lijn loevesijn LA VER: V. D. VOET LIEP UIT OP TOPSCORERSLIJST POLO „dit is mijn mooiste overwinning" 0LYMPIA '48 VIERT JUBILEUM MET ATLETIEK VAN ALLURE sterke troef op de sprint cricketteam miste routiniers ernstig RESULTATEN WIMBLEDON EERSTE MAN VAN BAANCOACH JAN DERKSEN ZATERDAG 6 JULI 196! I HEEFT HET OOG GERICHT OP MEXICO AMSTERDAM ,,Toen ik voor de eerste maal op de baan in actie kwam, dat was op het baantje van de Adelaar in Hilversum, wist ik meteen dat hier mijn toekomst lag. Vooral de sprint trok mij zeer sterk aan en mijn besluit stond vast", verklaart de jonge Am sterdamse baanwielrenner Lijn Loeve sijn, de grote hoop en eerste man van baancoach Jan Derksen voor de sprint. De 19-jarige sprinter leeft en laat alles voor zijn grote specialiteit: de sprint en tandem. Eind vorig jaar kreeg hij zijn grote kans, toen Jan Jansen en Wim Koopman door de geruchtmakende do- pingaffaire op dood spoor kwamen te staan. In dit prille seizoen heeft de jonge amateursprinter zijn klasse on miskenbaar getoond. In Londen klopte hij de sterke en geroutineerde Fransman Moreion, iets wat hij zelf beschouwt als zijn grootste succes. Wjn Londense successen werden ab rupt verstoord door een valpartij met Bram Beur op de tandem, waardoor Lijn Loevesijn enige weken uit de rou latie was. Langzamerhand is zijn sprint weer bijgeslepen en is hij weer Neder lands sterke troef op de sprint gewor den, daarmee de gevestigde Jansen en Koopman naar het tweede plan schui vend. „Dit wordt nu mijn vierde seizoen, waarin ik uitsluitend op de baan wil rijden. De weg mijd ik zoveel moge lijk, want als ik bij een kopgroepje zit, rijden de anderen tegen je, bevreesd dat je alle premies in de wacht sleept. In L'den probeerden zij mij zelfs van de weg af te koèïsèn; nee, jfaar de aardigheid goed vanaf. Bovendien lag ik in mijn nieuwelingentijd meer op de weg dan dat ik koersen uitreed". De kennismaking met de baan beviel hem opperbest. Zijn keus stond vast. Zijn talent voor de kleine finesses in de sprint ontging ook baancoach Jan Derksen niet, die de jonge Amsterdam mer giaag opnam in zijn selecte groep. „Geweldig, wat ik van die man geleerd heb" .zegt Loevesijnmet ont zag in zijn stem. „Voor en na de sprintritten neemt hij je apart voor ad viezen over tactiek en fijne kneepjes om een bepaalde renner te bestrijden. Alleen tijdens de rit zwijgt hij, dan moet je het immers zelf klaren. Doe je iets stoms, dan komt de kritiek los, on barmhartig maar doeltreffend". Sa men met Derksen bepaalt Loevesijn ook de grootte van het mes, dat Lijn moet-opzetten. Mexico „Ik hoop op 'n goed seizoen, dat zijn top moet vinden in Mexico". Daar hoopt hij aan de start te komen voor de individuele sprint en de tandem, dat laatste samen met Jan Jansen. Het lange voorseizoen acht hij geen bezwaar. „De conditie moet iedere renner kunnen aanhouden tot Mexico. Vooral voor sprinters moet dat doen lijk zijn. De sprint vergt slechts een korte explosie. Als een' sprinter een maal zijn top bereikt heeft, kan hij serieus levend deze een tijdlang bewa ren" Ervaringen met de hoogte heeft zeven treffers in competitieslot (Van onze zwtmmedewerker) DEN HAAG Het Gooi en E»ca heb ben hun afscheid van de hoofdklasse waterpolo geen dragelijk aanzien kun nen geven, '/.li verloren van ZIAN en HZPC met