De man met de viltstift Ontvoerster wilde kind op zicht Twee jaar joeg politie op: NOG MEER GRAFSCHENNERS? SASKIA MET LEUGENS LOSGEPRAAT v awonuma* Belgische vrouw in arrest Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Leiders van Biafra willen nu praten Vrouw graf schenner overtuigd van onschuld zonderling Verdachte Hans gezien bij zwarte mis GETUIGE KLOPTE AAN CELDEUR WOENSDAG 17 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een ot WERL Een van de macaberste zaken uit de geschiedenis van de Nederlandse criminologie nadert met de arrestatie van Hans van H. waar schijnlijk zijn ontknoping: de zaak van de graf- schcnnei of de zaak van de „demon met de vilt stift". De 47-jarige Hans van H. zou volgens de politie bekend hebben de grafschenner te zijn op wie honderden rechercheurs bijna twee jaar jacht hebben gemaakt. Hij is inmiddels uitgeleverd aan de Belgische justitie. Bijna twee jaar heeft de graf schenner in Zuid-Nederland, Noord-België en West- Duitsland huisgehouden. In die tijd pleegde hij bijna tweehonderd kerk- en grafschennissen. Hij richtte naar schatting voor driekwart miljoen schade aan. Een speciaal team van tien rechercheurs en een aantal andere specialisten zijn voortdurend m touw geweest om te achterhalen wat voor een man de grafschenner kon zijn. Wat bezielde de man, die ruim 6000 families schokten met oproepen tot satan, neergeschreven met de berucht geworden blauwe viltstift? Het antwoord op die vraag is nog niet gegeven. Wel heeft het politieonderzoek, dat de staat miljoenen guldens heeft gekost, een vaag Inzicht ln het karakter van de grafschenner gekregen. Deskundigen zijn het erover eens, dat de grafschenner „gek" was op getallen en hoge cijfers. Deskundigen hebben ook herhaaldelijk Jaten weten, dat de dader een grafoloog moest zijn, dat hij een bij vlagen behoorlijke intelligentie moet hebben, dat hij tussen de dertig en zestig jaar oud moest zijn, dat hij weer bij vlagen bijzonder sterk moest zijn. Anderen stelden daartegenover dat hij jong moest zijn, dat hij een ontsnapte psychopaat was- dat hij een uitgetreden geestelijke was, dat het een erg ijdel De politieautoriteiten konden slechts door hard werken «a systematisch speuren pogen dit unieke probleem in de geschiedenis van de criminologie op te lossen. Daarvoor werd een speciale ploeg samengesteld onder leiding van de Weertse hoofdinspecteur van politie ,mr. Th. van Osta. Deze ploeg bestond uit tien rechercheurs en een aantal mensen voor het administratieve werk. In Duitsland en België gebeurde hetzelfde. Door alles, maar dan ook alles te noteren en «m kaart fe brengen, werd het aantal mogelijke verdachten langzaamaan kleiner. De laatste twee jaar .werden ruim veertienhonderd personen geschaduwd. ,Tot voor kort bleven daarbij nog steeds taohfig serieuze kandidaten over. Het is echter in het geheel geen uitgemaakte zaak. dat Van H, de enige grafschenner van de geruchtmakende serie is. De grafologen zijn het erover eens, dat de schrifttekens waarin de grafschenner zijn satansleuzen neerkladde van een persoon moeten zijn. De politie sluit de mogelijkheid echter niet uit, dat toch een tweede man in een deel van de serie heeft meegedaan, wellicht op eigen houtje. Er zijn recente getuigen verklaringen uit België, die spreken van twee jonge mannen, die enkele keren in de buurt van geschonden kerken en begraafplaatsen gezien zijn. Maanden geleden al zei mr. Van Osta, dat alles van de grafschenner bekend was behalve zijn identiteit. Zijn schoenmaat was 43 en op een van de grafzerken was met behulp van infrarood licht een wat vage vingerafdruk gevonden, die vermoedelijk van de graf- tschenner afkomstig was. Verder wist de politie echter niet zoveel. De uitlating van de heer Van Osta moet waarschijnlijk worden gezien tegen de achtergrond van een psychologisch systeem om de dader