Bob Rocket' Hayes nog steeds de snelste VIERDAAGSE SLOEG ALLE RECORDS GEBRUIK VAN HANDCHRONOMETERS EEN FARCE Draf- en rensport huldigde Cees Berg ITALIAANSE MODEHUIZEN WEINIG NIEUWE IDEEËN Strompelaars SPRINTERS STRIJDEN OM HONDERDSTEN VAN SECONDEN hadden nog moed Mislukte greep in kassa van juwelier WAARDERING Y00R PERSOON EN WERK grote dansavond Kraanwagen veroorzaakt treinstagnatie A. J. GARDIEN ZATERDAG 20 JULI Na vier zware dagen is vanmiddag de intocht van de Vierdaagse in Nijmegen gehouden. Op de foto een van de doorbijters, die vanwege de vele pleisters zijn schoenen niet meer aankon, en dus maar barrevoets tiaar de verlossende eindstreep liep. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De krachtsexplosie van drie Amerikaanse kleurlingen, die in Sacramento op de 100 meter de muur der tien seconden doorbrake houdt nog steeds de gemoederen bezig. Toch is er slechts een die op deze af stand ooit 'n „elektronisch gemeten" 9.9 sec. gelopen heeft: Rob „Rocket" Hayer op don derdag 15 oktober 1964 tijdens de Olympische Spelen in Tokio. De gewone, draagbare handchronometers leverden 9.8 en tweemaal 9.9 op. De elektronische waarneming, die bepalend was, was echter 9.98. 10 seconden precies. Tachtigduizend toeschouwers brachten Hayes, toen hij zijn gouden medaille ontving, staande een onvergetelijke ovatie. Toen hij het stadion bin nenstapte in zijn blauwe trainingspak en met een strooien panamahoed op het donkere hoofd, werd hij als een vorst verwelkomd. Hij was dan ook de keizer van de spelen, want hij won de mooiste wedstrijd van het atletiekprogramma. Met Hayes op Daan 1 (aan de buitenkant) en ver der Schamann, Figuerrola, Kone, Jerome, Maniak, Robinson en Pender, lag hij zeker niet in de meest voordelige positie. Het gaf niets, Hayes won op zijn manier. Hij was geen snelle starter a La Hary. Hayes Kende geen stilstand, noch flitsen in zijn ren. Hij werd als het ware afgeschoten om dan geleidelijke op volle snelheid te komen en aldus zijn tegenstander te overrompelen. Tien se conden- Maar wat gebeurde op 20 juni in Sacramento? Drie Amerikaanse lopers, Jimmy Hines (22), Char lie Greene (24) en Ronnie Ray Smith (20) wer den in het Hughesstadion elektrisch afgeklokt op respectievelijk 10.02, 10.09 en 10.13. Maar vol gens de handchronometers waren de prestaites van Sacramento driemaal 9.9 sec. wel een forse deuk in het prestige van de tijdwaamemers. Maar aangezien de handchronometers nog altijd geldig zijn in de atletiek, zal deze tijd toch wel op de recordlijsten komen. Triest is alleen dat Hayes' onvergetelijke race in Tokio nooit als 9.9 erkend werd. De 98 kilogram wegende neger, thans beroepsspeler in het Ame rikaanse football, wordt echter door velen nog al tijd als de snelste sprinter aller tijden be schouwd. de ge- NIJMEGEN Enthousiast zingend en klappend veroverden 15.620 wandelaars gistermiddag de Keizer Karelstad. De vierde en laatste etappe van deze 52ste vierdaagse die nog 63 slachtoffers eis- Haast te, heeft allo voorgaande records ge slagen. Nimmer werden 17.498 deelne mers ingeschreven en nog nimmer von den een groter aantal vierdaagsekruis- jes een bestemming. „De sterksten der sterks ten" maakten een triomftocht over de Sint-Annastraat of zoals de officiële vierdaagsegids spreekt: over de „via triomfales". Dat betekende dat het record van de Niet meer mogelijk Momenteel gaan stemmen op om bij werkelijk be- *jgt langrijke wedstrijden geen gebruik meer te maken van de bekende handchronometers. Men moet op het