykverpl., zie Koudekerk. Apotheek: R. v. Breest Smallenburg; gehele week geopend. Leidschendam 20 juli: dkt. J. H Uhl, Patrijslaan 74, tel. 3039; 21 juli: dkt. M. W. Honing, Kon. Wilhelmina- laan 64, tel. 3494. Wijkverpl.: Groene Kruis, Bonifaciusstr. 2, tel. 3449, Zieken auto. tel. 3923. Leimuiden zie Alkemade. Lisse apotheek Muyzerts, Hoofdstr. 198, Sassenheim. Nieuwkoop en Noorden dkt. M. Sanders, Nieuwkoop, tel. 01725-1555. Noordwyk dkt. J, v. Nes, v. Berc- kelstraat 22, tel. 2405. Apotheek: Apoth. aan Zee, Hoofdstr. (zat. van 8-18 uur, zo. van 11.30-18 uur). Wijkverpl.: Gem. Wijkgebouw, Gr. en W.-G. Kruis, Pan- huysstraat, tel. 2907/2338. Noordwykerliout dkt. K. A. van Praag, Herenweg 17, tel. 2385. Wijkver pleging: zie Voorhout. Oegstgeest dkt. H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 50394. Apotheek: Oegstgeestse Apotheek zo. 21 juli ge sloten van 8-24 uur. Wijkverpl.: zr. v. d. Kleij, tel. 33773, b.g.g. 22222. Rijnsaterwoude zie Alkemade, Sassenheim dkt. W. J. de Graaff, Gouverneurlaan 40, tel. 7777. Apotheek Muyzert, Hoofdstr. 198. Voorhout dkt. L. J. M. Lempers Wijkverpl.: zr. T. Meyssen, Jac. v. Beie- renweg 1, tel. 02532-7796. Apotheek Voorschoten, de gehele week geopend Warmond W/jkverpl., zie Voorhout. Wassenaar artsen A. F. P. Janse, Kerkstr. 42, tel. 3005, en W. J. de Jong, Wittenburgerweg 188, tel. 912. Apoth Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, lel. 2462. Tandarts (za. en zon. van 18- 18.30 uur) B. P. Hazenberg, Nijeveltstr. 108, tel. 5535. Woubrugge dkt. J. Nooter, Wou brugge, tel. 01729-104. Wijkverpl.: zr. A. Verhaar, Langeraar, tel. 01722-345, b.g.g. 02976-236. Zwainmerdani dkt. K. Gill, Zwam merdam, tel. 01726-2527. De finale in het herenenkel in Noordwijk zal bijna zeker een inter nationale aangelegenheid worden. Na de kwartfinales is alleen Jan Hajer nog in de strijd aanwezig en hij zal nu met een zeer internationaal gezelschap moeten afrekenen om de titel binnen te halen. Allereerst ontmoet hij in de halve finale de Amerikaan Dibley, een mannetjes putter die tegen Hans Hartog geen halve maatregelen nam: 6-2, 6-2. Mocht Hajer deze partij overleven dan ontmoet hij de winnaar van de partij tussen de Oostenrijker Pokorny en de Boliviaan Gorostiaga. De Boliviaan speelt zeker artistiek, maar mist toch voldoende power om de Oostenrijkse kampioen ernstig te verontrusten. Wij verwachten dan ook een finale tussen Hajer en Pokorny met de beste papieren voor onze landgenoot. De voordrachten, gehouden ter gelegen heid van de 393ste gedenkdag der stich ting van de Leidse Universiteit, zijn thans gebundeld en door de „Universi taire Pers" te Leiden uitgegeven in een boek „De rechten van de mens". LIDA [ANSEN SCHAKELT LAATSTE BUITENLANDSE UIT Bij de dames schakelde Lid.v Jansen enneboer de laatste buitenlandse deel- leemater miss Stoti uit en komt nu uit Hij heeft n.l. plaats Doen, misschien word je er wijzer van! Handelsdrukkerij WESTERPERS n.v. (DE LEIDSE COURANT) PAPEISGRACHT 32 TEL. (01710)-20935 in de halve finale tegen Kis Veentjes. De andere halve finale gaat tussen Ma rijke Jansen en Tine Zwaan, die zeker capaciteiten bezit om het nog ver te brengen. Bij de dames verwachten wy een finale tussen Maryke Jansen en Kis Veentjer met de beste kansen voor Ma ryke. In het dames-enkel B l\jkt Josine v. d. Koogh rechtstreeks op haai' vierde toer nooizege van dit seizoen af te stevenen, want Yvonne Waagenvoord, Renee van Amstel en mej. Storm zijn niet in staat om haar ook maar