Viva Mexico VERLEDEN EN HEDEN VAN OLYMPISCH LAND OP LEIDSE TENTOONSTELLING Bij bijzonder onderwijs minder geldverspilling dan bij het openbaar Kritiek op administratie Nigeria staat hulp voor Biafra toe Tal van facetten onder de aandacht gebracht Yerolme: Kamerleden mogen mijn boeken zien vrijdag 12 juli 1968 de leidse courant Nu de Olympische Spelen dit jaar in Mexico zullen worden gehouden, heeft' de publieke belangstelling zich meer dan anders op dan land gericht. Dat is een der redenen waarom het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, in een reeks zomertentoonstellingen dit jaar een expositie aan Mexico heeft gewijd. Met foto's en dia's van typen, landschappen, archeologische centra, met voorwerpen van huisvlijt en landelijke kunst, met stands over cultus en folklore tracht deze tentoonstelling een indruk te geven van de grote verscheidenheid van land en bevolking. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het openbaar onder wijs wordt inefficiënter beheerd dan het bijzonder onderwijs. De doelmatigheid ran het openbaar onderwijs kan echter door een verzelfstandiging van het school beheer worden vergroot. Daaraan zou ook bij de opleiding van 't onderwij zend personeel meer aandacht besteed moeten worden. Dit staat in een nieuwe publikatie van de liberale Teldersstichting, dat onder de naam „onderwijs een kostbaar goed" is verschenen. Ernstig kritiek wordt in het rapport ge uit op de overheidsadministratie. Opge merkt wordt: „Wij zijn in de loop van onze studie gestuit op ernstige onvolko menheden in het administratieve stelsel, die het onderzoek en daardoor ook de beleidsvorming op het financieel- tconomisch gebied van het onderwijs be- lemmeren. Daarin moet dringend verbe tering komen. Het rapport wijst ook op het bestaan van ondoelmatige wettelijke regelingen Omdat het systeem van lager-onderwijs- wet 1920 en dat van de financiële ver- ZON of geen ZON DE BILT, Een stormdepressie die zich gisteren in noordooste lijke richting langs onze kust naar Denemarken verplaatstetrekt nu over de Oostzee naar het deelt Onbestendig ifcmp oosten weg. De depressie heeft koele oceaanlucht naar het Euro pese vasteland doen stromen. Het binnendringen van deze lucht, waarvan de voorste begrenzing gisteravond Noord-Italië en de Balkan had bereikt, ging gepaard met regen en onweer. Achter de depressie veroorzaakte 'n zwakke rug van hoge luchtdruk, die over Frankrijk naar het oosten trekt, ook in onze omgeving opklaringen. Het komende etmaal zullen nieuwe oceaanstoringen het weer in onze omgeving beïnvloeden. Er wordt voor morgen daarom veel bewolking verwacht, waar uit plaatselijk wat regen of een bui kan vallen. De winden draaien naar zuidelijke richtingen. Hier bij zullen de temperaturen iets hoger worden dan vandaag. Zon: 4.35—20.55; maan: 23.00— 8.29; hoogw 8chev.: 5.12, 17.40. Weer ut Nederland VILssingei Eelde De Bilt Twenthe Weer in Europa Kopenhagen Aberdeen London Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Barcelona Madrid Mallorca Lissabon h.bew. 25 l.bew. 29 h.bew. 28 onbew. 26 15 houdingswet rijk-gemeenten 1960 onaf hankelijk van elkaar werken, weten de gemeentebesturen niet waar zij aan toe zijn. Het gebrek aan duidelijke richtlij nen heeft niet alleen tot gevolg, dat er ongerechtvaardigd grote regionale ver schillen bestaan in de kwaliteiten van de onderwijsvoorzieningen, maar dat er ook verspilling ontstaat," aldus de Telders stichting. Het rapport beveelt aan een splitsing teweeg te brengen in de materiële ex ploitatiekosten teneinde „ondubbelzin nige normen" te kunnen vaststellen. Het rijk zou ieder jaar uiterlijk op 1 juli een norm voor de technisch noodzakelijke exploitatie-uitgaven voor het volgend jaar moeten vaststellen, zowel