tot driestere daden en zodoende tot meer onvoorzichtigheid te ver leiden. Duizenden uren De grafschenner genoot bij zijn speurders een zekere faam om de trefzekerheid en voorzichtigheid waarmee hij te werk ging. Duizenden uren hebben mensen gepost bij kerken en begraafplaatsen, maar de grafschenner werd op die plaatsen niet gezien. Maandenlang werden drukke verkeersknooppunten in zijn werkgebied 's avonds en 's nachts scherp bewaakt en werden alle autonummers genoteerd. De dader bleef steeds op de hoogte van z(jn „prestaties" „tVeerts Ostaatje, wü vieren feest: dit is de honderd en van het onderzoek dat naar hem werd uitgevoerd, vijftigste schending: op naar de tweehonderd vijftigste, in Parijs, Wenen, Hamburg, Kopenhagen, Barcelona of hier? Tc) maar goed, tot nu toe kunnen jullie niet tellen. Groeten aan Van Osta. Satan is onze goed, Satan heil: god. Satan zij geloofd en geprezen: komedianten", schreef hij op 7 november 1967 in Houthallen. „Bedankt voor de verscherpte bewaking. Satan is nog altijd onze god. De Kerk gaat verdwijnen, zei Satan", kon men onder andere lezen op 28 december 1966 in Geleen. Onschuldig „Ik ben ervan overtuigd, dat mijn man onschuldig is en ik kan dat bewijzen ook", aldus mevrouw Van H., echtgenote van Hans van H. Een van deze bewijzen ziet mevrouw Van H. in het feit, dat haar man verleden week donderdag met kennissen een uitstapje maakte naar het Teutoburgerwoud. Op die dag werd de graf schenner op twee plaatsen in Brussel gesignaleerd. Volgens mevrouw Van H. kan haar man het afgelopen jaar niet als grafschenner actief zijn geweest, omdat hij in die tijd met uitzondering van enkele korte onder brekingen in Werl verbleef. Mevrouw Van H., die onderwijzeres is aan de school van de Belgische kazerne te Werl, toonde zich gisteren zeer verontwaardigd over de wijze waarop de Belgische politie haar man heeft trachten te arresteren. „Dat leek meer op mensenroof. Wij hebben via het Nederlandse consulaat te Dortmund de tussenkomst van de Duitse politie moeten inroepen. De Duitsers, die zeer correct waren, hebben mijn man tenslotte gearresteerd". Hans van H. is een bekeerling. Hij werd in 1921 in Utrecht gedoopt en wilde helemaal volgens het evan gelie leven. In de loop der jaren koos hij voor een streng orthodoxe richting. Hij wilde daarom ook de Paus niet erkennen. In zijn huis te Hasselt had hij op verzoek van een orthodox priester uit Brussel een kapelletje ingericht. Daar kwam de priester soms diensten houden. Van H. en de onderwijzeres leerden elkaar kennen in Tongerloo waar belden werkzaam waren bjj de Oostpriesterhulp. Mevrouw Van H. geeft toe dat haar man zich soms zonderling gedroeg. „Hij liep vaak in vrouwenkleren. Ik vond dat goed omdat ik zag, dat dit voor zijn gezond heid bevorderlijk was. Mijn man is zenuwpatiënt. Hij gaf niks om menselijk opzicht en liep daarom in de kleren waar hij zin in had. Hij komt namelijk uit een artistieke familie". Ook wist mevrouw Van H., dat haar man veel viltstiften kocht. „Die waren voor de kinderen'\ vertelde zij. Andere redenen waarom de onderwijzeres in de ouschuld van haar man gelooft zijn: „Hij was zo tenger, hij kon echt geen grafstenen omver duwen. En anti-joodse leuzen schrijven? Dat zeer zeker niet. Hij was juist een vriend van de joden. In de oorlog hebben bij zijn ouders twee joodse families ondergedoken gezeten." i met de viltstift" zyn werk deed. HEERLEN (ANP) De Bel gische opsporingsbrigade, die is belast met 't onderzoek naar de graf schenderij en, houdt rekening met de mogelijkheid dat niet al leen Hans v. H., maar ook een of meer andere onbekenden graven en kerken hebben geschonden. Opperwachtmeester H. Moonen uit Hasselt die het onderzoek leidt, zei vandaag dat hij on danks de arrestatie van Hans van H., nog een hele lijst met verdachten moest afwerken. Een van hen zou een