Maurice Couve de Murville: „Een Brit, die zijn paraplu heeft ingeslikt Ons land tweede in schietwedstrijden Praag verwacht eind week vertrek Sovjettroepen Eerste prijs voor België Offensief tegen Saigon lijkt niet tegen te houden ZON KOMT NIET GOED DOOR VUILE LUCHT HEEN Vergadering Boerenpartij in Ommen gestaakt Vliegtuigkaper overmeesterd Snip en Snap Revue show van onverbiddelijke voltreffers ZATERDAG 13 JULI 1068 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 (Van otue correspondent L. Kleijn) PARIJS Zet ze alle drie naast elkaar en dan heeft men drie briljante Fransen: eerste minister Debré. opgevolgd door eerste minister Pompidou, opgevolgd door eerste minister Couve de Murville. In bekwaam heid doen zti nauwelijks voor elkaar onder ofschoon hun karakters sterk uit elkaar lopen. Debré is kemphaan; een van de Gaulles valken die zonder vrees recht op zijn prooi afvliegt. Met passie verdedigde hij Frans-Algerije. Met dezelfde passie verdedigde hij precies het omgekeerde toen De Gaulle hem na mei 1958 tot de orde had geroepen en van hem een eerste minister maakte. Wat De Gaulle doet is voor hem wel gedaan. Met Pompidou had De Gaulle minder moeite. Pom pidou komt uit de bankwereld waar hartstochten geen rol spelen. Men overweegt er rustig waarin wel en waarin niet geïnvesteerd mag worden; wie wel en wie niet goed is voor zijn geld. Onder De Gaulles handen is Pompidou van bankier politicus geworden. In tegenstelling tot Debré en Pompidou, zal de derde eerste minister Couve de Murville de volksvertegen woordiging niet in extase brengen door zijn rede naarstalent. Hij is de droge rekenmeester die De Gaulle precies nodig heeft in de komende maanden als de rekening van de mei- en junimaand moet worden betaald. Carrière Op zijn 61ste jaar kan de Couve de Murville terug zien op een schitterende carrière. Geboren 24 janu ari 1907 in Reims als zoon van een magistraat stu deerde hij rechten, politieke wetenschappen, ook nog letteren en werd in 1930 als jongeman van 23 jaar adjunct-inspecteur bij het departement van Finan ciën. Tot 1940 kort na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog klom hij op hetzelfde ministerie tree voor tree de hiërarchieke ladder op. Na de oorlog ging hij over in de diplomatieke dienst als ambassa deur en werd in 1958 onder De Gaulle minister van Buitenlandse Zaken. Bii de ioneste herzienine van het kabinet Pompidou werd hij enkele weken minis ter van Financiën. Openhartig Naar het uiterlijk te oordelen is Couve de Murville een onbewogen Brit. „Het enige dat hem ontbreekt is een paraplu", zo schreef de Observer, „maar die heeft hij ingeslikt". Couve zelf zegt: „De voornaamste deugd van een diplomaat is openhai-tigheid, want als hij de waar heid zegt geloven de mensen hem toch niet." Luns en Couve zijn in de politiek vooral binnen de gemeen schappelijke markt eikaars tegenstanders, maar hun persoonlijke verhouding is correct en zelfs vriend schappelijk. Zij noemen elkaar bij de voornaam. De volgende anekdote staat historisch niet vast. Allebei, Luns en Couve, zijn even lang. Een van beiden moet tegen de ander hebben gezegd: „Het is toch wel plezierig als je iemand in de ogen kunt kijken zonder je te hoeven bukken". Wie precies wil weten wie het gezegd heeft moet het maar aan Couve zelf vragen. Couve spreekt de waarheid, al gelooft niemand hem. Mogelijk is Couve de Murville geen slaafse bewon deraar van De Gaulle, maar in elk geval wel een slaafse volgeling. Op alle kronkelpaden van De Gaulles politiek heeft de nieuwe eerste minister van Frankrijk de generaal gehoorzaam gevolgd: in de weigering om Engeland