Pompidou René Sleeswijk: „Snip en Snap-revue is de enige show in Europa die het al 31 jaar volhoudt" Eerste reserve Etentje te kostbaar, zindelijkheid te groot, ambtswoning te duui KWART MILJOEN AAN POKSTOF ONVINDBAAR il DONDERDAG 11 JULI 1968 DE LEEDSE COURANT AMSTERDAM Op de viei-de etage van het uitgewoonde, communistische bolwerk Fellx Mentis in Amsterdam zit de meester wijdbeens op een keukenstoel. De zaal Is kaal, witte wanden, een bruine, uitgesleten vloer, die zacht kreunt onder het vedergewicht der dan seressen, smachtende pustaklanken waaien over de Keizersgracht, die trilt onder de gesel slagen van de zon. Het is steeds dezelfde melodie, die aanzwelt en dan midden in een akkoord wordt afgebroken door de snijdende stem van de meester. Dan stuiven ze als bange duiven weer naar de wand, de girls In hun gebreide, vele malen gestopte maillots, hij gend, 't hoofd diep gebogen; de boys, glimmend van het zweet en met stigma van de totale uitputting onder hun ogen. „Neen, neen. neen", roept de meester, „na die zes maten moeten jullie niet naar links. Ik heb het gezegd. Allemaal naar rechts. Rechts heb ik gezegd. Zo." Hij springt op. Doet het voor. In zijn nauwe zwarte trui en zwarte broek lijkt hij een satyr van middelbare leeftijd. Hij pakt een stok, stampt op de vloer. „Opnieuw", schreeuwt hij, „en nu goed. Kom aan meisjes. Pompompom pom". Moeizaam wordt de piano weer tot le ven gewekt door Jan Neuhüys, die on dertussen ook onverstoorbaar door gaat rnet het vermalen van de gewel dige sneeën brood, die zijn zorgzame vrouw heeft meegegeven. Hij schudt zijn hoofd, zegt: „Wat een vak, wat een vak". Ik zit nou 28 seizoenen bij die club. Ik verbaas me nog elke dag. Weet je, wat ik tegen Willy Walden zei na de première van de dertiende revue? Hij had zo'n onwijs groot bloemstuk gekregen met het cijfer dertien in goed. Ik zei: „Willy, als je die dingen nou zuinig bewaart, hoef je ze maar om te draaien en dan kun je ze weer gebruiken voor de 31e re vue". Hij kijkt me aan en roept: „Spaar me asjeblieft. Ik zal blij zijn als we de 25 halen". Als een adelaar Jan Neuhuys knikt. Hij is er inder tijd bij geweest, toen het beroemde lied van de ouwe piano geboren werd. „Gewoon in de bus" zegt ie, „uit pure verveling. Piet Muyselaar is daar een geweldenaar in. Die kan in de opper ste momenten van meligheid de meest geniale invallen krijgen". Hij kijkt naar de grijze George Car- den, de onverbiddelijke meester die speciaal uit Australië is komen vlie gen om zijn puur Nederlandse ballet groep klaar te stomen voor de 31e Snip en Snap Revue. „Oost west, uit best". George is een god van een cho reograaf, zeggen zijn medewerkers, hij maakt de ketting altijd zo, dat hij niet kan breken. Hij beult en brult, maar hij eist nooit het onmogelijke. We hebben dansmeesters meegemaakt, die geen noot zo groot als een koe konden lezen, die stonden maar wat te klungelen. Bij George krijg je de kans niet om de boel te laten slabak ken. Hij is net een adelaar, die boven zijn buit hangt. Hij ziet alles, hoort al les. Je moet bij hem ook nooit den ken: „We springen met twintig jon gens en meiden voor zijn keukenstoel en hij kan ons nooit ieder afzonder lijk in de gaten houden, want dan ver gis je je deerlijk. Hij heeft een verra- delijk soort radar, een feilloze neus voor elke misstap, die gezet wordt". Pressure-cooker Bij de piano wil Trea Dobbs de kei harde kwaliteiten van meester Gar den wel beamen. Ze is In de afgelo pen