Het Zwanburgerplan van Warmond Rapport van Prov. Planologische Commissie aan G.S. 187 Reclamanten Dames van kampioen in Golfbrekers 3e klas KNZB Prof. Woodbury (VS) buitengewoon hoogleraar Leidse Universiteit Kampbelevenissen van VNL- en SVLV-pupillen PAGINA DE LEIDSE COURANT De Provinciale Planologische Commissie In Zuid-Holland heeft aan het College van Ge deputeerde Staten rapport uitgebracht over door 187 reclamanten ingediende bezwaren tegen het Warmondse bestemmingsplan „Zwanburg", dat destijds zoveel stof heeft doen opwaaien. Hoewel een aantal bezwaar den hun verweer niet tijdig of niet bij de juiste instantie hebben ingediend (en der halve formeel niet ontvankelijk kunnen wor den verklaard) acht de commissie het toch gewenst deze bezwaren ambtshalve in over weging te nemen. De ingediende bezwaren zyn in drie ca- tegoriën te onderscheiden, t.w.: 1. bezwaren gericht tegen de karakterver andering van de Zwanburgerpolder en de aantasting van het dorpskarakter van Warmond 2. bezwaren tegen de oeververbinding over de Leede, tegen wijziging van vaarwegen en uitbreiding van de jachthavencapaci teit en tegen de geprojecteerde woonboten- haven; S. overige bezwaren. Enkele bezwaarschriften, aldus rappor teurs, bevatten bovendien suggesties voor alternatieve mogelijkheden. Tot categorie 1 behoren op de eerste plaats de bezwaren inzake de aantasting van de creatieve waarde van het gebied. Over het algemeen zjjn deze reclamanten van oordeel, dat door de ge projecteerde bebouwing het landschapsschoon en het uitzicht, zowel van de plassen af op War mond als omgekeerd zullen worden aangetast. Ver ve lullende bezwaren wijzen er op, dat juist door i de wijdsheid van de polder een landschappelijke ruimte aanwezig is van bijzondere waarde. Deze ruimte wordt afgesloten door de Groote Sloot, de Leede en de Hofleede, met daarachter het boomrijke dorp. Uitbreiding van de bebouwing over de Leede zal h.i. een ontoelaatbare afbrok keling van die ruimte betekenen. Voorzieningen voor massa-recreatie en amusement zullen in elk geval een andere plaats dienen te verkrijgen en niet in het onderhavige natuurgebied. In dit ver band wordt wel gewezen op de situatie op het Kaageiland en-of op die te Loosdrecht. De naar het oordeel van reclamanten aldaar gemaakte ernstige fouten mogen in de Zwanburgerpolder niet worden herhaald. Met betrekking tot de aantasting van de flora en de fauna wordt er voornamelijk op gewezen, dat de Zwanburgerpolder een broedgebied is voor een groot aantal weidevogels waaronder de zo zeldzame kemphaan en de grutto en voorts een pleisterplaats is van talloze trekvogels. Aantasting dorpskarakter De reclamanten, die bezwaren aanvoeren tegen de aantasting van het dorpskarakter, gronden hun bezwaar over het algemeen op het feit, dat h.i. de in de Zwanburgerpolder ontworpen woonwijk le massaal en de groots van opzet is en daardoor niet past bij het dorpskarakter van Warmond. Voorts ook omdat de nieuwe wijk niet voldoende op de huidige dorpskern is georiënteerd. Over het algemeen acht men de splitsing van Warmond twee woonkernen ongewenst, waarbij men er op wijst, dat de in de bestaande kern gevestigde middenstand van de nieuw te vestigen winkels en andere bedrijven schade zal ondervinden. Betwijfeld wordt ook of een zó grote uitbreiding van de bebouwing nodig zal zijn voor de huis vesting van de eigen bevolking van Warmond. De noodzakelijk te bouwen woningen zouden naar het inzicht van reclamanten elders kunnen ver rijzen, b.v. op de terreinen van het voormalige of aansluitend aan het plan Endepoel. Oeververbinding De bezwaren, welke naar hun aard tot de tweede categorie behoren zijn de volgende: Door de oeververbinding over de Leede zal de scheepvaart ernstig gehinderd worden. Men acht het zelfs niet uitgesloten, dat een oeververbinding door middel van een dam zal worden gerealiseerd. Hierdoor zullen de bestaande havens worden ge ïsoleerd. Vele reclamanten richten zich tegen de gepro jecteerde