Zeezeiler Alec Rose Seizoenkamperen nam grote vlucht als held verwelkomd Op rentekaarten 34.000 afkopen Speelgoedkonijntje enige gezelschap Capaciteit terreinen in vijf jaar verdubbeld In één jaar slechts twee maal in haven Student uit Ghana in Delft verdronken Miljoen aanvragen verwacht Moeilijkheden in kabinet van Rhodesië Volkswagen: kever blijft Het gaat kleine boer beter dan EEG-man Mansholt denkt POSITIEVE PUNTEN IN EEG *karnemelk* lekkere, koele, slanke, witte *dorstlesser* VRIJDAG 5 JULI 1968 PAGINA 5 i (Van onze correspondent LONDEN. Over de haven an Portsmouth weergalmde gis termiddag een kanonschot en meteen was de 45.000 km lange wereldreis van de 59-jarige Britse groentehandelaar Alec Rose vol tooid. Voor Rose zelf betekende dit dat een jeugddroom werkelijk heid was geworden. De eenzame zeevaarder werd in de thuishaven verwelkomd door zijn vrouw en naar schatting een kwart miljoen be wonderaars, die elkaar verdrongen op ihet strand van Southsea en in de nabu- I rige straten, waarlangs Alec Rose la- I Ier in een open Rolls-Royce naar de Guildhall reed. Hij had zijn twintig jaar oude, tweedehandse en in Calcutta ge bouwde blauwgeschilderde jacht Live ly Lady slechts verlaten nadat hij al de zeilen netjes en ordelijk opgerold had. De wereldreis van Alec Richard Rose aan boord van zijn schip heeft bijna een vol jaar geduurd. Hij was op 16 juli 1967 (ADVERTENTIE) CARBOVIT tegen maag- I'Jj LI en darmstoornissen. ■■■ÉÉÉfei MUGOLIN (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. uit Portsmouth vertrokken, met als eni ge metgezel een opgevuld speelgoedkonijn dat hij Algy gedoopt had. Hand in hand met zijn vrouw Dorothy die hem was gaan omhelzen in „Lively lady", stapte Rose aan wal. Uit de dui zendkoppige menigte steeg een donderend gejuich op. Na de vele maanden doorge bracht op zee, was zijn gang enigszins onzeker, maar de oude zeerot werd spoe dig weer een landrot. Zijn vrouw die tij dens zijn lange afwezigheid alleen voor de groentewinkel moest zorgen, luister de glimlachend toe terwijl Alec met tra ge en gemeten stem een welkomstwoord van de burgemeester van Portsmouth beantwoordde. De burgervader had hem eerst een telegram met gelukwensen van koningin Elizabeth en prins Philip over handigd. In het bloed Later op de dag begon Rose te mijme ren over de lange dagen en nachten die hij op zijp eentje op de ruwe baren had doorgebracht, met niemand om tegen te praten dan Algy. „Ik voerde vele ge sprekken met Algy," zei hij. „Hij was het-dlè' de beveleh' git en de beslissin gen nam. Ze kwamen altijd overeen met de mijne en dat was maar goed ook. Hij gaf mij steeds de juiste antwoor den en wij konden heel goed met elkaar opschieten". „Heeft u plannen om later nog een lange solo-zeereis te maken? Niet zo direct", antwoordde Rose be dachtzaam, „maar wie weet. Het zit in mijn bloed. Wie weet wat er over een jaar of twee zal gebeuren". Na zijn vertrek op 16 juli 1967 voer Rose via de Kaap de Goede Hoop en be reikte hij Melbourne in Australië op 16 december. Hij vertrok daar op 14 ja nuari. Daarna had hij een oponthoud van vijf dagen in Nieuw Zeeland voor noodzakelijke reparaties en zeilde op 1 april j.l. rond Kaap Hoorn. De stille en verlegen groenteman wil- PTT richt centrale „adressenbank" in Van t irlementaire redactie) DEN HAAG De PTT is bezig een grootscheepse centrale registratie van gegevens van haar klanten tot stand te brengen. Het gaat hier om de admini- stratief-technische integratie van een aantal zelfstandige massale PTT-admini- straties. De naam-, straat- en woon plaatsgegevens van de telefoonincasso- administratie met 1,7 miljoen abonnees