I Luynenburg-Stokvis maakten in Luzern eind aan Amerikaanse roeitraditie Zwemjeugd veel te sterk voor Duitsland ZOUTLOZE HOOFDSCHOTEL IN ZEIL- EN FEESTWEEK Wereldtijd kanokwartet NEDERLAND DOORSTOND PROEF OP ROTSEE VAN HAMBURG ZESDE RECORD Zwemster Nel Bos uitgeschakeld Friezen op de Kaag uitgeblust Turnsters niet naar Olympische Spelen SPORTBIJLAGE MAANDAG 15 JUU K$S LUZERN Winnaars van de Rotseeregatta zijn goed voor goud, zilver en brons bij de FISA-kampioenschap- pen, die erop plegen te volgen. De statistieken staan er borg voor. Degenen, die op dit langgerekte meertje bij Luzern, door de natuur in het verre verleden voorbe stemd om 's werelds eerlijkste roeibaan te worden, ze gevieren, slagen ook bij de strijd om de Europese, we reld- en olympische titels. Voor 1968 zou die „garantie" wel eens niet alleen voor de allersnelsten kunnen gel den, maar voor alle ploegen, die in het voorste gelid hebben geroeid. Het veld dat ditmaal voor de zeven elitenummers had ingeschreven, was sterker dan het geval is geweest bij menige regatta om de Europese of olympische kampioenschappen. Honderdveertig boten uit negentien landen waren aanwezig. Wel moet men er bij het maken van alle prognoses rekening houden dat Oost-Duitsland ontbrak. Het land dat vorig jaar in Vichy met twee wereldkampioenen, drie derde plaatsen en een vierde plaats de Coupe Glandaz en de Challenge Callo Montu opeiste, had uitgerekend de dertiende en veertiende juli gereserveerd voor de nationale kam pioenschappen. Dat was geen toeval, maar louter voortgekomen uit de stelling dat men in het zicht van de Olympische Spelen de tegenstanders niet meer moet laten zien dan strikt noodzakelijk is. Niet alleen de experts van 's werelds sterkste roei- natie van 1967 hangen die theorie aan. Om vrijwel dezelfde reden hadden de Zwitsers Martin Studach en Melchior Nuergin, die sinds jaar en dag het goud van do dubbel scull opeisen, ditmaal het skifnummer gekozen. Maar zelfs bij afwezigheid van Oost- Duitsland kan gezegd worden dat de Ne derlanders de zware proef op de Rotsee zeer gunstig hebben doorstaan. Luynen- burg en Stokvis triomfeerden overtui gend in de ongestuurde twee. Jan Wie- nese zorgde alle kritiek op zijn voor bereidingen ten spijt voor een tweede plaats in een veld van uitgelezen scul- Nereus-Wartna acht werd zowel zater dag als zondag derde. Zaterdag, toen het ene baanrecord na het andere werd ge broken, zelfs in 5 min. en 43.30 sec. Het is de snelste race, die de Amsterdamse studenten ooit hebben geroeid. Zondag zag Wartna's formatie kans om de met prijzen overladen Deutschland Achter van Karl Adam achter zich te laten. Derde plaats In een officieus klassement, opge maakt naar het aantal vergaarde me dailles, werd Nederland met eenmaal goud, eenmaal zilver en eenmaal brons derde achter de grote overwinnaar Rus land zondag goed voor vier gouden en twee bronzen medèilles en West- Duitsland, dat ondanks twee overwin ningen toch doet denken aan de grote Van de Nederlandse ploegen, die inge schreven werden voor de elitenummers, hebben slechts Lambert van Dis, Oranje's derde skiffeur, en de vier zon der stuurman van Aegir de finale niet bereikt. En dan te bedenken dat uitge rekend op een dag nadat de Rotseeregat ta is gehouden de schorsing van Hadriaan van Nes voor internationale