Jan v. Scheijndel: „Eerst pak ik het I Jsselmeer, als dat lukt zwem ik over het Kanaal" Amerika en Rusland kondigen nieuwe besprekingen aan Ik ben een figuur die zich kapot zwemt DREIGEND WATER Veiligheid moet duur betaald worden Auto grootste vijand van voetganger Over beperking raketstelsels gravingen Op: in Amman en Jeruzalem Amerikaanse plannen ROLTROTTOIRS, MAAR AUTO'S UIT DE STAD DINSDAG 2 JULI 1968 DE LEEDSB COURANT ZOMER Precies om zeven uur klauwt Jan ven Scheijndel zich naar de eerste boei in de Rijswijkse put. Er staan driftige schuimkoppen op het water, de temperatuur is nauwelijks vijftien graden, maar toch heeft hij de ontspannen uitdrukking van iemand, die in een warm bad ligt. „Dit beschouw ik als een aardigheidje", heeft hij tevoren gezegd, ,,ik ben echt wel andere dingen gewend. Vorig jaar ben ik bij windkracht negen over het Meer van Windemere in Engeland gezwommen. Zeventien kilo meter in één ruk. Schouten volgde in een roeiboot, maar op een ge- gaven moment kwam hij er niet meer tegenop," „In het water zit ik mezelf altijd bakken te vertellen" ik lekker, in vier uur en veertig mi nuten was ik over, ik was de eerste, die aantikte. Weer een beker d'r bij. Ik heb er nou een paar honderd, be kers, medailles en tegeltjes. Ik laat nou een grotere kast timmeren, want ik kon ze niet meer bergen. Je weet op het laatst niet meer, waar je met de troep heen moet". Noodweer was het. Ik heb er zelf weinig van gemerkt, want als je een maal in het water ligt, weet je nau welijks meer, wat er om je heen ge beurt. Dan moet je alleen zorgen, dat je de juiste slag te pakken krijgt. Dat is elke keer anders. Je ziet zo'n golf aankomen en dan is het de kunst om er net op het goeie moment in te dui ken. Als hij overkomt moet je arm wegwezen, want anders wordt hij weggeslagen en kun je geen tempo meer houden. In Windemere draalde Tien graden In april is hij begonnen met zijn trai ning in de Rijswijkse Put. „De eerste dag kwam ik niet verder dan het stei gertje. De temperatuur van het wa ter was tien graden. Ik wist niet, wat ik voelde. Nu draai ik zo'n zes, zeven rondjes in anderhalf, twee uur. Dat zijn dan zo'n vijf, zes kilometer. Ik vind dat genoeg. Ik heb nog een maand de tijd en ik moet zorgen, dat ik niet te vroeg aan mijn top zit. Voor hetzelfde geld zwem ik nu elke avond t De llagenaar Jan van Scheijndel is momenteel hard aan 't trainen voor De Grote Oversteek, een zwemtocht over Het KanaaL Op =20 juli gaat hij bij Stavoren te water voor een oefentocht je over het IJssel- meer; nu draait bij nog zijn rondjes in het Rijswijkse openluchtbad „De Put". Onze verslaggever bezocht hem daar eind vorige week, toen er nog geen spatje zon te beken nen viel, en een forse wind de golven tooide met wilde schuim- tien, twaalf kilometer, maar zo'n con ditie kun je niet weken lang vasthou den. Het gaat erom, dat ik op 20 juli goed zit. Dan spring ik bij Stavoren in 't IJselmeer en zwem ik linea rec- Jan van Scheijndel: „Onder geen beding meg Jan me uit het water visten''. ta naar Medemblik. Op de kaart is het een afstand van 25 kilometer, maar daar komen nog wel vier, vijf kilometer bij. Je zwemt nu eenmaal nooit in een rechte lijn. Afschuwelijke dobbei Of U het haal? Dat moet je nooit aan een lange afstandzwemmer vragen. Ik moet eerst op de dag zelf het wa ter zien. Dan kan ik pas zeggen, of 't lukt. Ik hoop wel dat er een ooste lijk windje waait, want anders wordt het een afschuwelijke dobber. In heb in elk geval alvast tegen Jan gezegd, dat hij me onder geen beding uit het water mag vissen. Dat was ook de afspraak in Windemere. Je ligt uren in het water en onherroepelijk komt die inzinking. Je begint opeens moei lijker te draaien, je lichaam wordt loodzwaar en als er dan niet