i de administratie van de postcheque- i girodienst met 1,5 miljoen rekening houders komen in deze „adressenbank". Deze interne integratie heeft het voor deel, dat een aanmerkelijke kostenbespa ring kan worden bereikt, onder meer bij het aanbrengen van mutaties. Bovendien zal deze genïtegreerde adressenadmini- stratie worden gerangschikt volgens de postale plaatsnaamcodo, waardoor het esseren en sorteren van de door do genoemde administraties te verzenden stukken doelmatiger kan verlopen. Verder biedt de integratie de mogelijk heid het verstrekken van adresgegevens - die toch al via telefoongidsen en giro- gidsen openbaar waren meer gesyste matiseerd te doen plaatsvinden en wel door daarmee adresseerwerkznamheden te verrichten voor particuliere bedrijven organisaties, die via de postdienst deze adressen willen bereiken. De adres- senadministratie van de PTT kan zich, indien daaraan behoefte bestaat, voorts belasten met het beheer van adresgege- js, aanwezig bij particulieren, bijvoor beeld abonnementsadministraties. Dit i omvatten de werkzaamheden die zijn verbonden aan 't muteren, incasseren en adresseren. Hierdoor worden zowel voor de gebruikers als voor de PTT-bespa- ringen bereikt, terwijl het adresseren op de voor de postbehandeling meest doel matige wijze kan geschieden. Minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat heeft dit PTT-project gisteren bekendgemaakt. Hij deed dit naar aan leiding van vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Franssen, die van me ning was dat dit systeem inbreuk zou maken op de privacy van de burgers. Mi nister Bakker deelt deze opvatting niet. Het gaat hier immers slechts om naam- en adresgegevens, die hoewel onder deel vormend van de persoonsgegevens ook al op andere wijze te verkrijgen zijn. NA BORRELPARTIJ EN WEDDENSCHAP (Van een onzer verslaggevers) DELFT Omstreeks vier uur van nacht in het water van het Proviroiaal Kanaal te Delft de 21-jarige uit Ghana afkomstige student E. Akuffo verdron ken. Ondanks herhaalde pogingen van de brandweer is het lichaam nog niet ge vonden. De student was woonachtig in het studentenhuisvestingscomplex „Het Duivelsgat". Het slachtoffer was vannacht met een drietal medestudenten na een borrel- partij gaan zwemmen. Aanleiding tot de zwemwedstrijd was een weddenschap om vijf gulden, wie vnn het het water van het Provinciaal Kanaal zou kunnen overzwemmen. Gezamenlijk zwommen de onder invloed zijnde studenten naar dp overzijde. Ze haalden het alle vier en bleven in het water langs de kant nog vijf minuien napraten. Vervolgens werd de tocht naar de overzijde weer gewaagd, waarbij de student uit Ghana voorop ging. Toen deze in het midden van hel kanaal was aangekomen, hoorden de an deren hem plotseling om hulp roepen. Aanvankelijk werd aan een grapje ge dacht, maar toen de student onder water verdween en niet meer boven kwam, kwamen de studenten tot de conclusie dat het echt geen grapje was. Ze onder namen verscheidene duikpogingen om hun vriend op te sporen, echter zonder resultaat. Een en ander werd opgemerkt door een bewoonster van de Willem van Aalststraat die uit de gedragingen van de studenten opmaakte dat er iets aan de hand was. Ze waarschuwde de politie die korte tijd later in samenwerking met de brandweer naar het lichaam van de student ging dreggen. Deze pogingen hadden echter ook geen resultaat. Van daag zou het dreggen voortgezet worden. Met volle zeilen stevent zeezeiler Alec Rose na een wereldreis van ongeveer een jaarrecht op de thuishaven in Engeland af. de rond de wereld reizen zonder de aan dacht te trekken. Maar de Britten koes teren diepe bewondering voor koene zee vaarders en net zoals zij vorig jaar op hun kop stonden door de wereldtocht volbracht door sir Francis Chichester. Toen de elf meter lange Lively Lady gisterochtend de kust naderde, kwamen ongeveer honderd kleine vaartuigen de held van de dag tegemoet. Rose wist toen nog niet dat hij enkele uren door de burgemeester van Portsmouth zou ge rangschikt worden bij andere Engelse groten, zoals Churchill en Montgomery. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT De capaci teit van de Nederlandse kam- peerterreinen wordt in hoog tempo uitgebreid en is in dc af gelopen vijf jaar zelfs verdub beld. Deze snelle expansie wordt o.a. veroorzaakt door de grote vlucht, die het seizoen- kamperen in Nederland heeft genomen. In 1963 was de capa- I citeit van de kampeerterreinen berekend op 340.000 personen- Vorig jaar was de capaciteit al naar 700.000 personen gestegen. J Het aantal standplaatsen op de kampeerterreinen bedroeg in dat jaar 200.000. Dit staat in de brochure „Sei zoenkamperen in Nederland", uitgegeven door de Stichting Nederlandse Kampeerraad te Amersfoort. Deze brochure be vat een verslag van een vorig jaar in opdracht van de Kam peerraad door de Stichting In teruniversitair Instituut voor So ciaal wetenschappelijk Onder zoek gehouden onderzoek naar het verschijnsel van de vaste standplaatsen voor tenten en caravans op de Nederlandse kampeerterreinen. Vorig jaar werd 27Vs procent van de totale capaciteit op de kampeerterreinen gebruikt door seizoenkampeerders. In 1966 was dit percentage nog slechts 23. Het seizoenkamperen mani festeert zich het meest in en rond de verstedelijkte gebieden. Relatief weinig seizoenkam peerders zijn er in het gebied ten noorden en ten oosten van de IJssel. In één jaar is de to tale capaciteit met ruim 12.000 standplaatsen toegenomen. De helft van dit aantal werd ver huurd aan seizoenkampeerders. De kampeercapaciteit nam het sterkst toe in "Noord-Brabant, Limburg en de merengebieden. Deze gebieden realiseerden ook de hoogst relatieve groei in de standplaatsen voor het seizoen kamperen. De vergroting van de capaciteit, zowel in standplaat sen voor de seizoenkampeerder als voor de toeristische kam peerder, is absoluut en relatief het kleinst langs de Hollands- Zeeuwse kust en in het gebied van 't Gooi, de Utrechtse Heu velrug en de Veluwe. De verdeling van de kampeer terreinen naar de capaciteit van de standplaatsen levert enkele belangrijke verschillen op. In de grootteklassen van 120 standplaatsen en van 2150 standplaatsen maakt het aantal kampeerterreinen, dat geen seizoenplaatsen verhuurt, onge veer een vierde deel uit van alle kampeerterreinen in deze grootteklassen. Tevens is ruim de helft van alle kampeerter reinen zonder vaste standplaat sen in deze klassen geconcen treerd. Anderzijds is ruim de helft van alle kampeerterrei nen, die alleen seizoenkampeer ders op hun terrein hadden, ge concentreerd in de klassen van 020 standplaatsen. De groot ste kampeerterreinen hebben eveneens relatief weinig stand plaatsen. Bovendien is de groei van het aantal seizoenplaatsen in verhouding tot de totale groei gering. De zeer grote kampeer terreinen zijn duidelijk meer gericht op de toeristische kam peerder. Ongeveer 80 procent van alle verhuurde standplaat sen aan seizoenkampeerders wordt op particuliere terreinen gevonden. In het rapport wordt opgemerkt dat deze kampeerterreinen zich het meest aanpassen aan de structuurverandering, die zich in bet kamperen voltrekt. De overheidskampeerterreinen hebben ln verhouding tot hun totale capaciteit zeer weinig seizoenplaatsen. Over het totaal gezien is de neiging tot