sombere zomermode rote grote noonmaak Kabinet wellicht Frankrijk gewijzigd Herdenkingsvlucht Kon. Luchtmacht Een uur lang in f ormatie boven keurig verkaveld Nederland „HET IS NET OF JE IN EEN DIEPBLAUWE ZEE DUIKT" Vader ging op stap... Mr. Jurgens opvolger van drs. Bogaers? brandschone „vaste hulp" maakt sc overbodig TER^ zjjde Couve op plaats van Pompidou Optreden tegen rebellen in Noord-Borneo Britse politierechter bepaalt: Ray moet uitgeleverd worden Mogelijkheid van beroep WOENSDAG 3 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 verslaggevi boord) VOLKEL Majoor-vlieger Gerard Stfbers was tevreden. In de mess van het 311 squadron op de vliegbasis Vol- kel zat hij met acht andere vliegers gis termiddag om ruim twee uur uit te bla zen van een moeiiyke forraatievlucht ven een uur over heel Zuid-Nederland. Onder zijn leiding waren 24 straaljagers, 9 Starfighters van Volkel en 15 Thun- derstreaks van Eindhoven over alle gro te plaatsen van de drie zuidelijke pro vincies geraasd. In formatie en nage noeg op de seconde af op tijd. „Het ging goed" zei hij. De vlucht vond plaats ter gelegenheid van het 55- jarig bestaan van de koninklijke lucht macht, dat maandag herdacht werd, bij wijze van groet waren twee formhtie- vluchten georganiseerd, boven Noord en Zuid-Nederland met elk 24 vliegtui gen. In de zuidelijke vlucht was twee verslaggevers een plaats ingeruimd in twee van de drie dual-Starfighters, die vanaf Volkel meevlogen. Een dual heeft twee zitplaatsen, een gewone Star- fighter maar een. „Het probleem was" zei majoor Slj- bers, „om één uur lang in formatie te blijven vliegen. Bij een normale forma- tievlucht heb je één punt, waar je in gesloten gelederen overheen moet. Een minuut voor je daar bent, zorg je dat je alles bij elkaar hebt zitten. Je vliegt er over en een minuut later kun je uit elkaar. Maar nu moesten we uur lang in formatie blijven. We wisten dat in elke plaats, waar we overheen kwamen, mensen stonden te kijken. En dan moet je een uur lang goed zitten". Afgezien van het begin, toen de 15 Thunderstreaks van Eindhoven wat la ter dan bedoeld bij de 9 Volkel-Starfigh- ters aansloten, was het een onberispe lijke formatievlucht. De gehele route za gen we de Starfighter van majoor Sij- bers op enkele meters afstand van waarin wij meevlogen. En dat bij snelheid van ongeveer 700 km per uur. Inspannend „Dat klinkt veel gevaarlijker dan het is", zei na afloop onze vlieger, kapitein Gerrit Kooistra, een boomlange Amste- dammer met een ervaring van min' 2500 vliegnren. „Je kunt het vergelij ken met twee auto's, die op de grote weg bumper aan bumper rijden. Ge vaarlijk is het niet, maar wel inspan nend. Je moet een uur lang zorgen, dat je bjj de formatieleider blUft. Je mag geen hoogte en geen afstand verliezen. Voor de achterste piloten ls het nog moeilijker, want elke schommeling in wordt achterin veel groter. Als formatie eenmaal aan het schommelen is, kan het wel eens een tijdje duren voor ze weer bij elkaar zitten." Zo'n vlucht in een Starfighter is sensatie. De luchtmacht is niet gul met tochtjes in een Starfighter voor niet- vliegers. Er zijn maar enkele dual-Star fighters en die zijn dringend nodig instructie. Pleziertochtjes maken in Starfighter is een te kostbare zaak. Om half een startte de vlucht. Majoor Sijbers raasde weg, acht seconden la ter gevolgd door kapitein Kooistra, die op dat moment al achthonderd meter op het eerste vliegtuig achter lag. De route leidde van Volkel via Nijmegen naar Den Bosch, waar de Eindhovense toestellen aansloten. Vanuit de lucht ge zien leek heel Nederland op vakantie. Alle zwembaden krioelden van de men sen. De waterwegen waren bezaaid met witte zeilen. Alleen de Biesbos lag ta melijk stil, als een vreemde uitheemse ARNHEM (ANP) Een jaar gevan genisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk, eiste gisteren de officier var Justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr J. Corsten, tegen de 37-Jarige machine bankwerker J. van L. en de 24-jarige glazenwasser K. V. uit Ottersum, die worden verdacht van niet minder dan 32 inbraken te Arnhem. Nijmegen, Cuyk. Venray, Mook, Groesbeck en elders in Gelderland en Noord-Brabant. De oud ste verdachte was een oom van de an dere, hij bad de technische capacitei ten om een brandkast te kraken. Dc neef kon dank zij zijn beroep van gla zenwasser vaststellen waar een brand kast eventueel gereed stond om te wor den geopend. In de regel bediende het tweetal zich van in garages en magazijnen aanwezi ge lasapparatuur. Soms was de op brengst niet imponerend, maar in enke le gevallen konden oom en neef zich respectabele bedragen toeëigenen. Zo werden zij 20.000 gld. rijker via een in braak in een garagebedrijf te Nijmegen. De totale buit bedroeg ongeveer 50.000 gld. De officier zei in zijn requisitoir dat hier zeker sprake is van een „zekere beroepsarbeid". Het merkwaardige was echter, dat beide verdachten bekend staan als uit nemende huisvaders. Zij verantwoordden de extra-inkomsten te genover hun vrouwen als afkomstig van overwerk, e oom belegde de buit in fraaie apparatuur voor de hulshouding, zoals een televisietoestel en een koel kast, maar de neef zag zich genoodzaakt nogal veel uit te gaan. Hij maakte de rechtbank er speciaal op attent dat dit uitgaan nooit gepaard ging met bijzon dere uitgaven aan drank en vrouwen. Uitspraak over 14 dagen. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Mr. Eric Jurgens, een van de twee ondervoor zitters van de Politieke Partij Radicalen, is de sterkste kandi daat om drs. P. Bogaers op te volgen als voorzitter van deze partü. Het is de bedoeling dat de P.P.R. zich na de zomer vakantie gaat bezig houden met de keuze van een nieuwe Mr. Eric Jurgens, de jonge wetenschappelijke medewerker aan de universiteit van Amsterdam, is een christen-radicaal van het allereerste uur. Hij behoorde tot de mede-oprichters van de zogenaamde Americain-groep te Amsterdam, bestaande uit t voornamelijk jonge christen-radicalen uit de A.R., de C.H.U. en de K.V.P. De laatstgenoemde leden uit de Americain-groep zochten contact met andere K.V.P.'ers, die beleend stonden als radicalen. Zo behoorde mr. Eric Jurgens reeds snel tot die K.V.P.-radicalen die „ten koste van alles" de K.V.P. in een christen-radicale partij wilden wijzigen. Hij kreeg als zodanig ook zitting in de K.V.P.-delegatie naar de groep-achttien. Mr. Jurgens was ook een van de veertien ondertekenaars van het befaamde radi cale manifest, gericht aan de K.V.P., dat voortijdig openbaar gemaakt werd. Intussen was hij voorzitter geworden van het K.V.P.-bestuur kring-Amsterdam, dat bij verkiezingen in meerderheid K.V.P.-radicaal werd. Tenslotte bedankte hij tijdens de bekende nacht van Bogaers-Aarden in Utrecht als een van de eersten voor de K.V.P. Op het eerste congres van de P.P.R. werd hij met de heer W. van Dam uit Renkum gekozen tot ondervoorzitter van de nog jonge partij. brok, in het zo keurig verkavelde doorsneden Nederland. Na Vlissingen Middelburg ging het over België heen naar Maastricht. In de bocht naar Heer len wezen we kapitein Kooistra op vliegtuig, dat hoog rechts boven zat. Hij had geen tijd om er naar te kij ken. Hij had al zijn aandacht nodig in de bocht precies de juiste afstand te bewaren. Verslappen „Maar in die bocht kregen we het bij- i allemaal te kwaad", vertelde hij na afloop. „Je bent dan aan de formatie gewend en je bent geneigd om je aan dacht wat te laten verslappen". Een kwartier later kon hij zijn gang gaan. Majoor Sijbers gaf het comman do, dat de formatie ontbonden werd en onmiddellijk spoot kapitein Kooistra zijn toestel de hoogte in. De hele vlucht was uitgevoerd op een hoogte van 400 meter, in een ommezien voerde hij die kist omhoog tot 7000 meter. „Dit is het mooiste wat er is", zei hij door de radio. „Je schiet die prachtige blauwe hemel in. Het is net alsof Je in een diep blauwe zee