TUNESISCH AVONTUUR TOEGEVOEGD AAN PAKKET VAKANTIE-ILLUSIES met bleke benen in bierschuim van de (olf van Hammamet staar nimmer een vrouw aan; kom niet met haar in botsing in de menigte spreek nooit tegen haar in het openbaar; tracht nimmer haar sluier af te nemen Tunesië is een land van norse nomaden, die zich uit watergebrek wassen met zand, en van zoele zand stranden, die worden ge wassen door een turkooizen zee. Een land van weelde rige winkelwijken, souks geheten, en van wilde woes tijnen, waartegen de Ber ber „erg" zeggen, hetgeen in Nederlandse oren zeer toepasselijk klinkt. Poli tieke zeloten zoals die luitenant van politie, die 's nachts onze auto tot stop pen dwong, niet omdat wij hoor- en ruikbaar een glaasje op hadden, maar omdat hij een lift verlangde naar een plaatsje, veertig kilometer verderop poli tieke zeloten vinden Tune sië voornamelijk het land van Bourguiba de Grote, wiens portret verplicht ge steld is vanaf alle daarvoor in aanmerking komende wanden zijn onderdanen autoritair toe te grijnzen. Maar voor ons is Tunesië allereerst het land van de jasmijn. Het kost enige zelfoverwinning, de zwoel geurende bloementros achter het oor te steken, zoals de Arabische man nen doen. Maar heeft men die stap ge zet, dan komt men in een roekeloze wolk van zaligheid te leven, die als traangas werkt op aardse beslomme ringen. De jasmijn maakt je tot een welriekende versie van het stinkdier, waarvoor zorgen en narigheid met de staart tussen de benen op de vlucht slaan. Alle zoete geheimen van de oosterse wereld lijken gebotteld in die ene geur. Hij brengt, je in de stem ming, die de grote Arabische spreu kendichter Omar Khayyam verwoord de, toen hij neerschreef: „Men stelt ons een paradijs vol verrukkelijke vrouwen in het vooruitzicht en daar bij wijn, melk en honing. Men stelt het dus ook hier op aarde het best niet zonder geliefden en wijn, omdat wij noodzakelijkerwijs daarmee zullen ein digen". De echt, blakende vakantie stemming, kortom. Een ander oosters gezegde, dat ruim 1000 jaar voor Christus werd geboek staafd, doceert: „Er bestaat geen ge luk voor wie niet op reis gaat. Wie in een besloten gemeenschap leeft, zal vaak een zondaar worden, al is hij een best mens. Trek bijgevolg uit op avon tuur". De levendige heer A. van Gen- nip, directeur van het Eindhovense reis- en passagebureau FIT, zou de anonieme debiteur van deze wijsheid over de kloof der eeuwen heen graag een goed glas whiskey aanbieden, want de woorden zijn hem uit het hart ge grepen. Omdat ze, in daden omgezet, zijn Jjeurs spekken uiteraard, maar toch ook, omdat hij een in het reis- .vak geborene en getogene zijn me demens wil laten nippen aan het zoete avontuur, dat achter de horizon wacht. Hij is een man, die eerlijk over zich zelf zegt: „Ik ben doodgewoon een fa brikant van vliegreizen". Hij zegt ook: „Wat ik verkoop, is in wezen een illu sie. Wat is een vakantie? Een vakan tie is, wat de mens ervan maakt, niets meer en niets minder". Goed deze heer Van Gennip heeft nu aan zijn pakket illusies een vleugje Afrika toegevoegd in de fala morgana- vorm van Tunesië. Hij is op de markt gekomen met een reis van veertien da gen volledig pension naar de Gouden Golf van Hammamet. Per DC-9 van de KLM vliegt, men in tweeënhalf uur van Schiphol naar El Aquina. het vliegveld van de hoofdstad Tunis, 's Nachts. Dat spaart de heer Van Gen- nip geld, omdat de vliegtuigen anders toch maar onrendabel op de grond zou den staan, en het spaart de vakantie ganger tijd. Een zinnig arrangement, te meer, daar de stewardessen onderweg royale, belastingvrije slaapmutsen schenken. Tweeënhalf uur vliegen dus plus