PIERRE MENDES FRANCE OPNIEUW DE WOESTIJN IN Tekort ruim zes ton in bisdom Rotterdam WERELDRAAD DER KERKEN BENOEMT JONGE LEIDERS De eenling bleef zichzelf Eens gehuldigd, vaak gehoond De Jong praat met Kiesinger over Leber i Nieuwe verkiezingen wegens chaos in NSR BOODSCHAP VAN PAUS Titel nodig voor HTS'ers Vakbonden houden vast aan winstdeling Macintosh Stud '75te wispelturig Twee jongelui op waterfiets zoek in Kanaal Half miljoen schade door brand bij mijn Maurits TOPOVERLEG NASSER-MOSKOU wm i ZATERDAG 6 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT correspondent L. Kleijn) PARIJS Een van de grote teleurstellingen de afgelopen verkiezingen is geweest dat een man als Mendès France, kandidaat in Grenoble, liet werd herkozen. Zijn gaullistische tegenkan didaat won het met 145 stemmen. Pierre Mendès France, binnen en buiten Frankrijk bekend als PMF. werd met nog een andere karaktervolle Assembleekandidaat als ex-minister van Land- Pisani de wildernis in gestuurd. Het valt te vrezen dat zij er nog lang zullen blijven. PMF is altijd een eenling geweest cn dat werd hij neer na de dood van zijn vrouw, kort gele ien. Haar de eenling bleef zichzelf. Een politieke iraaitol was en is hij allerminst. Zoals zovele an- ieren in Frankrijk die van de ene op de andere [iag als een kameleon van kleur verwisselen om Kamerzetel te behouden of op een minister zetel te klimmen. Karaktervolle mensen zijn er liet zoveel. Maar Frankrijk springt er alles bebal- Hendès France werd 11 januari 1907 in Parijs leboren. Middenin een textielwijk. Zijn vader ras een niet onbemiddelde joodse handelaar in extiel, die zijn zoon kon laten studeren. Begaafd s die zoon in hoge mate. De eerste bij het eind- imen van 't gymnasium. Hardwerkend student de rechten. De jongste advocaat van Frank- ijk toen hij zich in 1932 als jongeman van 25 iij de balie liet inschrijven. Het jongste kamer- id toen een Normandisch kiesdistrict hem in het- elfde jaar afvaardigde naar de volksvertegen- 'oordiging. Hij was nog maar pas 31 toen Léon llum, de leider van de volks-frontregering, hem inder-staatssecretaris van financiën maakte. as aan de vooravond van de tweede wereld- torlog. De akkoorden van München die Tjecho- ilowakije aan de Duitse nazi's verkwanselde, ïeeft hij fel bestreden. Aan het met de Duitsers ollaborerende Vichy van maarschalk Pétain wil- hij zich niet onderwerpen en voer als militair n juni 1940 aan boord van de Massilia de haven lit. In augustus van dat jaar werd hij in Casablan- a, Marokko, gearresteerd, overgebracht naar Vermont Ferrand en beschuldigd van desertie. )e rechtbank legde hem een gevangenisstraf op es jaar en ontnam hem zijn staatsburger- Mendès France ontvluchtte, dook in Gre- ïoble onder in het illegale verzet en wist naar Lon- ien te komen waar hij als kapitein dienst nam )ij de RAF, de Britse luchtmacht. In 1943 haalde De Gaulle hem naar Algiers en be noemde hem tot commissaris van financiën in de voorlopige regering. Toen die voorlopige regering na de bevrijding een definitieve was geworden, werd PMF in 1944 minister van Financiën onder De Gaulle. Zijn plannen tot geldhervormlng naar Nederlands voorbeeld stuitten af op het verzet van de bank van Frankrijk. Mendès France trok er de consequenties uit en trad af. Indo-China In de jaren 1953 en 1954 stond hij op het toppunt van zijn roem. Zijn doel was vrede te maken in Indo-China, wat hem in 1953 niet lukte omdat de Kamer hem twee stemmen te weinig gaf om eer ste minister te worden. Het jaar daarop, toen de militaire toestand voor Frankrijk in Indo-China zo goed als hopeloos was geworden reisde hij als eerste minister naar Genève en kwam na een maand met de vrede