UVS RICHT ZICH IN SLOTFAZE MIRACULEUS OP UIT MISERE U.V.S.—D.C.G. BIERMAN VERGAT BOEI MAAR VEROVERDE TOCH HOOFDPRIJS Wereldrecord van Ada Kok bedreigd Zeilers doken uit grauwe nevels op AMSTERDAMMERS VIERDEN ONDANKS VERLIES FEEST SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT Acht minuten voor tijd EËwuifden Amsterdammers 3nog met de '5 bloemen N (Van onze sportredactie „Achteruit. Zeker nog een meter". Eigenhandig legde scheidsrechter J. T. G. Plasman de bal op de zijns inziens juiste plaats. Tot onge noegen van de vele DCG'ers, die om hem heen stonden en zo graag wat meer begrip hadden willen zien in de ogen van de arbiter. Be greep hij dan niet dat er nog maar acht minuten te spelen waren? Dat iedere seconde kostbaar was? Wat gaf dan zo'n metertje? Belangrijker was dat er opgeschoten werd. Die 2-1 achterstand moest weg, want eerst dan kon er feest gevierd worden, anders niet. Einde lijk was de Maastrichtse fluitist tevreden. De vrije trap kon worden genomen. De UVS-defensie had tijd genoeg gehad de zaak te sluiten. Kans op succes leek dus bij voorbaat uitgesloten. Invaller Koekebier tikte de bal opzij naar Theo v. d. Voort, de linksbuiten van de Amster dammers die even tevoren nog hinkend naar de zijlijn was ge sprongen. Toen hij in die 37e minuut de bal ontving wilde hij de pijn niet meer voelen. Vliegensvlug, doch met uiterste precisie gooide hij zijn voet tegen het leder, dat over de verdediging heenzeilde en in de uiterste bovenhoek van het doel vgn Wijnand Sloos omlaag plofte. Goal: 2-2. Vanaf de tribunes werd met anjers gewuifd. De kampioensbloemen. Wat een verrassing. Drie minuten later volgde nog zo'n surprise, zij het voor de hoofdstedelingen heel wat minder aantrekkelijk. Sjoerd Teske geloofde evenmin als zijn ploeggenoten in de ondergang. Onweerstaanbaar rukte hij op de rechtervleugel op, legde de bal op het hoofd van de goed meegekomen Gerard Désar, die met een kopbal alsnog de vereiste zege voor de Leidenaars binnenhaalde. kelijk werd. Toen de scheidsrechter ech ter al te veel door de ogen ging zien groeide er verbitterdheid, die hem ten slotte onzeker maakte. Om aan de grote bezoekersstroom te kunnen beantwoorden had DCG zijn eigen terrein niet willen bespelen. Het hoofdveld van het sportcomplex „Ook- meer" werd daarom geleend waarop on geveer 9000 kykers een plaatsje kunnen vinden.Die waren er zaterdagavond niet. De regen, die tijdens een groot deel van het duel-der-kampioenen om laag viel en de toch al met plassen be dekte grasmat nog meer schade berok kende, had velen thuisgehouden. Des ondanks heerste er een grandioze sfeer, die de gehele speeltijd behouden bleef. Vanonder de overkapping (een zee van paraplu's werd uitgestoken om Pluvius te lijf te gaan) kwamen de strijdliederen. De zanglustige Amsterdammers hadden duidelijk het hoogste woord en typerend voor hun optimisme is wel dat zij ook bleven doorgaan toen UVS al een 20 voorsprong had genomen. Het UVS-le- gioen kwam pas tot leven in de 15e mi nuut toen Leo Holl, schuin voor keeper De Rijk opgedoken, op de uiterste hoek richtte, die echter nog juist op tijd door de goed reagerende DCG-doelman kon worden bereikt. Daarvoor hadden de supporters reeds kennis kunen maken met de lankmoedigheid van de arbiter. Eddy van Duyl had topscorer Fred Mul der niet kunnen stoppen, waarna Bart Lardé nog de enige versperring voor de Amsterdamse aanvalsleider vormde. Lardé haalde Mulder toen in het straf schopgebied onderuit, maar de protesten werden met een