Hulp Biafra komt nu op gang UGA PRAAG HOUDT BEEN I STIJF RODE KRUIS LEIDT OPERATIES POMPIDOU BEVESTIGT DAT HIJ ONTSLAGEN WORDT W erkgelegenheid zwak punt regering Verschuiving in Poolse leiding Enige hoop voor vijf min bewoners Huldiging van slimme kassier VOEDING Promotie van tegenstander Gomulka Soekarno uit paleis Bogor WAARBORG LONEN BIJ SLUITING BEDRIJF Wijziging wet werkloosheid Man schoot driemaal mis op z n vrouw WOENSDAG 10 JULI 1968 DE T.ETDSE COURANT PAGINA 5 (ADVERTENTIE) LAGOS (AP.). In de Nige- riaanse burgeroorlog is een glimpje hoop gekomen voor de vijf miljoen inwoners van het door Nigerië op Biafra veroverde gebied, nu van verscheidene santen pogingen worden onder nomen voorraden bijeen te brengen en naar die gebieden te verzenden. De Britse waarnemer, Lord Hunt, }s voornemens naar Calabar te ertrekken om de toestand daar in ogenschouw te nemen. Hunt heeft van de Britse regering le opdracht gekregen een rapport op te ;tellen voor de aanwending van de 50.000 pond sterling die door Engeland beschikking is gesteld voor hulp aan te oorlogsslachtoffers in Nigerië. De coördinator van het internationale lode Kruis, dr. Wolfgang Bulle, zal ins naar Calabar vertrekken om ie operaties te leiden. Hij zal worden •ergezeld door een technicus van het Mgeriaanse Rode Kruis die een radio verbinding zal leggen met Lagos. Van- :ou een door het leger gecharterd ichip naar Calabar vertrekken met der- ig ton voorraden. In Calabar ligt al 300 ton voorraden voor de oorlogsslacht- >ffers opgeslagen. Een beknopt overzicht van de ge- :roffen gebieden levert het volgende beeld op: Zuidoostelijke staat: de belangrijkste stad Ikot-Ekpene op ongeveer 70 km Calabar, is drie weken geleden maal in andere handen gevallen met het gevolg dat talloze inwoners zijn gevlucht met alles wat zij konden dra- Naar verluidt zijn 200 lichamen honger gestorven slachtoffers ge leld op het marktplein van de stad n de eerste reddingsploegen aan- amen. Van de 80.000 vluchtelingen het gebied rond de stad, lopen er 60.880 gevaar van honger om te komen. In de gehele staat is hetzelfde aantal levensgevaar. Voor de oorlog had de staat een bevolking van 4,6 miljoen delen. In Calabar begint het leven zijn normale aanzien te hernemen doch fe derale inspecteurs zien er op toe dat geen voedsel wordt gehamsterd en dat geen voorraden worden gestolen. Oostcentrale staat: de voormalige hoofdstad Enoegoe is praktisch onbe woond en naar schatting houdt een een kwart miljoen mensen zich schuil in het oerwoud rond de Nsoekka-Enoe- i-Akwa driehoek, even ten noorden a wat nog Biafra heet. Het gebied wordt af en toe bevoorraad door vlieg tuigen en konvooien. Per trein kan Otoerkpo nog worden bereikt. Middenwestelijke staat: in de gebie den die hier in handen van de rebellen zijn zouden 10.000 vluchtelingen zijn. De s open vanaf de rivierstaat van Lagos. Sommigen zeggen dat de vluch telingen er hier niet zo slecht zijn als elders, aangezien de eel vis bevatten. van Nigeria afgescheiden Biafra heeft aangedrongen op een wapenstil stand in de oorlog met het federale Nigeria als de enige manier om een einde te maken, aan het lijden van de burgerbevolking. In een door radio- Biafra omgeroepen verklaring werd ge- Deel gaullistische fractie niet tevreden PARIJS (Keuter) Premier Georges Pompidou heeft op een bijeenkomst van de gaullistische fractie bevestigd dat presi dent De Gaulle besloten heeft hem te vervangen door minister van Financiën Maurice Couve de Murville. Laten wij er niet meer over praten. liet is «u eenmaal zo besloten", zei hij. Naar van Ingelichte zijde wordt vernomen, hebben verschei dene leden van de fractie kritiek op het besluit van De Gaulle. Zij tonen zioh vol lof over hetgeen Pompidou in zes jaar en drie maanden van zijn premierschap heeft gedaan. Een zicht baar teleurgestelde Pompidou deed zijn best om de veront waardiging bij