weken in de pressure-cooker van zijn balletschool razendsnel getranfor- meerd van schnabbelende tienerster tot volwaaridige revue-vedette en ze heeft het geweten. Ze is net in de wild-westshow dertien keer opnieuw begonnen, dertien keer kwam ze luid zingend en schokschouderend op, der tien keer werd ze door vier dansers vakkundig gejonast, dertien keer zei de meester dat het niet was, wat hij bedoelde. „Het is me zwaar tegengevallen", bekent ze hijgend". Je denkt: oh, die Snip en Snaprevue doe ik effe. Ik kom op, ik zing een liedje en dan heb ik het weer gehad. Nou vergeet het maar. Na elke repetitie heb ik geen droge draad meer aan mijn lijf. Car- den laat je werken als een brouwers- paard, maar hij leert je tegelijk ook een hoop. Op die schnabbeltour heb ik nooit anders gedaan dan hard zin gen. Je wist van tevoren nooit welke pianist je zou begeleiden, in welke zaal je moest optreden. Het ene mo ment stond je op een veilingkist, de volgende dag verdronk je in een enor me schouwburg. Die revue is een enorme ervaring voor me. Ik had uit voorzorg vast een paar danslessen genomen, maar dat stelde achteraf geen fluit voor. Als je nooit een balletopleiding hebt gehad, dan sta je tussen die echte danseressen op een ergerlijke manier te schutteren. In het begin telde ik steeds de passen, maar dan vergat ik prompt mijn tekst weer. Je moet in dit vak je hersens in tweeën kunnen splijten, je danst en zingt tegelijk en dat werkt nog steeds op mijn zenuwen. Goed ik krijg niet meer een black-out zoals in het be gin, maar helemaal gerust ben ik er toch ook niet op". Morgenavond zal ze weten, of het ge lukt is. Of ze de sprong van veiling hal naar theatershow heeft gehaald. Producer René Sleeswijk zal dan voor de 3Je keer in zijn leven bij de tou wen van het wijnrode voordoek staan. Een eenzame mohikaan in grijze stof jas, die nog steeds vurig gelooft in zijn geesteskind, dat hij in 1937 in het Groningse Palacetheater aan het pu bliek presenteerde. „Weet je, wat mij geweldig imponeert," zegt hij," dal twee artiesten het zoveel jaar met el kaar hebben uitgehouden, ze hebben 31 seizoenen dezelfde kleedkamers ge deeld, 31 seizoenen tegenover elkaar op het toneel gestaan. Ze kennen el kaar door en door, ze weten eikaars gebreken en goeie eigenschappen. Je zou langzamerhand mogen verwach ten, dat Willy en Plet wel eens wat anders willen. Nou vergeet het maar. Toen Willy van vakantie terugkwam, belde hij gelijk Piet op. Dat doet hij spontaan, hij wil gewoon weten, hoe het met hem gaat. Willy probeert ook altijd de beste witzen voor Piet te vin den, samen plussen ze alles uit. TREA DOBBS: „JE MOET IN DIT VAK JE HERSENS IN TWEEEN KUNNEN SPLIJTEN..." Als zc dat nou al twee, drie jaar de den, zou ik zeggen: „Het zijn goeie vaklui, die hebben het wel". Maar nou staan ze toevallig 31 jaar naast elkaar op de planken. Dan wordt het toch wel wat anders. Dan ga je je af vragen waarom komen die 500.000 Ne derlanders nog steeds elk jaar naar deze twee mensen kijken. Dan moeten ze toch wel een onvoorstelbare good will bij hun publiek hebben, 'n good will die echt niet verklaard wordt door de onderbroekenlol, die sommi ge critici hen verwijten. ropa, die het al zo lang uithoudt. Elke andere^ exploitatie sleept zich met val len en opstaan naar de eindstreep, ik weet er zelf alles van. Ik heb Sound of Music op de planken gebracht, ik sprong niet eens met mijn hakken over de sloot. Maar die gekke revue wandelt maar verder. Bekijk