een grote kies oom opzetten in Boskoop: en snoeigoed idee Nou is de boot aan... ACH, MAN, VLIEG TOCH OP... Regelrecht spelevaren naar het goede Ierland ZATERDAG 6 JULI 1968 „Kom aan", dachten de Boskoopse kwekers en kele weken geleden, „als 't buurman Gouda al lukt om met een zwe terig stukje kaas uit het vuistje tienduizenden toeristen te verschal ken, dan moet het ons waarachtig toch ook lukken. Toevallig heb- 5en wij immers het grootste boomkwekerijcentrum ter wereld, 685 kostelijke lectaren cultuurgrond, waarop wij met 950 bomen van kerels toch maar 74 procent van de totale Nederlandse export voor onze rekening nemen." Een boottocht behoort nog altjjd tot de evenementen van elke binnenlandse vakantie: eindelek kunt u al uw illusies, jeugddromen en verborgen trauma's weer eens laten spelevaren op het al dan niet propere water van kletsnat Hol land. Mogen wU u een handvol suggesties doen: SCHEVENINGEN: Rederij Frank Vrolijk (tel. 070- 51.40.21). Rondvaarten van anderhalf uur op de Noordzee. Elke dag bij gunstig weer, behalve zondag. Afvaarten om 11, 14, 16 en 20 uur. Volwas- t 4,50 en kinderen 2,50. DELFT: Hotel Centraal (tel. 01730-23442). Regel matige afvaarten. Duur de tochten door de Delftse grachten één uur. Prijs 2,50; kinderen tot 12 jaar 1,50. ROTTERDAM:Rederij Tie- leman (010-13.90.70). Van 1 juli tot en met 31 augus- Vys een keur van tochten: fascinerende rondvaart door Rotterdamse haven, regelmatig vertrek; prijs 3,-, kinderen 1,50. Rond het eiland IJsselmonde (5 prijs 7,- en 4,-), Biesboschtocht (8 u., 8,50 en 5,-), Zeven-rivieren- tocht (8V£ uur, 10,- en 6,-), Lichtsprookje Per nis (avondtocht 2% uur, 5,- en 3,-), Gorkum (3% uur, 8,- en f3,-), Rotterdam-Dordrecht, 3,- en 1,50 (retour 5,- en 3,-). DORDRECHT:Rederij Tie- leman, zie boven. Vertrek vanaf het Groothoofd. Kaarten bij de VW en boord. Biesboschtocht (vertrek 11.30 uur, 6,- en f 4,-), Vijf-rivierentocht (vertrek 11.45 u., 7,50 en 4,50), Dordrecht-Gorkum (vertrek 11.45 u., 3,50 en 2,-). GORKUM: Rederij Tiele- man, zie boven. Vertrek buiten de Waterpoort. Vijf-rivierentocht (vertrek 13.45 u., 5,- en 3,-); Zeven-rivierentocht 7,50 f 4,50). VEERE: R.T.M. (Rotter dam 010-79.99.62). Vanaf 1 juni tot 31 augustus, alle dagen vijf tochten op het Veerse meer. Duur vijf kwartier (volwass. 3,-, kinderen 1,50). Ook toch ten naar de Deltawerken met afvaarten uit Zierik- zee, Scharrendijk, Oud dorp en Bergen op Zoom. ARNHEM: Rederij Koppe (08300-23241). Dagtochten in juli en augustus naar Emmerik (zondag). Kleef (maandag en dinsdag), Rhenen (maandag en dins dag), Doetinchem (woens dag en donderdag) en Zutphen (vrijdag). Ook elke dag naar Westerbouwing. Vertrek 9.15, 10.15 enz. ENKHUIZEN: Eerste Ur- ker Passagiers- en Vracht- dienst (02280-2823). Van 15 mei tot 1 oktober, twee maal per dag, behalve op zondag, UrkEnkhuizen v.v. Duur 1 *2 uur. Enkele reis ƒ2,50 (retour ƒ4.-); kinderen 1,50 en 2,-. Fietsen, brommers en enkele auto's kunnen mee worden vervoerd. BROEK OP LANGEN- DIJK: W. Leegwater (tel. 02267-2905). Van mei tot september tochten door de vaarten van het Geester ambacht. Tevoren infor meren waar en wanneer. LOBITH: Rederij Heymen en Zn. (08365-218). Van 28 juni af elke vrijdag Zutphen naar Doesburg en Arnhem over de Gel derse IJssel. Vertrek 13. uur. Met G.T.W.-bus te rug. Prijs retour tot Does burg 4,50, tot Arnhem 6.