lachje door de heer Plas man weggewuifd. Hoewel de strijd op en neer golfde had DCG in de beginfase toch de beste kansen. Er werd veelvuldig geschoten, waarbij niet alleen Mulder met de nodige projectielen kwam aan dragen, maar ook Spiekerman, y. d. Voort en Pelsma, kortom de gehele aan- valslinie. Daaruit bleek dat DCG geens zins van plan was door het accent op de Extra-duel tegen DCG woensdag op RCH-terrein Het veld werd overspoeld met UVS- fans. Vele honderden vlogen de blauw- witten om de hals. De inhoud van der- tV-n bussen en een ongelooflyk aantal particuliere auto's zwermde uit over het terrein. Toen een supporter in zjjn enthousiasme werd gestoord en bevolen werd het veld zo spoedig mogelijk weer te verlaten, wekte dat zijn wrevel op. De scheidsrechter kreeg een trap. De da der maakte zich snel uit de voeten ge- oigd door de over zjjn toeren geraakte arbiter. Juist op het moment dat de scheidsrechter zijn prooi dacht te heb ben gleed hij onderuit, waarop hy ver klaarde, terwijl hij het veld af wilde lo pen, de wedstrijd naar liever te staken. Zyn beide collega's brachten hem geluk kig van dit besluit af, zodat de reste rende vijf minuten konden worden uit gespeeld. Daarna konden de Leidenaars opnieuw bezit -van het veld nemen. De 32 zege had UVS op gelijke hoogte met DCG gebracht. Na tien vermoeiende nacompetitiewedstrijden nog geen kam pioen van Nederland.Die zal a.s. woens dagavond op het RCH-terein in Heem stede moeten vallen wanneer DCG en UVS elkaar om 18.30 uur opnieuw zul len ontmoeten. Zanglustig Het was jammer dat scheidsrechter Plasman zo'n triest slot moest beleven. Vanaf het begin huldigde hij het prin cipe de spelers niet al te zeer te ver moeien met zijn fluit. Daarom kneep hij veelvuldig de ogen dicht wanneer de spelers met elkaar wat al te vinnig duelleerden. Hij begreep ook heel goed dat het zwaar bespeelbare veld overtre dingen, die heus niet altijd met' opzet werden begaan, in de hand werkte. Het grote voordeel van deze handelwijze van de Limburger was dat de strijd van meet af aan een levendig karakter had Onderbrekingen waren er bijna niet bij. de voordeelregel werd daarbij goed toe gepast, zodat het geheel zeer aantrek- Schotland kandidaat finale Europa Cup EDINBURGH. De Schotse voetbal bond heeft zich kandidaat gesteld voor de finale van het voetbaltoernooi om de Europese beker voor landskampioenen of bekerkwinnaars. De eindstrijd zou dan in Glasgow worden gespeeld. Regen spelbrekers voor Nederlands cricketteam UTRECHT Regen is er de oorzaak van geweest dat de cricketers op dc tweede dag van de interlandwedstrijden tussen net Nederlandse elftal en de In ternational Cavaliers niet in actie zijn gekomen Na drie uur wachten op enige weersverbetering besloten de captains van de beide teams zaterdag de wed strijd niet voort te zetten. De ontmoeting eindigde daardoor in een draw. De In ternational Cavaliers, een team van ge wezen testspelers van diverse landen, scoorden vrijdag op het terrein van Kampong bij Utrecht door slecht fielden van Nederlandse zijde 264 runs. Neder land kwam tot 148 voor 9. Boksnederlaag Huppen CONSTANTZA Bantamgewicht Jan Huppen heeft in een partij voor de eer ste ronde van het in Constantza (Roe menië) begonnen Zwarte Zee-bokstoer- nooi op punten verloren van de Roemeen Hicolae Giju. (ADVERTENTIE) Woensdag a.s. Terrein: R.C.H. Voorzitter Veringa had het ons al ge zegd. „De jongens willen het niet en kunnen het ook niet. Ze willen aanval len en al zonden we hen opdracht ge