JANSSEN ZET KOUDE OORLOC VOORT Tennismuren storten snel in Nederlandse badgasten wilden de winnaar zien Vreemde manoeuvre Dolman maakte sprinters onzeker Tourdokter gaf verboden pil Nog anderhalve minuut van Poulidor NIETS VAN RESULTAAT CONTROLE BEKEND BILLIE JEAN: WE VERDIENEN ER ALLEMAAL ONS BROOD MEE ZATERDAG 13 JULI 18«6 (Van ome speciale verslaggever) CANET PLAGE Het was een onbe schrijfelijke chaos in Canet Plage. De politie vocht met dranghekken tegen de massa. Tienduizenden verdrongen zich in die laatste kilometers op en om de boulevard langs de Middellandse Zee. En toen eenmaal Jan Janssen, eindelijk hij, zich dolgelukkig als winnaar van de etappe door de haag van mensen had gestort, brak het tumult los. Vooral Nederlandse badgasten, die tot tiental len kilometers verder hun zonnig plekje aan het strand hadden verlaten, waren niet meer te houden. Daar vocht de po litie, veertig man sterk, tegen de op dringende menigte. Op een andere plek brak het cordon. Men wilde Janssen zien, die na vier tweede plaatsen zijn etappe won. Temidden van dit tumult maakte Janssen, zoals op de dag er voor, zijn ronde langs de radio- en tele visiestations. De Fransen, de Belgen, iedereen schreeuwde om hem. Jan Janssen stak het ene interview na het andere af, want de commentatoren had den alleen Janssen. Er was ook deze Tourdag immers niet veel bijzonders gebeurd. De eerste uren werden met een gemiddelde snelheid van rond 25 km, een toeristentempo, afgelegd. Daar na bleef het peleton, ook op de twee cols, vrijwel steeds netjes bijeen. Zelfs de Duitser Glemser, de zwakste coureur die nog in de ronde is, een man die bij de geringste tempoversnelling op een col moet afhaken, kon in volle beklim ming van de Porto de Tosas (3de cate gorie) alleen terugkomen. Men behoeft geen ander bewijs. Jan Janssen, die in Seo de Urgel bij alle communicatiestations was gaan vertellen dat hij de Tour niet meer kon winnen, maakte nu dezelfde weg met een triomfantelijk lachje op zijn gezicht. „Ik heb het toch gezegd", zei hij tegen de commentatoren. „Ik wil alleen nog ritoverwinningen". Daarmee zette Janssen zijn koude oorlog voort. Hij laat geen gelegenheid voorbij gaan om en plein public terug te keren tot het nederige podium waarop hij vroe ger stond. Het podium van de man die slechts de etappezege en de groene trui ambieert. „Ik heb de Tour verloren", verklaarde hij ook gisteren nog eens. Maar men weet dat Janssen slechts een spel speelde. Nog even sterk De vraag is: hoeveel concurrenten kan hij daarmee zand in de ogen strooien? De mannen die in deze keiharde busi ness hun brood verdienen, zijn verre van dom. Maar Janssen speelt deson danks het spel, daarbij rekenend op de naïviteit van Poulidor, van wie men altijd gezegd heeft dat hij niet intelligent is. Daarbij ook rekenend met de wijze (ook niet bijster slim) waarop de Italiaan Schiavon zijn koer sen rijdt. „Ik heb de Tour verloren", herhaalde Janssen in Canet Plage voor de zoveelste keer. Het kan inderdaad waar zijn, maar men moest er toch om lachen. Janssen zelf gelooft name lijk nog als geen ander in zijn kansen. Wie hem in de beslotenheid van een massagekamertje aan het praten krijgt, ervaart dat Janssens moreel nog even sterk is als in Vittel bij de start. Door zijn bonificatie van twintig seconden van gisteren is zijn achterstand op Poulidor nog slechts 1 min en 39 sec. En er komen nog zoveel lastige dagen, zo redeneert Janssen, die in zichzelf gelooft en desondanks blijft zeggen: „Ik heb de Tour verloren". Groot aandeel Intussen is de ritzege van Janssen