duikt". „Zie je nou zelf?" glunderde hij, toen we na een onberispelijke landing weer op Volkel stonden. „Het is een raspaard, dit toestel. De Starfighter is verreweg de beste kist, die we bij de Luchtmacht gehad hebben". net was gisteren een normale dienst- vlucht, een oefening. Geen geldsmijte- rij-omdat-het-zo-leuk-is. Hoeveel een vlieguur kost? Kapitein Kooistra wist het niet. Majoor Sijbers ook niet. Alleen weten we, dat onze Starfighter voor de ze vlucht drie en een halve ton brand stof verbruikte. De tijd van de grote schoonmaak is weer voorbij en we hebben er niet aan meegedaan. Waarom zouden we? Wie „vaste hulp" heeft van huishoudmachines, onderhoudt haar zaakjes beter dan vroeger mogelijk was, voorjaars- en najaarsschoonmaak inbegrepen. Maar: de hyishoudmachine vraagt er wèl om schoon gemaakt te worden; geregelde kleine beurten en eens in de zoveel jaar een grote beurt. De stofzuiger werkt niet goed met een volle maag. Daarom moet de zak op tijd geleegd worden. Om de stofzak te beschermen dienen de papieren zak ken, die bij aankoop van een nieuwe machine worden meegeleverd (meest al zes stuks). U hoeft er niet zuinig op te zijn, want de papieren zakken zijn steeds bij te krijgen. Ouderwetse machines moeten het zonder papieren bescherming doen. Mocht de stofzak van textiel erg vuil worden, of minder stofdicht, koop dan een nieuwe, maar probeer nooit de oude te wassen. Daarmee gaat de stofdichtheid beslist verloren. Eens in dc paar jaar roept u de spe cialist te hulp om de zuiger te laten nakijken. Er mochten soms nieuwe koolborstels nodig zijn. De trommel van de wasmachine moet goed droog worden gemaakt. Filmactrice Audrey Hepburn beleeft opnieuw een „Roman Holiday", zij het dat ~e thans èclit op vakantie is in de Eeuwige Stad, Op het plein voor dc befaamde Spaanse Trap zoekt zij haar auto na een Romeins winkéluurtje. (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Er gaan in Parijs alle mogelijke geruchten over een reorgani satie van de regering, die niet meer on der leiding zou staan van Pompidoe, maar van Couve dc Murville, de vroe ge minister van Buitenlandse Zaken en thans minister van Financiën. Wat van al die geruchten waar is, weet op het ogenblik nog maar De Gaulle zelf. maar die ls weinig spraakzaam. De Gaulle zou van plan zijn in het na jaar af te treden na een referendum eind september. Zijn opvolger zou wor den Pompidou, tegelijk met het refe rendum te kiezen door het volk. Tijde lijk zou Pompidou in plaats van eerste minister te blijven, voorzitter van de Kamer worden met als titel: vice-pre sident. De voorzitter van de Kamer is in Frankrijk de tweede man op de hië rarchieke ladder, na het staatshoofd. De grondwet bepaalt in haar tegen woordige vorm dat als De Gaulle om de een of andere reden niet meer zijn functies kan uitoefenen, hij tijdelijk wordt vervangen door de voorzitter van de Senaat. Die voorzitter is nog altijd Monnerville. Hij en De Gaulle zijn twee gezworen vijanden. Eens heeft Monncr- ville De Gaulle beschuldigd van machts misbruik en sedert dat harde woord is gevallen, kijkt De Gaulle de Senaats voorzitter niet meer aan. Als Monner- ville uit pure beleefdheid bij de feeste lijke gelegenheden zijn hand uitsteekt, loopt het staatshoofd hem voorbij en doet alsof hij niets ziet. De Gaulle wil dus wel van Monnerville af en ook van de Senaat. Want deze „Eerste Kamer" is in meerderheid anti-gaullistisch. Dat belet De Gaulle weliswaar niet om zijn wil door te drijven, maar toch laat de Senaat telkens door speldeprikken mer ken dat hij er ook nog is en dat de vlam van het verzet nog brandende is. Aan die, voor de generaal vanzelf sprekend niet te aanvaarden toestand, zal net referendum in september een eind moeten maken, tenminste als hel wordt aangenomen. Aan het volk zouden de drie volgende voorstellen worden voorgelegd: voorzitter van de Kamer is rechtens vice-president; de vice-president oefent alle rechten van liet