toe te laten tot de gemeen schappelijke markt, in de campagne tegen Amerika, in het ondermijnen van de N.A.T.O., in het aan pappen met Rusland, in het conflict tussen de Ara bische staten en Israël. Debré moge vervangen worden door Pompidou en Pompidou door Couve de Murville: het is de generaal die beschikt. Ternauwernood mogen de anderen wikken SENNELAGER (ANP) 140 scherp schutters uit 7 NAVO-Ianden met troe pen in de Middeneuropese sector heb ben in 't NAVO-oefcnkamp voor de landmacht in Sennelager in West-Duits- land gestreden om de Prix Leclerctro- fee. Ploegen uit Nederland, Canada, Bel gië, Frankrijk, West-Duitsland, Engeland en de Ver. Staten namen deel aan deze jaarlijkse wedstrijden voor infateriepe- ZON of geen ZON DE BILT. Na het verder weg trekken van de stormdepressie, die gisteravond boven Noordwest- Rusland lag, kwam het weer in onze omgeving onder invloed van een zwak gebied van hoge barometerstanden. Dit veroor- K.N.M.I. de;elt Iets warmer zaakte rustig weer met enkele opklaringenEen klein storings- gebied boven Engeland bracht in de namiddag in het zuidwesten enkele buitjes, maar overigens bleef het droog weer. Inmiddels trekt van de oceaan een depressie, die nog maar weinig activiteit vertoont, naar de ingang van het Engelse Kanaal. Voor deze de pressie uit zullen met de zuid westelijke bovenwinden storingen uit Spanje en de Oolf van Biskaje in de richting van ons land trekken. Daarbij is een kans aan wezig, dat tegen de avond enkele regen- en onweersbuien zullen voorkomenmaar voor zover het zich laat aanzien zal het een groot deel van de dag droog weer blijven met enkele zonnige pe rioden. Aanvunkelijk is er weinig wind, maar later zal ze zwak tot tingen. In het algemeen zullen de temperaturen iets hogere waarden bereiken dan gisteren. Zondag: zon: 4.37S0.54: maan: S3.ll9.50; hoogw. Schev.: 6.54, 18.21. Maandag: zon: 4.38—SO.53; maan: SS.iO—11.07; hoogw. Schev.: 6.37, 19.01. de 18de keer werden De wedstrijden waren georganiseerd door de Canadese brigade in West-Dnits- land. Nederland werd vertegenwoordigd door twee pelotons van 't 41e pantser- infanteriebataljon stoottroepen, gelegerd in de Generaal Spoorkazerne in Ermelo. Het weer was voor deze wedstrijden ideaal, zo vonden de Nederlandse deel nemers: niet te warm en het zicht was uitstekend. De Nederlandse ploeg begon bijzonder goed en prijkte na het ochtend gedeelte van de wedstrijden bovenaan de ranglijst, 's Middags lieten de Belgen zich echter van hun sterkste zijde zien en wisten zij in het eindklassement de eerste plaats te veroveren voor Neder land en Canada, die resp. tweede en der de werden. De Nederlandse ploeg, -onder leiding van kapitein Beekhof, bestond uit twee pelotons van 3 beroepssergeanten en 7 dienstplichtige soldaten elk. Deze waren geselecteerd uit ongeveer 150 man, die enkele maanden geleden het beste voor de dag waren gekomen bij de schietwed strijden om de Prins Bemhardtrofee. Een straffe training van enkele maan den bracht hen in het strijdperk voor de Prix Leclerc. Na afloop van de wedstrijden werd de Prix Leclerc uitgereikt door sir Eugene Millington Drake aan de Belgische ploeg. Sir Eugene Millington Drake heeft in dertijd de prijs ingesteld. Andere trofee- en voor specialiteiten gingen voor 't on derdeel aanloop- en hindernisbaan naar België. Canada en Engeland. Op veel onderdelen kwam de Nederlandse ploeg juist enkele punten tekort om in de prij zen te kunnen vallen. In het centrum van de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi zijn Noordvietnamese jongens druk bezig met bet afzagen uan stukjes van een neergeschoten Amerikaans