Wereldraad denkt aan confrontatie tussen generaties Paus: Credo vraagt nog om verdieping Maya Bouma: ,lk voel me net een kind dat voor straf de zandbak wordt uitgestuurd' Suzanne en Kathy: duimpje omhoog en karren maar... Uppsala zucht onder hitte Jeugd wil stem laten horen In Tilburg universiteit met medische faculteit IEDER HEEFT ROEPING TOT HEILIGHEID Breznjev waarschuwt Praag JONGEN (MEISJE), LUISTER EENS... PONDERDAG 4 JUU 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever Alfred van de Weijer) UPPSALA. Uppsala zucht onder een bijna tropische hitte. De afgevaardigden naar de vierde assemblee van de Wereld raad van Kerken kijken met een duide lijke afgunst naar de Zweden, die in een minimum aan kledij rondlopen, zich om geen theologie of oecumene bekommeren, maar alleen om hun fyrisbadet, een hypermodern zwembad langs het rivier tje, waaraan Uppsala ligt. Intussen zijn er in het spel van krach ten, dat de Wereldraad gaat beheersen, al enkele lijnen te ontdekken. De eerste lijn is die van een confrontatie tussen jeugd en establishment. Praktisch alle afgevaardigden hebben een gevorderde leeftijd, slechts enkelen zijn beneden de dertig. Bovendien zijn het merendeels kerkelijke figuren, van wie mag worden verwacht, dat zij geneigd zijn de geves tigde orde te verdedigen. Nu heeft de Wereldraad, eigener beweging dat is over het hoofd der Kerken heen een honderdvijftig jongelui voor Uppsala uitgenodigd. Ze mogen de vergaderingen bijwonen, maar hebben geen stemrecht. En dat zit verschillenden nogal hoog. Achter de schermen is de laatste dagen dan ook druk overlegd, hoe men de jeugd alsnog een krachtige stem in het kapittel kan geven. Grof gezegd zjjn er onder de jongelui zelf twee richtingen. De richting die wil doorduwen in de geest van Rudi Dutschke (ze hield niet voor niets een vóórvergadering in Berlijn), die haar kracht zoekt in protesten en acties. En een richting, die binnen de grenzen van het huidige reglement, de geboden kan sen maximaal probeert te realiseren. Een van hun sterkste troeven is het bepalen van een eigen jongerenstandpunt in ac tuele kwesties door het houden van eigen stemmingen, waarvan de resultaten aan de assemblee zullen worden bekend ge maakt. Zij hopen aldus, zjj het minder spectaculair, een behoorlijke invloed op de gang van zaken in de assemblee te kunnen uitoefenen. Tekenend zijn de strubbelingen, die achter de schermen hebben plaatsgehad rond de openingsceremonie. De organisa toren hebben eerst de jongeren uitgeno digd in de processie mee te> lopen. Berk hof tekende meteen protest aan, omdat hij het oneerlijk vond, personen, die geen stemrecht hebben te laten optreden als waren zij volledige deelnemers. Hij bleek goed gezien te hebben. Een deel van de jongelui weigerde op de invitatie in te gaan; een ander deel wilde komen, maar dan met spandoeken, waarop protesten tegen de gang van zaken zouden worden uitgeschreeuwd. Toen de organistatoren van deze plannen hoorden, hebben zij de invitatie heel wijselijk ingetrokken. Behalve de spanning tussen de gene raties is er ook de spanning tussen oude en jonge Kerken. De afgevaardigden uit de ontwikkelingslanden vinden, dat de Kerken van het westen althans op theologisch gebied te hard doorhollen. Zij kunnen het tempo niet bijhouden en vrezen, uit elkaar te worden getrokken. De Kerken uit het westen daarentegen staan sterk onder de invloed van de moderne secularisatietendens en achten zich verplicht daarop een bevredigend antwoord te geven. Het is nog niet dui delijk, waarop dit verschil van inzicht zal uitlopen. Wat hier een heel vervelende indruk heeft gemaakt is de laatste toespraak WENS VAN N.S.A. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De commissie achtste medische faculteit, die minister Veringa (O. en W.) moet adviseren omtrent de meest wenselijke plaats van vestiging van deze faculteit, heeft dinsdag jl. zijn „voorlopige conclusies" getrokken. Naar wij uit goede bron vernemen Is de com missie er daarbij niet in geslaagd om eensgezind te blijven. Sommige commissieleden hechten meer gewicht aan de te verwachten toeloop van studenten, terwijl voor andere com missieleden de ziekenhuissituatie in de verschillende steden, die zich kandidaat hebben gesteld, van groter belang is. De commissie heeft het aan zijn voor zitter, mr. Van Walsum, overgelaten om de voorlopige conclusies te formuleren en er op 15 juli op een persconferentie bekendheid aan te geven. Op 16 augus tus volgt dan het openbaar overleg tus sen de commissie over deze voorlopige conclusies en vertegenwoordigers van belanghebbende organisaties, instellingen en de kandidaat-gemeenten. Inmiddels heeft een van de studenten groeperingen, namelijk het Nederlands Studenten Akkoord (N.S.A.) zijn keuze omtrent de meest wenselijke plaats van vestiging al openbaar gemaakt: Tilburg. In deze stad zou men dan verder door samenvoeging van de technische hoge school Eindhoven en de katholieke hoge school Tilburg tot een Brabantse univer siteit kunnen komen. DEN HAAG (ANP) Zes landelijke organisaties van toeleveringsindustrieën en -bedrijven in de bouw hebben zich voor een aantal gemeenschappelijke acti viteiten verenigd in de stichting toe leveringsbedrijven bouwnijverheid (TBO). Tot voorzitter ls benoemd de heer L. E- Ariens (Nijmegen). Het bureau van de stichting is gevestigd te Buseem (Park- taan 851 de possage, die Tegenover •n beleefd, zonder i hevig is teleur- r een expres bedoel- van de Paus, met handelde over de de katholieken blijft te verdoezelen, dat i gesteld. Velen zien e de zet van het Vaticaan tegen de We reldraad in. Leidende personen waren nog niet bereid commentaar te geven, omdat, ze de letterlijke tekst van de rede niet tot hun beschikking hebben. Het lijdt geen twijfel of de katholieke waar nemers zullen over de strekking van de pauselijke rede met kracht worden on dervraagd. Met een lcreet van geluk snoof de jonge Engelse actrice gistermiddag op het Leidseplein te Amsterdam voor het eerst onze gezonde Nederlandse lucht m. Even tevoren was zij op Schiphol aangekomen om de Nederlandse première van .flalf a sixpence" wat charmante kracht bij te zetten. In deze lichtvoetige musical vervult zij naast hoofdrolspeler Tommy Steele de rol van Ann, zijn geliefde. iedereen denkt, dat ik een brunette ben, omdat dat in de film het geval is", vertelde ze. „Maar je siet zélf, dat ik hoogblond haar heb. Tommy stelde namelijk de eis. dat zijn tegenspeelster niet dezelfde kleur zou hebben als hij. En daar heb je je dan naar te richten"-. In verband met de Nederlandse première van ,flalf a sixpence" zendt de N.C.R.V.-t.v. vanavond een kort f ilmpje uit over Julia Foster, dat opgenomen werd op de Bosbaan te Amsterdam. VATICAANSTAD (KNP) Paus Pau- lus is gisteren tijdens een algemene audiëntie teruggekomen op de door hem uitgesproken geloofsbelijdenis van zon dag. In deze nadere toelichting noemde de Paus als eerste doel van zijn Credo dat dc gelovigen in alle ernst zullen proberen dieper over hun godsdienst na te denken en hun leven erop af te stem men. Het Credo gaf het geloof wel erg summier weer, maar juist hierom is een bredere uiteenzetting en verdieping ver eist waaraan Iedere gelovige moet met- Het tweede doei van het Credo is. zo verklaarde de Paus. een aansporing aan theologen en predikanten door te drin gen in de geheimen van het geloof om deze in nieuwe en levendige formulerin gen weer te geven, zodat de onveran derlijke schatten van het geloof voor iedereen begrijpelijk worden. ..Wij moe ten allen