SOVJETTROEPEN VERTREKKEN Onzekerheid en spanning wijken uit Praag Hoekse arts gaf jongetje een klap In veel gemeenten grote traagheid in verlenen bijstand JAMIN „Ik ben en blijf Tartaar Na grote aandrang van Praag POLITIE STAAT VOOR RAADSEL Na rijkspolitie slaat ook ANWB alarm Rijdt met beleid in buitenland Nasser: „Wij zullen winnen Delftse jongen in Frankrijk vermist Reed Elisa in witte auto naar haar dood? Gevolgen Franse staking lekten uit in Vreeswijk Nog geen spoor bankoverval in Heiloo -Il|PAPENGRACHI 32 LEIDEN POSTBUS 11 TELEFOON 20933 REDACTIE 20015 en 25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10.30.03 Bank: Amro-Bank N.V, Lelden DIR.: C M DRABBE J. F. J. M KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.04; p. innd. 4.45; p. kwart 13.35; fr. p. post 16.20 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur) DONDERDAG 11 JULI 1968 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MORGEN AFNEMENDE WIND De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot vrijdagavond Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele buien Vanavond nog stormachtige tot krachtige, morgen geleidelijk afnemende wind tussen noord -n noordwest Koel weer. 59e jaargang, no. 17.493 I PRAAG (Reuter-AP) De regering van Tsjecho-Slowakije heeft vanmiddag van hel opperbevel van het I Warschau-pact bericht ontvangen dat de Russische troepen zaterdag het land zullen verlaten. De Russische (roepen hebben deelgenomen aan oefeningen in het kader van het Warschau-pact. Hiermee is de spanning en onzekerheid uit Praag geweken, ontstaan nadat de Russische maarschalk Jakoebovski, opperbevelhebber van het Warschau-pact, geweigerd had zijn troepen uit Tsjecho-Slowakije terug te trekken. Daarbij baseerde de maarschalk zich op een oude afspraak met Novotny, de inmiddels opzijgeschoven partijleider en staatschef van l'sjecho-Slowakije. In het land bevinden zich momenteel 25.000 tot 27.000 man Russische troepen, naast eenheden uit Hongarije en Polen. DEN HAAG, (A.N.P.) Meer dan 25 Nederlandse vakantie gangers zijn tussen het eerste vakantieweekeinde van 29/30 juni jl. en vandaag in het buitenland om het leven gekomen. De mcesten van hen vonden de dood tengevolge van ver keersongevallen. Dit is een groter aantal dan in enig voor afgaan jaar in eenzelfde periode. In verband hiermee vindt de A.N.W.B.. die dagelijks geconfionteerd wordt met de vreselijke tragiek rond deze ongevallen, het noodzakelijk de automobilisten nogmaals te wijzen op een goede technische en mentale reisvoorbereiding, waartoe behoort het kennen van de veerkecrsrcgels in het buitenland, die vaak anders zijn dan in Nederland. In enkele gevallen bestaat n.l. een duidelijke aanwijzing dat de dodelijke verkeersongevallen het gevolg zijn geweest van onbekendheid, c.q. het niet toepassen van de verkeersregels ter plaatse De ANWB waarschuwt ook met klem voor oververmoeidheid. Men dient te bedenken dat met name op de' Duitse en Italiaarsc autosnelwegen in een zeer hoog tempo wordt gereden. Men dient zich hieraan aan te passen, wil men niet in moeilijkheden komen. Anderzijds kan deze aanpassing sodanig vermoeiend zijn dat geregelde rustpozen noodzakelijk zijn. Ook de klimaatsovergang en te zwaar voedsel kunnen in een verslappen van de aandacht resulteren, waartegen men zich slechts door voldoende rustperioden en lichte maaltijden kan wapenen. Wat Frankrijk en ook Zwitserland en Oostenrijk betreft wijst de ANWB nogmaals op de ijzeren wet van de wegmarkering. Overschrijding van de gele of witte doorgetrokken streep zal vrijwel steeds zeer ernstige gevolgen hebben. Eind