de grafieken: je ziet nooit een geweldige piek, maar ook nooit een afschuwelijke inzinking. Het is steeds diezelfde lief kabbelen de lijn. Jaar na jaar, je moet eens naar de bioscopen kijken, die hebben de ene optater na de andere gekregen en liggen op dit moment nog na te hij gen. Onze revue heeft in diezelfde pe riode ook heel wat stormen te verwer ken gekregen. Noem ze maar op. Een complete wereldoorlog, twee jaar na de start. Een crisis, een bestedingsbe perking, de geldontwaarding. Maar steeds krabbelde hij weer overeind. Je zou van een revue, die 30 jaar draait, mogen verwachten, dat hij eerbied waardig en een beetje stoffig is. Het tegendeel is waar: onze :fhow is piep jong en er is geen artiest bij ons, die niet bereid is om er keihard voor te werken. Ik heb het tegen een Ame rikaanse impressario gezegd. Een he le grote jongen in het vak. Ik vertel de hem over die 30 jaar en die 500.000 mensen. Hij zei: „Je bedondert me, dat kan niet waar zijn". Ik heb hem uitgelegd, hoe Willy en Piet voor hun vak sjouwen. Ik sta er zelf 30 jaar met mijn neus bovenop. Bij de pau ze finale kijk ik altijd naar de zaal Op het moment, dat Willy en Piet op komen zie je al die gezichten oplith- Dansend tussenderusse: Cindy Peters, de grote ontdekking van <i> laatste reintes, springt ook in Oost West „Uit" Bestelekfrificerend op de voorgrond, zoals hier in een wervelend Russisch showbeeld. ten. Het lijkt, alsof die twee de men sen elektrificeren. Die impressario zei tegen me: „Wat moeten die twee mensen ontzettend veel voor hun pu bliek betekenen Vreemde vogels Weet je. wat o<>k uniek is in dit vak? Dat Willy en Piet nooit geprobeerd hebben om hun populariteit uit te buiten ten koste van de show. In die eerste jaren zijn ze overstelpt met de meest waanzinnige aanbiedingen. Er zaten opeens allerlei vogels op het vinkentouw die dachten „Als we een jaar met ze optrekken, hebben wij de centen en kunnen die twee verder mooi barsten". Willy en Piet zijn daar nooit op ingegaan, ze zeiden: „We zijn met z'n drieën begonnen, we zullen ook met zijn drieën de eindstreep ha len". Twee jaar geleden hebben we in kleedkamer drie in Carré een binden de afspraak gemaakt. Ik zei: „Als we merken, dat de belangstelling voor de revue terugloopt, dan kappen we er gelijk mee. Er zijn al genoeg zielepo- ten in dit vak cn ik voel er geen fluit voor om een zaak alleen omwille van de commercie voort te slepen". Ze waren het er gloeiend mee eens, maar sindsdien is er toch niets veranderd. Dat kan ook niet anders, want de re vue loopt nog steeds als een trein, noem mij een zaak, die dag in dag uit besproken uitverkocht draait? Wij doen dat al 30 jaar. Dagelijkse obsessie Het wordt wel steeds moeilijker, dat geef ik toe. Mijn eerste revue kost te me 5.000 gulden en daar had je al les voor. Decors, belichting artiesten, de hele ratteplan. Oost. west „uit" best heeft nu al een bedrag van 3 ton opgeslokt en er is nog geen stuiver mee verdiend. Daar kun je dan ook nog ons dagelijks budget bij optellen, dat in nauwelijks drie jaar van drie mille is opgelopen tot vijfduizend gul den. Alleen aan salarissen betaal ik al voor zo'n twee miljoen per jaar uit. Geloof me: die kosten zijn voor een producer een dagelijkse obsessie. We betalen gemiddeld twintig procent aan vermakelijkheidsbelasting, dertig pro cent aan de theaters, 2' procent aan de Buma. Als daar ook nog eens die nieuwe BTW-belasting bovenop was gekomen, zou dat een nieuwe aderla- ing zijn geweest van 12'/a procent. Weet je, wat dat zou hebben betekend? Dat we voor het eerst in die dertig jaar met verlies hadden moeten werken. Natuurlijk, we zouden rustig door draaien maar ik weet alleen niet, hoe lang. 