NEDERLANDSE RECORDTREIN STRANDDE IN NATTE SINTELS Wandelaars bijten door in Vierdaagse Finale van Kaagweek werd reusachtige dobberpartij INSPANNING WAS ZANTO TE GROOT Kroon op het werk Y. d. Heuvel bestrafte „vergissing" in Koblenz Blazing Song hoogste lied op Duindigt DONDERDAG 18 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 KOBLENZ De aanval van Tilly van der Made, Ilja Keizer en Maria Gommers op het wereldrecord 3 x 800 meter is gisteravond in de modderige sintelbaan van Koblenz blijven steken. Het Nederlandse trio, dat gezien de 800-metertijden in dit seizoen (voor Ilja Keizer 2.02.2, Maria Gommers 2.03.0 en Tilly van der Made 2.04.4) in staat moest worden geacht ruim onder de 6 min. en 20 seconden, die een Britse ploeg vorig jaar augustus in Londen liep, te blijven, finishte in 6 min. 22.1 sec. Toen de ploeg gistermiddag in Koblenz de baan ging bezoeken zag het er al zeer somber uit. De baan was door de regen van de afgelopen dagen zeer zwaar geworden en boven het terrein hingen dreigende wolken. De regen bleef gelukkig weg, maar aan de baan konden de organisatoren weinig anders doen dan de binnenbaan tot aan de recordpoging ongebruikt te laten. Een van de laatste nieuwtjes m de Amerikaanse racewereld is een ultra-dun fiber glasswagen met een .375 pk helikoptermotor, ontworpen door Keu Wallis. De wagen heeft unieke stuurkwaliteiten door zijn revolutionaire aandrijving op vier wielen. Men verwacht, dat de wagen al zijn concurrenten zal uitschakelen. Een andere bijzonderheid is, dat de cockpit niet in het midden, maar opzij zit. Op de foto: ontwerper Wallis met zCn turbinewagen tijdens een test in Mississippi. (Van onze zeilmedewerker) WARMOND Het einde van de 48ste Kaagweek is een reusachtige drijfpartij geworden. Urenlang dobberde een ne zeshonderd boten op 'n eivolle Kaag. Kees Nater, de kleine geroutineerde solospecialist, was ongenaakbaar met zijn „Sir Piel". Bijzonder snel schoof zijn solo weg van de meute. Kees Nater won hiermee zijn derde hoofdprijs in dit zeilseizoen. Naters succestory: solo kampioen, primus interpares, hoofdprijs winnaar in dc zomerwedstrijden en ii de Kaagweek. zal hopelijk enkele bonds bestuuideren wakkerschuddcn, want eer mogelijke transplantatie van Nater naar bijvoorbeeld een finnjol zou het olympische zeilrijk beslist niet welkom zijn. Over het algemeen zou het trouwens nuttig zijn dat een bondswaarnemer de verrichtingen in de nationale wedstrijd- zeilerij observeert, opdat er binnen de kortste tijd weer fris bloed door de ade ren van de topzeilerij zal stromen. Maar ADVERTENTIE Anjers zijn er nu volop. Profiteer ervan. Vooral nu de prijs zo meevalt. Neem die fijne kleuren mee naar huis. En verras er uw kennissen mee. Anjers brengen sfeer! 816 Bronstein weer gestuit in schaaktoernooi AMSTERDAM. Gisteren zijn in Amsterdam de partijen gespeeld voor de tweede ronde van het I.B.M.-schaak toernooi. Opvallend was de tweede re mise van de Rus Bronstein. Na Jongsma verzette nu Zuidema zich met succes. De uitslagen zijn grootmeestergroep tweede ronde: Zuidema—Bronstein '5—'i, Bilek— Jongsma Marovlc—Lengyel ',(i—Vj. Ree-Donner 1?-%. Bouwmeester-Sjamko- wltsj 0—l; Kotow—Langeweg Clrlc- Kuljpers 1—0, Ivkov—Kavalek 1-fl. Uit de le ronde: SJamkowltsj—Ree VL— De stond na 2 ronden is: 1. Ivkov (Joeg) 2. 