in zijn zak naar Parijs terug. In acht jaar had de oorlog Frankrijk 3000 mil jard franc gekost. De Kamer bracht hem met een overweldigende meerderheid hulde. Een maand na Genève landde Mendès France in Tunis en gaf De Bey het recht op zelfbeschikking. Voor de Franse rechterzijde was dat hiertoe en niet verder. Het nationalisme stond 't niet toe ook een eind te maken aan het bloedvergieten in Al gerije en de moeilijke onderhandelingen over de Europese defensiegemeenschap tot een goed ein de te brengen. Dat uit de mislukking van die ge meenschap toch nog de Westeuropese Unie (de zes van de gemeenschappelijke markt met Enge land) is voortgekomen, is aan Mendès France te danken. Tussen Mendès France en De Gaulle werd het tafellaken doorgesneden in de meidagen van 1958 bij de militaire muiterij in Algerije. Voor de nieuwe grondwet van 1958 heeft Mendès France niet willen stemmen en bij het daarop volgende referendum gaf h(j het neenparool uult. Het kostte hem zijn Kamerzetel. Negen jaar lang zwierf hy door de woestijn, veel schrijvend, veel sprekend vooral tot de studerende jeugd die in hem een man van de toekomst zag. Pas de maartverkie zingen van 1967 brachten hem in dc kamer terug. Van alle politici in de meidagen van 1968 was hij met Pisani vrijwel de enige die partij trok vr.r.r de studenten. Hij vergezelde hen bij een massa betoging naar het Parijse stadion van Charlety. In diezelfde meidagen verklaarde hij zich bereid de leiding op zich te nemen van een voorlopige rege ring toen het lot van Pompidou en De Gaulle be zegeld scheen, een voorlopige regering waarvan hij niemand wilde uitsluiten: noch de communis ten of socialisten, noch leden van 't katholieke cen trum of hoogleraren van universiteiten. Toen het leger met militaire interventie dreigde trok Men dès France zich terug. De dreiging met burger bedragen die wij jaarlijks verspillen voor een overdreven produktie van alcoholhoudende dran ken en voor behandeling van de slachtoffers van het alcoholisme hebben astronomische afmetin gen aangenomen en lopen in de honderden en honderden miljarden. Wij zullen geen verbod aan de Fransen opleggen. Wij weten dat het beste middel om het alcoholisme te bestrijden is, het geven aan alle Fransen van fatsoenlijke levens omstandigheden waar zij recht op hebben. Min der krottenwoningen, meer cultuurcentra en meer sportterreinen, en het alcoholisme zou uit eigen beweging gaan afnemen". Bladert men het kleine boekje met al die praat jes aan de haard nog eens door dan ziet men de mens Pierre Mendès France voor zich. Een eenzaam, maar eerlijk mens. Geen adonis. Geen playboy. Als iemand het weet, weet hij het. De vrouwen houden niet van mij, heeft hij eens hit ter gezegd. Hij is er zich van bewust dat alle nationalisten, alle racisten en alle branden wijn stokers hem haten en spijt voelen dat hij niet in Dachau vergast is. oorlog liet hij over aan de gemaal. Een bevriende antiquair in Grenoble ontruimde voor hem een paar kamers, waar PMF zijn hoofdkwartier vestigde. Met een kleine staf, zon der uitzicht op straat, verlaten door de linkse par tijen, gehoond door de gaullisten, vocht hij voor zijn politieke leven en het behoud van de democra tie in Frankrijk. Hij verloor. Gaullistisch Frank rijk juichte. Alcoholisme Hoe hebben de roddelaars aan de borreltafel Mendès France gehoond als de bode in de volks vertegenwoordiging de paar treden opliep naar het spreekgestoelte en naast de eerste minister een glas melk neerzette. Een chef van de rege- Rekening sluitend door toevallige inkomsten (Van een onzer redacteurenI ROTTERDAM. Op speciaal verzoek van de diocesane pastorale raad en ver schillende andere Instanties heeft