STUNT VAN N ROEKELOZE Dan denken ze: Waarom zou ik? Jan Janssen in rol van lachende derde Solo Pingeon hield niemand voor mogelijk AB GELDERMANS: „OM KERKTOREN GEMAKKELIJKER" STABLINSKI UIT TOUR GENOMEN MAANDAG 15 JULI 1968 SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT Zei Ab Geldermans: „De renners kunnen tegenwoordig niet meer afzien. Dait is wat eraan ontbreekt". Toen had dè Nederlandse ploegleider nog niet deze renner gezien, al had hij het uiteraard over zijn eigen coureurs. Dit is Poulidor, die bij een val danig aan het gelaat geblesseerd raakte. FONT ROMEU Hoog in de Pyreneeën», in Font Romcu, het pronkstuk van het gaullistisch stre- overheersing in de sport waarin miljarden wer den gestopt, hield de Tour zijn tweede rustdag. Ab Geldermans, zonne badend, overwoog er het effect van zijn eerste Tourploeg. „De renners kunnen niet meer af zien". mompelde hij, „dat is wat eraan ont breekt. Het gaat tegen woordig allemaal te ge makkelijk. De coureurs hebben teveel geld. Als ze thuis kamen, ligt er weer een royale cheque van de fabriek op ze te wachten. En dan denken Geldermans vertelde hoe hij coureur geworden was. „Om drie uur -s nachts haalde mijn vader me uit bed. Ik moest werken in de tui nen. 's Middags mocht ik een uur eerder ophouden om te trainen. Toen ik drie maanden bezig was zei mijn vader: die fiets gaat er uit. Je kunt niet meer vroeger weg. Ik zei: als die fiets gaat. ga ik ook. Een week ben ik toen van huis geweest. Toen ik terug kwam mocht ik fietsen. Maar als ik een premie van twee gulden vijftig had gewonnen, moest mijn vader het geld hebben. Zo ben ik coureur ge worden, alle eindjes aan elkaar knopend". Hij smeerde nog wat olijfolie op zijn body en draaide zich om de „Later kwam ik bij Saint Raphael. Daar reden ook Geminiani en Roger Rivière. Ik keek huizen hoog tegen die mannen op. Louviot zei: hier heb je een fiets en een trai ningspak. Laat maar eens zien wat je kunt. Over geld werd niet ge sproken. Louviot zei: als je karakter hebt en uit slagen boekt, krijg je geld. Anders niet. Ik reed de Ronde van het Westen. En elke dag ging ik in de aanval, om mijn baas tevreden te stellen. Na die ronde zei Louviot: je krijgt 75 gulden per maand. Ik naar huis. Nou ben ik er, riep ik thuis tegen mijn verloof de, ik heb 75 gulden maandgeld". „Hoe gaat het tegen woordig? Als een ama teur professional wordt, zegt hij tegen de fabriek: hoeveel vang ik? Hij gaat verder en vraagt dan een andere fabriek. Ze bieden tegen elkaar op. Hij start met een maand salaris. waarvan ik toen niet durfde dromen. Daar kwaad. De coureur stapt zit de wortel van het af in een wedstrijd en hij heeft nog zijn geld. Jan Janssen herinnert zich zijn opkomst. „Ar moe was het. Vaak kon ik niet meer, en toch zette ik door. Want an ders had je geen geld, en kon je niet leven. Dui zend doden heb ik op die fiets gestorven. Maar dat gaat over. Elke keer als Je het van De discussie zet zich voort. Geldermans: „Het maakte me nooit wat uit als ik op 15 minuten 'eindigde. Als mijn kop man, mqn baas maar tevreden was. Weet je wat de coureurs nu zeg gen: ik kijk wel uit, ik afzien en Jan Janssen straks na de tour een bom geld verdienen. Maar ze vergeten dat als Jans sen deze tour wint, zij ook veel verdienen". Janssen zegt dat hij nooit die idiote bedragen heeft verdiend, die tegenwoor dig in Nederland betaald worden. „Ze geven 20 mille voor een coureur die niet eens een klassieker gewonnen heeft". Ei- komt