2. en 3. Cirlc (Joeg) 1—Sjamkowttsj (USSR) 1—-i. t.m. 12. Kuljpers (Ned) 1. l angeweg (Ned) 1, Donner (Ned) 1. Lengyel (Hong) 1, Jongsma (Ned) 1, Bronstein (USSR) 1. Bliek (Hong) 1, Marovic (Joeg) 1. Ree (Ned) l: 13. t.m. 16. Kavalek (Tsj-Sl) Bouwmeester (Ned) Kotow (USSR) ben—Loetlkow 1—o, Van Geet—Hartoch 0—1, De stand na 2 ronden Is: 1. en 2. Hartoch (Ned), Smederevac (Joeg) 2 punten; 3. en 4. Scholl (Ned), Tatai (Italië) IV, pnt.; 5. t.m. 8: Medina (Spanje) Lutlkow (USSR), Gereben Van Geet (Ned) (Ned). Van Scheltlnga (Ned) Stuiptrekking Friezen voor Kaagmatadoren geen probleem om tot de stiltë'" van- de Kagerplas- sen terug te keren, het volgende. Uiteraard stond de teamstrijd Holland Friesland, in de Regenbogen ook onder invloed van de spaarzame windvlagen. De Hollanders konden niet meer verlie zen, doch de Friezen probeerden het on derste uit de kan te halen. Op het start schot gingen de Friezen in het offensief. Als speerpunt van hun aanval, 'n laat ste stuiptrekking, fungeerde de ex-Flying Dutcnmanzeiler Ulrik Jager uit Lem- Aasgier Jager hield het lang vol, met John Hofland als een aasgier achter zich. De andere Friezen, hoewel eerst in de kop groep, werden door de Hollanders met zachte hand verdreven. Hofland zocht naar een fout van debutant Jager vond hem. Op weg naar de finish koos Jager de verkeerde zijde van het kruis- rak. Hofland, een kenner van de Kager- plassen bij uitstek, lachte in zijn vuistje. Jager sneuvelde. Dit en de finishplaatsen van Van Asten (3e) en Metzelaar (4e; vergrootten de aeterstand van de Frie zen nog meer: 138,4 tegen 81. De revan che is in de Sneekweek. Volgens de Frie zen worden de vijf Hollanders dan inge maakt. Daar zijn de kaagmatadoren evenwel niet van onder de indruk. Chaos Over de open Regenboogstrijd. De po sities wisselden sterk. Bouw van Wijk en Hofland die onder de afdekking van hun collega's kropen werden, voordat zij Kaagdorp bereikten, weer opgeslokt in het peloton. Het ronden van een merk teken met ruim vijftig boten en geen wind, leverde een complete chaos op. Er werd geduwd, weggetrokken, ge schreeuwd en geprotesteerd. Maar Hof land en Van Wijk kwamen ongehavend uit de klit tevoorschijn. Van Wijk kwam al dobberend aan de leiding, maar moest op weg naar de finis toch zijn uiterste best doen om Hofland van zich af te schudden. Dit lukte. Hofland ver loor met luttele centimeters de dagzege tevens de hoofdprijs, die naar de goedlachse Woubruggenaar Van Wijk ging. In deze 48ste Kaagweek bleek dat 31-jarige Regenboog nog. lang geen AÖW-neigingen heeft.. Het tegen deel is waar. De Regenbogen zijn spring levend. Dolblij Er resten nog enkele aantekeningen bij hoofdprijswinnaars, zoals Egon Rolf den Baumen in de Valken. Rolf Baumen won de hoofdprijs. Er res ten nog enkele aantekeningen bij hoofd- prijswlnnaars, zoals Egon Rolf von den Baumen in de Valken. Rolf von den Baumen won de hoofdprijs volgens de berekeningen van de voorgaande dag, omdat de slotrace werd geannuleerd. Een dolblije Jongeneel en bemanning Van dei- Made brachten hun verrassende en ver diende zege - zij finishten ruim een kwartier vóór Jan de Wilde onder ieders aandacht.. Maar onderweg, toen de zeilers zich verveelden, drong het tot enkele mindere goden door, dat de startprooedure niet volgens het boekje was verlopen. Het startcomité bekende schuld. Dat was een slag voor Jongeneel. Bij de vrijheidsklasse speelde zich een soortgelijk voorval af. Theo Stas, finish te toen nog geen enkele tegenstander in zicht was. Het finishcomité, na vier da gen cijferen enigszins aangeslagen, no teerde niets. Op de wal werd Stas snel in ere hersteld en ontving 's avonds in de feesttent de hoofdprijs voor zijn ecla tante score van 1-1-1-1. Achter hem ein digden de beide Amsterdammers Van Heuvel (4-6-3-2)_ en Hattem (2-2-5-6). De overige hoofdprijzen gingen naar: Finnjollen: Rob de Vries; Olympiajol- len: Cas de Vries; Flying Junior; De Wilde; Schakelklasse; Wessel; Pampus- klasse: Ydema; Vaurienklasse: De Voogt; Twaalfvoetsjollen: Stoutenbeek; Jeugdklasse: Paul Brouwer; Flitsklasse: Niemeyer; Spankenklasse: Rienks; Zes tienkwadraten: Henk Könst; O.K. Jol- lenklasse: Vrolijk; Sternklasse; Cancri- Tilly van