Wereldraad leeft op in laatste week NIEUWE KIJK OP TOETREDEN VAN ROME Beleid inzake werkloosheid paniekhulp genoemd WOENSDAG 17 JULI 1968 DE LEEDSE COURANT PAGINA 9 Mark Slade, hoofdrolspeler uit High Chapperal, met zijn gitaar waar hij al heel aardig Mark Slade met vrouw Melinda aan het werk in de binnentuin van hun nieuwe huis overweg kan. i&üü De ster uit High Chapperal met zijn eigen ster, zijn echtgenote. Miljoenen tecvcekjjkcrs zowel in Amerika als in Nederland zullen geen ai- levering van ..High Chapperal overslaan. Eén van de sterren zo niet dé ster is Mark Slade. die de rol speelt van Billy Blue Cannon. Dc wat verlegen blonde jongeman wilde eerst buik spreker worden, legde zich later toe op het tekenen van cartoons, werd „ontdekt" en is nu een goed en goedbetaald Mark Slade is kortgeleden getrouwd met de donkerharige Melinda Riccilli, en als hjj niet op de set moet zjjn is hü te vinden in hun nieuwe huis in Woodland Hills, bjj Los Angeles. Mark Slade meet op z(jn sokken 1,77 cm. woog tot voor kort 80 kilo. maar wordt sinds hU getrouwd is met een vrouw die de kookkunst tot in de perfectie beheerst, stil aan wat zwaarder. HU is een uitstekend skiër, golfer, voor wordt momenteel hard gestudeerd straks misschien ook een uitstekend gitarist. (Van UPPSALA De start van de laatste week hier in Uppsala is vrij goed geweest. Met het slechte weer is de slechte stemming vergeten. Misschien danken we dat aan de trip, die het hele congres zondag naar Stockholm heeft gemaakt: even uitblazen, even dwalen door een prachtige stad, even proeven van een welverzorgde Zweedse tafel. Het zijn kleine gebeurte nissen die wel eens grote gevolgen kunnen hebben. Of misschien ligt het eenvoudig in de orde van de natuur, dat bijeenkomsten als deze een moedige start hebben, dar een flinke inzinking krijgen en tenslotte weer fris aan de eindmeet verschijnen. In ieder geval: de assemblee leeft weer en daarmee de hoop, dat zij haar naam met ere achter die van Amsterdam, Evanston en New Delhi zal schrijven. Tegen alle verwachtingen in hebben verschillende secties een eindrapport opgesteld, dat er wezen mag. Dit geldt met name voor sectie drie, die handelt over de kwestie waar in Uppsala alles om draait, de kwestie van het ontwik kelingswerk. Het zag er eind vorige week in deze hoek maar somber uit, al les wees in de richting van een brave tekst, die wel enige aanbevelingen zou doen voor het geven van wat meer ont wikkelingshulp maar verder de bestaan de structuren onaangetast zou laten. Oorzaak hiervan was, dat het sectie- werk werd overheerst door een piente re maar kortzichtige Engelsman, een voortreffelijk ambtenaar, die zijn slech te politieke inzichten wist te verdedi- gem op een wijze, waar de anderen niet van terug hadden. Hij was met het re digeren van de tekst belast, zodat er weinig tegen zijn invloed gedaan kon worden. Toen het helemaal fout dreig de te lopen en de goede Engelsman zijn redactie reeds veilig waande, hebben enkele sectieleden, waaronder onze land genoot Harry de Lange, de koppen bij elkaar gestoken en een fikse lading dy namiet onder genoemd document ge- legt. Dit heeft wonder boven wonder ge holpen. Eind vorige week ging de zaak de lucht in en kwam de baan vrij voor een volkomen nieuwe tekst, waarin de ra dicale inizchten van prof. Parmer en prof. Thomas, beiden uit India, volle dig werden gehonoreerd. Indien Uppsa la deze tekst aanneemt, verklaart zij uitdrukkelijk, dat zij de resultaten van Genève '66 en van Beiroet '68 voor haar rekening neemt en dat zij uit beide con ferences de volle consequenties wil trekken. Ware revolutie Met grote nadruk wordt onderstreept, dat ontwikkelingshulp geen zoden aan de dijk zet, als hij niet gepaard gaat met grondige structuurhervormingen, op het internationale vlak, in de rijke landen en in de arme