voor het bijzonder als voor het openbaar onder wijs. Deze normen zou men kunnen vast stellen doordat de minister per gewest een aantal goede efficiënt beheerde scho len als modelschool aanwijst, op grond van verkregen adviezen, van ambtelijke onderwijsdeskundigen. De Teldersstichting bepleit voorts t.a.v. het openbaar onderwijs de instellingen van schoolraden,, waarvan de leden wor den benoemd door de gemeenteraad op voordracht van „belangstellende instan ties Deze schoolraden zouden o.m. voor elk van de door hen beheerde openba re scholen een schoolbegroting moeten opstellen, die de gemeenteraad moet be krachtigen. Voorts zouden scholen met minder dan 75 leerlingen bij andere ge voegd moeten worden. LONDEN (A.P.). Nigeria heeft erin toegestemd dat een Brits vliegtuig met hulp voor de bevolking van Biafra zich op weg zal begaven naar Nigeria. Dit is door de Britse minister van Defensie, Denis Healey, bekendgemaakt. Een Her culestransportvliegtuig van de Britse luchtmacht is vandaag met een lading medische artikelen vertrokken. Schip met melk, vis en kleding naar Biafra UTRECHT (ANP) Morgen vertrekt uit Rotterdam het Noorse motorschip ■„Felto" met aan boord duizend ton stok vis, 200 ton melkpoeder en 25.000 kilo gram kleding, bestemd voor het in nood verkerende Biafra. Het initiatief van deze hulpactie is afkomstig uit Noorwegen. Doel van de zending is met dit schip te proberen voedsel en kleding dit land binnen te krijgen. Pogingen om met vliegtuigen voedsel in Biafra te droppen, mislukten tot nu toe. Aangezien de „Felto" met zijn lading van 1.000 ton Noorse stokvis nog niet vol was, kon de Nederlandse stichting oecumenische hulp eveneens een bijdrage leveren in de vorm van 200 ton melk poeder, terwijl de rooms-katholieke stich ting Mens in Nood uit Den Bosch 25.000 kilogram kleding aanbood. Het Noorse motoschip hoopt over circa tien dagen in Biafra aan te komen. Opvolger voor pastoor Miedema benoemd ROERMOND, (K.N.P.) De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, heeft een nieuwe pastoor benoemd voor dc Michaelsparochic te Schaesberg, pater N. Alleman (40 jaar en in 1956 priester ge wijd) van de congregatie der Montfor- tanen. Sinds het ontslag van pastoor E. Miedema werd de bediening van dc parochie waargenomen door aalmoezenier J. H. LumeU- In een aan alle parochianen toegezon den brief heeft de bisschop hen van deze benoeming in kennis gesteld. Van degenen die denken het ontslag van pastoor E. Miedema te kunnen negeren wil de bisschop aannemen, dat zij menen deze houding voor hun geweten te kunnen verantwoorden. De bisschop stelt duide lijk dat de nieuwbenoemde pastoor de volledige leiding van de parochie krijgt. Mgr. P. Moors is alsnog bereid overleg te plegen over een andere pastorale functie voor pastoor E. Miedema. Sluipschutter in New York: drie doden NEW YORK (AP) Een sluipschutter heeft donderdagavond in Bronx uit een flatgebouw drie mannen gedood en een vierde gewond. Hoewel de politie het ge bouw omsingeld had, wist de sluipschut ter te ontkomen. De politie kwam tot de ontdekking dat de man in de duisternis had weten te ont komen via een kelder, die onder het ge hele gebouw doorloopt. De sluip schutter gebruikte een automatisch snelvuurgeweer. De concierge van het gebouw, de 23 jaar oude Robert (Bobby) Pugh, wordt in verband met de schiet partij gezocht. Militair veroordeeld voor belediging van Jonhson ARNHEM (ANP) De krijgsraad te Arnhem heeft de 21-jarige kanonnier VV. J. M. te Hoeven (N. Br.) conform de els veroordeeld tot 50 gulden boete we gens het etaleren in zijn woning van een geschrift met in rode letters de woor den „Johnson oorlogsmisdadiger". Vol gens de soldaat had hij een krachtig protest tegen het beleid in Vietnam van