der Made bracht de Neder landse recordtrein, gesteund door Tine ke van Wonderen, die in een gemengde ploeg liep, voortreffelijk in beweging. De Sagitta-atlete, die een week geleden in Keulen teleurstelde met 2.08.8, bleef tempomaakster Tineke van Wonderen, die er fel op gebrand was haar mede- gegadigde voor Mexico een nederlaag toe te brengen, volgen tot kort voor uitkomen van de laatste bocht. Toen ging zij in een machtige spurt langs haar en liet voor de eerste 800 meter 2.07.7 afdrukken. Voor Ilja Keizer, die afgelopen week haar vaccinatie voor Mexico had gekre gen en zich daardoor niet geheel fit voelde, en Maria Gommers werd de op gave toen wel erg zwaar. Ilja Keizer kwam in de invallende scherming volkomen alleen te lopen om dat. de andere ploegen toen al bijna een halve ronde achterstand hadden. De Ne derlandse recordhoudster liep zich op de zware baan baan volkomen leeg maar kwam desondanks toch slechts tot 2.08.8, de minste tijd van het drietal. Hoop Maria Gommers, die nu voor de taak kwam te staan minimaal 2.03.4, slechts 0,4 seconden boven haar persoonlijke record te lopen, ging in een zeer scherp tempo weg. De Limburgse legde de eer ste 400 meter in 58.5 seconden en even gloorde er weer hoop. De wereldrecord houdster op de 1500 meter had haar krachten echter overschat. Na 500 me ter zakte het tempo en toen zij bij het ingaan van de laatste bocht ook nog ge hinderd werd door een loopster, die al ronde achterstand had, kon het vrij grote Nederlandse legioen op de tribunes alle hoop wel opgeven. Maria Gommers liep op haar 800 meter 2.05.6 afdrukken, een tijd die gezien de omstandigheden van zeer goed gehalte was. Nieuwe poging Overigens betekende de 6.22.1 wel een ruime verbetering van het Nederland se record, dat een ploeg .bestaande uit Ans Lenferink, Tineke van Wonderen en Maria Gommers vorig jaar september Düsseldorf met 6.29.6 had gevestigd. Op 20 augustus zullen Tilly v. d. Made, Ilja Keizer en Maria Gommers in Sit- tard opnieuw een aanval op het wereld record doen. De overige Nederlandse atleten, die Koblenz aan de start kwamen, deden het niet slecht. Wilma v. d. Berg de 100 meter overtuigend in 11.7 si den, waarmee zij haar naaste coi rentie, de Zuidafrikaanse Theresa Rensburg, ruim voor bleef. Rijn van den Heuvel, niet ingedeeld in de a-loop op de 400 meter, bestrafte deze „vergissing" door een b-loop in 47.7 seconden overtuigend te winnen De Rotterdammer, die zijn vorm vai vorig jaar weer te pakken schijnt te heb ben, bleef slechts eentiende seconde bo ven zijn beste seizoentijd. Moedig Geert Udding liep een moedige meter, waarin hij de Duitser Tümmler de Amerikaan Van Ruden tot 100 voor de finish kon volgen. Toen het tweetal aanzette voor een laatste aanval, moest de Drent lossen. Hij werd in 1.50.3 vierde. Bram Wassenaar won daarvoor een b-loop in 1.50.7, maar werd wegens het verlaten van de baan gediskwalificeerd. Wereldrecord op 3000 meier steeple STOCKHOLM De Fin Jouko Kuha heeft gisteravond tijdens atletiekwed strijden in Stockholm het wereldrecord 3.000 meter steeplechase verbeterd. De Fin liep de afstand in 8 min. 24,2 se conden en bleef daarmee 2,4 seconden onder het oude record, dat sinds 7 au gustus 1965 op naam staat van de Belg Gaston Roelants. Ge vreesde dag van Groesbeek NIJMEGEN Dc zonnige tweede etap pe van de 52e vierdaagse die gisteren de 16.229 gestarte deelnemers door Wychen en Beuningen voerde, heeft vier slachtoffers meer gecist dan op dc eerste wandeldag (442). Vandaag, de ge vreesde dag van Grocsbcek, zullen er ongetwijfeld meer uitvallers komen. De vermoeide wandelaars zullen dan over de heuvelachtige Zevenheuvelcnweg in Berg en Dal moeten denken aan dc Tour de France met de Col d'Aubisque en dc Tourmalel. Met frisse moed