ven tot verdedigen over te gaan dan nog zouden ze in de aanval gaan". Het sterkste deel van de DCG-ploeg fs dan ook niet de achterhoede. Dat zou en kele malen overduidelijk biyken. In de SOste minuut b.v. toen doelman De Rjjk een terugspeelbal over de achterlijn hielp. Corner. Achter de Amsterdamse goalie werden reeds juichkreten uitge stoten. Jan Leget, die in de thuiswed strijd tegen Almanla zo'n hoekschop In eens tot een doelpunt omboog, zag men In gedachten alweer zo'n kunststukje uitvoeren. Hoewel dat niet het geval was kwam de bal haarscherp voor de Am sterdamse doelmond, waar Ger Loge man doelman De Rijk het uitzicht be lemmerde en Leo Holl gemakkelijk kon inschieten (10). De regen die soms by bakken neerviel werd opeens wyn en riep associaties op met de kamploena- strijd tegen G8V toen de weergoden ook een vergeefse aanval deden op het op timisme van de Leidenaars. Wonderlijk Zeven minuten later haalde Leo Holl nóg een streep door de aspiraties van de thuisclub. Cor Mei had de openge vallen plaats van linksback, Bosma niet ingenomen en zo kon Leo Holl frank en vrij oprukken. Wel probeerde aan voerder Groot nog met een sliding het gevaar af te wenden. Midden in een plas moest hij echter toezien hoe Holl ten slotte langs De Rijk in de dichtstbijzjjn- de hoek schoot: 20. Met deze riante voorsprong kon UVS gaan rusten. Het was gedaan met DCG. Dat standpunt kreeg nog meer reliëf in de tweede helft toen verscheidene UVS'ers zo'n grote vrijheid genoten dat zonder veel moeite de ene aanval na de andere kon worden opgezet. Zeven mi nuten duurde dat spelletje, toen was het plotseling gebeurd. Halfspeler Piet Hek man maakte er abrupt een einde aan. De tengere schakelspeler ontving de bal en met een fraaie kopstoot liet hfj doelman Sloos vergeefs duiken. Deze meevaller deed wpnderen. De ploeg richtte zich weer op, begon weer terug te vechten met het besef dat er nog altjjd ruim een half uur speeltjjd restte. Animator werd Wim Spiekerman, de zwartgedoste aanvaller, die met lan ge passen over het terrein gleed en plot seling een ongrijpbaar object werd. Hjj had echter één nadeel: zijn Individualis me. („Hy speelt voor zichzelf. Moet je nou eens kijken, hij loopt te hjjgen als een oud paard", klonk het achter ons). Toch liet de DCG-aanvaller heel wat staaltjes van zjjn voetbalkunst zien. Aan doelman Wjjnand Sloos, die In Osdorp de show stal, dankte UVS dat het lange tjjd de voorsprong nog kon behouden. Steeds sprong hjj naar de bedreigde hoek om dan de bal klemvast te grjjpen. In de 15e minuut moest DCG een kleine tegenslag Incasseren. Eén van de backs, Bosma, die tegen Middelburg een dij beenblessure had opgelopen liet zich vervangen door P. Koekebier. Toen later ook Theo v. d. Voort op de reservebank plaats wilde nemen verhinderde de scheidsrechter dat om reden dat slechts een vervanger is toegestaan. Welk een waarde v. d. Voorts terug keer voor DCG betekende schetsten wjj reeds in de inleiding. Dat ondanks de strubbelingen de sfeer goed was moge blijken uit het feit dat scheidsrechter Plasman na zjjn blessure verzorgd werd door „UVS-kneder" Siem Stokkel. (HEEMSTEDE) AANVANG: 18.30 uur. Buskaarten: I 3.25 Vertrek: 17.30 uur, Molen „De Valk" Ook toegangsbewijzen verkrijgbaar bij Fa Beuk, Nieuwe Beestenmarkt 19; J. Franken, Buys Ballotstraat 46. Jan Leget heeft de bal uit een corner hoog voor de A-mster damse veste gegooid. Belaagd door Ger Logeman weet doelman De Rijk het leder nog weg te stompen. Ongelukkig voor hem precies voor de