-. WSh* Via de Boskoop tracht deze knoes tige gemeente door te stoten naar de toeristentop. Intus sen blijven kwekers kalmpjes doorsappelen, het is ze best als ze door d'r eigen bomen maar een bos geld „kunnen De kwekers persoonlijk von den het een snoeigoed idee, maar de moeilijkheid was al leen. wie er zijn hartelijke VW-schouders onder zou zet ten. Zelf hadden ze geen tijd om de toerist in de knoestige armen te sluiten: ze waren al blij. dat ze een boom met zichzelf konden opzetten. Maar wie dan? De stations chef van Boskoop .sprak het verlossende woord. Hij had de treinenloop in het soppige Zuidhollandse land aandach tig bestudeerd en hij kwam tot de conclusie, dat er tussen vertrek van het ene en aan komst van het volgende stalen sleepje ruim voldoende speling was om Boskoop op te stoten in de vaart der op drift geraakte vakantievolke- Rode pet af Aldus geschiedde: de harte lijke stationschef zet thans bij nadering van een bus blik semsnel zijn rode pet af. snelt langs de dreven naar de kwe kerij van J. Schoemaker en springt daar met zijn één dagsvliegen van de hak op de tak. Eén en ander tot volle te vredenheid van de kwekers, die dank zij zijn privê-kruis- tocht de handen vrij hebben om naarstig voort te bouwen aan hun jaarlijkse export van 80 miljoen gulden. Heksenwaag '7 10 «o 'teeó gesjouw met koUelp- Is het in feite niet veel handiger om maar meteen te informeren naar de prijs van een ambulance-auto dagmiddag (tot 4 september) om 1 uur aanwezig te zijn bij de Waag in Gouda. Vandaar vertrekt de bus naar Bode graven, waar u het rosarium bezoekt en een originele boomkwekerij. Ook wordt, een kleurenfilm van het lucratief gesappel der kwekers getoond. Via de Reeuwijkse Plassen spoedt u zich vervolgens weer naar Gouda, waar de tocht om ongeveer half vijf eindigt. En dat alles voor het fancy- prijsje van f2,50. Alle inlich tingen bij de VW-Boskoop (01727-2400) en bij de VVV- Gouda (01820-3298). PS: vanuit Gouda wordt elke donderdagmiddag ook een tocht gemaakt naar de Hek senwaag in Oudewater en naar een echte kaasmakerij in Haastrecht. En u weet het hè: gratis proeven. En dat voor 2 gulden. Als u flink dooreet haalt u die investe ring er dubbel en dwars uit. U kunt het amechtige gesappel der Jongens van Jan de Witt ook eens van de luchtige kant bekijken. Daarvoor zijn er acht mogelijkheden: SCHIPHOL: Martin Air (tel. 020-157933). Er wordt gevlogen met een DC-3 en bij minder be langstelling met een kleiner toestel. Voor 15 minuten Amsterdam is de prijs voor volwassenen 17.50, voor kinderen tot en met 8 jaar 14 gulden. ROTTERDAM-AIRPORT: Flashband Flight (tel. 010-248980). Rondvluchten gedurende het hele jaar. Boven Rotterdam 15 gulden, boven Deltawerken 30 gulden, Saheveningen-Pier 25 gulden. TEUGE (tussen Apeldoorn en Deventer): (tefl. 05763-200). Dagelijkse rondvluchten behalve op zondag. Vluchten boven Apeldoorn-Zutphen en Deventer, 15 gulden. SEPPE (tussen Etten en Roosendaal): (tel. 01652-2470). Rondvluchten gedurende het hele jaar. Eén kwartier voor 15 gulden, naar Deltawerken 50 gulden. HILVERStlM: rondvfluohten van een kwartier, prijs 15 gulden. TEXEL: rondvluchten van een kwartier, prijs 15 gulden. AMELAND: rondvluchten van een kwartier, prijs 15 gulden. Daarnaast kan men elke dag vluchten maken op de lijndienst van de NLM, die onder meer op Eelde en Enschede vliegt. Dol fijn uitstapje De vaderlandse Flippers spe len hun sensationele thuis wedstrijden sinds kort in een splinternieuw stadion in Har derwijk, dat plaats biedt aan 2500 toeschouwers. Dit'Dolfi narium met een diameter van 57 meter en de grootste vr(J- dragende ronde overkapping van het westelijk halfrond, heeft immense bassins met een totale inhoud van 3 mil joen m3 kunstmatig zeewater, dat helderblauw en tot op de bodem doorzichtig is. In een daarvoor speciaal ingerichte aula en labora torium worden wetenschappe lijk geïnteresseerden (en dat bent u toch ook, hopen wi) vurig) in dc gelegenheid ge steld de gedragingen van de dieren onder water te volgen en te bestuderen. Het geheel staat