serieus onze godsdienst gaan bestuderen, en laten we hopen dat in alle landen een periode mag aanbreken waar in de godsdienstige lectuur als nooit te voren tot bloei komt". Studie acht de Paus evenwel slechts een deel van het werk; men moet de waarheden van het geloof ook in de le venspraktijk omzetten. Daarbij verwees de Paus naar de uitspraken van het concilie over de roeping van iedereen tot heiligheid. Middelmatigheid, ontrouw, ^weifelen, inconsequentie en huichelarij moeten uit het beeld van de moderne gelovige geschrapt worden. Heiligheid is geen gemakkelijk te bereiken ideaal in een tijd waarin alle tradities overboord gezet wordeifc weasrin att* normen vee- anderen en de individu in de collectivi teit ten ond^r gaat. Niemand weet meer het verschil lussen de gevestigde orde en de orde die er behoort te zijn. Maar ondanks al die negatieve aspecten kan een christen tegenwoordig heel goed hei lig zijn, aldus de Paus. Niets kan de mens tegenhouden en niets kan hem af schrikken als hij maar gelooft. MOSKOU (AFP) Dc Russische par tijleider, Leonid Brezjnev heeft Tsje- i cho-Slowakijc, zonder dit land met na- I me te noemen, gewaarschuwd de libe- j ralisering niet te ver door te drijven en de leidende rol aan de communistische j partij niet aan te tasten. Brezjnev zei dat de opbouw van het| socialisme in ieder land oorspronkelijk dient te zijn. „Daar is niets verbazing wekkends aan" „maar de socialistische landen moeten gemeenschappelijke grondbeginselen erkennen, zo niet, dan zal er geen socialisme meer zijn". Brezjnev hekelde de „pogingen van de bourgoispropaganda om de socialis tische landen tegen elkaar op te zetten" en deed een beroep op de waakzaam heid in de Sovjet-Unie en op versterking van de ideologische opvoeding, en van „de beginselen van het Sovjet-patriot- tisme en van het proletarisch interna- Weggezakt in één van de leunstoelen ZAND van king-size televisieregisseur Erik de Vries heeft Maya Bouma zater dagavond met gestileerde weemoed geconstateerd, hoe mooi het was en hoe fraai het nu allemaal nog had ZO AA ER kunnen zijn, als de vaderlandse aamusementsbazen haar maar niet genadeloos hadden laten vallen. Ze zag zichzelf weer terug tussen de bordkartonnen muren van pension Hommeles, tien jaar jonger, het donkere haar in een wrong en met een toekomst, die onbewolkt was. ,,Ze hadden me gewaarschuwd", zegt ze, ,,ze zeiden: die telerecording is niet meer om aan te zien, maar ik heb er weinig van gemerkt. Ik vond het een verruk kelijk weerzien, ik heb ontzettend genoten." Ster uit Pension Hommeles verkoopt nu delftsblauw in propvol Madurodam We zaten met zijn allen zoet bij el kaar als op een sinterklaasavond. Wim lbo was er en Cor Lemaire. Het gek ke was, dat Erik zich de liedjes be ter herinnerde dan Cor, die ze nota bene zelf gemaakt heeft. Na de uit zending is Cor achter de piano gekro pen en toen heeft Erik hem gesouf fleerd. avondvullend Donald kwam zoals altijd één minuut voordat het begon. Hij is ook de enige, die niet noemenswaard veranderd is in die tien jaar. Goed, misschien spreekt hij nou een beetje beter Ne derlands. maar voor de rest. Op het moment, dat hij zichzelf als Dinky te rugzag kwam er een geweldige smile op zijn gezicht en die is de hele uit zending niet meer weggegaan. Hij heeft zich rotgelachen en dat voorna melijk om zichzelf. Een heerlijke jon gen. Ik vond mezelf wel veranderd. Misschien kwam dat door die onwijze lange jurken, die in 1957 grote mode waren. Ik was op dat moment trou wens ook een stuk slanker. Ik was nog niet zo avondvullend als nu. opperste ellende Weet je, wat wel vreemd is? Je ziet jezelf terug op het hoogtepunt van je carrière en je weet ondertussen, dat 't gelijk 't einde was. Na hommeles kwam er opeens niets meer, ik