het bisdom Rotterdam een overzicht gepubli ceerd van inkomsten en uitgaven over het jaar 1967. Het totaal van de inkom sten bedroeg 3.348.316. het totaal van de uitgaven 3.956.567, zodat er een tekort was van ruim zes ton. De inkomsten kwamen voor het groot- ste deel uit de collectes voor bijzondere noden, voor het priesterstudiefonds en voor andere diocesane doeleinden: teza men een bedrag van 2.678.637. Do rest vloeide binnen via afdrachten van de kerkbesturen en besturen van andere kerkelijke lichamen, aflossingen van leningen voor kerkenbouw, bijdragen voor het stipendiumfonds, giften en ring die melk dronk! Wij herinneren ons nog een van de vele praatjes bij de haard van juni 1954 tot februari 1955 ze zijn bij Julliard in druk verschenen toen Mendès France over de gesel van het alcoholisme in Frankrijk sprak. „Geen bevolking ter wereld verbruikt meer alcohol dan de Franse bevolking. Onze psychiatrische zie kenhuizen kunnen de slachtoffers van het alco holisme, waarvan het aantal fëder jaar toeneemt, niet meer aan. In vele departementen wordt de gezondheid van onze jeugd ernstig bedreigd. De Gerucht over aanslag op De Gaulle BONN (Reuter) Autoriteiten van de Wcstdultse politie hebben hun Parijse collega's gewaarschuwd in verband met geruchten dat studenten van plan zou den zijn president De Gaulle te vermoor den tiidens de feestelijkheden op de veer tiende juli. Volgens een woordvoeder van de West- duitse politie heeft een Fransman, die niet wil dat zijn naam bekend wordt, ge zegd dat de studenten handgranaten naar De Gaulle willen gooien op het moment dat het Franse staatshoofd de Champs Elysées verlaat. De studenten zouden volgens de Fransman werken voor een groep samenzweerders. MAROKKAAN MET MES GEDOOD ROTTERDAM (ANP) In een huis in de Vlietstraat te Rotterdam is gis teravond een 30-jarige Marokkaanse gastarbeider door messteken om het leven gebracht. Van de dader ontbreekt nog eHt spoor. De Marokkaan, dié in het bewuste fis een kamer Jjuürde,. werd gevonden-, (oor de huisbaas. Volgens de politie rerd de ^Marokkaan tijdens een heftige worsteling gedood. De recherche van het bureau Bergsin- |el, die het onderzoek naar de dood van ie Marokkaan voert, heeft grote be langstelling voor twee landgenoten van het slachtoffer. Deze twee Marokkanen woonden in hetzelfde huis als het slacht- iffer. Zij waren vannacht nog niet ge- Minister wil alles weten over minimumloon (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweedc-Kamer- ommissie voor Sociale Zaken onder oorzitterschap van de heer J. Maenen loudt op 27 augustus een hearing over iet minimumloon en de minimum vakantietoeslag. Organisaties, instanties en ook particu- ieren, die daarop prijs stellen, kunnen ijdens deze hearing het hunne bijdra- tot de discussies over deze kwestie, ij moeten dit dan wel vóór 1 augustus de griffie van de Tweede Kamer la- weten. Bovendien moeten zij even vóór 1 augustus een samenvatting ndienen van wat zij op de hearing van 17 augustus naar voren willen brengen, .iefst in 35-voud, één exemplaar voor ïder lid van de Kamercommissie. Khe Sanh thans geheel ontruimd KHE SANH (Reuter - AFP) De iatste Amerikaanse marinier heeft gis- eravond de basis Khe Sanh verlaten. De oormalige verdedigers van de basis ijn thans ergens in de bergen van de oordwestelijke uithoek van Zuid-Viet- am verspreid, overeenkomstig het be- luit van het Amerikaanse opperbevel, n taktiek van grotere mobiliteit toe te De basis Khe Sanh is met de grond elijk gemaakt en het omringende ge- ied ziet er uit als een maanlandschap iet weinig plantengroei de duizenden omkraters. het gevolg van zware bom- ardementen. DEN HAAG Minister-president De ong