Narcosefout fataal bij operatie Lissenaar Zuurstofventiel zat op cylinder met lachgas R. Velthuizen neemt 16 wickets in 3 wedstrijden Uit de NKS-sportkampen Concert in Voorschoten A. de Jong knap organist geroutineerde beiaardier VAKANTIEWERK AKTIEVE BEZORGERS Dief stal „aan de grote trom Fanfare „Juliana" uit Stomp wijk heeft trom terug Ook dit jaar weer Schatgraverij Noordwijk Premiepot L. Courant DINSDAG 16 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA I De Haarlemse politie onder leiding van commissaris Van Marion onderzoekt op het ogenblik ter vaststelling van de schuldvraag een noodlottige narcosefout, in het Groote Gasthuis, die vorige week maandag het leven kostte aan de 35- jarige loswerkman J. G. van de Poll uit Lisse. De lieer Van de Poll kreeg by een operatie aan zyn been lachgas toegediend in plaats van zuurstof. Toen de be handelende artsen aan ecu verkleuring van de patiënt bemerkten, dat er iets fout ging, was het al te laat. De heer Van de Poll leefde nog zes dagen in bewusteloze toestand en overleed vorige week maandag. De nabestaanden van het slachtoffer, dat getrouwd was en twee kinderen had, werden pas zondagmiddag door de directie van het Groote Gasthuis van de noodlottige fout op de hoogte gesteld. Politie-onderzoek in Haarlems Groote Gasthuis De narcosefout kon gemaakt worden, omdat de flessen zuurstof en lachgas verkeerd in het Instrumentarium van de narcotiseur waren opgesteld en de ven tielen verkeerd bevestigd waren. De ci linders zuurstof en lachgas hebben wel iswaar een verschillende kleur, maar in de operatiezaal is dat niet te zien, omdat voor de steriliteit zyn afgedekt met een zware plastlczak. Direct nadat men tot de ontdekking was gekomen, dat de heer Van de Poll lachgas toegediend had gekregen heb ben de behandelende artsen al het moge lijke, dat in hun vermogen lag, gedaan om de patient weer bij te brengen. Zon der resultaat evenwel. Maatregelen De waarnemend geneesheer-directeur jhr. dr. Van Valkenburg nam na gebeuren in de operatiezaal direct dis ciplinaire en organisatorische maatrege len en lichtte vervolgens de inspecteur van de Volksgezondheid in. Deze op beurt verwittigde de justitie en politie. Na het overlijden van de heer Van de Poll verrichtte dr. J. Zeldenrust var gerechtelijk laboratorium sectie op het stoffelijk overschot, dat zaterdag ter aarde werd besteld. In een communiqué, dat de directie van het ziekenhuis gisteren liet uitgaan, wordt toegegeven, dat er een „vergis sing" is gemaakt. De politie onderzoekt nu wie verantwoordelijk gesteld moet worden voor de „vergissing" en in wel ke mate. Volgens art. 307 van het Wet boek van Strafrecht kan dood door schuld ten loste worden gelegd aai wel de ziekenbroeder, die de flessen m de operatiezaal opstelde, als aan de cotiseur, die het fatale gas toediende. De identiteit van de eventuele verdachten hebben de directie en Justitie en politie in dit stadium van het onderzoek overi gens nog niet willen bekend maken. Naar verluid zou de narcotiseur zich ervan vergewist hebben, dat hy het met „zuurstof" gemerkte ventiel bediende. De heer Van de Poll werd geopereerd nadat hy by loswerkzaamheden eer cement op zyn been gekregen had. Een operatie werd noodzakeiyk geacht, dat in het ziekenhuis bleek, dat de bloed circulatie in het been slecht was tenge volge van een vaatziekte. BURGERLIJKE STAND Geboren: René z.v. A. Versteeg en M. M. v.d. List; Saskia N. d.v. N. J. Bruide gom en T. Ruiter; Wendela B. d.v. F. J. C. Bleuzé en T. v. Leeuwen; Johnny L. iv. J. de Ruiter en K. Hallema; Arie z.i A. Nijgh en J. de Ridder; Justus N. M. z.v. N. P. de Groot en A. M. v. Bemme- len; Petra d.v. E. A. v.d. Bol en J. L. van Beek; Raymond L. C. z.v. C. v. Aar den en D. P. Boender; Yvonne M. d.v. C. J. de Boer en J. J. Rijsbergen; Paul M. z.v. N. Sommeling en N. Martyn; Nina E. d.v. J. L. Locher en M. H. Nouwen; Esther A. d.v. J. M. Oudendorp en