onder dc beproefde des kundige leiding van de bio loog dr. Dudok van Heel. Tof voor enkele weken moesten Ierlandvaarders een *n- gewikkcld kruip-doorspel uia NoordzeeYorkshire en Ierse Zee- spelen om hun fascinerende, groene eindbestemming te bereiken. Dat is nu niet meer nodig: Normandy-Ferries, die al een tweemaal-per-dagdienst onderhield tussen Frankrijk en Engeland heeft nu een gloednieuwe dienst geopend tussen Le Havre en Rosslare in lerlaauL Deze minicruises worden gemaakt met de luxe-zeekruisers ,firagon" en ,JLeopard", meeuwwitte 51 Z0-tonners, die een accommodatie hebben voor 850 passagiers en Z50 auto's. Vertrek: elke zaterdag om ZO.00 uur vanaf het Terminal van Normandy-Ferries in Le Haivre. Aankomst in Ierland zondagmorgen tien uur. Prijzen voor passagiers van 70 tot 1Z0 gulden, afhankelijk van de accom modatie. Autotarief vanaf 120 gulden, .jeopard" en ,J)ragon", die behoren tot de modernste veerschepen op de Kanaalroutes, beschikken over een luxerestaurant, ern zelfbedienings restaurant, bars, lounges, een televisiesalon, een discotheekbar, recreatie- en sportzalen, kindercrèohe en belastingvrije boord- winkels. Op de foto: de meeuunoitte „Leopard" (luipaard in het Nederlands) behoort tot de modernste veerschepen op de Kastaalroutes. De kleine kopjes vroom geheven naar de nieuwe juf voor de klas, luisteren ze met ingespannen aandacht naar het verhaal van de drie biggetjes. De tekening in het grote plakboek prik kelt de jeugdige fantasie. Mej. Els Apon vertelt met verve. Lis- tig-pedagogisch vlecht zij een paar vraagjes door haar betoog. Over die kiespijnbeestjes bijvoorbeeld. „Wat doen die ook weer?" „De tanden opeten", herinnert een felblond jongetje zich. „En weet je nu wat die stoute biggetjes atenCho- co-la dat ziet er lekker uit". En weer een plaat om de verrukke lijke verleiding van de zonde kracht bij te zetten. En dan met een meewa rige stem, echt niet passend bij het gezichtje van de 24-jarige brunette: ,,Maar o zo slechten weet je wat er toen gebeurdeKijk eenseen grote kies met een zielig kinderge zichtje huilt tranen met tuiten. Dat komt allemaal door dat grote gat in zijn hoofd. Dat krijg je nu van al dat gesnoep. En dan moet je deze kies eens zien, zo stralend wit, zulke blijde ogen want die heeft geen gat in zijn De gevaren van het snoepen worden wel erg aanschouwelijk voorgesteld. Zij maken zichbaar indruk op de klein tjes van de Prinses Marijke Kleuter school te Coevorden. „Natuurlijk zijn ze wel eens inconsequent. Veel hangt af van het optreden der ouders", zo vertelt ons de 23-jarige hoofdkleuter- leldster Dlneke Kroese. Geen snoep „Maar toch is er een meisje dat stee vast elk snoepje weigert. „Het ls slecht voor mijn tanden", zegt ze dan. Wij proberen ons op school volkomen aan te passen bij deze anti-snoephou- ding. Als er verjaardagen zijn van het personeel of een ander feest, trak teren wij op fruit, kaas of worst. De ouders hebben een circulaire gekre gen om de kinderen die met hun ver jaardag de klas trakteren geen snoep mee te geven. En dat gebeurt". Toen het bestuur van de Prinses Ma- rijkeschool vernam dat de stichting ter bevordering van de schooltandver- zorging te Assen een zogenaamde mondhygiëniste ln dienst had geno men, heeft het zich onmiddellijk met de Drentse hoofdstad in verbinding gesteld met de vraag of men ook in Coevorden van mej. Apons diensten gebruik mocht maken. Hoewel het be stuur van de stichting mej. Apon in principe heeft aangesteld voor de la gere scholen ln de gehele provincie, wilde men een aanvraag van zo'n ac tief bestuur toch bepaald wel honore ren. Vandaar dat mej. Apon twee keer per drie maanden ook Coevor den in haar drukbezette reisschema heeft