ogenblik gaan rekenen met hondersten van se conden. Op verschillende sprintafstanden gaat het thans zo hard, dat zonder elektronische appara- den "venrtek ia ten Taan'ÈTkon op'dë" '"u.r een oord<ït:"f niel mogelijk is. ze slotdag niet meer gewacht worden Het 's moeilijk - met het oog op de gouden vierdaagse (1966) na schiedenis moest verhuizen, jaar bereikten 14.084 deelnemers het afmeldingskantoor in „De Vereniging". De wandelpaden voerden gisteren naar Grave en Cuyk. De controleurs had- daarom namen de 55ers het initia tief zonder aandacht te schenken aan enige controle. kansen in Mexico de tijden die de laatste maan den op de 100 meter werden verwezenlijkt on derling te vergelijken. Te veel details spelen hier immers een rol: de kwaliteit van de baan, de lo ting van de deelnemers, maar vooral de wind sterkte in voor- of nadeel. Ter vergelijking: aangezien de tijden van Sacra mento nog niet officieel zijn erkend, staat het of - ficieel wereldrecord nog steeds op 10 sec. onder deze tijd, die sinds 1960 op naam staat van Ar- min Hary (West-Duitsland) werd al door een vijf tiental lopers geëvenaard, dit seizoen door onder andere Paul Nash (Zuid-Afrika) en de Amerikanen Greene en Ford. Overigens ziet het er niet naar uit dat de 21-jarige Zuidafrikaan Paul Nash in Mexico aan de start zal komen. Nash, die op 20 januari 1947 in Londen van de Britse Common wealth bezit, zag enkele dagen geleden zijn ver zoek om op 3 augustus deel te mogen nemen aan selectiewedstrijden voor de Britse olympische ploeg, afgewezen. Nash is wellicht de enige blan ke die zich in het zwarte sprintersgeweld kan mengen. Een geweld, waarin Amerika's nieuwe waardevolle kracht Oliver Ford wellicht voor sen satie kan zorgen. Ook deze atleet slaagde erin de 100 meter in de „droomtijd" van 10 seconden af te leggen. Selectie Oliver Ford, die voordien uitblonk op de 220 en 440 yards, verwezenlijkte zijn 10 sec. in het 1700 meter hoog gelegen Albujuerque (Nieuw Mexico). Ford wil voorlopig nog wat aandacht besteden aan zijn starttechniek. „Ik zou graag willen opge nomen worden in de olympische ploeg, ende 100 meter lopen in 9.9". Wat de Amerikaanse ploeg voor Mexico betreft, de volgende atleten zijn al zeker van een plaats in de olympische afvaardiging: 100 meter Jim Sprinters strijden om honderdsten van second' waarbij het gebruik van handchronometers farce is gehoor den. Hines (10.3), 200 meter Tommy Smith (20.2), meter Lee Evans (45.1), 800 meter Wade (1.46.1), 1500 meter Dave Patrick (3.43.6), meter Tracy Smith (13.42.4), 10.000 meter E Clark (29.11), 110 meter horden Erv Hall (13. 400 meter horden Ron Whitney (49.5), 3000 steeple George Young (8.43.3), kogelstoten Raw Matson (20.44 m), speerwerpen Frank Co\ (78.56 m), hoogspringen Vick Fossburg (2.16 discuswerpen John Silvester (62.59 m), hanz slingeren Ed Durke (68.30 m) en hinkstapspn Art Walker (16.81 m). Afdwingen De volledige Amerikaanse ploeg, die i sterkste noemt die de Verenigde Staten ooit m de Olympische Spelen hebben afgevaardigd, gedurende de maand september in het op gro hoogte gelegen trainingskamp van South Lai Tahoe (Californië) verblijven alvorens naar Mei co af te reizen. Tot de atleten die daar alsn hun selectie kunnen afdwingen, behoren onder dere Jim Ryun (800 en 1500 m), Willie Turner Oliver Ford (sprint), Willy Davenport, Richmo: Flowers en Martin Mcrady (horden), Taul Wils: en John Pennel (polsstokhoogspriügen), Steinhauwer (kogelstoten) en misschien Ralph Boston (verspringen). (ADVERTENTIE) In