wedstrijden eindigt. De wereldkampioen, die vorig jaar met Suselbeek de Noord- amerikaanse titel veroverde, kan dus over veertien dagen op de sterk bezette Bosbaanregatta zijn internationale come back maken. Hoogtepunt De zege van Luynenburg en Stokvis in de twee zonder stuurman was uiter aard voor de Nederlanders in het 1 me en zonnige Luzern het hoogtepunt van de wedstrijden. De Amsterdammers maakten een einde aan de traditie, dat de Amerikanen Lorren Hoigh en Tony Johnson, Europees kampioen 1967 met grote overmacht, steeds met ruime v sprong winne. De Amerikanen m ten in de race de rol spelen, die zij ders aan tegenstanders opdringen. De Nereus-twee ving alle aanvallen be kwaam op. Er was licht tussen de beide boten toen de Nederlanders de 2000 m- lijn passeerden. Jan Wieneses eerste wedstrijd in het seizoen gaf al evenzeer hoop voor de toekomst. De Amstelsculler heeft we reldkampioen Jochen Meissner fel te genstand geboden. De man, die de Olym pische titel bij gelijkblijvende vorm vrij wel niet kan ontgaan, won echter met lengten voorsprong. Op de 1400 m-lijn moest Wienese de Westduitser laten gaan. De Nederlander liet op zijn beurt de Rus Balenkov, die alles moest ge ven om Droog van de derde plaats af te houden, vele lengten achter zich. Figurant Moeilijke minuten maakte Viatsches- lav Ivanov door. De grootste sculler aller tijden vanaf 1951 vergaarde hij drie olympische kampioenschappen, een wereldtitel en vier gouden medailles in Europese kampioenschappen had zo graag nog eenmaal deel uitgemaakt van de Russische olympische ploeg. Hij zakte voor het zware examen in Luzern. Met moeite plaatste Ivanov zich voor de eindstrijd. Daarin was de fameuze skif- feut van weleer een figurant. Welgeteld 25 seconden na de Zwitser Ruckstuhl, die niet verder kwam dan een zevende en voorlaatste plaats, beëindigde Ivanov zijn twee kilometer. Klasse verschil Een klas?everschil was er .tussen de vïéren mét'è'tüurmah uit T#est-Düitsland, Denemarken en Roemenië met de ove rige boten, die zich geplaatst hadden de eindstrijd. De Westduitse com binatie Petun Konstantz-Wetzlar zege vierde in recordtijd. De Nereus-Amstel- formatie eindigde met vier lengten ach terstand als vierde. Triton moest met een ivende plaats genoegen nemen. De befaamde Deutschland Achter ver loor binnen vierentwintig uur voor de tweede maal het grote prestigeduel. In het slotnummer van zondag waren de Russen opnieuw te sterk voor roeipro- fessor Karl Adams creatie. Ditmaal was er zelfs geen tweede plaats voor de Duit sers, die de Tsjechen en Nereus moes ten laten passeren. Het waren de laatste zonnige momen ten. Daarna barstte boven Luzern een noodweer los. In de Kaagwcek w GREFARTII Nederland heelt de jeugd- en b-lntcrlandwcdstrifd zwem men tegen Duitsland in Krefarth met groot verschil gewonnen. De uitslag was 215131 in 'l voordeel van Nederland. In deze wedstrijden verbeterde tie uit Australië overgekomen Roger van Ham burg zijn zesde Nederlandse aspiranten- record in enige maanden tijd. Als invaller opgesteld op de 400 meier wisselslag won hij deze afstand in de re cordtijd van 5.12.8 'i Oude record stond sinds 22 juni van dit jaar op naam van Rob Wevhenkc mei 5.16.7. Het senioren record is sinds de Olympische Spelen van Tokio in handen .van Jan Jiskool met 5.01.9. In Krefarth