opgenomen. Wie is zij en wat doet zij? Opleiding Taak Els Apon behaalde in Haarlem het einddiploma mms. Daarna was zij gedurende drie jaar als tandartsas sistente te Heemstede werkzaam. Toen er sprake van was dat er gele genheid bestond in de VS 'n opleiding voor mondhygiëniste te volgen, liet Els Apon deze gelegenheid niet voor bijgaan. In de zomer van 1965 vorm de zij met elf andere Nederlandse meisjes de eerste groep, die zich in Amerika voor een dergelijke, voor ons land volkomen unieke cursus liet inschrijven. Els kwam terecht aan de universiteit van Indianalopis, waar zij twee jaar moest studeren. Van de twaalf meisjes kwamen er ne gen met een diploma terug. Els be hoorde bij die gelukkigen. Bij wijze van experiment werd die eerste groep op een zo groot mogelijk terrein te werk gesteld. Zo zijn de eerste mond hygiënisten in dienst getreden van schooltandverzorging, particuliere en ziekenfondspraktijken, maar ook van Defensie. en weet je wat er toen gebeurde huilde tranen met tuiten worden uitgevoerd als er een (school) tandarts in hetzelfde gebouw of ln de onmiddellijke omgeving aan het werk is, opdat hij bij eventuele complica ties onmiddellijk zijn deskundig oor dcol kan geven. „Mijn werkzaamheden kunnen als volgt worden samengevat, 't Verwij deren van aanslag en tandsteen. Het polijsten der tandoppervlakken en vullingen. Het appliceren van carrlës- bestrijdende middelen. Het maken van röntgenfoto's en het op een kaart vastleggen van mijn bevindingen in de mond van het behandelde kind". Dank zij de vriendelijke zorgen van mej. Kroese krijgen wij een kop kof fie aangeboden. Een koekje?, nee, dat weigert mej. Apon. Suiker neemt ze niet. Op onze vraag of ze door deze positieve levenshouding haar zen- dingstaak kracht wil bijzetten, zegt ze eenvoudig: „Ik houd niet van snoep en zoet. Bovendien is het geen goed voorbeeld voor de kinderen. Ik zie het al: het hun verbieden en dan zelf gaan snoepen". Theorie Mej. Apon vertelt over de drie biggetjes. Ook hoofdleid ster Dineke Kroesse luistert met grote belangstelling. Is met dien verstande dat men onmo* gelijk alle gaatjes en hoekjes kan be* reiken, pareert zij met de ons nogal theoretisch ln de oren klinkende ln* structie: „Als men werkelijk regelmatig en op de goede manier zou poetsen, daar» bij gebruikmakend van hulpmiddelen, zoals bijv. dentalfloss (een speciale draad die tussen de tanden en kiezen wordt doorgehaald), een automatische tandenborstel, een water-pick of een monddouche, dan zou men inderdaad de mond nagenoeg schoon kunnen krijgen. Ik heb in ieder geval, ik be doel op zijn minst, een tandenborstel bij mij. Altijd en overal, waar ik ooi» ga of sta". ELS APON strijdt met een praatje en een plaatje voor grotere mondhygiëne De taak van de mondhygiëniste ligt voornamelijk in het preventieve vlak. Ze kan worden onderverdeeld in een klinische (praktische) en theoretische afdeling. Els Apon bijvoorbeeld ver schijnt van tijd tot tijd op plusminus 25 lagere scholen, verdeeld over ge heel Drente. Ze oefent hier haar taak naar beide kanten uit. Experimen teel bezoekt ze echter een mulo- school te Vries en enkele kleuterscho len, waaronder die van Coevorden. Op deze laatste (experimentele) scho len beperkt zich haar taak tot het ge ven van theoretische voorlichting. Een verhaaltje met een plaatje wordt ge volgd door operatie tandenborstel. Onder haar toezicht gaan de kinde ren hun gebit behandelen, dnt wil zeg gen: „Ik tracht de kinderen de metho de van tanden poetsen te leren, die door onderzoekingen gebleken is de meest effectieve te zijn". De klinische behandeling mag alleen „Daarachter wonen ook... kiespijnbeestjen".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11