IN PRACHTIGE FINALE OP DE CORDON WERD SECONDENSPEL TOEGESPITST Evert Dolman bij de grote klimmers „De koers loopt goed voor Jan meent Dolman De kwestie is: haalt hij het of haalt hij t niet? Pele viel verkeerde aan Wat gaat er nu gebeuren? Van Vrekom iedere dag op oorlogspad L968 VRIJDAG 19 JULI 1968 WE LEIDSE COURANT PAGINA 9 IN ARREST BOGOTA De beroemde Bra ziliaanse voetballer Pele heeft na een voetbalwedstrijd vol vecht partijen enkele uren op het hoofd bureau van politie in Bogota, de hoofdstad van Columbia, door gebracht. Pele, zes andere spelers van zjjn club Santos en voorzitter Antonio Gonzales werden op last van de hoofdcommissaris van po litie, Isaac Cadena, aangehouden na een wedstrijd tegen het Colum- blaanse olympische elftal. De spelers Pele, Lima, Amauri, Pepe, Laercio, Overdan en Ramos wer den aangehouden omdat zij scheidsrechter Guillermo Velas quez in het begin van de wedstrijd hadden aangevallen. Velasquez zou in deze wedstrijd, die door de Brazilianen overigens met 42 werd gewonnen, te partijdig heb ben gefloten. Na op het politie bureau verklaard te hebben zich schuldig te voelen, werden de Brazilianen weer in vrijheid ge steld. RECORD STEEPLE CHASE WANKELT STOCKHOLM De kans bestaat dat het wereldrecord 3.000 meter Bteeple chase dat de Fin Jouko Kuha woensdag avond in Stockholm vestigde, niet zal worden erkend door de IAAF. De Fin droeg, toen hij de afstand in 8 minuten en 24,2 seconden aflegde, op zijn shirt een reclame van een benzine maatschappij. En dat staat het regle ment van de IAAF (artikel 53, afdeling 9 en 10) niet toe. De secretaris van de Zweedse atletiek- bond zei alles in het werk te zullen stel len het record toch erkend te krijgen. „Alle deelnemers droegen deze racla- me en geen van de atleten heeft er geld voor gekregen. De regels van de inter nationale federatie zijn op dit punt te conservatief. Indien het record van Jouko Kuha niet wordt erkend, zal het de eerste keer zijn dat de IAAF erkenning om deze reden achterwege laat. Nieuwe winst voor Spasski MALMö De Russische grootmees ter Boris Spasski heeft gisteren in Mal- mö de zevende partij tegen de Deen Bent Larsen voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi gewonnen. De stand is thans 52 in het voordeel van de Rus. Larsen gaf na de 48e zet op. i Springel in de gele turi. Maar (Van ome sportredactie)' OSSENDRECHT De span ning rond de Nederlandse favoriet voor de overwinning in de Tour de France, Jan Janssen, is in zijn woonplaats, ondragelijk aan het worden. Stan van Velthoven, de grote man van de supportersclub, die als kastelein uitstekend op de hoogte is met de gemoeds toestand van Janssens fans, vertelt: „Wij praten hier bijna nergens anders over. Haalt hij het, of haalt hij het niet, dat Is de kwestie, nietwaar? Iedere dag zit mijn café stampvol met mensen die naar de t.v. willen kijken. Ik houd mijn hart vast voor zondag. Het zal verschrikkelijk wor den. Of wij naar Parijs gaan? Neen. Wij hebben het er wel over gehad, maar wij zijn tot de conclusie gekomen dat je het via de t.v. veel beter kimt volgen". Een paar honderd meter van Jan Janssens clubhuis staat de woning van de man om wie het allemaal gaat. Echtgenote Cora is er koffers aan het pakken. „Morgen gaan mijn dochtertje en ik naar Frank rijk. Het zullen spannende dagen worden". Cora Janssen is in deze opwindende Tourtijd natuurlijk veel gevraagd naar haar mening over de kansen van haar echtgenoot. „Ik durf er niets over te zeggen. Er zijn immers nog zoveel moge lijkheden. Jan heeft natuurlijk wel een belangrijke prestatie gelverd door Bracke op af stand te rijden. Maar of het voldoende is, Voldoende Is „het voldoende"? Met deze vraag gaan de laatste dagen van de Tour de France in. Heeft Jan Janssen kans om de Ronde te winnen? Kees Pellenaars: „Ik geloof het niet. Zag je hoe hij van daag (gisteren, red.) in de laatste kilometers gelost werdVoor mij is Bracke de gevaarlijkste". weest, dat wel. Maar Bracke staat nog te kort achter hem. Als hij op die concurrent nog wat kan winnen en fris aan de tijdrit begint is de Tour voor hem. Voorlopig geef ik Bracke de beste kansen". Sjaak Swart: „Ja, hij wordt eerste. Jan gaat nu eens niet met zijn mond, maar met zijn benen winnen. Let maar op". Herbert „Kluk-kluk" Joeks: „Ik hoop dat Jan het wint Ik geef hem ook absoluut een kans. Ik ben maar een leek, maar ik dacht dat hij zijn krachten behoorlijk had ge spaard en dat hij het wel zal (Van onze sportredactie SALLANCHES De Tour stoeit dit jaar met de zenuwen. Ruim vierduizend kilo meters zijn afgelegd. De renners hebben dagen van bittere kou, van hitte, regen en mist doorstaan. Zij hebben al hun kracht in de klims gelegd. Ze hebben ge leden onder valpartijen en bandbreuken. En nu zal deze Ronde op de laatste dag beslist worden met luttele seconden. Zo lijkt het althans. De tweede Alpenrit heeft het secondenspel nog toegespitst. De nervositeit balde zich samen op de Nog een kilometer. De duizenden lie ten nog slechts een smal pad voor de renners over. Toen kwam de zwarte kop van Bitossi het eerst in zicht. In zijn wiel Van Springel. Tien meter daar ach ter Pingeon. In zijn wiel Janssen. Net over de streep viel Jansen om. Men hielp hem overeind. Hij steunde. Vijf minuten later stamelde hij: „Waar is Bracke gebleven?" Je hebr hem los- gereden, Jan. Hij knikte, zijn borst zwoegde, zijn mond was ver open, hap pend naar zuurstof. Janssen heeft nu eenmaal het karakter dat hij ver bo ven zijn krachten kan rijden. Hij had het in dat helse gevecht opnieuw ge daan. Het leverde hem winst op, 1 min. en 15 sec. op Bracke. De Belg, die aan de voet van de Condon de Tourzege in zijn zak leek te hebben, zat intussen uit geput in een auto. „Als Vandenberghe niet valt, lossen ze me niet", vertelde hij. „Ik kon in de afdaling van de Colombiere niet mee. Aimar demarreerde en de anderen volg den hem. Ik reed in het wiel van Van denberghe en toen die viel durfde ik he lemaal niet meer. In het dal had ik minstens een halve minuut verloren. Er waren nog maar 20 kilometer te rijden". Woedend vertelde hij over zijn landge noot Maes. „Hij zat in mijn wiel en wil de geen kopwerk doen. Een Belg die een andere Belg de Tour wil doen ver liezen". Bracke kwam toch alleen terug. Tijdrit Op de brede boulevard, die naar de voet van de Cordon voérde, reed hij tien kilometer lang een tijdrit. Het was als of hij in Rome bezig was het wereld uurrecord te breken. In een zeldzaam soepele kadans draaiden zijn benen de grote versnelling rond. Het verschil werd kleiner. En juist aan de voet van de Cordon kreeg Bracke de groep van de favorieten te pakken. „Ik had ech ter geen tijd meer om te herstellen", zei hij, „daar maakten ze natuurlijk ge bruik van. Had ik Vandenberghe maar gehad, die zou mij wel bij de groep ge reden hebben. Dan had ik het niet bege- van op die helling". Maar Vandenberghe lag ergens langs de weg met een be bloed gezicht. Het duurde minuten eer hij weer op de fiets zat. Bracke was in tussen uitgeput. Hij kwam krachten te kort en verspeelde meer dan een mi- Janssen: „Dat is een zeer kostbare minuut". Toch twijfelde hij. „Ik moet nog winst zien te halen uit een bonifi catie", peinsde hij, „ik heb dit jaar ook nog geen tijdrit tegen Van Sprin gel gereden, ik weet niet hoe sterk hij is. Vandaag reed hij zeer goed- Vooral op de cols". Cordon, een col van tweede categorie waar de finish lag. Vijf kilometer stijl omhoog lopend, met tienduizenden men sen op de flanken. Daar arriveerden, na de ontsnapte Brit Hoban, een groep met alle favorieten. Pingeon, Janssen, Van Springel, Bitossi en Bracke