J. A. A. Vetter; Ingeborg M. d.v. J. M. As sendelft en T. G. M. v. Ingen; Lieske M. d.v. F. Wagenmaker en N. M. J. Hame- leers; Monique d.v. G. v. Tilbnrg en J. H. Vyibrief; Edwin R. z.v. R. E. Peterzen en E. SlegtenhorstAstrid J. M. d. J. Elfering en A. P. v. Kesteren; Aletta J. M. d.v. D. Turk en C. G. W. Zaal; Poné d.v. S. Shahsavan Shahbazi en M. J. C. v.d. Reijden; Marleen d.v. E. C. J. W. Goormans en W. T. G. M. Teunissen; Carolina A. M. G. d.v. C. H. de Mare en C. Dorresteyn; Antonius A. J. M. d.v, A. C. M. in 't Veen en M. J. J. A. Smol ders; Josephine H. d.v. H. W. v. Soest en L. J. Zuurdeeg; Willem A. z.v. A. v.d. Meij en W. A. v. Vliet; Bartholomeus A. M. z.v. J. W. Rijsbergen en M. J. v.d. Hulst; Ilonka P. d.v. J. Koet en E. A. Immink. Gehuwd: W. P. Holswilder met J. v.d. Laken; D. Noordervliet met E. Philippo. Overleden: W. M. v. Vugt 55 jr. w.v. W. P. E. de Smit; S. Dekker 71 jr man; S M. J. Clement 80 jr. w.v. M. O'vervliet; G Dubbelaar 76 j. w.v. H. Blansjaar; H By 64 j. man; G. Stafleu 71 jr. M. Bey 24 jr. man. J. H. v. Leeuwen 52 jr e.v. H. J. v.d. Woerd; D. den Heijer 79 jr. man. Cricket Na een vermoeiende reis naar Nij megen had Ajax (L) het geluk, de toss le winnen en met fielden te kunnen beginnen. Door een goed bowlende N. de Bree (3-6) en de wederom in uit stekende vorm verkerende R. Velt huizen (4-22) kwam het totaal var Union niet hoger dan 41. Verder is vermeldenswaardig dat B. J. Demenint (1-8) bowlde en een van zijn tegen standers zelf uitving. Een ander werd uitgevangen door N. de Bree. Ajax (L) begon toen met batten en deed dit zeer goed door het totaal (41) van Union te passeren voor slechts één wicket. Hierbij opende H. Wil link die topscorer werd met 27 runs; deze werd gevolgd door A. Kantebeen, een veteraan die zijn oude stijl we derom toonde door een sterke 24 runs te maken. Verder kwamen in de dub bele cijfers M. Fontein (16), N. de Bree (14) en F. Olthuis (11). N.B. ging G. Spiering voor 8 not-out Het totaal Ajax (L) kwam hiermee op 117 8 uit. Na de thee werd Union voor de tweede maal door Ajax (L) gestuurd, doch sipoedig kwam de regen Union te hulp en hiermee was deze felle, doch sportieve match ten einde. N.B. Met spanning wacht Ajax (L) de komende zondag af, daar zij dan de Intern, werkkamp in voormalig Kruisherenklooster De landeiyke Hervormde Jeugdraad en de Oecumenische Jeugdraad organlse- dit jaar gezameniyk een 'aantal werkkampen ln binnen- en buitenland verschillende ontmoetingsreizen naar het buitenland. Eén van de werkkam- Nederland wordt van 20 Juli tot 17 augustus gehouden ln de directe om geving van Leiden, nl. in het voorma lige Kruisherenklooster in Zoeterwcude. Dit klooster is opgekocht door de Stich ting „Geestelyk Minder Validen" en om gebouwd om te dienen als home voor 100 geestelyk gehandicapte mensen. De deelnemers aan het werkkamp zullen worden ingezet als hulp by de arbeids- therapie, welke in deze inrichting zal worden toegepast. Op 21 Juli aji. om 10.30 uur zal ln het Gemeentecentrum te Oegstgeest aan de Lytweg hoek Wyttenbachweg een by- zondere kerkdienst worden gehouden, waar de deelnemers aan de gemeente worden voorgesteld. Deze dienst, welke zal worden geleld door mr. A. W. Kist te Oegstgeest, zal ln hoofdzaak in de Nederlandse taal worden gehouden. Enkele teamleden van de Aktualitei- tensociëtelt te Oegstgeest hebben vooi de deelnemers aan het kamp diverse ak tiviteiten voorbereid, zoals een rondrit per auto, een discussie-avond over thema „helpen" en een avondprogram ma in het Museum voor Volkenkunde, terwyi de werkkampers tevens 'n avond by enkele gezinnen thuis zullen worden ontvangen. Deze aktiviteiten kunnen al leen slagen, Wanneer een aantal belang stellenden hun medewerking willen Nadere Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mej. L. Kastelein, Middelwég 28, Lel den, tel. 43919, waar men zich tevens kan opgeven. R.K. V.N.L. Amersfoort, 