sommige afgevaardigden te sussen. In regeringskringen wordt vernomen, dat Pompidou het niet eens is met het voornemen van De Gaulle de arbeiders mede zeggenschap in het ondernemingsbeleid te geven. Ook naar aanleiding van de studentenbetogingen, de straatgevechten en de stakingen van mei en juni zouden meningsverschillen aan de dag zijn getreden. Pompidou zal geen nieuwe regeringsfunctie krijgen. Het is nog niet bekend hoeveel gaullistische afgevaardigden het oneens zijn met het ontslag van Pompidou maar vast staat, dat de kritiek de positie van De Gaulle niet kan aantasten. Waar nemers geloven dat het besluit van de president erop wijst dat hij van plan is nog lang in functie te blijven, waarschijn lijk tot het eind van zijn mandaat in 1972. zegd de hulpgoederen tot een bedrag van 250.000 pond sterling die Engeland hééft aangeboden niet zullen worden aanvaard, zolang de Britse regering wapens aan de federale regering in Lagos blijft leveren. Steekproef bij politieke partijen VELEN WILLEN WIJZIGING IN KIESSTELSEL (Van c irslaggevers) BIISSUM lilt een steekproef van het Nederlandse Instituut Publieke Opi nie (NIPO) onder aanhangers van poli tieke partijen in Nederland blijkt dat 26 procent van de ondervraagden het be leid van het kabinet-De Jong slechter vindt dan dat van het kabinet-Cals; 12 procent vindt het beter; 43 procent ziet geen verschil: 19 procent heeft geen oor deel. Vrouwen hadden meer kritiek op bet beleid van het huidige kabinet dan De steekproef, die in opdracht van de Partij van de Arbeid is uitgevoerd, heeft duidelijk aangetoond dat de werkgele genheid als het zwakste punt wordt be schouwd in het beleid van het kabinet- De Jong. Deze mening heeft postgevat in de rijen van alle politieke partijen. De werkgelegenheid is genoemd door 44 pro cent van de ondervraagden. Als andere zwakke punten kwamen het prijsbeleid (26 procent), het loonbe- leid (23 procent) en de woningbouwpo- Catherine Spaak gescheiden MILAAN (Reuter). De Belgische filmster Catherine Spaak heeft vandaag gezegdt dat zij ifl gescheiden van de Italiaanse acteur Fabrizao Capucci. In een vraaggesprek met het Italiaanse weekblad „Gente" zei zij het nieuws van haar advocaat uit Parijs te hebben ver nomen. Catherine Spaak en Fabrizio Oapucci trouwden in 1963. Zij hebben éaehter, litiek (17 procent) uit de bus. De sterk ste kant van het kabinet-De Jong is vol gens de aanhangers van de politieke par tijen het beleid rondom de ontwikkelings hulp. Daarna volgen de handhaving van de orde (door 16 procent genoemd) en het streven naar een gezonde economie (10 procent). Het NIPO heeft in zijn steekproef on der andere nog gevraagd of het ontstaan van de politieke partij Radikalen als een belangrijke of een onbelangrijke gebeur tenis rnoet worden beschouwd. Meer dan een derde van de ondervraagden (37 pro cent) vond het een belangrijke gebeurte nis, 31 procent vindt het „onbelangrijk". Een ruime meerderheid van de onder vraagden (58 procent) zou een wijziging van het kiesstelsel met als doel de klei ne partij Radikalen te weren, juist vin den; 18 procent zou dit onjuist vinden. Het onderzoek had voor een deel be trekking op de Partij van de Arbeid zelf, 27 proeent vindt dat deze partij ver- j anderd is, 24 procent vindt van niet. Joris Ivens filmde in Laas TOKIO. Een team van filmmakers onder leiding van Joris Ivens heeft meer dan een maand doorgebracht in Laos in het gedeelte van het land, dat door de Pathet Lao wordt beheerst. Ivens en zijn mensen waren in Laos op uitnodi ging van het centrale comité van de Neo Lao Haksat (Pathet Lao). Dit werd door 't officiële persbureau van Noord- Vietnam in Hanoi bekendgemaakt. Ivens en zijn beide assistenten Jean Pierre Seg-ene en Marceline Loridan hebben van 19 mei tot 4 juli gefilmd waarbij ze onder meer een documentaire vervaardigden over de Pathet Lao. Vol gens het persbureau zouden ze