landen. Wat de ze laatste betreft, daar zal en ware re volutie moeten plaats hebben, die ech ter niet noodzakelijk een gewelddadige revolutie hoeft te zijn. „In landen ech ter, waar de heersende groepen andere onderdrukken, waar zij onverschillig zijn voor de wensen van het volk en proberen elke verandering met macht en geweld (onder andere met „wet en orde", die ook een vorm van geweld kunnen zijn) tegen te houden, kan de revolutie een gewelddadige vorm aan nemen. Niettemin zij wij geroepen ac tief aan de bouw van nieuwe politieke politieke instellingen deel te nemen en sociale veranderingen tot stand Ie bren gen, die verschrikkelijk hard nodig zijn". Dit is de tal, die velen van de assem blee verwacht hebben, en waaraan zij straks met graagte hun fiat zullen ge ven. Een veelzeggend feit is, dat heel de jeugddelegatie zich eenstemming achter de eindreda itie van het rapport heeft gesteld. Uppsala lijkt dus tqph nog iets te gaan worden. Toen wij vanmorgen een zegs- DRIEMAAL SCHEEPSRECHT' Surinamer weer bij rechter voor mishandeling AMSTERDAM (ANP) „Het wordt nu hoog tijd dat er een eind aan komt", vond vanmorgen de officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, bij dc rechtbank in Amsterdam, toen hij zijn requisitoir hield in de rechtszaak tegen de 29-jari- ge Surinaamse portier uit Amsterdam. J. A. IJ., die in de afgelopen vier jaar voor de derde maal terechtstond wegens mishandeling. In 1946 kreeg verdachte negen maan den gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, voor een steekpartij. Twee jaar later moest hij een geldboete betalen voor een mishandeling Van morgen eiste de officier tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaar delijk. omdat verdachte zijn voormalige vriendin H. W. T. C. enkele messteken had toegebracht. „Een eentonig ver haal, waarin geen verbetering valt te constateren", meende de officier van justitie. In de nacht van 9 april jl. bracht IJ. In een ietwat beschonken toestand een bezoek aan zijn ex-vriendin, met wie hij jaren heeft samengewoond en bij wie hij een kind heeft. De woordentwist die tij dens dit nachtelijk bezoek ontstond, werd door dc man beslecht met messteken in de linkeronder- en bovenarm en linkerzij van de publieke vrouw. De verwondin gen bleken achteraf mee te vallen, maar de officier achtte poging tot toe brenging van zwaar lichamelijk letsel bewezen. De verdediger, mr. J. A. van Waarden, dacht er geheel anders over, vooral omdat de vrouw ook niet altijd even zachtzinnig met verdachte was omgesprongen. Hij had echter nooit aangifte gedaan. Wat de rechters ervan denken zal blijken op woensdag 31 Juli, wanneer hierover uitspraak zal worden gedaan. man van de Wereldraad naar zijn me ning vroegen, zei hij dat de assemble* minstens twee definitieve resultaten zou opleveren: een krachtige uitspraak over ontwikkelingshulp en een nieuwe kijk op de mogelijkheid van een toetreden der Rooms-Katholieka Kerk. „Alles dnsü om sectie drie en om de speech van pa ter Tucci" zei hij letterlijk. „Naar die twee punten zal Uppsala geoordeeld wor den." De rest komt erbij. De rest is over enkele maanden vergeten; en hij wekte de indruk, dat die rest hem dan ook vrijwel gestolen kon worden. Roine lid Inderdaad heeft pater Tucci met zijn speech een deur geopend, die tol voor kort nog hermetisch gesloten leek te zUn. Van nu af aan moet men serieus reke ning houden met de mogelijkheid, dat bij een volgende assemblee laten w* zeggen in 1975 Rome om toelating tot dc Wereldraad zal vragen. En dat zon een oecumenisch feit van de eerste grootte zijn. In dit verband kan men zich de vraag stellen, hoe de orthodoxe Kerken, die ook in een later stadium zijn toegetreden, zich momenteel in de Wereldraad voe len. Persoonlijk krijgen wij de Indruk, dat zij door hun gebrekkige talen kennis, door hun