Normandie kunt U eten! Telefoon 11.04.30 BERGEN OP ZOOM (ANP) Twee mannen met een donker uiterlijk heb ben gistermiddag in Bergen op Zoom geprobeerd het geld uit de kassa te ro ven van de juwelier Van Broekhoven. De mannen hadden iels gekocht en be taalden met een biljet van duizend Bel gische franken. Toen de juwelier de kassa opende om er wisselgeld uit te halen, deed een van de mannen een greep naar de bankbiljetten in de kas- De militairen, die bij Cuyk een ponton brug ovér de Maas moesten leggen, waren nog niet klaar, toen de eerste wandelaars arriveerden. De snelsten, de heer Schol uit IJmuiden, de Belg De Vos en de heer Mansfield uit Slik kerveer, hadden kennelijk haast en na men het openbare pontje, dat naast de in aanbouw zijnde pontonbrug lag. Dit drietal was ruimschoots op tijd om de feestelijke intocht van de ove rige deelnemers bij te wonen. Strompelaars In Cuyk werden de kilometers, die nog voor de boeg lagen, geteld; naar mate het wandelleger dichter bij Nij megen kwam, ging het lopen gemakke lijker. Bij de Sint-Annastraat stonden muziekkorpsen klaar om de laatste km. tot een waar feest te maken. Ook de traditionele bloemenhulde ontbrak niet. Het blaren tellende legioen en de „strompelaars" hadden toch nog wel zoveel moed over, dat er al weer plannen werden gemaakt voor het vol gend jaar. Het „voetenwerk" was vergeten. Tegen zeven uur in de avond bereikte de laatste loper de thuishaven. Met enkele anjers in de hand durfde deze laatkomer, evenals zijn voorgangers, toch al een afspraak te maken voor 1969. „Tot dinsdagmorgen 15 juli. Ik wacht om 4 uur bij „De Vereniging", zei de dappere, die de triomftocht in Nijmegen afsloot. (Van ome sportredactie) DEN HAAG De heer Cees Berg ontkwam er niet aan zijn dankwoord met een gemeenplaats te beëindigen: „Ik kan niet anders, het is een onver getelijke dag geweest", zo sprak hij. „Die dag" had betrekking op zijn 25- jarig jubileum in dienst van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport ter gelegenheid waarvan het bestuur van de NDR de heer Berg gistermiddag in het Europa Hotel in Scheveningen een receptie aanbood. (ADVERTENTIE) In Ncrmandie kunt U eten Telefoon 11.04.30 versierde kousen De heer Van Broekhoven gaf de man een klap en wist juist op tijd de kassa L l -i. crU dicht te slaan. Hij ging de mannen, die I al IICjOIIjV.1 I de winkel uitvluchtten, achterna, maar moest de achtervolging spoedig opge ven. Men is er niet in geslaagd hen te achterhalen. Kort daarvoor hadden de twee man nen in de parfumeriezaak ..City" in Bergen op Zoom voor hun aankopen be taald met een biljet van honderd gul den. Toen zij wisselgeld terug hadden gekregen, haalden zij een stapel bank biljetten ie voorschijn en vroegen de winkelier die te wisselen. Om zijn klan ten ter wille te zijn wisselde de winke lier één biljet in Belgisch'geld, maar toen hij later de inhoud van de kassa naging, bleek dat de mannen een bil jet van duizend Belgische franken ont vreemd hadden. al te zien. Broekpakken, dijhoge laan en capes waren zeer populair. Een paar maxi-mantels, dikwijls o broeken, waren bij vele hulzen te zi ïalatzine kwam zelfs met de naad a voren en als dit inslaat, dan moe- i de dames er op rekenen dat zij er tactisch op attent worden gemaakt, dat ontwerpster, Tita Ros- zij haar kousen verkeerd aan hebben. si, was helemaal overgegaan op lange Lange jaals behoorden tot de inspin In de lange lijst van de shows ontbrak de bekende naam van Fontana. De drie zusters Fontana wachten tot oktober als