14 juli 1968. Om pl.m. 11 uur vertrok de jeugd ui de voetbalvereniging VNL vanuit Leiden, om in de komende week haar vertier te zoeken in de NKS-jeugdkam- pen Amersfoort en Borculo. Na 'n voor spoedige reis kwamen zij om half twee in Amersfoort, waar direct begon- werd met het inrichten van de ten ten. Dat dit grotendeels het werk was voor de leiders spreekt vanzelf, want de jeugd zocht direct haar ontspanning in het voetbalspel, waartoe in dit prach tige kamp alle gelegenheid is. zover het eerste nieuws van VNL's jeugd, wy hopen U in de loop van deze week op de hoogte te houden over het wel en wee. De leiders. Amersfoort, 15 juli. Op de eerste dag, waarop met de wed strijden werd begonnen, was de VNL- Jeugd niet onfortuiniyk. Van de zes ge- voetbalwedstrijden wonnen zy er 1 gelijk en verloren er 1, hetgeen hetzelfde bleek te zijn met vol leybal, want ln alle gespeelde sets moes ten zy slechts eenmaal haar meerdere erkennen. In de vijfkamp waren Hans Berveling, Th. Luyks, P. v. d. Linden en Chr. Beckers de grote uitblinkers op 't gebied van hoogsprnlgen. zy allen wis ten het tot 1.20 meter te brengen. H. van Dorp van het B-team bracht het tot 1.15 meter. By het hardlopen bracht H. v. Dorp het tot 7.9 sec. over de af stand van 60 m. Peter Halvemaan was met balwerpen de grootste uitblinker. Met maar liefst 15.5 m ging hy onbe dreigd aan kop. Rob Langezaal verza melde met doelschieten 12 punten, het geen hem tot leider maakte. De hard loopwedstrijd tussen de leiders G. Lan gezaal en H. Fulpen werd tot groot ge noegen van de jeugd door laatstgenoem de overtuigend gewonnen. De stemming bij de jongens is prima, het weer is soms matig, doch dat moet aan alle pret geen afbreuk, wy groeten alle vaders en moeders, vrienden en ken nissen, tot het volgende nieuws. De leiders. Borculo. 15 juli. Hier Is het berichtje dat de ouders, vrienden, kennissen en andere verwan ten moet geruststellen. De jongens zijn nameiyk goed aangekomen in kamp Borculo. Weliswaar wat vroeg, want we waren als eersten op 't kamp. Er was dus tyd genoeg om de tent naar beho ren in te ruimen, waarbij vooral de grondzeilen grote aandacht kregen, in verband met recente gebeurtenissen op andere kampen. Vandaag echter heeft het sportprogramma een aanvang ge nomen. Na enige vertraging (de bakker bracht het brood twee uur te laat) zyn we begonnen met het voetbalprogram- Hersenschudding na bromfietsongeluk Een 16-jarige Leidse bromfietser moest gistermiddag omstreeks 15.45 u. met een hersenschudding en een ge broken sleutelbeen naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd worden. Op de hoek van de Ir. Driessenstraat en Uiterste Gracht had de jongeman geen voorrang verleend aan een per sonenauto. Bij de botsing had hij ook nog enkele boventanden verloren. VOORSCHOTEN Zware schade bij botsing tussen auto's Een aanrijding heeft vanmorgen zware materiële schade tpn gevolge gehad. Om 8.00 uur reed de 63-jarige heer F. T. F. J. uit Voorschoten vanaf de Krimkade naar de Leidseweg (de Leldseweg is een voorrangswegzonder voorrang te ver lenen aan de 23-jarige Voorschotenaar P. v.d. V., eveneens woonachtig in Voor schoten, die op de Leidseweg reed. De wagen van de heer v.d. V. werd aan de voorzyde nagenoeg geheel vernield; de wagen van de heer S. liep aan de linker- boven hen staande spelers van het I zijde zware schade op. De totale schade Haagse Quick II als gast zullen heb- aan belde voertuigen wordt geraamd op ma. Drie wedstrijden, waarvan wtee ge ien en een derde verloren. Uitsla- VNL-Vltesse 1-2, VNL-Amicitia 6-0, VNL-Zwolle 2-0. Ook het volleybal kwam aan de bert. De spelregels zyn enigszins gewijzigd, want er wordt op tijd (2x7 min.) gespeeld en doorgeteld. Twee teams speelden twee wedstrijden; alles werd gewonnen. Uitslagen: VNL 1- Vitesse 1 23-12, VNL 1-Amicitia 1 33-5, VNL 2-Velp 2 29-8, VNL 2-Amicitia 2 -7. Goede resultaten dus op de eerste dag, die met