De brave Herman van Springel, de broze Ferdinand Bracke of vedette Jan Janssen MET WIE MOET DE TOURDIRECTIE KLINKEN? STERKE BEZETTING MELKHUISJETOERNOOI DE HEREN KONDEN WEL HUILEN Janssen: „Ik laat me niet in de maling nemen door die Belgen' IN TE VELE HARTEN IS HOOP OP EINDZEGE Okker driemaal in halve finales in Zwitserland VAN SPRINGEL VREEST NIET, MAAR TOCH...! Zestien seconden scheiden Jan Janssen m de gele trui, de tweede in zijn loop baan (de laatste droeg hij twee jaar geleden maar toen pakte Lucien Aimar hem af). Wanneer Jan Janssen de trui in de tijdrit nu bemachtigd is er niemand Tneer die hem kan afpakken, dan is Jan Jansseti de eerste Nederlandse Tour- Twintigste etappe (Belg-A) 6.56.02 (m 7.06.20 5. Bitossi (It) (Did) z.t.: 7. Bol' Ryckeghem (Belg- Belg-A) z.t.; 10. Dumont (Fr-C) z. Hoban (GB): 16. I varrla (Sp); 18. Le bo (It): 20. Janssei Brands (Belg-A); 6. Wolfshohl i Sprlngel elg-B); 19. Colom- lellone (Fr-B); 22. (Sp); 24. Algemeen ploegenklassement I. Spanje 367.02.34 2. Italië 367.18.27 3. België-A 367.18.47: 4. Belglë-B 367.21.24; 5. Frankrijk-B 367.23.57 8. ex aequo Neder land en Frankrijk 368.45.02. Gouden pijl 1. Pintens 86 punten, 2. Bolley 54 Puntenklassement Algemeen klassement et algemeen klassement na de twnltlgste tappe luidt: 1 Van Sprlngel (Belg-A) 11.35.26: 2. San Miguel (Sp) op 12 sec: Janssen op 16: 4. Bitossi (It) op 59: 5. 3. Jai Vandenb Sprlngel Bitossi 230 punten. 2. Godelroot 4. Van Ryekeghem 158, 156, 6. Hoban 103. 7. Pintens 86. 9. Wright 72, l 19.5. 3. Van Sprin- (Did) 10. Gomez lolombo (It) Carrill (Sp) i 27.36 54 Dol op 1.35.32. (Belg-B) O] 2.10; 9. Pir Moral (Sp) op (Belg-', (Fr-A) op l op 3.33; izales (Sp) Inl (It) op (Belg-A) lello (It) Bayssióre DP 18.00; Lopez- Huysmans (Belg) 2; 3. Gi let algemeen bergklassement Uitvallers De Duitser Kunde verscheen t start, hij Is ziek. ZATERDAG 20 JULI 1968 (Van onze speciale verslaggever) BESANCON Op de zonnige wielerbaan van Besancon trok Herman van Springel een schone gele trui aan. Er verscheen een vreugdevolle lach op zijn gezicht. Maar de organisatoren van de Ronde waren niet zo gelukkig. „Wij kunnen wel huilen' vertelden de heren van l'Equipe, „moet hij de Ronde winnen? Van Springel?" De brave Herman, zich niet bewust van het feit dat men hem als Tourwinnaar maar weinig decoratief vond, zwaaide vrolijk met de bloementuil naar demensen. „Hij spreekt zelfs geen woord Frans." Er klonk een ondertoon van afkeer in de stemmen. „Dat is aan het publiek niet te verkopen." Men verwacht van een Tourwinnaar nu eenmaal een beetje glamour. Hij oet een vedette zijn. De brave Kempenzoon Van Springel heeft echter niet de image van de held. Hij is geen lieveling van het publiek, aan hem kleeft zelfs geen spatje bravour. Niets om over op te winden. Sinds hij 24 jaar geleden in Grobbendonk, waar ook de wieg van Rik van Looy stond, werd geboren, heeft Herman kranten rondgebracht en diamanten geslepen. Herman van Springel werd coureur. Een goed coureur. Twee jaar geleden zesde in het eindklassement van de Tour. Dit jaar winnaar van de Omloop van 't Volk. Een goed renner. Zelfs de Fransen erkennen dat. Maar ze vinden hem geen Tourwinnaar. Herman kan enkel hard fietsen. Dat is niet voldoen de. Ze willen een vedette. Merckx, de grote Merckx, won de Giro en Van Springel de Tour. Dat is niet te ver kopen. Toch zullen de heren er rekening mee moeten houden dat ze zondag avond met de brave Herman, dat is traditie, zullen dineren. Of met Fer dinand Bracke uit Wanfercee-Baulet bij Charlerois. Bracke Is ook niet de ideale winnaar, maar hij is aanneme lijker dan Van Springel. Bracke heeft per slot van zaken het weerlduurrecord op zak. 48 km en 93 m in een uur.. Dat presteerde tenslotte Bracke Bovendien heeft hij wat meer achter grond. Men herinnert zich het wereld kampioenschap achtervolging in Am sterdam, vorig jaar. Hij had zuinig geleefd en veel getraind. Moeiteloos drong hij, die al eens de wereldtitel greep in Parijs, door