voel de me net een kind, dat voor straf uit de zandbak is gestuurd. In het begin denk je nog: „ze wachten gewoon af. Ze hebben hun plannen nog niet rond, maar als het zover is, dan komen ze vanzelf wel weer naar Bouma terug". Dat zou immers normaal geweest zijn. Ik heb bewezen, dat ik wat kan, dat ik in een bepaald genre een prestatie kan leveren. Daarom heb ik ook in de momenten van opperste ellende al tijd mijn telefoonrekeningen op tijd betaald. Er kon toch iemand bellen voor een contractje? geen vechtertje Misschien ligt 't ook wel aan mezelf Ik ben geen vechtertje, ik ga niet voor de deur van een televisieregiseur lig gen smeken om een rolletje. Als ik er "n bel en hij zegt: „Sorry Maya, maar we hebben op het moment niks geschikts voor je", dan geloof ik hem en dring niet verder aan. Noem het luiheid, ik kan in elk geval niet an ders reageren. Ik ben wel een onverbeterlijke opti- miste. Ik denk altijd: „er komt van zelf weer wat nieuws." Ik sta nu hier in een winkeltje in Madurodam. Delftsblauw verkopen aan Amerika nen. Goed, het is heel wat anders, maar ik heb er niet de pest in. Ik vind het interessant, je krijgt de vreemdste mensen vóór de toonbank. Alleen heb ik nog steeds het gevoel, dat ik in het cabaret gewoon meer waarde heb dan hier in een winkel tje. Ik kan er alleen niet op wachten. Ik moet domweg werk hebben, geld ver dienen. Als ik na tien jaar nog steeds blijf rondlopen met het air van de versmade vedette, dan werk ik me zelf regelrecht in de goot. Ik heb twee dochters, voor wie ik moet zorgen, ik heb een gezin, dat door moet draaien. Vandaar dat winkeltje. kostbare investering Weet je, wat ik hoop? Dat er door die herhalingen van Hommeles wat producers op een idee zullen worden gebracht. Dat ze zullen zeggen: „ver rek, dat is waar ook. Bouma is er nog". Ik ga in elk geval volgend jaar dapper solliciteren bij één of ander toneelgezelschap. Nu was ik er te laat voor, de inschrijving was al ge sloten. Maar ik blijf het proberen. Toch vraag ik mc nu al af, of ze AMERIKAANS DUO LIFT HALVE WERELD OM Ze stonden bij de afrit van het Haagse Schenkviaduct: Suzanne D. O-Brien uit Denver en Kathy Ronin uit Chicago. Hoogblond, het vle zige duimpje ti/tensbereid ivor de borst, de stralende, door en door geëmancipeerde glimlach rotsvast op de bleke lippen. Ze kwamen net uit Parijs. „Wonderful", zei Su zanne, „Ilicezei Kathy. Ze hadden er tussen de muiten de studenten met stenen naar de politie staan gooien, ze waren in de Sorbonne op het toneel gesjnongen om de steun van het Amerikaanse volk toe te zeggen. Toen ze weer een wilde opstappen, lag de metro plat en reed er geen trein, geen bus, geen taxi. Een bereidwillige heer in oaken (hij welbood toen aan om hen een eind op weg te helpen. Veertig kilo meter buiten Parijs bemerk te Suzanne pas, dat sc haar canvastas met traveler's cheques in de smoezelige jeugdherberg in Saint-Ger main had laten liggen, Wonderfulzegt \e, ,Nice", zeut Kathy. Wat hebhen de meisjes nog meer gedaan" In Spanje zijn ze gezamenlijk verliefd ge worden op de stierenvechter Diego Puynta. Dat betekende een extra-investering van 100 peseta's vanwege de rode rozen, die ze gillend van het lachen in dc arena wierpen. En Diego maar lopen om de hoorns van dat beest te ontlopen„Wonderful", meent Suzanne, .JVirr", be aamt Katliy. bittere einde En Istanbul/. Ook de moeite waard. Ze reden er rond In 'n taxi, waar op elke straat hoek mensen vrijblijvend in stapten en uitsprongen. „We zijn maar blijven zitten tot het bitters einde. Dat duur de zes uur. Zo hebben we tenminste waf van de stad gezien". Ze zijn in februari uit Ame rika vertrokken. Via IJsland noar het Midden-Oosten, vandaar Ha Griekenland. Ik denk altijd: „Misschien komt er wel weer wat nieuwst