PRACHTIGE FILM VAN JAN TROELL SCHUDDE BERLINALE WAKKER UNIVERSITAIR NIEUWS BEATLES NAAR MOSKOU? Kunstvoedsel slaat aan bij consument Culturele revolutie in Hilvarenbeek gepreekt Protest tegen vonnis Claus Premièrekoorts bij Nationaal Ballet VPRO ontslaat pater Jelsma DE LEIDSE COURANT MAANDAG 1 JULI 1968 Van onze filmredactie BERLIJN De Zweed Jan Troell komt de eer toe het achttiende Ber- HJnsc festival te hebben gered. Het weinige publiek, dat nog plichtge trouw tweemaal per dag naar het Zoo palast sjokte om er een middelmatige film te zien over gefrustreerde niets nutten of elkaar beminnende vrou wen werd plotseling wakker geschud met Troells „Oie dole doff" wat zo veel betekent als „Ienc mienc muite". Er is echt geen aftelrijmpje voor no dig om Troells film aan te wijzen als veruit de beste tot nog toe op deze Berlinale vertoond. In zijn bijna twee uur durende film beschrijft Troell de problemen waar mede de jonge onderwijzer Martens- son te kampen heeft. Iedere morgen gaat hij met loden schreden naar school, waar zijn klas hem de hele dag zoveel mogelijk dwars zal zitten. Het is niet zozeer dat hij geen orde kan houden, dan wel dat hij de kinderen „ergens" begrijpt en soms hun par tij kiest tegen hem zelf. Zijn vrouw, die hulpeloos moet toezien en hem niet kan helpen, verlaat hem. Het slot „01e dole doff" de redding van 't festival biedt geen oplossing la films als „Blackboard jungle" „To sir with love" of „Up the down staircase" om maar een paar voorbeelden van re cente Amerikaanse films over dit on derwerp te noemen. Prachtig schildert Troell de atmos feer in het eenvoudige klaslokaal waar de leerlingen maar een verzetje hebben: „leraartje pesten" en de le raar voortdurend op zijn hoede moet zijn, een concentratiekampatmosfeer met óe bewaker als mikpunt. Maar Troells beeld is niet eenzijdig want zo nu en dan staat de leraar plotse ling voor een verrassing door een spontane reactie van een van zijn pu pillen. De film werd vrijwel geheel opgeno men in een school te Malmö, waar Jan Troell een oud-onderwijzer zelf eens les gaf. Om zich beter 'in de klas te kunnen bewegen werd op 16 mm-formaat gefilmd en vrijwel zon der extra-belichting. Het beeld werd later tot normaal formaat opgeblazen. Zo verkreeg Troell een aangrijpend authentieke sfeer, die echter niet mo gelijk zou zijn geweest zonder Per Oscarsson. Wat deze Zweedse acteur als de leraar Mërtensson presteert grenst aan het ongelooflijke. Hij is het langzaam zijn idealisme verliezende leraart je ten voeten uit. Een magni fieke vertolking, waarbij men bijna zou vergeten dat de schoolkinderen in de film het óók uitstekend doen en zeer natuurlijk voor de camera rea- Dodenrit in Milaan Na „Oio dole doff" zorgde Italië mei „Bandieten in Milaan" voor nog wat vuurwerk, zij het op een ouder vlak. Carlo Lizzani's film is gebaseerd op een ware gebeurtenis. In het najaar van 1967 beroofden een viertal italia- nen het Milanese filiaal van de Bank van Napels en gingen er met twaalf miljoen lire vandoor op de voet ge volgd door de politie. Toen de bankro vers er niet in slaagden hun achter volgers kwijt te raken begonnen zij te schieten, eerst op hun achtervol gers. later om een chaos te veroor zaken op de menigte. Drie doden en eenentwintig gewonden waren bij deze twaalf kilometer lange dodenrit te betreuren. Lizzani nu laat eerst in vlot tempo zien hoe Milaan als snelgroeiende we reldstad ook een onderwereld kweek te, waar Chicago jaloers op zou kun nen zijn. Vervolgens introduceert hij de bankroversbende, die juist aan zijn zeventiende karwei zal beginnen, bij ons en hij eindigt met een imposante en toch zakelijke reconstructie van de beruchte dodenrit. Geen moment worden de hoofdfiguren als b.v. in „Bonnie and Clyde" verheerlijkt of tot legende uitgeroepen. Het zijn ge makkelijk levende jongens zonder