9e£cidóe6otwa/nt Gerrit, opa en de zuster contra de zeepziederij Voor stampvol Circustheater Mar got Fonteyn en Rudolf Nurejev uniek paar in grandioze uitvoering Werkzaamheden in zes secties van Wereldraad verlopen vrij moeizaam Taal is vaak struikelblok Bernstein bij Grand Gala Belangrijke opdracht voor Jan Vrijman Première „Ja ik wil uitgesteld DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 JULI 1968 Het minimum loon zit nog niet goed MKT een tussentijdse maatregel op het gebied van minimumloon en vakantie bijslag heeft minister Roolvink bevor derd, dat de minstbetaalden deze zomer iets meer in de portemonnee krijgen dan hen beschoren was volgens de geldende normen. Maar met de eigenlijke wet minimum loon en minimumvakantiebijslag zit het nog niet rond; minister Roolvink heeft in een vrij lijvige memorie van antwoord gereageerd op de kritiek die in en buiten de Tweede Kamer op zijn wetsontwerp was losgekomen. Terecht heeft de Kamer ervan afgezien de wet nog vóór het zomerreces af te handelen. Hoewel de heer Roolvink in het alge meen voet bij stuk houdt, heeft hij zijn memorie toch van een nota met wijzi- .gingen vergezeld laten gaan. Belang- -rijker nog is evenwel, dat er sociale en l>olitieke redenen zijn om de wet inzake het minimumloon niet in een haastig tempo door de Kamer te brengen De kritiek op het wetsontwerp en de verdediging door de minister van zijn stellingen wettigen een serieuze gedach- tenwisseling tussen bewindsman en volksvertegenwoordiging zonder door tijdnood onder druk te worden gezet van Kamerleden in; ondanks deze uit voerigheid weet hij de geopperde bezwa ren te weerleggen. Maar op een tweetal hoofdpunten overtuigt de repliek van de bewindsman toch niet. Dit betreft precies de punten, die ook centraal stonden in het bezwaarschrift dat eind mei door het Overlegorgaan van de drie grote vakcentrales bij de Tweede Kamer werd ingediend: ten eerste de vraag waarom als leeftijds grens voor het wettelijk minimumloon 25 Jaar is aangehouden in plaats van bijvoorbeeld 23 jaar; ten tweede de opmerking dat de koppeling van het minimumloon aan de algemene wel vaartsontwikkeling en dit vooral te laten beslissen door een driejaarlijks S.E.R.-advies onherroepelijk tot ge volg zal hebben dat de minstbetaalden altijd pas achteraf volledig deel krijgen in de nationale welvaartsvermeerdering. Op deze beide punten is minister Rool vink ook uitvoerig, maar naar ons gevoel niet overtuigend. Raad dit ook geadviseerd heeft Maar dit advies dateert van mei 1966 en juist met betrekking tot de positie van de jongeren in de maatschappij is er de laatste twee jaar aan opvattingen wel het een en ander veranderd. Bovendien erkent de bewindsman dat het altijd mogelijk zal blijven om bij collectieve arbeidsonderhandelingen de leeftijd te verlagen; dan ontstaat er met betrekking tot een maatregel die sociaal voor ieder een noodzakelijk is, toch weer discrimi natie. Tenslotte zouden we nog kunnen oomerken dat bij verlaging tot 23 jaar de onbevredigende kwestie van jonge kostwinners een punt waarop de be windsman niet anders weet te antwoor den dan dat de loonpolitiek geen reke ning kan houden met individuele loon- versehillen wat minder moeilijk komt te liggen. Ook over de bezwaren tegen een drie jaarlijks S.E.R.-advies moet nog maar eens serieus werden ingegaan. Wij zijn het met de vakcentrales erover eens dat bij zulke driejaarlijkse aanpassingen, zo dra ze enige omvang krijgen, de loon- structuur In de bedrijfstakken verstoord kan worden en dat de sociale rust, wan neer een deel van het bedrijfsleven het S.E.R.