'n Gezelschap dat van niemand subsidie krijgt, kan zich niet lang permiteren om onder de rode streep te zitten. Met de BTW zijn we echt door het oog van de naald gekropen. Kremlin-roffel Een kilometer van zijn rigoreus aan geharkte managersbureau heft George Carden op dat moment wan hopig zijn handen ten hemel, „No,no", roept hij stampvoetend, „Ik heb ge zegd een, twee, drie, een twee, drie. Pas bij de vierde tel draai je. Op- Jan Neuhuys slaat weer een dreigende Kremlinroffel uit het mottig ivoor. Boven hem, op de vijfde etage, luistert de sterk uitgedunde redactie van ,,De Waarheid" met begrijpelijk welbehagen toe. Bij het raam zegt dirigent Co van der Heide Wijma: „Die Russische scene wordt een van de krakers van de nieuwe revue. Let op mijn woorden. Dat is het knappe van Carden. Die man heeft zo'n ongelooflijke inventiviteit dat hij elk jaar weer kans ziet gloednieuwe showbeelden te componeren. Donald Jones speelt ook in die scene mee. Ik heb al tegen hem gezegd: jij bent tussen al die dansers de enige Witrus". PAKIJS Sedert gistermiddag ia Georges Pompidou geen eerde minister meer. HU is opgevolgd door Maurice Couve de Morville, vroeger minister van Buiten landse Zaken en sedert kort minister van Financiën. Pompidou is woensdagmid dag door De Gaulle op het Elysée ontvangen maar dat onderhoud duurde slechU kort: dertien minuten. Na hem kwam Couve de Murville b(| De Gaulle en dat gesprek duurde veel langer. BUna een uur. j~% I opvolger, die straks bij presidentsver Belastingen gaan I kiezingen door het volk moet stevig omhoog Aan het aftreden van Pompidou ging een briefwisseling vooraf tussen hem De Gaulle, die in de loop van de middag bekend werd gemaakt. In zijn antwoord aan Pompidou schrijft De Gaulle dat het hem leed doet Pompidou na zes en drie maanden heen te moeten laten gaan, maar hij begrijpt dat Pompidou niet andermaal eerste minister wilde worden. „Die spijt is mij des te groter", schrijft De Gaulle, „omdat gij voor di openbare zaak op leder gebied uitzonder lijk goed werk hebt verricht, volkomen beantwoordend aan wat ik van u en van alle andere ministers verwacht. U heeft dat speciaal gedaan in de moei lijke crisismaanden mei en juni en waarover het volk bij de algemene ver kiezingen zijn oordeel heeft uitgespro ken". De slotzin van De Gaulle's brief ls het allerbelangrijkste, want daarin laat hij voor Pompidou alle mogelijkheden open: „Waar gij ook heen gaat", schrijft De Gaulle, „weet, beste vriend, dat ik er prijs op stel met u zeer nauwe betrek kingen te onderhouden. Ik spreek de wens uit dat gij bereid zult zijn iedere opdracht te aanvaarden en iedere vol macht te accepteren wanneer die door het volk zouden worden toevertrouwd". Vooral de woorden „door het volk" wij zen duidelijk de richting aan. De Gaulle wijst nu reeds Pompidou aan als zijn Interpretatie In Parijs interpreteert men de brief van De Gaulle als volgt: „Neem beste vriend een paar maanden vakantie, rust goed uit en kom terug zodra ik je nodig heb en ik je roep." Pompidou was aanwezig in een ver gadering der gaullistische Kamerfractie, waar men zich niet bepaald ingenomen voelde met zijn ontslag en met zijn ver vanging door Couve de Murville. Maar de ontevredenen legde Pompidou het