evenaarde verder de HZPC- zwemster Liedbet li Klumper met 1.04.3 op de 100 meter vrije slag het aspiran tenrecord. dat Mirjam van Hemert twee jaar geleden vestigde. Gezien de huidige zwakte van de damessprint kan Liesbeth Klumper een welkome versterking be- lekenen van het nationale team. Zij zwemt dan ook donderdag in Den Haag bij de wedstrijd bondsploegTsjecho- wakije, die in vele gevallen als selectie geldt voor de officiële landen wedstrijd Nederland-Groot Brittannië-Tsiecho-Slo- wakije zaterdag en zondag in Leiden. De tijden van Krefarth waren over het algemeen van matig gehalte, ook al om dat de tegenstand van de Duitsers ver beneden de maat bleef. Toch waren er enige goede prestaties waarbij de on- derachttienjarigen (in vele gevallen nog aspiranten) beter voor de dag kwamen dan de ouderen. Zo won Anneke Haars- mi de 200 meter schoolslag in 2.57.6, Henk Termeer de 1500 meter vrije slag in 18.43.1, Rob Bosson de 200 meter vlin derslag in 2.20.6 en Harm Spoor de 200 meter schoolslag in 2.40.3. Henny Pen- Ierman. die als enige van de groep dit voorjaar werd gekozen voor de zwemtrip naar Oost-Europa, finishte op de 4J)0 m wisselslag in de matige tijd van 5.51.7. Zij werd enige tijd geleden geope reerd aan de amandelen en is de gevol gen daarvan kennelijk nog niet te bo- (Uitslagen zie elders). DEN HAAG. Nel Bos, Neder lands snelste zwemster op de KMI meter vrije sla»; en eveneens kandidate voor de HKI nieter vlin derslag bij de Olympisch© Spelen in Mexico, zal voorlopig niet aan wedstrijden kunnen deelnemen. Zij heeft reeds enige weken klach ten, die op een virusinfectie zouden kunnen wijzen. In ieder geval komt zij niet uil in de wedstrijd NederlandGruot-Brittannië Tsjecho-Slowakije, zaterdag en zondag in Leiden. Nel Bos is een sleutelfiguur in de Nederlandse olympische zwemploeg, niet alleen voor dc persoonlijke nummers (100 meter vrije slag, 100 meter vlinder slag en eventueel 200 meter vrije slag), maar vooral voor de 4 x 100 meter vrije slag en de 4 x 100 meter wisselslag- estafette. Laatste kilometers waren erg zwaar (Van. onze speciale verslaggever) ALBI Arie den Hartog heeft in het weekend last gekregen van zijn rech terknie. Op de rustdag in Font Romeu had soigneur Collard een stevig ver band gelegd. „Ik weet niet was het is", zei Den Hartog, „wellicht heb ik ergens tegenaan gestoten. Het is plotseling ge komen. Een zere plek net boven de knie". Na 150 km moest Den Hartog giste- ren lossen. Hij had veel pijn aan de knie. „Ik dacht dat ik de finish niet zou halen", vertelde hij. Maar hij kon zich tenslotte toch in de eerste groep handhaven. Eef Dolman vertelde dat, juist na de val van Poulidor, toen de jacht begon, hij van wiel had moeten verwisselen. „Ik kon toen niet meer bij het eerste pelo ton komen, er werd te hard gereden", merkte hij spijtig op. Eddy Beugels was de derde Nederlan der in de eerste groep. Voor zover hij kon, had hij de Spanjaarden, Belgen en Ita lianen geholpen in hun jacht op Pin- geon. „De laatste kilometers ging het echt niet meer", bekende Beugels, „ik had moeite dat Verschrikkelijke tempo te volgen. Daarom heb ik zo'n bewonde ring voor Pingeon, die er na zo'n lange solo tegen de wind nog in slaagde stand te houden". (Van onze zeilmedewerker) WARMOND De 48ste Kaagweek is losgebroken. De grootste zeil- en