iets van bitterheid in zijn stem. „Zolang ik in Frankrijk rijd, hebben ze me nooit willen erkennen in Ne derland. Ze hebben me nooit geaccepteerd. Ook de bond niet. Ze breken je af. De Pel heeft nu gezegd, dat ik de groot ste drogeur van Europa ben. Ik weet waarom hij dat gezegd heeft. Het gaat om een bedrag van 3000 gulden. Het vorig jaar ben ik met de Pel en zijn mannen In de Ronde van Spanje ln de slag gegaan. Voordat ze mij konden helpèn wa ren ze echter gelost. Dan hoef Ik toch niet te be talen?" De dag ging voorbij. Iemand kwam vertel len dat Vianen in Nederland een wed strijd had gewonnen. „Ongelooflijk", zei Geldermans, „en hier kon-ie niet afzien.-Om een kerktoren gaat het wel. Dat is gemak kelijker, zie je". (Van onze speciale verslaggever) ALBI De Cote de la Chapelle rijkt niet eens tot 1000 meter hoogte. Het is een van die colletjes in de uitlopers van de Pyreneeën. Een smalle weg, bedekt met grof asfalt, slingert zich naar boven. Het stijgingspercentage is er gering. Het heeft er niettemin lange tijd naar uitgezien dat die bescheiden col van de vierde categorie een beslissende rol in deze Ronde van Frankrijk zou gaan spelen. Eén kilometer onder de top van die col demarreerde de Fransman Roger Pingeon, winnaar van de Tour 1967. Het leek een zelfmoordactie. Er restten nog 182 kilometer naar Albi. POULIDOR KEEK OP ZIJN NEUS Even kwam er een reactie van vier renners: van Jélmenez, Houbrechts, Hoban en Gandarias. Maar Pingeon demarreerde met zo'n macht, dat het viertal uit het wiel gereden werd en zijn plaats in het peleton weer opzocht. Toen was Roger Pingeon alleen, zyn vlucht verliep voorspoedig. Dertig kilometer verder had hij al 'm voorsprong van 3 min. 45 sec. en na 119 kilometer fwas ssljn winst tot 8 min. 30 sec. gestegen. Op de smalle weggetjes blokkeerden de Franse nationalen de doorgang. Zij haalden het peleton uit zijn ritme, ze haalden alle vluchters terug. Voorop zette Roger Pingeon zijn gevecht tegen de wind, de afstand en de vermoeidheid door. Zijn pedaaltred was nog immer soepel, zijn tempo in die faze doorgaans tegen de vijftig km per ,Poupou' jaagt op Pingeon die naast hem op zege aast Afspraak „We reden honderd meter hard en dan was het weer gedaan", vertelde de Duitser Wolfshohl later, „de renners vonden het allemaal de stunt van een roekeloze. We waren ervan overtuigd dat Pingeon het niet zou halen. Het was te lang en te zwaar". Maar men hield er geen rekening mee, dat deze Pingeon in de laatste etappe voor de rustdag had gevoeld, dat hij eindelijk in topconditie was. De Belg Bracke zei zaterdagmiddag in Font Romeu wel „Pingeon wordt gevaarlijk, ik heb achter hem gereden, hij Is zeer sterft". Maar een solo van meer dan 180 km, dat hield in deze Tour niemand voor mogelijk. Men wist bovendien niet, dat Roger Pingeon met ploegleider Bidot bij de start van de Tour in Vittel een afspraak had gemaakt. Pingeon zou een dag mogen proberen zijn slag te slaan. De enige voorwaarde was, dat hij dan op zijn vlucht niemand zou meenemen die gevaarlijk was voor Raymond Poulidor. Want, en dat bevestigde Bidot nog eens nadrukkelijk ln de equipe van zaterdag, Poulidor bleef voor de Franse nationalen de grote man. Ramp dreigde Bij de ravitaillering in Castel Naudary na 146 km nam de vlucht van Pingeon voor de andere favorieten op deze Quatorze Juillet in feestend Frankrijk de vorm aan van 'n ramp. De Fransman had daar 10 min. en 30 sec. voorsprong en hij toonde nog altijd geen