woonbotenhaven. Zij achten de in het plan daarvoor aangewezen plaats te geïsoleerd gelegen, terwijl bovendien een grote concentratie van woonschepen naar hun mening in strijd is met de belangen van de eigenaren dezer schepen met betrekking tot keuze van vestiging (windrichting, zonnestand en omringend landschap). Een der bezwaarden voert bovendien aan, dat de woonbotenhaven is geprojecteerd achter en in het terrein van zijn sinds 1924 aldaar gevestigd baggerbedrijf. Het bedrijfsterrein zal volgens het plan tot minder dan de helft worden teruggebracht, hetgeen voor een goede bedrijfsvoering onduldbaar is. Opslag van voorraden en gereedschappen zal niet meer mogelijk zijn. Verplaatsing van het bedrijf acht reclamant vrijwel niet uitvoerbaar. Verbreding van de Leede Tegen de verbreding van de Leede werden o.m. bezwaren ingebracht door eigenaars van de aan liggende gronden. Men acht het niet logisch, dat de Leede wordt verbreed en tegelijkertijd op twee plaatsen wordt afgegrendeld, t.w. door de nieuw ontworpen oeververbinding en bij de molen van Kozijn. Ernstige hinder wordt ook verwacht van speed boten en andere snelvarende schepen. Men wijst er voorts op, dat het jachthaven-areaal sterker wordt vergroot dan het waterareaal, waardoor verdere overbevolking van de plassen dreigt te ontstaan. Overige bezwaren (categorie 3) handelen onder meer over onvoldoende afweging van belangen en voorts over de „onduidelijkheid van het plan". Verweer van b. en w. en de raad Bij de vaststelling van het plan door de raad (4 okt. 1967) is reeds uitvoerig ingegaan op de bezwaren die bij b. en w. en de raad waren inge komen. De overwegingen, die de raad van War- monod daarbij te berde bracht, zijn kort samen gevat de volgende: De uitzichtmogel(jkheden op de plassen worden naar de mening van de raad verveelvoudigd. Thans is het slechts op een enkele plaats mogelijk zich aan de rand van het open landschap op open baar terrein op te houden. Ten aanzien van de aantasting van de flora en fauna overwoog de raad, dat in dit opzicht welis waar enig verlies te verwachten valt, doch dat de polder niet uniek is als specimen van het land schapstype, noch wat flora en fauna betreft in het Kagerplassengebied. Het resterende agrarische deel van deze polder zal zijn karakter behouden. Met betrekking tot de bezwaren tegen de schei ding van de woongemeenschap in twee delen door een brug verbonden overwoog de raad, - dat het niet gaat om een min of meer afgeronde wijk, doch om slechts een 450-tal woningen, die op zichzelf geen zelfstandig deel van de woon gemeenschap vormen. Het ligt in geen geval in de bedoeling een brug over de Groote Sloot te bouwen omdat zulk een brug het noodzakelijk verschil in karakter tussen het geprojetceerde recreatiegebied en de Broek en Simontjespolder teniet zou doen. Dure gronden Bebouwing ten westen van de dorpskom zou moeten plaatsvinden op zeer dure en moeilijk te verwerven gronden. Een dorpsuitbreiding ten zui den van de Groote Sloot zou niet alleen uitdruk kelijk in strijd zijn met het streekplan Rijnstreek- West, doch bovendien grote moeilijkheden op leveren bij het verkrijgen van een goede aanslui ting aan de bestaande dorpsstructuur. De raad meende dan ook dat er geen aanvaardbaar alter natief gesteld kan worden tegenover het voor gestelde bebouwingsplan in de Zwanburgerpolder. Woonbotenhaven Ten aanzien van door woonboot-bewoners tegen de geprojecteerde woonbotenhaven aangevoerde be zwaren overwoog de raad, dat het plan uitsluitend de plaats van zulk een haven aanwijst. Verplaat sing van woonboten daarheen wordt niet in het bestemmingsplan geregeld. Verwacht mag even wel worden dat verplaatsing door de „waterbehe- rende instanties" met kracht zal worden bevor derd. Eisen van milieu-hygiène maakt naar het oordeel van de raad de geprojecteerde jachthaven noodzakelijk. Gezien het bestaande tekort aan jachthavens rond het gebied van de Kagerplasscn verwacht de raad niet, dat het stichten van nieuwe