zal op 18 en 19 september in Bonn ijn Westduitse collega, bondskanselier üesinger, ontmoeten. Het belangrijkste nderwerp van gesprek zal het vervoers- •robleem zijn, dat ontstond door de in- oering van het zogenaamde plan-Leber, aarbij vrachtrijders naar Duitsland aan fn vergunningensygteem werden on derworpen. Kiesinger heeft zelf deze da- a voor 't bezoek van premier De Jong enoemd. Het Nederlandse ministerie an Buitenlandse Zaken zei, dat een 'aatsbezoek is voorbereid, maar dat de lata nog niet vaststaan. UPPSALA (ANP-KNP) Op initiatief van prof. dr. H. Berkhof uit Leiden heeft de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala besloten enkele jeugdige gedelegeerden op strategische posten te benoemen. De 25-jarige Gerald A. McWorter, profesor in de sociologie in Amerika, werd benoemd tot lid van de belangrijke benoemingscommissie, die de leden van het nieuwe centraal comité en van het presidium aan de assemblee voordraagt. Gisteren werd ook een jeugdige gedele geerde in de commissie benoemd, die de organisatie van de WereldraadsbUeenkomst in Uppsala in banden beeft. Prof. Berkhof had aanvankelijk voor gesteld om enige jongeren uit de speciale jeugddelegatie in deze commissie te be noemen, maar dat bleek volgens de regels van de Wereldraad niet mogelijk, waarna de assemblee besloot twee zeer jeugdige leden van de officiële delegaties te benoemen. In Uppsala zal geen officiële delegatie van de Grieks-Orthodoxe Kerk aanwe zig zijn. De aartsbisschop van Athene had al besloten, dat de Griekse Kerk niet naar de assemblee zou gaan wegens de kritische houding van de Wereldraad ten opzichte van het Griekse regime. Later zou de Griekse Kerk weer wel vertegenwoordigd zijn, maar gisteren maakte een telegram uit Athene een eind aan alle onzekerheid. Paus Paulus heeft in een brief aan de assemblee van de Wereldraad van Kerken aangedrongen op voortzetting en uitbreiding van de samenwerking. Een bewijs voor de goede wil daartoe noemt de Paus de aanwezigheid van vijftien katholieke waarnemers en officiële gas ten van de Katholieke Kerk. De Paus wenst de deelnemers aan de assemblee Gods zegen bij alles wat zij doen om de zaak van de eenheid van alle christe nen te bevorderen. Gisteren is in Uppsala ook de verhou ding met de Katholieke Kerk besproken. Het centrale comité van de Wereldraad heeft zich eveneens uitgesproken voor uitbreiding van de samenwerking met de katholieken. Dr. Lucas Visser, secre taris van de commissie van geloof en kerkorde van de Wereldraad, deelde mee dat de officiële werkgroep Rome-Genève in dit verband zal worden uitgebreid. Er werd van gedachten gewisseld of de Katholieke Kerk in de toekomst lid zou kunnen worden van de Wereldraad van Kerken. Secretaris-generaal Carson Blake verklaarde dat men aarzelt de mogelijkheid van 'n dergelijke ontwikke ling binnen een bepaalde tijdsruimte in overweging te nemen. DEN HAAG (ANP) Het is op 1 Juli urgent geworden, dat er een wette lijke regeling komt van de ingenieursti tel voor afgestudeerden van de hogere technische scholen (h.t.s.-en), vooral met het oog op de verhoudingen in de EEG. Dit is minister dr. G. H. Veringa van Onderwijs en Wetenschappen nog eens onder het oog gebracht door het Niria. het Nederlands instituut van registerin- genieurs en afgestudeerden van h.t.s.-en. Per 1 juli van dit jaar is het recht van vrije vestiging en de vrije uitoefening van het beroep van kracht geworden in de EEG-landen. In Uppsala mogen de debatten dan niet al te verhit zijn, de zomer- temperatuur noopt toch veel deel nemers tot een debat in hemds mouwen. Op de voorgrond drie Nederlandse deelnemers: mgr. G. A. ron Kleef, oud-katholiek bisschop van Haarlem, prof. dr. J. A. Oosterbaan en ds. H. Wethmar. (Van onze correspondent) HEERLEN De katholieke textlel- bond St.