Dagelijks komen 200 mensen om van honger in Biafra Paus bereidt zich voor op Bogota Orthodoxie verzet zich tegen rapport geboortenregeling Beverwijk. Heemskerk en Velsen bij IJmuiden Vragen over touwtrekken weeskinderen Geboorten- regeling en revolutie JEUGDGEVANGENIS WORMWOOD SCRUBS IS MENSONTEREND Lily Snel begraven DE LBID6E COURANT DINSDAG 16 JULi 1» (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beerr (Binnenlandse Zaken) wil de gemeen teJ Beverwijk, Heemskerk en Velsen ophef] fen en samenvoegen tot één nieunj gemeente IJmuiden. Hij heeft een wetsl ontwerp van deze strekking bij d* Tweede Kamer ingediend. Dit wetsontwerp vormt een derdfl poging om in de bestuurlijke situatie aai* de LJmond verandering te brengen. EeiM eerste wetsontwerp van 1956 voorzag k de instelling van een IJmondraad, waar van de leden reohtstreeks door de bevol king zouden worden gekozen. Dit wets j ontwerp werd in 1959 ingetrokken. Ver i volgens kwam er iin Juli 1964 een tweed* wetsontwerp bij het parlement, dat d. opheffing beoogde van de gemeen ter Beverwijk en Heemskerk en vorming vai] een nieuwe gemeente Beverwijk, alsmed- een wijziging van de grens tussen Velsei en Beverwijk. Dit wetsontwerp werd o; 3 april van dit jaar ingetrokken. Beid* wetsontwerpen stuitten op teveel weer Nu ls er dan een derde wetsvoorstel» Minister Beemink vindt, dat dit er nil maar eens door moet komen. In de toe lichting op zijn nieuwe voorstel schrijfa hij, dat over de bestuurtijke problemei. in de LJmond de afgelopen 20 Jaar eer enorme hoeveelheid stukken is geprodw oeerdt de departementale, dossiers bo slaan op elkaar geplaatst meer dan dri? strekkende meter...... Universitair nieuws LEIDEN BIJ K.B. Is prof. dr. M. Jeukea S.J. directeur van het Instituut voor theore tische biologie der Leldse universiteit, be noemd tot gewoon hoogleraar in de wij6g*-| het Sint Aloysiuscollege in zijn gebooii I volbracht vervolgens de I' studies aan de Schola Carolii de college. In '34 trad hij laude het kandida; ilaagde prof. Jei RODE KRUIS STUURT TEAM VOOR HULP SCHIPHOL (AJV.P.). Een nit twee artsen en drie verpleeg sters bestaand medisch team, samengesteld door het Neder landse Rode Kruis, is maandag middag via Genève naar Nigeria vertrokken. De vijf Nederlanders zullen gedurende minstens drie maanden hulp gaan verlenen aan slachtoffers van de oorlog in vluchtelingenkampen op het grond gebied van de federale regering. Dc groep bestaat uit de artsen C. M. Dijkhuis (27) uit Groningen en P. J. Tollenaere (28) uit Sittard, en de ver- (Van e parlementaire redactie DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mej. mr. E. A. Haars (CHU) heeft minister Polak van Justitie de volgende vragen gesteld over de drie uit Australië overgekomen kinderen, waarover een juridische touwtrekkerij gaande is. 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat er een strijd wordt gevoerd over drie Nederlandse kinderen, die na het overlijden van hun ouders uit Australië in Nederland zijn aan gekomen? 2. Zij de berichten juist, dat de raad voor de kinderbescherming te Alkmaar deze kinderen heeft toegewezen aan een echtpaar in Uitgeest? 3. Kan de minister mededelen, waarom de raad voor de kinderbescherming te Alkmaar heeft gemeend deze beslis sing over de kinderen te kunnen of moeten nemen voordat over de voogdij was beslist en de daartoe nodige famllieverhoren hadden plaatsgevon den? 4. Kan de minister mededelen op grond waarvan genoemde raad te Alkmaar zich bevoegd achtte deze zaak te behandelen? 