-advies niet kan volgen, groot risico gaat lopen. We geloven dat de overheid in dit oozicht de meest gecompliceerde weg wil volgen en dat kan bezwaarlijk de beste zijn. Een duur bezoek W" radiotoestel wilde of moest laten verzegelen, betaalde hiervoor tot nog toe een rijksdaalder. Bij een televisietoestel was hot tarief 7,50 gul den (vrijwillig) of vijftien gulden (als het moest). Onze alwijze Algemene Rekenkamer heeft dit jaar zijn zorgen ook aan dit verzegelingstarief gewijd en is tot de «onclusie gekomen, dat de kosten van een bezoek van de buitendienst op on geveer twintig gulden moet worden ge- De betreffende minister gaat het ver hogen van de tarieven nu in overweging nemen; we hopen dat zij dan eerst ook zal nagaan hoe het komt dat een bezoek van de buitendienst, die een handeling verricht die de eerste de beste hand- werkman verrichten kan, de „klant" op twintig gulden komt te staan De dokter kan zijn visite goedkoper houden en die heeft gewoonlijk meer tijd en aandacht Misschien gebruikt de verzegelings- dienst wel gouden tangetjes of bezoekt ze met groot materiaal drie klanten per dag. Het wordt straks voordeliger om 'n radiotoestel bij de Dienst Luistergeld te laten stuk vallen dan het te verzegelen. Of zijn de reinigingsrechten van die dienst ook zo hoog? Geen handboek voortzetting en hernieuwing van het beraad in de groep van „Achttien" aan gekondigd; de drie-maal-zes zijn intus sen weer een keer samen geweest. Volgens mr. Van der Stee „gaat het hierbij niet om het opstellen van een handboek voor de dagelijkse politiek, maar om de visie die K.V.P.. A R P en C.H.U. gezamenlijk op de problemen hebben". Inderdaad geen handboek; het echec van Welvaart, Welzijn en Geluk, waarin de K.V.P een grote rol speelde, ligt nog in ons geheugen; ook al blijven we van mening dat er in deze lijvige studie paragrafen staan die met kleine wijzigingen actueel gemaakt zouden kun nen worden en dan als deel van het actieprogram van de „Achttien" goed bruikbaar konden zijn. Dus geen handboek, maar een visie? We vinden visie een even weids als vaag woord. Een visie in de politiek bafct wei nig, wanneer men alleen maar weet wat men bereiken wil en niet ook niet in grote lijnen hoe men zijn oogmerken kan realiseren. En dan denken we natuurlijk niet in de laatste plaats aan de eerstkomende algemene verkiezingen, waarbij omwille van de duidelijkheid en het zelfbehoud door de drie christen-democratische par tijen heel concreet zal moeten worden aangegeven, wat men bereiken wil. Aan visies heeft het Öe K.V.P nooit ontbroken; aan de kracht en duidelijk heid van beleidslijnen wel. Ja sleutelhangernee sleutelhanger ROTTERDAM (ANP) Zuster Klivia, Opa en Gerrit door de VARA-televi- sieserie „Ja zuster, nee zuster" overbe kende figuren in geheel Nederland zijn gisteren in Rotterdam inzet geweest van een kort geding, dat diende voor mr. J. Reuder, president van de rechtbank in de Maasstad. De vertolkers van de ze populaire televisiefiguren, de acteurs Hetty Blok en Leen Jongewaard. hadden het kort geding aangespannen tegen ..Unilever"omdat ze er bezwaar tegen hebben dat dit bedrijf plastic poppetjes van zuster Klivia, Opa en Gerrit als sleu tclhanger gebruiken, die te krijgen is bij de aankoop van een fles reinigingsmid del. De raadsman van de twee acteurs, mr. H. Bitter, vond dat de fabriek niet gerechtigd is de sleutelhangers als ver koopstunt te gebruiken, omdat de maat schappij alleen toestemming voor cle verspreiding van de sleutelhangers heeft gekregen van Annie Schmidt, die zuster Klivia, Opa en Gerrit heeft gecreëerd. „Hetty Blok en Leen Jongewaard zijn niet betrokken geweest in de onderhan delingen en hun toestemming is niet ge