e moderedactie) ADVERTENTIE A.S. ZONDAG 21 JULI in café-restaurant ,Het Witte Paard' te NOOTDORP met medewerking van The Buffoons centimeter boven de knie uitstaande redingote met nauwe taille, is, nu de Italiaanse najaars- en winter collecties zijn getoond en het terrein zich naar Parijs verplaatst, de koningin van het modetoneel. Het is een seizoen waarin de Italiaanse ontwerpers hun hang naar levendige kleuren grotendeels hebben opgegeven en gebruik maken van zwarte, witte en neutrale kleuren voor de dagkleding. Maar zij leefden zich uit in veelkleurige versieringen om de avond op te vrolijken. i, veertiger jaren, maar allen De de confectie °P volle gang Barentzen ging zo ver dat gebruik werd gemaakt van haarlinten. De schoen- be- hakken waren hoger en dikker en de vijf kousen werden op de meest fantastische ersierd, van klimplanten t "n SALISBURY (Reuter-AFP) gevechten in Rhodesië tussen veiligheids troepen en groepen guerrillastrijders uit Zambia is een Zuidafrikaanse politieman gesneuveld en zijn drie anderen gewond geraakt, evenals twee Rhodesische solda ten. De guerrillastrijders verloren tien man, so is in de Rhodesische hoofdstad tr««. Pr koper, lieten rich niet Salisbur bekendgemaakt. Sind, begin schrikken door 't kijkgeld van 2800 dol- vor„ zij„ zuidalrikaanse politic ian dal hogerjou rijo dan de P.HJee ingeschakeld bij de bestrijding lophulzen in rekening breien. van inratranten. De gevechten zouden De ontwerpers anticipeerden op een zich nebben atgespeeld in de omgeving koude winter en gebruikten veel bont. van de industriestad Boelawajo en in de De grote sjako van vossebont was over- Zambezivallel. Romantiek was er volop, het nieuwe kentexen van Valentina was de tweekop pige adelaar, terwijl San Lorenzo gespen in de vorm van pen leeuwenkop gebruik te en Antonelli koos de witte olifant als olifanten. Ook werd gebruik gemaakt haar symbool, hoewel haar knappe mo rt ondeugende geheel zwarte kousen. deUen niet de onschuld van witte olifan- ten vertoonden. De erepalm voor originaliteit zou moeten worden uitgereikt aan Forquet voor een kledingstuk voor alle gelegen heden, cape van achteren, tuniek van voren, voor overdag mini-shorts of rok en voor 's avonds een flonkerend boven stuk. Guerrillastrijd in Rhodesië Vele couturiers grepen terug veertiger jaren en slechts enkele kwamen met nieuwe ideeën. Valentino was de onbetwiste ster van het seizoen en voor Italië het waardevolst wat de export be- (ADVERTENT1E) NOG WARMER..., ga liever naar Namens het bestuur van de Stichting NDR werden woorden van lof uitge sproken door de heer P. B. Binsbergen (rechts). Kunstdiefstal in Genève GENEVE, Zwitserland, (AP) Zwit serse verzekeringsmaatschappijen heb ben vandaag een beloning van 20.000 Zwitserse francs uitgeloofd voor het ontdekken van tien kostbare schilde rijen die gestolen werden uit de 18de-eeuwse villa hier van een Zwitser se multimiljonair. Het is een van de grootste schilderijendiefstallen uit de Zwitserse geschiedenis. De doeken, waarbij een Venus van Bot ticelli en werken van Corot. Van Dijck en Gerard ter Borgh. waren voor 2.3 miljoen Zwitserse francs verzekerd. De inbreker, aldus de poiltie, drong woensdagmorgen vroeg de lege villa binnen door een raampje op de vliering na langs een 8 meter hoge regenpijp te zijn gekommen. Hij liet verschillen de schilderijen van de jonge en oude Brueghel hangen. De politie denkt dat. de inbreker con tact zal zoeken met de verzekerings maatschappijen om te proberen of hij de uitgeloofde