wat aan me hebben, want als ko misch actrice, ben je voor een to neelgroep een kostbare investering. Ze kunnen je domweg niet voor elk stuk gebruiken, ze moeten elke keer weer wachten op een leuke rol en die liggen niet voor het oprapen. volgend jaar Maya Bouma zucht, tijdens het ge sprek is de stralende glimlach geen seconde van haar lippen geweken. Als ze later door de miniatuurstad loopt, die haar vader Indertijd heeft ontworpen, wordt ze door tientallen bezoekers herkend. Een dolende huls vrouw roept enthousiast: „Wanneer zien we u weer eens echt op het scherm, mevrouw Bouma? Ik heb za terdag genoten hoor". Maya Bouma knikt. Haalt de schou ders op. Antwoordt: „misschien vol gend jaar". En ondertussen vraagt ze zich af, hoeveel delftsblauwe borden er nog verkocht moeten worden, voordat het volgend jaar ITT— Joego-Slavië naar Spanje, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland en België Hebben dc meisjes misschien nog een landje over het hoofd gezien „Oh yes. Portugal. Portugal ican also wonderful". „And nice", meent Kathy. En overal ging het duimpje omhoog en werden i*errastc inheemsen gedwongen om hun remmen tot op de plank in te trappen. Nog moeilijk heden gehad onderweg Gisteren in België even", zegt Kathy. „daar werden we meegenomen door vier longens. die in de auto als maar hasjiesj zaten te paf fen. Ze vroegen, of we ook een trekje wilden. Het was wel eng". Maar het was toch ook wel. Komaan meisjes. „Wonder ful", zegt Suzanne, Jfwr", zegt Kathy. in drie uur paar ansichten van. Den llaag hield hen precies drie uur vast. Ze zijn door Madu rodam gerend, hebben zich door het Mauritshuis gesla gen. „Wonderful", zegt Su zanne, .JJice", meent Kattig. Nu zijn ze op weg naar Am sterdam. Het boek met alle goedkope eethuisjes, door kijkjes en cultuurschatten ligt bovenop het vuile onder goed in de canvastas van Suzanpe. „Wat denk je?" vragen ze ter hoogte van Leiderdorp, „kunnen we Am sterdam in één dag doen?" Ze zien aan de smartelijke uitdrukking op mijn gezicht, dat ze midden op mijn hart hebben getrapt. Amsterdam in één dag. Het idee. Ik leg ze vaderlijk uit, hoe betoverend onze hoofdstad is. Vertel ze van Rembrandt, ian Van Gogh, van de loempia's, de zoute haring, de rolmops, de rondvaarten, van het rote vuurtorenlicht tn de havenwijk. „Drie dagen op zijn minst", roep ik be straffend. Het is een bet el. Oké. zeggen de meisjes. Oké. dan gaan tater naar Zweden Zweden is ook wonderful, also nice. En Noorwegen. Zr moeten nog naar Finland, naar lapland Als ze straks weer thuis zijn bij moeders corn flakes hebhen ze 20.000 kilo meter bij elkaar gelift. We maken 'n' afspraak voor en foto. Ik zal ze afhalen bij dc jeugdherberg aan de Kloveniersburgwal sorry Als ik om zeven uur aan de hartelijke jeugdherbergrader i raag. of Kathy en Suzanne bereid zijn te poseren, haalt hij de schouders op en zegt: „Ze zijn al weg. Ze konden een lift naar Kopenhagen krijgen". Hij duwt me een briefje In de hand. „Sorry", staat rr op, Jicbben Rembrandt ge zien en haring gegeten. Am sterdam w wonderful". En nice, denk ik verbitterd, „waarom Is Amsterdam op eens niet meer nicef" Jongeren, die voor werk of vakantie naar het bui- tenland willen, doen er goed aan ruim tevoren inlichtingen te vragen f over zelf gevonden adres- sen, arbeidsvoorwaarden, werkvergunningen, etc. a Lukraak ingaan op verlok- kelijke advertenties heeft in het verleden namelijk 'l. tot vele teleurstellingen «j geleid. Informaties wor- den gegeven door het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau In X I)en Haag Tasman straat 182, telefoon 385441 en 332833 en de Federatie Kath. Ver, van Meisjes- belangen, Herengracht 182 in Amsterdam, telefoon 020-243184.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5