5. Is tevens waar, dat de kinderen na hun aankomst op Schiphol urenlang hebben moeten wachten zonder dat zij de nodige rust hadden verkregen omdat nog geen beslissing was ge nomen over hun toekomstige ver blijfplaats? ZON of geen ZON DE BILT. Een langgerekt lagedrukgebied strekt zich thans uit tan het midden van de Noordzee via Denemarken tot boven de Oostzee. Ons land bevindt zich pan de zuidflank van dece depressie, die boven grote delen van West-Europa koel en onbestendig weer ver oor- KJJ.M.I. Aanhoudend DEELT mede- koel weer zaakt. De temperaturen komen in de omgeving van ons land dan ook vrijwel nergens boven twintig gradenUit de onstabiele lucht vallen op vele plaatsen buienf die gisteren ook hier en daar van onweer vergezeld gingenIn deze toestand komt hef komende et maal maar weinig verandering. De depressie boven de Noordzee verplaatst zich lang zo am in oos telijke richting. Hierdoor zal de wind morgen in de loop van de dag ruimen naar richtingen tus sen west en noord. De aange voerde lucht blijft echter onsta biel, zodat ook morgen naast ver spreide opklaringen tijdelijk regen en enkele buien worden verwacht. Het blijft daarbij koel weer. tS.\t Weer in l\ederlancl Den Helder regenbui 17 13 ül stse: w Weer in Europa regenbul 26 17 0.1 onbew. 32 Bnrceloni Madrid Lissabon DEN HAAG (A.N.P.) In ver band met een hernieuwde dringen de oproep van het internationale comité van het Bode Kruis om meer hulp voor de slachtoffers van het conflict NigeriaBiafra stolt het Nederlandse Ilode Kruis zijn speciale girorekening 777 voor de honderdduizenden getroffenen in die gebieden open. pleegsters M. G. v. d. Wal (34) uit Am sterdam, M. P. v. d. Meulengraaf (42) uit Best en E. A. Joosten uit Eindhoven. De directeur-generaal, de heer A. van Emden, raamde de kosten van het voor drie maanden uitzenden van het medisch team op 30.000 tot 40.000 gulden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft tot nu toe voor ongeveer 100.000 gulden aan goede ren naar Nigeria en Biafra gestuurd. Gevraagd langs welke weg het Rode Kruis de goederen bestemd voor Biafra, verzendt, antwoordde hij: per vliegtuig via eilandjes voor de kust van Biafra, niet via Lagos. Toen hij er opmerkzaam op werd gemaakt dat enkele uren tevoren de nieuwe Nigeriaanse ambassadeur op Schiphol had meegedeeld dat alle vluch ten naar Biafra, die niet via Nigeria gaan, illegaal zijn, verklaarde hij dat zover hij wist het Rode Kruis toestem ming van alle autoriteiten had. Om aan te geven dat de „toestand hoogst ernstig" is. vertelde de bestuur ders van het Rode Kruis dat er bijvoor beeld per dag in Biafra 200 ton eiwit voeding nodig is, maar dat men slechts 40 ton kan aanvoeren. Verder werd mee gedeeld dat er in mei ongeveer 600.000 vluchtelingen waren in Nigeria en dat dit aantal nu is opgelopen tot ongeveer 4^4 miljoen. Volgens schattingen van vorige week sterven dagelijks 200 men sen de hongerdood in Biafra. De direc- Het Rode-Kruist earn- in de pers kamer op Schiphol. Van links naar rechts (zittend) C. M. Dijkhuis, de zusters v. d. Watt en Meulengraaf, M. E. A. Naere, zuster Joosten. Staande de bestuursleden van het Rode Kruis. Rechts de directeur- generaal A. van Emden. teur-generaal deelde mee dat het Rode Kruis girorekening 777 heeft geopend, waarop geld gestort kan worden voor hulp aan de slachtoffers van beide par tijen. Hij wees erop dat er in Utrecht een „Stichting Vluchtelingenhulp Biafra- conflict" is gevestigd, die in het bijzon der werkt ten behoeve van Biafra. Kort nadat het Rode-Kruisteam was vertrokken, gaf de Nigeriaanse ambassadeur in denelfde kamer op Schiphol een persconferentie, waarbij het de heer Durlong (zie foto) verre van gemakkelijk werd gemaakt. Discussies in Uppsala „Verrijking van menselijk leven" (Van een speciale ANP-correspondent) UPPSALA De oosters-orthodoxe Kerken hebben zich in Uppsala er fel tegen verzet dat de Wereldraad van Kerken een aanbeveling voor geboortenp regeling in onderontwikkelde landen zou uitgeven. Het verzet kwam van de zijde van de Russische orthodoxe delegatie, die als belangrijkste stem van de oos- lers-orthodoxe Kerken met hun 140 stem gerechtigde afgevaardigden behoren tot een van de grootste groepen in de assem blee van de Wereldraad. In de assemblee werd een deel van de maandag besteed aan de behandeling van sectierapporten. In het rapport over speciale en economische ontwikkeling, een van de belangrijkste studies in Upp sala, komt onder meer een passage over geboortenregeling voor, waarin wordt ge zegd dat de weergaloze bevolkingsexplo sie in de wereld verstrekkende gevolgen heeft voor de economische planvorming op lange termijn, de voedselverstrek- king- werk- en woongelegenheid, onder wijs en medische verzorging. Aan de Wereldraad en aan de aangesloten Ker ken wordt in dit rapport gevraagd om geboortenregeling te beschouwen als een verrijking, en niet als een beperking, van het menselijk leven. Een groeiend aan tal gezinnen zit met het punt van de ge boortenregeling. De Kerken moeten die vragen beantwoorden door desbetreffen de programma's te bevorderen, aldus het rapport. Of deze aanbeveling in het sectierap port gehandhaafd zal worden, is nog lang niet zeker, want het gehele rapport is door de assemblee terugverwezen naar de sectie die het heeft opgesteld. De Russisch-orthodoxe delegatie diende een voorstel in om de passage over ge boortenregeling zodanig te wijzigen, dat er vragenderwijs komt te staan, of de antwoorden van de Kerken op de vragen over deze kwestie wel juist zijn. n van de Nederlandse afgevaardig den gaf na dit Russische voorstel aan het ANP als commentaar, dat de oos ters-orthodoxe Kerken niets willen we- /an geboortenregeling. Volgens hem hebben de Russen een handige zet ge daan met hun amendement. Door vragen derwijs de houding van de Kerken ten opzichte van 't punt van de geboorten regeling in te voeren, willen zij hun eigen positie ongemoeid laten, terwijl zij aan de andere kant ruimte laten de Kerken in de Wereldraad, die deze vraag tegenovergesteld aan het oosters- orthodoxe standpunt zouden beantwoor- Frans verlies door stakingen: 5 pet produktie PARIJS (Rts) Bij de Franse Na tionale Vergadering is een rapport in de vorm van een inleiding van het wetsontwerp voor de aanvullende be groting ingediend, waaruit blijkt, dat de stakingen in mei en juni een verliet van ongeveer vijf procent van de tota le industriële produktie hebben opgele verd. Volgens het rapport zal de econo mische situatie in Frankrijk tegen eind 1969 weer normaal kunnen sijn. In het rapport staat voorts dat In het komende najaar een programma van belangrijke financiële maatregelen ter aanmoediging van de Industriële inves teringen aan de Assemblee zal worden voorgelegd. De maatrgelen zouden moe ten gelden van september 1968 tot de cember 1969 en zouden een mogelijke vermindering van werkgelegenheid ten voorkomen. In mei is een produktieverlles van 38 procent, in juni een van 20 procent ont staan, maar het rapport is optimistisch over de maatregelen van de regering ter bestrijding van de inflatie. De rege ring verwacht een prijsstijging .van 4 VATICAANSTAD (Rtr-ANP) Paus Paiilus zal naar men verwacht zich be zig houden met de geboortenregeling en het revolutionaire geweld, twee branden de kwesties voor Latijns-Amerika, als hij zich volgende week in zijn zomer verblijf te t astelgandolfo