tenzij er vrede komt wie gaat als eerste over de drempel? WIJ ZULLEN EEN DUBBEL VERLIES LIJDEN WIJ ZULLEN NIETS TOT STAND BRENGEN WIJ ZULLEN VERLIEZEN WAT WE BEZATEN DE LEIDSE COURANT 'wm OORLOG EN WETENSCHAP MAKEN ZKH MEESTER VAN ELKAAR Dit lange citaat ia tamelijk willekeurig geplukt uit ruim 230 bladzijden gruwe lijk, maar koel en wetenschappelijk verantwoord gebrachte lectuur. Het ci taat is ontleend aan het hoofdstuk „De strategie per rekenmachine", van de hand van professor dr. Harvey Whee ler, een van de zeer deskundige me dewerkers aan het door de Britse we tenschapsjournalist Nigel Calder sa mengestelde boek „Tenzij er vrede komt.De ondertitel van het boek luidt: „Prognose over de gevolgen van de wetenschappelijke oorlogvoering".* Een voorspelling dus, of liever een reeks voorspellingen die hier en daar inderdaad nog wat weghebben van science-fiction. En dit maakt de ontdek king dat het niettemin allemaal zeer reëel, technisch mogelijk of al aanwe zig is, des te onthutsender. De weten schappelijke oorlogvoering: het staat wel vast dat er spoedig geen andere vorm van oorlogvoering meer zal zijn, met uitzondering misschien van de guerrilla. Het feit dat de wetenschap zich mees ter heeft gemaakt van de oorlogvoe ring of misschien is het omgekeerd en heeft de aggressieve en zich voort durend zwaarder bewapenende mens de wetenschap ontvoerd naar zijn hel se laboratoria verleent aan de ver zuchting van een der medewerkers van het boek, dat „wij of de wetenschap of de oorlog zullen moeten uitbannen, om dat beide behouden niet meer mogelijk is", een dramatische betekenis. „In de komende twintig jaar zal de belangrijkste bijdrage van de computers tot de oorlogvoering niet de perfectionering van de wapens zijn maar een omwenteling in het verwerken van militaire gegevensdeze omwenteling verandert ieder incident in een crisis en dwingt tot het nemen van alle beslissingen op het hoogste niveau van verantwoordelijkheid; politieke leiders worden erdoor belast met militaire zaken en daardoor meer geneigd geweld te gebruiken. De tijd om beslissingen te nemen betreffende de reactie op vijandelijke handelingen is van dagen of uren ineengekrompen tot seconden en zal in zeker opzicht negatief worden, namelijk als de toekomstige bewegingen van de vijand volgens een betrouwbare methode kunnen worden voorspeld. Dan zal de computer doorslag gevend worden en zal de mens moeten beslissen of hij zal geloven wat het apparaat zegt, want het zal hem altijd adviseren tot de preventieve aanval." krampen, oncontroleerbare defecatie en urinelozing, zenuwtrillingen, zenuw schokken en waggelend lopen, hoofd pijn, verwarring, slaperigheid, coma, convulsies, staking van de ademhaling en de dood". Tot zover het handboek voor de Amerikaanse soldaat. De gas sen kan men binnenkrijgen via de huid. Binnen 1 2 minuten dring 'n do delijke dosis door de huid heen, maar het kan dan best één of twee uur duren eer deze gruwelijke dood eindelijk in treedt. Wie een dodelijke dosis in ademt of bijvoorbeeld via het oog bin nenkrijgt, komt er eigenlijk beter af. Zijn doodstrijd duurt slechts tien mi nuten. 0,7 mg Sarin is al dodelijk voor een volwassene, een kind kan al gedood worden door 0,1 mg. Een stad ter grootte van Parijs kan worden uitge moord door circa 250 ton Sarin te ver spreiden tot op een hoogte van vijftien meter. Dit is niet veel als men bedepkt dat de Duitsers in 1945 al 7200 ton Sa rin in voorraad hadden. 250 ton Sarin kan men vervoeren in circa 20 van de huidige bommenwerpers. Nodig Men kan zich afvragen of het nodig is de mensen opnieuw vol te stoppen met de meest afgrijselijke vernietigingsmo gelijkheden als kernwapens, vergif, gas, verspreiding op grote schaal van dodelijke ziekten, ingrepen in de klima tologische omstandigheden of het bom barderen van gaten in de ozonlaag die de aarde moet beschermen tegen de alles verzengende ultra-violette en röntgenstraling van de zon. Tegenstan ders van dit soort informatie zeggen dat het de mensen alleen maar af stompt en apathisch maakt. Als dat al mogelijk ten dele waar is, dan is dat altijd nog minder erg dan de kwaal der onwetendheid. De Nederlandse po lemoloog professor mr. B. V. A. Rö- ling schrijft daarover in een ten gelei de: „Het weghouden van de werkelijk heid omdat zij te gruwelijk is berust lijkt mij op een onderschatting van hetgeen een volk aankan. Het leidt er daarbij toe dat men In een demo cratische gemeenschap, waarin