in Canet Plage juist op tijd gekomen. Het moreel van de Nederlandse ploeg was verre van goed. Het was ook zeer be langrijk dat Eef Dolman, die zich had afgevraagd: „Ik kan toch niets meer voor de ploeg doen, wat doe ik nog in de Tour?", in die ritzege een bijzon der groot aandeel had. Want de finale verliep als volgt. Een gesloten peleton stormde met de wind in de rug naar de badplaats Canet Plage. Voor de finish draaide het Par' cours in een scherpe bocht met wind tegen. Daar had Janssent die 's och tends zorgvuldig de route en vooral de laatste kilometers had bestudeerd, zijn aanval gepland. Hij had met Dolman .gesproken. En Dolman kende het plan. Hij sprintte volgens afspraak naar de kop van het peleton, waar de snelste mannen van de Tour Bitossi, Van Rijckeghem en Godefroot onmiddellijk achter Dolman kozen. Zo naderde die laatste bocht. Onzeker Plotseling demarreerde Janssen vanuit tiende positie tot naast Dolman. HU greep diens knie en zette zich tien meter voor de bocht af. Als een raket schoot hü door de bocht en op dat moment begon Dolman aan een CANET PLAGE. Men hoort de laatste dagen in de Tour niets meer over het anti-dopingonder zoek. Niettemin werden gisteren weer acht renners naar de con trole ontboden. Dat waren Jans sen, die voor de zesde keer werd onderzocht, Godefroot, Aimar, Van Ryckeghem, Desvages, Ra- bote, Elorza en Schiavon. „Ik begrijp er niets meer van", ver telde Eef Dolman. „Van Ryckeghem moest op een col lossen en ik reed achter hem. Hij riep om de dokter en dokter Maigre kwam erbij. Hij gaf Van Ryckeghem een pil. Daarop vroeg hij aan mij: moet jij er ook één? Ik vroeg: wat is dat? De dokter antwoordde: coremine. Dan moet je weten dat core- mine óp de lijst van verboden midde len staat", aldus Dolman. „Als ik het Europees record zes mijl LONDEN. De Brit T'm Johnston heeft gisteren in het White Citystadion in Londen tijdens de Internationale Britse atletiekkampioenschappen een Europees record op de zes myi (9655,8 nieter) gevestigd. Johnston liep de afstand in 27 minuten 22.2 seconde en bleef daarmee 1,6 seconde onder het één jaar oude record van z'n landgenoot Bruce Tulloh. Finale OkkerHoad DUBLIN. De Australische prof Lew Hoad is Tom Okkers tegenstander In de finale van het open Ierse kam pioenschap. Hoad zegevierde in de halve finales met 63, 16, 64 over de Brit Mark Cox. spul gepakt had en ze zouden me ge controleerd hebben, had ik naar huis kunnen gaan". Beeldjes De Italiaan Schiavon, die Hoeede staat in het algemeen klassement, Was, voordat hij wielrenner werd, van be roep beeldhouwer. Schiavon gold in Scandollera di Biancö als de specialist in het maken van Christus- en Maria- beeldjes. Hij heeft de liefde voor zijn oude beroep behouden, 's Winters maakt hij nog altijd religieuze beeldjes met nu af en toe. alleen op verzoek, het beeldje van een fietsende wiel- Vooruit De Spanjaard Perez-Frances, die ern stig ten val kwam in de afdaling van de Tourmalet, gaat goed vooruit. Hij moet nog wel enige tijd rust houden, maar de dokters zijn optimistisch ge stemd over zijn algeheel herstel. Perez- Frances zelf denkt al weer aan fietsen. Hij is een keiharde kereld. In de vorige Tour brak hij bij een val drie vingers en reed daarmee nog verscheidene etappes uit. Zwaarder Na het beklimmen van de Pyrcneeën- cols werd Ferdinand Bracke, die eind vorig jaar in Rome een werelduur record vestigde, gevraagd wat zwaarder is: de cols of het vestigen van dat werelduurrecord. Bracke bedacht zich niet lang en antwoordde: „Het wereld uurrecord. Nadat ik in Rome dat record had gevestigd, droegen vier mannen mg naar de kleedkamer. Nadat ik de cols beklommen had, liep ik zelf naar de douches". Te kort De Franse nationale ploeg was in St.