tekenen van verzwakking. Zijn gezicht stond evenwel strak, af en toe keek hy even op en dan zag men dat hij leed. Maar het atletisch vermogen van Pingeon haalde toen ook nog dikwijls 'n snelheid van tegen de vijftig kilometer per uur. Achter hem hadden de Franse nationalen met het breder worden van de wegen echter steeds meer moeite het onrustige peleton in bedwang te houden. Na 195 km bereikte Pingeon zijn maximale voorsprong: 12 min. en 55 sec. Juist op dat moment gebeurde er iets, dat de totale mislukking van deze Tour voorkwam. Poulidor valt Een motorrijder passeerde het peleton, reed in een kuil en raakte de macht over 't stuur kwijt. Hq raakte Raymond Poulidor. die met de Spanjaard Gonzales tegen de grond smakte. Door de valpartij werd het peleton in twee delen gesplitst. Men had Poulidor, die bloedde uit een wonde in het gezicht, weer spoedig op de fiets. Hij startte met 30 sec. achterstand op de eerste groep waarin de Belgen, de Spanjaarden, de Italianen, de Duitser Wolfshohl en ook Beugels en Den Hartog plotseling tot leven kwamen. Er werd verschrikkelijk hard gereden, Poulidor, vijand nummer één, had zich inmiddels aan het hoofd van de tweede groep gezet. Hij reed alles wat hij kon. Zijn ploegmakkers Novak, Genet en Riotte lieten zich uit het eerste peleton terugvallen om hem te helpen. Maar ze konden het niet. Sterker nog: ze toerden gelost. Alleen Bernard Guyot kwam af en toe aam de leiding. Voor de rest vocht Poulidor alleen zijn strijd togen de overmacht. Kilometers lang bleef het verschil tussen de belde peletons onveranderd dertig seconden. Het gevecht riep herinneringen op aan de Tour van het vorig jaar toen Poulidor aan de voet van de Ballon d'Alsace een lekke band kreeg en alle favorietéh daarvan pro- Op weg in de vijftiende rit. Pingeon (links) heeft het, gelet op de uitdrukking van zijn gezicht, zwaar. Niettemin ging hij als eerste over de th. Poulidor (rechts) moet, neer Pingeon over de finish gaat, nog en voUe ronde op het circuit van Albi rijden. fiteerden, onmiddellijk demarreerden en hem afslachtten. Poulidor verloor op die Ballon d'Alsace toen de Tour. Het "^1 de hand op omdat hij de vijftiende etappe heeft i net zo goed zijn „dag met het handje", want hij wc het erop zat. zag ernaar uit, dat hfl door dit incident ook nu de Tour zou verliezen. Beugels vertelde later over die jacht: „Ik zag geel van inspanning". Maar Poulidor bleek taai te zijn. Hij gaf sleohts seconde na seconde toe op de samengebundelde krachten ln het eerste peleton. Slechts Jan Janssen speelde de rol van lachende derde en reed nauwelijks mee aan de leiding. Uitgeput De zaken marcheerden voor Roger Pingeon vanaf dat moment niet langer goed. De val van Poulidor had een jacht ontketend, die vrat aan zVn voorsprong. Er was geen sprake meer van controle over het op hol geslagen peleton. Alle Franse nationalen waren gelost en Poulidor alleen vocht voor de hergroepering. Op 10 kilometer van de aankomst had Pingeon nog slechts vijf minuten voorsprong. De jaöht ging door. Poulidor achter en Pingeon voor verloren langzaam maar zeker terrein. Zo naderde men de finish. De uitgeputte Pingeon bleef tenslotte na 'n geweldige inspanning sleohts 2 min. en 45 sec. over. Poulidor verfoor op de favorieten Niet tevreden „Et weet niet of ik morgen nog kan starten", kwam het over de bebloede lippen van de ongelukkige Poulidor. Hij wees op zijn rechterkuit, die gezwollen was. „Het stuur van de motor heeft daar