voeten van de op de foto niet zichtbare Leo Holl, die daarop beheerst de eerste treffer aantekent. (Van onze zeil medewerk er) AALSMEER-OUDE WETERING Het was zaterdag bar en boos op de Westeinder en het Braassemermeer, maar het laatste weekeinde van de zo merwedstrijden werd verzeild. Temidden van de woelige watermassa's lagen her en der gekantelde boten. Uit deze grau we nevels kwam Flying Dutchman co ming-man Guss Bierman zaterdag als overwinnaar te voorschijn. Met fladde rende zeilen wachtte Bierman op zijn naaste concurrent. Dat kon. want Bier man had een formidabele voorsprong. Maar Ileike Blok rondde, enige tiental len meters vóór de finish, een boei. Bier man schrok, greep hclmhout en schoten, bemanning Koningsberg gleed In de tra peze en in plané stoof de „Oliver Twist" op het merkteken af, rondde vervolgens de boel en finishte toch nog als vierde. Bierman had de boel totaal Ms ar tussen de uitvallers zat ook Van der Laan, met Woortman Biermans grootste concurrent. Daar echter Woort man via 7-5-8 zichzelf uitschakelde voor de eindzege en Van der Laan wel twee maal glansrijk zegevierde, het punten- gat van zaterdag kon dichten, behaal den Bierman-Koningsberg toch onver wacht de hoofdprijs. Bernard van der Laan liep vorig jaar reeds met het plan rond de Vrijheids klasse vaarwel te zeggen en F.D- te gaan zeilen. Van der Laan was een sterke Vrijheidszeiler en debuteerde met Pasen in de FD.'s. Dat gaf nog weinig hoop. Maar gisteren, met een lichte, constan te wind, was Van der Laan gewoon te snel voor Bierman en veteraan Ferry Leo HoU kopt de bal over aanvoerder Groot in de richting t A. de Rijk, die zich ditmaal zonder al te veel moeite oi ontfermen. RECORDJACHT IN CALIFORNIE SANTA CLARA Het wereld record van Ada Kok op de 200 meter vlinderslag is het afgelopen week einde ernstig in gevaar geweest. Bij de internationale zwemwedstrijden in Santa Clara, waar vier wereld records werden verbeterd, kwam de vijftienjarige Tony Hewitt tot 2 min. 22.0 seconden, precies één seconde boven het wereldrecord van Ada Kok. De Californlsche zwemgrootheden gaven de rest van de wereld een duide lijke indicatie omtrent hun olympische plannen. Claudia Kolb, Greg Buckingham en vier meisjes van de Santa Clara Swimmingclub vestigden wereldrecords in de dames en heren individuele 400 meter wisselslag en de dames 4 x 100 meter vrije slagestafette De Europese zwemmers en zwemsters, speciaal uitge nodigd om de wedstrijden meer luister Wie gedacht had dat de DCG'ers met de stuurt tussen de benen zouden afdruipen had liet helemaal mis. Wel keken de bestuurders was mistroostig terug op de gebeurtenissen, die veel mooier geweest hadden kunnen zijn wanneer de regen niet zo'n grote spelbreker was geweest. Een veteranen- wedstrjjd moest worden afgelast en men was er bang voor dat de grote tent die opgesteld was om het kampioenschap te vieren leeg zou blyven. Dat was stellig niet het geval. Het „We shall overcome" en het „DCG is ons kluppie" kregen een vroljjk vervolg. Niemand twijfelde er in Osdorp aan of DCG zal deze week in de grote finale alsnog de hoogste eer te beurt vallen. Niemand? Terwijl de supporters luidruchtig „feestvieren" komt DCG- trainer H. Pelser aansloffen. „Een enorme teleurstelling" zegt hy. Voorbij gangers proberen hem op te beuren, maar dat lukte niet erg. Zijn gezicht voorspelde nog meer regen dan er op dat moment al neerviel. „Nauwelijks vijf minuten waren er nog te spelen en dan gebeurt zoiets. UVS heeft in de tweede helft vrijwel