veel scrupules. Hun leider Gian Maria Volonte is 'n keiharde, bazi ge maar vooral opschepperige figuur, trots op de misdaden die hij begaat en pronkend met zijn „zakelijke" in zicht en koelbloedigheid. „Bandits Milano" is misschien een wat vreem de vogel op een festival, maar vlot en technisch perfect gemaakt. Heel wat onderhoudender dan menige film, die wij in de achter ons liggende da gen hebben gezien. Asta Nielsen Merkwaardig is. dat de korte film in Berlijn nauwelijks wordt aangekeken, terwijl toch ook voor deze categorie gouden en zilveren beren beschikbaar zijn gesteld. Nu moet onmiddellijk worden toegegeven dat er niet veel bij is dat er werkelijk uitspringt, 't Ne derlandse „Toets" niet, een Brazili aanse art.-film. de moeilijk begrijpba re korte werkjes uit Duitsland en Fin- Per Oscarsson als de getergde leraar Mürtensson in Jan Troells „Ole dole doff. land zeker niet. De Joego-Slavische tekenfilms, „Tolerancija" en „Krek" zijn aardig maar niet van topklas se cn de prijswinnaar voor ons is nog steeds „Asta Nielsen" 'n Deens film interview met en over de thans 84-ja- rige actrice. Aandoenlijk in de orde filmbeelden, bepaald ontroerend aan het slot waar de actrice terugdenkend aan alle roem en succes, zich bijna huilend beklaagt, dat het niet erg is om oud te worden, maar dat je zo al leen komt te staan. Het kan 'n proe ve van haar acteertalent zijn, het kan spontaan zijn. Wat het ook is. deze ene scene brengt Asta Nielsen dichter tot de jongere generaties dan welke lijvige biogra- NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16). NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR 19.06 uur: Kenmerk. actualiteitenrubriek VARA 19.31 uur: Dragnet, t.v.-serie NTS VARA 20.20 uur: Holland op z'n malst, cabaret 21.00 uur: Rawhide, t.v.-serie 21.50 uurr Achter het nieuws, actualiteitenrubriek NTS 22.35 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.03 uur: 4 Van toen tot nu, cabaret 19.35 uur: Het leven begint bij 100, NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Bioscoopsuccessen van weleer, t.v.-serie 22.10 uur: De eerste eeuwen van het christendom, documentaire NTS 22.35 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I NRU 20.05—22.20 uur: Scala internationaal 23.25—23.55 uur: Radiorama, mini-magazine HILVERSUM II NRU 20.15—22.20 uur: Holland Festival 1968 NCRV 23.10—23.35 uur: Kamermuziek van heden en verleden Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM n: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 der Etjck (Den Haag), J. Guljt (Katwijk aan Zee). J. C. Mook-nnar (Ltssc). A. de Vlaming (Lelden), mej. A. E. J. H. Nabbe (Voorburg). Kandidaats tandheelkunde: A. A. M. J. van Eek (Den Haag). S. Hlemstra (Voor burg), T. W. J. Hofman (Voorburg), W. F. B. de Jong (Rijswijk). H. van Ketel (Den Haag), F. I.. M. Nabbe (cum laude) (Voor burg), ireld (Voorburg). Doctoraul kunstgeschiedenis: C. H. Blot- kamp (cum laude) (Delft), Den Bakker (Corcum). ie): V. E. van Erkelens R. E. Zlkel (Den Haag). B. Hulznga (Dei Lel- nen 2 geneeskunde: mej. J. C. van Ballegooljen (Gameren), me). L. van de Berg (Slikker veer). me). M. J. L. ten Doessehate (Rotter dam), mej. J. C. de Langen (Rotterdam), mei. E. F. van Leeuwen (Utrecht), mej. A. E. E. Meurslng (Rotterdam), mej, T. E. Mocljes (Beverwijk), mej. V. van Seheepen (Lelden), mej. E. D. Vcrnnrt (Den Hoog). P. J. Abra ham* (Den Haag). F. TV Barkman (Den Haag). B. C. van Beusekom ('t Harde). J. Boer (Strljen Z.