vliegtuig. In Hanoi wordt druk gehandeld in broches en ringen, gemaakt van deze stukjes metaal. SAIGON (AP). Vietnamese politie- en geallieerde troepen zUn niet bU machte de stroom van Vlelkongrebellen naar Saigon tot staan te brengen. In de stad zullen de rebellen zich ontpoppen als terroristen-commando's tijdens een nieuw vijandelijk offensief dat iedere dag kan worden geopend, zo is van morgen in kringen van de inlichtingen- Een hoge Vietnamese officier ver klaarde dat 1000 communisten reeds in de stad zijn geïnfiltreerd. Iedere dag volgen er meer. ondanks de grote speur acties van politie en legereenheden die een ring rond Saigon hebben gelegd, zo zei hij. Rond de stad zelf worden steeds meer vijandelijke troepen samengetrokken. Vrijdagavond en zaterdagmorgen vroeg hebben Amerikaanse B52 bommenwer pers vier aanvallen gedaan op doelen op 51 km van de stad Dc geallieerde troepen kunnen evenwel niet verhinde ren dat steeds meer vijandelijke troepen de stad binnentrekken. Hun sterkte is ongeveer zes divisies. PARIJS (AFP-Reuter) De bond van Franse tv-journalisten heeft „bij wijze van verzoenend gebaar" besloten de sta king te schorsen. De tv-journalisten wa ren de enigen die nog staakten. Hun ac tie heeft zeven weken geduurd. Zij wil len meer objectiviteit bij het tv-nieuws. Radio en televisie zijn in Frankrijk in handen van de staat. SCHIPHOL (ANP) Als gevolg van de door de luchtverontreiniging steeds troebeler wordende atmosfeer neemt de zonnestraling op het aardopppervlak af, hetgeen de oorzaak kan zijn van de over- de gehele wereld geconstateerde verla ging van de temperatuur en zelfs van enige klimaatsverandering. De staffunctionaris voor milieuhygiëne van het openbaar lichaam Rijnmond, dr. L. A. Clarenburg, die dit bij zijn te rugkeer uit de Ver. Staten op Schiphol heeft verteld, noemde het een alarme rend verschijnsel als het geheel juist is. Het grootste kwaad vormen uitlaatgas- sen uit auto's. Als resultaat van zijn studier-eis zei de heer Clarenburg van plan te zijn te plei ten voor o.a. een zo nauw mogelijke sa menwerking tussen Nederland en Ame rika bij de onderzoekingen naar de luchtverontreiniging. BARNEVELD (ANP) In Barneveld hebben groepen Koekoek en Harmsen van de Boerenpartij gisteravond in een zeer onrustige vergadering de degens gekruist. Het hoofdbestuurslid, de heer B. M. Steur van de groep Koekoek, had het Tweede-Kamerlid, de heer J. van de Brake uitgedaagd voor een debat, dat duidelijkheid moest geven over de re 'te ontwikkelingen in de BP. Onder voetgestamp, applaus en stemmend en afkeurend geroep wierpen beide sprekers elkaar talrijke beschul digingen naar 't hoofd. Omstreeks elf uur kreeg de vergadering zo'n romme lige karakter, dat de heer Van den Bra ke zich niet meer verstaanbaar kon ma ken. Geëmotioneerde interrupties uit de zaal en 'n aanhoudend boegeroep waren voor de voorzitters van beide groepen aanleiding de vergadering voortijdig te Een groot deel van de belangstellen den was het daar niet mee eens. Men eiste onder meer zijn entreegeld terug. In groepjes werd de discussie op felle toon voortgezet tot tenslotte de zaal met zachte drang door de politie ontruimd kon worden. MIAMA (AP) De bemanning v een vliegtuig van de Delta Airlines heeft een gewapende man, die het toestel wil de dwingen op Cuba te landen, over meesterd en is veilig in Miama geland. De man Is gearresteerd. Eerder was een ander gecharterd vliegtuigje, met twee passagiers aan boord, door een van de passagiers ge dwongen koers te zetten naar Cuba. Het is inmiddels in Havanna geland. PRAAG-MOSKOU (DPA-Reuter-AP) Alle kranten in Praag