geen schot op doel kunnen lossen. Onvoorstelbaar. Sinds 1 januari waren we ongeslagen en juist nu verliezen we. Bedenk wel UVS is geen slechte ploeg, maar het had niet mogen gebeuren. Mijn opzet was gewoon aanvallend te spelen. Opbouwend, maar zonder risico's te nemen en dat is niet helemaal naar wens gegaan. Dat tweede doelpunt b.v Cor Mei had daar toch moeten staan om die UVS'er te stoppen" Het nog verder uitlopen van de nacompetitie brengt voor de heer Pelser extra moeilijkheden mee. Fred Mulder zou vandaag naar Joego-Slavië gaan. terwijl Wim Spie kerman zijn emigratie naar Australië woensdag tot een feit maakt. „Mulder is in leder geval van de partij. Of we laten hem gewoon overkomen, of h(j stelt zijn vakantie uit, maar hy moet erbij zijn", aldus de heer Pelser. Een andere trainer, die DCG-UV8 volgde was Rlnus Mlchels, oefennieewter van Ajax. In principe was hy niet bereid Iets te vertellen, omdat hy, zoals hy zei, „niet beroepshalve" aanwezig was en voor zyn plezier de strijd had gevolgd. De heer Michels vond het een aantrekkelijke wedstrijd, niet In de laaste plaats door liet enerverende scoreverloop. Een vergeiyklng met be taald voetbal vond hy niet op zyn plaats. Of UV8 zou kunnen meedraaien in de tweede divisie kon hy moeiljjk vaststellen omdat hy de clubs uit de laatste plaats door het enerverende scoreverloop. Een vergelijking met be zien. Uitblinkers aan L^VS-zyde had hy niet gezien. De kracht van de Lei denaars lag ln de homogeniteit. Op „Ookmeer" troffen we verder aan bondsvoorzitter W. Meuleman, AJax-praeses Jaap van Praag en Dirk Nys. bij te zetten, konden tegen dit geweld niet op en finishten met grote achter stand, met uitzondering van de Fransman Michael Rousseau. Deze vestigde op de 200 meter vrije slag met 1.58.0 een Frans record en bleef bij Don Schollander slechts 0.2 seconden ten achter. Hij was de enige. De achttienjarige Claudia Kolb haalde bijna vier seconden af van haar eigen wereldrecord op dc 400 meter wisselslag door met een voor sprong van veertien meter aan te tikken in 5.05.4. Tweede maal Greg Buckingham. een 23-jarige student aan de universiteit van Stanford, verraste het hele veld door hetzelfde nummer bij de heren te winnen in 4.45.0, tweetiendc seconde beter dan het nog niet erkende wereldrecord van de Rus Alexander Dunajev. Het was de tweede maal dat Buckingham dit zware nummer bij grote wedstrijden zwom De eerste maal was een dag eerder in de series De zestienjarige Gary Hall van Long Bench volgde hem gedurende de gehele wedstrijd als een schaduw en tikte aan in 4.45.» Het Jonge kwartet van Santa Clara schoot op de 4 x 100 meter vrije slag onweerstaanbaar naar de finish in 4.01.0, tweeëneenhalve seconde onder het oude wereldrecord dat de club een Jaar geleden vestigde De tussentijden waren: Linda Gustavson 1.00-4, Pokey Watson 1.00.0, Pum Carpinelli 1.01.3 en Jan Henne 59.3. Officieus Sue Pedersen, die de eerste 200 m van de 4 x 200 m vrije slag zwom, stelde het wereldrecord op deze afstand scher per. Met 2.09.5 bleef zij 0.2 seconden onder het wereldrecord van haar land genote Pam Kruse (3.09.7) Ook de vierde zwemster, Debbie Meyer, bleef met haar 2.09.6 onder het oude wereldrecord De beide andere zwemsters, Linda Williams en Wendy Fordyce, brachten resp. 2.13.5 en 2.13.8 op de klokken. Het kwartet kwam met een totaal van 8.46.4 tot een officieuze wereldrecordtijd. De Tsjcchise zwemster Olga Kozickova verbeterde haar eigen Europese record op de 200 meter vrije slag. Tijdens de series kwam zij tot 2.14.4, een verbete ring met 0.3 van het oude record, dat zij in april van dit jaar te Zilina vestigde. JLaagwater. Dit is nieuws, want elke strohalm is er één voor F.D.