beloning voor teruggave van de schilderijen kon krijgen. De eigenaar. Martin Bodmer, en zijn gezin waren 24 uur tevoren met vakantie ge gaan. In de historische villa werden gasten ontvangen als Wolfgang Goethe en Winston Churchill. geledingen in de draf- en renspo: voerde de heer F. Bersch het wooi namens het bestuur van de Nederland se Sport Pers en werden eveneei woorden van lof gesproken door de hef Bolwijn namens de (niet erkende) noor delijke verenigingen. Waardering Zij allen deden hun goede wenst vergezeld gaan van stoffelijke blijkt van waardering voor de persoon en b werk van de heer Berg, die zich in c loop der jaren heeft doen kennen s een uitermate beminde persoonlijkhek Tot de telegrafische gelijkwensen be hoorde o.a. een felicitatie van l Ignatieff, Henri Levesque (eigenaar de beroemde draver Roquepine), Je. René Gougeon en Joe Goldstein, public relations officer van de Roof velt Raceway in New York. Kathe Kruse. Kort vóór haar 85ste verjaardag is in de Beierse plaats Murnau overleden Kathe Kruse. die door haar poppen wereldvermaard is gewor den. Zij leed al een jaar aan een ernstige hartkwaal. Zelfs voor de heer Berg tot 1958 chef drafwezen, daarna belast met de behartiging van de public relations van de NDR en uit hoofde van deze functie toch bepaald geen vreemdeling waar het publiciteit betreft was de belang stelling overweldigend. Dit ondanks de (gedwongen) omstandigheid dat voor de ontvangst slechts uitgenodigd waren de besturen van de verenigingen die res sorteren onder de NDR, een aantal functionarissen en het voltallige per soneel van de Stichting NDR. „Indien we bij het verzenden van de uit nodigingen niet selectief te werk waren gegaan, vreesden we de belangstellen den niet te kunnen bergen", aldus de heer J. Govers, algemeen secretaris van de NDR. Overgekomen Terecht, want ondanks de beperking die men zich had moeten opleggen maakten tallozen van de gelegenheid gebruik de heer Berg, diens echt genote en dochter met het jubileum te complimenteren. Daarbij bevonden zich eveneens de persoonlijke gelukwensen van de Europese Federatie van Amateurrijders bij monde van haar Franse secretaris en van de voorzitter van de Duitse Bond van Amateur rijders. die voor deze gelegenheid speciaal naar Scheveningen waren over- gekomen. Daarvóór had zich al de vijf in beide richtingen aanzienlijk t' heer P B van Binsbergen. voorzitter stagneerd nadat een kraanwagen op d» van de Stichting NDR, in zijn woorden weg van Amsterdam naar Haarlem zifh van waardering aan het adres van de ondcr hct spoorwegviaduct klem heer Berg de tolk gemaakt van alle gereden. De bevloering van het viaduct werd enigszins opgelicht, waardoor gee" treinverkeer mogelijk was over de dri ADVERTENTIEsporen onder het viaduct. Enkele treinen moesten worden op geheven, andere treinen werden vla Uit geest (naar Amsterdam) en Breukelf (de D-trein naar Parijs) geleid, stagnatie in het treinverkeer ontston: omdat deskundigen eerst het viaduc moesten inspecteren in verband met d; veiligheid. De kortstondige stremming zal invloed zijn op het treinverkeer via drukstbereden baanvak van Nederland Vele treinen zullen volgens de spoorvf- gen vertraging oplopen. Men hoopt omstreeks de piektijd of kort daartu- de dienstregeling weer normaal kar worden uitgevoerd. UTRECHT (ANP) Het treinverkei lussen Haarlem en Halfweg is gister- niddag tussen kwart Voor machinale grondbewerking Spitten, frezen en ploegen WITVAST SPUITEN

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12