-H.). A. L. J. van den Bosch (Vlaardlngen). J. Breugen (Leider dorp). C. W. Brink (Velsen), J. M. Broek man (Hom Lb). H. L. F. Bron (Wassenaar). E. Brons (Wassenaar). J. H. B. de Brulln (Lelden). C. Burgersdtjk (Den Hr*^—j* p. E. C. Lankhi ton (Rotterdam). Haag), L-'j ïr Krogt (Heemstede). (Den Haag). W, I.lbe- w van der Meer (Den (Den Haag), J. H. Porte Berga- J. J. Petit (Haarlem), N. P. J. Settcur (Am- hem). P. J. 1L Smits (Den Haag) D. F. L. Snledcrs (Reusel), L. W. N. Steur (Den Haag). S. P. Strijk (Lelden), J. W. A. Swen (Voorschoten), A. G. Veldhuizen (Rot terdam), J. J. Vermeulen (Rotterdam), N. J. Visser (Bovcnkarpsel), J. J. L. M. van Vliet (Hoek van Holland), C. D. Voorhorst (Lel den). H. A. Wassenaar (De Zllk). P. T. M. Wlttkampf (Schiedam) en W. A. van de Zijden (Voorburg); kandidaatsexamen ge schiedenis: O. M. Boortman JNoordwIJk). J. C. Vermeulen (Boskoop),^" da (Oegstgei ffjjn w socioiogn I ÜHL -- R- Kraan (Schie dam), K. Th. M. Vergeer (Boskoop), mej. A. F. Dralsma (Pljnacker) en W. C. M. te Rlele (Groesbeek); doctoraal examen Ned. recht: R. A. Boonstoppel (Voorschoten). 1 der Kooy uit LEIDEN Rijksuniversiteit Leider uoct. ex. wiskunde: R. H. van BUder- beck, Lelden. Doet. ex. sterrenkunde: P. Katgert, Oegst- van Hee, Lelden, J. B. L. R. van Dijk, Lel den, R. A. Visser, Lelden, G. L. Wanrooy Lelden, L. B. J. Groenewegen, Den Haag W. Vlersen, Den Haag, H. van der Beek Lelden. G. P. Bakema, Lelden, A. F. Henge veld, Lelden, W. H. M. v. d. Hoeven, Der Haag, A. H. Degens, Lelden, B. van dei Meer, Den Haag. Hand. ex. a wis- en natuurk.: J. W Schutter, Leiten; S. R. Brouwer, Den Haag mej. W. Doljer, Lelden. antropologie: J. J. Meijer, Kand. ex. kunstgeschiedenis: me Schadee, Den Haag. Prop. ex. godgeleerdheid: mej. Drlel, G. W. Melnesz. Oegstgeest Wolthaus, Oegstgeest, Th .J. H. Schevenlngen. i der Meer, Den N. J. Wijnbeek. Lelden, E. A. A. M. terhulzen, Oegstgeest. Lelden, atuurk.: mej. T. C. E. D. van Rlessen, - en natuurk.: mej. Lelden hart. Lelden. Kand. ex. J M. Trouwbori Lelden; kand. J. E. V. Tlggele, Leldgn, Ie. Lelden, P. P. Krijgsman, IJ. Schec- Buul, Lelden. J. A. IM. Deelder, Heem- H. C. Beekhof. Leiden. F. H. D. i C. M. v. d. Spek. Den Hang. C. A. van Hees. Hattem, Chr. J. Kerkhof. Amsterdam. W. J. v. d. Ven, Velp. Arts: mej. M. Connolly. Rotterdam, mej. J. P. C. v. d. Waal. Leiden, G. J. Brulntne. Nuenen. H. S. Durgaram. Oegstgeest. A. F. Kroes. Heen vliet j Brucn. «eer lltermann. Hllversun W, J. de WllUnge. Rotterdam. O. J. S. Buruma, Woerden, H. rt, A, Fiseher. Rotterdam. J. R. B. Magc- nouw. Roosendaal, G. J. Hordijk. Tilburg. M. W. Kunst, Middelburg. Ch. J. L. M. Meijer, Leiden, H. Mulder. Voorschoten, n. W. A. L. de Ruljsscher. Voorburg. A. J. Verbout. Llsse. Kand. godgeleerdheid Schiplulden. F. Luitjes. Kerkelijk ct. Nederlandt Den Hi de Unset Kand. ex Nederl. v. d. Koolj. j! Blók (Enschede). I: M. W. Mooljmans. Capelle n 1: A. A. M. Gom- Lelden. H. van Dorp. Vlaardlngen. De dames N. W. dam. A. C. M. v. d. Toorn. Schiedam. Meijer. Heemstede. Kand. ex. Spaanse t en 1: J. B. vangers. Den Hang, W. J. B. Snep- Horst. Delft, Rijn. F. H. N. M. Verberg, Alphen aan Boboxe, Den Haag. Doet. ex. algemene taalwetenschap: f. Th. Creemcrs, Tilburg. Knnd. ex. pedagogiek: C. Kars. Tllbui Japest. eholoek - _ggüj_nèvr. J. M. Brue- gem-Westerkamp. Den Hang. mej. F T. Na- wtjn, Den Haag. mevr. F Boon-Derksen. Den Haag. R. Goblts. Lelden. E. D. Huls bergen. Oegstgeest. R. van Hagen. Den Haag. 3. F. den Hartog. Den Haag. Doet. ex. psychologie: mevr. F. yon Schukkmnnn. Lelden. O. J. H. Kaspers. Lel den. L. O. Toornvliet. Heemstede. A. 3. van Clnkrl. Lelden. H. J Visser. Delft Kand. ex. pedagogiek: mej. A. M. A. te MetJ. Den Haag. Doet. ex. Ned. recht: F R. Satman. Lel den. D. W. Verkade. Lelden, J. Janssen». Rotterdam. B. I. M. Hudtg. Rotterdam.. Kand. ex. godgeleerdheid: A. C J Jon kers (Noordwllk), mevr. G. H. Hulsbergen- Slutjter, Lelden. J. H. A. Hulsbergen. Let- ^Knn. ex. pedagogiek: mej. J. C. Smit, Lel den, mej. W. C. P. Matlna. Den Hang. Knnd. ex. psychologie: mej. J. I. Cruson. Breskens. Doet. ex. Frans t en 1: P. Boogaards. Voorschoten. Kan. ex. psychologie: G. W. de