-Lambertus zal met alle kracht blijven Ijveren voor een winstuitkering voor personeel van het confectiebedrijf Chas Mac Intosh en voor het verwerven van sen gepremiëerde spaarregeling. De bond heelt zijn eis inmiddels aan de or de gesteld in het samenwerkingsorgaan van de in Limburg werkzame NKV-vak- bonden. Daar heeft hel voor zijn eisen volledig begrip gevonden. Tijdens een persconferentie van ge noemd samenwerkingsorgaan te Heer len verklaarde de viccvoorzitter van de katholieke mijnwerkersbond, de heer M. Weijers: „Wij hebben er allemaal be lang bij dat de eisen worden ingewilligd. Wij staan er volkomen achter. Wij zul len nu eerst proberen voor „St.-Lam- bertus" een nieuw gesprek tot stand te I brengen met de C.M.-directie". De samenwerkende bonden, waardoor dus ook de katholieke mijnwerkersbond. zijn van mening dat het betrekking tut winstdaling en jeugdsparen. Chas Mac intosh de toets der kritiek niet kan doorstaan, wanneer men haar terzake vergelijkt met bedrijven van gelijke personeelsgrootte elders in Limburg. Eerdor toonde Mac Intosh zich ver ontwaardigd over het pamflet, dat de vakbond onder het personeel verspreid de, waarin deze zaak aan de orde werd gesteld. Mac Intosh, was daarom ver ontwaardigd, omdat het zei al veel te doen voor het personeeL (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om een einde te ma ken aan de impasse, waarin de Neder landse Studentenraad (NSR) in feite al sinds februari j.l. verkeert, zouden er in september bij het begin van het nieuwe studiejaar vervroegd nieuwe studentenverkiezingen gehouden moeten Deze opvatting komt de laatste tijd naar voren, vooral sinds vorige week zaterdag het overwegend uit SVB 'ers bestaande NSR-bestuur Bomhoff, ander maal gedwongen is afgetreden en opge volgd door een overwegend uit leden van het Nederlands Studenten Akkoord (NSA) bestaand bestuur met als voor zitter de heer J. H. Tick. Men vreest dat dit NSR-rompbestuur. zoals het zich zelf noemt, vanwege de huidige samen stellingen van de raad van 50 (het par- lem _nl vaif de NSR) evenmin een lang 'icven beschoren zal zijn. Dit alles gaat ten koste van de belangenbehartiging van alle uiteenlopende zaken, waarmee de studenten te maken hebben. Men be gint ook in studentenkringen zelf lang zamerhand wel in te zien, dat met na me het goed op gang gekomen overleg rpet het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen vaak ook in direct contact met de minister zelf door de stuurloosheid van de NSR geschaad dreigt te worden. Vervroegde nieuwe verkiezingen zouden een mogelijkheid zijn om naar de ene of andere kant meer duidelijkheid te krijgen. Zoals bekend nam aan de verkiezin gen van februari j.l. slechts 30 procent van de Nederlandse studenten deel. De SVB verwierf 23 van de 50 zetels in de raad van 50, het NSA 21 en overige kleine groeperingen (w.o. Stud '75) de tesi. /De..praktijk .van de laatste maan den heeft bewezen, dat bij een derge lijke zetelverdeling geen enkel NSR-be- stuur van SVB 'ers of NSA 'ers lange tijd van leven heeft. De wispelturigheid van de Stud '75-vertegenwoordigers deed ook „coalitlebesturen" de nek breken. LONDEN (AFP) De Britse kust wacht heeft vannacht schepen in het Ka naal verzocht uit té kijken naar twee jonge Engelsen die vrijdagochtend per waterticts uit Dover waren vertrokken voor de oversteek naar Kaap Gris Nez. waar ze voor zover bekend niet zijn aangekomen. Toen men ze het laatst zag werden ze door de stroom in zuidweste lijke richting gedreven. Ze zouden zich oorspronkelijk laten vergezellen door een bootje, maar dat