van deze week begint de bouwvakvakantie. Duizenden automobilisten gaan op weg om zo snel mogelijk het vakan- ticdoel te bereiken. Men mag niet verwachten dat zij wèl uitgerust vertrekken. Er is samenvallend met het begin daar van een bliksemactie georganiseerd aan de drie Nederlandse grensovergangen t.w. Bergh-autoweg, Glanerbrug en Vaals. Een team van 31 jongens en meisjes zal daar aan automobi listen brochures met verkeerstips en ...suikerklontjes uit reiken. Doel is de automobilist te wijzen op zijn verantwoor delijkheid jegens zijn medeweggebruikers en passagiers. De klontjes zijn bedoeld om het suikergehalte in het bloed, noodzakelijk voor een goede stofwisseling en de hersenen, op peil te houden. Te weinig suiker heeft als gevolg hoofdpijn, geïrriteerdheid en vermindering van bet reactie- en concen tratievermogen. AANKLACHT VAN MOEDER ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie beeft op een klacht van een in Hoek van Holland verblijvende Amerikaanse toeriste proces-verbaal opgemaakt tegen de huisarts Q. W. L. H. te Hoek van Holland, omdat deze haar zoontje mis handeld zou hebben. De politiearta heeft Inderdaad een paar rode plekken ln het gezicht van het kind ontdekt. De arts had het kind een tik gegeven, omdat het bij behandeling van keelklachten ongezeggelijk en erg onhandelbaar was gebleken, iets waarin ook de moeder geen verbetering wist te brengen. „Het werd me direct duidelijk, dat deze tik wat her der was aangekomen dan bedoefld", aldus de arts, die voorts verklaarde de vrouw zijn excuus te hebben aangeboden. De vrouw had dan ook bij het afscheid nemen geenszins gezinspeeld op een klacht bij de politie. De arts die zei liever een tik te geven dan een injectie, gezien de leeftijd van het kindje staat In Hoek van Holland zeer goed bekend. Een jaar geleden kwam hij prettiger in het nieuws, toen hij in vliegende storm de zee opging om aan boord van een schip een ernstige zieke patiënt te behandelen. De komst van de arts redde toen diens leven. „Geen beslissing wegens onderbezetting" (Van onre parlementaire redactie DEN HAAG Een aantal gemeenten blijft in gebreke bij het in behoorlijk tempo afhandelen van aanvragen om bijstand volgens de Algemene Bijstands wet, Het komt, aldus de Tweede-Kamer commissie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, voor dat de aan vragen afgedaan worden met een briefje, waarin te lezen staat dat dc behandeling van het verzoek voorlopig niet kan door gaan „wegens onderbezetting van de be trokken afdeling". De Kamercommissie Is daarover niet te spreken. De Kamer leden vragen zich af, of dergelijke brief jes ook redenen voor aanvragers zijn om bezwaarschriften in te dienen. In andere gemeenten bestaat een grote achterstand bij het verwerken van de aanvragen om bijstand. „Dan ontstaat de situatie, waarin men aanvragen gaat selecteren en waarbij moeilijke gevallen soms heel lang blijven liggen", aldus de Tweede-Kamercommissie Een en ander blijkt uit een verslag over het mondeling overleg, dat de Kamercommissie enige keren gehad heeft met staatssecretaris v. d. Poel van Maatschappelijk Werk. De staatssecreta ris moest de commissie mededelen, dat hij niet eerder van dergelijke moeilijk- ADVERTENTIE' heden in een aantal gemeenten op de hoogte "geweest is. Volgens hem kunnen aanvragers Inderdaad bezwaarschriften indienen, wanneer blijkt dat hun aan vrage voorlopig niet behandeld kan wor den en wanneer op de een of andere manier ook blijkt, dat dit niet binnen een maand kan gebeuren. In situaties van onmiddellijk nood zakelijke bijstand heeft de commissaris van de