de be volking door haar representanten in het parlement mede het buitenlandse beleid bepaalt, de keuze zou willen doen steunen op onvoldoende informa tie. Het verdoezelen van de werkelijk heid die de wereld te wachten staat in geval van oorlog, zou ook betekenen dat een belangrijk motief tot construc tieve vredespolitiek niet zou tot gel ding komen". Napalm Wat hangt de wereld boven 't hoofd? Om dat enigszins te schetsen, volgen hier enkele citaten, kris-kras bijeen gegaard uit het hele boek. Om te beginnen: „Er ligt in de arse nalen van de atoommachten al vol doende explosieve kracht om het equi valent te leveren van meer dan 100 ton TNT per op aarde levend mens. Als ons TNT dicht bij een mens ontploft, betekent dat gewoonlijk zijn dood. Over honderdduizend kilo per persoon hoeven we dus niet meer te praten." „Napalm (in feite behorend tot het ar senaal van vergiften en bestaande uit benzine, verdikt door met aluminium verzeept naftaline en palmitinezuur, reeds op grote schaal gebruikt door de geallieerden in de tweede wereldoor log en later door de Amerikanen in Korea en Vietnam en doör de Fransen in Algerije. Red.) napalm dus schijnt de militairen volledig te bevre digen. zodat het waarschijnlijk ook na 1980 nog wel gebruikt zal worden, mis schien met kleine verbeteringen". Napalm werkt zo demoraliserend om dat het mensen verandert in levende fakkels, die vrijwel niet te doven zijn Gassen Het waren de Duitsers, die in de twee de wereldoorlog een „belangrijke ont dekking" deden. Zij vonden drie aan elkaar verwante zenuwgassen van zeer dodelijke kwaliteit. Zij werden Tabun, Sarin en Soman genoemd en het zijn alle drie derivaten van fosfine. Over dergelijke gassen schrijft het Ameri kaanse handboek voor de soldaat, TM 3-215: „Het proces verloopt als volgt: lopende neus, benauwdheid, gezichts stoornissen, het zich samentrekken van de pupillen, moeilijkheden met de ademhaling, kwijlen. buitensporig transpireren, braakneigingen, braken, Microbiologisch Dit soort gassen is nog maar een afde ling In het onoverzienbare arsenaal van vergiften, waarin men blaartrekkende gassen, bloedgassen, tal van psychi sche giffen (LSD, BZ e.d.) aantreft, dit alles in ongelooflijk rijke en volop in ontwikkeling zijnde sorteringen. Zo mogelijk nog verbijsterender zijn de microbiologische wapens. Onzichtbare, zwaar besmettelijke stofwolken (aero sols) kunnen hele samenlevingen ver nietigen door deze te infecteren met allerlei verschrikkelijke ziekten. Daar naast „zijn er methoden gevonden om genetische wijzigingen tot stand te brengen in bacteriné en virussen, zo dat zelfs geheel nieuwe ziekteverwek kers kunnen worden uitgedacht waar tegen 't zo goed als onmogelijk is de fensieve voorbereidingen te treffen. Bovendien zijn de technieken' voor massaproduktie van de meeste typen micro-organismen zeer ver ontwikkeld in het kader van medische onderzoe kingen en het vervaardigen van vac cins". Behalve in aerosols kan men besmet telijke agentia en toxines verspreiden door hiermee besmette insekten los te laten boven de vijandelijke steden en dorpen. De aerosols echter schijnen de meest afdoende methode te zijn. Er is menigmaal gezegd: gasten en andere chemische wapens en de micro biologische wapens zal men nooit ge bruiken. Zelfs Hitler durfde het niet in 1945, Er is een soort morele drempel waarover de mensheid niet durft heen stappen. Boemerang Maar is dat ook zo? In elk geval staat het vast dat deze wapens bestaan en opgeslagen liggen in vrijwel alle geïn dustrialiseerde landen, met inbegrip van West-Duitsland. Het is een feit dat de Amerikanen (die in 1899 als enige grote mogendheid hun steun onthielden aan een resolutie van de Internationale Vredesconferentie in Den Haag, waar in werd gezegd „zich te onthouden van de aanwending van alle projectielen die de verspreiding van verstikkende of •••oor de gezondheid schadelijke gassen ten doel hebben") in Vietnam gebruik maken van zogenaamde „oproergassen" en ontbladeringsmlddelen. In een oor log tussen partijen die beide over che mische wapens beschikken, zou het aanwenden van niet-dodelijk „oproei- gas" even gemakkelijk tot escalatie kunnen leiden als bij 't gebruik van zo genaamde tactische kernwapens waar schijnlijk het geval zal zijn in een oorlog tussen nucleaire mogendheden. Eerder dan de „morele drempel" (die overigens al meermalen ls overschre den In de eerste wereldoorlog door Duitsers en Fransen, in de Tweede