- Gaudens in een meisjesschool onder gebracht. Het was daar erg comfor tabel. Men had alleen geen rekening gehouden met passende bedden want Pingeon, Novak en Genet, zijn lange kerels en ze pasten niet in de bedden die eigenlijk meer bestemd waren voor het type-Kunde (1.64 m). Geen nood. De renners haalden het voeteneind van de bedden af. Dat hadden ze blijkbaar toch niet goed gedaan, want toen alles in diepe rust was, zakte Novak met een klap door zijn bed. Jan Janssen, lang zamerhand ge doodverfd als eeur wige tweede, kan eindelijk juichen. Met een triomfan telijk gebaar gaat hij m Perpignan als eerste over de vreemde manoeuvre, die de snelle sprinters voor een moment onzeker deed worden. Janssen nam vijftig meter en perste alle macht uit zijn benen. Het lukte. EindelUk had Neder land zü'n etappezege. ,',Knap gedaan", bekende de Belg Gode froot, die tweede werd, „het was knap werk van Dolman. Ik lette te veel op Bitossi èn Van Ryckeghem die mij in het klassement om de rode trui op de hielen zitten. Daardoor konden Jans sen en Dolman dat kunstje uithalen". Maar de Belg had er niettemin waar- Eerste wagen Voor de camera's van de televisie ont kende Dolman dat Janssen zich aan hem had afgeduwd. „Ik heb niets ge voeld", zei hij, maar nadien gaf hij toch toe: „Waarom zou Jan het niet doen?". Geldermans vocht zich in het tumult een weg naar Janssen en om helsde hem. Juist vóór de laatste rust dag en juist vóór de laatste week van de Tour aanbreekt, had Janssen wat zon gebracht in het bestaan van de jonge ploegleider, die debuteerde met zo'n gammele ploeg. „We hebben ook nog het dagklassement", juichte Gel dermans. Hij had zich die ochtend nog bij zijn mannen erover beklaagd, dat hij als laatste van alle ploegleiders'in de karavaan moest rijden. De positie van de ploegleider achter het peleton wordt bepaald door de klassering in het ploegenklassement van de dag er voor. En Geldermans was de laatste dagen voorlaatste en laatste. „Doe er eindelijk iets aan", had hij in Seo de Urgel aangedrongen. „Ik zie op die manier niets meer van de wedstrijd". Het getij keerde. Zondag start Gelder- mans in de eerste wagen achter het peleton. Merkwaardig Voor de rest was het gisteren een ver loren dag in de Ronde. De volgers hadden allen spijt dat zij niet recht streeks naar Canet Plage waren ge reden en daar in het blauwe water van de Middellandse Zee waren gedoken in plaats van in een sukkelgang het wandelende peleton te volgen op zijn kronkelende weg door de uitlopers van de Pyreneeën. Alleen in de lange afda ling van de Col Collado d'Ares be leefde men enige merkwaardige dingen. Daar demarreerde Pingeon en Poulidor persoonlijk haalde hem terug. Daar Crickettournee van jeugdteam DEIN HAAG. Voor de eerste maal in de Nederlandse crioketgeschiedenis zal een vertegenwoordigend jeugd elft ai een tournee door Elngeland maken. Voor dit team zijn vijftien spelers onder 23 jaar geselecteerd. Het zijn: Menzo van Meurs (HCC), Peter van Wei (HBS), Huub van Nispen tot Seivenaar (HCC, wloketkeeper), Mar Flohill (Bloemen- daal), Frank Vermeulen (VRA), Alex de Geer (Quick Hg), Derek Breuning (HOC), Theo Boekhoorn (Quick N), Hergen Spits (VRA), Martin van Wijk (Hermes DVS), Boudewijn Taminiau (HOC), Zeger Cornelis (VOC), Jan Willem Tuininga (Rood en Wit),' Bubi Pototsky (De Krekels) en Acco La- pi erre (AOC). Verhagen derde BALATONMEER De 24-jarige