vraagd, hoewel zuster Klivia, Opa en Gerrit vooral door de vertolking van de ze twee acteurs bekendheid kregen. Het is maatschappelijk gezien onbetamelijk geweest, dat „Unilever" de sleutelhan geractie is gaan voeren zonder van tevo ren overleg te plegen met Leen Jonge waard en Hetty Blok", zo zei mr. Bit ter. Volgens de raadsman is het ook in Nederland gebruikelijk hij noemde on der meer het geval van de andere be kende televisiefiguur „Swiebertje" dat de acteurs evenals de auteurs be loond worden, wanneer succesvolle te levisiecreaties voor commerciële doelein den worden gebruikt. „In dit geval denkt het publiek -natuurlijk, dat Hetty Blok en Leen Jongewaard betaald worden voor hun medewerking aan de actie van de fabriek, maar de waarheid is dat ze er niets voor krijgen". Niet bij 'n ipasmiddel De raadsman vond het verder bijzon der bezwaarlijk, dat de twee acteurs door de actie van „Unilever" niet meer in staat zijn om nieuwe lucratieve con tracten af te sluiten, omdat de exclusi viteit van zuster Klivia, Opa en Gerrit in de reclamewereld juist door die actie er niet meer is. „Verder is het voor ac teurs niet zonder meer aantrekkelijk om hun namen te verbinden aan grote ac ties. Hu-n populairiteit en goede naam zouden kunnen worden aangetast als ze worden gebruikt, bijvoorbeeld om de ver koop van een wasmiddel te stimuleren", aldus mr. Bitter. Hij vroeg de president onmiddellijke stopzetting van de ver spreiding van de sleutelhangers vroeg, onder meer op grond van overtreding van de auteurswet. A/iets mee te maken De raadsman van „Unilever prof. mr. E. Halbach. zei in zijn pleidooi on der meer, dat naar het oordeel van de maatschappij zuster Klivia, Opa en Ger rit een creatie zijn van de schrijfster Annie Schmidt en dat haar goedkeuring voor de actie voldoende was. ..De poppe tjes stellen alleen de figuren van de zus ter, Opa en Gerrit voor en ze hebben niets te maken met afbeeldingen van de acteurs zelf Prof. Halbach betoogde, in tegenstelling tot hetgeen zijn tegenple ter had gezegd, dat het niet alleen Leen Jongewaard en Hetty Blok zijn geweest, die de drie personen uit „Ja zuster ,nee zuster" populairiteit hebben bezorgd. „Je zou ook kunnen zeggen, dat de VARA en allen die aan de televisie-uitzendin gen hebben meegewerkt, zuster Klivia, Opa en Gerrit tot een succes hebben ge maakt". meende prof. Halbach. De president zal op 19 juli uitspraak fADVERTENTIE RADIO PROGRAMMA HILVERSUM 1(402 m) richten. 18.20 Hec Jeugdsentimenten 19S5. Ned. delegatieleder klassieke en 22.55 Prettig (ADVERTENTIE) s NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen oir 18.55. 19.03. 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.06 uur: Rodeo, talentenjacht NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Weet je nog wel, programmaflitsen 21.45 uur: De gevangene, tv-seric 22.35 uur: Kerk te water NTS: 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclamcui(zendingen o 18.55 en 20.16) NTS: 18.30 uur: Tour de France 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Week journaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog, signaleringsprogr. 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Vaders tegen wil en dank, tv-serie 20.45 uur: Peyton Place, tv-serie j 21.35 uur: Europabeker voor zangvoordracht, Knok kef esti val 22.35 uur: Televizier, actualiteitenrubriek I NTS: 23.00 uur: Tweede journaal AVRO: 23.05 uur: Televisie morgen NEDERLAND I NTS: 16.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 16.02 uur: Dagje ouder, bejaardenprogramma 17.00 uur: Pipo de clown De met aangegeven programma's zfln kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM II (298 ielingen KRO: 12.00 Lichte 'oorlichting: De politie nu tlsch strijdlied. 