klemden het stuur vast in de handen. Hun ogen zochten het groepje af, speurend naar de eerste tekenen van een demarrage. Een onvergetelijke finale. Het tumult brak plotseling los. ledereen demarreerde. Janssen twee keer. Maar Bitossi en Van Springel pakten hem terug. Toen gingen Van Springel en daarna ook Bitossi zelf. Er kwamen verschillen. Eerst centimeters, daarna meters. Meer niet. Janssen: „Het was een sprint naar de top. Verschrikke lijk." Van Springel en Bitossi vochten voor een minieme voorsprong van vijftien meter. Janssen beet zich vast in het wiel van Roger Pingeon die lijkbleek van In spanning het gat trachtte te dichten. In die helse strijd vielen slachtoffers. Bracke loste. San Miguel in zijn gele trui loste, Aimar loste, Wolfshohl loste. De renners klaagden allen over pijn in de benen. De regendag en de kou in de Haute Savoie had de spieren aan getast. Pingeon verscheen wel aan de start met op zijn benen een koperkleu rige zalf, maar hij bekende dat hij geen macht had gehad om in de aanval te gaan. „Ik kwam vandaag moeilijk om hoog", zei de Fransman. Hij was blij dat er niemand van geprofiteerd had. I*n Sallanches, waar Janssen zo'n dier bare herinnering aan bewaart, nader de hij de gele trui tot op zestien secon den. „De koers loopt goed voor Jan", meende Dolman, die lange tijd bij Jans sen had kunnen blijven. Toch zijn de grote tijdverschillen, die Janssen voorspeld had, uitgebleven. Het was de Brit Hoban, die er na 88 kilome- ééx dag 21eETAPPE-20JULI-24fkrn ter vandoor ging. Een volkomen onge vaarlijke knaap, dus mocht hij in zijn eentje een voorsprong van meer dan 10 minuten nemen. Na 114 kilometer gingen Den Har tog, Jimenez en Schia- von er achteraan. Zij wonnen niet veel op de verbazend goed klimmende Brit, die het vorig jaar in Seteg ook al een etappe won, maar dat toen .als geschenk kreeg van het peloton als eerbetoon aan de juist overleden Simpson. Ditmaal had Hoban geen geschenk no dig. Hij verloor op het drietal Den Har- tog-Jimenez-Schiavon wel iets, maar handhaafde toch een royale voorsprong. Hij kwam helemaöl buiten gevaar toen in het peloton de drager van de gele trui, San Miguel moeilijkheden kreeg en ploegleider Dalmacia Langarica naar voren stoof om Jimenez te gebie den hulp te verlenen. Assistentie Even later bleef van het groepje ach tervolgers nog alleen Schiavon over want Geldermans, die tegen Den Har- tog gezegd had: „Rijdt maar vooruit, anders blijf je in de afdalingen toch achter", achtte nu de tijd gekomen om Janssen assistentie in de eerste groep te geven. Dus voegde Den Hartog, die intussen op de cols 1000 gulden had ver diens, zich aan de zijde van Janssen. Aan de voet van de Cordon kwamen tenslotte alle favorieten bijeen voor die prachtige finale die het secondenspel in deze Tour nog toespitste. Wat gaat er nu gebeuren tot aan de tijdrit in Parijs? De Belgden weten De groten houden elkaar tijdens de beklimming van de Aravis nauw- ttrihi in hrt oogt V. J. n. r. de op dat moment nog in de gele tru* rijdende Bpanjaard San Miguel, de Duitser Rol/ Wolfshohl (de man. die een dag tevoren in het geel ree$), Herman van 8pringel, dié vandaag dc gele trui om de schouders draagt, Jan Janssendie wellicht na de etappe van vandaag de gele trui mag aantrekken, de Spanjaard Oomez del Moral en de Belg Ferdinand Bracke, die in de tijdrit op de laatste dag zijn slag hoopt te slaan. drommels goed dat Janssen gaat rijden voor de bonificaties. Van Springel: „Wij zullen iedereen die ongevaarlijk is la ten ontsnappen, zodat Janssen met zijn sprintjes niets kan verdienen". De koers zal waarschijnlijk dus niet geblokkeerd worden door de favorieten, met uitzon dering dan van Janssen. Niemand heeft er immers belang bij om Janssen nog een halve minuut winst te schenken. In deze positie acht men hem niet zo ge vaarlijk. Maar als hij nog een halve mi nuut van zijn tijd kan afknabbelen, wordt hij dat wel. Van Springel: „Ik vrees nu alleen nog Pingeon en Bracke. Niemand anders". Het zal dus in de resterende, vrij vlakke ritten een open strijd ivorden. De favorieten wachten de tijdrit af. Luttele seconden zullen de beslissing brengen. Negentiende etappe De uitslag van de negentiende etappe luidt: 1. Hoban (GB) 7.06.23; 2. Bitossi (It) 7.10.29; 3 Van Springel (Belg A) 7.10.30; 4. Pingeon (Fr-A) 7.10.34. 