zwijgen op met de vermaning, dat men zich als een blok behoorde te scharen achter generaal De Gaulle. De Fransen zullen bijzonder lanRr ge zichten trekken als zij na de vakanties thuis komen MB WW IU het werk moeten. Couve de Murville heeft een aantal belastingverhogingen aangekon digd die nog veel zwaarder zijn dan men algemeen verwachtte. Om te beginnen worden de directe belastingen naar Re- lang van het inkomen met 10 tot 25 pet. verhoogd. Uitstel van betaling na de eerste waarschuwing wordt bekort van 2.5 tot 1.5 maand. Voor de zware auto mobielen wordt de belasting (het zoge naamde vignette) verdubbeld; verhoogd worden de zegelbelasting, de belasting op de identiteitskaart van de auto (de zogenaamde carte grise) de paspoorten, de persoonsbewijzen, de jachtvergunnin gen. de accijnzen, er komt een kapitaal heffing op het vermogen van de naam loze vennootschappen, de sigaretten gaan in prijs omhoog (de Gaulloise met 10 pel.) en er komt een belasting op alle pleziervaartuigen en de successierechten worden eveneens verhoogd. Helper met te gretige handen (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT. De heer J. Dem&cker ln wlena graanmolen te Biesland dinsdagmiddag brand is uitgebroken, heeft b(J de politie aangifte gedaan van do ver missing van honderd gulden. Het geld moet gestolen zijn door een van de spontane helpers, die - hielpen het meubilair uit het hui* en het huisraad dat dinsdag gered kon worden de molen weer binnen te dragen. De recherche stelt «en onderzoek ln. Rode leider op Javage dood DJAKARTA (ANP) De leider van de ondergrondse communistische rege ring van Indonesië, Oloan lloetapea. is op 30 juni bU Blitar in Oost-Javu door de bevolking vermoord, zo is in Djakar ta vernomen. Een legerwoordvoerdei deelde mee it er in het bewuste kalksteengebied, het voornaamste toneel van ondergrond se communistische activiteit op Java, te voren een vuurgevecht was geleverd toen legereenheden „het laatste bol werk van Oloan Hoetapea en zijn ge zellen", aanvielen. De communistenlei der raakte gewond, vluchtte en werd daarop door de bevolking Redood. NVV voorbarig over loon in 69 DEN IIAAG (ANP) Het verbond van Nederlandse ondernemingen Is het niet eens met dc recente uitlatingen van het NVV over mogelijkheden tot loons verhoging In 196». Toen de regering on langs ln haar „loonnota" maatregelen ren de centrale organisaties van werk gevers en werknemers het erover eens. dat pas In het najaar voldoende Inzicht in de feitelijke soclaal-eronomische ont wikkeling van dit Jaar kon bestaan om te bepalen wat In 1969 wel of niet mo gelijk zal zijn, aldus het bestuur van het VNO. Het bestuur acht de interpretatie, die het NVV geeft nan het cijfer van de in dustriële produktie voor 't eerste kwar taal van 1968 onjuist. Bovendien wordt naar het oordeel van het bestuur in de gegeven beschouwing geheel voorbij ge gaan aan de ontwikkeling in andere sec toren van het bedrijfsleven. In de NW- publlkatie wordt het totaalbeeld daardoor aanmerkelijk gunstiger voorgesteld dan het in werkelijkheid is en worden ver wachtingen gewekt, die wellicht niet vervuld zullen kunnen worden. Het VNO- bestuur handhaaft dan ook ten volle zijn standpunt dat over de mogelijkheden van 1969 pas in het najaar op een verant woorde manier kan worden gediscus- (Voi mze parlementaire redactie) DES HAAG De algemene rekenkamer, 't hoog ste onafhankelijke controle-orgaan op de beste ding van de publieke middelen, heeft in het afge