7.23 Stereo: lichte gra i de speeltuin alleen, vraagge t goud bekroond: lichte gra VPRO: 20.00—20.45 uur: i Het Brabants 1 Barokensemble VARA: 21.00—22.30 uur: j Het NBC-Orkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend HILVERSUM II NCRV: 21.05—22.00 uur: Je moet hier niet zitten dromen, luisterspel TROS: 22.00—22.30 uur: Thriller-theater, luisterspel 23.15—23.45 uur: De nachtwaker, amusementsprogr. RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00—8.00—11.00— 13.00—16.00—18.00— 19.30—22.30—23.55 HILVERSUM II: 7.00—7.30—8.00—8.30— 12.30—18.30—22.30—23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 programma. (17.01 (ADVERTENTIE) feuilleton o kleinkunst. 12.15 Ste :he begeleiding Klatergoud: een Radio lazzmaga- (Van o e speciale verslaggever) Men vraagt wel eens: wie zal Margot Fonteyn (49) opvolgen? Svetlana Berio- aova of Nadje Nerlna? Of heel mis schien Lynn Seumour? WIJ menen, dat de vraag niet moet lulden, wie Da me Fonteyn opvolgt, maar „wat" na haar tal komen, want deze danskunste- nares, die zichzelf heeft overwonnen en die haar leeftijd ver achter zich laat. zal binnen afzienbare tijd een tijdperk afsluiten. Het tijdperk van de prima ballerina assoluta, die nog tijdens haar danscar rière in de adelstand werd verheven, wier ontmaterialiseerde bewegingen fi guren en choreografieën ver boven hun aanleiding doen uitstijgen en die in ge nadeloze zelfdiscipline en veel lief en leed een tijdloos kunstenaarschap de monstreert, waarin een ongelooflijke continuïteit tussen drama en dans zicht baar wordt. Haar academische techniek onttrekt zich praktisch aan elke kritiek Wat opvalt en sterk ontroert is de niet aflatende poëzie van dit dansen, de gra tie, die niet voortkomt uit geaffecteerd heid. de bijzondere timing en de plas tische frasering, die vooral in de over gangen van de ene naar de andere dans beweging volkomen ondergeschikt wordt gemaakt aan de sfeer van het ballet. Zei men vroeger dat een Maria Taglio- ni bad met haar benen, van Margot Fonteyn zouden wij'willen zeggen, dat zij jubileert met haar armen. De handen getuigen het sprekendst van de mate van artistieke individualiteit Bij re- vueglrls worden de handen „gezet", als t ware kunstmatig gespalkt, maar bij Margot Fonteyn constateert men een zeldzame losheid in de lyrische vin gertoppen, waarin de dansbeweging uit vloeit In het stampvolle Circustheater, waar zij gisteren met het Royal Ballet gasteer- Ambassadeur in Camberra benoemd DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. W. F. Zeylstra, laatstelijk ambassadeur in Kinshasa, tot ambassadeur in Australië. Mr. Zeylstra heeft eerder posten bekleed In Stockholm, Frankfort, Bonn, Buenos Aires, Djakarta en Quito. de, was het technische wonder Rudolf Nurejev haar partner Zijn verende gratie en krachtig uitstralende podium- persoonlijkheid zijn negentien jaar jon ger maar als duo vormen deze sterren één lichtbron. Nurejev is daarentegen een vaardig choreograaf, gezien zijn be werking van Petipa's avondvullend ballet Raymonds, waarvan de derde akte een groot divertissement, geïnspireerd op Hongaarse volksdansen werd uit gevoerd Margot Fonteyn was in dit 70 jaar oude werk een waardige nazate van de legendarische Pierina Legnani de zelfde die als eerste de roemruchte 32 fouettés in De Schone Slaapster draai de. In fle dansgeschiedenis komt na Pe- tipa, de Fransman in Rusland, Fokine, de Rus in Frankrijk. Diens Les Sylphi- des, voortgekomen uit een gedeelte van Taglioni's La Sylphide, is thans 60 jaar, maar de verblindende schoonheid van dit ballet blane duurt onverzwakt voort In een uitvoering als die van gisteren, waarin de poëtische verstrengeling van vorm en uitdrukking In de combinatie van maannachtelljk sentiment en scé- nische feeërie meesterlijk werd gerea liseerd. Van solisten en corps de ballet wordt hier d.