bij Rome zal terugtrekken om te rusten en zich voor te bereiden voor rijn reis naar Bogota in Colombia in augustus van dit jaar. In Latijns-Amerika, dat geconfron teerd wordt met enorme sociale en eco nomische problemen, woont ruim een derde van het totale aantal katholieken op de wereld. Paus Paulus en zijn advi seurs zijn zich ervan bewust dat de bevolkingsexplosie èen grote hinderpaal vormt in de strijd tegen honger, armoe de en ziekte. De katholieke wereld wacht nog steeds op een duidelijke uitspraak van de Paus over de kwestie van de ge boortenregeling. Paus Paulus heeft ech ter verklaard dat deze kwestie zo ont wikkeld is dat zij nog steeds een nadere bestudering behoeft. Vaticaanse deskun digen hebben er op gewezen dat er steeds nieuwe pillen en technieken ter voorkoming van zwangerschap opduiken «o 4*1 4* &MÜ afcfa oM kao als scheidsrechter om een oordeel te vellen over de al of niel morele aan vaardbaarheid van deze nieuwe pillen en technieken. Een dramatische wijzi ging van de leer van de Kerk op dit punt valt dan ook niet Ie verwachten. Paus Paulus zal waarschijnlijk tijdens zijn bezoek aan Bogota opnieuw de leer, vervat in zijn encycliek „Populorum Progressie", uiteen zetten. In deze ency cliek wordt gezegd dat ouders de groot te van hun gezin volgens hun geweten dienen te bepalen en dat de autoriteiten maatregelen kunnen nemen om de be volkingsaanwas te beteugelen „mits die maatregelen in overeenstemming zijn met de zedenwet". Verwacht wordt ook dat Paus Paulus in Bogota zijn stelling zal herhalen dat revolutionair geweld vrijwel nimmer leidt tot rechtvaardigheid. De Paus is echter wel van mening dat de sociale- omstandigheden waardoor revoluties ontstaan, door de auloriteiten zelf radi caal en op moedige wijze veranderd moeten worden. Ongetwijfeld zal Paus Paulus de woor den die hij in Bogotè zal spreken terde ge wikken en wegen daar de betrekkin gen tussen de links georiënteerde en op hervorming uit zijnde geestelijkheid enerzijds en de regeringen en conserva tieve kerkelijke autoriteiten in Latijns- Amerika anderzijds nu niet bepaald goed zijn. In Colombia zal de Paus de slotzitting van het internationale Eucharistische Congres bijwonen en daarna de confe rentie van Latijns-Amerikaanse bisschop pen die van grote betekenis wordt ge- Politiecontrole drukt ongelukken op verkeerswegen DEN HAAG (ANP) Een proef met politiesurveillance op motoren op druk ke eenbaanswegen in maart vorig jaar, op de provinciale weg Aalsmeer- Hilversum heeft zeer goede resulta ten opgeleverd, Men overweegt thans de proef tot een tweede en derde tra ject uit te breiden, aldus delen de mi nisters van Justitie en Binnenlandse Zaken, prof. mr. C. H. F. Polak en mr. H. K. J. Beernink, mee op opmerkingen van Tweede-Kamerleden over de wijzi ging van de politiewet. De verkeersintensiteit op de weg Aalsmeer-Hilversum nam in 1967 t.o.v. 1966 met ruim 9 procent toe, maar hel aantal ongelukken daalde met bijna 21,5 procent (van 476 tot 374). Het is zeer opvallend dat in de eerste drie maanden van het jaar hel aantal ongelukken gelijk bleef, en dat de da ling inzette nadat de proef op 13 maart was gestart. Nieuwe Franse proef met A-bom PARIJS (Rtr-AFP) De Fransen hebben maandag in de Stille Oceaan een nieuwe kernproef genomen. Boven het Moeroeroa-Atol brachten ze een mid delzware bom tot ontploffing, vermoede lijk van een type dat twee jaar geleden al beproefd is, met dien verstande dat de bom nu verrijkt uranium bevatte in plaats van plutonium. Het was de twee de proef van de tegenwoordige serie, die moet culmineren in de beproeving van Frankrijks eerste