koningin de bevoegdheid burge meester en wethouders op te dragen deze bijstand te verlenen. Ged. Staten kunnen eveneens onderzoeken of het de gemeen te Inderdaad aan deskundig personeel ontbreekt om aanvragen met de daarbij passende spoed te behandelen. (ADVERTENTIE) morgen voordeel choc, spritsjes 250 gram van 99 «oor 89 niet duur we! heerlijk BRIONI. (Reuter). President Nasser van Egypte heeft gisteravond gezegd dat de Arabische landen genoeg morele en materiële reserves hebben om de over winning in de strijd met Israël te beha len. Een oplossing, die niet aan het Palestijnse volk zUn rechten verzekert, zal niet worden aanvaard. Degenen, die alleen maar denken aan de Egyptische militaire nederlaag van vorig jaar, maken een grote fout, die hen duur zal komen te staan. De Arabi sche landen zullen tenslotte de over winning behalen, aldus Nasser. De Egyptische president zei dit tijdens een maaltijd, die president Tito van Joego-Slavië voor hem liet geven. Kort daarna gingen beide staatshoofden naar het eiland Brioni, waar zij van gedachten zullen wisselen PERIGUEUX (AP) Een 9-jarige Nederlandse jongen, die in Perigueux op vakantie was met zijn familie, wordt reeds langer dan een week vermist, al dus heeft de politie hier meegedeld. Men vrest dat de knaap, Nicolaas Roorda van Eysinga uit Delft, op 2 juli in de Dor- dogne is geraakt. De politie heetf via de radio een opsporingsverzoek laten om roepen. Rudolf Nurejev: Niet gewoonten aangepast hebbende zendeling, maar een Jutlander (Jut), die met enkele dorpsgenoten jaarlijks i oor een tijdje in het Stenen Tijdperk terugstapt. Ten gerieve van de toeristen, niet omdat ze de Flintstones to bewonderen. (Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Het vliegtuig uit Ly had ruim een uur vertraging. Maar dat niet de enige reden waarom dame Margot Fonteyn en Rudolf Nurejev de pers gisteren bij aankomst zo kort te woord stonden. Het danspaar waa dui delijk vermoeid na een tournee van zei weken, die hen naar Frankrijk, Duits land. Zwitserland, Portugal en Spanje bad gevoerd. Vandaag treedt het paar met het Royal Ballet op In het Scheve- ntngs Circustheater: vrUdag, zaterdag en zondag in bet Amsterdamse Carré. John Field, zakelijk leider van Royal Ballet drong erop aan het zo kort mogelijk te maken. „Ze zijn gewoon uitgeput". Dat nam niet weg dat er toch even geïnformeerd werd naar de natio naliteit van Nurejev, die zoals be kend zeven jaar geleden het Russi sche ballet ontvluchtte en in Parijs ach terbleef. „Ik ben een Tartaar en blijf een Tartaar", zei de danser, „ik reis nog steeds om mijn Russische paspoort maar ben officieel statenloos. Dat is vaak gemakkelijk, maar het levert ook wel eens moeilijkheden op". Dame Margot Fonteyn vaagde geruch ten over haar terugtrekken resoluut var tafel. „Niets van waar", zei ze, „dat hebben de journalisten uit hun duim gezogen". Gelach aan de andere kant van de tafel. Nadat Nurejev nog teld had dat hij zo lang mogelijk deel hoopte uit te maken van het „Royal Ballet" was eigenlijk alles gezegd voerde directeur John Field zijn twee zorgenkinderen met zachte hand weg. t vandaag heerste er grote span ning ln de Tsjechische hoofdstad. De aanwezigheid van de Russische troepen, (Me weigerden uit 't land te vertrekken, werd ln verband gebracht met de kri tiek die verscheidene Oosteuropese lan den, waaronder de Sovjet-Unie, hebben geuit op de toenemende tendens van liberalisering in Tsjecho-Slowakije. Daartegenover werden in Tsjecho-Slo wakije vlugschriften verspreid waarin de Sovjet-Unie wordt aangevallen. Van Tajecho-Slowaakse militaire zflde werd