feest- week in West-Nederland heeft bezit ge nomen van haar speelplaats, de Kagcr- plassen. Ruim zeshonderd deelnemers zullen vier dagen over het kleine wa teroppervlak kruisen. Hier en daar zal de controverse wedstrijdzeiler-water toerist zich toespitsen in woord en daad, maar dat zal allerminst de pret en de sfeer drukken. Naast een bescheiden groep coryfeeën zwermt iedere dag een stoet habitué's uit over de plassen en krijgt het recreatieve element de over hand. Dit is al jaren zo, maar toch is er iets veranderd. De hoofdschotel, de Regenboog teamstrijd tussen Holland cn Friesland, is een zoutloze schotel gewor- Vroeger kwam men er vroeg voor uit de veren, maar de Friezen lijken aan geslagen en elke sensatie is verdwenen. Ver achter vier Hollanders Van Wijk, Vandenberghe: Hier komt de aanval'' (Van onze speciale verslag-gever) FONT ROMEU. Een tekenend beled. De drager van de gele trui waste zijn hemd, broek en sokken. Zijn blonde vrouw, net over uit België, zat op bed en rookte een sigaret. Georges vandenBerghe droogde zijn handen af. Hij greep het Tourboek en sloeg de bladzijde van de achttiende etappe naar Grenoble open. Hij wees op vier pieken. „Hier gaan ze aanvallen en dan raak ik de trui kwijt. Vier cols in de laatste 80 kilometer, dat red ik niet". Zijn vinger volgde de tekening van cols. „Ze lossen me op de eerste col de afdaling is zo kort, dat ik nog niet terug ben als ze aan de beklimming v de tweede col beginnen. Poulidor Pingeon zullen me daar de trui afnem Dat. zijn de groten", meende vanden Berghe. Een mecanicien van dc Belgische ploeg zegt: „Hij beseft zelf niet, dat hij ook een grote is". Rolhockeyjeugd verloor VIGO Zaterdagavond zijn in Vigo (Spanje) de eerste wedstrijden ge speeld voor het rolhockeytoernooi orr Europees kampioenschap voor junioren teams. Nederland verloor met 64 van West-Duitsland. De overige uitsla gen waren: Spanje-Frankrijk 110 PortugalItalië 2—1. DEN HAAG De Nederlandse damesturnploeg zal niet deelnemen aan de Olympische Spelen in México. Het bestuur van het Kon. Ned. Gymnastiek - verbond is van mening, gezien de resultaten die de turnsters hebben be haald in de laatste vier interlandontmoetingen, dat het prestatieniveau niet voldoet aan de door het Nederlands Olympisch Comité gestelde normen. Dat de damesploeg momenteel niet aan deze eisen voldoet, is mede een gevolg van blessures van enige topturnsters. Daarom heeft het bestuur van het KNGV ervan afgezien het NOC voor te stellen de Nederlandse ploeg naar Mexico af te vtiardigen. Daar in het KNGV waarin het vrouwelijk element kwantitatief de overhand heeft veel jong turntalent aanwezig is, wil het bondsbestuur wel de centrale training van topturnsters voortzetten. Gesteund door de ervaringen meent het bondsbestuur een voldoende aantal jonge turnsters te kunnen aantrekken. Daardoor zou binnen enige jaren een ploeg op olympisch niveau kunnen worden samengeeteld. De Goederen, Hofland en Van Asten met Metzelaar (9e) 36,1 pnt. verza melden eindigde Jack de Wilde, de eer ste Fries, die met zijn teamgenoten 29 punten vergaarde. De aardigheid is er af, de Friezen schijnen uitgeblust. Na de zware nederlaag van vorig jaar, keerden de Friezen naar het noor den terug met de wetenschap, dat de Hollanders door vele nieuwe snufjes tuigage en schip tot winst