enigszins te veront rusten. Bij de heren kwam het Toeg-trio Pe ter Vaarties, John Martens en Nico Kuypers geheel volgens verwachting bij de laatste vier, gecompleteerd met de Noordwijker Blommendaal. Blommendaal kwam zover door op nieuw Paul v. Min te kloppen in een uiterst vreemde partij. Nadat v. Min de eerste set met 6-1 had gewonnen, pikte „Blom" met dezelfde cyfers de tweede set om in de finale door iets grotere pressie met 7-5 te zegevieren. Peter Vaarties is in deze afdeling de grote ABCDEF (G) HIJKLMNOPQRSTUVWXYZ favoriet. In zijn party tegen Vaarties heeft Louk Sanders alle kansen op de zege gehad, maar op de kritieke mo: ten bleef Louk teveel achterin i.p.v. met zyn sterke volleys zijn vaak fraai op gebouwde aanvalsstelling winnend af ronden. Een finale tussen Vaarties en Kuy pers lykt het meest waarschijniyk met vermoedeiyk de vierde toernooizege in successie van Peter Vaarties, een oer- vaste speler die het nog ver kan bren gen. In het herend ubbel vloog de dit sei zoen zo succesvolle comlnatie Pasma Blommendaal er in de kwartfinale tegen Fries en Bürger uit, waardoor de kan sen van Sanders en De Haas op een finaleplaats aanzienlijk zyn gestegen. In het dames-enkel C haalde Josine Teeuw de halve finale, iets wat Ellen Sanders net niet lukte, want July Visser was net iets te sterk voor haar. Vandaag de halve finales op Casino, met morgen als climax ongetwijfeld in teressante finalewedstrijden. UITSLAGEN D.E.-A, kwartfinale: L. Jansen Venne- boer-miss Stott 6-1 11-9. If.R.-A, kwartfinale: J. Hujer-T. Rob bers 6-1 6-4, Dibley-Hartog 6-2 6-2, Po- korny-Fleury 6-1 6-2, Gorostraga-Ge- rachty 2-6 10-8 6-2. D.D.-A: L. Jansen Veuneboer/T. Zwaan- miss Davle/miss Stott 6-3 6-0. (I.D.-A, kwartfinale: J. Hajer/N. Fleu- ry-v. Baarle/Krljt 6-2 3-6 6-2, Figge/Sig- wart-J. Temmink/P. v. Min 6-3 6-2. Ge- rachty/Dibley-Gorostraga/Muench 6-2 6-4, Pokorny/Blelefeld-Blrt/Hiskins 6-3 6-3; lialve liuale: Hajer/Fleury-Figge' Sigwart 6-3 6-3. D.K.-B, kwartfinale: R. v. Amstel-E. Salari 6-3 4-6 6-2, Y. Waagenvoord- Apeldoorn 6-4 6-3. II.R.-B, kwartfinale: Kuypers-Borucki 5-7 6-0 6-4, Blommendaal-P. v. Min 1-6 6-1 7-5, P. Vaarties-L. Sanders 6-4 6-3, R. Urlus-Martens 3-6 3-6. H.D.-B: v. Baarle/Moolenbroek-Boruc- ki/Magnus 10-8 6-4, Fries/Bürger-Blom- mendaal/Pasmu 6-4 6-4. 1).E.-C, kwartfinale: J. Uittenbogaard- Weidema 6-2 6-4, Dickman-Harmsen 6-4 6-2, J. Teeuw-Moolenbroek 6-4 6-2, J. Vi88er-E. Sanders 6-1 9-7. „Het brandschilderen stamt uit de 10e eeuw. In Frankrijk is het eerste gebrandschilderde raam gevonden, maar het was eigen lijk meer mozaïekwerk. Vroeger stond vooral de techniek in het middelpunt, tenminste tot onge veer de 18e eeuw. In die tijd kwam de gewone schilderkunst naar voren en de mensen, die brandschilderden probeerden de schilderkunst te imiteren en het net zo te doen alsof ze op linnen schilderden, maar dat gaat na tuurlijk nooit. Men was dan ook niet tevreden over het resultaat en toen is het ambacht lang zamerhand in de vergetelheid geraakt. Gelukkig gaat het nu weer beter. Ik heb wel een tekenopleiding gehad aan de vrije Academie in Den Haag, maar geen echte glaze nieropleiding. Daarna ben ik in de zaak van mijn vader gekomen. Het mooiste is eigenlijk de opleiding de St. Jansacademie in Den Bosch, waar je echt wordt ingewijd i het vak van glazenier, maar die opleiding heeft in Nederland prak tisch niemand", zo vertelde ons glazenier Edward Dullaart (22) in zijn atelier aan de Korte Mare. De eerste jaren dat ik