reeds meerdere malen aan gedrongen op het vertrek van de Rus sische troepen, te meer omdat de sterkte daarvan toch niet voldoende zou om de ontwikkelingen ln het land te beïnvloeden. Wol bevinden de troe pen zich op strategisch belangrijke punten, ln West-Bohemen dat aan de Bondsrepubliek grenst, en in Wek- Moravtë, het hart van het land. In Belgrado (Joego-Slavië) ziet me de gang van zaken in Tsjecho-Slowakije overeenkomsten met de gebeurtenissen in 1948 toen Stalin brieven stuurde naar de Joego-Slavische communistische par tij, die niet wilde buigen voor de Rus sische druk en toen uitgestoten werd uit de communistische familie. Volgens Tanjoeg heeft het presidiurr van de Tsjechische communistische par tij de antwoorden gereed op de brieven van de buurlanden. Algemeen wordt aangenomen, dat de voorgestelde bijeen komst van zes communistische partijen, om over de zaken ln Tsjecho-Slowakije te spreken, door Praag wordt afgewe zen. Praag zou meer geïnteresseerd zijn ln bilaterale besprekingen. Rijn de helft minder zont 'Van e rrslaggeve VREESWIJK Kort na het begin van de stakingen in Frankrijk Is het zoutgehalte in de Rijn. blijkena metingen van de gemrrntewater- leidingen Amsterdam te Vreeswijk, aanmerkelijk gedaald en la gedu rende de gehele stakingspcriode laag gebleven. Men heeft te Vrees wijk de gebeurtenissen in FrankrUk aan de hand van het zoutgehalte ala het ware op de voet kunnen volgen. De verminderde zoutlozing van de Franse kalimijnen op de Boven- rijn had een daling van de zoutaf- voer £ot gevolg van 305 kg/sco. tot 170 kg/sec., d.w.z. bijna een halvering. Hiermede is de grote in vloed van deze Franse zoutbron, waarover al ettelijke Jaren wordt gediscussieerd, thans onomstotelijk bewezen. In het tijdschrift voor drinkwater voorziening en afvalwaterbehande ling H20 van juli doet ir. K. D. Venhuizen der gemeentewaterlei- dlngen Amsterdam verslag van zün bevindingen onder de titel „Hoe de gevolgen van de Franse staking in Vreeswijk uit „lek" ten". ALKMAAR <ANP.< 8 Hel nu bijna een week durende onderzoek naar de daders van de overval op de boerenleen bank te Hello heeft nog geen concreet houvast opgeleverd voor de districts recherche van de rijkspolitie te Alkmaar. VrU kort na de overval werd wel een viertal verdachten gearresteerd In een afbraakpand te Amsterdam, maar nadat dezen gedurende vier dagen In 't hoofd bureau van politie te Amsterdam in ver zekering gehouden waren. z(Jn z(j inmid dels weer op vrU* voeten gesteld. Het onderzoek had geen voldoend» gegevens opgeleverd om hen aan de of ficier van justitie voor te geleiden. Naar de rijkspolitie te Alkmaar mcedeeldé, zijn er gegronde gegevens om het onder zoek voort te zetten. Bij de overval waarbij de daderft vla een plat binnendrongen in het woon gedeelte boven het bankflliiiul werd 18000 gulden buitgemaakt. De kassier die gedwongen was de kluis te openen, wist te suggereren, dat dit het enig* aanwezige geld was. FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN. ZAANSE- EN SCIIIPPERTJESKLOKKEN DIV. ANTIEKE STIJLKLOKKEN MODERNE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 ALT IJ D VOORDELIG 's maandags gesloten (Van een onzei verslaggeversi MAASTRICHT Reed de vijftien jaar oude Elisa Snel. het Limburgse meisje wier liehaam men ver moedt gevonden te hebben onder een dek van bladeren in de bossen bij Swalmen. in oktober van liet vorige jaar in een witte Anglia haar ondergang tegemoet? Waar verbleef zij tussen hel ogenblik van haar verdwijnen op zaterdag 29 oktober en het moment waarop zjj de dood vond? Werd z(j door wurging van het leven beroofd? Waar