Wie weet Eerste plechtige H.Mis in Oegstgeest Friteszaak nagenoeg door brand verwoestte Leiden Premiepot L. Courant Plechtige professie in Nieuwkoop Paarderedding in Nieuwkoop MAANDAG 15 JULI 1968 DB LEIDSE COURANT In de parochiekerk van St. Willi- brord te Oegstgeest ging gisterochtend pater H. Sondemeyer o.p. voor de eerste maal voor in een plechtige Eucharistieviering. Samen met kape laan Th. Kloosterman betrad de jonge neomist het kerkgebouw waar zijn ouders, broers en zuster, alsmede een groot aantal andere familieleden, vrienden, bekenden en parochianen reeds aanwezig waren. Tijdens de Ne derlandse Hoogmis zongen het paro chieel dameskoor, het jongenskoor en de Schola Cantorum gezamenlijk o.l.v. dirigent Ad Hoogenboom de „Paus Jo- annesmis" van Albert de Klerk en Huub Oosterhuis. Organist was de heer Goddijn. Even voor de aanvang van de Eu- :haristieviering sprak pater Sonde meyer een kort welkomstwoord. Hij als thema voor deze zo bijzondere dag gekozen: „Wij leven niet voor ons- :elf maar voor de anderen, opze naas- De zin van het priesterschap Tijdens de predikatie gaf pater Son demeyer het priesterlijk ambt op in drukwekkende wijze gestalte. Hij had zich min of meer als opdracht gesteld concreet antwoord te vinden op de vraag: „Heeft het zin om priester te worden?", juist omdat zovelen op merkingen maken die er vaak niet om liegen. De neomist voelde zich, op dit punt aangeland, de verdediger van het ambt. Hij vertelde hoe hjj ertoe ge komen was. Hoe hjj tijdens werkzaam heden op een psychiatrische afdeling geconfronteerd werd met de eenzaam heid en dit besef voor hem concrete gestalte had gekregen. Hij was 2'/i jaar werkzaam als hulpverpleger in een ziekenhuis, zag bij de patiënten de afhankelijkheid, de hulpbehoevend heid, 't moeilijke aanvaarden en ver werken van het ziek zijn. „De kwets baarheid van de mens boeide mij en hield mij in de ban. In de grond van de zaak waren het de anderen en de Ander die mij in een bepaalde richting gestuwd hebben. Het kwam hier op neer: ik kon niet anders wilde ik me zelf en de anderen trouw blijven". Op de these dat het persoonlijk is zich door anderen te laten meeslepen, verklaarde pater Sondemeyer dat het appèl zo sterk doorklonk omdat het voor hem de persoon van Christus is die hij herkent heeft in de medemens. „Ik wil het project waar 2000 jaar ge leden aan werd begonnen voortzetten tot het Rijk waar wij allen in liefde wonen. Een ideaal wat ook Robert Kennedy nastreefde. Hij was als een graankorrel! De gave van het priester- Mevr. Gouverneur-van Deene, voor zitster van de Parochieraad, feliciteert de neomist. De friteszaak „De Farm" aan de laarlemmerstraat is gisteravond door >rand verwoest, nadat een bakoven vaarscliijnlijk door oververhitting in •rand was geraakt. Op het moment 'an het uitbreken van de brand waren veel klanten in de zaak, doch er leden zich geen gevallen van per soonlijk letsel voor. De brand greep eer snel om zich heen, want toen de ^eidse brandweer enkele ogenblikken vij ia de alarmering (16.40 uur) arriveerde 'tonden de zaak en het woonhuis op le eerste verdieping al in lichterlaaie. Hoewel sprake was van een uitslaan- le brand kon de brandweer de schade het woonhuis op de verdieping >eperkt houden. De zolder brandde nerkwaardig genoeg geheel uit Dit gebeuren doordat het vuur in de ■aak zich door de afzuiginstallatie bo- l'en de bakinrichting een weg zocht war boven. In de vettige afzuiginstal- atie vond 't vuur bovendien voldoende 