gebondenheid aan de politieke situatie in hun verschillende landen en door hun sterk van het pro testantisme afwijkende traditie nog altijd een groep apart vormen en nog altijd niet In het grote geheel zijn ge ïntegreerd. Deskundigen, die de Wereldraad beter kennen dan wij, onderschrijven de juist heid van deze waarneming maar voegen er meteen aan toe, dat er sinds New Delhi grote vorderingen in de richting van de integratie zijn gemaakt. In de meer theologisch gekleurde secties (over het zendingswerk, over de liturgie, over de katholiciteit van de Kerk) hebben de orthodoxen flink aan dc debatten mee gedaan en een behoorlijk aandeel tot de redactie der teksten geleverd. Middenpositie Het is niet gemakkelijk de orthodox* Kerken precies te situeren. In grote lij nen kan men zeggen, dat de Wereldraad in theologisch opzicht drie stromingen laat Eien. De reformatorische theologie verzamelt zich rond twee polen: een rechts-orthodoxe en moderne, nieuw-the- ologische pool. Het wordt gaandeweg duidelijk, dat de laatste een sterker aan trekkingskracht bezit dan de eerste. De orthodoxen nemen een heel eigenaardige middenpositie in. Op theologisch gebied trekken zij naar rechts, op praktisch ge bied trekken zij naar links: als wij deze grove aanduidingen tenminste mogen gebruiken. Dit komt zeer sterk tot uiting in de interventies van aartsbisschop Ni- kodiem. H(J wil om maar een voorbeeld te noemen van een principiële dialoog met het murxisme niet weten, omdat zulks voor een gelovig mens onaan vaardbaar zou zUn. Maar hU Is bereid om alle progressieve voorstellen op so ciaal, economisch of politiek gebied te ondersteunen. Principieel rechts, prak tisch links, zo wordt de houding van do orthodoxen door Insiders gekarakteri seerd. Enigszins oppervlakkig misschien maar wel een kernachtige schets van d« feitelijke situatie. Uiteraard ls over de plaats, die de Katholieke Kerk, mocht zij ooit tot do Wereldraad toetreden, binnen dit orgaan zou gaan innemen, nog geen zinnig woord te zeggen. Wel kan men rustig voorspel len, dat een dergelijke gebeurtenis van doorslaggevende betekenis zou zijn. En dat de kaarten duchtig opnieuw geschud zouden worden. VECiHKL (ANP) Burgemeester J. P. Schreven van Veghel heeft op een persconferentie ln twijfel getrokken of cr in ons land wel sprake is van een dui delijk harmonisch werkgelegenheidsbe leid. „Nationaal gesproken", aldus bur gemeester Schreven, „heb ik de Indruk dat er eerder sprake is van een panie kerig soort cerste-hulpverlenlng dan van een weldoordacht beleid, waarbij al le belangen aan hun trekken komen. Natuurlijk is het belangrijk dat als de mijnindustrie gaat verdwijnen en als bijvoorbeeld de Tilhurgse wolindustric aan een grondige sanering toe is, er maatregelen worden getroffen. Maar rechtvaardigt dit, dat de aandacht voor de werkelijke aanwezige structurele werkgelegenheidsproblemen In ander* landsdelen, met name in Brabant, ver slapt?". Er wordt op depnrtemcntaul niveau gestudeerd op een nieuw stimulerend regionaal industrialisatiebeleid, dat 1 januari 1969 moet Ingaan. „Hogere in stanties zeggen", aldus Veghels burge meester, „dat het werkgelegenheidsbe leid op gemeentelijk niveau door ge meentelijke activiteiten gestalte krijgt. De gp'~ ntebesturen worden echter in hef overleg over het nieuwe beleid ge woon niet betrokken. Veghel ervaart, dat op ongrijpbaar niveau belangrijk* beslissingen worden voorbereid van es sentieel gemeentelijk belang, volgens een door de betrokken gemeente niet gekende procedure". Mark Slade eet graag en dikwijls. Het feit dat zijn vrouw Vroeger heeft Mark Slade 20 uitstekend kan koken, is niet vreemd aan een langzame fletoie htstoename. veel cartoons getekend, nu houdt hij zich er nog mee bezig, maar dan als liefhebberij.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9