lopen jaar weer menigmaal vermanend de vin ger geheven tegen ministers, die ook al zijn ze goede bestuurders hun boekhoudingen niet al tijd in orde hebben, de voorschriften nogal eens overtreden en de onder hen ressorterende instel lingen niet helemaal in de hand houden. Als een terriër zit de rekenkamer overal bovenop, soms heeft ze pas na jarenlange correspondentie suc ces. Af en toe lijkt het erop, dat ze door een fa natisme wordt gedreven. Maar een onloochen baar feit is, dat ze telkens weer vele duizenden gulden, vele miljoenen vaak. weet te besparen of extra weet binnen te krijgen. De eerlijkheid ge biedt te erkennen, dat de rekenkamer ook ervoor zorgt, dat iemand, die te kort wordt gedaan, het hem toekomende alsnog krijgt. Het jaarverslag over 1967 van de algemene ïe- kenkamer is weer een staalkaart van kleine en grotere vergrijpen ten nadele van de staatskas. Vergrijpen dan niet in de zin van fraudes ten eigen bate, maar het wat nonchalant omspringen met voorschriften (door schoolbesturen bijvoor beeld) of met geld, dat de belastingbetaler moet opbrengen. Zo kon na uitgebreid onderzoek op een bepaald ministerie de post schoonmaak kosten met t 9600 per jaar worden verlaagd, omdat men het daar allemaal fraaier wilde he- ben dan elders. En dit zette weer een heel breed onderzoek naar de kosten van het schoonhouden van rijksgebouwen in gang. Want dat schoonhou den kost enige tientallen miljoen guldens per jaar. Een soortgelijk onderzoek is ook ontketend naar het abnormaal grote brandstofverbruik en de slechte onderhoudstoestand van de verwar mingsinstallaties der rijksgebouwen Wat wrang is de constatering van 't jaarverslag, dat het bureau voorbereiding dienst ziektekosten voorziening ambtenaren zo'n anderhalf tot twee miljoen gulden heeft gekost. Wrang, omdat de voorziening aanvankelijk steeds werd uitgesteld en tenslotte door de Tweede Kamer van de tafel werd geveegd De rekenkamer trekt er ook op uit. Daarbij leek haar, dat de koninklijke luchtmacht dap per reparaties bleef verrichten aan goederen, die reeds eerder overtollig waren verklaard. De re parateurs wisten namelijk van niets. Daarin is nu verbetering gebracht. Een ander opmerkelijk geval deed zich voor bij het rijksinstituut voor de volksgezondheid. Daar bewaart men pokken- entstof in koelcellen bij een temperatuur van 20 graden onder nul. Het is er zo koud, er is zo weinig ruimte en er is bovendien zo'n kans op besmetting, dat in een jaar of tien geen voor- raadopneming plaats vond. En toen men ging controleren bleek er voor meer dan een mil joen gulden minder pokstof in voorraad te zijn dan de administratie aangaf. De administratie bleek dan ook nogal wat hiaten te vertonen. Voor negen ton kon men ze opvullen, maar een verschil van b'jna een kwart miljoen gulden bleef onopgelost. De administratie is nu wel beier! Duur huis Herhaaldelijk blijkt ook uit het verslag. dat ver zuimd wordt bij particuliere instanties kosten In rekening te brengen. Soms ziet men van fac toren af, omdat er onduidelijke afspraken be staan. die aanleiding geven tot geharrewar. Mi nister Luns kreeg voorts een reprimande, omdat hij ergens in het buitenland in I960 een ambts woning voor de ambassadeur kocht voor 250.000 gulden en de in 1964 benoemde ambassadeur in een hotel ging wonen. Luns' antwoord: „Die woning was qua ruimte en indeling niet ideaal, zodat van meet af vast stond, dat de woning ingrijpend erbouwd moest worden. Het heeft nogal lang