redelijk weer is voorbyge- gaan. Rest ons U te groeten van ons J. ter Beek K. de Romyn. Griendtsveen. Zondagmorgen om 9.30 uur vertrók ken we met 13 jongens en 3 leiders Griendtsveen om ons daar een week te •ren ln sport en spel. Als eerste de 15 verenigingen kwamen we op de plaats van bestemming aan. De heren die hun auto en hun vrije tyd beschik baar stelden en ons op comfortabele er byzonder vlotte wyze naar het sport kamp brachten, willen wij namens d< Jongens danken voor hun spontane me dewerking. Nadat we natuuriyk eerst 'r partytje hadden gevoetbald gingen w« onze luchtbedden oppompen (de meeste wel 5 keer) en onze slaapzakken slaap- klaar maken. Om 6.45 uur opende de kakmplelder, de heer Bakker, deze sport week en stelde tevens de kampstaf ons voor. Daarna moesten we meteen onze krachten meten met de andere enlgingen d.m.v. een estafette, van Iedere ploeg 10 jongens meededen. We liepen naar een derde plaats, door dit resultaat kwam meteen de stemming erin. Om kwart voor negen gingen we ons wassen en konden meteen kennis maken met het koude Limburgse water. De avond verliep nog al rumoerig, maar nadat de jongens zich een beetje moe hadden gemaakt door enkele felle stoeipartyen was het rond middernacht (elndeiyk) stil. De leiders. UVS-bestuurslid Wim Sjardijn op Rijnhof begraven Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op „Rijnhof' het stoffe lijk overschot begraven van het UVS- bestuurslid Wim Sjardijn. De heer Sjardijn overleed zoals wij reeds be richtten donderdagmorgen, nadat hij bij de wedstrijd DCGUVS in Haar lem onwel was geworden. De over leden tweede secretaris en redacteur het clubblad van UVS werd naar zijn laatste rustplaats begeleid door nagenoeg het voltallig bestuur van UVS, de spelers van het eerste elftal en groot aantal oudere en jongere Namens de vereniging, die ook met kransen en bloemen de laatste eer bewees, sprak voorziter J. Wondergem een woord van troost tot de nabestaan den. „Wim Sjardijn was een harde werker, een fijne man, die zich veel vrienden in de vereniging heeft ge maakt o.m. doordat hij steeds waarde ring voor het werk van anderen wist op te brengen," zei de heer Wonder gem. Hij gaf de verzekering, dat de nabestaanden in dezelfde mate de sympathie en hoogachting van de UVS- familie zullen genieten als de heer Sjardijn tijdens zijn leven. Geslaagd Aan de Technische Ho geschool in Eindhoven is geslaagd voor het propaedeutisch examen van de afdeling werktuigbouwkunde de heer E. J. van Cortenberghe. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit in Groningen is geslaagd voor het exa men arts le gedeelte de heer I. J. Zeeman. OEGSTGEEST Geslaagd Aan de Technische Ho geschool in Eindhoven is geslaagd voor het propaedeutisch examen van de afd. werktuigbouwkunde de heer J. J. W. Kerkhoff. Het college van b. e ten biedt de burgery drie concerten aan met de bedoeling orgel en beiaard meer bekendheid te geven. Het eerste concert werd gisteravond aangeboden. De so list de organist-beiaardier Addie de Jong. De AVRO heeft dit eerste concert op genomen voo:r radiouitzending. Addie de Jong is een zeer bekwaam organist te Rotterdam en heeft dit jaar de „Pï"ix d'Excellence" voor orgel behaald en de eerste prijs op het internationaal bei- aardeoncours te Eindhoven. Hy begon zijn orgelconcert met het „Preludium en Fuga" in a van Bach. Het preludium gaf hy grote zekerheid de fuga met een moeihjke thema tiek trof ons de prachtige opbouw. Van de 18e eeuwse componist G. A. Homiliu* gaf De Jong twee orgelkoralen, waar van vooral het tweede: „Straf mlch nicht in deinen Zorn", opviel door de mooie registratie. Van C. F. Ruppe, die vele jaren in Leiden werkte als organist van de Pieterskerk en als lector aan de uni versiteit, speelde Addie de Jong uit „Dixhuis Pièces pour l'orgue ou piano" drie stukken. Het Rondo kreeg een pia no aandoende speelwijze, het tweede kreeg mooie stemmen mede en