geraakt. Ik heb er veel last vf Hij zag er vreselijk uit. Zijn neus - een bloederige massa, maar later bleek dat ze toch niet gebroken was. Roger Pingeon reed inmiddels zijn ereronde. Of hij tevreden was? „Nee, als Poulidor niet gevallen was, zouden wij de controle over het peleton gehandhaafd hebben en dan zou Ik waarschijnlijk vandaag de Tour gewonnen hebben", luidde het antwoord. De toekomst van Pingeon ziet volgens Jan Janssen, minder rooskleurig uit. „Hij zal de inspanning van vandaag betalen, daarvan ben ik overtuigd". Janssen was echter ook zoveel realist om te bekennen, dat als dat incident met Poulidor niet gebeurd was. Pingeon de ronde gewonnen zou hebben. De hele affaire was nu goed voor hem afgelopen. Hy had de Belgen, Spanjaarden en Italianen laten rijden en hy was zelf slechts meegegaan. De sprint van Pingeon oogstte by vele coureurs oprechte bewondering. Feno menaal, zei men. Wat eerst leek op een zelfmoordactie was uitgegroeid tot een geweldige krachtsexplosie. Men had zoiets niet meer voor mogelijk gehouden in deze zui vere" Tour. Verdienste 370 gulden ALBI. Het Nederlandse viertal ver diende in de etappe van gisteren 370 gulden. De winst kwam als volgt binnen: Jan Janssen 2R0 gulden. Beugels 55 gul den en Den Hartog 35 gulden. Vijftiende etappe Leman (Belg-B): C.rosskost (Fr-B); -ope/ Carrll (Sp); brechts (Belg-B); ezelfde tijd als Algemeen klassement Het algemeen klassement na de vijftiende ?tappc: 1. Vandenberghe (Belg-A) 88.26.08; Schlavon (It) 1.34; 3. Passuello (It) op 3.28: igeon (Fr-A) op 4.01: 5. Plntens (Belg-A) (Sp) op 6.01; 18. Bitossl (It) op Colombo (It) op 7.J0; X. Godefroot (Belg-B) Glemser (W-Dld) op Algemeen ploegenklassement Ploegenklassement pioegenklassi 2. Belglé-B 281.57.34: 3 4. Italië 261.50.24; 5. Frank- - Frankrijk-A 282.06.15 7. 8. Frankrtj4c-C 262.41.48; 18; 10. Engeland 263.20.44; Puntenklassement Godefroot 18» punten: 2. Bltovsl i Vandenberghe en Janssen 148; 9 Ryckeghem 141. Bergktassement In dc vijftiende etappe waren Pingeon (Fr-A) Het algemeen bergklas>ement luidt: Gonzales 45 p.; 2. Bltosal 41 p.: 3. Jlrnr 35 p., 4. Poulidor 28 p 5. Gandarias 28 6. Pingeon 26 p.; 7. San Miguel 20 punte Uitvallers Jean Stablinski, lid van de Franse A-pb ls uit de strijd genomen en voor een ma STABLINSKI DOPING GEBRUIKT (Van onze speciale verslaggever ALBI. Dc Tour dc France is van daag voortgezet met nog slechts 68 renners. Dcsvage en Rabaulc uit dc Franse C-ploeg stapten gisteren af en Jean Stablinski werd uit de strUd genomen wegen doping. Op 9 juli in Pau was Stablinski één van de renners die werd gecontro leerd. Do analyse van zijn urine monster leverde positief resultaat op. Dc oudste renner uit de Franse A- ploeg maakte gebruik van het recht om een contra-expertise aan te vragen. Dat werd uitgevoerd bij pro fessor De Vleeschhouwer vun dc Gentse universiteit. Ook dut tweede onderzoek toonde d« aanwezigheid van een sterke hoeveelheid amfeta mine in de urine van Stablinski aan. De commissarissen besloten daarop hem van de Ronde uit te sluiten en hem met ingang van 14 juli voor een maand te schorsen. Om de Ronde voor de renners niet onmenselijk zwaar te maken, hebben de commissarissen op aandringen van dokter Piere Dumas, die met het medisch toezicht op de Tour is be last, besloten de tijdslimiet voor de laatkomers, zowel in de komende vlakke als de aanstaande bergetappen, met vier procent te verhogen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7