-trainer Jaap van der Stap en hij zal zich er gaarne aan vastklampen. De nationale F.D.-top ls angstaanjagend smal. Ondermijnd ge weeketndè driemaal 1 op het appel. De Hagenaur zeilt in de F.D.-week, die gekoppeld is aan de Europese kampioen schap.-n in Hongarije, waar Ben Ver hagen de Nederlandse driekleur verde digt. Zo was ook het Finnveld onder mijnd door de Gold Cup te Engeland, waar dc Nederlandse cracks zeilden. On der de rook van Aalsmeer zeilde alleen Rob Breur, die echter al enige tijd op zijn retour schijnt te zijn. Zaterdag struikelde Breur over de elementen en moest opgeven, waardoor de Rotterdam mer tevens achter het net viste voor zijn noofdprijs. Boon (11-1-3) en Breur (2-14-4) waren van het vorige weekein de de kanshebbers. Breur miste één maal er. kwam zondag met twee over winningen terug, maar daar Boon uit Amstelveen constant bleef zeilen, miste Breur toch de hoofdprijs. Terwijl de Finnen lagen te hakken op de bijtende golfslag van de Westelnder zeilden de Solisten als ware meesters over de witgekuifde golven. Vooraan zeilde de kleine Nater. Na de zeil tl tel, behaalde Nater ln het voorseizoen dc ti tel primus interpares en voegde daar gisteren de hoofdprijs van de zomer wedstrijden aan toe. Ook Naters pres taties bieden mogelijkheden voor de na tionale top (bijvoorbeeld de Flnnjollen), Zonder zichtbare moeite heerste Nate# tweemaal over het Soloveld, waarin Max Behrend (op-2-1) duideUjk de twee* de viool speelde. Dik Coster (11-2-2) dl« met Behrend (5-3-2) en Bart de Vrle# (3-1-8) de concurrentie voor Nater vorm de, kwam er in het laatste weekeinde niet aan de pas. Alleen De Vries no teerde 4-4. Vakman Bil de Flying Juniors speelde door het (tijdelijke?) vertrek van Duuk Dudok van Heel (bemanning in de Draak van Jan Bier) de strijd om de eer zich af tussen Perry Lengton. Siepman v. d. Berg, Martin Heineke en Schimmer. Hei- neke is geen lichtweerman zodat de Loosdrechtzeiler in het vorige weekein de met 7-4-9 een achterstand opliep, die met 1-3 niet kon worden weggewerkt. Lengton miste zaterdag de boot, maar daar ook Ton Schimmer moest opge ven, was de strijd nog open. Lengton zeilde met hot lichte weer als* een vak man. noteerde 1-2 tegen Schimmer 9-1, waardoor Perry Lengton de hoofdprijs in ontvangst mocht nemen. Rustig aan Hemelsbreed, op enige kilometers af stand, streden onder andere de Regen bogen Zij hadden een debutant in hun midden: het Warmondse syndicaatschip Caatje van Warmond, met Schepers aan het helmhout Vrijdag was Caatje vlot te water gelaten cn zaterdag zeilde zij op de Braassem. Als dertiende finishte Caatje. Met meer wind kon Bouw van Wijk zijn zegetocht van het vorige weekein de (1-1-1) niet geheel voortzetten. Cor Kist won zaterdag met Van Wijk op de tweede plaats Hoflands (3-2-2) hoofd- prijsasulratles kregen een gevoelige tik. De Rotterdammer werd vierde. Van Wijk kon het rustig aan doen De Woubrug- gennar scoorde 3-1; ruimschoots vol - doende om John Hofland (1-2) de das om te doen. De hoofdprijzen waren voor: Braas sem: F. D Klasse-Bierman; Finjollen- Boon; O K Jollen-Bcemster; Stem-van Dusseldorp; Solo-Nater; F J. Lengton; Vaurlen: Steenbergen. Westeinderplas: regenboog: Van Wijk; 16 m2 Kunst; vrijheid: Stas; schakel: Overtoom; pampus: Verduin.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9