jacht havens zal leiden tot enigerlei schade voor de bestaande. Standpunt planologische commissie Rapporteurs voegen aan de boven opgesomde overwegingen van b. en w. en raad van Warmond nog toe, dat de rapporteurs zich over het alge meen genomen met die overweging kunnen ver enigen. Bjj de huidige en toekomstige ontwikkeling van het deel van de randstad, waartoe Warmond behoort, zal naar hun mening aan de karakter verandering van de Zwanburgerpolder niet zijn te ontkomen. Grote veranderingen in het land schapsbeeld zullen optreden tengevolge van de hoge bebouwing, welke in de nabijgelegen Leldse me- renwijk zal worden opgericht. Dat bij uitvoering van het plan een groot deel van de flora' en fauna van de Zwanburgerpolder zal worden aangetast, ontkennen rapporteurs niet. Zij zijn evenwel met het gemeentebestuur van mening dat het geen uniek landschap is. Een ongerepte ontwikkeling van flora en fauna zal bovendien mogeiyk blijven op vele andere op korte afstand gelegen eilanden en omringende polders. De plaats voor de nieuwe woonbotenhaven ach ten rapporteurs goed gekozen. De financiële be langen van het baggerbedrijf Schoonboom en v. d. Gevel zijn naar het inzicht van rapporteurs vol doende verzekerd. De belangen, die door aanleg van de Zwanburgerpolderplas worden geschaad we gen naar het oordeel van rapporteurs niet op tegen het belang van de verbeterde bevaarbaarheid der desbetreffende wateren, van de zandwinning en van het verhoogde landschappelijk aanzien, dat zal worden bereikt. Besluit „Tenslotte zijn w(j van oordeel, dat uit de „stukken blijkt, dat b(j de voorbereiding zowel „als bij de vasttelling van het onderhavige plan „alle daarby betrokken belangen voldoende zijn „afgewogen en dat het plan, gelet op de strek- „klng daarvan, te weten het In afwachting van „nadere detaillering vastleggen van globale be stemmingen, voldoende duidelijk Is. „Wy achten de by Uw college ingediende be swaren mitsdien ongegrond". HATTRICK COBY HOOGENBOOM Door een hattrick van Coby Hoogen- boom zyn de dames van de Leidse Golf brekers kampioen van de 3e klasse van de KNZB geworden. De Golfbreeksters, die aan een gelijkspel reeds voldoende hadden, haalden het kampioenschap bin nen via een 4-2 zege op het Haarlemse DTW. De zege van de Leidse danies Is slechts enkele minuten in gevaar ge weest. Dat waren de minuten die volg den op de tweede tegentreffer van DTW, na rust. Dat doelpunt, gescoord uit een goed afstandschot, bracht de stand op 3-2 en bracht de Haarlemse dames ge vaarlijk dicht b(j. LGB nam echter geen risico, nam het initiatief en Coby IIoo- genboom scoorde haar derde en LGB's vierde doelpunt (4-2). De score werd geopend door Coby Hoogenboom, die uit een 4-meter worp ook de tweede treffer voor LGB liet aantekenen. DTW kwam terug, doch miste de kans op een tegentreffer via een overgeplaatste 4-meter worp. Even later kreeg Gary Nieuwenhuizen 'n re delijke kans LGB naar een ruimere voorsprong te gooien. Haar goede schot caramboleerde echter vla paal en het hoofd van de Haarlemse doelverdedlg- ster uit het doel. Toch kwamen de Leid se dames nog op 3-0. Dat gebeurde na rust door een uitstekende worp van Wil v. d. Drift. In de periode die op dit doel punt volgde nam DTW het initiatief, hetgeen resulteerde in twee tegentref fers na goede afstandsschoten. Verder liet LGB de Haarlemse dames echter niet komen Het kampioenszevental bestond uit de volgende dames: Jo v. Stade, Joep v. Beukering-Heemskerk, Ant Heemskerk, José Scholtz, Coby Hoogenboom, Cary Nieuwenhuizen, Wil v. d. Drift. Voor de rust was Marian Kortekaas doelverde- digster. Prof. dr. D. M. Woodbury, lioogleraar in de famacologie aan de Universiteit van Utah, Salt Lake City, USA, is voor de periode van I juli 1968 tot 1 januari 1968 benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de farmacologie aan de Leidse Universiteit. Deze be noeming betreft de Borhaaveleerstoel, die van 1 januari 1968 af bezet is ge weest door prof. dr. E. van de