een busrit van een uur, en men kan zijn kater gaan wegwassen in de Middellandse Zee, terwijl een glorieuze zon over de heuvels van Cap Bon begint te klimmen. Je zit in Afrika, ongeveer op de vijfen dertigste breedtegraad dezelfde hoogte, waarop Beiroet ligt in Holly wood en je hebt twee weken voor je, waarin het Commissariat Général au Tourisme et au Thermalisme de Tune sië je een gemiddelde van 4 x 212 zon- ne-uren garandeert, als je in juli gaat en 150 als je het voor- of naseizoen kiest. Het laatste is preferabel met het oog op de vliegen. Het bijzondere van de aanbieding is zijn prijs: 622 gulden alles inbegrepen. Dat ben je normaal ongeveer al kwijt voor het kale retourbiljet. Dat FIT het goedkoopst van alle tour operators met Tunesië op de illusie- In de heilige stad Kairouan ligt een discipel van de profeet Mohammed begraven. De Arabieren hebben hem deze moskee gewijd, die een monument is van inheemse kunstzin. markt is gekomen, dankt het bedrijf (evenals indertijd bij zijn Egyptereis) aan het feit, dat het kan profiteren van Philipsgelden, die Bourguiba heeft geblokkeerd. Klaterblauw Daar zit je dan, met je bleke tenen in het bierschuim van de Golf van Ham- memet, onder een klaterblauwe lucht. Overal om je heen op het onwaar schijnlijk brede zandstrand hautaine dromedarissen en kittige paarden, die door hautaine toeristen: veelal man nelijk) en kittige toeristen (meestal vrouwelijk) worden bereden. Je kunt er met het achterland van een soepel- draaiende hotelmachine veilig in de rug 14 dagen voortreffelijk blij ven zitten ook. Maar dan zit je wèl bruinend in te druisen tegen de bedoe- uit donkere deurgaten schitteren ogen u tegen als donkere juwelen lingen van de heer Van Gennip. „Men hoeft de wereld niet rond te reizen om te begrijpen, dat de hemel overal blauw is", heeft Goethe eens gezegd. Dank je de donder; maar je moet wel een eind weg gaan om onder het genot van een glaasje thee, die gekruid is met rozen olie en munt, van een Berber te ho ren, waarom er bovendien nog haver- donne de la force, monsieur", legt de korrels drijven in het vocht, „ga vous man bereidwillig uit „Dat maakt u sterk". De grijns, die als een snel ge projecteerde dia van oor naar oor flitst, geeft wel ongeveer aan, over welk deel gebied van 's mensen fysieke kunnen hij het heeft. Zulke dingen hoort men niet in Weiman- waarde Goethe. Daarvoor moet men naar Sidi Bou Said, het voormalige zee roversnest, dat kuis geschilderd in wit en blauw, ongeveer de kleuren van de Lourdesbeelden in de grotten van onze pastorietuinen zeer strategisch boven de Golf van Carthago uittorent. En dat oude vrouwtje, dat van top tot vuile teen devoot bedekt was inclu sief de sluier, hoewel Bourguiba dit intrigerende kledingstuk in zijn eman cipatiedrift heeft afgeschaft maar aan de zijkanten van top tot vuile teen poedelnaakt, .dat zie je niet al le dagen in Frankfurt. Daarvoor moet je in het moskeeënrijke Kairouan zijn, de heilige stad van Tunesië, waar Sidi Sahab begraven ligt, een discipel van de profeet Mohammed, die altijd drie haren van zijn leermeester bij zich droeg en daarom „de barbier" was bijgenaamd. De ommuurde „medina" (oude wijk) van deze in 671 gesticht® stad is een architectonische miskraam, waar men eenvoudig niet van terug heeft 'n labyrinth vol duistere krot ten, waarin het getouw van de tapijt wevers te keer gaat, de naald van de leerbewerkers flitst en de hamer van de koperslagers klopt. Hier zijn nog de vrouwen, die hun eventuele charmes verbergen onder de lange, witte „haik" en de sluier de enige onverhulde belofte hun ogen. Maar wat een ogen! De hoeken worden met zalf gemas