meldden giste ren onder grote koppen het begin van de terugtrekking uit Tsjccho-Slowakije van de Russische troepen, die hebben deelgenomen aan de oefeningen van het Warschaupakt. Officieel is niets meege deeld over het tijdstip waarop deze te rugtrekking voltooid zal zijn, maar en kele kraten gaven te kennen dat dit te gen het eind van de volgende week moet zijn. In de Russische pers duren de aanval len op de „contra-revolutionaire krach ten" in Tsjecho-Slowakije en daarbui ten onverminderd voort. Het Russische regeringsblad Izvestia Aanvallen can Russische pers deed een felle aanval op de „liberale machthebbers in Praag" en drong er bij de Tsjechische communistische par tij op aan „waakzaam" te zijn. Donderdag had het Russische partij- orgaan Pravda al een aanval gedaan op de nieuwe leiders in Praag. De Russische premier Alexej Kosygin die voor een oficieel bezoek in Zweden is zei. dat de westelijke pers sensatie- berichten heeft gelanceerd over Tsjecho- Slowaal.se bezorgdheid over de Sovjet troepen in Tsjecho-Slowakije. In Praag was het gisteren rustig. Het leven ging gewoon zijn gang. De m sen op straat zeggen te verwachten dat de Russen morgen beginnen met zich te rug te trekken. Een winkelbediende zei: „Ik zou graag helpen pakken". De dag bladen hebben veel kritiek op de aan' zigheid van de troepen en op de aanval len in de Sovjetpers. „De aanwezigheid van Sovjeteenheden speelt in de kaart van de machten de reactie", aldus het blad van de jeugd beweging, Mlada Fronta. „Zij kunnen het gerucht verspreiden dat wij geen souvereine staat zijn. Het is ook koren op de molen van de linkste extremisten die in het langere verblijf van de troe pen steun aan hun eigen standpunten Een droomwereld vol kleur en vaart op internationaal peil. Een revue waar je u tegen kunt zeggen HILVERSUM. Met een gran dioos spektakel van ruim drie uur heeft producer René Slees- wijk de onverbiddelijke laatste Mohikaan in het vader landse showrij'k gisteravond in het Hilversum.se theater Gooiland de waterdichte repu tatie van zijn Snip en Snap- revue bevestigd. Vorig jaar leek het er nog op, dat zijn showboot na dertig seizoenen op de klippen zou lopen (een kwestie van begrijpelijke me taalmoeheid, meenden de trouwe fans), maar zie, het wonder is geschied: het schip is vlot ge trokken en stoomde, rijk ge- pavoiseerd onder een stralende sterrenhemel naar de finale. De danseressen zongen, de zangers dansten, fonteinen van kleuren en klanken spatten over het voetlicht. De 31e Sleeswijk- revue is opeens weer rijp voor het predikaat „de show van de voltreffers". Zoekend naar de oorzaken van deze ongehoorde metamorfose ontmoet men allereerst Willy Walden en Piet Muy selaar. vergrijsd in de dienst aan ko ning klant, maar nog altijd ruim schoots avondvullend. Hun act is be kend: Walden, de vleesgeworden osf en Muyselaar, de feilloze typeur. vormen in het Nederlands amusement een uniek duo, dat zijn bestaansrecht al sinds negentien drie zeven ontleent aan volmaakt wederzijds onbegrip. In die periode heeft de humor in de lage landen diverse salto-mortales gemaakt komieken kwamen en gingen, maar Snip en Snap bleven onverstoord uit hetzelfde vaatje vol onversneden grollen tappen. Goed, ze trokken op een gegeven moment hun wijde soep jurken uit en keerden weer terug in de rijen der mannebroeders, maar dat was ook gelijk de enige consessie, waartoe zij bereid waren. En terwijl velen om hen heen zich bezorgd af vroegen, hoe lang die tweevoudige echo der dertiger jaren nog i'n onze chouwburgen zou klinken bleven Wal den en Muyselaar uiterst bedaard het succes scalperen. Dat zij dit niet