staatshoofd uit mocht laatstgenoemde verhinderd zijn dat zelf te doen; de Senaat wordt ont bonden en vervangen door een corpora tief lichaam. Afgezien van het feit of De Gaulle blijft oi niet voor de hand ligt dat hij Pompidou tot zijn opvolger wil maken en daardoor tevens een streep wil halen door de rekening van de conservatieve democraat Giscard, die al lang naar het Elysée zit te hengelen. Laten wij ons nog maar niet aan voorspellingen wagen hoe eventuele presidentsverkie zingen bij een vertrek van De Gaulle zouden kunnen uitvallen. Er zouden dan drie kandidaten tegen elkaar uitkomen: Pompidou. Giscard en mogelijk Mitter rand. Tenminste als Mitterrand zich te gen die tijd hersteld heeft van de neder laag die de oppositie bij de algemene verkiezingen van 23 en 30 juni heeft ge- DJAKARTA (AP) Indonesische troe pen In Znld-Celebes hebben opdracht gekregen een rebellistiscbe beweging neer te slaan die zioh naar verluidt be vindt in de staat Sabah op Maleisisch Borneo, zo heeft het persbureau Antara bekendgemaakt. De beweging zou worden gesteund door Chinese communisten. De militaire be velhebber van het gebied, brigade-gene raal Solichin Guatama, heeft gezegd dat de rebellenbeweging slechts een deel is van een grote, door Chinezen gesteunde organisatie in Indonesië, die zich tot doel heeft gesteld de ontwikkeling van het land en de buitenlandse investeringen te saboteren, aldus Antara. lalerie Paul van Solingcn exposeert van 5 juli tot en met 3 augustus schildexij- en en gouaches van de onlangs over leden Haagse kunstenaar Rinus Rutjes. Het gebouw ligt aan de Denneweg 7». (Van c correspondent) LONDEN Een Britse rechtbank heeft, zoals gisteren In een deel van on- edities gemeld, besloten dat de 40-ja- rlge James Earl Ray moet uitgeleverd worden aan do Verenigde Staten, waar hem een proces wacht in verband met do moord op de negerleider dr. Martin Luther King. Het nitleverlngsbevel werd gegeven door dr liuoldpolilierecbtei Londen, Frank Milton, tijdens 'n ni zitting in de politierechtbank vai BW Street. Volgens de magistraat moet Rav aan de Verenigde Staten overgeleverd wor den omdat hij een gevlucht misdadiger is, beschuldigd van moord en van roof. In 1960 werd Ray namelijk in de staat Missoury tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld wegens een gewapen de roofoverval. Verleden jaar wist hij uit de staatsgevangemis van Missouri te ontsnappen. Rays advocaat, mr. Roger Frisby, voerde tijdens dit geding, dat twee da gen geduurd heeft aan dat de aanslag Dr Britse uitleveringswr niet in uitlevering voor politieke grijpen. Politierechter Milton weigerde deze theorie te aanvaarden. Tot Ray zei de rechter, dat de uitleve ring aan Amerika nog vijftien dagen op zich zou laten wachten, zoals de Britse wet dit voorschrijft. Gedurende deze pe riode kan Ray in beroep gaan. Raya verdediging is van plan derge lijk beroep aan te tekenen. Dit zal dan behandeld worden in het paleis van Jus titie in Londen. Alt de rechter het af wijst, kunnen Rays advocaten toestem ming vragen om in beroep te mogen gaan b*j de Lords van het Hogerhuis als het kan ook voor de De buitenkant van de huishou delijke apparaten kan men af en toe eens opwrijven met witte was of autowas. water gelijk. Er moet gerepareerd worden. Maar houdt u het plaatje fle xibel dan is er geen vuiltje aan dc lucht of aan de koffie. man Ook de boemnachine heeft een hart! Vertoont het nukken, dan niet wach ten of het vanzelf weer beter wordt, maar de motor laten nakijken. De bor stelschijven kunt u, mits ze uitneem- baar zijn, zelf schoon maken in terpen tijn of in een sopje van huishoudzeep. Ze mogen in de machine teruggezet worden als ze volkomen droog zijn. (Wanneer de was gelijkmatig over de E< vloer wordt aangebracht, worden de i ker etc.) borstelschijven lang zo gauw niet vuil.) voorzien zijn van een droogkookbevei- liging. Bij droogkoken springt er een De motor van de wasmachine vraagt knop uit