Topper. HUlegom. C. A. Beneder. Middelburg. Horzen. I>lden: kand. ex. Ned. recht: F;. van Huls. Lelden, mej. E. K00U. Lelden: kand. ex not. studler: L. F. MeUer, Amsterdam: hand. ex. fiscaalrecht: F. M. Molenhrugge. Leiderdorp: kand. ex. not. studler: A. van Stee, Bergen op Zoom. WAGENINGEN Geslaagd voor het kan didaatsexamen: puntenverdeling: mej. M. F. ikunde: m« iej. N. Hcnnevelt. GRONINGEN Rijksuniversiteit Gro ningen: geslaagd voor kandidaats cconom. wet: W. J. Emmen, Den Haag. UTRECHT Aan de rijksuniversiteit In Utrecht geslaagd voor kandidaats-psycholo- gle: mej. M. I. H. Jongsma. Den Haag. Kandidaats-opvoodkundemej. W. de Groot (Alphen aan den Rijn) en J. F. van Hulst, Rijswijk. Doctoraal rechtsgeleerdheid: J. GrBOfland, Lelden. AMSTERDAM Aan deunlv Amstcrdai flc: J. ENSCHEDE - in, Rijswijk. Z. Hooft c. geogra- de th werktuigbouwkunde: D. unl*e»ltelt U de heer G. K. van Dongen, tandarts te Nleuwerkerk aan den IJssel. gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op eenProef schrift getiteld Het ««m^o-^ndtbulalre gebied bij de mens In de stadia van vijftig i.*... irnn.chiiiiAnrtr: promotor. rot. tachtig Landsmee gepror kunde cn natuurwetensch. schrift getiteld On genera from the up. North-Westorn Spain: letteren op 1 proefschrift, getiteld lx- créole Franc»"» d'Halit; promotors waren prof. dr. L. Ku- kenhelm Ezn. en prof. dr. J. Voorhoeve LONDEN De Engelse Impresario en orkestleider Vic Lewis bevindt zich in Moskou teneinde van de Russische autoriteiten de nodige goedkeuring te verwerven voor een eventueel uitwisse lingsprogramma tussen Engelse en Rus sische musici. Op zün lüstje staan on der meer de Beatles genoteerd, alsme de Esther en Abraham Ofarim. Nina Simonc. Andy Williams en de protest zanger Donovan. „Of de Beatles gaan is vooralsnog na tuurlijk zeer onzeker", vertelde Vic Le wis voordat hij vertrok. „Ik heb nog geen contact met hen gehad, maar ik vermoed wel dat ze bereid zijn. Ondanks het feit. dat ze nooit meer in het open baar willen optreden omdat zij hun pla ten op de Bühne niet meer waar kun nen maken. Bovendien is dat laatste in Rusland van ondergeschikt belang, om dat men daar niet zulke hoge eisen stelt aan een optreden als hier. De tieners zijn in het Westen te veel verwend". De ove rige artiesten hebben reeds verklaard graag in Rusland te willen optreden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG TVP, het levensmid del van hoge voedingswaarde dat vlees kan vervangen in verschillende gerech ten, slaat aan bij dc consument. Volgens de heer J. L. Nedcrlof, directeur van de United Food Group N.V., die het pro- dukt in ons land een half jaar geleden in de handel heeft gebracht, reageerde het publiek positief op TVP. dat in ham en baconsmaak verkrijgbaar is. De maand februari gaf een grote ver koop te zien in de 35 supermarkets van Vroom en Dreesmann, waar het produkt gelanceerd werd. De verwachtingen zijn met vijftig pet. overtroffen. In de loop van de eerste week van ju li wordt TVP in de open verkoop ge bracht bij zevenhonderd warenhuisfilia len en een grootwinkelbedrijf. Gemiddeld worden 110-140 pakjes TVP (dat gelijk staat aan de voedingswaarde en de hoe veelheid van 800 gram vlees) per week in elke supermarkt verkocht. United Food heeft aanvragen binnen gekregen van een aantal bejaardentehui zen en ziekenhuizen die het levensmid del willen gaan gebruiken. Een derde TVP-smaak, rundvlees, is in ontwikkeling. Deze smaak zal in gro tere stukjes worden vervaardigd, even als de bestaande bacon- en hamsmaak. Voorts heeft United Food het plan in de loop van dit jaar nog andere „convenien ce foods" op de markt te brengen. Tekeningen van Regui M. Flohr worden tot en met 16 juli geëxposeerd in Ga lerie Liotard, Spui 246 Den Haag. Groot Kempische Cultuurdagen de deelnemers kon HILVARENBEEK (ANP) Vele deel nemers aan de Groot Kempische Cul