respectievelijk g4 en 9—2 en daarmee mochten zij zich nog ge lukkig prijzen. DZV moest met 54 net de winst aan Neptunus Arnhem laten. In de eerste klasse promoveerde Nereus al eerder deze week naar de hoofdklas se. Medekandidaat Polar Bears kreeg door te laat opkomen tegen de Zaan** ploeg twee punten In mindering. Drie doelpunten scheidden Nioo van der Voet voor de aanvang der wedstrijd van ZIAN tegen Het Gooi van de eerste plaats op de lijst van topscorers. Het was dan ook niet verwonderlijk dal vrijwel Iedere aanval van ZIAN via Van der Voet ging. Hij heeft, er dank baar gebruik van gemaakt Liefst zevenmaal moest de doelman van Het Gooi voor zijn schoten «wichten. voor s 2- Eenmaal was doelman Berends succes- ,.„v hij een strafworp van de Nederlaag U.AA ZIAN kwam van de hand van Rudi van de Hoofdakker. Van der Voet kwam daarmee op een totaal van 64 doelpunten. HU staat nu vier doelpunten voor op concurrent André Harmsen, die maandag tegen Neptunus Amersfoort wel niét veel hoger meer zal komen. Slordig De eindstand van 9—2 in de wedstrijd HZPC- Esca is eigenlijk geen getrouwe afspiegeling van de het wedstrijdbeeld. Als HZ niet ao slordig in de afwerking was geweest had het Haagse totaal wel tweemaal 20 hoog geworden kunnen zijn. Esca bood nauwelijks tegenstand. Nauwelijks 20 seconden na de aanvang scoorde Van der Kolk al 1—0. Een ge miste strafworp illustreert wel de daar op volgende nonchalance. Gelukkig was er in het begin van de tweede periode een opleving, resulterend ln doelpunten van Langerhorst en Tittel, waarna op nieuw slordigheid de overhand kreeg In de derde speeltijd leek het zelfs even fout te gaan. Een strafworp van Van Vuurden en een schot van Hassen brachten Esca op 3—2. Het werd HZ te gortig. In snel tempo opeens werd er weer polo gespeeld volgden treffers van Ouwerkerk en Van der Kolk. HZ ging in de laatste periode door. Tittel en tweemaal Van der Kolk Borgden hij n'et. „Och. ik denk dat sprinters daar weinig last van zullen ondervin den. maar zeker weten doe ik het niet, maar daar maak ik mij geen zorgen over". Nauw hieraan verbon den is de medische begeleiding. Sinds kort staan de renners onder controle van een medicus. Voor het seizoen heeft Loevesijn zich terdege voorbereid. Dagelijks draait hij 40 km op de weg, traint 's ochtends op de baan van het Olympisch Stadion en werkt" 's avons populaires af. „Voor al in Alkmaar rijd ik graag. Mooie bochten en een gezellige sfeer, ja, ik vind dat de mooiste kleine baan, die ik ken". In de wintermaanden was hij vaak te vinden op de winterbaan van Antwerpen om zijn rijvaardigheid op te voeren; voor de conditie oefende hij met de baanploeg in het Olympisch Sta dion, waar zonder fiets de spierontwik- keling bevorderd werd. Verder reed hij in de zesdaagse van Amsterdam met Marcel Pennings vele honderden rond jes, maar de zesdaagse van Rotterdam vond Loevesijn te gevaarlijk. Fijne sfeer „Hardstikke leuk is het in de kleine, selecte baanrennerswereld. Ik geloof dat ik niet meer buiten die sfeer zou kunnen. Je groeit er gewoon in op en dan gaat het iets van jezelf worden, dat je het als iets vanzelfsprekends gaat ondervinden. Loevesijn concentreert zich voor elke rit zwaar gespannen. „Je leeft er naar toe, bereid je iedere keer voor, je rookt en drinkt niet en bestudeert