Maastrichte naar zjjn. aangemerkt als mogelijke graf schenner, nadat hij deel had ge- der, kreeg later enkele foto's te kenkruisen zien van de „zwarte mis"-bijeen- schilderd. komst, waarop ook de Maas leuzen te zijn be te doen. De arrestant zou zich aan 52 gevallen van grafschen ding en beschadiging van kerke- trichtenaar inderdaad de door het gezinsinkomen verdient door „zwarte mis" in Maastricht. Hier bij zou de man onder meer met de een viltstift tekeningen hebben onbekenden gemaakt, die hij later heeft ver brand. Een inwoner van Turn hout die vorige week een ont moeting had met de grafschen- trichtenaar stond afgebeeld. Zijn taire autoriteiten overgegeven op lijk eigendom hebben schuldig gemaakt in Nederland, 52 maal in België en 10 maal in Duits land. Volgens het Belgisch recht zou hij voor elk van deze delicten tot een jaar kunnen worden ver oordeeld. Van H. kan niet meer Nederlands recht worden hem geziene grafschender les te geven op zogenaamde omdat hij er niet helemaal zeker kinderen van Belgische militai- De bewuste avond zag ren ln Duitsland. Hij werd gis- Turnhout twee teravond om zes uur aangehou- bij de pa- den en de Belgen hadden daarna hen klom 24 r naast de kerk. of zij wel of niet zelf tot be te beslissen veroordeeld als hij eenmaal rochiekerk. Een Nadat beide mannen verdwenen rechtïng van Van H. wilden tueel militair gerechtshof) te- waren bleek het altaar met ha- overgaan. Zij hebben beslist dit recht heeft gestaan. Belgisch gerechtshof (even- (Van onze correspondent) ZUNDERT. „Als jij een kind hebt van mijn zoon, laat het me dan eerst eens zien. Eerder mag je niet met mijn zoon trouwen". Dit heeft elf dagen geleden de a.s. schoonvader van het 17-jarige Belgische meisje M. Houtmeyer uit Averboden bij Antwerpen, ge zegd. Hij was tegen de verkering van zijn zoon met dit meisje, maar was bereid toe te stemmen in een huwelijk als er al een kind was, hetgeen het meisje beweerde. Uit blinde liefde besloot de jonge vrouw hem een kind te tonen. Het ge volg hiervan is geweest, dat maandag middag de zes maanden oude Saskia van Ostaayen uit Zundert door haar werd ontvoerd. Dank zij een tip van de Zun- dertse taxichauffeur Jef van der Kloot (65), die het vermissingsnieuws in de krant las, wist de politie toch nog bij zonder snel de zaak op te lossen. De ontvoerster werd met de kerngezonde baby in Breda aangetroffen ln het huis van de niets vermoedende a.s. schoon ouders, waar ze is aangehouden. Hoewel het Belgische meisje mevrouw Van Ostaayen (22) nog nooit heeft gezien, is ze door verschillende informatieve praatjes met buurtbewoonsters en ken nissen van het echtpaar op de hoogte gekomen van allerlei privé-bijzonder- heden. Tot zelfs de geboortedatum van de baby toe. Al pratend heeft de jonge Belgische vrouw, die in de Kongo is geboren, haar ene leugen met de andere moeten stoppen. Bij de buurvrouw van de moeder van Saskia, waar Saskia tijde lijk was ondergebracht, omdat de moeder aardbeien plukte, deed ze uit de doeken dat ze haar oude vriendin kwam opzoe ken. De buurvrouw vertelde waar de moeder van Saskia te bereiken was. Het Belgische meisje zou naar haar toe gaan. Zij deed dit uiteraard echter niet, maar besprak een taxi, die haar naar Breda zou kunnen rijden. Ze sprak taxichauf- 'eur Van der Kloot aan, die haar be loofde op de Markt klaar te zullen staan. Later terug bij de buurvrouw fanta seerde de ontvoerster: „Ik heb Margriet gesproken. Ik neem Saskia even mee. Ik ga een jurkje voor haar kopen". Niets vermoedend stond de vrouw het kind af. Zogenaamd ter geruststelling liet ze haar Het moment waarop districts rechercheur can de rijkspolitie J. Groot (rechts) het kind komt terugbrengen. Links: de heer Ostaayenin liet midden zijn vrouw. adres achter op de rand van een krant. In de moeilijkste faze van de ontvoe ring liet het meisje de kinderwagen