president Johnson beoogd, maar het was niet zijn bedoeling geweest om te beledigen. De auditeur-militair mr. J. H. Bekke ring zei in zijn requisitoor dat beklaag de moet hebben geweten dat hij het risico liep te worden vervolgd. Hij had een meer verantwoorde wijze moeten kie zen om zijn mening te uiten. Deze ma nier is beledigend. Mr. G J Cammelbeeck als raadsman van de kanonnier, die na zijn militaire diensttijd theologie gaat studeren, meen de dat hel wederrechtelijke element ont breekt. De soldaat had niet de opzet tot beledigen van een bevriend staats hoofd. Wil een begrip als democratie in houd krijgen dan is het nodig dat over een bepaald regeringsbeleid zo hard mo gelijk kan worden geoordeeld. In de Ver. Staten gebeurt dit dan ook tijdens de verkiezingsstrijd, aldus mr. Cammel beeck. De president mr. K. N. Korteweg maakte de raadsman erop attent, dat de Hoge Raad intussen heeft beslist dat „Johnson oorlogsmisdadiger" beledigend is. Mr. Cammelbeeck antwoorde inder daad niet stralend optimistisch te zijn. Volgens de raadsman gaat het nu een maal om een wet die niet met de ont wikkeling van de maatschapij is mee- Mexico is meer dan vijftig maal zo groot als Ne derland en is het meest noordelijke land van La tijns Amerika. Cultuur-historisch behoort het bij de landen van Midden- en Zuid-Amerika, doch de geo grafische scheiding tussen Noord- en Midden-Ameri- ka loopt door Mexico heen. Toch heeft deze schei ding in het algemeen bezien noch op de taal, noch op gewoonten enige invoed gehad. Landschappelijk is Mexico zeer gevarieerd: van voch tige tropische oerwouden en idyllische Zuidzeebaai en tot dorre woestijnen en met eeuwige sneeuw be kroonde bergen De „Tierra Caliente", het warme land, ligt tot 600 meter hoog; „Tierra templada", het gematigde land. van 600 tot 2300 meter; daar boven ligt de „Tierra fria", het koude land. Een enorme hoogvlakte beslaat ongeveer een der de van het totale grondgebied. Deze vlakte 17 maal zo groot als Nederland stijgt langzaam van de Noordamerikaanse grens naar het zuiden van 1200 tot ruim 2500 meter boven de zeespiegel. Aan het einde van deze hoogvlakte ligt op een gemiddel de hoogte van 2300 meter de hoofdstad, Mexico Ci ty. Aan drie kanten <s de hoogvlakte omgeven door bergruggen Ten zuiden van Mexico-Stad verrijzen drie met eeuwige sneeuw bedekte dode vulkanen: de Rokende Berg (Popocatépetl), de witte Vrouw (Iztaccihuatl) en de Sterberg (Citlatépetl), oude Az teekse namen, hoewel de laatste ook dikwijls wordt aangeduid met haar Spaanse naam: Pico de Oriza ba. De toppen van deze bergen verheffen zich van bijna 5300 m tot 5700 m naar de Mexicaanse hemel. Het vlakke schiereiland Yucatén heeft een vochtig heemse bevolking, altijd al gewend geweest de go den van de overwinnende partij „over te nemen", omhelsde vrij snel het christendom. Dit christendom is echter ook nu nog sterk vermengd met gebruiken, die uit de heidense tijd stammen, bij vele autochto ne stammen in de binnenlanden en de oerwoudge- bieden worden de oude erediensten aan de Zonne god, zij het soms vermengd met christelijke gebrui ken, nog wel gehouden. De Spaanse kolonisators brachten hun eigen be schaving en stelden die in de plaats van de cultuur, die ze aantroffen. Spaanse steden werden in Mexico gesticht. De oude hoofdstad Tenochtitlón werd her bouwd als een Spaanse stad, het huidige Mexico City. Omstreeks 1550 waren de meeste Indianen gedoopt. De bevoling ging in de Spaanse tijd bestaan uit ver schillende maatschappelijke groeperingen: Spaanse emigranten, die net bestuur uitoefenden. Creolen (in Mexico geboren Spanjaarden), Mestiezen (halfbloe den van gemengd Spaans-Indiaans bloed) en als laat- sten op de maatschappelijke ladder de Indianen. De priester Miguel Hidalgo