- hoogste perfectie verlangd. Het werk is zeer gevoelig en reageert op elke technische oneffenheid, terwijl het ge vaar liet denkbeeldig is. dat het degra deert lot bloemzoete plastiek. Het Royal Ballet hield evenwel deze gefeminiseer- de ornamenten met kracht overeind, niet in de laatste plaats door de soepele manier, waarop zich in de dansgroepen de mu/ikale golfslag voortplantte en door de trefzekerheid, waarmede Nure jev zich architectonisch klaar cn met sprongen als dichterlijke declamaties vol munnelijke trots door dit feeëntijk be woog. Margot Fonteyn bande met haar prachtige open stijl alle sentimentaliteit cn het leek erop, alsof de dagen van Karsawina, Pavlova en Nijinskv uit de Dlaghllevperlode waren weergekeerd. Tussen Raymonda en Les Sylphides in stond een van de meesterwerken van de artistieke leider van het Royal Ballet, Sir Frederick Ashton. In diens Shake- speareballet De Droom, op vrij bewerk te muziek van Mendelssohn, kon het ge zelschap tonen wat het waard was, ook zonder de beroemde gasten. Het werd in de schitterende kostuums en decors een Peter Farmer een van de fraaiste ro mantische balletten die wij ooit zagen De choreografie smeedt dramatische en komische pantomimische en abstrac te, karakterkunstige en sferische elemen ten trefzeker aaneen tot een geheel, dat de modernisten misschien naar het mu seum zouden willen verwijzen, maar waar van gisteren 'n kleine tweeduizend balletomanen dan toch maar heel bij zonder hebben genoten. En terecht! Het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Stewart Kers haw was uitermate paraat. Vanavond en morgenavond, alsook zondagmiddag treedt net Royal Ballet met nieuwe pro gramma's op in het Amsterdamse Car ré. Mét Margot Fonteyn en Rudolf Nu rejev! D-y. UPPSALA Het werk in de zes sec ties van de wereldraad (eenheid van de Kerken, zendingswerk, ontwikkelingspro blematiek. internationale vragen, ere diensten. eigentijdse levensstijl) verloopt uitermate moeizaam. „Wij vragen ons af, of wel iets uit zal komen" heeft de jeugddclegatie op een persconferentie ge zegd. En er rijn er heel wat. die er net zo over denken. schema te algemeen en te oud ter zijde te leggen. Na enkele hearings kwam al gauw een nieuw ontwerp ter tafel, waarin kort werd gezegd, wat de Ker ken zouden moeten doen om de oorlog uit te bannen en de vrede in de wereld te verzekeren. De tekst bewoog zich op het vlak van vrij algemene uitspraken over het nucleaire evenwicht in de we reld. de noodzaak verdere spreiding van atoomwapens te voorkomen, de interna tionale orde te verstevigen en aan de koude oorlog een einde te maken. Op op achtergrond spelen diverse fac toren een rol. Ten eerste zijn de sche ma's die als basis voor de discussie moe ten dienen, in de meeste gevallen ver ouderd Ze werden vorig jaar septem ber gedrukt en staan derhalve buiten de hedendaagse actualiteit. Bovendien zijn ze juist met het oog op het grote tijds verschil tussen redactie en gebruik rij kelijk algemeen gehouden. Verder be schikken de meeste afgevaardigden niet over voldoende Informatie om in om streden kwesties van meer practische aard een verantwoord standpunt in te nemen: Nigeria en Biafra, de guerilla in Latijns-Amerika. Israël en de Arabi sche landen, de oorlog in Zuid-Oost-Azië Dan is er de moeilijkheid van de taal in vrijwel alle secties wordt