werd zij vermoord en wie vervoerde en verstopte het stoffelijk overschot in de bossen. Deze en nog veel meer vragen zijn gerezen na het vinden van het lichaam door vier jongens. Tot op dit ogenblik denken politie en justitie dat dit van de vermiste Elisa Snel uit Klein Temaaien is, maai woensdagavond laat kon de officier van justitie te Roermond, mr. J. Delescen, nog steeds geen officiële bevestiging geven. De aanwijzingen zijn echter zeei sterk Gisteren heeft men met een tandarts in België gesproken, die Lili Snel onder zijn patiënten heeft gehad. Deze heeft het gebit van het gevonden lichaam onderzocht. De justitie is wel haast zeker dat de identiteit van het slachtoffer is vastgesteld, maar voor een definitieve vaststelling moet elk on derzoek zijn afgesloten; dit zal mogelijk nog in de loop van vandaag kunnen worden gedaan. De officier van justitie kan ook evenmin zeggen op welke wijze het meisje aan haar einde is gekomen, .U wordt aangenomen dal de dood elders is ingetreden dnn op d" plek w'aar zij begraven lag. Dr. J. Zelden- rust, bezig met het verder onderzoek in het gerechte- lijk laboratorium in Den Haag, heeft geen sporen win misdrijf of zedendelict kunnen waarnemen. Wel schatte hij dat de dood slechts enkele weken ol maanden geleden is ingetreden Tussen liet tijdstip win de verdwijning van Elisa Snel het het vinden ?n het aan haar toegeschreven stoffelijk overschot zijn echter ruim acht maanden verlopen. Blijft de vraag, waar Elisa Snel is geweest gedurende de eerste vijf tot zes maanden na haar verdwijnen. Lili ging op die bewuste oktoberdag van het vorige ■aar voor haar moeder boodschappen doen. In haai .^urs had zij 32.- aan Nederlands geld en Belgische wanes. Sindsdien heeft men haar niet meer gezien «Vel wordt thans bij herhaling een witte Ford Anglia genoemd waarin men haar zou hebben gezien. Het wind, zo neemt men aan, moet dus met een bekende in meegegaan. Maar wie? De politie te Maastricht heeft de vele tips nagegaan en heeft zelfs een inval gedaan bij een familie in de Maastrichtse wijk Malberg echter zonder resultaat Het vermoeden bij kennissen en familieleden van Lili Snel is steeds sterker geworden dat zij is verdwenen in een van da rosea buurten van de Belgiache grensstreek. Onder ing van de Roermondse officier van justitie en samenwerkende politiekorpsen van Maastricht, ilmen en Roermond is een speurtocht geopend naar rtogelijke moordenaar. !o Klein Ternaaien zeil. de woonplaats van Elisa Snel. luttele kilometers van Maastricht (op Belgisch icnsgebicd) leeft iedereen volop mee met het beuren Bij de familie Snel slaat de bel niet stil in de diverse café's, die het driehonderd mensen lellende dorp bezit, is men grif bereid informatie te versahaffen ..Zij zal in Groot Ternaaien worden «graven, want wij hebben hier geen kerkhof", aldus T.nus Verwey. „Ik zal alle kranten bewaren die over 'I' ze moord schrijven. Dat is voor de historie later". Wanneer de begrafenis plaats zal vinden, weet op dit moment nog niemand. „Mijn dochter zal voor onder zoek naar Den Haag zijn gebracht" weet vader Snel We moeten dus afwachten". Htj kon de stortvloed van gebeurtenissen van de laatste dagen niet zo goed erwerken. Moeder Snel is ziekelijk. Daarom bleef Lisa thuis om op haar te passen. Het zijn echte Maastrichtenaren die sinds een jaar of drie in lernaayen wonen. Het leven was tot voor kort zoals dat van vele andere mensen „En nu staan we elke dag ln de krant", huilde moeder. „Maar net noqit Dame Margot Fonteyn en Hiuiolj Nurejev, doodvermoeid mi Nederland.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 1