kwamen. En toen de Fries Jack de Wilde met Bouw van Wijk van schip ruilde, kre gen de noordelingen er bovendien nog een zeer snelle schuit bij. Resultaat: de Friezen komen er weer niet aan te pas. De Hollanders blijken gewoon sneller te zijn. Kort na de start werd dit voor het eerst bewezen toen achter Bouw van Wijk, De Wilde zeilde. Zienderogen liep de nieuwe „Rakker" weg van De Wil de, die even later door Hofland in de kraag werd gegrepen en linea recta de achterhoede werd geloefd. Bleef de Fries John Alberda, de vete- uit Sneek. Maar Alberda kwam slechts tot speldeprikken. Hofland, die na de charge tegen De Wilde rustig aan het eindspurt begon, leverde met een derde plaats toch nog een bijdrage voor de Hollandse overwinning. Alleen Met zelaar (ex-Sternzeiler), evenals ex-Pam- puszeiler Van Asten debutant in het Kaagteam, ging in de laatste ronde door de knieën. Zo konden Jack de Wilde, Al berda en Ulrik Jager de puntenmarge nog enigzins binnen de perken houden. De Friezen zijn er van onder de indruk. Ballon te water genboogstrijd losbrak, kregen de Frie zen weer hoop. De ereplaatsen waren een zaak tussen John Hofland en Bouw van Wijk. Na enkele scherpe duels kwam Van Wijk op de finishlijn enkele centimeters te kort om het Rotterdamse Regenboogfenomeen te passeren. Maar achter hen begon Metzelaar het be nauwd te krijgen; de „Algri" uit Sneek kwam langszij. Metzelaar, lang fraai derde, begon driftig enige spinnakerma- noeuvres uit te voeren. Alberda blunder de. De grote ballon raakte te water en fungeerde als rem. Metzelaar heradem de. Dat was van korte duur, want de Fries hield vol. Een kruisrak bracht Al berda winst en een derde plaa,ts. Van uit de ach terse gelederen wrong Hans vander Velcje zich tussen Alberda en Metzelaar en werd vierde. Verbluffend goed Ongeveer tegelijkertijd met de Regen bogen draaiden de Valken drie ronden over de eivolle plassen. Egon Rolf von den Baumen won. Op eigen terrein zeil de de Hagenaar 'n verbluffend goed par tij. Van Buren en de Goudse Valken ster Both werden beiden van de baan geveegd door „De Bountydie ditmaal geen last had van Kraans „Gladde Aal". Bart Kraan zeilde een povere race en werd rustig vijfde achter Rolf von den Baumen, Van Buren en Du Prie. Van Kraans zijde wordt echter nog vuur werk verwacht. Dat zal wel niet het geval zijn bij'de Solisten. Nater zeilt mee, dus Nater heerst. Daar schijnt de nationale Solo- zeilerij zich mee verenigd te hebben. Kees Nater, de kleine Warmonder Solo kampioen, zeilde op de Kaag een bijzon- voor de opzienba rendste successen van het Neder landse contingent zorgden! links Luynenburg en Stokvis, rechts skiffeur Jan Wienese. der taktische race. Na de start lag er een heg van Solo's voor Naters „Sir Piet". Op weg naar Eymerspoel kroop Nater tussen de wal en de koplopers. Los van de afdekking van de rest van zijn tegenstanders schoof de „Sir Piet" rustig weg van de kopgroep. Nater had aan een ronde voldoende om tot winst te komen. Ver achter Nater eindigde De Vries als tweede, Vollebregt als derde en De Jonge van Ellemeet als vierde. Nog juist de baas Na deze in feite eentonige Solostrijd leverde de Jeugdklasse een pittig zeil- programma. Tussen het gekrioel van de grote klassen, zeilden Marijke Bakker, Paul Brouwer en Van Goeverden een verbeten strijd. Na een