overwegend Engels gesproken. De meesten verstaan het wel. behalve de Russen, die steeds hun persoonlijke tolk bij zich hebben. AMSTERDAM (ANP) De klassie- j maar v ie kan in die taal een tekst op- ke Edisons voor 1968 zullen 20 septem- 'ellen die hout snijdt, redactiewijzingen ber worden uitgereikt in de kleine zaal oordiagon, zijn diepste gevoelens uiten? van het Concertgebouw in Amsterdam, i F>n neel belangrijke moeilijkheid is ook, In de grote zaal wordt dan 's avonds dat slechts weinigen de zaken met name het Grand Gala du Dlsque Classique durven noemen, die voor andere verte gehouden. Door de New York Philhar- I senwoordigers - hun broeder in Chris- monic /al onder leiding van Leonard lus pijnlijk zouden kunnen zijn en er Bernstein een programma worden uit- bijgevolg dikwijls om de hete brij wordt gevoerd van werken van llaydi De combinatie New York Philharmo nic-Leonard Bernstein behoort tot di* zestien bekroningen. Zij krijgen de Edi son voor hun vertolking op de grammo foonplaat van de symfonieën nrs. 1, 2, en 6 van Mahler. In deze categorie sym fonisch muziek werd ook onderscheiden het Staats Symfonie Orkest van de Sov jet Unie onder leiding van Jewgeny Svet- lanov voor de vertolking van de symfo nieën 1 tot en met 7 van Tsjaikovsky De overige onderscheidingen voor Ne derlanders toegekend aan: Haydn Die Schöpfung dooi Elly Ameling. Werner Krenn. Tom Krause. Erna Spooren- berg, Robin Fairhurst. het koor van de Wiener Staatsoper en de Wiener Phil- harmomker: dirigent. Karl Munchin- ger. Schat: Signalement door Les Per cussions de Strasbourg. heengedraaid Tenslotte is er het gebrek aan tijd de -ecties hebben voor haai moeizame arbeid maai enkele dagen ter bescnikking En zij zijn door de leiding heel verstandig overigens ook aan ruimtelijke banden gelegd iedere sec tie moei zijn voorstel beperken tot hoog stens 3000 woorden. Wat onze sectie (internationale vra gen) betreft, die is in vier onder-afde lingen uiteengevallen, oorlog en vrede, vraagstukken van de derde wereld, rech ten van de mens, kwesties van interna tionale orde. Wij zijn geplaats ln een daarvan, zodat we in feite maar een klein sukje van de arbeid na de Wereld raad iti deze fase kunnen overzien. Ove rigens wel een stukje, dat de moeite van het rapporteren waard is. Wij zttn begonnen mei hel crfftcièle van de Vietnamese oorlog uit te spreken, zodat zij zich bij hun actie thuis in de rug gesteund kunnen voelen. Het ziet er niet naar uit, dat de Wereldraad dit zal doen. Als wij goed zijn ingelicht, wordt een korte resolutie voorbereid waarin alleen gevraagd wordt, de bom bardementen op Noord-Vietnam onver wijld en zonder enige voorwaarde stop te zetten. Kennelijk zit daar de hoop achter, dat als dit gebeurt, de onder handelingen in Parijs vrij snel tot resul taten zullen leiden. Interessant is ook, dat tijdens de be- Tegen deze opzet kwamen met name sprekingen het oude begrip van de de Russische-orthodoxen in het geweer rechtvaardige oorlog", door velen al Zy probeerden op het concrete vlak te |;Png naar het museum verwezen, weer komen en nagenoeg alle punten uit het oor d dag werd gehaald. Uitgaande Karlsbadprogramma. vorig jaar door liet van het ervaringsfeit dat christenen in Oostblok opgesteld, in bet schema te kry- hun gewetensbezwaren tegen het deelne- gen. Kort en goed komt dat hierop neer: men aan een oorlog selectief te werk alle staten moeten hel non-prolileratie- gaan dal ze bijvoorbeeld wel willen verdrag ondertekenen alle bases op I deelnemen aan een bevrijdingsoorlog te- vreemd grondgebied moeten verdwy- j oen een misdadig regime maar niet nen en er moet een systeem voor Euro- ,ian de