de tegenstanders. Een bepaalde tactiek heeft geen enkele zin, want als je je voorneemt op 400 meter of zo te dema- reren en je mededinger gaat al op 500 meter voor het einde weg, moet je wel meegaan. Anders pakt hij een gro te voorsprong, die niet meer goed te maken valt". Toch vertoont Loevesijn GOEDE PRESTATIES BAANRENNERS BOEKAREST Lijn Loevesijn heeft gisteren tijdens internatio nale baanuedstrijden in Boeka rest de één kilometer tijdrit met staande start gewonnen in de tüd van 1.10.4. De Tsjech Peka werd tweede in 1.10.9. Jan Jansen legde beslag op de vierde plaats in 1.11.4 en Klaas Balk eindigde op de vijfde plaats in 1.11.6. In de vier kilometer ploegachtervolging behaalde Ne derland de overwinning in 4.43.4. Tsjecho-Slowakije (4.44.2) en Roemenië (4.45.01 waren re6p. tweede en derde. LONDEN Wimbledon heeft Rod Laver geëerd op de enige manier die overbleef. Het aan schouwde de één uur durende demonstratie van puur tennisgenie tegen de moedig zwoegende Tony Roche (63, 64, 62) in ademloze stilte. Aanmoedigingen, toejuichingen zouden onwerkelijk hebben geklonken. De 29-jarige Australische prof speelde met zulk een vernie tigende, feilloze precisie en pressie, dat alle menselijke zwakheid er vreemd aan scheen. Het publiek zweeg. Wat kon het anders. Machine; malen nu eenmaal niet om applaus. Door dezt ongehoorde machtsdemonstratie verbleektei McKinley, Emerson, Santana en Newcombe tót schimmen in de nacht. De titels, die zij verover den, toen Laver prof werd, hebben geen waarde gehad. Laver, de kampioen van 1961-'62 en nu opnieuw, is ook in de tussenliggende periode de grootste geweest. Daar kan geen twijfel over bestaan. ROCHE KANSLOOS IN EINDSTRIJD OP WIMBLEDON een voorkeur van kop te rijden en dan de tegenstander los te rijden. „Och, ik rij het liefst aanvallend, desnoods in tweede positie. Als je eenmaal rijdt, moet je je toch aanpassen aan het pa troon van de tegenstander. Hij kan me teen demarreren, maar ook 'n sur-pla- ce beginnen en dan moet je maar vol gen". De grote trekpleister is voor hem Mexi co. Ook daarna wil hjj de amateursta- tus trouw blijven. „Waarom zou ik professional worden. Ik ben nog jong en wat dan nog, als je prof bent geworden moet je maar zien of je contracten krijgt. Een jaar zon der contracten, en weg is je carrière. Vooral voor baanrenners is het moeilr als prof aan de kost te komen". JOOP DE LANG*. Er was geen verschil tussen de ties van McKinley en Mulligan, waar mee hij in het begin der jaren zestig zijn eerste titels binnenhaalde en de afstraffing die Roche nu te verduren kreeg. Alleen het klimmen der jaren en een eventueel besluit de profs in het vervolg toch maar te weren, kan hem afhouden van een ongehoord Wimble- donrecord. In de korte spanne tijds, die er lag tussen de eerste neergevleide stopvolley en het uitrollen van de groe ne lopers voor de prijsuitreiking, heeft Laver misschien drie fouten gemaakt. Roche een stuk of tien. Het grote verschil lag verder in de af werking. Roche dirigeerde de bal of vleide hem neer waarbij zonder ophou den het kalk van de lijnen spatte. Toch heeft Laver tegen deze finale opgezien. „Voordat ik tegen Cox speelde had ik in zes jaar geen enkele linkshandige speler tegenover me gehad. Je moet je instellen op het naar buiten draaiende effect