Kuip, buitengewoon hoogleraar in de milieu hygiëne. Prof. Woodbury werd geboren op 6 augustus 1921 te St. George, Utah. Hy studeerde aan de Universiteit te Salt Lake City zoölogie, waar hij in 1945 afstudeerde. Zijn fysisch-chemisch georiënteerde interesse leidde er toe, dat hij zijn studie voortzette aan de Universiteit van Californië te Berke ley. Daar verwierf hij in 1948 de graad van physical doctor. Daarna keerde hij terug naar de Universiteit van Utah, waar hij inmiddels was benoemd tot research instructor voor farmacologie en fysiologie. Aan deze Universiteit doorliep hij verschilende wetenschap pelijke rangen, totdat hij in 1961 werd benoemd tot hoogleraar in de farma cologie. Prof. Woodbury behoort tot de kleine groep van vooraanstaande Amerikaan- farmacologen met internationale vermaardheid. Hij is voor zijn weten schappelijk werk meermalen onder scheiden en is lid van een aantal Ame rikaanse en internationale wetenschap pelijke verenigingen. Prof. Woodbury heeft bijna honderdvijftig publicaties op zijn naam staan. ZOETERWOUDE GOUDEN JUBILEUM N.K.O.V. De plaatselijke afdeling van het Ne derlands Katholiek Ondernemers Ver bond gaat dit jaar haar gouden bestaans- feest vieren. De jubileumviering zal plaats vinden op zondag 22 september woensdag 25 september a.s. De Zoeterwoudae bejaarden zullen op dinsdag 13 augustus weer het jaarlijkse uitstapje maken. Het comité, dat zich met de organisatie belast, weet zich ook ?er verzekerd van de zeer belangrij ke financiële steun van de visvereniging Vrouwen weg. Deze zal ook nu weer een viswedstrijd organiseren voor dit sym- patieke doel, in de Vliet, traditioneel op de laatste zaterdag van de bouwvakva- Tcantie, 27 juli. Deze wedstrijd ia in de loop der Jaren tot een van de grootste den lande uitgegroeid. De prijzen zijn dan ook naar. De eerste prijs is een stalen roeivisboot ter waarde van 440,-, als 2e en 3e prijs zijn resp. een auto- step en een werphengel beschikbaar- Het ziet er echter naar uit dat ten minste de helft van de deelnemers met prijs zal worden beloond. De inza meling in Zoeterwoude die vorige week is gehouden heeft een schat aan andere prijzen opgeleverd Opgave kan geschie den by de heer J. Hulsbos, Vrouwenweg 45, tel. 01715-226. I De raadsvergadering in juli, gewooniyk op de vierde donderdag van de maand I komt wegens de vakanties te vervallen. De Zoeterwnudse gemeenteraad komt nu I voor het eerst bjjeen op 8 augustus. Spelen niet patroontje SLAGADERLIJKE BLOEDING Een 18-jarige Leidse bromfietster moest gisteravond omstreeks 9.20 uur met een hersenschudding naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd worden. In de Suriname8traat was het meisje in botsing gekomen met een achteruit rij dende vrachtwagen. Het zich van de be stuurder van de vrachtwagen werd enigs zins belemmerd door een geparkeerde auto. Door onbekende oorzaak zijn een 61-jarige bromfietser en zijn 70-jarige duo-passagier vannacht omstreeks 10 voor 1 gevallen op de Haarlemmerstraat. Beide bejaarden mannen liepen letsel aan liet hoofd op en moesten naar het Diaconessenhuis vervoerd worden. Een 12-jarige Leidse jongen moest gister avond omstreeks 7.30 uur met een bloe ding aan de slagader van de linkeronder arm naar het Diaconessenhuis gebracht worden. De bloeding had de jongen op gelopen bij het spelen met alurmpistool- patroontjes in de Celebesstraat. De jon gen sloeg met een steen de slaghoedjes daarvan in. De scherf van een patroon sloeg in de slagader van de linker onderarm. Geslaagd Aan de Katholieke Univer siteit te Nijmegen is mej. I. van Gent, geboren te Leiden, gepromoveerd op een proefschrift getiteld; „Placentalocalisu- tie". Promotores waren prof. dr. L A M. Stolte en prof. dr. J. L. Mastboom. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Het mysterie van de koffer- moord (18 jaar). Sex 4 la minuut (18 jaar), nacht vrfj. en zat. 23.30. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9J.5 uur. 8' Middags: Door het dolle heen a.l. Lldo: Het is een gekke, dolle, dwace wereld, (14 jaar). Dagelijks 2.30 en 20.00 uur. Luxor: Wacht tot het donker is (18 jr.V, Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: (ochtend, 10.00) Thunderblrds a.l.; Samen uit, samen thuis, a.i. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: (ochtend) Elza, dochter der natuur, a.l. Poel der ontucht, ontr. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Cat Balloo (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. (nacht, vr. en zt. 23.30) Jong en immoreel (18 jaar). PUNT KORRELTJE Wat ons zo verbitterd maukt tegen over mensen, die ons te slim af zyn, is dat zy zich voor knapper houden dan w(j. Marktberichten LEIDEN, 17 juli. Groente Aard beien 68-77, appel en51, aardappelen 12- 19, andyzie 9-12, doperwten 120-121, pronkbonen 250-255, snybonen 216-280, stambonen 195-270, stokbonen 215, tuin bonen 15-30, kroten 9-17, rode kool 6.5- 11, spitskool 16-21, postelein 17-41. prei 46-53, rabarber 23-28, spinazie 60-87, komkommers 15-30, velderwten 72-73, tomaten: A 440-455, B 440-450. C 440- 450, CC 360, uien middelfijn 14-20, was- peen 32-37 p. 100 kg. meloenen 22-173, perziken 5-46, pruimen 80-165 bloem kool A 75-102. ld. B 51-78, ld. C 40, sla 7-17 p. 100 stuks, bleekselderij 33-37, bospeen 22-37, peterselie 17-20, seldery 9-16, uien 3 p. 100 bos. WOERDEN 17 juli Kaas Aanvoer 68 partyen. Prijzen; le kwal. 3.77-3,84; 2e kwal. 3,60-3,76; extra kwal. tot 4,30. Handel redeiyk. S.V.L.V. - PUPILLEN Grient8veeu. 16 Juli. Maandag, de eerste volle kampdag, was er om 5 uur al volop bedrijvigheid tussen de barakken. Er zou vandaag een druk programma afgewerkt worden. We begonnen de sportevenementen mot een handbulwedstrijd tegen St -Willibrordus. Na een spannende stryd, waarin aun beide kanten vele scoringskansen om zeep werden gebracht, maalden we vlak voor tyd nog het enige doelpunt van deze wedstrijd. Als tweede tegenstander in deze handbaloompctitie moesten we het opnemen tegen het sterke r.U. VVL Bij de rust stonden we reeds met 4-0 achter. Dooi' onze grote vechtlust kon den we in de tweede iets terug doen waardoor de einduitslag tenslotte 5-2 werd. 's Middags speelden we.2 slugbal- wedstryden en wel tegen r.k VVL on Oss 20. In de eerato wedstrijd namen we revanche óp r.k. VVL door met 5-4 te winnen. Tegen Oss "20 konden we hel helaas niet bolwerken. Met 6-5 werd verloren. De voetbalwedstryd tegen St.- Willibrordus werd gewonnen met 2-0. Onze „spielmacker" S. Vreeburg had een groot uandeel in deze overwinning Beide doelpunten werden gemaakt door R. Koemans. De onderdelen van de zes kamp file vandaug werden afgewerkt leverden de volgende resultaten op. Dood schieten (in het totaal konden 15 pun ten worden behaald): 1 R. Aminerlaan 13 p. 2 J Mens 12 p 3 H. v.d. Borg 10. p. 1 S. Vreeburg 8 p. Verspringen: 1 P. de Boer 3.40, 2 R. Aminerlaan 3,25, 3 en 4 R. en P. Koemans 3,15 m. 5 H. Ver- hoork 3,10, 60 H. Verhoork Mens 9 t 9.3 hardlopen: 1 i 1' de Boer 8.5 sec. 5 R. Ammerlaan e, V.N.L, - PUPILLEN Men «chryft ons Do velo rog en, heeft ook deze dag geen afbreuk kunnen doen. aun de stem ming Oh resultaten van VNL's Jeugd, in het kamp Amersfoort. Do A-pupll- len wisten van de 3 gespeelde voetbal- w. dstryden er 2 te winnen. 8tonnvogols Mijdrecht was te sterk voor onze Jon gens, doch de uitslag wus slechts 1-0 in het voordeel van Stormvogels. Met volleyballen biykcn onze jongens onverslaanbaar; ook vandaag wisten zij allo sets te winnen. Handbal is ook een kolfje naar de hand van ons A-elftal. Tot nu too is er pas 1 wedstrijd verloren en 1 golijk. De andere wedstrijden wer den allo in winst omgezet. Hot laatste onderdeel van de vijfkamp, zit er nu ook op, nl. het verspringen. Th. Luljks en H. v. Dorp wisten zich met 3.60 aan do kop te springen Voor Slem Smeding wus vandaag de pechprys door klespyn geplaagd, werd hij gedwongen in de tent te blijven Meer nieuws, in ons volgend rslag. DE LEIDERS.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5