y Cortilla, een creool, begon in 1810 een onafhankelijkheidsbeweging. De strijd verliep voor Hidalgo niet gelukkig, in 1811 werd hij door de royalistische troepen gefusilleerd. De drang naar onafhankelijkheid bleek echter niet te stuiten en in 1821 werd Mexico officieel onafhan kelijk. Het nieuwe Mexico De eerste eeuw van onafhankelijkheid was een tijd van binnen- en buitenlandse oorlogen. Grote delen van het land vervielen aan de Verenigde Staten: Moderne hoogbouw Texas, Californië, Neveda, Arizona en New Mexico. Daarna kwam het bekende drama Maximiliaan, ge volgd door dat van Juarez en Porfirio Diaz en na de verjaging van de laatste, een tijdperk van tegen el kaar intrigerende en revolterende presidenten. i glas te Mexico-stad. gekomen. De Kerk geniet er volledige vrijheid, al Is een „onkerkelijke" bepaling In dc grondwet nog steeds blijven bestaan: dc president mag niet beho ren tot de Katholieke Kerk. Het Azteekse balspel aan het hof van Karei V. N tropisch klimaat. Dit in tegenstelling met Noord-Me- xico met een droog woestijnklimaat en waar de plan tengroei zo goed a!s uitsluitend uit Cacteeën bestaat. Maya-cultuur (Van c De tentoonstelling „Viva Mexico" bedoelt niet een volledig overzicht te geven van de kunstuitingen der culturen uit het verleden. Wel is er een o.i. verant woorde keuze gemaakt. Zo zijn van de Mayacul tuur een aantal voorwerpen geëxposeerd. De bloei tijd der Mayabeschaving (afstammelingen der oude Maya's leven overigens niet alleen in het huidige Me xico, maar ook in Guatemala, Honduras en El Sal vador) heeft twee perioden gekend: van 400 tot pl. m. 800 en van 900 tot rond 1300 na Chr. De bouw kunst, maar vooral de reliëfsculptuur bereikten in die perioden een zeer grote hoogte. Een merkwaardig voorbeeld daarvan is de Tempel van het Kruis, daterend uit 642 na Chr. Het heilig dom ontleent zijn naam aan een groot kruis met links en rechts oen priesterfiguur. Op het kruis staat de Quetzalvogel, de gevederde slang. Dit kruis- motief komt overigens meer voor. i Christoph Weidlitz (1529). Maar in 1917 werd de huidige Mexieaande grondwet afgekondigd en ging het land matiger tijden bele ven. In 1929 werd rie officiële regeringspartij opge richt Partido Revolutionair Institucional en komt het land volledig tot rust, een rust. die er niet meer was geweest sinds de dood van Juarea in 1872. Juarez was ook de man, die de scheiding van Kerk en staat doorvoerde, een der gelukkigste maatre gelen. die in het helang van èn Kerk én staat zijn Alle perioden in de bewogen geschiedenis hebben hun stempel gedruk^ op de samenleving, gebruiken en kunstuitingen, die de verschiltehde mengrassen van Mexico hebben, voortgebracht De Leidso ten toonstelling geeft daarvan 't kan moeilijk an ders slechts een globaal beeld. Maar het doel is dan ook het doorsnee Nederlandse publiek informa tie over het interessante land te geven en zij doet dat op een ietwat speelse niet dorre wijze. Zo veel mogelijk wordt daarbij de schijnwerper gericht op alle facetten: de oude geschiedenis, de verove ring door Spanje, de vermenging der oude en nieuwe volken, alsmede de nieuwe en nieuwste cultuur en geschiedeniis. Men doet dat niet alleen door het tonen van voorwerpen, maar ook door middel van re gelmatige diaprojectie. Een ter gelegenheid van de tentoonstelling uitgegeven boekje is een informatie ve „wegwijzer", geen droge en statische catalogus. De tekst van dat boekje is van de hand van drs. Th. J. J. Leyenaar, Mexicokenner bij uitstek. Die tekst wordt bovendien begeleid door goede illustraties. Fraaie beelden van het Mexicaanse landschap wor den afgewisseld met maquettes en foto's van oude en nieuwe architectuur. De folkloristische gebruiken, vooral die met betrekking tot Allerheiligen