waarmee de service wordt gesla gen." Dat effect heeft Laver drie games lang bestudeerd. Het waren drie love games voor Roche die in de eerste set meer punten (2624) scoorde dan zijn tegen stander. Ook dat was echter een onder deel van Lavers strijdplan. Hij concen treerde zich volkomen op een enkele sevicedoorbraak. Op het „Laver mo ment", zoals televisiecommentator Jack Kramer dat noemt. Extra-vaart Vierdrie in de eerste set was zo'n moment. Een backhand schuin in de uiterste hoek en twee flitsende service returns brachten hem op 3040. De ge schrokken Roche deed de rest: hij sloeg een dubbele fout Laver heeft daarna enige moeite gehad om de setwinst te grijpen. Tweemaal ging een volley in het net, maar toen hij eenmaal op set- point was gekomen sc-hoot zijn links handige service onbedaarlijk uit. De doorbraak, beslissend was voor de tweede set, leek een blauwdruk van de eerste. Omdat Roche met serveren be gonnen was, lag het „moment" nu bij 33. Weer gaf Laver zijn returns extra vaart door gebruik te maken van het polsgewricht. De laatste van deze mi- trailleurschoten kon Roche wel onder scheppen, maar niet over het net krij gen. Laver repte zich voort en greep de set op love. Via twee nieuwe doorbraken stond hij in enkele minuten met 40 voor in de derde. Weer enkele minuten later reik te prinses Marina, de goudglanzende be ker aan de verlegen lachende roodhari ge geweldenaar, die ondanks zijn in drukwekkende staat van dienst nooit echt een man van de wereld is gewor den. Vuurproef Dezelfde schuchterheid legde hij ook aan de dag b(j de direct daaropvolgende persconferentie. Zijn uitspraak: „Ik be schouw dit als de meest bevredigende overwinning, die ik ooit heb behaald", klonk aarzelend of hfj zulk een groot woord eigenlijk niet goed in de mond durfde nemen. Toch is het zo. Het eerste open Wim bledon vormde voor de profs een vuur proef, waar alleen Laver zonder pres tigeverlies doorheen is gekomen. „Ik ben eigenlijk al die tijd bang geweest", gaf hij met ontwapenende eerlijkheid toe. „Ik was het amateurtennis ont wend. Elke ronde zag ik nieuwe ge zichten tegenover mij in de baan- Iedereen verwachtte dat ik zou winnen. Het heeft heel wat moeite gekost, dat kan ik u verzekeren". Vermoeid man international stopte. Aan de overzijde verrichtte Van de Schilde verscheidene reddingen. Zelfs een strafworp en een volkomen vrije schietkans weiden dooi de ZIAN-doelman fraai verwerkt. Bult man zorgde niettemin voor de vier tegentreffers, waarvan een uit. een atrafworp. Het achtste doelpunt van Zwemrecord 400 m. dames SANTA CLARA. - Tijden* zwem wedstrijden ln Santa Clara (V.8.) heeft de Zweedae Elisabeth LJungrgjen het Europees record op de 400 meter vrije alag damea verbeterd en gebracht op 4 minuten en 44.1 seconde. Hel oude record stond sedert 20 Juni van dit jaar met 4.44.3 op naam van de Francais® Marie Joeee Kersaudy. Tot in de laatste periode bleef DZV liet Arnhemse Neptunus goed volgen. Een voorsprong van 21 (doelpunten van Reedijk en Selbeck) werd dooi George Moolhuijzen ln de tweede periode in een achterstand (3—2' omgebogei Visscher maakte nog wei tweemaal gelijk, maar Jansle en Ab Moolhuijzen hielden de marge van èén treffer ge handhaafd! 