5. Janssen z.t.; 6. Gandarlas (Sp) 7.10.47, 7. Aimar (Fr-B) z.t.; 8. Colombo (It) 7.11.10; 9. Wolfshohl (W-Dld) z.t, 10. San Miguel (Sp) 7.11.12; U. Poppe (Belg-A) z.t.; 12. Gomez del Moral (Sp) 7.11.17; 13. Chlap- pano (It) 7.11.30: 14. Vlcentlnl (It) z.t.; 15. Schiavon (It) 7.11.35; 16. Den Hartog 7.11.38; 21. Bracke (Belg-B) 7.11.49; 23. Plntens (Belg- Belg-B) 7 7.27.01 Algemeen klassement Het algemeen klassement luidt: 1. Van Sprlndel (Belg-A) 114.29.06: 2. San Miguel (Sp) R (It) op 59 sec.: 6. Aimar (Fr-B) (Belg-B) op 1.56; 8. Wolfshohl (W-Dld) op 2.12; 9. Pingeon (Fr-A) op 2.28; 10. Gomez del Moral (Sp) op 3.38; 11. Colombo (It) op 4.32; 12. Plntens (Belg-A) op 7.48; 13. Schia von (It) op 8.41; 14. Houbrechts (Belg-B) op 8.48; 15. Vandenberghe (Belg-B) op 9.27; 16. Vlcentlni (It) op 10.34; 17. Godefroot (Belg-B) op 11.06; 27. Den Hartog op 27.36; 55. Dolman Bergklassement Doorkomsten op de cols: Cote de la Tour Blanche (3e categorie): 1. Bitossi (It) 5 punten; 2. Gonzales (Sp) 4 pnt. 3. Jimenez (Sp) op 5 sec. 3 pr- (It) op 10 sec. 2 pnt.; 5. Dolt it; 2. De i (Sp) 2 (GB) 3 pnt.; 6. Pinter Houbrechts (Belg-B) z.t. 1 punt. Col de Cordon (2e cat 1. Hoban (GB) 10 pnt.; 2. Bitossi (It) 8 pnt.: 3. Van Springel Gonzales (Sp) 88 pnt.; 2. Blt< 3. Jimenez (Sp) 72 pnt.: 4. Pingeon (Fr-A) 65 pnt.; 4 Gandarias (Sp) 56 pnt; 6. Hoban (GB) 36 pnt.; 7. San Miguel (Sp) 30 punten; 8. Den Hartog 26 pnt.; 9. Schiavon (It) 25 p.; 10. Ducasse (Fr-B) 24 pnt. Ploegenklassement Het dagploegenklassement luidt: t. Italië (Bitossi, Colombo, Chiappann) 21.33.09 2. Spanje 21.33.16: 3. Belglë-A 21.33.31; 4. Frank- rlJk-B 21.36.09 5. Belglë-B 21.36.17; 6. .Neder land (Janssen. Den Hartog. Dolman) 21.36.30. Algemeen ploegenklassement 1. Spanje glö-B 346.02. rljk-B 346.lf Puntenklassement de strijd heeft volgehouder het meest verbaasd over. Op de eerste col, de Cote de la Tour Blanche, was hij na Bitossi, Gonzales, Schiavon en Jime nez als vijfde over de top geklommen. Dolman bij de grote klimmers. „Ik heb Janssen vandaag ook goed kunnen hel pen", vertelde hij, „hij heeft zich in het begin van de etappe op de hellin gen veel aan mijn elleboog kunnen af zetten, dat spaart krachten". Janssen lachte. „Goed gedaan", luidde het com pliment voor Dolman. Dolman krijgt intussen met de dag een oeter humeur. „Parijs haal ik ze ker", verzekerde hij nog eens, „wij heb ben nu immers de grootste moeilijkhe den achter de rug. Ik wil nog proberen in een rit een goede prijs te rijden, maar dat zal wel lastig zijn, want wij moe ten natuurlijk bij janssen blijven". ,Ik heb een punt in het bergklasse- E*cuus ment gewonnen. Wat vind Je daèrvan", Eddy Beugels kwam weer vele minu- riep Dolman verheugd. Hij was er zelf ten na de winnaar als een der laataten (Van onze speciale verslaggever) SALLANCHES A. d. Hertog heeft gisteren in de Haute Savoie opnieuw bewezen dat hij de vorm te pakken heeft. Toen hij met Jimenez en Schia von, twee bekwame klimmers, de ach tervolging op Hoban had ingezet, bleek hij op de cols beter omhoog te klimmen dan de Spanjaard en de Italiaan. Op de Col du Aravis (tweede categorie) won hij het van zijn concurrenten, op de Col de la Colombiere (tweede categorie) reed hij Jimenez en Schiavon ook uit het wiel. Maar Den Hartog is te laat