iemand is. die je een flink pak op je donder geeft, dan hijs je het niet. Je moet ons onderweg horen schelden, dat is het hele gave werk. Goddank zijn we aan elkaar gewaagd. Bakken vertellen Als je op de lange afstand wat wil bereiken moet je een uitgesproken vechtmentaliteit hebben. Zondag in Culemborg gingen er 4 tegelijk langs me heen, maar ik ken toevallig de stroming daar en ik wist, dat ik ze in de bocht kon pakken. Ik sneed op een gegeven moment de hele hap af. Weet je, wat ook vreemd is? Dat je onderweg nooit aan de wedstrijd zelf denkt. Ik zit mezelf bakken te vertel len on soms hoor ik mezelf keihard lachen. Dat moet ook wel: als je zes uur in het water ligt en al leen maar denkt: „haal ik of haal ik het niet" dan kom je er nooit". Stukkie kip Knokkwn Ik heb juist de lange afstand geko zen, omdat je daarop de kans krijgt om jezelf te overwinnen. Het is een voortdurend gevecht, je moet ervoor gewoon knokken en die spanning is mieters. Op de korte baan raffel Je je werk af, dat is 'n explosie en daarna niks meer. Nou moet je niet denken, dat je op de lange baan op zijn elf en dertigst kunt zwemmen, want het gaat er uit eindelijk omdat je als nummer éne aankomt. Ja mag rustig weten: ik ben een figuur, die zich kapotzwemt, ik houd i'an tempo. Ik zwem zo'n vier kilometer per uur, maar op de 100 meter sprint pers ik er toch nog altijd één tweetiende uit. Dat is natuurlijk te weinig om wat te bereiken, Dicku Lanoerhorst doet over hetzelfde stuk 56 seconden. Misschien ben ik daar om wel op de lange baan gegaan. Ik Coach Jan Schouten volgt Jan van Scheijndel altijd op de waterige voet en roeit daarbij met de riemen die hij heeft. Jan Schouten knikt. Hij volgt Van scheijndel al jaren op de blote voeten roeit daarvoor glimlachend met de riemen die hij heeft. Tijdens de wed strijden zorgt hij ook voor de ravi taillering. „Elk uur moet ie eten", zegt hij, stukkie kip, wat suiker en warme thee. Als we het IJaselmeer overgaan neem ik een primus mee en d^n, \yarm ik de kip eerst op. Dat is beter. Warme kip is een stuk smake lijker". De tocht over het IJselmeer is voor Schouten en Van Scheijndel overigens alleen een nuttige schakel tussen de Rijswijkse Put en de oversteek van 't Kanaal, die het waterig hoogtepunt van Van Scheijndels carrière moet worden, „dat gebeurt in 1969" zeggen ze „Daarna zetten we er een punt Absolute einde „Dat Kanaal", zegt Van Scheijndel, „moet de grote klap geven. Dat is voor elke lange afstandszwemmer het absolute einde. Waarom? Omdat 't zo'n gemeen stuk water is. Je bent er nooit zeker van, je kunt in 'n olievlek terechtkomen en je compleet vast- zwe-nmen. Neen, huizenhoge golven zeggen ze niks. Daar ga je gewoon doorheen. Een kwestie van training. Maar er zal opeens een stormpje op- steaen. Dan kan ik wel dag met mijn handje zeggen tegen de krijtrotsen van Dover". DEN BOSCH (ANP) In de Ooster pias te 's-Hertogenbosch Is het stoffelijk overschot gevonden van het 8-Jarige Bossche meisje Astrid Jansen. Zij had er zondag gezwommen. CUYK De 17-Jarige W. H. van der Vorle uit Cuyk is bij het zwemmen in de Maas verdronken. De jongen was de zwemkunst maar gebrekkig meester. TERNEUZEN Zwemmers in het Scheldebad te Temeuzen ontdekten een lichaam op de bodem van het diepe bas sin. Het bleek de 20-jarige L. F. Kaiser uit Terneuzen te zijn. BLOEMENDAAL - In een duinmeer op liet gebied van staatsbosbeheer ten zuiden van de zeeweg tussen Overveen en Bloemendaai Is cle 28-Jnrige Marok kaan Abdeslan Benzalah uit Tetuan ver dronken. De man maakte deel uit van •■en ploeg werklieden en ging In de pauze zwemmen. ZANDVOORT Zeven personen zijn gisteren in Zandvoort van de verdrin kingsdood gered. In de ochtend werden twee meisjes van 5 en 6 jaar en één meisje van 19 Jaar op