tevens .Amerikaanse oorlogsmisdaden hebben verfilmd. Ivens heeft ook een Interview met prins Souphanouvong, de voorzitter van het centrale comité van de Pathet Lao, verfilmd. Het gaat alweer een stuk beter met dr. Blaiberg. Gisteren verlieten zijn vrouw en dochter wat opgewekter het Groote Schuurzieketihuis in Kaapstad, waar hij verpleegd OVERVAL OP BANK HEILOO De 60-jarige kassier J. N. Weyers van de vorige week woens dag oeroofde coöperatieve Boerenleen bank te Heiloo is gisteren vanwege zijn moedig en tactisch optreden gehuldigd. Het is aan hem te danken dat ongeveer 1 ton in de kluis bleef liggen en dat de overvallers er slechts met 18 mille van door gingen. De heer J. A. van Ogtrop van de Centrale Bank in Eindhoven com plimenteerde de heer Weyers: „Dank zij uw optreden is de materiële schade tot een minimum beperkt gebleven en is er geen persoonlijke schade ont staan", aldus de heer Van Ogtrop. De heer Weyers, die 's nachts na ruw te zijn gewekt onder bedreiging de kluis moest openen, schoof de overvallers een stapeltje bankbiljetten van 18 mille in de hand en wist zo hun aandacht af te lei den van het overige geld. Nederlanders zuinig in de vakantie (Van onze correspondent) BRUSSEL Nederlanders-op-vakan tie staan in het buitenland niet be paald bekend als vlotte uitgevers. De bewoners van de gastheerlanden erge ren zich daar wel eens aan of maken er zich vrolijk over. Het verhaal van de zeven personen grote Nederlandse familie, die op een terras een glaasje prik met zeven rietjes bestelt is in België en Frank rijk een afgezaagde anekdote. Een le zer van de Gazet van Antwerpen had een andere ervaring. Hij was met zijn ouders en zus op doorreis in Luxem burg en stopte in Mondorf-les-Bains om wat te eten. Ze bestelden een ape- ratief en fristen zich intussen wat op. De koudwaterkraan gaf geen water en de warmwaterkraan alleen onaan raakbaar heet water. Op de tafels stond een kaartje met: „Indien bij de maaltijd geen drank wordt besteld, wordt de prijs verhoogd met tien frank". De ober haalt het kaartje weg met de opmerking: „Ce n'est pas pour vous; e'est pour les Hollan dais - Dat is niet voor u maar voor de Nederlanders bestemd". Vandaar ook het hete water: 't is niet te drin ken, zodat op andere manieren de dorst gelest moet worden. Nog ziets: in de omgeving van Vil- lers-Sainte-Gertrude" staat op een drinkbak voor koeien: „Eau non po table - Geen drinkwater". Jemand (de boer zelf?) heeft erbij gekalkt: „Excepté pour les Hollandias - behal ve dan voor Nederlanders". Conjunctuurbeleid in Nederland staat voor moeilijkheden BRUSSEL (ANP) De taak van de instanties die verantwoordelijk zijn voor het Nederlandse conjunctuurbeleid zal dit jaar niet gemakkelijk zijn, zo meent het jongste verslag van de Europese commissie over de ontwikkeling van de conjunctuur in de gemeenschap. Men zal in Nederland een snelle en door grotere prijsstabiliteit gekenmerk te economische expansie in overeenstem ming moeten brengen met een bevredi gende mate van werkgelegenheid, zowel op nationaal als op regionaal niveau. Daarbij komt nog de moeilijkheid van de onzekere vooruitzichten voor de we reldconjunctuur. Voorts zal de invoering van de belasting op de toegevoegde waar de op 1 januari 1969 niet alleen kunnen leiden tot een versterking van de stijging van het niveau der consumptieprijzen, doch ook tot reacties in het gedrag van ondernemers en consumenten, waarvan het effect op het ogenblik nog moeilijk kan worden geraamd. De vroegere schattingen voor 1968 kun nen volgens het verslag, gezien de heer sende conjunctuurtendens, met name op het gebied van de investering in vaste activa naar boven worden herzien. Ook de in- en uitvoer zouden hoger uitvallen, zodat het stijgingspercentage van het bruto nationaal produkt in constante prij zen 4,5 zou kunnen bereiken. als u met vakantie gaat Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun gezondheid. Liga, gemakkelijk om mee te nemen, zó gereed. In de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruch- tesap, fruit, groente... en droog uit de hand. ^KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND j Vreemde troepen moeten vertrekken PRAAG (DPA-Rcuter-AFP-AP) De j leiding van de Tsjecho-Slowaakse com- i mur.istlschc party wenst geen topconfe rentie van de communistische partijen van buurlanden In I'raag om over do Tsjechische problemen tc spreken. Zelfs een telefoontje ran de Russische partij- I leider Brezjnev kon dit besluit niet ver anderen. Er bestaat voorts bezorgdheid In Praag over de aanwezigheid van troepen van de buurlanden. Praag eist dan ook bespoe diging van het vertrek van deze troepen. Dit laatste is geschied bij monde van de minister voor Defensie generaal Dzur, die in een vraaggesprek zei: „We geloven dat zij (de buurlanden) het zullen be grijpen. als wij van mening zijn dat alle troepen onverwijld teruggeroepen moe ten worden". Tot dusverre is slechts 35 r eigen land WARSCHAU (AP-AFP-DPA) Het Poolse centrale partljcoralté heeft minis ter van Binnenlandse Zaken en chef van de geheime politie Mieczyslaw Moczar benoemd tot plaatsvervangend lid van het 12 leden tellende politburo van de partij. Moczar wordt algemeen be schouwd als een tegenstander van par tijleider Gomulka. i de politburo, Edward Ochab, in verband met diens verminderd gezichtsvermo gen. Ochab wordt opgevolgd door de 54- jarige Boleslaw Jaszczuk. Deze is ex- ambassadeur van Polen in Moskou en een aanhanger van Gomulka. Het partijcomité heeft tevens het ont slag aanvaard van de 64-jarige Wladislav Wicha als een der zeven secretarissen van het centrale comité. Tenslotte heeft het comité 11 november gesteld als aanvangsdatum van het vier jaarlijkse partijcongres. De promotie van de 54-jarige Moczar is voor politieke waarnemers een grote verrassing. Gewonden door ontploffing van gasfles MOERDIJK (ANP) Bij een ont ploffing van een gasl'les in een woning in het Brabantse Moerdijk zijn dins dagavond drie personen ernstig ge wond. Een lekkage in de drukregelaar veroorzaakte de ontploffing, die gevolgd werd door een steekvlam. De bewoon ster van het pand, de 19-jarige mevrouw De Smit, haar schoonzusje, de 22-jarige mevr. De Bruin uit Rotterdam, en de 42-jarige B. de Wit uit Moerdijk kre gen zeer ernstige brandwonden. Moczar heeft de laatste jaren veel aan invloed gewonnen, niet alleen door mid del van zijn polltienetwerk, doch ook door middel van de ultra-nationalistische communistische veteranenorganisatie die bekend staat als de „partisanen" en waarvan hij voorzitter is. De Poolse ministerraad heeft prof. Stanislav A-ndrzejevskl benoemd tot ho ge commissaris voor de kernenergie als opvolger van Wilhelm Büllg, die in mei van deze functie is ontheven. Billig heeft in het centrale partijcomi té de anti-joodse zuivering van de afge lopen maanden scherp gekritiseerd. „Zij is schadelijk", zei hij, „voor 't weten schappelijk werk, met 'name voor het kernonderzoek. Verscheidene uitgesto tenen zijn moeilijk te vervangen specia listen. De zuivering was deels het gevolg van een verkeerd begrepen strijd tegen het zionisme". DJAKARTA (ANP) Ex-president Soekarno van Indonesië heeft zondag voorgoed het zomerpaleis te Bogor. op 60 km van Djakarta, verlaten. Hij woon de sinds vorig jaar in het palcis en leef de er zeer teruggetrokken. Soekarno heeft zich thans geïnstal leerd in een bungalow bij Bogor, voor de bouw waarvan hij zelf aanwijzingen gegeven heeft. Het vertrek van Soekarno uit Bogor heeft nieuwe veiligheidsmaatregelen no dig gemaakt. Hij zal nu bewaakt wor den door militaire politie, bij al zijn gangen. De mensen, die hem willen spre ken moeten een vergunning hebben van de militaire politie. De vier vrouwen vim Soekarno en leden van zijn gezin zijn hiervan uitgezonderd. Subsidie