'oedsel. De brand op de zolderverdie- 'ing verraste ook de brandweer, want oen men het vuur op de begane grond en op de woon verdieping onder con trole bleek te hebben, sloegen opeens de vlammen door het dakraam naar buiten. De ladderwagen werd. uitge schoven en door het dakraam verdwe nen een paar duizend liter water. Een van de brandweerlieden was inmiddels naar buiten gekomen met een poes, die zich in doodsnood aan hem had vast geklauwd en gebeten. Slechts met de grootste moeite gelukte het 't dier van zijn bevrijder los te maken. Om half zes was het allergrootste gevaar geweken. De belendende per celen had men kunnen sparen. Enkele branwcerlieden sloopten toen nog het tussenplafond waar zich mogelijk nog enkele vuurresten zouden kunnen be vinden. Om kwart voor zes kon plaats vervangend brandweercomandant W. A. Kosten het sein „brand meester" geven. De eigenaar van de friteszaak zou vandaag met vakantie gegaan zijn. Nog .niet bekend is of de verzekering de schade zal dekken. Volgens een ra ming bedraagt deze 30.000.- schap is een opgave. Ik moet mijzelf geven aan de medemens, ik koester geen grootse toekomstplannen maar wil proberen mensen gelukkig te ma ken en deelgenoot aan het geheim dat Liefde is. Wij verkondigen niet ons zelf maar Christus Jezus de Heer. Trouw blijven: ik mag niet anders. Deze keuze: ik wil ook niet anders. Moge het besef, dat wij op elkaar zijn aangewezen en elkaar nodig hebben, groeien". Aldus enkele punten uit de predikatie. Tijdens de Communie stond de jonge priester samen met zijn ouders achter de altaartafel, waar hij hen als eerste de H. Hostie en de kelk overhandigde. Aan het eind van de plechtigheid richt te de diaken, kapelaan Th. Klooster man, zich tot de neomist met een korte gelukwens namens pastoor J. Kooy- man (op vakantie), de parochiegeeste lijkheid en de parochianen. Hij be dankte 't koor voor de grote opkomst. In de grote zaal van het parochiehuis had hierna een zeer druk bezochte receptie plaats. Het boek aan de ingang van de zaal bevatte dra vele hand tekeningen o'.a. van broeder Rafael v. d. Maas O.P. van Puerto Rico. Mevrouw Gouverneur-v. Deene, voor zitster van de parochieraad, overhan digde pater Sondemeyer namens de parochie, een enveloppe met inhoud. „Vanwege de vakanties slechts een ge deelte zo merkte zij op. Niet alleen voor deze priester maar voor geheel Kerkwerve was het een hartverwarmende ochtend. ZOETERWOUDE De roeiwedstrijden, die de KPJ gister middag op de Noord Aa organiseerde, trokken veel belangstelling zowel van de deelnemers als van het publiek. Het was heerlijk toeven op en rond dit zo fraai gelegen water waar intens genoten werd van dit zomerse festyd bij uitstek. De regen aan het einde kon dan ook nauwelijks deren. Bovendien hadden ve len al veel nadrukkelijker met het wa- r, soms ongewild kennis gemaakt. Er kwamen 15 dames aan de start. Na spannende en sportieve strijd werd de uitslag: 1 Bea Kaptein, 2 Joke v.d. Salm en 3 Annie v.d. Salm. Een dubbel zo groot aantal heren stap ten in de boot. Als sterksten kwamen hier naar voren: 1 Kees Straathof, 2 Huub v.d. Krogt, 3 Gerard Olsthoorn. Na afloop gingen een aantal deelnemers zo dat alle boten tot zinken werden gebracht. Het ophalen leverde weer een nieuw spektakelstuk op! DOOR AUTO AANGEREDEN De 24-jarige J. W. P. Turk is in de nacht van zaterdag op zohdag in de Wei poort aangereden door een personen auto bestuurd door de 20-jarige B. v.d. H. uit Zoeterwoude. Omstreeks 1 uur maakte hij, zittend