uitbrei ding van 't aantal vaste stand plaatsen voor het jaar 1968 iets groter dan het niet willen uit breiden. Met name is dit het geval bij de middelgrote kam peerterreinen van 50100 standplaatsen. Geconcludeerd wordt in het rapport dat de be hoefte aan vaste standplaatsen nog steeds groeiende is. Duide lijk blijkt uit het rapport voorts dat de kampeerterreinen met vaste standplaatsen beter zijn dan terreinen zonder vaste standplaatsen. Ze hebben een hoger voorzieningsniveau, is het beheer minder 'n nevenberoep, meer personeel in dienst, meer georganiseerde groepsactivitei ten en zijn ze meer gezinskam peerterrein. Bij het onderzoek is ook aan dacht geschonken aan de prij zen. Ongeveer 60 procent van de kampeerterreinen vraagt voor een verblijf van 24 uur op het terrein een bedrag tussen l gulden en 1,50 gulden. Het ver schil tussen de laagste en de hoogste prijs is echter aanzien lijk: 50 cent en 2.25 gulden. Zes tig procent van de kampeerter reinen vraagt seizoenprijzen tussen 150 en 300 gulden. Het prijsniveau is het hoogst in midden-Nederland (het Gooi, Utrechtse Heuvelrug en de Ve luwe) en gemiddeld het laagst in de gebieden ten noorden en oosten van de IJssel. Damiaan verdwijnt BAVEL (KNP) „Damiaan", het tijdschrift voor de jeugd over missie- en ontwikkelingswerk, zal om financiële re denen verdwijnen. Dezer dagen is het laatste nummer verschenen, dat tevens een „jubileumnummer" is bij gelegen heid van de vijftigste jaargang. Het tijd schrift werd uitgegeven door de paters der H. Harten te Sin t-Oeden rode, in sa menwerking met het missiecentrum „Pater Damiaan" te Bavel. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van de vier miljoen Nederlanders, die tussen 1967 en 1975 hun rentekaart kunnen afkopen, hebben er ruim 34.000 reeds hun geld ontvangen. Het waren degenen, die geboren zijn tussen 1 juli 1902 en 1 juli 1903. Zij konden hun aam-rage tot afkoop ran de geplakte ren- tczegels indienen tussen 1 juli 1967 en 1 juli van dlt> Jaar. De afhandeling van deze aanvragen heeft de Sociale Verzeke ringsbank. «He met dc werkzaamheden be last is, niet veel kopzorgen gebracht. De aanvragers zijn namelijk A.O.W.'ers en staan praktisch allemaal als zodanig ge- Het tweede afkoopjaar, dat intussen op 1 juli begonnen Is, zal voor de Sociale Verzekeringsbank drukker worden. De Raden van Arbeid .aan welke kantoren de aanvragen voor de afkoop gezonden moeten worden, verwacht tussen 1 juli 1968 en 1 juli 1969 rond 960 000 aanvra gen. omdat de leeftijdsgroepen veel uit gebreider zijn dan in het eerste jaar. Nu komen namelijk voor de afkoop in aan merking zij. die geboren zijn van 1 juli 1903 tot. en me» 31 december 1903. 1904, I 1905. 1906. 1907. 1908. 1944. 1945, 1946, 1947. 1948. 1949 en 1950. De Sociale Verzeke ringsbank heeft reeds berekend, dat bij I deze afkoop een bedrag van rond 100 mil- I joen gulden gemoeid ls j Zoals bekend Is bij het ingaan van de wet op de arbeidsongeschiktheid op 1 Juli 1967 besloten de mogelijkheid te openen I tot, afkoop van de «eDlakte rentezegels volgens de oude Invaliditeitswet. Daarbij werd t,even6 vastgesteld, dat deze afkoop alleen mogelijk ls voor de naar schatting 4 miljoen Nederlanders. Aan de Japanse t is een nieuwe camping opgericht van stadsbussen uit Tokio. Ongeveer H0 vakantiegangers kunnen hie\ comfortabele vakantie doorbrengen. Ambassadeur Nigeria DEN HAAG Binnenkort kan de aan komst verwacht worden van de eerste Nigeriaanse ambassadeur in Nederland. Als zodanig is benoemd de heer Igna tius Dacel Durlong. Hij heeft van zijn regering de geloofsbrieven reeds ont vangen. In Den Haag is nog niet bekend, wanneer de