54 voor Neptunus. De uitslagen waren: hoofdklasse ZIAN—Het Gooi 8—4, HZPC—Ec-a 9—2, De Meeuwen—Het IJ 5—1. Nep tunus ArnhemDZV 5—4. AZPC—DJK 3—4. De wedstrijd De Robben—Nep tunus Amersfoort wordt maandag ge speeld. Eerste klasse: DAW—LZC 7—5. ZOENereus 7—9, Neptunus Zaan damOZC 3-5. PSV-HPC 8-3. Polar Bears—UZfi C 10—7, Zwem- lustr-SVH 9—L UTRECHT Het Nederlandse cricket elftal heeft in de tweedaagse interland tegen de International Cavaliers, een elftal samengesteld uit ex-test stielen, van diverse lauden, nog maar weinig kansen op de overwinning. De donkere Westindiër Brian Davles en de 51-Jarige veteraan Robertson manoeuvreerden liet Nederlands elftal gisteren op het terrein van Kampong bij Ctrecht in een uiterst moeilijke situatie. Op spec taculaire wij*® bouwden zij een vierde wicketstand op van 154 runs ln 140 minuten, waardoor zij het totaal van 40 voor 3 op 195 voor 4 brachten. Brian Davles enkele malen gemist door de fielders scoorde een century (112), zijn Innings telde 14 vieren. Robertson was goed voor 50 punten (5 maal 4). Dat de ex-testspelers tot 264 all out kwamen dankten zij mede aan liet matige veldwerk van de Nederlanders. Het elftal van de Koninklijke Neder landse Cricketbond, dat routiniers «Is Peter van Arkel, Renè Schoonheim en Nico Spits moest missen, kwam op de eerste dag niet verder dan 149 voor 9. WEINIG KANS TEGEN CAVALIERS Het ls zeer onwaarschijnlijk dat Vriens en Slingenberg nog veel punten aan het Nederlandse eerste inningstotaal zullen •oevoegen. Het hoogtepunt gisteren viel kort. voor de lunch toen het snel- scorende duo Davies-RoberLson binnen «•en uur 100 punten op het bord bracht. Het tweetal had niet het minste respect voor de Nederlandse bowlers, die met schrik aan hun gemiddelden moeten hebben gedacht Van den Bosch kwam er uitermate slecht af. Hij moest 34 runs toestaan zonder een enkel wicket te nemen. Toen Cees Bakker en Ernst Vriens het piroduktleve duo van de mat hadden verwijderd, kregen de Nederlandse bowlers eindelijk kans hun cijfers een wat prettiger aanzien te geven. Veel moeite De Nederlandse batslieden daarentegen hadden zeer veel moeite met de bowler IJ van de gaeten. Vooral Neil Battlngcijfen Cavaliers: Simpson 11. Mac- Donald 11. Gale as. Clark 6. Robertson 10. Davis 111. Ramamarach 13. Durden amttn 4. Uston 4, Murch 17, Marlott 4. Bowllngcijfer* Nederland: Derogee I voor Na het bezoek aan het interviewkamer tje en de televisiestudio kwam hij ah een vermoeid man naar buiten en in he daaropvolgende herendubbelspel kreegl Emerson nauwelijks de indruk, dat hi; samen met de nieuwe Wimbledonkam pioen opereerde. Op de beslissende mo menten sloeg Laver ongewoon veel fou ten, zodat RocheNewcombe in sets de finale bereikten, waar zij he: zullen opnemen tegen RosewallStolle, die te sterk waren voor de huidige ti telhouders MacmillanHewitt. AANVAL OP RECORD 800 METER (Va nze sportredactie Murch, vele malen gekozen in het Australische testteam, was voor de Nederlanders zeer moeilijk t® bespelen. Het eerste wicket viel, toen de „tele graaf" nog maar een enkele run aan gaf. Toen kort voor de thee de stand 33 voor 3 was begon de dreiging van een Nederlandse nederlaag zich duide lijker af te tekenen. Openingsbat Rikse weerstond een aan val van de gasten uitstekend. Aan zijn 44 runs is het voornamelijk te danken, dat het Nederlands totaal toch nog een redelijk aanzien