scholen kleuterleidster DEN HAAG (ANP) De Eerste Ka mer heeft zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk gemeenten bijzondere oplei- dingsscnolen voor kleuterleidsters, die niet door het rijk worden bekostigd, tot 1 augustus 1971 mogen subsidiëren. Van deze scholen zijn er drie, onder andere in Hilversum en in Haarlem. De veer tig overige opleidingsscholen worden wel gesubsidieerd. Mr. Grosheide zei het niet eens te zijn met dr. G. van de Vliet (VVD) dat in de toekomst een tekort aan kleuterleid sters kan dreigen, indien de drie scho len geen subsidie ontvangen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met een wijzi ging van de werkloosheidswet die be oogt waarborgen te scheppen voor de financiële positie van de werknemers bij bedrijfssluitingen. Er is bijvoorbeeld in voorzien dat werknemers bij een faillis sement of bij surséance van betaling bij hun bedrijfsvereniging aanspraak kun nen maken op achterstallig loon over de laatste 13 weken en op loon over een op zeggingstermijn van maximaal zes we ken gedurende welke men onvrijwillig werkloos is. Voorts kan de werknemer aanspraak maken op vakantiegeld en op vakantietoeslag over een termijn van ten hoogste een jaar. Kritiek had de VVD'er ir. Gouwes; zijn bezwaar was dat geen gelijksoortige voorzieningen worden voorgesteld voor kleine zelfstandigen en andere werkge vers die buiten hun schuld in soortgelijke moeilijkheden komen te verkeren. Senator Middelhuis (KVP) merkte op, dat het vooral bij gesloten bedrijven kan voorkomen, dat de eigenaar te lang door vecht tegen bedrijfssluiting waardoor later de verplichtingen ten opzichte le werknemers niet meer kan nako- 1 de voortschrijdende bouw in de Bijlmermeer bij' Amsterdam zijn te worden. de koeien onbewust op weg huisdieren ROERMOND (ANP) De arrondisse mentsrechtbank in .Roermond heeft dins dag de 40-jarige vertegenwoordiger P. J. H. uit Weert veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek plus opname in een psychiatrische inrich ting en voorwaardelijk terbeschikking stelling van de regering met een proef tijd van drie jaar. De man, die de afge lopen vier jaar ontucht met zijn dochter pleegde, trachtte op 19 januari zijn vrouw dood te schieten, nadat hij 's Nachts dranken was thuisgekomen. Hij vuur de in de echtelijke woning drie schoten op haar af, maar de vrouw werd niet geraakt. Op de terechtzitting ver klaarde verdachte niet te begrijpen dat hij op een afstand van 2 meter tot drie maal toe had gemist. Minister Roolvink zei in zijn antwoord dat voor de regeling van deze materie geen beter kader te vinden was dan juist de werkloosheidswet. In dit kader kunnen echter de rechten van crediteuren en de werkgevers niet worden geregeld, aldus de minister, die tevens erkende „dat hier een probleem ligt". Hij zei voorts dat men niet de indruk moet wekken alsof er op sociaal gebied niets voor de klei ne zelfstandigen geregeld is. Hij deelde nog mede dat een commis sie gevormd is voor de herziening van het failiissementsrecht. Veel doden na beschieting in Suez SUEZ (AFP) Het Israëlisch artll- leriebnmbardcment op Suez heeft maan dagmiddag onder de bevolking van de stad 43 doden en 67 gewonden veroor zaakt, zo heeft de gouverneur van Suez meegedeeld. Voorts zijn 150 huizen verwoest of be schadigd en zijn ln de stad achttien branden uitgebroken, aldus de gouver neur. Ahmed Mahmned. Hij zei dat de Israëliërs met schieten waren Begon nen en dat het vuurgevecht drie uur had geduurd Enige uren eerder waren np de westelijke oever van het kanaal belangrijke troepenbewegingen waarge nomen. Volgens Mahmoed had de „aun- val ten doel de bevolking van de stad te ontmoedigen on een politieke rege ling van de crisis, die zich reeds be gint af te tekenen te doen mislukken". VERBODEN WAPENBEZIT K\ P-Kamerleden willen maatregelen

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5