de Fuga met een hoomthema bleef tot het eind doorzichtig. Persoonlijk vonden wij een lichtere uitvoering voor dit genre mu ziek te prefereren. Een Preludium in d. van Max Reger kreeg een grootse in terpretatie. Tenslotte een heel mooie en in kleur afwisselende „Partita" van de Duitse vernieuwer van de kerkmuziek Ernst Pepping. Hoewel Addie de Jong zich ontpopte als een heel knap organist ont kwamen wij niet aan de indruk, dat niet de volkomen rust achter zyn spel aanwezig was. Was mogeiyk het weten dat de „AVRO" het concert voor de ra dio opnam de oorzaak daarvan Ook misten wy enige nagalm in dit kerkge bouw. Na de paüze beklom Addie de a Voorscho- Jong de toren en liet als beiaardier ho ren, dat hij naast organist ook een gerou tineerd klokkenist is. Het carillon van de Voorschotense kerk bezit een prachtig stel klokken, gegoten door de klokken gieters Eysbout, klokken met mooi klin kende boventonen en helder van klank. In de regen hebben wy zes composities voor Beiaard beluisterd en hebben do bekoring van een cariillon in de stilte van de avond ondergaan. THEO TEN HOOVEN Mooie byverdienste. Aanmelden: ABONNEMENTEN AFDELING DE LEIDSE COURANT PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 20935 LEIDERDORP WEDVLUCHTEN De Leiderdorpse Postduiven Vereni ging „De Rynklievers" hield verschil lende wedvluchten. Vanaf Corbeil af stand 420 km. op 7 juni '68. In concours waren 138 duiven. Gelost om 8.30 uur, met z.-w.-wind. Uitslag: 1 J. Zevenho ven, 2. A. G. Holland, 3 J. v. Leyden, 4 Gebr. Kok, 5 H. Kettenls, 6 A. G. Hol land, 7 D. de Ridder. 8 J. v. Leyden, 9 idem, 10 Lolkes de Beer. De wisselbeker voor 3 jaar Orleans is dit eerste jaar gewonnen door J. Zeven hoven met 96 punten. Vanaf Roosendaal afstand 68 km. op 7 juli '68. In concours waren 489 Jonge duiven. Gelost om 9.00 uur, met z,-w.- wind. Uitslag: 1 D. Zwaan, 2 H. Hol- trop, 3 idem, 4 Lolkes de Beer, 5 H. Kettenls, 6 L. Klein, 7 Gebr. Kok, 8 J. Versttraaten, 9 L. Klein, 10 H. Holtrop. Vanaf Bergerac afstand 866 km. op 13 juli '68. Gelost om 13.00 uur, met zuiden wind. In concours 51 duiven. Uit slag: 1 v.d. Wal/Tiaseur, 2 P. v. Griens- ven, 3 J. Verstraaten, 4 Gebr. Kok, 5 J. Zevenhoven, 6 Gebr. Kok, 7 A. G. Hol land, 8 idem, 9 Lolkes de Beer, 10 J. Zevenhoven, 11 A. G. Holland, 12 M. Jongeleen, 13 A. G. Holland. Wedvlucht vanaaf St.-Kathelyne Wa- vre. afstand 122 km. op 14 juli '68. In concours 477 jonge duiven. Gelost om 9.00 uiir, met z.-w.-wind. Uitslag: 1 P. v. Griensven, 2 A. Dubbelaar, 3 N. Hoogervorst, 4 Gebr. Kok, 5 F. Deyn, 6 P. Veelenturf, 7 F. Deyn, 8 H. Holtrop, 9 H. Kettenis, 10 M. Jongeleen. STOMP WIJK BOTSING MET KOE De Leidenaar J. K., die in de nacht op de middenweg tussen Stompwyk en Zoetermeer door een tegenligger werd verblind, reed met zyn personenauto te gen een koe die op dat moment bezig was een veewagen binnen te lopen. De botsing was zo hevig, dat de auto ge heel vernield werd, maar de koe keek alleen heel verontwaardigd en vervolgde zyn reis naar het abattoir. LEIDSE BIOSCOPEN De films ln de week van 11 tot M Juli zyn door de Katholieke Film Central» als volgt gekeurd: Camera: Het mysterie van de koffen moord (18 Jaar). Sex la minuut (18 Jaar), nacht vry. en zat. 23J10. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Dagelyka: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. s" Middags: Door het dolle been a.L Lido: Het Is een gekke, dolle, dwaze wereld, (14 jaar). Dagelijks 2.30 en 20.00 uur. Luxor: Wacht tot het donker is (18 Jr.), Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.16 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: (ochtend, 10.00) Thunderbtrde a.l.; Samen uit, samen thuis, aJL Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: (ochtend) Elza, dochter der natuur, a.1. Poel der ontucht, ontr. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9JL5 uur. Rex: Cat Balloo (14 jaar! Dagelyka: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. (nacht, vr. en zt. 23.30) Jong eo Immoreel (18 jaar). DR. M. JACOBS KREEG SUBSIDIE VOOR ONDER ZOEK IN DE TROPEN De Stichting voor Wetenschappelijk Onderzoek in de Tropen (WOTRO) heeft de Leidse plantkundige dr. M. Jacobs, die verbonden is aan het Rijks herbarium te Leiden, een subsidie ver leend voor een botanische exploratie op Luzon (het voornaamste eiland van de Philippijnen, waarop de hoofd stad Manilla is gelegen) en in Zuid- Sumatra. De expeditie werd georganiseerd door het Rijksherbarium in Leiden en door het Nationaal Museum in Manilla. Dr. Jacobs zal bij zijn wetenschappe lijke arbeid terzijde worden gestaan door het hoofd van het nationale her barium op de Philippijnen met twee assistenten van deze instelling, die voor dragers (cargadores koelies) hadden gezorgd. Dr. Jacobs heeft medegedeeld, dat het er bij deze exploratie allereerst om ging de vegetatie van de berg Pulog te bekijken en te zien hoeveel plan ten uit gematigde streken te vinden zouden zijn op het centrale bergland van Luzon, die de botanici bekend zijn. ZOETERWOUDE Boete voor kijken naar verzegelde t.v. „Het is mijn toestel en met mijn toestel kan ik doen wat ik wil," aldus het standpunt van een 40-jarige ver dachte uit Zoeterwoude voor de Haagse politierechter. Maar die tapte uit een ander vaatje. „U zult dan nu wel hebben ontdekt, dat het niet zo is," luidde' diens repliek. Trouwens de dagvaarding sprak op dat punt duide lijke taal, verdachte had clandestien t.v. zitten kijken. Het toestel was nl. verzegeld, omdat het kijkgeld niet betaald. Dat had verdachte met een handigheidje proberen op te lossen. Hij had bij het zegel een verbin- dingsdraadje doorgeknipt, een nieuwe verbinding gemaakt en zo kon hij weer kijken naar al het criminele gebeuren op het t.v.-scherm. „Weet u dat op hetgeen u deed maximaal drie jaar gevangenisstraf staat, want het is een misdrijf," bracht de rechter verdachte in de realiteit. De officier wilde zover niet gaan en volstond met een eis van 25.- boete en een week gevangenis straf voorwaardelijk. De rechter hield rekening met de financiële omstan digheden van verdachte en veroor deelde tot alleen de voorwaardelijke gevangenisstraf. Drankmisbruik bestraft Een 27-jarige koopman uit Zoeter woude maakte een kwade beurt, toen hij met de door hem bestuurde auto een aanrijding met een geparkeerde auto maakte. Het werd er niet minder op, toen hij na die aanrijding er van door ging en de Haagse politierechter stelde bovendien vast, dat verdachte aardig wat bier in z'n kraag had, of schoon niet precies kon worden vast gesteld hoever de dronkenschap was gevorderd, gaf de officier niettemin voldoende reden om tegen vedachte 100,- boete te eisen. De rechter legde die boete op, maar tevens ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende drie maanden. DE DIEF GESTRAFT! „Nou," zei de Haagse politierechter mr. S. F. Kootte, „ik heb in mijn loop baan al aardig wat mèegemaakt, maar diefstal van een grote trom nog niet." Cornelis, de 20-jarige tuindersknecht uit Pynacker knikte begrijpend, het was hem ook nog niet eerder over komen. Cornelis was gaan voetballen in Stompwijk en was met zijn vrien den in „Het Blesse Paard" beland. De geschiedenis verhaalt niet of de club van Cornelis had gewonnen of verloren, maar wie persé wil drinken, LEEDSCHE POSTDUIVENCLUB In de wedvlucht vanaf St.-Kath. Wav. waren 44 duiven in concours. De uitslag was (eerste 10): 1 W. v. d. Hoogt; 2, 5 en 7 J. van Alphen sr.; 3 J. C. M. Kievits; 4 W. van Hoogt; 6, 8 en 10 W. Bey; 9 A. J. van Hove. In de wedvlucht vanaf Bergerac wa ren 46 duiven. Uitslag; 1, 3 en 5 K. v. d. Nieuwendijk; 2 W. Bey; 4 J. van Alphen; 6 W. L. Onstenk; 7 Bink v. d. LJssel; 8 W. v. d. Nieuwenwijk; 9 en 10 W. Teske. DINSDAG 30 JULI Op dinsdag 30 juli wordt in Noordwijk de 18e internationale schatgravery ge houden. Dit evenement, georganiseerd door de Leidse St.