hier werk te, deed ik wel wat, maar het was feite alleen maar oefenen. Er as hier toen een speciale glas schilder en van hem heb in veel voorbeelden gehad om op te stude- Later ga je dan half afgemaak- ten dingen zelf verder afmaken. Het typerende van dit beroep is, dat het volkomen handwerk is. Er komt geen machine aan te pas. Ik neem een stukje antiek glas en daarop zet ik met contouren de te kening. Het is vrij precies werk, omdat het nogal klein is. Daarna wordt de verf erop gebracht, waar- i het eigenlijk een dag moet over staan, om dat de verf moet bester - zoals wij dat noemen. Die verf is meestal een metaaloxyde (koper, tin, kobalt), omdat die tegen de hitte kan. Daarmee .wordt dan de kleur in de tekening gebracht. Door het branden wordt de kleur meest al donkerder. Lichteffecten Bij een gebrandschilderd raam gaat het vooral om het effect van de lichtval. De figuren, die erop staan, komen niet op de eerste plaats. Als je met iets gaat begin nen, is de kleurkeuze en het licht inbrengen het belangrijkste. Als dat niet goed is, is alles waardeloos. Bij kerkramen echter wordt bijna geen kleur opgebracht. Daar moet de kleur van het glas het doen. Tekenen heeft mij altijd wel erg geïnteresseerd, maar ik ben echt wel door toedoen van mijn vader met dit werk begonnen. Als hij niet een glashandel had gehad, had ik nu waarschijnlijk iets anders ge daan. De ontwerpen, die ik maak, zijn afkomstig van oude foto's, te keningen en gravures, die op de plaat worden nagetekend en dan nageschilderd". Vooral opdrachten „Ik werk meestal volgens opdracht. Vooral de medaillons zyn erg in trek, die maken we zelf om ze aan particulieren te verkopen. Vaak ko men hier ook mensen iets uitzoe ken om het in glas en lood te laten zettten. Het antieke glas, dat wij nu voor het brandschilderen gebruiken, deed vroeger in de 15e eeuw dienst als vensterglas in de huizen. Het wordt nog steeds gemaakt. Je kan dit glas in 400 verschillende kleu ren krijgen, maar aan twintig heb ben wy er genoeg. Voor het brandschilderen zelf ge bruik ik twee ovens, die elektrisch worden verwarmd. Heel vroeger gebeurde dit met houtskool, Nu gaat het met 15Ö0 graden Celsius. Het glas wordt echter niet warmer dan 6 tot 800 graden, dat hangt van het soort glas af. De plaat wordt op gipspoeder (dat houdt het gelijk matig) de oven ingeschoven om er na anderhalf uur weer te worden uitgehaald. De metaalverf, die tegen de hitte bestand is, zakt langzaam in het steeds zachter wordende glas. Na een nacht van afkoelen gaat het er nooit meer uit". Iets van jezelf „Als glazenier maak je niet alleen gebrandschilderd werk, maar doe je ook het glas in lood zetten, zoals kerkramen. Soms zit je meer dan twee maanden bij één kerk. We hebben veel kerken uit de omge ving gehad (Sassenheim, Voorscho ten, Wassenaar), maar ook de Lo- dewijkskerk aan het Steenschuur in Leiden. Het zijn echter meestal buitenplaatsen. Verder doen wy ook werk voor Amerika. Op het ogenblik is dat het land met de meeste toekomst voor dit vak. Ik hoop later wel een beeldend kunstenaar te worden of laat ik lie ver zeggen een glasschilder. Mijn grote voorbeeld is Joep Nicolas. Er zijn in Nederland niet veel echte glazeniers. Ik schat het aantal op ongeveer 40, maar daarmee zit ik nog aan de hoge kant. Op het ni veau van Nicolas zijn de glasschil ders echter op één hand te tellen. Ik werk constant onder hoogspan ning en soms is het irritant als iets je niet lukt. Ik doe dit werk nu vijf jaar. Je probeert in je werk