snel achter. Ze nam het kindje in een deken de taxi-chauffeur. Ook daar verzon eer een opmerkelijk verhaal, met de vreemdste bijzonderheden. Een de tail daaruit kan een kern van waarheid bevatten. Zij zei: „Ik ben mijn kind we- ophalen bij de zusterkens ln Brus sel". Luitenant B. A. Lutken van de rijks politie district Breda zei gisteravond hierover: „We hebben steeds meer redenen om aan te nemen, dat ze inder daad zelf ook een kind heeft Omdat i« echter vaak niet de waarheid spreekt, moeten we allen nagaan, een tijdrovend karwei. Het is best mogelijk, dat ze in derdaad naar Brussel is geweest, maar dat ze het kind niet heeft meegekregen". Maandagmiddag kwamen „moeder en zogenaamd kind" bij de a.s. schoon ouders aan. „Nu moesten we haar wel geloven en wilden we haar en het kind graag in huis nemen", zei de verbolgen a.s. schoonmoeder. Voordat het kindje er gisteren weer werd weggehaald, was al een ledikantje, een wandelwagen en wat speelgoed gekocht voor het „eerste kleinkind". Bloemkweker Jan van Ginnenken deel de de politie mee, dat in de nacht van zondag op maandag een jonge vrouw „ze ziet eruit als iemand van 24" bij hem in de schuur had geslapen. Ze was nog slapend gezien in een bushalte. Luitenant Lutken aprak llge zaak". Tijdens de verhoren is het meisje rustiger geworden. Ze spreekt naar zijn idee niet meer in verdichtsels. Het meisje heeft sinds augustus vorig jaar verkering met de Bredase jongen (20). Haar ouders leven gescheiden. Het grootste gedeelte van de tussenliggende maanden was ze opgenomen in het ge zin in Breda. Het meisje had het kind ook al een naam gegeven, Marineke. De mensen, die zichzelf grootouders en vader waan den, speelden met het kind alsof het van henzelf was. Onthutst vertelde het ouderpaar: „Als ze werkelijk een kind heeft, mag ze trou wen met onze zoon. Ze hielden van el kaar. Daar moet je niet tussenkomen. Maar bij ons komt ze er niet meer in". De verhoren duren voort AMSTERDAM (ANP) Het heeft wei- nog gescheeld of een getuige voor het gerechtshof in Amsterdam zou ln de cel zijn beland wegens meineed. Het betrof de 26-jarige dekknecht Henk de G. uit Muiderberg, die, opgeroepen door de verdediging, tijdens het verhoor in de mishandelingszaak tegen zijn 22-jarige broer Robert, volslagen andere verkla ringen aflegde dan destijds voor de rech- ter-commissaris. Ook toen hij door de procureur-generaal, mr. J. H. Kemper er op was gewezen welk risico hij liep indien hij bij zijn nieuwe verklaring bleef, zei de getuige nu niet te liegen. „Hebt u werk", vroeg mr. Kemper, die er na het bevestigende antwoord van de man voor het hekje aan toevoegde „dat is dan jammer, want u gaat het schuur- De nieuwe verklaring van de dek knecht werd door de griffier opgeschre ven, waarna De G. nogmaals zei dit als de waarheid te beschouwen. De presi dent van het hof, mr. D. Giltay Beth, liet hem echter nog niet tekenen. „Ik geef u nog de gelegenheid om alles weer terug te nemen", zo zei hij en hij schors te de zitting om de aan de celdeur klop pende getuige in staat te stellen zich te beraden. Na de terugkeer van het hof bleek de man zich inderdaad te hebben bedacht. Hij trok alles weer in en kon later als een vrij man de rechtzaal ver- Geroofde partij gin terecht LONDEN (Rtr) Rovers die zich gistermorgen in Londen van een partij gin ter waarde van 600.000 gulden luid den meester gemaakt, hebben de buit achtergelaten zonder er ook maar een druppel van te hebben gebruikt. Twee vrachtauto's, geladen met 25.000 voor de export naar de Verenigde Sta ten bestemde flessen gin, werden onder weg van de distilleerderij naar de haven ingesloten door twee auto's. De inzitten den daarvan overmeesterden de be stuurders en stopten deze in een der auto's, waarna zij zich met de vracht auto's uit de voeten maakten. De gekne velde chauffeurs werden anderhalf uur later ontdekt. Zes uur na opening van de jacht op de rovers werden beide vrachtauto's on beheerd aangetroffen in het noorden van Londen, op ongeveer 10 kilometer van de plaats van de roofovervaL (ADVERTENTIE) Vier middelen In één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen t De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Uitnodiging uit Niger aanvaard NIAMEY (Reuter) De commissie voor Nigeria van de organisatie van Afri kaanse eenheid (OAE) heeft de Biafraan- se leider, luit.