tuurdagen, die zaterdag en zondag in Hilvarenbeek zijn gehouden, vinden dat de inleiders Annemarie Prins en Con stant Nieuwenhuis uit Amsterdam en Peter Schat uit Utrecht door de cultu rele revolutie te prediken zich niet aan het eigenlijke thema „Democratisering van de kunst" hebben gehouden en de cultuurdagen hebben misbruikt om pro paganda te maken voor het communls- Peter Schat verbruidde het helemaal, bij een aantal deelnemers, toen hij na mens de deelnemers een protest wilde laten uitgaan naar de Belgische minis ter van Justitie tegen de vervolging en veroordeling van Hugo Claus en dit pro test wilde overhandigen aan de Belgi sche ambassadeur, die de cultuurdagen als gast bijwoonde. Voor dit protest werden tijdens de massale koffietafel op zaterdagavond in de Vrijthof handte keningen verzameld. Toen overhandi ging van het protest aan de ambassa deur niet door kon gaan, wilde men aan het einde van de discussiebijeenkomst op zondagochtend het protest verzenden, maar hiertegen verzette zich burge meester Meuwese van Hilvarenbeek. de voorzitter van de cultuurdagen, die van oordeel was, dat het protest slechts door een kleine minderheid werd gesteund en Vier nieuwe werken in Holland Festival Het Holland Festival blijkt bij het Sa- tinaal Ballet premièrekoorts te hebben opgewekt. Zaterdagavond kwamen in de Kon. Schouwburg niet minder dan vier nieuwe werken ten tonele. Wel te ver staan: nog niet geziene en uitgevoerde choreografieën, maar daarom nog geen eigentijds danswerk. Beginnen we met de vrouw van de eerste solodanser Si mon And ré solodanseres Maria Kop- pes die haar man inspireerde of dreef tot een danszetting uan Bachs Vierde Brandenburgs Concert. Simon André toont zich hier een bekwaam volgeling van Balanchines muziekballetten. Hij evenaart de meester uiteraard niet, maar weet de lange lyrische lijnen ran zijn echtgenote toch aannemelijk te voe gen in een bewegingspatroon, dot bete re nkleding had verdiend dan de neo romantische flodderjurken die André ran de Russen heeft afgekeen. Buchdans Impliceert precisiewerk en het corps de ballet bracht dat wel licht oververmoeid niet helemaal op. Wat het achterdoek van Kandinsky met dit werkstuk te maken had, weten we niet. De echte Balanchine kwam te voor schijn ln zijn Ivesiana uit 1954. Een ge heel andere Balanchine dan Simon An dré voor ogen had, namelijk niet de man van de muziekballetten, maai een experimenterend choreograaf me't /.on- dagsmuzlek. Wij menen dat Ivcs muzi kale betekenis schromelijk wordt over schat en ook Balanchine wist er niet goed weg mee. John Taras maakte van vier van de zes delen van dit ballet een aanvaard baar geheel, dat meer met loom bewe gingstheater dan met werkelijke dans te maken had. Balanchine's eigen groep zal bijvoorbeeld de soliste in II niet Jo nassen. maar subtiel hanteren. Het Na tionaal Ballet is nog zover niet, zodat de poëzie van de menselijke onbereik baarheid niet overkwam. In the Inn is een inzinking zonder meer, hoe grappig en vurig Anna-Maria Cverina en Robert Fischer ook hun revuesketchje opvoer den. Blijven de hoekdelen, Central Park en In the Night, waarin de toeschouwer door de menselijke bomen het chorreo- grafische bos bijna niet meer ziet en welk :aatste deel schuifelend op de knie- en eindigt in een weliswaar fascineren de en onstuitbare, maar daarom toch weinig dansante dreiging en onontkoom baarheid. Geen sterke Balanchine dus, maar in elk geval meer de moeite waard dan het zwakke zusje van Milko Sparemblek, dat Passacaglia heet en dat door spec taculaire wildheid en schier eindeloze herhaling van schaarse charme wil ver blinden. Yvonne Vendrig, die de hele avond haar groot danstalent toonde, cn Toer van Scha.vk gooiden tegen dit mengsel van klassieke en moderne dans veel emotie en energie aan. maar de noodzaak van het gebruik van Weberns