geduurd, voordat besloten werd de drie ton verbouwingskosten niet uit te geven. Het pand ia nu verhuurd voor 3000 gulden per maand en er is voor 420.000 gulden een nieuwe ambtswoning gekocht. Die is „alles zins geschikt" De hotelkosten bedroegen 73.000 gulden— Interessant ia de kweet* betreffende de AOW- premie. die het rijk voor zijn ambtenaren be taalt. Als de ambtenaar nog een andere func tie heeft of als zijn vrouw ook werkt cn r dus twee keer premie wordt betaald, krijgt de am- tenuar restitutie van de belastingdienst van het te veel betaalde, niet het rijk.dat ls nu dank zij de rekenkamer veranderd en dat scheelt het rijk tien miljoen gulden per jaar. In Utrecht liet de Inspecteur der Domeinen al bijna anderhalve eeuw lang, wekelijks 28 broden bakken van rode welt, elk wegende een oud Ne derlands pond ofwel 2 kg. Volgens-een zeer oude verplichting moesten deze broden worden uitge reikt aan 29 Ingezetenen van dc gemeente Utrecht die werden geacht tc zijn „braaf en behoeftig" Nu kon Domeinen nog wel mensen vinden, die „braaf" zijn, maai „behoeftig" in verband met broodverstrekking is men ook in Utrecht vrijwel ook niet eens meet afhalen. Omdat het hier een niet meer. De kandidaten kwamen het brood dan erezaak gold, werden vervolgens de broden be zorgd. Dat kostte hei rijk allemaal honderden guldens per Jaar, terwijl het destijds met de ver plichting slechts een vermogen kreeg van 384 gulden en dertien en een halve cent De minis ter van Financiën heeft heel lang zitten dubben, of hij zich aan de uitreikingsplicht kon onttrek ken, want beloofd is beloofd. Tenslotte meende hij, dat de morele plicht In de huidige omstandig heden niet meer nagekomen behoeft tc worden. Dat scheelt 2000 gulden per jaar. Lesgeld De typistes van een uitzendbureau, werkzaam bij •en bepaald ministerie, hoorden vreemd op, toen door toedoen van de rekenkamer werd bepaald, dat zij niet meer meemogen met excursies van de andere wel-ambtelljke typistes. Ze mogen dan al Jarenlang hetzelfde werk doen, de staat ls voor hen geen werkgeefster. Dat verschil heeft de re kenkamer dun toch muur duidelijk gemaakt. En de ambtenaren, die een bijdrage krijgen voor het nemen van autorijlessen en na het behalen van het rijbewijs geen opdrachten krijgen, waar bij een dienstauto nodig Is, kunnen uit het Jaar verslag vernemen, dat zij het lesgeld moeten te rugbetalen. De rekenkamer bemoeide zich met de voorraad gamma-globullne, met dc uunkoop van vlees als voedingsbodem voor bacterlënkweck, met ver bouwingen een ook met de representatiekosten. De staat mag een goed gastheer zijn, dolle fees ten mag zij ook weer niet geven. Er zijn dan ook scherpe tarieven opgesteld. Kr was een tijd, dat de minister-president voor een diner slechts 40 gulden per couvert mocht besteden. En wat deed hij? Hij besteedde 45 gulden. „Voor een lunch had hij 34 gulden mogen betalen, maar neen, hij bood een hapje van 42,50 gulden per deelnemer aan. En wat deed mr. Luns? HIJ offreerde een gezelschap een buffet uan, wuavoor helemaal geen tarief bestond. En als hij zich nu maar aan het lunchtaricf van 34 gulden had gehouden, maar neen, hij besteed de 48 gulden per deelnemer. De minister van Financiën kon hem niets maken, want die gaf voor een diner 55 gulden per deelnemer uit, hoe wel 40 gulden het maximum was volgens zijn eigen richtlijnen. Maar tenslotte ls er dan altijd nog de rekenkamer, die de roe presenteert

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5