het laatste nipper tje bewusteloos uit het water gehaald. Na toepassing van de mond-op-mond- beademingsmethode werden zii ln allerijl naar een Haarlems ziekenhuis over gebracht.. Een 30-jarige moeder met een 5-jarig dochtertje en een 30-jarige Duitser met zijn 6-jarig zoontje, werden door leden van de Zandvoortse reddings brigade ln veiligheid gebracht. Zij dreven op luchtbedden kilometers ver uit de kust. Bijna niemand van de drenkelingen was de zwemkunst machtig. Beatrix en Claus naar Italië DEN HAAG (ANP) Prinses Bea trix en prins Claus zijn vandaag in ge zelschap van hun zoon naar Porto Ercole vertrokken voor een vakantie van onge- MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft een nieuwe reek* voorstellen ge daan om een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Het heeft aange kondigd. dat besprekingen met de Ver enigde Staten over beperking van cle afweermethoden tegen rakelaanvallen spoedig zullen beginnen. Dit is bekend gemaakt in een korte vijfregelige ver klaring van bet officiële persbureau Tasa, uitgegeven enkele minuten na een dergelijke verklaring door president Johnson in Washington. De ontwapeningsvoorstellen zijn ver vat ln een memorandum, dat werd uit gegeven bij de ondertekening van het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens in Moskou door de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, de Amerikaanse ambassadeur Thompson en de Britse ambassadeur Harrison. De Russische premier Kosygin, die de verzending van het memorandum aan alle regeringen ter wereld bekend- „EVEN GRENS OVER IS ER NOG NIET BIT' (Van onze correspondent MAASTRICHT Aan de grens overgangen heeft men maandag de historische dag van de .douane-unie der see" zonder ceel emotie* verwerkt. Van opstoppingen, vertragingen of onwen nigheid met de nieuwe formulieren was nauwelijks iets te bespeuren. „De eerste uren ging hel wat stroe ver, omdat wij op die nieuwe formulieren nog geen weg wisten. Maar als Je er tien hebt Ingevuld weet Je niet beter', was het commentaar van een der douaniers aan de Keulse barrière te Venlo. De meningen van de mannen aan de grenspaal staan ln lijnrechte tegenstel ling met die van dr. S. L. Mansholt, vlce- voorzltter van de Europese commissie. HU verontschuldigde rich maandagmor gen voor zijn late verschijning op een persconferentie in Den Haag met "een „Het was zo druk aan de grens met vrachtauto's, dat Ik er werkelyk niet door kon". „Die man bedryrt. politiek. WU verwerken de realiteit", aldus een Roermonds douanier. Over de nieuwe douane-unie bestaan bij het publiek nogal wat misvattingen. Een douanebeambte te Kerkrade zei ons: „De meeaten denken, dat ze aan de grens niets meer behoeven te betalen. In feite zUn alleen de Invoerrechten afgeschaft. Dat maakt een verschil van ongeveer tot 4 Wie echter een of ander lndustrieprodukt over de grens wil bren gen, moet hier wel degelUk omzetbelasting betalen en vanaf 1 Januari belasting toe gevoegde waarde. Zonder meer met aller lei goederen de grens overwippen la er dus niet bU". maakte, zei. dat Rusland ..zeer veel be tekenis" hecht aan de stukken. In het memorandum, dat uit negen belangrijke punten bestaat, wordt aan gedrongen op bespreking in Genèvc van maatregelen variërend van een volledig verbod van kernwapens tot hot sluiten van bases in het buitenland, De bespre kingen worden op 16 juli in Gcnève hervat. De Sovjet-Unie zegt met het memo randum „een nieuwe stimulans" te willen geven aan het Geneefse overleg, na de totstandkoming van de overeen komst over het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens. Ook zegt de Sovjet-Unie, dat /ij de bewapenings wedloop in het Midden-Oosten gaarne gestaakt ziet. Maar dit zou slechts over wogen kunnen worden als de Israëlische