We reldoorlog door Hitler in zijn gaska mers en thans door de VS in Vietnam) lijkt het tot nu toe reële gevaar van het „boemerangeffect" de oorlogvoe renden te hebben afgehouden van hel gebruik van gassen e.d. De ontwikke ling brengt met zich mee, mede ook door de geweldige schaalvergroting dei- wereldconflicten, dat er steeds meer mogelijkheden zijn om zich voor dat boemerangeffect te vrijwaren. Zolang de voorraden er zijn, zolang ze elke dag worden vergroot en aangevuld met nieuwe soorten, is er geen enkele reden om aan te nemen dat ze niet zullen worden gebruikt als de gelegen heid zich voordoet. Robots Even fascinerend als huiveringwek kend is het perspectief dat de Britse hoogleraar M. N. Thring van de Lon- dense universiteit tekent van de ro bots. Geweldige, onkwetsbare, „lopen de" robot-tanks, gewapend met een kernbom kunnen straks een samenle ving bedreigen. Het enige afweermid del zal dan een nucleaire anti-tankbom zijn. Maar zal ooit een staatshoofd be sluiten die op eigen grondgebied af te vuren, te meer nog omdat ook de la ding van de tank tot ontploffing zal komen? Een „voordeel" van deze lang zaam maar onstuitbaar voortwaggelen- de, schildpadachtige monsters is dat er voldoende tijd zal zijn voor overleg; dat dan wel zal uitlopen in de algehe le overgave van de bedreigde groep of natie. Prof. Thring waarschuwt ertegen het idee te gaan koesteren dat de mens heid veiliger zal zijn doordat robots de veldslagen verrichten. De robotwapene immers blijven algehele-vernietigings- wapens! Is dit science-fiction? Volgens prof. Thring is het dat nauwelijks. Uitbreiding Het apocalyptische arsenaal van de oorlogvoerende mens kan nog worden uitgebreid met ongekende mogelijkhe den. De geofysische oorlogvoering bij voorbeeld. Het al eerder gesignaleer de maken van gaten in de ozonlaag, klimaatbeïnvloeding, het ontketenen van natuurrampen, zelfs het doen kan telen van continenten zijn wellicht de geofysische wapenen van de toekomst. Men praat over ontwapening, maar de wapenwedloop is heviger en verder over de wereld verspreid dan ooit. Toen zijn er ook tekenen van verbetering: het kernstopverdrag en het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens (non- proliferatie). Men moet zich hierbij echter wel realiseren dat deze beide verdragen hoogstens een begin kunnen zijn en dat zij in elk geval niets afdoen aan 't dodelijke gevaar waarin de we reld verkeert. Bovendien: met de af schaffing van de kernwagens zijn w® er niet zoals dit verhaal en zeker het boek van Nigel Calder overduidelijk aantoont. Het verdwijnen van de kern- wagens opent slechts de weg voor al die verschrikkingen die men bij de hand heeft maar die „dank zij" de ge weldige overkill der kernwapens 'dat betekent, dat de kernwapenarsenalen meer mensen kunnen vernietigen dan er zijn) niet nodig zijn. Gezien de overkill van de kernbom kan men de chemische en bacteriologische wapens moeilijk effectiever noemen. Maar minstens zo gruwelijk en oneindig veel verraderlijker en „stiekemer" zijn ze wél. Ontmenselijking Een facet dat de hoop op beterschap ernstig ondermijnt is de „verontmen- selijking", een proces dat moderne psy chiaters en psychologen sinds kort he vig bezighoudt. Het verschijnsel van de verontmenselijking schijnt snel in omvang en in intensiteit toe te nemen. Over dit onderwerp schrijft de Franse psycholoog Otto Klineberg in het hoofd stuk „Wat de 'psychologen angst inboe zemt" onder meer het volgende: „Wat mij angst inboezemt en wat ik als een reële mogelijkheid zie is dat de auto matisering en robotisering van onze wa pens dit proces (de verontmenselij king. Red.) in hoge mate- zullen accen tueren; de ene vorm van verontmense lijking zal de andere versterken. Hoe verdei- wij, menselijke individueh. van ons doelgebied verwijderd zijn. des te minder zullen wij ons aantrekken van hetgeen de anderen onder onze aanval- ,Dn te lijden hebben". Om te besluiten met de samensteller van het boek, Nlgel Calder: „De som berste voorspellingen zullen in vervul ling gaan en zelfs de meest beschei den dromen voor een betere toekomst zullen worden vernietigd als de huidi ge militaire ontwikkeling en instelling zich blijven doorzetten. Wij zullen dan een dubbel verlies lijden, omdat we niets tot stand brengen van wat moge lijk was geweest terwijl wij tevens ver liezen wat we al bezaten". Tenzij er vrede komt. W. J. E. KOCK JUdaottM

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6