iets van jezelf te leggen. Er is, geloof ik. niemand, die op dezelfde manier schildert. Iedereen heeft zo zijn eigen stijl van werken. De eerste jaren breng je er niets van terecht. Hoe meer ervaring je hebt. hoe beter je techniek ook wordt. Het is wel zo, dat de oudste glazeniers ook meestal de beste zijn. Je moet voor dit vak veel aanleg hebben, maar het komt toch vooral op oefening aan. Het is moeilyker dan gewoon schilderen. Ik geloof niet, dat een schilder dit werk zou kunnen. Er zijn dagen bij, dat niets lukt. Dan kun je er beter vandoor gaan en iets anders gaan doen. Bij dit werk moet je echt wel je dag heb- Ze zouden gaan vissen, meneer ei mevrouw. Het was vakantie en het gebeurde op de Nieuwkoopse plassen. Meneer had al vaker gevist, mevrouw nog maar zelden. Afgesproken werd de volgende morgen een boot je te luirei by een van de vele gelegenheden. Slnperig, i volgei hei uitgelezen stekkie. De tas zal vol heerlijk klaargemaakte boterliamme en de thermosflessen vol heeriyke koffie, lieet en lekker sterk. Een luid kreetje ontsnapte mevrouu mond loen haar dohher lichtelijk onderdook en daarna enigszins op en neer blee' wippen. ,Piet, wal i t ik i was haar commentaar. „Rustig even luien sabbelen," commandeerde haar andere helft. Meteen daarop: „ophalen! Mevrouw schrok zó lievig vun «lil plotselinge hevel, «lat ze haar hengel opzwiepte tot de verticale slaiul en een vier eenttmeter-vlsje achter haar in de bosjes neerkwakte. Het arme beest was zó geschrokken, dat liy liet haakje oniniddelyk losliet en van uit de takken terugdook In zijn «dement. Na veel geharrewar besloot meneer liet tuigje maar door te knippen en er een nieuwe aan te doen. „Zou je er nu niet eens een worm aan doen?", polste meneer met een Inwendig le« dvermaak, gezien de afschuw voor spinnen „Hè, jnkkes, Piet, zo'n vies beest", huiverde mevrouw. Ze had al enkele keren In het conservenblik gekeken waarin de aarde op een onheilspellende manier bewoog. „Dan zal ik hem «t aandoen", stelde meneer voor. En terwijl mevrouw demonstratief of: Onverwachte verrassingen bij het vissen haar hoofd afwendde en genoot vuil de opkomende zon, deed meneer vakkundig «ie worm aan het haakje en wierp liet tuig in het wafer. „Hier, en nu niet te vlug ophalen, want een worm kun je lies! lllnk mee laten trekken", doceerde meneer. Al spoedig zat het «M-htpaar in alle rust naar hun dobbertje te turen. Meneer liad wel eens beet maar ving niets. Mevrouws blik dwaalde soms van haar «lohlier af, omdat ze nieuwsgierig was naar de v«iorhy vu rende gasten. „Kyk eens, Plet, wat een leuke vogel. Die daar met dat kuifje." „Dal is een Fuut," wist meneer, want hy lnteress«»erde zich voor «Ie natuur. „Hó, waar bHJft Ie nou?" „Kyk liever naar j«- «lobber! sprong meneer op. Inderdaad de dobber van mei was met een ruk In de diepte De lijn spande zich fel. Men was sehomnielrnd naast zyn vrouw gaud stua ,Nu teiltje. Ik gehiof dat het een kanjer Is," zei meneer hoopvol met «-en jaloerse ondergrond. Plotseling werd er Iets bruins zichtbaar onder oppervlakte van het water en even later kwam de „vis" fladderend boven water. „Myn hemelh«*t Is. het Is een vogel", kreet mevrouw met een stem die inene«*r nieuw voorkwam, „ri.-t, in-ip Toen wist mevrouw' van de verdere gelieurteiilssen niets meer af. fuut verdween met de buitgemaakte worm en meneer roeide woordeloos naar hun basis terug. De verdere dagen van hun vakantie zyn ze maar gaan wandelen of

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3