-kolonel Ojockwoe, uit genodigd naar Niamey, de hoofdstad van Niger, te komen voor een gesprek. OJoekwoe heeft toegezegd een afgezant te sturen. De uitnodiging was onderte kend door keizer Halle Selassie van Ethi opië, de voorzitter van de commissie. Verklaard wordt dat het gesprek tot doel heeft „gezamenlijk en zo snel mo gelijk een bevredigende Afrikaanse op lossing te vinden voor de ernstige Ni- geriaanse crisis". De leider van federaal Nigeria, gene- raul Gowon, verklaarde gisteren tegen over de commissie, waarin zes staats hoofden zitting hebben, dat hij bereid was een buitenlandse waarnemersmacht te accepteren, maar pas nadat de strijd gestaakt. Als de afgescheidenen weigerden naar de conferentietafel te ko- i, bleef de federale troepen geen an dere keus dan verder op te rukken. Een buitenlandse waarnemersmacht kon uit- lullend op uitnodiging van de federale Besprekingen over Sabah afgebroken BANGKOK (Rtr) Maleliic en dc Philippijnen hebben na vier weken hun besprekingen over de rechten op de staat Sabah in Noord-Borneo afgebro ken. De Maleisische afgevaardigden ver lieten gisteren de conferentiezaal in Bangkok met de mededeling dat <-r „niets meer te bepraten viel". De Philip- pijnse onderhandelaars bleven nog drie minuten zitten om hun bereidheid tot voortzetting van het gesprek te tonen. Het betwiste gebied maakt deel uit van de Maleisische federatie, maar de Philippijnen beweren dat zij het in 1878 uitgeleend hebben aan een Britse maat schappij. Volgens Maleisië hebben de Philippijnen Sabah Indertijd afgestaan. regering naar Nigeria komen en de le den ervan zouden uit bevriende landen moeten komen. Zij konden dan „het her stel van het federale gezag in de door de rebellen bezet gehouden gebieden ga deslaan" en zich vergewissen van het feit dat de federale troepen Biafra niet waren binnengedrongen om de Ibo's uit te moorden. De generaal zei dat zijn re gering gekant bleef tegen een staakt-het- vuren zonder dat Biafra zich ergens toe verplichtte. Dat zou de afgescheidenen alleen maar tijd geven om zich te her groeperen, te herbewapenen en diplo matieke winst te behalen. Zo'n maatre gel zou tevens de weg openen naar in ternationaal gekonkel. Gowon verklaarde dat hij elke initiatief van de OAE dat Nigeria vrede en eenheid brengt, zal toejuichen. Braziliaanse priesters willen gekozen bisseliop RIO DE JANEIRO (AFP) Op de negende conferentie van het Braziliaan se episcopaat is een door 350 Braziliaan se priesters getekend document inge diend, waarin een „echte en grondige hervorming" van de structuur van de Kerk wordt geëist. De 350 willen ondermeer dat de bis schoppen rechtstreeks gekozen worden in hun eigen diocees, dat gehuwde man nen lot priester kunnen worden gewijd, dat de priesters het recht krijgen om ln het huwelijk te treden zonder hun ambt te moeten opgeven, dat de priesters de mogelijkheid krijgen om een beroep uit te oefenen en dat hun het recht wordt verleend om op diocesaan, regionaal en landelijk niveau vakbonden te stichten. Voorts willen zij dat alle kerkelijke func ties een tijdelijk karakter krijgen. Het document is de vorige week in Volta Redonda in de Braziliaanse staut Rio de Janeiro opgesteld tijdens een bij eenkomst van priesters uit de staten Guanabara, Sao Paulo, Rlo de Janeiro en Parana.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7