-Vincentiusvereniging, trekt jaarlyks duizenden kinderen en ou deren naar een afgeschermd stuk strand voor het Palace Hotel waar enkele cen timeters onder het zand een schat aan pryzen ligt begraven. Hoofdprijs is ook dit jaar weer da traditionele houten schatkist met honderd zilveren guldens. Verder liggen over het terrein verspreid tientallen busjes verborgen met briefjes die recht geven op fraaie prijzen. Er mag alleen met blote handen gegraven worden. Gebruik van schop of spade wordt niet toegestaan. De prijzen die na afloop niet gevonden zyn worden onder toezicht van de Noordwykse strandpo- litie onder de schatgravers verloot. De opbrengst zal gebruikt worden om ouden van dagen, zieken en mensen in nood aen fin*nolaal ateuntj* te gewen. George van den Berghe, de knecht uit het Belgische B-team die zo ver rassend lang in het gele tricot gereden heeft, moest die gisteren afstaan. Daar was Rolf Wolfshohl verantwoordelijk voor. Samen met Franco Bitossi sprong de Westduitser 20 km voor de finish weg uit de kopgroep van 12, om nog een minuut voorsprong te nemen. Ras sprinter Bitossi won, maar WoLshohl had datgeen bereikt wat hij met zijn roekeloze afdaling bereiken wilde: de eerste plaats in 't algemeen klassement. De kansen van Jan Janssen zijn in middels ook danig gestegen. Janssen was erbij toen de beslissende slag viel. Aimar was er ook bij maar hij, eens tourwinnaar, moest in de laatste kilo meters volkomen uitgeput nog bijna 1 minuut op Janssen prijsgeven. Pou- Lidor en Pingeon werden in deze his torische 16e etappe verpletterd. Op resp. 10.02 en 8.38 min. zijn zij waar schijnlijk kansloos geworden voor de eindzege, maar let eens op Bitossi Bitossi werd als winnaar van de 16e etappe getipt door L. Dingjan, P. J. Blokstraat 14, Leiden, die dus de pre mie van 5.- verdient. kan daarvoor altijd wel een reden vinden. En dat deed Cornelis; hij nam er een stuk of zes biertjes op. Plotse ling liep Cornelis, geassisteerd door twee vrienden met de grote trom te zeulen. De grote trom van de fanfare „Juliana'. In het algemeen nemen de muzikanten hun instrumenten mee naar huis, doch dat geeft voor een grote trom nogal bezwaren en daarom bleef die In het repetitielokaal achter. Daar zag Cornelis dan iets in. „Een geintje," zei hij tegen de politierechter. „Dat zou ik nog kunnen geloven, wanneer u de volgende dag toen u weer nuchter was, de trom had terugge bracht. Maar dat deed u niet," consta teerde de rechter. De grote trom was nl. in triomf meegenomen naar Pyn acker en daar op zolder verstopt. En juist dat feit bracht muziek in de zaak. „Het leek er dus op, dat u de grote trom wilde stelen," aldus de opinie van de officier van justitie. „Trouwens, u hebt gezegd dat u de trom wilde gebruiken voor een bandje," las de rechter uit de stukken. „Dat zei ik maar voor een lolletje," informeerde verdachte. Geintje en lolletje om het even, vol gens de wet was het diefstal en daar hield de officier het op. Maar hU wilde niet al te zwaar aan de grote trom tillen, maar het zou Cornelis toch hon derd gulden boete moeten kosten. „Weet .u dat zo'n instrument nieuw 360.- kost?" deelde de rechter mee. Het bleef bij de honded gulden boete en Cornelis betaalde meteen. Geen lolletje Wilt u iets weten De kortste weg per fiets van Lan- geraar naar Enimen: Langeraar Nieuwveen - Amstelhoek - Vinkeveen - Kortenhoef - Hilversum Baarn - Hoe velaken - Nijkerk - Putten, Ermelo - Harderwijk - Nunspeet - Wezep - Zwolle - Ommen - Coevorden - Em- men. (Aantal km 195). Per bromfiets van Hazerswoude naar Meerssen (L.): Boskoop - Gouda - Schoonhoven - Gorinchem - Heusden - 's-Hertogenbosch - Boxtel - Eindho ven - Leende - Maarheeze - Weert - Kinnooi - Maaseik - Sittard - Meers sen. Aantal km. 185. Per auto van Leiden naar Valken burg (L.): Leiden - Hazerswoude - Groenendijk - Boskoop - Gouda - Schoonhoven - Gorinchem - Heusden - 's-Hertogenbosch - Boxtel - Eindho ven - Leende - Maarheeze - Weert - Kinnooi - Maaseik - Sittard - Meers sen - Valkenburg. Aantal km 205. PUNT De aansluiting Is er. KORRELTJE Marktberichten LEIDEN, 15 juli. Groente Appe len 9; Pruimen 85195; Aardappelen 1027; Andijvie 915; Augurken 16 106; Dopenvten 62100; Snybonen 240280; Stam bonen 250—290; Stok- bonen 85; Tuinbonen 1395; Kroten 20 55; Rode Kool 712; Spitskool 13— 20; Postelein 10—18; Prei 57—68; Ra barber 1927; Spinazie 4881; Kom kommers 1846; Tomaten A 4.054.30; Tomaten B 4.00—4.30; Tomaten C 3.65 1.00; Uien middelfijn 1324; Was- peen 1044, per 100 kg. Bloemkool A 95—87; Bloemkool B 5373; Bloem kool C 44—47; Sla 6—29. per 100 stuk* Bospeen 1759; Kroten 617; Peter selie 710; Selderij 57, per 100 bon. BODEGRAVEN, 16 juli, KAAS Aanvoer 55 partijen. Prijs le soort 3.73 - 3.82; 2e soort 3 60 - 3.72; extra tot 4.13. Handel kalm. ROTTERDAM, 16 juli. Vee Aan- >er totaal 2705; weekaanvoer 4188; slachtrunderen 200, gebruiksvee 591, vet te kalveren 250, graskalveren 140, nuch tere kalveren 1136, varkens 5, biggen 10, paarden 8, veulens 5, schapen en lammeren 323, bokken of gelten 37. Prij zen: slachtrunderen extra kw. 485-525, le kw. 420-465, 2e kw. 380-405, 3e kw. 375, vette kalveren le kw. 330-345, 2e kw. 300-330, 3e kw. 285-300, stieren 420-475, worstkoeien 360-375 (alles ct. p. kg), kalf- en melkkoeien 1125-1550, koeien 975-1250, vaarzen 950-1075. pinken 625-775, graskalveren 360-526, alles p. st.; nuchtere kalveren 170- 180 (ct. per kg), stieren 240-280, vaar zen 180-325, schapen 90-120, lammeren 100-135. Resp. aanvoer, handel en pryzen: slachtrunderen, ruimer, kalm, als giste ren; kalf- en melkkoeien, iets ruimer, rustig, niet hoger; vare koelen, tameiyk, lui, pryshoudend; vaarzen en pinken, ge woon, stil, stabiel; graskalveren, let* meer, redeiyk, ongewyzlgd; vette kal veren, iets korter, williger, pryshoudend; nuchtere kalveren, kleiner, tameiyk, stier: hoger, vaars: iets styver; schapen en lammeren, minder, flauw, gedrukt in prijs. TER AAR, 15 juli, Groente Snij bonen I 1.90—2.60; snijbonen II 1.35 1.95; snijbonen stek 401.45; prei 52; tuinen I 1625; tuinbonen II 1220; andijvie I 1828; andijvie II 1322; aardappelen 1720; sjalotten 21; pos telein 38; stambonen 2.05—2.40; spits kool 27;-blauwschokkers II 40; uien 20; augurken 23 kromme komkommers 26 30; komkommers stek 18, alles per kg. Bloemkool AI 6794; bloemkool A II 2885; bloemkool BI 41; bloem kool BII 24; bloemkool Cl 30; sla I 2627; sla II 1516; komkommers I 1836; komkommers II 1522, alles per .•-luk. Soldenj 5; huskmlen 8, p bos. ROELOFA RENDS VEEN, 15 Juli. Bloemen Am, Anjers: Sim Rose 7-15, Sim Rood 8-15, Sim Wit 10-11, Sim Keefer 11-12, Sim Arthur 8-11, Eape- rence 9-11, Rozen: Garnettc en Carol 5-9, Carla 23-31, Zorlna 7-11, BaCeara 25-38, Nordia 6-9. Coral Princess 8-13, Elsbeth 8-12, Sonorn 8-13, Spanish Sun 9-10, Super Star 20-22, Junior Mis 8-10, Gerbera 20-21 p. st.. Trosanjers 1.10- 1.20, Snygroen 50-65, Irissen 70-75, id. Imperator 1.40-1.75, id. Prof. Blaauw 1.85-2.20, Wirrals Suprème 20-53, Sta- tlce 56-73, Liatrix 65-1.40, Freesla's 22- 85. Dahlia's 55-75, Phygostegla 19-24, RIJNSBURG, 15 juli, Bloemen Esterriet 200350 per bos. Irissen 165 —220; Liatris 40—150; Statice 80—110; Lathyrus 4585; Phlox 5080; Gele Margrieten 3550; Goudsbloemen 35 45. Freesia's: White Swan 45—120; Golden Yellow 3575; Stockholm 25 65; Chrysanten: White Spider 250 300; Indianapolis 180200; Lyona 160 —180; Tokio 160-180, alles per bos. Am. Anjers: Harvest Moon 515; Clear Yellow 415; Dusty Sim 614; Crawly Sim 513; Farah Diba 513; Keefer 413; Rose Sim 412; Wiliam Sim 4 —12; Arthur Sim 3—12 Witte Sim 4— 11; .ta Sim 3—11; Rode Sim 3—10. Ai ..arium 44165; Lelies 35—100; Gerbera 10—30; Gladiolen 5—20; Vio lieren 8—13; Colvillei 312. Rozen: Baccara 1539; Garnet 5—8; Carol 5 —0, alles per stuk.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3