tot de kwart finales. Maar plotseling overviel hem weer die chronische aandoening van de luchtweeng, astma. Toen de speaker meldde dat hij zich wegens ziekte uit het toernooi had teruggetrokken, lag Bracke óók mentaal ontredderd In een stoel. Hij ademde moeilijk, hij sprak tme zachte stem. „Dit is geen beroep voor mij, ik kan het niet". Het wonder geschiedde Bracke bleef toch fietsen. Het wonder geschiedde. In het najaar reed hij op de piste van Rome dat fantastische uurrecord. Men wilde het aanvankelijk niet aanvaarden. Boze tongen strooiden geruchten rond. De rondeteller zou zich opzettelijk vergist hebben. Brocke zou onder invloed van doping geweest zijn, waarvoor men bij de controle de ogen gesloten had. Was het afgunst? Was het de naijver van de Fransen, die hun Anquetil onttroond zagen? In de win termaanden pleegde Bracke roofbouw i Jacques Anquetil Een zeer goede dag voor de Belgische a-rijders. Jos Huysmans eens ge rekend tot de vedetten icon de etappe en mocht later op de foto met Herman van Springel, want Herman al zijn er mensen die het helemaal niet prettig vinden draagt no9 steeds de gele trui. op zijn lichaam. Hij reed zesdaagsen en vele omniums met altijd een zware achtervolging erbij. Bracke wilde de rente van zijn uurrecord oogsten. Meteen daarna stapte hij over naar het wegselzoen. Hij droeg in ParijsNice de leiderstrui totdat een valpartij daar aan een eind maakte. Bracke reed ver der alle klassiekers. Na de Waalse Pijl kon hij tenslotte niet meer. Zijn bloed druk was zeer slecht geworden, hij zette de fiets ze6 weken aan de kant. In de Tour keerde hij terug, onopval lend maar sterk. Geen ideale winnaar, hij ging slechts met de anderen mee en viel zelf nooit aan, maar toch aan nemelijker dan Van Springel. Bracke spreekt bovendien Frans. De Fransen zouden echter, als Pingeor» het niet wint, het liefst Jan Janssen op het podium zien. Jan is een vedette, ex- wereldkampioen en hij spreekt de taal met een echt Frans accent. De enige Fransman in de Nederlandse ploeg, zoals de Belgen hem weieens smalend noemen. Met de Franse journalisten heeft hij een beter contact dan met de Nederlandse Elke ochtend voor de start klln'tt het uit vele monden: „Ca va Jean?". En Janssen vertelt dan onveranderlijk zijn verhaal. Iiy heeft Immers altijd belangen In Frankrijk. Vijf Jaar rijdt hij nu in Franse dienst. En vijf Jaar ls een lange tijd. Weinig combine De keuze uit de drie ls echter niet aan de heren van l'équipe voorbehouden. Er ls dit Jaar opvallend weinig combine in de Tour. of ze zou nog moeten komen. Men rijdt voor zichzelf en alleen als het uitkomt, ook voor een ander. Slechts de gezamenlijke inspanning tegen de Franse nationalen bracht de merken bij elkaar. Maar de flirt kende een abrupt einde. Ze kan niettemin weer opleven. De kans daartoe ls echter klein. De verschillen ln het klassement zijn er te gering voor. Er is nog in te vele harten de hoop op de eindzege. Bij de Belgen die twijfelen tussen Van Springel en Bracke. Ploegleider Cools vertelt: „Herman is op 48 uur een ander mens geworden. Hij zegt niet veel. maar in het. peleton zie je genoeg. Zijn ogen dwalen over de renners, hij wil de zaak overzien, hij voelt dat hij kan winnen". Maar ook Jan Janssen hoopt. Gisteren bevestigde hij dat nog eens. Hij wilde geen enkele Inspanning doen. zelfs niet sprinten voor de vierde plaats. „Ik wacht op de tijdrit, tenzij er zich nog een kans voordoed op een bonificatie". Iedereen wacht trouwens op de tijdrit. Zelfs Plngeon die ln l'Equipe verklaard had alles of niets te zullen spelen als hij zich goed voelde. „Al ls het 120 km voor de finish, ik zal demarreren", had hu gezegd. Maar ook Plngeon verschool zich gisteren ln de schoot van het peleton. Voelde hij zich niet sterk genoeg? Of hoopt ook hü op de tijdrit, die allesbesllssende race naar Parijs? Goddet en Levi tan hebben, per traditie, het diner al besteld. De champagne zal, per traditie, bruisen bi de fijn geslepen glazen. Eén vraag