en Aller zielen, worden in stands getoond. Er is een markt plein opgebouwd. Men maakt kennis met de Mexi caanse mens en zijn levenswijze, die beheerst wordt door een geheimzinnig mengsel van oude Indiaanse gebruiken en religieuze folklore, dodencultus, spel en dans. Duidelijke en voor de kijker zoveel moge lijk leesbaar gemaakte reporduktics van de be roemde kalendersteen geven een kijk op de wijze van tijdrekening der oude Azteken. Men maakt ken nis met de weefkunst en het voornaamste volks- voedsel: mals, bonen en Spaanse peper. Tenslotte geeft de expositie een fraai overzicht van de bouw kunst vanaf de oude geschiedenis, via de barok naar de meest recente bouwkunst, die een geheel igen stijl bezit en van een frappante gewaagdheid De tentoonstelling blijft open tot 2 december (dag- 105 uur, zondags 1—5 ur). J. PRINS DEN HAAG Scheepsbouwer C. Ve- rolme nodigt ieder Tweede-Kamerlid desnoods alle 150 tegelijk uil voor een bezoek aan zijn concern. Ze kunnen in zage krijgen in alle financiële stukken en ze kunnen navraag doen bij bankiers, accountants en andere finnaeiële ex perts. .Ze zullen dan tot de ontdekking komen, dat mijn bedrijf financieel kern gezond is", zei de scheepsbouwer gis teravond tegen Hans Jacobs van de VARA-t.v. „Ik zal de herin allerharte lijkst ontvangen", voegde hij er nog glimlachend aan toe. Hij wees de opmerkingen van de hand, als zou de Tweede Kamer alleen maar een blind vertrouwen moeten hebben in de mogelijkheden van z'n bedrijf en een zelfde blind vertrouwen in do beslissing van minister De Block. ..Het is geen blind vertrouwen, want een groot aan tal Kamerleden en óok de vakverenigin gen hebben zich over de ministeriële beslissing positief uitgelaten", stelde de scheepsbouwer vast. Hij gaf toe dat zijn ongeduld tegenover de minister over het uitblijven van diens beslissing onrede lijk geweest is. Hij gaf te kennen geen verdere belang stelling meer te hebben voor fusies als die met de NDSM. „Ik heb meer be langstelling voor een goede samenwer king. die nu al bestaat met een aan tal buitenlandse scheepswerven. Men werkt in deze samenwerking als in één bedrijf, terwijl men financieel niet aan elkaar gebonden is". Balspel In alle grote centra van de oude Indiaanse volken bevond zich een oatspeelplaats: Tiachco. De grootste tot nu toe gevonden arena is 150 meter lang cn ligt in Yucatan Dit stadion, waarvan een natuurge trouwe maquette op schaal op dc tentoonstelling aanwezig is, was omgeven door hoge dikke muren Er werd een balspel gespeeld, Tiachtli geheten, door teams van vier of vijf man. De speler wierp de bal met heup-dij of elleboog-bovenarm, terwijl hij zich „aapachtig" met een hand op de grond steu nend over het veld bewoog. In 1529 hebben Azteken, die in het gevolg vin Hernan Cortés waren meege komen, hel spel gespeeld aan het hof van Karei V Door een tekenaar is daarvan een tekening gemaakt die in reproduktie op de tentoonstelling is te zien Hoe het spel precies gespeeld werd is niet bekend Wel staat vast, dat de zware van massief rubber gemaakte bal door een in de muur bevestigde ring moest worden geworpen. Het spel had een sterk re ligieuze inslag: de one partij vertegenwoordigde d< duisternis, de andere het licht De rubberbal zal cl. zon of de maan hebben gesymboliseerd. Welke partij won zal van groot belang voor de toe komst hebben gegolden. Ook voor de spelers echtei want vaak werden een of meer leden van de verlie zende partij aan de goden geofferd. Een echt volks spel is het nooit geweest, maar merkwaardig i> dat tegenwoordig nog in Noordwest-Mexico eet dergelijk balspel onder de naam Taste wordt r. ■pee ld. Koloniale periode ,Malepeler", Mayasculptuur (590 na Chr.).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5