muziek konden ook zij niet waarmaken. Dit laatste was nu juist wel het bij de enige niet-premiere. Rudi Dantzigs „heldere" Ogenblikken, dat als een subtiele sculptuur en melancholisch overhuifd in een fijnzinnig lijnenspel en tijdloze kosmos fascinerende spanningen oproept. Webern schrijft' hier muzikale stenogrammen en Van Dantzig verstaat uitmuntend de kunst van het weglaten van elke overbodige beweging. De pictu rale inbreng van Toer van Schayk vin den wij nog steeds subliem. Tenslotte de pas de deux, voor welke de handen het hardt Op elkaar kwamen, Bloemen- festival van Bournonvllle, ingestudeerd door Ha raid Lander en gedanst door primaballerina Marianna Hilarides en Sylvester Campbell. Een fleurig stijl bloempje, net niet te virtuoos en in al le speelse charme door Marianna Hila rides loepzuiver en haarscherp gedanst. Als nu toch ook maar eens do werkelijke dansvreugde op dit marmeren gelaat wilde doorbreken derhalve niet nami worden verzonden. Peter Schat deelde zondagavond me de, dat hij namens een honderdtal deel nemers het volgend telegram aan de mi nister van Justitie te Brussel heeft ge zonden: Ondergetekenden zijnde 100 van de deelnemers aan de Groot Kempische cultuurdagen te Hilvarenbeek proteste ren fel tegen de vervolging er deling van Hugo Claus, welke maat doen ontstaan waarin de vrijheid van het artistieke experiment verstikt wordt". Onder die 100 ondergetekenaars be vonden zich volgens de heer Schat: mr. G. J. P. Cammelbeeck, Annemarie Prins, mevrouw Asselbergs, mede namens haar man prof. Asselbergs, Anton Duinkerken, Ton Asselbergs, Constant Nieuwenhuijs, Jan Blokker, Jan Marti net, Han Meijer en Lambert Tegen- bosch. Aan de Groot Kempische Cultuurda gen hebben ongeveer 400 personen deelgenomen. Prijs voor Van Duinkerken In zijn welkomstwoord op zaterdag morgen sprak de voorzitter zijn diep medeleven uit met de ziekte van Anton van Duinkerken, die hem niet zal toestaan nog ooit de cultuurdagen, die hem zo na aan het hart lagen, te be zoeken. De jury van de Hilvarenbeekse Literatuurprijs, waarvan hij lange jaren lid is geweest, was dit jaar voor het eerst vernieuwd en bestond uit de heren; E. Hemeldinck, P. Kemper en K. Swin- kels. Door deze jury werd de literatuur prijs groot f 1000 toegekend aan Anton van Duinkerken voor zijn boek Nij meegse Colleges. De prijs werd in ont vangst genomen door de zoon van Anton van Duinkerken die een door zijn vader op zijn ziekbed geschreven dankbetui ging voorlas. Nu hem deze prijs was toegekend doch hij er persoonlijk niet meer van kon profiteren, meende hij niettemin daarover toch vrijelijk te kun nen beschikken en kende hij de prijs toe aan Jan Naaijkens, voor zijn werk: „Leer mij ze kennen, de Brabanders" De tweede prijs, de zogenaamde debuut prijs, groot f 500 werd toegekend aar de heer J. Verstegen te Rossendaal vooi zijn werk: „Ligt uw hart daarop". Sammy Davis bedreigd LONDEN (AP) Rechercheurs ran Scotland Yard bewaken Sammy Davis jr. dag en nacht aangezien een onbeken de hem telefonisch heeft bedreigd, al dus meldde de Daily Sketch. Davis, die optreedt in de musical „Golden Boy" in het Londense Palladium, is onlangs tij dens de show door een onbekende opge beld. Hij spreekt vrijwel elke avond op het toneel over de negerbeweging en de kwestie van de burgerrechten. Naar verluidt heeft Davis zijn dochter en twee geadopteerde zoons zondagavond naar het buitenland overgebracht. T enessce Williams vreest aanslag RADIO PROGRAMMA MAANDAG HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 18.16 Radiojournaal. 18,30 Stereo: ïk (opn). (Om 19.00 Gesproken brief uit Parijs). 19.30 Nieuws. 18.35 R.V.U.: luzlkaal Spectrum, door de heer Klaas A. osthuma. NRU: 20.05 Scala Internationaal: unstkroniek. Bond Zonder Naam: 22.20 Naastenliefde ls wegens vakantie niet geslo- NRU: 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Ra- ijournaal. NRU: 22.55 Stereo: Jazzmuziek. 