seerd, zodat ze rimpelloos zijn. De wimpers worden glanzend gemaakt met olie. De pupillen worden vergroot met belladonna en de oogleden worden donker gemaakt met „kohl", een poe der van antimonium. Uit duizend don kere deurgaten schitteren die ogen u als donkere juwelen tegen. Maar pas wel op, want hier in het heilige Kai rouan Is nog de oude moslemwet van kracht, die zegt: kom niet met haar in botsing in de spreek nooit tegen haar in het openbaar; tracht nimmer haar sluier af te nemen Pas zelfs op met fotograferen. Het ver weerde bijgeloof, dat de ziel gestolen wordt door de camera, leeft bij de in heemse bevolking onuitroeibaar voort. Gastvrije gulheid Ziedaar het avontuur, dat Tunesië met gastvrije gulheid biedt en dat de heer Van Gennip u graag bovenop de zandstranden en de goed gesmeerde ho telmachinerie cadeau zou willen doen: een confrontatie met de andere wereld, die aan de overkant van de Middelland se Zee opengaat. Wie zo'n confrontatie schuwt, heeft Afrika niet nodig: hij vindt zon en strand in overvloed in de Europese toeristenlanden. Maar zij, die het aandurven, hebben nu hun kans. De kans, om Takrouna te ondergaan, bijvoorbeeld. Wij weten er geen ander woord voor, want met sight-seeing heeft het niets te maken: t is 'n erva ring, waar men stil van terugkomt, het hoofd vol Vraagtekens. Men stelle zich een vlakte voor, die nog niet zo lang geleden wbesternlj geweest moet zijn, maar die door Bourguiba in een ijltempo, dat toch wel bewondering af dwingt, is gestoffeerd met onafzienba re korenvelden, onderbroken door bloeiende amandelboomgaarden, wal noten, sinaasappels, olijven, vijgen en granaatappels. Midden daarin ge boetseerd door de reuzehand van Odys seus" Cycloop, nadat het krankzinnig geworden was van pijn. zou men zeg gen, als deze gigant niet in 'n ander deel van 't Middell. Zeegebied had geo pereerd midden in die lieftallige vlakte een wanstaltige rotsklomp, een tweehonderd meter hoog gedrocht met barre, gekwelde flanken, waarover een furieuze wind zijn zweep legt. Op de top, die slechts bereikbaar is na een blaarverwekkende klauterpartij, een dorpje: Takrouna. Of nee, niet óp de top, maar ermee versmolten, erin vastgegroeid als een teek in de huid van een olifant. Op de brokkelige trapjes, die de pla teaus verbinden en in de Rtijle loop graven, die straten verbeelden, spelen in vodden gehulde kinderen klimgeitje. De mohammedaanse versie van onze engelbewaarder moet met radar wer ken en automatische afstandsbesturing, om in dit krioelende kraaienest onge lukken te kunnen voorkomen. In Tak rouna woont nog de oorspronkelijke, in getatoeëerde huid gebonden editie van 't Berbervolk, dat eens oppermachtig was in het binnenland van Noord-Afri- ka. Waarom ze indertijd zo hoog zijn weggekropen, is wel duidelijk. De berg is een ideale, onneembare springplank voor bliksemstrooptochten door de immense vlakte, die aan alle kan ten open aan zijn voet ligt. Jazeker, u loopt door een regelrecht roversnest, zoals u daarstraks in Sidi Bou Said door een regelrecht zeeroversnest liep, en de vrouwen, die u met prachtige, tragi sche gezichten aanstaren uit het pikke donker van hun raamloze krotten, zijn de dochters van mannen, wier krom zwaard geen genade kende. Een in zichzelf teruggetrokken, wantrouwig volkje, deze Berbers. Een andere herinneringsflits voert ons terug nuar het lommorljfte terrasje van 't Moorse daf#1 lri Hlimmamet, iiart de voet van het oude Spaanse kasteel, dat onder de laaiende zon postuum staat te waken over de baai. 