was niet komen op- TORONTO (Reuter) De ouders van acht Canedese .softenonbabies", die vier jaar geleden een schadeclaim van 310 miljoen dollar hadden ingediend te gen de Amerikaanse firma die het kal meringsmiddel op de markt had ge bracht. hebben bulten het gerecht een regeling bereikt smartegeid. waarvan huid, wordt aan de getroffen kinderi uitgekeerd als zij 21 jaar zijn. De uitgaven bestonden voor een zeer groot deel uit afdrachten aan derden: aan het fonds voor kerkenbouw 1.431.860), aan dekenaten, arme paro- cies en diocesane instellingen 382.553), aan rechthebbers op bestemmingsgelden uit collectes 793,421). aan de inter diocesane pot 359.618). De kosten van het blsdommelijk bestuur kwamen op I 293.230". opvallend is dat voor salarissen cn sociale lasten van het blsdommelijk personeel (bisschop, vica ris-generaal, secretarissen, administratief personeel en perschef) in totaal niet meer dan f 160.369 werd uitgegeven. Het exploitatietekort van zes ton Is gedekt door opbrengst van de diocesane bezittingen, door toevallige baten en giften, vooral uit een schenking van 250.000. gedaan door het kerkbestuur van d«- kathedraal na verkoop van het kerkgebouw. Hiermee is de rekening over 1967 sluitend geworden. Vermeldenswaard is, dat het fonds voor de kerkenbouw zijn eigen admi nistratie heeft, die derhalve niet in dit overzicht is opgenomen. Het fonds had een bij/onder goed jaar door een schen king van 3.740.000. gedaan door het kerkbestuur van de kathedrale kerk na verkoop van het kerkgebouw. Met dit geld konden opgenomen bankkredieten worden afgelost en de bouwstop van kerken voor het jaar 1968 enigermate worden opgeheven. (Van correspondent) GELEEN Voor ruim een half mil joen gulden werd er gisterenmorgen schade aangericht b(j een felle brand op het terrein van staatsmijn Maurits te Geleen. Ruim 300 ton balen rubber van polychemiebedrijf rubber van mindere kwaliteit, die tUdelUk op het Maurits- terrein was opgeslagen werd 'n prooi van de vlammen, maar ook enkele kilo meters pijp. die de pijpieldlngsmaat- schappü in de betreffende loods bad op geslagen. Er ontstond een enorme vuurzee en een dikke zwarte rookkolom, die uren lang tot km's ver in de omtrek te zien wa6. De- toestand werd even kritiek, doordat vlak naast de brandende loods het transformatorenhuis van de Maurits stond. Ruim 20 personen, die voor de afbouw nog ondergronds werkzaam wa ren. werden in alle spoed naar boven gehaald. Eerst toen kon men de licht stroom uitschakelen, waardoor onder meer ondergronds het licht, de luchtver versing en ophaalinstallatle uitvielen. Opslagplaatsen vol melkpoeder (Va een otuter verslaggevers) DEN HAAG. Het overgrote deel van in april bestelde 22.500 ton Neder landse melkpoeder ligt nog opgeslagen In de ruimten van een aantal zuivel fabrieken. Men is er wat ongerust over. omdat de voorraad al enige maanden wacht op een bestemming In de ont wikkelingslanden. De fabrieken ont vangen intussen een vergoeding voor de opslagruimten en voor de rente op het door hen uitgetrokken kapitaal. De be slissing over de bestemming ligt in handen van de wereld landbouw- en voedaelorganisatle F.A.O. in Rome. waarvan de Nederlandse lr. J. Boorma het hoofd la. In officiële Nederlandse kringen vindt men deze ongerustheid voorbarig, om dat de F.A.O. de melkpoeder bestemd heeft voor ontwikkelingsprojecten, waarover de organisatie met betrokken ontwikkelingslanden afzonderlijk onder handelt. BIJ iedere overeenkomst krjjgen de firma. Het j de Nederlandse fabrikanten bericht voor >m niet is onl- het verzendon van overeengekomen Hoeveelheden, waarna deze partijen be taald worden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7