in vorm gekomen. Nu Janssen zo uitste kend geklasseerd staat en zelfs kansen heeft deze Tour te winnen, neemt Ab Geldermans geen enkel risico meer. Dat zou ook onverantwoord zijn. Den Hertog moest daarom zijn hoop op een ritzege vergeten en in dienst van Janssen gaan rijden. Hij nam dat nogal lakoniek op: „Jan is nu eenmaal de kopman, en hij verdient mijn steun", alduz Den Hart- tog. binnen. Maar ditmaal had hij een ex cuus. Aan de voet van de laatste col, de Cordon, toen hij een deel van zijn achterstand had goedgemaakt, liep zijn achterband leeg. De materiaalwagens waren uit zicht verdwenen en dus haal de Beugels zijn reserve band onder het zadel vandaan. Toen hij de band verwis seld had, bleek dat ook deze lek was. Toen moest Beugels acht minuten wach ten eer hij van iemand een andere band kreeg. De u'innaar van de etappe in Sallanches B. Hoban, kreeg gisteren een originele prijs. Het provinciale land- bouwbestuur van de Cote Savoie en met name de heer Jacquet had besloten op een bijzondere wijze de aandacht te trekken. ,,De streek van de Mont-Blanc mag dan wel een toeristisch centrum zijn", meende de heer Jacquet, ..maar dit is toch van oudsher een agrarisch gebied". Daarom stelde hij als prijs een kalf je beschikbaar. Het kalfje draagt de naam Estelle en is geboren op 26 februari. Hoban aanvaardde het kalfje in dankbaarheid en zei het niet naar de slager te zullen brengen. Sioax-indiaan De Belg Remy van Vrekom wordt de laatste dagen de Sioux van het peleton genoemd. Hij is gevallen in de etappe zijn gezicht op de straatstenen terecht gekomen. Zijn wonden bewerkt men nu elke ochtend met rode jodium. Van Vre kom ziet er dan uit als een Indiaan die op oorlogspad gaat. Gefaald Na een nacht in zijn villa In Saint-Leo- nard-de-Noblat te hebben door gebracht voelde Raymond Poulldor zich nog steeds niet lekker. Hij nam zijn auto en reed naar de kliniek Chenleux in Limoges, waar prof. Marsat 'n radiogra fische foto van zijn hoofd maakte. De prof. constateerde toen een dubbele fractuur van het. neusbeen. Het medisch team van de Tour had geen breuk kun nen ontdekken. Het faalde ook nog op een andere wijze. Zoals benend gaf Ray mond ttiotte na een val In de afdaling van de éplne op. HIJ werd toen in de ambulance gedragen waar een verple ger tegen hem zei: „Je hebt een sleutel been gebroken". Toen later dr. Maigre arriveerde zei die: „Hoe kom Je erbij. man. Hel sleu telbeen is niet gebroken". Riotte hoorde dat en sprong onmiddellijk op cn riep: „Waar is mijn flets". Maar inmiddels naar St.-Etlenne en hij is daarbij met had hij een kwartier In de ambulance gelegen en was het te laat om de strijd nog ,-oort tc zetten. Hij zou toch niet meer de finish tijdig hebben bereikt. Negen brillen Jan Janssen heeft in deze Ronde van Frankrijk maar llefts negen brillen bij zich. Als liet regent geeft Geldermans hem om de zoveel kilometer een schone bril. Dc regen behoeft daarom voor hem niet zo'n grote handicap te zijn. Al leen in de afdalingen, als geen auto 't presteert de renners op hun gevaarlijke weg te volgen, is het een beetje moeilijk. De Tour heeft er weer een bijzonder heid Dij. Langs de route die de renners nemen staat van tijd tot tijd het kin derkoor van Criox de Bois. dat begint te zingen op het moment dat hel pelo ton Dosseert. Het zangkoor is officieel in de kmuvaan opgenomen. Sijbrands weer terug aan kop LEEUWARDEN Doordat Ton S1J- brands gisteren In de negende ronde van het internationale damtoernooi de Ne derlandse kampioen Bergsma versloeg en de Fransman Mostovov een remise bereikte tegen de Rus Tsjegolev delen drie spelers de eerste plaats. Andrelko. die won van de Nederlander Van der Sluls, diens landgenoot Tsjegolev en Sijbrands hebben allen dertien punten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7