die de stroom verbreekt. Het binnen gewoon schoon gehouden t« om de 4 of 5 jaar een onderzoek van kan geen kwaad eens of tweemaal per worden; als u vindt dat hij het niet de specialist. Maar u kunt zelf bij- jaar die koker met opzet „droog" te meer zó geweldig doet, zouden er wel dragen tot het welzijn van deze hulp laten koken, zodat u kunt controleren eens nieuwe kool borstels ingezet moe- Op de soolplaat van het strijkijzer ko men wel bruine vlekken, die zich la ten verwijderen met een vochtig doek je en niet-krasaende schuurpoeder. Nooit met staalwol. (Nieuwe ijzers met teflon zooiplaat kunnen niet meer aankoeken!) De strijkijzerkap knapt op van spiri tus. Maar dc blauwe aanloopkleuren inelkokcr (waterkoker, melkko- door oververhitting raakt u nooit mee» hoog vermogen moet kwijt. De elektrische koffiemolen hoort van worden. zorgen dat binnenkuip of trom- of het knopje nog wel uitspringt, mei na gebruik steeds schoongemaakt en uitgedroogd worden. Aluminium w<K0t aangetast door wa ter. Laat dus nooit een restje water ir De koelkast wordt van finnen nieesl- aluminium apparaten staan. Goed uit- al schoon genoeg door warm water, drogen, eventueel omgékëeflS wegzet Eventueel gebruikt u eens een keertje ten. wat sodawater. Op de deur van de koelkast komt op den duur wel eens De vernikkelde buitenkant van alle ap- een gelige plek, daar waar we de paraten is mooi op te poetsen met eer hand ertegen leggen als we de kastdeur lapje met spiritus. „dichtgooien" (het hóórt natuurlijk bij het handvat te gebeuren). Die gelige Bij sommige elektrische koffieperco- je of een beurtje met fijn schuurmid- plek mag met chloorwater bewerkt latoren is aan de onderkant van het del. Branderbuizen mogen met een worden als de deur tenminste geëmail- staafje waardoor de koffie geperst bo leerd is. wordt, een dun plaatje aangebracht. De naaimachine, elektrisch of niet, eis) absoluut atotvrij gehouden te worden, Af en toe een druppeltje olie in do bewegende delen houdt hem Jong. (Bij andere apparaten maar liever niet met olie werken). Van het fornuis geven we de bodem plaat en richelplnten, evenals da bin nenwanden van de oven, een zeepsop- i doek Het rooster van de gashaard te lichten en maar het is flexibel en moet dat ook het stof dat zich daaronder heeft neer- blijven (het staat niet in de gebruiks- gevlijd met een doek af te nemen. Dit aanwijzing). Wanneer het vast „roest" stof verbrandt namelijk, het stijgt op door koffie en water, hetgeen binnen alles zo droog. Een enkel keertje vet i onder- en bovenkant heel belangrijk geregeld het Dit plaatje lijkt er op vast te zitten, Voor de bakplaat géén soda, geen ont vettend sterk wasmiddel, eventueel wel huishoudzeep; afspoelen, drogen. Steek de beurt, dan la wit accent op De Parijse couturiers hebben gerekend op een aantal koele zomerdagen. Maar gelukkig geven ae de donkere model len ean accent, in wit en dat fleurt op. Van Fëraud de avondjurk In zwart# wollen crêpe, lang hooggesloten, lange mouwen sou wel door kunnen gaaa voor aen huisjapon Misschien wordt het huise lijk karakter ons ingegeven door de decoratie die wij heel oneerbiedig vergelijken met een scheefgezakt schortje en een onder de arm geklemd dienblad! Op die ingezette stukken ontbreekt het dus niet aan wit: het wordt zelfs opgevrolijkt door een tweede belangrijke modekleur: rood. Plastic kralen en knopen vervolmaken de niet alle daagse Japon. Castillo hraoht het wit ln beeld met een smal kraagje en een toegeknoopte buidel, beide van witte wollen crêpe Ze geven de pikante noot aan een marineblauwe wol len capejapon, die bijzonder vindingrijk la gemaakt. Voor en achterpand zijn namelijk van taille tot oksel op elkaar gestikt, en onderstreept door een leren ceintuur, waardoor de cape een goedzittend japonlijfje kreeg. De ge streepte. middeleeuw» aan doende lange kousen ln martnewit steken ln marine blauwe schoentje».

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5