troepen geheel uit de bezette Arabische gebieden teruggetrokken zouden worden en als de gevolgen van „de Israëlische aggressic" zouden zjjn opgeheven. AMMAN (AP) Een Amerikaana- Jordaanae oudheidkundige expeditie heeft ongeveer 60 km ten zuiden van de Jor daanse hoofdstad Amman de resten van een paJris ontdekt dat beeft toebehoord aan de joodse koning Herodcs de Grote. Volgens de geschiedschrijver Flavius Joseph us, die In de eerste eeuw na Christus leefde, Is in dit paleis later Johannes de Doper terechtgscteld. De plants Is ln het Jaar 72, na de val van Jerusalem, door de Romeinen ver overd. De hele bergtop, waarop onder meer het. paleis lag, Is later door brand verwoest. In Jerusalem hebben opgravingen bU de klaagmuur een door Herodes aan gelegd plaveisel blootgelegd. Het plavei sel leidde naar het terras van do tempel, die rond 200 vóór Christus door Hemden de Orote was herbouwd, op de plaats van de by de Babylonische inval ver woeste tempel van Salomon De tempel van Herodes werd in 70 na Christus door de romein Titus verwoest. Slechts een gedeelte van de westelijkp tompelmuur ls bewaard gebleven als de zgn. klaagmuur. Weer Amerikaans vliegtuig onder dwang naar Cuba MIAMI (AFI'i Opnieuw Is gister avond een Amerikaans vliegtuig gedwon gen naar Cuba te vliegen Ditmaal be treft het een lUntocstel van „Northwest Airlines", dat met 85 passagier* op weg was van C-hleago naar Miami. Toen het vliegtuig zich op 55 km van Miami be vond, meldde de piloot dat een gewapen de passagier hem dwong koer» te zetten llava Het -stel is Nabestaanden naar Indonesië SCHIPHOL (ANP) Drie nabestaan den van In Indonesië begraven Neder landse oorlogsslachtoffers zijn van Schiphol naar Djakarta vertrokken. Zij sullen daar de graven van hun dierba ren bezoeken op het bij Djakarta gele gen ereveld Menteng Pulo. De 68-jarlge mevrouw L Boogaard- Batenburg uit Oosterbeek zal het graf van haar zoon Tljs bezoeken. Mevrouw T. Terpstra-Verschoor (59) uit Noord- wijk aan Zee bezoekt het graf van haar man. Mevrouw C. Wessellng-Scholten (50) uit Nijmegen zal het graf van haar moeder bezoeken. Deze reis, de eerste die de stichting organiseert, is bedoeld als proef. De bedoeling is,dat t.z.t. meer nabestaan den naar Indonesië zullen gaan. No« maar enkele uren tevoien w.i een Amerikaans vliegtuig dat zaterdag ge dwongen werd op Cuba te landen, uit Havana ln Floridn teniggekeerd, maar zonder de oorspronkelUke piloot, een tot Amerikaan genaturaliseerde Cubaan. Hij wordt door de Cubaanse autoriteiten er van beschuldigd. Ln I960 met 'n Cubaans vliegtuig naar de VS. te zijn gevlucht. Ook de kuper van het toestel U op Cuba achtergebleven. Met het'vliegtuig keer- Woordvoerder Tot adjunct-woord voerder van de Europese commissie In Brussel is benoemd R. P. Slons Com- hen te Den HaaR. De heer Simons Co- hen is sinds 1958 hoofd van het voor lichtingsbureau van de Europese Ge meenschappen in Nederland Voordien was hij in journalistieke functies werk zaam bij de Wereldomroep. He6 Pa rool en Het Algemeen Handelsblad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De autobus en de vracht wagen vormen voor de voetgangers re latief het grootste gevaar ln het ver keer. Op de tweede plaats komen de mo- ter en de scooter en vervolgens de auto mobiel, de brommer en de fiets. Dit blijkt uit een onderzoek naar de (on) veiligheid van de voetganger verricht door de economisch-technische afdeling van de organisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek (T.N.O.) Dit resultaat betrof een onderzoek naar het aantal voetgangerslachtoffers per miljard voertuig-kilometers. In ab- j solute zin vormen echter de personen auto's het grootste gevaar voor de voet ganger. Uit de cijfers blijkt namelijk dat de helft van het aantal aangegeven voetgangers valt door een personenauto, ongeveer 'n vierde gedeelte door vracht- j wagens en de rest door andere voertui gen. Men hec-ft diverse verkeersmidde len (uitgezondei-d railvoertuigen) ook on derzocht naar hun gevaarlijkheids- graad voor degenen die deze verkeers- j middelen gebruiken, 't Gevaarlijkst ble- j ken de motor en de scopler te zijn, op I de tweede plaats kwam het lopen en ver-. volgens in deze volgorde bromfiets. fiets, automobiel, vrachtwagen en bus. Volgens T.N.O.