kreeg. De steun van VOCer Bakker (21 en de Engelse Nederlander Cees Bakker (16) en de 24 punten waarvoor Tuinlnga zorgde, konden niet voorkomen dat Nederland de eerste dag met. een achterstand van 116 runs afsloot. DEN HAAG De nagenoeg volledige vaderlandse atletiektop komt morgen naar Den Haag. De aanwezigheid van Neerlands groten op de sintelbaan aan de Laan van Poot houdt verband met de jubileumwedstrljden van de Haagse vereniging Olympia '48, die dit jaar 20 jaar bestaat. De vele inspanningen van het bestuur van Olympia om het Haag se atletiekminnende publiek te gelegen heid van dit jubileum op het puikje van de nationale atletiek te vergasten, zün waarschijnlijk niet zonder resultaat gebleven. Behalve de estafetteploeg op de 4 x 100 meter dames en de 800 me ter loopsters Mia Commers en Ilja Herenenkelspel Herendubbelspel Hmlce finales: Newcombe/Roche (Austr.)- Emerson/Laver (Austr.) 6—3, 8—6. 2—6. 7—5; Rosewall/Stolle (Austr.)—Hewitt/ Mc Millan (Z.-Afr.) 6—2. 6—3, 6—4. Damesdubbelspel Halve finales: Francois* Durr/Ann Jones (Fr/CB)Robin Lloyd/Frances McLennon (GB) 6—1, 6—0; Rosemary Casals/Billy Jean King (VS)—Lesley Bowrey/Judy Tegart Gemengddubbelspel Halve finales: Ken Fletcher en Margaret Court (Austr..)—Oven Davidson (Austr.) en Bllile Jean King (V8) 6—4, 9—7; Alex Metreveil en Olga Mororova (Rusl.)Fred Stolla an Ann Jones (GB) 6—2. 12—10. Keizer-Laman, die in verband met 1 tenlandse verplichtingen verstek n ten laten gaan. zullen alle Nederlandse prominenten in Den Haag aan de start verschijnen. Wat (helaas) nog te weinig Bijzondere belangstelling zal in de al lereerste plaats uitgaan naar het duel op de 400 meter dames tussen Lia Lou- er en Myrna van der Hoeven, de atlete van de organiserende vereniging die zich in luttele tijd naar de internationale top heeft gewerkt. Beide atletes net op de wereldranglijst vooraanstaande plaatsen in en zullen deze op deze ju bileumwedstrijden vanzelfsprekend wil len bevestigen. Zij zullen op deze af stand overigens sterke concurrentie c dervinden van de drie Sigitta-atletes Hilda Slaman, Tilly van der Made en Ciska Jansen. Op de 800 meter heren zal comingman Geert Udding een poging doen het Ne derlandse record dat met 1.48.6 nog altijd op naam staat van de Amerikaan se Nederlander Ray van Asten te verbeteren. Hij zal daarbij in zijn rie steun ontvangen van Bram Wasse naar, Kila en speciaal van Gerritsen, die zal trachten de eerste 400 meter in 52 seconden te lopen. Wijnandt Bladt van VenL/TC, die aanvankelijk ev eens op de 800 meter zou uitkomen, zal op verzoek van de NTC op de 400 r ter starten, tezamen met o.a. Fred i Herpen. Tjerk Vellinga en de Haagse atleet Rob Mahieu. Deze afstanden zullen de onbetwiste hoogtepunten moeten vormen van Olympiads jubileumwedstrijden. Niette min mag ook hevige strijd verwacht worden in het duel tussen de hoog springers Ben Lesterhuis en Klaas Ka nis, waarvan eerstgenoemde sinds vori ge week het Nederlands record op zijn naam heeft staan met 2.03 m. Op de sprint bij de heren starten o.a. Ad de Jong en Wim Blom en bij de dames zullen Els van Noorduijn (kogel) Anneke de Bruijn een poging doen de in hun bezit zijnde Nederlandse re cords scherper te stellen. De wedstrij den beginnen om half twee.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12