en gesteund door ent housiaste toeschouwers trok het wandel- leger van majoor buiten dienst Van Don gen door de schilderachtige omgevjng van Nijmegen. Zwaar was deze tweede dag niet, maar toch bleken de blaren- prikers voldoende werk te hebben. De zon liet niet verstek gaan en volgde de wandelkaravaan tot het eindpunt. Ais de KNWVLO 'n prijs voor origina- litiet zou instellen, dan zou deze dit jaar naar de Noorse segeant Olaf Tarald- sen gaan. De 34-jarige segeant van de medische compagnie uit Oslo toonde zich eon waardig Vikingenzoon. Vorige week kwam Taraldsen op de fiets naai de Keizer Karelstad om daar zijn 160 kilometer te komen wandelen. Met der tig kilogram bagage legde hij in zeven dagen 1600 kilometer af. Een goede trai ning voor de beenspieren maar niet voor de voeten, zei de Noorse sergeant ter wijl hij onder behandeling was bij de blarendokter. Wanneer morgenmiddag de feestelijke intocht voor hem een extra zegepraal is. stapt hij zaterdagmorgen om 4 uur weer op de fiets om weer naar Oslo terug te keren. Naast het nette militaire legioen ge ven vele individuelen een carnavalsop tocht weg. Uitgedost in de vreemdste kleding trekken zij de aandacht. Het is feest. Het mag allemaal, want de vier daagse is niet alleen een wandeltocht maar ook een soort vakantie. Het mag allemaal, als er maar stug wordt door gestapt in de Nijmeegse krachtproef. Vandaag zullen de dapperen starten in de zwaarste vierdaagsedag onder het motto: „nu ingelopen, vandaag doorbij- De Amsterdamse loco-burgemeester dr. Koets (linies) ontving gisteren te zijnen stadhuize een vertegen woordiging van de Israëlische deel nemers aan de Vierdaagse van Nijmegen. De deputatie stond onder leiding van de heer Raphael Balata (rechts), wethouder van sportzaken die uit handen van zijn Nederlandse collega een boek over Amsterdam ontving. Honkballers kansloos teaen Amerikanen o HAARLEM (ANP) Het Nederland se a-team heeft gisteravond in het Haarlemse honkbalstadion dc laatste oefenwedstrijd voor de Haarlemse honk- balweek met 913 verloren van de Ha- nau Hurricanes. De Amerikanen hadden weinig moei te met de worpen van Renooy (324), De Brouwer (314) en Ter Neuzen (618), die ieder drie innings op de heuvel stonden. Bovendien speelde de Nederlandse defensie zwak, er werden zes veldfouteri gemaakt. De Amerikaan Jordon sloeg twee homeruns en zijn ploeggenoot Brummell een. Hamilton Richardson sloeg de enige Nederlandse homerun. De inningscijfers waren: Nederland A: -3 13 Corrie Bakker benutte de rubberaan- oop bij het verspringen uitstekend. De blonde Utrechtse had een goede serie met als beste sprong 6.23 meter. Tenslot te bracht Leo de Winter het op de 200 meter tot een vierde plaats met 21.5 se conden. Doktersattest Ronnie Ray Sith, mede wereldrecord houder op de 100 meter met 9.9 secon den, besliste het eerst duel met Paul Nash, die de Amerikanen tijdens de wed strijden in Duitsland voortdurend heeft ontlopen, overtuigend ln zijn voordeel. Nash, die in Koblenz niet wilde sta--ten omdat hij zich niet fit voelde eh de or ganisatoren met een doktersattest om de tuin trachtte te leiden, werd gisteren door een Duitse arts volledig onderzocht en volkomen in staat geacht te lopen. Nash verscheen aan de start, vertrok slecht, greep halverwege de race ver twijfeld naar zijn been en deed verder geen poging Smith tegenstand te bieden. Onder luid gejoel verliet de Zuidafri kaan, die kennelijk in de psychologische oorlogsvoering van de Amerikaanse ne gersprinters ten onder is gegaan, de KOBLENZ De uttslagcrj Nadat de Fin Jouko Kult a op de 3000 meter steeplechase een wereldrecord had gevestigd, werd hij met deze prestatie geluk gewenst door de zomerkoningin van Stockholm. 100 m (b-looD): 1 Bollig (W-Dld) 12.11 9. Hilly Gankema (Ned) 12-2; 3. Lydla Mak- Discuswerpen? 