Brit Rodney Pattison met Ian McDonald als bemanning is gisteren op het Balaton- meer in Hongarije Europees kampioen in de FD-klasse geworden. Hij nam de titel over van zijn landgenoot Oakeley. Eindklassement: 1. Pattison (G.B.) 33 pnt.; 2. Cheret (Fr.) 43.7; 3. Verhagen (Ned.) 47.7; 4. Llbor (Did.) 48.1; 5. Gelger (Oostenrijk) Dit vlotte vrolijke zomerjurkje was te zien in Kopenhagen. DEENS De Deense ontwerper hield het kort, maar gebruikte. toch veel stofJ om precies te zijn een zachtgele crêpe. Veertiende etappe 1. Jan Janssen (h'ederL) demarreerde ook Poulidor en reageerde Pingeon persoonlijk. Bij aankomst zei Pingeon: „Ik wil mijn eigen kans rijden, ik voel me nog niet verloren". Dat was een uiterst merkwaardige uit spraak, vooral omdat Pingeon twee dagen tevoren zich gehaast had me delen dat Poulidor, èn alleen Poulidor, de Tour moest winnen. En nu? Is onenigheid in het kamp van de Frapsen gerezen? Marcel Bidot wees alle vragen daarover met een nonchalant gebaar van de hand. Maar hetgeen er tussen Poulidor en Pingeon is voorgevallen, kon de waarheid niet verbergen. Er is iets aan de hand in het kamp van de Fransen. En nu de Tour zijn laatste en beslissende week ingaat, is dat een uiterst belang rijke zaak. Godefroot (Belg-A) Wright (GB) 7.28.45; 7. Bolley (Fr-B); 8. Hoban (GB); 9- Hfuysmans (Belg-A); 10, Dumont (Fr-C); 11. Pingeon (Fr-A); 12, Desvages (Fr-C); 13. Leblanc (Fr-B); 14. Clarey (GB); 15. Bitossi (It); 16. Bellone (Fr-B); 17. Pintens (Belg-A); 18. Glemser (W-Dld); 19. Houbrechts (Belg-B); 20. Grain (Fr-B); 21. Neulant (Belg-B); 22. (Fr-A); 23. [Brands (Belg-A) Woltshohl (W-Dld); 'ed); (W-Dld); Poulidor (Fr-A); 29. Den Hartog (Ned); 60. Beugels (Ned): 65. Jlme- als Godefroot 7.28.45. Algemeen klassement op 1.34: 3. Passuello aequo: Pintens (Belg- a) od 4.13: 6. San Mi Bracke (Belg-B) op Did) op 4.46; 9. Goi Lopez-Carrll (Sp) op (Belg-a) op 5.40; 12. 13. Janssen (Ned) (Fr-B) op 5.57: 15. Bitossi (it) op 6.13: 16. Bellone (Fr-B op 6.31; 17. Gomez del Moral (Sp) op 6.39: 18. Chlappano (It) op 8.45; Houbrechts (Belg-B) op 6.53; 20. Poppe 4.36; 8. wdlfshohl (W- ïzales (Sp) op 4.56; 10. 5.00: 11. Van Sprlngel Gandarlas (Sp) op 5.49; (Belg-A Ploegenklassement veertiende etappe lagploegeniklassement luidt: l. Neder- (Janssen, Dolman, Den Hartog) 22.26.13; Itrlë-B 22.26.15 11 pi.; 3. Engeland z.t. olgie-A z.t. 29 pl.; 5. Frankrijk Algemeen ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Spanje 242.46.00 2. Belglé-B 242.46.s2; 3. België-A 242.47.44; 4. Italië 242.48.42; 5. FrankrlJk-B 242.54.48; 9. Nederland 243.41.56. Bergklassement De doorkomst op de bergen, tellend voor het bergklassement was: Porto de Tosas (3e categorie): 1. Gonzales (Sp) 5 punten; 2 .Bitossi (It) 4; 3. Raymond (Fr-A) 3. Collado d'Ares (2e cat.): 1. Bitossi (It) 10 p.: 2. Pingeon (Fr-A) 8: 3. Jimenez (Sp) 6; 4. Gonzales (Sp) 4. Algemeen bergklassement Het algemeen bergklassement luidt: 1. Gonzales 45 pnt.; 2. Bitossi 41; 3. Jimenez JtaajAet noctdett 15eETAPPE-14JUU-233km 32; 4. Poulidor Puntenklassement rerghe 136; 5. J ruime Gouden Pijl de etappe, hij wo voor de grootste s. het algemeen klas dmftlijka* premie Dat bracht i Beladen met bloemen trekken de „uitlopers" LONDEN De scheidsmuren tussen beroeps- en amateur- tennisspelers storten zo snel in, dat het publiek al niet meer weet wie wat is. Die indruk heeft zich gevestigd na de eer ste open toernooien van dit jaar: Bournemouth, Parijs, Queens Club en Wimbledon. De toeschouwer, die ervoor betaalt om goed tennis te zien, kan het niet meer schelen of