altijd deden met het flitsend papier van de superbespot, maar ook met een botte burgermansbijl, wordt hun ten onrechte kwalijk genomen, want het is immers hun grote kracht, dat zij telkens weer opnieuw een haarscher pe blauwdruk van onze samenleving produceren. Zij zijn de gesublimeerde vertegenwoordigers van alle betwe ters, drammers, doordouwers en mie- zemouzers, die tussen Waddenzee en drielandenpunt de erfenis van Calvijn beheren; hun gein is een geconcen treerd extract van de doorsnee-con- centreerd extract van de doorsnee conversatie, die elke Nederlander in de mond bestorven ligt. Als zij hirn humor op 'n andere wijze zouden do seren, dan zij dertig jaar gedaan heb ben, zouden zij dus regelrecht verraad plegen aan de vaderlandse volksziel. Goddelijke vonk Toch blijken zc in de nieuwe revue „Oost West „Uit" Best" ook aangesto ken te zijn door de goddelijke vonk, lie deze show in lichterlaaie heeft ge zet. De sketches, waar zij doorheen dwalen, zijn stukken beter dan in voorgaande jaren en vrijwel alle type ringen zijn trefzeker. Een onvermij delijk gevolg van hun lichte aanpas sing is wel, dat zij gulziger dan ooit hun voorraden betrekken uit de eroto- matiek om de hoek. Ook op dat punt blijven zij dus trouw aan hun princi pe. dat ze zich uitsluitend beperken tot dat wat leeft en groeit en de jon gens van Jan de Witt altijd weer André van Duyn caramboleert topsucces over de band boeit. Als Uitschieters kunnen getipt worden „de babysitter", „de fondspa tiënt" en de gave solo van Piet Muy selaar, die opnieuw bewijst, dat het Ijzcrsterke levenslied bij hem in goe de handen is. Crazy act Van de vedettes zorgt André van Duyn voor de grote verrassing zijn crazy-act van twaalf minuten, waarin hij met behulp van een bandrecroder illt* courante olijke broeken laat pa raderen, is een diep bad vol mous- ierende vondsten. Datzelfde kan voorlopig nog niet gezegd worden van Trea Dobbs, die door choreograaf Üeorge Carden in ijltempo is omge bouwd van schnabbelende timerster ol revuevedette. Ze beschikt welis waar over een stem, die het paleis op de Dam spontaan in puin kan la ten vallen, maar haar verschijning herinnert nog te penetrant aan de tijd, waarin ze onverschillig cn schikschou- derend haar parels van de Zuidzee sleet. Men krijgt ook de indruk, dat haar gezonde eetlust net even te veel gewicht in de revueschaal legt Internationaal peil Grandioos daarentegen zijn in „Oost West „Uit" Best" de showelementen, die stuk voor stuk op hoog internatio naal peil staan. Georgen Carden heeft zichzelf in deze nieuwe revue op alle punten overtroffen en jaagt zijn dan sers en danseressen zonder uitzon dering puur Nederlands talent als een wervelwind over de planken, met verrassende inventiviteit, humor en groot vakmanschap bouwde luj een kleur voor het repeterend klapstuk zorgen. De Engelse kostuumontwerper Anthony Holland werkte dit koer vol gens hetzelfde laken en pak: de aan kleding van de show is subliem en het zit er dan ook dik in .dat alleen zijn aandeel in de komende maand» n een groot aantal open doekjes oplevert. Ook de decors van Wim Bijmoer vor men een opklimmende reeks van vol treffers. Beste tradities „Oost West „Uit" Best", dit van 29 maart tot en met 30 april zijn show tenten opslaat in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag, zet op deze manier de beste tradities van het va derlands amusement voort. Het Is een revue om zonder enige reserve „U" tegen te zeggen. Leo Thuring, The Supremes, een regelrechte dijenkletser van Walden, Muyselaar recorderkreuner André van Duyn.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5