1. Westermann (W-Dld) 57.96| 2. Manellu (Room) 50.56 3. Berendonk (W- lelzer. Gommers) fl.22.1 t Ned. record) ..jldGvfrlka-Nederlund (met Tineke var inderen) 6.39.5; 3. DSC Düsseldorf 7.10.2. .3: 3. riö (Chili) 10.5; 3. Asslon (W-Dld) 10.7; ,n Zyl (Zd-Afr) 11.0: 5. Nash (Zd-Afr) icblesseerd. meter: 1. Norpoth (W-Dld) 3.45.2; I. ;el stoten':' L Birienbach (W-Dld) 19.T7 m| 'ir^ter: i. Carlos (VS) 21.0; 2. Elgenherr ld) 21.13. Van Zyl (Zd-Afr) 21.4; 4. le Winter (Ned) 21.5. m a-loop: F.vans (VS) 46.7; 2. Xoenlg 1.49,7; 3. Brobcrg (Van onze paardesportmedewerker) DEN IIAAG Door het uitvallen van vier kansrijke dravers verloor de Van Heemslrabeker gisteren op Duindigt veel van zijn glans. Ook de grote favo riete Duchessc Mac was afwezig en Jan Wagenaar jr. ging nu met Zanto dc koers in. Meer dan een vierde plaats tr met de tienjarige hengst echter niet in. Winnaar werd de Amerikaanse draver Blazing Song, die, attent gereden door Jan van Dooyenweerd, tot de goede kllomctcrtijd van 1.23.6 over 2620 meter Carma was. ondanks die lange af stand, rap van start gegaan. De mer- kon zich in dit gezelschap niet lang handhaven aan de kop en na een ronde snelden Zilver Kid en El Hadie haar voorbij. Zilver Kid, 'n krachtpatser van formant, leek uitstekende vooruitzichten te hebben, want Blazing Song en El Ha- werd minder uithoudingsvermogen toegedacht dan hem. De tussensprint die Zilver Kid aan kop had gebracht, bleek echter 'n groot deel van z'n krach- te hebben gesloopt. Toen 't ernst werd, werd hij overspoeld door de con- Blaclng Song en El Hadie spurtten ge weldig en namen 't initiatief over. Van achter uit het peloton kwamen nu ook Christiaan de Wet en Zanto dringend op zetten. maar hel leidende duo had zich in een flinke voorsprong verzekerd. Desondanks waagden de achtervolgers :n poging, 'maar Zanto ging reddeloos in de benen. Hij werd weliswaar ge- t, maar het leverde hem niet meer op dan de vierde plaats, achter Or en Bar- Christiaan de Wet slaagde erin tot vlak bij de leider te komen, maar ook bij hem bleek de inspanning te groot i hij sprong door het stek. De koers over de mijl leverde een fraaie overwinning op voor amateur Ge rard v. d. Wal, die met zijn Barbarossa »n tactische koers reed. Hij liet Cereal Spencer en Brian Hanover aan kop rustig uitrazen en lanceerde pas in de laatste rechte lijn zijn winstgevende eindsprint. De koplopers capituleerden vrijwel onmiddellijk, maar Youngstar ondernam nog een wanhopige aanval. Uit de achterhoede stormde dc schim mel naar voren, maar zijn draf kon geen genade vinden in de ogen van de jury en hij werd uitgeschakeld. Daar mee was voor Barbarossa W de laat ste hindernis weggenomen cn ze ze gevierde in een kilometertijd van 1.22.7. Alhos the Saint werd tweede, gevolgd door Dakota. WASSENAAR De uitslagen van de .7, T^Dutaclnti, 3.' Fubü'la n 16.80. Dl 3.20 2.50 3.10. Md prijs 1 Ho 285.70. J Hulberts Jri 1.30.9, 2. GUI; i. Geo Volann. toto winn 3: !.70. gek 8.90, cov 5.90, trio I Hackneyprljs 29.9, 2. Klorlcun Dca?, j' Gülan- VolblocdprUs le afdeling over 1900 m: 1. Ill/.znrd (F van Deuren) 1.59 6. 2. Lady Su*l<\ 'otallsatoromzet f 283.458.50. COLIJNSPLAAT. De vissersboot Kortgene II heeft gisteren ln de Ooster- scholde het stoffelijk overschot opgevist van een jongetje. Na identificatie in Colijnsplaat bleek het do 10-jarige Emll Ullrich uit Bocholt ln West-Duitsland te zijn, die sinds 5 Juli werd vermist. Het jongetje was toen met een rubberboot afgedreven, De boot werd diezelfde dag nog gevonden. Het stoffelijk overschot werd ln Colijnsplaat geïdentificeerd door een oom en tante van het jongetje, die met hem op vakantie in Nederland

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9