op zyn bromfiets praatje met de heer J. Berk vooi perceel 21. De automobilist, die mqde door een tegenligger, uiterst rechts reed de richting Hoge Rijndijk had hem niet in de gaten. De bromfietser werd gegrepen terwijl B. zich met een sprong veiligheid kon stellen. T. werd zijn woning binnengedragen waar een ontbo den arts een lichte hersenschudding con stateerde, alsmede oppervlakte verwon dingen. De bromfiets was totaal vernield. BALDADIGHEID Bewoners van het Emmausflat aan de Eendrachtweg vonden zondagmorgen de PTT-bus die aan het begin van de weg is geplaatst met paal en al uit de grond gelicht. De gewaarschuwde politie trof de bus aan vol met zand en papier. Zij stelt samen met de Technische Recher che van de Rijkspolitie een onderzoek in. Een belangrijke aanwyzing hierby is mogeiyk de verklaring van een van de omwonenden, die zaterdagavond om streeks half twaalf een drietal jongelui ter plaatse had gesignaleerd die zich daar verdacht ophielden. OEGSTGEEST KOE ONTSNAPT Uit het weiland van de veehouder H., aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegst geest, nabij de kath. kerk, zyn enkele koeien erin geslaagd te ontsnappen. Dat gebeurde zondagmiddag omstreeks 16.00 uur. De koeien werden snel gevan gen, op één na. Deze - recalcitrante - koe wist zijn verbalisanten, de politie was gewaarschuwd, telkens behendig te ont komen. Via de Aert van Neslaan en de Lange Voort bereikte de koe de Haar lemmertrekvaart die zij overzwom, waardoor de achtervolgers de kans ont nomen werd de koe weer naar haar domocilie terug te dryven. Aan de over- zyde van de Haarlemmertrekvaart werd de achtervolging voortgezet, die er ten slotte toe leidde, dat de koe in een wei land werd gedreven, waar zy temidden van haar (rouwehjke) collega's rustig de tijd afwachtte tot de veehouder/eige- van haar (vrouweiyke) collega's rustig Toen Roger Plngeon vorig jaar In het Pare dee Prince* werd gehuldigd als winnaar van de Tour de Prance be schouwde men hem als een renner die slechts kortstondig aan de top sou biy- ven. Men zag in hem geen groot coureur, geen Gimondl, geen Merkx, en dus ook geen opvolger van Jacques Anquetll. Door toedoen van Raymond Poulldor was Iiij zo hoog gestegen en zonder de hulp van deze landgenoot zou Plngeon lang niet zo ver gekomen zijn. In de etappe van gisteren heeft Roger echter aangetoond toch wel van grote klasse te zyn. Vele kilometers streed by op de lange wegen zonder gezelschap, alleen maar met de wil zo'n groot mogelijke winst byeen te trappen en het peloton zo ver mogelyk achter zich te houden. Gedeeltelijk is hij daar ln geslaagd. Op de eindstreep had hy nog een voorsprong van zo'n drie minuten. Roger besloot zyn rit met succes, maar steun heeft hy dus niet gehad. Ook niet van onze lezers. Niemand zag in hem een etappewinnaar zodat de eindprys tot 70,kon worden verhoogd. Nu Parijs nog maar een week verwyderd is, is het wel interessant eens te kyken hoe de kansen van onze lezers staan. We zien dan dat Jan Jansen grote voorkeur geniet. Hy staat echter mo menteel niet op de eerste plaats. De gele trui ls in handen van Georges van den Berghe, tot groot genoegen van twee abonné's die hun stem op deze Belg heb ben uitgebracht. De Tour is echter nog niet voorby en een belangryk deel, de Alpen, staat nog te wachten, zodat de kaarten nog danig geschud kunnen wor- Tydens een plechtige Eucharistievie ring op zaterdagmorgen j.l. heeft onze vroegere mede-parochiane Marie Ver geer, sinds enige jaren