rest nog: met wie moeten de Tourdirecteuren klinken? Met de brave Van Springel? Met Bracke, de man met de broze gezondheid? Of met Janssen, de aanvaardde vedette? Ploegenklassement Het ploegenklassement van de twintigste etappe Is: 1. Belgtë-A (Huysmans, Van Ryckegham. Van Sprlngel) 21.08.42 18 pnt.; 2. Frankrijk-B (Grain. Bolley, Almar) z.t. (21); 3. Spanje (Gonzales. Echevari in. Can- Gert Bongers won omnium APELDOORN. Gert Bongers heeft gisteravond in zijn woonplaats Apel doorn een nationale omniumwedstrijd voor beroepsrenners gewonnen. Hij eindigde met 11 punten vóór Gerard Koel, die 13 punten verzamelde. BESANcON Janssen kreeg geen enkele kans. De Belgen hadden 's ochtends een bespreking. Daarbü werd overeengekomen, dat men enige mindere goden uit het peleton zou laten ontsnappen om Janssens weg naar de bonificatie af te grendelen. Voor de rest zou de Belgische A-plocg van Van Springel voor in het peleton rijden, met Van Springel zelf in het wiel van Janssen. De ploeg van Bracke, de tijdrüder. vond dat een esthetische gang van zaken. Bracke zelf wacht immers enkel de tijdrit af. De Italianen hadden er eveneens vrede mee. De rode trol van Bitossi zou niet in gevaar komen. Die stille overeenkomst heeft gisteren de etappe beheerst. Janssen reed wel voortdurend in de eerste gelederen. „Ik laat me niet in de maling nemen door die Belgen", verkondigde hij. Dolman, Den Hartog en Beugels bleven bij hem. Beugels: „Ik heb Jan zeker 60 kilo meter uit de wind gereden". Lange tijd gebeurde er niets. Tot dat na 96 km in het Juragebergte de Col de la Faucille opdoemde. Daar wilde de Spanjaard Gonzales zijn eerste plaats in het bergklassement zeker stellen. Hij demarreerde en kreeg Grain en Huysmans mee. De drie vonden elkaar, nabij de top, terug in de afdaling. Gonzales wilde aanvankelijk geen kopwerk doen. Zijn ploegleider Langarica beduidde hem echter dat de kans uniek was. Zo'n ontsnapping, de best geklasseerde (Gonzales)) stond immers op ruim een kwartier van de gele trui, was juist wat de Belgen en de Italianen moesten hebben. ..Rijden", schreeuwde Langarica. Vanaf dat moment had Grain, Huysmans vertikte het om aan de leiding te komen, een helper. „Ik kom" De voorsprong groeide. Even kwam er nog een reactie van opnieuw drie ongevaarlijke renners, Raymond, Chiappano en Vandenberghe, maar zij werden terug gepakt. Daarna keerde de rust voorgoed terug in het peleton. De zaken marcheeerden immers zoals de meerderheid het wenste. Het trio voorop liep weer verder uit totdat tenslotte een maximum winst van meer dan 10 minuten werd bereikt. Tien kilometer voor de finish bood zich echter voor Janssen een aantrekkelijk terrein aan om nog iets te ondernemen Na een haakse bocht lag daar een scherpe afdaling met vele lastige draaiingen en een slecht wegdek Beugels wist dat. Hij zei tegen Janssen: „Ga aan kop rijden, de afdaling biedt een kans". Janssen zei „Ik kom". Maar hij ondernanl toch niets. Later zei hij: „Het was daar toch zes kilometer over vlakke wegen naar de wielerbaan. Dat red je niet tegen een jagende groep". Aldus reed het peleton in gesloten gelid naar de finish. De Belgen voorop. Beugels in vijfde en Janssen in zesde positie. „Duw je aan mij af', fluisterde Beugels. Janssen schudde het hoofd. „Ik sprint niet mee", antwoordde hij. De wielerbaan werd bereikt. Godefroot perste zijn krachten samen en won het van Bitossi. Janssen gleed, volkomen ontspannen, over de eindstreep. Hij stapte kalm van zijn fiets. Er lag een oceaan verschil tussen de Janssen van nu en die op de Cordon. Op de Cordon viel hij van zijn fiets, nu had hij nauwelijks een versnelde ademhaling. „Krachten sparen", lachte hij, „het moet op weg naar Parijs een explosie in de tijdrit worden". Explosie Hij herinnerde eraan dat Van Springel het vorig jaar meer dan een minuut op hem had toegegeven in die tijdrit. Dat gaf vertrouwen. Maar Van Springel, dit jaar tweede in de tijdrit van de Ronde van Zwit serland, had daar een verklaring