waterstofbom. Waarschijnlijk wordt daarmee in de tweede helft van augustus een begin ge- 478 jongens in smerige cellen e correspondent) LONDEN De Britse minister van Binnenlandse Zaken, James Callaghan, die tevens verantwoordelijk is voor jus titie. heeft gisteren in het Lagerhuis ont- kend dat in de gevangenis van Worm- I wood Scrubs een groot aantal jongens I doorlopend in zijn cellen opgesloten blijft. Minister Callaghan legde deze verklaring j at naar aanleiding van klachten die door bepaalde volksvertegenwoordigers geuit waren, nadat een groep magistraten van Wimbledon de Londense gevangenis be zocht had. 1 Volgens de magistraten heersen in de j j gevangenis van Wormwood Scrubs mid- deleeuwse toestanden. Het is er smerig, I onhygiënisch en overbevolkt. De cellen verkeren in een wraakroepende staat van verval, de bedden zijn een ware schan de en het rioolwater druipt door de mu ren en zolderingen. In het meest v ervallen deel van de ge- i vangenis zijn 478 jongens van 15 tot 21 jaar ondergebracht, terwijf er eigenlijk maar plaats is voor 318. Ze wachten hun beurt af om naar tuchtscholen gezon den te worden. Minister Callaghan geett toe dat de situatie waarin ze zich bevin den, mensonterend is, maar hij voert aan dat dit probleem slechts volledig kan opgelost worden door nieuwe gevan- iganissen te boaweik De jeugdafdeling van de gevangenis van Wormwood Scrubs is honderd jaar oud. Alle gevangenissen van Groot-Brit- tannië zijn overbevolkt. Maar in Worm wood Scrubs worden volgens de minis ter jeugdige delinquenten alleen dag en nacht, opgesloten gehouden, wanneer zij een straf opgelopen hebben voor 'n over treding, begaan in de gevangenis zelf. Minister Callaghan zei: „Vrijdag j.l. hadden 380 jongens elk een eigen cel in de gevangenis van Wormwood Scrubs". Hij beloofde een versnelling van het mo derniseringsprogramma voor het Britse gevangen is wezen Verzamelaar VW-koplampen op jacht AMSTERDAM (A.N.P.) Min stens twintig bezitters van Volks wagens tn Amsterdam-Osdorp heb ben het dit weekend zonder kop lampen moeten doen. In d iacht van vrijdag op zaterdag 'aben tot nu toe voor de pol in .n be kende personen of slechts één persoon jacht gemaakt op deze koplampen. Thans hebben zich twintig benadeelde eigenaars aan gemeld, maar het zullen er waar schijnlijk meer zijn, volgens de President Lyndon Johnson hoeft wet ondertekend, die beoogt meer „schoonheid en geluk" te brengen in het leven van de Amerikanen. Gedurende vijf jaar zal jaarlijks een bedrag van 200 miljoen dolla worden uitgegeven voor de aanleg van nieuwe parken e» recreatie gebieden. Mevrouw Johnson getuige van de geboorte vat (Van t correspondent) MAASTRICHT Vanmorgen vond de kerk van de Heilige Remigitis te Gri Terriaaien de begrafenis plaats van 1 vermoorde meisje. Lily Snel. De bi king van de twee zusterdorpen Groot Klein Trnaaien wasuitgclopen om plechtige uitvartdienst en de begrafeni mee te maken. Behalve van familie en vrienden bekenden bestond ook grote belangstf llng voor deze begrafenis van d van het speciale opsporingsteam, dat p- vormd werd door de officier v£ titie te Roermond, mr. N. A. Messchat' De rechercheurs maakten foto's van aanwezigen. De baar was bedekt met van bloemstukken van familie en kenden, alsmede twee kran en nam de bevolking. Ook de Slnt-Josephsct uit Groot Ternaaien, waarop het mei heeft gezeten, gaf acte de presence legde een krans op het graf. B ij de b grafenis op het kerkhoof speelden dramatische taferelen af. Vader Sr1 stond snikkend voor de open groeve e riep uit: „Ik hoop dat ze de band* krijgen."

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4