zuster Mariella, WEET U HET OOK NIET REISROUTES Per fiets van Roelofarendsveen naar Egynond aan Zee Roelofarendsveeö - Burgerveen - Nieuw Vennep - Hillegom - Bennebroek - Haarlem - Velsen (pont) - Beverwyk - Heemskerk - Castrlcum - Egmond Binnen - Egmond aan Zee. To taal ca. 65 km. Per fiets van Sassenheim naar Parijs - Voor de kortste route verwyzen wy paar de ANWB in Den Haag, waar men gaarne inlichtingen verstrekt. Per fiets van Leimuiden naar Den Bosch Leimuiden - Alphen aan den Rijn - Bodegraven - Woerden - Montfoort - Heeawyk - Jutfaas - Houten - Culem- borg - Geldermalsen - Zaltbommel - Den Bosch. Totaal ca. 102 km. Per bromfiets van Nieuwkoop naar Oirschot (N.B.) Nieuwkoop - Zwam- merdam - Bodegraven - Reeuwyk - Gou da - Haastrecht - Schoonhoven - Nieuw- poort - Gorcum - Woudrichem - Heug den - Waalwijk - Loon op Zand - Uden- hout - Moergestel - Oirschot. Totaal ca. 12Ö km. Per bromfiets van Oudemirdum' Fries- naar Nieuw hfiltlgeri Zoeterwoude - Weipoort - Alphen aan den Rijn - Bo degraven - Woerden - Utrecht - Bunnik - Zeist - Woudenberg - Scherpenzeel - Barneveld - Voorthuizen -'Nieuw Milli- gen. Totaal ca. 115 km. Per bromfiets vn Oudemirdum (Fries land) naar Pieterburen (Groningen) Oudemirdum - Balk - Harich -Woudsend - Sneek - Leeuwarden - Hardegarijp - Buitenpost - Grypskerk - Kommerzyi - Oldehove - Saaksum - Warfhuizen - Wehe - Broek - Wierhuizen - Pieter buren. Totaal ca. 115 km. ROUTE Kunt u een mooie route beschrijven van Hoogmade naar Schijndel per fiets en het aantal kilo meters? Liefst een route die niet via Bodegraven, Utrecht enz. gaat omdat ik die route al eens heb gehad. Tevens wil ik graag een routebeschrijving per fiets van Schijndel naar Nijmegen en het aantal kilometers. Antwoord Een mooie fietsroute van Hoogmade naar Schijndel, die niet langs Bodegraven en Utrecht voert, loopt over en langs de volgende plaat sen: Alphen a. d. Rijn - Bodegraven - Gouda - Haastrecht en dan langs de Vlist naar Schoonhoven - Nieuwpoort - Gorinchem - Steenwijk - Woudrichem - Veen - Heusden - Nieuwkuyk - Cromvoort - Vucht en St. Michielsges tel. Deze afstand hedraagt ongeveer 100 km. Van Schijndel naar Nijmegen rijdt u langs Veghel - Uden - Zeeland - Grave - Alverna. Deze route is onge veer 45 km lang. ROUTE Kunt u de kortste route geven zowel voor de bromfiets als de trein vanaf de Amstelhoek (Uithoorn) naar Sibbe (Limburg). Antwoord De vrijwel kortste route van Uithoorn naar Sibbe (gem. Val kenburg) voor de bromfiets loopt over (of langs) de volgende plaatsen: Mij drecht - Wilnis - Kamerik - Woerden - Linschoten - Benschop - Graaf - Meer kerk - Gorinchem - Almkerk - Dussen - Drongelen - Waalwijk - Loon op Zand - Tilburg - Hilvarenbeek - Mid- delbeers - Vessem - Veldhoven - Val- kenswaard - Maarheze - Weert - Wes- sem - Maasbracht - Lusteren - Sittard - Geleen - Beek - Valkenburg. Maakt u van de trein gebruik, dan kunt u instappen bij het station Utrecht en u reist dan verder over 's-Hertogenbosch - Eindhoven - Roermond - Sittard en Maastricht naar Valkenburg, van waar uit u met de bus naar Sibbe kunt rij den, wat ook geldt voor de afstand Uithoorn - Utrecht. ROUTE Wilt u voor mij de route's uitstippelen op de bromfiets van Al phen aan den Rijn - Valkenburg (L. Valkenburg - Ermelo, Ermelo - Texel, Texel - Alphen en het aantal km? Antwoord Per bromfiets van Al phen a. d. Rijn naar Valkenburg (L.) kunt u rijden door of langs de volgende plaatsen: Boskoop - Gouda - Haastrecht en dan langs de Vlist naar