snelle start van Kees van Goeverden (15) nam Brou wer kruisende de leiding over. Ook Ma rijke Bakker kwam naar voi-en. Van Goeverden kreeg het toen moeilijk met Bakker, maar kon de Zaankanter op de eindstreep nog Juist de baas blijven kom, TSJECHISCHE ZWEMPLOEG IN DEN HAAG DEN HAAG De Tsjechische zwem ploeg. die zaterdag en zondag in Leiden uitkomt tegen de nationale ploegen van Nederland en Groot-Brittannië, komt donderdag reeds aan de start in Den Haag. Als tegenstander fungeert ploeg uit Den Haag en verscheidene le den van de nationale ploeg, die in i trainingskamp zijn in Leiden. Rob Kerkhoven wil aan de hand van de resul taten in Den Haag de estafetteploegen samenstellen voor de wedstrijd in Lei den. VERHAARD ZEER STERKE K 1-1000 M AMSTERDAM. De Neder landse kandidaten voor het olym pisch kanotoernooi hebben het afgelopen weekeinde bij de natio nale kampioenschappen op de Bosbaan op de 500 en 1000 meter duidelijk hun visitekaartje afge geven. „Topscorer" werd Paul Hoekstra, die niet minder dan vier titels veroverde. Hij won de K 1 500, met Anton Geurts de K 2 500 en 1000, en als /eer sterk lid van het olympische kwartet Hoek stra - Geurts - Muusse - Bunscho ten, ook de K 4 over 1000 meter. Vooral dit nummer was bij/onder hoopgevend met het oog op Mexico want ondanks de vrij ongunstige weersomstandigheden noteerde deze combinatie 3 min. 16,6 sec. over de kilometer, 0,3 sec. beter dan de beste tijd tijdens de laatste wereldkampioenschappen op dit nummer, toen bovendien onder ideale omstandigheden werd ge- Een verrassing was opnieuw het varen van Jan Verhaard, die in de K 1 over 1000 meter na een wat roerige wedstrijd zegevierde vóór de achtvoudige titel houder op dit nummer, Anton Geurts, Bram Muusse en Paul Hoekstra. Kort na de start nam Hoekstra een voor sprong van een paar lengten. Verhaard, die enige weken geleden bij internatio nale wedstrijden in het Poolse Byd goszcz de Europese kampioen Urogy (Hongarije) op deze afstand versloeg, ging in de golf van Hoekstra varen en kreeg daarvoor een waarschuwing. In de laatste helft van de race viel Hoek stra terug, kwam Geurts nog vervaarlijk opzetten, maar Verhaard was niet meer De KJt peddelde zich met een formidabele tijd vrijwel zeker naar Mexico. Van voor naar achter: Geurts, Hoekstra, Muusse en de „teruggekomen" Bunschoten. te achtei'halen. BU de heren ontbrak Jan Wittenberg, die zaterdagmorgen op weg naar de Bosbaan autopech kreeg en zich bij het repareren zodanig aan een duim verwondde, dat hij niet kon starten. Daardoor was Hoekstra zijn voornaam ste concurrent op de 500 meter kwijt. Bij de dames overheerste Mieke Jaa- pies. Zowel op de K 1 500 meter als in de K 2 over deze afstand, met Mieke Blijlevens, was zij ongenaakbaai-. uitslagen v iuI Hoekstra Geurts (Bea- 1.57.1; 3. Bram Muusse (Quo Vadls) (Quo Vadls) 1.54.7; - Paul Bunschoten (Quo Vadls) 1.45.8; 3. Dick Boers (Euros) - Jai Vadis) 1.45.8. K2 sentoren 1000 meter: (Beatrix) 3.53.8 3.54.9: 3. Bram 4 Paul Hoekstra (Quo Vadls) 3.56.7. KI dames senioren 500 meter: 1. Mieke Jaa- Blljlevens se-Verhaard (Quo Vadis-Beatrix) 3.38.4: K« senioren 1000 meter: 1. Geurts-Hoekstra- Muusse-Bunschoten 3.1(1.6; 2. Kracht-Helder- l-Bloem 3.20.2; 3. Boers-Runc- i-Admiraal-Prinsen 3.22.7.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 8