'n Aantal man nen zit zich er verschrikkelijk hard op do in djellaba's gehulde dikke dijen te kletsen. De patron, die zoals de meeste Tunesiërs wat Frans spreekt, is graag bereid, ons de reden van de pret te onthullen. „Ze hebben 't over 't ongeluk", zegt hij. „U moet weten, dat gisteren de plaatselijke beerput gelecRd moest worden. Een arbeider daalde af, raakte bedwelmd en verdronk. De collega, die hem wilde redden, overkwam hetzelfde, enzovoorts, totdat er vijf verdronken waren. Wel. de in de geur van jasmijn lijken alle geheimen van oosterse wereld aehntteld Ruïnes vindt men in Tunesië zoals bij ons molens. Hier een detail van het amphitheater in El Djem, een van de fraaiste herinneringen aan de Romeinse cultuur, die hier heeft gebloeid. het zie- taiMw »y*_I«JIifr" kenhiils en róWT'THlflërweg 4 do«d-,ü<ibt u daarvan terug, monsieur? Nee, dat hadden wij niet, tenzij mis schien deze zegswijze: ..Een gelaat dut schreit, wordt door een wesp gestoken" het Oosterse equivalent voor ons platte „een ongeluk komt nooit alleen". Wij willen maar zeggen: het pikante gemengde bericht heeft men. op va kantie in Tunesië, bepaald niet te mis- Wil men het Tunesische avontuur een kennismaking met land en volk laten zijn, die verder gaat dan de fagade van pittoreske straatjes, pittoreske ezeltjes en pittoreske stranden, dan zou men eigenlijk over een auto moe ten beschikken. Bezoeken aan de wrie melende medina's van Sousse of Sfax, aan de ruige berglandschappen van Cap Bon, Zaghouan of Kalaat Es Se- nam, aan het palmeneiland DJerba of aan de grazige woestijneilandcn To- zeur en Gufsa zijn toeristische beleve nissen, die ver uitstijgen boven het prentbriefkaarten-kijken. Ruïne» bij de vleet Voor de liefhebbers zijn er bovendien evenveel ruines uit prehistorische, Punische, Romeinse, Spaanse en Ara bische bloeitijden als bij ons molens. Maar het is een dure grap. Een auto huren kost door de bank gcnocmen in totaal 80 gulden per dag. Dat komt, omdat de invoerrechten op wagens bij zonder hoog zijn, een lelijk eendje bijvoorbeeld kost in Tunesië 12.000 gul den. Je kunt beter op de wekelijkse markt in Nabeul een van specc- rijengeur doortrokken evenement, dat Salomons hoogtijdagen in herinnering roept, zo rijk, gevarieerd, kunstzinnig en exotisch is de aangevoerde handel een kameel kopen. Duur vragen ze maar 500 gulden voor Aan de goudkust van de Golf v. Ham mamet, waar de Zweden, de Engelsen, de Duitsers en ook de Nederlanders bij honderdduizenden komen potverteren en waur het ene oogverblindende hotel naast het andere verrijst, rolt het geld. Maar in de dorpjes, die men op zijn weg tegenkomt brokkelig, stinkend, vol zwarte gaten als een slecht gebit heerst trieste armoede. Dut wekt dog te meer ergernis, omdat men 1n Tune sië struikelt over de patelzen, die Bour guiba ter meerdere glorie van zichzelf en z'n autocratische, op geheime poli tie steunende bewind laat bouwen en die uitpuilen van luxe. Maar ook 't zien van deze vale keerzijde en het piekeren over de oorzaken horen onverbrekelijk bij de confrontatie met Afrika, die men bewust is aangegaan, door de Golf van Hammamet als vnknntiedocl te kie zen in plaats van de Costa del Sol. En dat is goed. „Ontleen uw wijsheid zelfs aan de tong van de koeien", zegt een Arabisch spreekwoord. Voor wie in 'n land als Tunesië is geweest, krijgt het modewoord ontwikkelingshulp, waar- nee onze politici zo onbeholpen ping- iongen, een dwingende klank, PIET SNOEREN. Foto links: Luxe hotels, verscholen in exotische tuinen, rijzen langs de Golf van Hammamet in ongelooflijk tempo uit de grond. Foto rechts: De tijden van de harem zijn voorbij. Jong Tunesië danst vrij en on gesluierd op de maat van zijn tam boerijnen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9