dc spelers „amateur" zfln die, met officiële goedkeuring dood gewoon om geld spelen of profs. ten opzichte van het open ten nis kon men van toernooi tot toernooi zien veranderen. Eerst wilde iedereen de profs zien verliezen van amateurs. Toen de Britse Davis-Cupspeler Mark Cox, die nog nooit voor geld had gespeeld, in Bournemouth de hoog gesalarieerde sterren Pancho Gonzales en Roy Emer son liet tuimelen, werd hij de grote held. Sindsdien hebben zoveel amateurs profs versla gen, dat zulkp resultaten niet meer sensationeel zijn. De ten- nisllefhefobers denken nu weer alleen aan de spelkwalitelten. Als ze enige voorkeur hebben, dan is het voor een landgenoot en niet voor een amateur. Achter schermen Dat ls precies wat de Britse tennisorganisatoren wilden. Toen zij destijds het open ten nis lanceerden, zagen ze geen onderscheid tussen profs en amateurs. Alle deelnemers zou den eenvoudig worden aange merkt als spelers. Vreemd genoeg zijn het nu diezelfde Britse organisatoren, die moei lijkheden ondervinden door de „etiketten" prof en amateur. Achter de schermen moeten zij met de promotors onderhande len om beroepesterren te enga geren voor open toernooien. Promotor MacCall heeft al laten weten, dat het prijzen geld van Wimbledon volgend jaar omhoog moet. ledereen speler Niettemin geloven de Britten dat ze reeds een goed eind op weg zijn naar hun uiteindelijke droom, een tenniswereld waar- In niemand meer spreekt over profs en amateurs. Zij voor spellen, dat binnen vijf Jaar elk toernooi open zal zijn en de wereld vergeten zal zijn, dat profs eens een aparte groep vormden. Deze Britse houding wordt on derschreven door vele spelers en speelsters. Na voor het derde achtereenvolgende jaar Wlmbledonkampioenc te zijn geworden, zei Blllle Jean King: „De Britten hebben gelijk. Laten we ledereen speler noe men en prof of amateur ver geten. We verdienen allemaal ons brood met tennis, zelfs zij die dit niet willen toegeven". In Apeldoorn „slaagden" 1268 wandelaars APELDOORN. Op de laatste dag vielen er geen wandelaars uit in de Apeldoornse Vierdaagse, zodat gisteren 1268 deelnemers de straten van Apel- doorn binnenkwamen voor de feestelijke intocht en het défilé. In totaal zijn 35 personen uitgevallen, nog geen 2,7 pro cent van 't aantal gestarte wandelaars. Dit is. gezien het slechte weer van de eerste drie dagen, vr(j laag. Tennistoernooi Eindhoven EINDHOVEN In de halve finales van het internationale tennistoernooi in Eindhoven is Nederland alleen vertegen woordigd door MarUkc Jansen. ZU won gisteren met 63, 2(5, l>1 van do Zuid- amerikaanse Virginia Caceres. Bij de heren verloor Evert Schneider van de Australiër Dlbley en werd Jan Hajer uitgeschakeld door de Duitser Klameth. Morsen (VS.) 6—1, 6-2; Faime - Af r.)Lldy Jansen Venneboer ikelspel, kwartfinales: Guzman Argyrlon (Grlekenl.) 6-4, 6—3; r.)—Schneider (Ned.) 2-6. 6-2, i (Did.)Hujer (Ned) I Jeugdpoloploeg DBN HAAG. Hot jcugdwaterpolo- teom dat op 20 en 21 juli In Schwarz- heide tegen Oost-Dultsland uitkomt, ziet er als volgt uit: Wlersma (Neptu- nus Anif), Van der Schilden, Veer (belden ZIAN), Zwagerman ('t IJ), Van der Kamp (AZPC), Bras (Polar Bears), Reedijk (DZV), Do Lange ('t Gooi), Schmidt (De Meeuwen), Herm- sen (De Robben) en Leyssenaar ('t U). Afgebroken MOSKOU. Kortsnol en Tal zfln gisteren ook ln de negendo partU van de tweekamp voor de halve finales van 't kandldatenadhaaktoernool niet direct tot een beslissing gekomen. Na vijf uur «pelen werd de party ln Moskou afgebroken.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13