23.25 Radiorama: veertiendaags minimaga- 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.10 licht Instrumentaal weerpraatje. 18.46 Nleui 16.03-18.00 licht plater BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.10 Tuinbouwkroniek. 12.15 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, medede lingen. progr.-overzicht en SOS-berichten voor de schippers, 12.48 Lichte muziek. 12.55 13.00 Nieuws, v berii Nleu\ mofoonmuziek. 20.00 Llteram: over boeken, schrijvers en toneel. NRU: 20.15 Holland Festival 1968: Nederlands bla zersensemble en soliste: moderne en klas- .vondoverdenklng. 22.50 Stereo: ensemble: volksliederen. 23.10 Stereo: mo derne kamermuziek. 23.35 Stereo: lichte koorzang. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. Paardesportultslagen. 18.45 Sport- 5.30 Zuldamerikaanse kroniek. 18.52 Taalwenken. 1 foonmuzlek. 19.00 Nieuws en 19.30 Lichte muziek. 20.00 22.00-22.15 Nieuws en berichten. Journaal. 8.20 Stereo: lichte grammofooni ziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide reporta- (gr). (11.00-11.02 ten NRU-progr; 9,40 Muziek uil de mid malssance. AVRO: 10.C 10.10 Arbeidsvitamine i Mededelingen 5 NRU: 13.30 De licht. belicht: filmmuziek. 14.25 Prix Italia: :rne operamuziek (opn). AVRO: 15.00 io: fragmenten uit Dults-romantlsche i's (gr). 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: :rne strijkkwartetten (opn). 16.39 Ste- Zingende bougie: t levende woord. 7.15 Stere Theologische etherleergang. 10.35 Viool en plano: moderne muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: gevar d; 12. tuinbouw; 12.30 Nieuws; inaf het eiland St.- (12.05-12.10 Ronde COLLINSVILLE (RTRl In Ame rika is men .een week lang ongerust ge weest over hol welzijn van de toneel schrijver Tennessee Wiliams. Zaterdag heeft hij telefonisch gemeld dat hij vei lig en wel in de stad New York is, zo heeft zijn broer, Dakin Williams, een ad vocaat uit Collinsville Illinois, meege deeld. De schrijver heeft zijn broer op 22 juni geschreven dat hij vreesde moord te zullen worden. „Als mij iets van gewelddadige aard overkomt, waar door mijn leven plotseling eindigt, zal dat geen geval van zelfmoord zijn, zo als men zal doen geloven", schreef Williams. Sinsdien was niets meer over hem vernomen Dakin Williams zei en kele minuten na het telefoontje dat zijn broer „ergens in de stad New York was" maar hij wilde niet zeggen waar precies. De schrijver had in het telefoongesprek niets gezegd over de oorzaak van zijn HILVERSUM (ANP) Het bestuur van de VPRO heeft pater S. Jelsma, die maar kortgeleden werd benoemd tot hoofd van de informatieve programma's per 17 augustus a.s., de datum waarop het voorlopige dienstverband eindigt, ont slagen. Verder heeft het bestuur het waarnemend hoofd van de televisiedienst. de heer Bouke Poelstra, op non-actief gesteld, hangende een ontslagprocedure bij het gewestelijk arbeidsbureau. Het aandeel van beide personen in de mis lukte coupe tegen hot bestuur tijdens dt algemene ledenvergadering van vorige week zaterdag vormde de aanleiding tot deze besluiten. Drie andere VPRO-medc- werkers, die ook bij het komplot betrok ken waren, de heren Ton Hasebos, Leo I Kool en Bob Bis, hebben respectievelijk een vermaning, een berisping en een ver- I maning gekregen. Judy Garland uitgeput LONG BEACH (AP) Judy Garland is op zaterdagavond tijdens een voorstel ling in een theater in Long Beach (New Jersey) onwel geworden en naar een hos pitaal overgebracht. Volgens de doktoren zou de zangeres aan oververmoeidheid lijden maar verder zich in goede ge zondheid bevinden. Ze zal vermoede lijk een aantal dagen ln het ziekenhuis doorbrengen. „God is een projectie en ik speel er zo'n beetje mee", zei Jan Wolkers in het gesprekje met Hans Paardekooper, dat