ambassadeur zich in Neder land zal vestigen. die miner dan 60 gulden ouderdomsrente per jaar van de geplakte rentezegels kun nen ontvangen of die op 1 juli 1967 nog geen 36 jaar zouden zijn. Voor deze af koop is een totaal uitkeringsbedrag van 750 miljoen gulden geraamd. Wie op 1 juli 1907 ouder was dan 36 jaar en volgens het aantal geplakte ren tezegels recht heeft op meer ouderdoms rente dan 60 gulden per jaar. behoudt dit recht op de hogere uitkering tot hij 65 jaar geworden is SALISBURY, (Reuier) De Rhodcsi- sche minister van Binnenlandse Zaken William Harper, is afgetreden, zo is in betrouwbare kringen te Salisbury ver nomen. Harper maakt deel uit van de rechtervleugel van het regerende Rhode- sische front. Harper die beschouwd wordt als een van de bekwaamste leden van de rege ring, staat bekend als een tegenstander van het denkbeeld om te zijner tijd blanken en negers gelijke politieke rech ten te geven. Dit is voorgesteld door de commissie-Whaley, bestaande uit drie blanken en twee negers die in opdracht van de rcgering-Smith een ontwerp- grondwet hebben opgesteld. Men ver wacht dat nog drie ministers het kabinet zullen verlaten, hetzij uit solidariteit met Harper, hetzij op verzoek van premier Smith. (ADVERTENTIE) WOLFSBURG, (A.P.) De voorzitter van dc raad van beheer van de Volka- wagenfabrirken, Kurt Lotz, heeft tegen over de vergadering van aandeelhouders in Wolfsburg verklaard dat het traditio nele kevermodel nog lange tijd op de markl zal bleven. Lot/, zei dut de fubrieken slecht» ge ringe veranderingen zullen aanbrengen in de goedkopere Volkswagens. Een stap ln een nieuwe richting was het eerder aangekondigde besluit een groter type te gaan produceren, de VW 411, die komend najaar van de band zal rollen. (ADVERTENTIE) Minister P. Lardinois van Landbouw: (Von •respondent) VEGHEL Minister P. Lardinois van Landbouw heeft dr. S. Mansholt, vice- voorzitter van dc Europese commissie, de handschoen toegeworpen. Dr. Mansholt zegt nu wel. dat het dc kleine boeren bedrijven slecht vergaat en dat de boeren met weinig koeien het zout in de pap niet verdienen aldus de minister maar hü moet eens komen kUken hoe goed het wel gaat. Minister Lardinois stelde zich meteen .beschikbaar om dr. Mansholt van zijn ongelijk te overtuigen. De minister viel tegen dr. Mansholt uit tijdens de opening gistermiddag van een silo voor vee voeder op het terrein van de C.H.V. te Veghel. Hij koppelde aan zijn uitdaging meteen een tijdsbepaling: eind septem ber. Ir. Lardinois was overigens ook niet te spreken over anderen, die zich kritisch opstellen over de ontwikkeling binnen de E.E.G. Hij vond het niet eerlijk uit sluitend negatieve punten naar voren te halen. „Naar mijn mening zijn de overeenkomsten in grote lijnen voor ieder aangesloten land voordelig gebleken. Bij het sluiten van zo'n overeenkomst wil er echt niemand een slaatje uit slaan. Daarom geven zij, die alleen op de moei lijkheden letten, een scheef beeld". De minister zelf schetste een positief beeld: voor het eind van de maand zijn de ministers het in Brussel eens gewor den over het gemeenschappelijk zuivel- i beleid. Dat is al afgesproken. Eenderde j van de uitvoeringsverordeningen ls klaar. En als de ministers in Brussel het ook nog eens worden over gemeenschap pelijke markt voor rundvlees, volgt meteen overleg over de veterinaire maatregelen. Na een opsomming van de mogelijk- 1 heden met melk, vlees en eieren zei de I minister: „Volgens mij liggen in de j E.E.G. hele goede kansen voor de Neder landse boer". in goedkope, echte liters en nog thuis bezorgd ook

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5