Schoonho- - Nieuwpoort - Gorinchem - Steen- wijk - Almkerk - Dussen - Drongelen - Waalwijk - Loon op Zand - Tilburg - Hilvarenbeek - Veldhoven - Valkens- waard - Maasheeze - Weert - Wessem - Maasbracht - Susteren - Sittard - Geleen en Beek, plm. 175 km. Van Valkenburg naar Ermelo rijdt u terug door of langs Wessem - Neder- weert - Asten - Deurne - Gemert - Uden - Oss - Megen - Ochten - Keste- ren - Veenendaal - Ederveen - Barne veld - Voorthuizen en Putten, plm. 160 km. Van Ermelo naar Texel kunt u de route nemen via Nijkerk - Bunschoten - Eemdjjk - Kamnet - Laren - Bussum - Naarden - Muiden - Amsterdam-oost - Purmerend - West-Graftdijk - Zuid- Schermer - Alkmaar - Koedijk en Schoorldam, dus langs het N. Holl. Ka naal naar Den Helder, plm. 140 km. En van Texel naar Alphen terug, langs de düinkust via Huisduinen - Callants- oog - Petten - Schoorl - Bergen-Binnen - Egmond-Binnen - Beverwijk - Sant poort - Bloemendaal - Overveen - Aer- denhout - Vogelenzang - Hillegom - Nieuw-Vennep en Leimuiden, plm. 120 km. STUDIETOELAGE Mijn zoon ge niet een studietoelage van het rijk. Als hij nu een ongeluk zou krijgen, zijn wij dan verplicht om die toelage terug te betalen? Antwoord Zolang uw zoon min derjarig is, zijn de ouders bij beëindi ging van de studie om welke reden ook, aansprakelijk voor de terugbeta ling van ontvangen renteloze voor schotten (het beursgedeelte van de studietoelage behoeft nooit terugbe taald te worden). Zodra meerderjarig heid intreedt, wordt uw zoon persoon lijk aansprakelijk voor zijn schuld en wordt zelfs bij overlijden niets op de ouders verhaald. Wadlopen Op twee plaatsen kan men wadlopen. Daartoe zijn inlichtin gen verkrijgbaar bij VW West-Don- geradeel (Friesl.), tel. 05199-224, over een tocht van een paar uur van Wie rum naar Engelenmansplaat. In Gro ningen zijn inlichtingen verkrijgbaar bij H. Dijkman (tel. 05952-345) voor tochten in het Groninger Wad naar Schiermonnikoog. COMMENTAAR Uw antwoord op de vraag „testament" is niet geheel volledig. Als het hier om geld gaat is uw antwoord juist maar men kan een z.g. modern testament laten maken, Het was een treffende plechtigheid voor het forum van de parochie, waarby de familie, verscheidene collega-zusters en vele belangstellenden aanwezig wa ren. Het was een primeur. Ditmaal niet ln een kloostersfeer zoals voorheen met geruis van in zwart habyt gestoken kloosterlingen met in donkere kappen verscholen gezichten, waarby men de in druk kreeg alsof nu definitief het gor dijn werd neergelaten als scheiding van de wereld en de veilige beslotenheid van het religieuze leven. Zuster Mariella biyft ln de wereld en van de wereld, ook al heeft zy nu haar keuze als religieuze bevestigd, omdat zy overtuigd is dat zy op deze manier ln dienst van de mensheid de Heer het beste kan dienen. Het uiterlijk symbool was het eenvoudig mantelpakje waarin zy zich presenteerde. Met heldere stem, waaruit haar grote bereidwilligheid sprak, aanvaardde zy Zuster Mariella Vergeer deed tn de eigen parochiekerk te Nieuw koop haar plechtige profensla. Naast haar vader en moeder Ver geer. Op de achtergrond zoon Jan (Augustyn In Oostenryk) en doch ter Rika, eveneens veligleose btf J.M.J. voor pastoor W. B. J. Wüst als getuige van de Kerk en zuster Johanna als al gemeen overste, de consequenties van het lidmaatschap van de Congregatie van J. M. J. Voor de ouders Vergeer was het ook een mooie dag, nu z(j na hun dochter Rika, eveneens by J.M.J, en zoon Jan als pater, nu hun