VPRO-tv gisteravond uitzond na het spel „Wegens sterfgeval gesloten". Wolkers is dus atheïst en, zoals be kend wil hijons graag doen geloven, dat hij onder een levenslang trauma gebukt gaat als gevolg van zijn zeer strikt calvinistische opvoeding, die er ook voor zorgde dat hij altijd gefasci neerd is gebleven in geloofszaken. Atheïst is niet meer zo'n „vies" woord als het vroeger was. We zijn eerder geneigd te spreken van normale mensen zoals wij die wat minder ge nade hebben gekregen. En we nemen 't hep uiteraard niet kwalijk wanneer zij spreken en schrijven van eigen ziénswijzè uit. In 't geval van Wolkers, die toevallig een enorm schrijver is, komt daarbij dat hij ons een spiegel voorhoudt, waar wij uit leren kunnen. Zelfs als het een lachspiegel blijkt zo als in dit stuk. Het stuk heeft namelijk een grappi ge buitenkant, maar het graaft veel dieper. Wolkers laat er zijn visie zien op de mensen en die visie is nogal somber. God laat de mensheid op de opstandingsdag weer in het graf ver dwijnen, maar geeft de aap een nieu we kans om tot iets beters te evolueren Technisch heeft het spel kwaliteiten, die in deze tv-versie extra-mogelijkhe den kregen. Het Nieuw Rotterdams Toneel leverde een goede bezetting m de beste rollen voor Sacco v. d. Made (doodgraver) en regisseur Juiea Royaards (aap). „Wegens sterfgeval gesloten" is, voor zover ons bekend, alleen in 1964 ge speeld door de Oecumenische Studen ten Toneelwerkgroep te Utrecht. Is het geschikt voor tv-uitzending en dan uitgerekend op de zondagavond? Deze vraag heeft de VPRO-leiding een paar weken geleden in feite beantwoord. Zij liet de toen geprogrammeerde uitzen ding niet doorgaan in verband met het overlijden van haar vroegere voorzit ter, ds. Spelberg. Het „vrolijke" karakter van het spel kan daarbij geen punt van overweging hebben gevormd, want wat er toen voor in de plaats kwam was allerminst treurig. Men moet dus gevreesd heb ben dat er mensen gekwetst zouden zijn geweest, die christelijk dachteb, als ds. Spelberg deed, óf mensen die in eigen kring pas weer met de sfeer van dood en begraven hadden kennis gemaakt. Welnu, beide groepen waren er gisteravond zo goed als een paar weken geleden. Wal tóén voor een aan merkelijk deel van de kijkers kwetsend was. moet dat gisteren evenzeer ge weest zijn. Zaterdag waren we blij met de herha ling van een aflevering van „Pension" Hommeles" door de VARA. Die serie is destijds, na een zwakke eerste afle vering, een hoogtepunt in de geschie denis van de Nederlandse tv geweest. Dat meenden we tenminste te weten. Nu weten we het zeker. De kwaliteit van de registratie schoot te kort. maar de kwaliteit van de voorstelling was inderdaad groot. Hoogstens wat trager dan nu gewoon ls. Maar wat een ver rukkelijk verhaal! En dan wijlen Cees Laseur nog eens te kunnen zien die een kapitaal karakterrolletje zó uit zijn ge routineerde mouw schudde! We zijn blij met deze herhalingen: zoals we misschien over tien jaar blij zullen zijn met herhalingen van „Ja zuster, nee zuster", die nu, op een wat geschikter tijdstip, ons opnieuw maandelijks kijkplezier opleveren. Ook als wc incalculeren dat de technische mogelijkheden in 1978 weer heel wat verder kunnen zijn. Op „I" zagen we het laatste gedeelte van het TROS-programma „Zonain". gepresenteerd door Karin Kraaykamp. die in vele jaren routine heeft opge daan, en haar echtgenoot, die nog vrij wel op amateurbasis bleek te werken. De laatste presenteerde, een beetje on handig, een reclamespot voor een Eindhovens reisbureau, dat reizen naar Tunesië organiseert. De STER had er geen weet van dus het bureau kwam er goedkoop aan. Maar het zal toch wel nodig zijn dat er eens op TROS- vingers getikt wordt. Het was immers niet de eerste keer dat het de reclame spuigaten uitliep. V»

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2