oorlog in Vietnam, zijn sommi- pese veiligheid in het leven worden ge- aen op zoek gegaan naar de mogelijk- roepen. ieid van en de criteria voor een recht- I aardige oorlog. Hier en daar deed men Togen deze pogingen werd van ver-1 zelfs een herroep op de scholastici schillende zijde bezwaai aangetekend I („zijn er misschien thomisten in de Ten eerste omdat de Russen, zelf bezit- zaal"'*') die als deskundigen op dit ge- atoomwapens, gemakkelijk pra- bied worden beschouwd. ten nebben. Ten tweede, omdat hi« mogelijkheid ligt van chantage van de kleinere landen door de atomaire grote machten. Ten derde wat vooral do... de jeugd werd benadrukt, omdat de ze tactiek in de kaart speelt van het in ternationale establishment hoe zullen de niet-atomaire landen nog ooit iel- u..n de gevestigde orde kunnen veranderen, wanneer de atomaire machten deze wil len handhaven? Op deze bezwaren is door de Russen eenvoudig niet ingegaan Hun reactie bestond uit het herhalen van reeds afgelegde verklaringen Tot een echte dialoog lieten zij het ook hier weer begon te schreeuwen. Het telegram, dat zij toen aan president Truman stuurde en waarin deze gevraagd werd, de it gelijkheid van 'n dergelijke actie met r druk uit te sluiten, heeft aan de publieke discussie voor of tegen het gebruik van de atoombom meteen een einde gemaakt. Een niet gering succes, dat zich al dus prof. Patijn in de huidige omstan digheden zou kunnen herhalen. Vietnam Opvallend is. dat de Kussen gematigd opstellen in de kwestie Vietnam ton" Prof Patijn herinnerde Gematigder dan vele Amerikanen, die senkomst van de Amerikaa scherpe kritiek uitoefenen op het John- 1 in het Koreaanse conflict, toen op son-regime en de Wereldraad als het wa- gegeven moment een deel van de publie- re smeken, een krachtige veroordeling ken opinie om gebruik van de atoombom Bij dit alles blijft natuurlijk de vraag overeind, wat de wereld zich van ker kelijke verklaringen op het internationa le terrein zal aantrekken. We spraken hierover met prof. C L. Patijn, Neder lands gedelegeerde en deskundige in in ternationale vraagstukken, die zich in vrij optimistische bewoordingen uitliet „Wanneer zo'n verklaring, laten we zeg- I gen een verklaring over Vietnam, ter za- kp kundig is opgesteld, kan ze bij de re- I gerr.ig .in de Verenigde Staten hard aankomen. Per slot van rekening is het de Wereldraad van Kerken die zich uit spreekt. Het is goed mogelijk, dat presi dent Johnson, die al lang met deze zaak zit te tobben onder de indruk van zo'n verklaring besluit, de bombardementen op Noord-Vietnam inderdaad stop te zet- de tus- Kerken Wereldtentoonstelling 1970 DEN HAAG (A.N.P.). Het algemeen bestuur van de „Stichting Wereldten toonstelling Osaka 1970", afdeling Ne derland, heeft besloten bij de vorm geving van de Nederlandse inzending het medium film een belangrijke plaat: De generaal, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft de heer Jan Vrijman verzocht de leiding op zich te nemen van de werkzaamheden die hiermee verband houden. ADVERTENTIE) (Van verslaggevers I DEN HAAG Wegens technis moeilijkheden gaat do vastgestelde i mière van de musical „Ja. ik wil" v avond ln het Scheveningse Circusthc, niet door. De eerste voorstelling is schoven naar morgenavond. Feike Asma kon niet spelen (Van onze muziekredactie) DEN HAAG. Een defect aan het orgel was oorzaak, dat het recital, gister avond door Feike Asma in de aula van het 2e Chr. Lyceum aan de Goudsbloem- laan te geven, niet door kon gaan. De vele belangstellenden werd meegedeeld, dat het concert tot nader order ls uitge steld. BR

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2