-onderzoeker drs. J. Zabel valt vooral de hoge sterftegraad voor kinderen, hoogstwaarschijnlijk toe te schrijven aan het typisch Nederland se „op straat spelen", bijzonder op. Deze sterfte is vooral hoog in ver gelijking met een land als b.v. Enge land. Verkeersopvoeding en andere maatregelen ten behoeve van kleuters en schoolgaande kinderen hebben wel effect, maar zijn toch niet toereikend. „We moeten in Nederland naar een strenge scheding tussen voetgangers verkeer en rijdend verkeer", meent drs. Zabol. Hij citeert voorts met in stemming een Engels rapport over de- SAN FRANCISCO (Keuter) Als A hebben gezocht voor de steeds groter v zullen binnen een Jaar or tien privè-au held worden. In jiluats daarvan zullei nerikaanse deskundigen, die een oploaaing udende verkeersproblemen, bun ain krijgen, o's in de Amerikaanse steden een zeldzaam- bewegende trottoirs" *Un. kleine elek- an-huis. Coui i zullen b|| dat alles en psyohologen van het researoh- een jaar lang gewerkt aan het op- nu gereed is en 800 pagina's beslaat i de Amerikaanse regering. trische wagens en biiüdii langrijke rol spelen. Zesentwintig sociologen, architecten, juristen instituut van de Stanfordunlverslteit hebben stellen van een rapport over deze kwestie, dat Het ondei-zoek ls verricht onder auspiciën va: De deskundigen, die wijzen op de toenemende verkeersdidhtheid en luchtveront reiniging, dringen er bij de regering op aan onmiddellijk te beginnen met de ont wikkeling van de voorgestelde systemen en daarbij de grootste voorrang te geven aan de bewegende trottoirs, die voetgangers met snelheden van 10 tot 25 kilojnetei per uur kunnen vervoeren. Ook wordt gedacht aan de aanleg van banen voor automatische cabines, waar de passagiers wanneer ze maar willen ln en uit kunnen stappen. Verder bepleiten de experts lndienstslelling van een beperkt aantal elek trische wagens voor algemeen gebruik, benevens van -door computer* bestuurde auto's, waarbij de passagier niets anders heeft te doen dan zijn reisdoel «an te geven door het indrukken van een aantal knoppen. ze materie waarin staat: „In weerwil van de toegenomen bezorgheid over en zorg voor het verkeersprobleem bestaan' er goede gronden om aan te nemen dat het aantal slachtoffers van verkeerson gevallen niet belangrijk kan worden ver minderd. tenzij de samenleving bereid is een (hoge) prijs te betalen voor een verbetering in deze situatie. Verkeers veiligheid is primair een afwegen tus sen het verliezen van levens, lijden en andere kosten van verkeersongevallen enerzijds en de ongemakken en kosten van maatregelen om het aantal verkeers- i slachtoffers te verminderen anderzijds". Uit cijfers blijkt dat in 1966 2612 per- sonen in het verkeer werden gedood waaronder 604 voetgangers. In J965 wa ren deze cijfers resp. 2479 en 578. Van de voetgangers werden er 376 gedood door een personenauto. Voorts telde men in 1966 5849 ernstig gewonde en 2456 j licht gewonde voetgangers In 1965 resp 5538 «Q 2445. Deze foto geeft een overzicht van de nieuwe helling, die bij Verolmc »n aanbouw is. Dexe helling Rozenburg w 380 meter lang en 80 meter breed. Hij steunt op 5t00 heipalen. Sr kunnen schepen lat +00.000 ion dood gewicht»

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5