voor: „Ik had toen geen doel, ik was niet geïnspireerd, ik stond 24ste in het algemeen klassement. Maar nu, met de gele trui om mijn schouders, is het een andere zaak". Zijn ploegmakker Huysmans reed inmiddels zijn ereronde Hij had de Fransman Grain in de eindsprint ver slagen. „De ritzege en de gele trui, wat wil je nog meer?" pronkte ploegleider Frans Cools. „Zondag zetten wc de kroon op het werk, Herman?". Van Springel antwoordde met Want Jan Janssen reed net voorbij. Hij had de laatste dagen wel gezegd dat hij Janssen met vreesde. Maar toch DEN HAAG YVimbledonfinalistc Judy Tegart en Tom Okker xijn als eerste geplaatst voor het internationa le tennistoernooi van Hilversum, dat maandag begint. Dit evenement was tot eerverleden Jaar gesierd met de titel „internationale kampioenschap pen van Nederland". Het vorig jaar werd het niet gehouden. Dit jaar vond de KNLTB de internationale situatie te onduidelijk om deze naam aan het toernooi toe te kennen. Ook zonder dit predikaat is de bezet ting van het „Melkhuisje" vrij sterk en zeker te vergelijken met het laat ste „officiële" jaar. Zo zijn bij de da mes geplaatst oud-Wimbledonkampioe- ne Margaret Court-Smith (Austr.). An nette du Plooy-Van Zijl (Zuid-Afr.) en de thans eveneens voor Zuid-Afr. uitko mende Pat Walkden. Nederland wordt vertegenwoordigd door de nationale kampioene Astrid Suurbeek. oudkam pioene Trudy Groenman (die hiermee haar comeback in de grote wedstrijd sport maakt), Marijke Jansen en Tlnc Zwaan. Goede reputatie Tom Okkers tegenstanders zijn voor namelijk spelers met een goede repu tatie op gravel. De Tsjech Jan Kodes wordt beschouwd als de beste jonge re speler van Europa, de Roemeen Ion Tlriac drong deze week via een over winning op Santana door tot de flhale van de internationale kampioenschap pen van Zweden en de al wat oudere Hongaar Istvan Gulyas bereikte twee jaar geleden de finale van de interna tionale kampioenschappen van Frank rijk. Tot de geplaatsten behoren verder d« Tsjech Jan Kukal (gepland als tegen stander van Okker in de kwartfinales), de Duitse Davis-Cupspeler Inge Bu- ding, de Zuidafrikaan Robert Maud en de Braziliaan Edison Mandarino. Naast Okker komen voor Nederland on der meer uit Jan Hajer, Evert Schnei der, Fred Hemmes en Peter Soeters. Tom Okker is in hc-t gemengd dubbel spel gekoppeld aan Margaret Court en in 't herendubbelspel aan Edison Man darino. Drie keer winst Gisteren bereikte Tom Okker de halve finales van 't toernooi om de interna tionale tenniskampioenschappen van Zwitserland in Gstaad. Hij versloeg de Fransman Pierre Durmon met 57. 64, 63. In de halve-eindstnjden komt Tom Okker nu uit tegen de Ame rikaanse professional Dennis Ralston. Tom Okker plaatste zich later met zijn partner de Australiër Mal Anderson voor de halve finale van het herendub- bel door in de kwarteindstrijden met 61, 64 over de Chilenen Plnto Bra vo en Rodriquez te zegevieren. In de tweede ronde van het gemengd dubbelspel versloeg Okker mot zijn partner de Zuidafrikaanse Anette du Plooy het Amerikaanse echtpaar Ed- lefsen met 64, 61. Sterk veld in Acht van Chaam CHAAM Aan de zeventigste wieler ronde de Acht van Chaam, die 24 Juli wordt gehouden, zullen veel bekende renners deelnemen. Aan de start ver schijnen onder anderen: Jan Janssen, Arie den Hartog. Peter Post, Felice Gimondi. Franco Bitossi, Roger Pin- geon, Lucien Aimar, Bernard Guyot, Rudi Altig, Rolf Wolfshohl en Arlllo Gonzales. Kampioenschap rolschaatsen ZAANDAM. Op de rolschaatsbaan van de vereniging Z.R.C in Zaandam vinden zondag de Nederlandse kampioen schappen kunstrijden voor paren plaats. Bij dc senioren neemt o.a. deel de Haagse formatie Anneke Llgtvoot Peter Moor man van de vereniging Marathon. Het Zaanse paar Sikkens/Winkelman zal de nationale titel verdedigen. Tevens wor den op de Zaanse baan de national* puplllenkampioenschappcn gehouden, waaraan vele Haagse kunstrljdsters zul len deelnemen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13