derde kind als religi euze een gelukkige levensstaat sagen In de middag was er een receptie In „De Rank", waarby vele oude bekenden kwamen gelukwensen. indien het gaat om eigen huis. inboe del enz. Als de ouders indertijd zelf een huis hebben gekocht en hebben moeten ploeteren om het af te lossen, dan kunnen de kinderen niet zeggen: „Komt u maar bij ons in of ga in een bejaardentehuis, want het huis moet verkocht worden en „leeg" brengt het meer op. Zo kan men ook niet uit het meubilair halen b.v. televisie, naai- of wasmachine. Antwoord Het spijt ons voor u, maar de kinderen kunnen wel degelijk van de overblijvende ouder verlangen om het huis te verkopen, als anders de erfenis niet kan worden afgewik keld. Fraai is het natuurlijk niet, maar rechtens mogelijk is het wel. Gelyk heeft u, als u zegt dat u niet verplicht bent bij een van de kinderen te gaan LOTEN Wat zijn weerbaarheids- loten, waar zijn ze te koop, wanneer is de trekking? Antwoord Voor inlichtingen over weerbaarheidsloten moet u zich wen den tot het makelaarskantoor C. Blatt, Keizersgracht 317, Amsterdam, tel. 020 - 246317. Vraag W'. J. v. D. te Alphen aan den Ryn Wat ls het adres van de Katholieke Volksparty? Het partijbureau van de KVP is ge vestigd in Den Haag, Mauritskade 25, tel. 070-180800. Sportjournalist Welke opleiding moet ik volgen om sportjournalist te worden? Ik ben 17 jaar en ln het bezit van mulo-A-diploma en type-diploma. Antwoord Als u een h.b.s. (A of B) gymnasium (idem) of havo-opleiding zoudt hebben genoten, dan hadden wy u kunnen verwyzen naar de nieuwe School voor de Journalistiek in Utrecht (opleidingsduur 3 jaar), maar daar u mulo-A heeft gedaan raden wy u aan om te beginnen met een normale cursus Journalistiek en verder plaatsing te zoe ken bij een blad, dat een uitgebreide sportrubrlek bezit, zodat u ln de praktyk kunt meelopen en daarby het nodige kunt opsteken. Voor journalistieke functies by een dagblad wordt tegen woordig tenminste algemeen middelbare opleiding vereist Er bestaat een journallstenopleldlng aan de 7de faculteit der G.U. te Amster dam, of aan de r.k. universiteit te Ny- megen. Verder kunt u terecht by de Leidse Onderwyslnstellingen of u kunt een 2-jarige cursus volgen van septem- ber-april (iedere zaterdagmiddag) aan het Instituut voor Perswetenschap, Kei zersgracht 604, Amsterdam-C. Adres Wat is het adres van de commissaris vim de koningin ln Zuid- Holland en dat van Ad Langebent? Ayitwoord: Het adres van Ad (A. J. H.Langebent luidt: Jasrpynstraat 10, Monster. Commissaris van de koningin ln Zuid-Holland Is: Mr. J. Klaaacaz, Koningskade 1 en 2, Den Haag. Het water kwam een vyf-Jarlg Gelders springpaard gistermiddag ictteriyk tot aan de lippen. Het paard, eigendom van een garagehouder alt Nieuwkoop, was langs de provinciale weg ter hoogte van Nieuwkoop In een sloot geraakt en stond vastgezogen In de modder met alleen het hoofd nog boven water. Nadat een voorby- rijilonde automobilist de eigenaar, W. de Rooy gewaarschuwd had, mocht 'dels baten het paard weer op liet droge te trekken. De heer 1>. Rooy waarschuwde toen op zyn beurt de veehouder en paardenkenner by uit stek, de heer Schoonderwoerd en won Advies ln. Met een kraanwagen van iet garagebedryi De Rooy gelukte 'iel toen elndeiyk „Ellne" onder gro te belangstelling van passerende aulo- uobillsten op het droge te brengen, de merrie werd opgewacht door enkel Het water kwam Eline tot aa n de lippen

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3