ZOMER 1968: HUILEN MET DE PET OP Schramme: „Gedode Belg bedreigde mij'* Harmsen en Koekoek blij met oplossing-Van Thiel RAY: „IK HEB KING NIET VERMOORD" zand Grauwe Noordzee beukt met zomer reuzenwaskracht parel aan kust Executie in Nigeria "STRIJD t)M RADIO EN T.V. Eyskens krijgt vertrouwen UJDAG 28 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Momentopnamen van een zomerdag in Scheremn- gen: terwijl in het walmend Ruhrgebied enige hon derdduizenden Duitsers zich gereed maken om onze kusten te annexeren, slaat de grauwe Noordzee met reuze-waskracht over het intens verlaten strand. wind heeft het water tot vlakbij de terrassen op gejaagd, de ligstoelen klappertanden, achter de be slagen ruiten klaverjassen de seizoenkrachten in dof fe berusting. Tel uit je winst. Op de boulevard tornt een man met een doorweekte nassibal tegen de storm op. Zijn wijde plasticjas met bijpassende vormloze pet doet het vermoeden rijzen, dat hij zich alvorens te nippen aan de zilte nectar a Scheveningen eerst op last van wethouder Dan- keiman heeft moeten camoufleren. Machteloze regen ten lekken over zijn marmerbleke wangen. Op de hoek van de Palacestraat staart hij geruime naar de bal in rijn hand, dan haalt hij diep adem en werpt de versnapering met kracht tegen de etalageruit van een winkel vol zonnebrillen en op blaasbare dierfiguren. De rijst mooie, droge kor- niet dit op aan te merken plakt tegen het glas. Het is net. alsof de man een schot hagel heeft afgegeven. Op de promenade kijkt een kogelronde Oostenrijker verbijsterd naar het visserschip, dat ter decoratie op het droge is getrokken. Dan wenkt hij vrouw en schreeuwt Gretheheb jij gemerkt, dat het zo hard gewaaid heeft?". Beneden op het strand maant een hoofdonderwijzer zijn leerplichtig kroost tot grotere spoed aan. Hij klapt daartoe enige malen in rijn handen waarbij water in zijn palmen klotst. Als hij even later langskomt, zegt ie verbitterd: „Ik weet, wat v denkt, maar u hebt het mis. Ze hebben geen straf. We zijn op schoolreisje". De heer B. E. Vester, onderhoudsmonteur in Den Haag, staat met rijn vrouw en drie kinderen voor het gesloten paviljoen „Vreugde En Rust", hij likt geduldig het water van zijn lippen. Dan zegt hij: ..Dat van die rust klopt wel, maar waar is die vreug de?" Hij wijst naar zijn oudste en zegt: „Ik heb hem vanmorgen nog gewaarschuwd. Ik wist, dat zijn laarzen te groot waren. Ik zei: „Jan je verzuipt er in". Waarachtig, als ik niet oppas, doet ie het ook In het restaurant van het luxe bad slaapt de boek houder met zijn onderkin op het grootboek, de enige betalende gast („als ze soms denken, dat ze me met zulk weer klein krijgen, dan hebben ze het toch mooi mis. Deze kleine jongen laat zich het plezier niet ontnemen") wringt voorzichtig zijn broekspijpen uit. Daaronder draagt hij goed gedraineerde geiten wollen sokken. Hij zegt: Een kostelijke badplaats. Wat waar is moet gezegd worden. Ik ben vorig jaar aan Costa Brava geweest. Ook mooi. Prachtig strand, een lekker lauw zeetje. Maar die zon hé, dat was de pest. De hele dag die koperen ploert op je bast, dat maakt me doodnerveus. Ik kreeg ook allemaal blaas jes op mijn bovenarmen. Niet ernstig hoor. maar je wordt er toch ook niet mooier door. Het waren van die rooie blaasjes, zeg een halve centimeter doorsnee. Ruwweg dan. Het leek net, alsof ik mezelf opge pompt had. Neen, dat Spanje was het ook niet. Leuk land hoor, leuke mensen, maar niet voor deze klei ne jongen. Ik houd meer van dit. Ik moet me bewust zijn van de elementen, de grootsheid van de schep ping. Dit is pure schepping. Hier voelt de mens ten minste weer, dat hij een nietig schepsel is. Een kletsnatte pluis in Gods hand. Zo voel je je hier. Een zeepbel in de wind. Dan zou je ook kunnen zeggen. Ik sta 's morgens vroeg op, ik kleed me op mijn dooie gemak aan, ik scheer me uitgebreid. Gewoon met water en zeep en het mes ertn, jazeker. Al die japen zitten er niet voor niks. En dan maak ik een wandeling. Niet te lang natuurlijk, want 't goed moet ook weer rogaal de tijd hebben om te drogen. Ik heb twee stelletjes ondergoed van huis meegenomen, theoretisch zou ik dus twee wandelingen per dag kun nen maken, maar ik waarschuw u: je vergist je ge woon in de hoeveelheid regen, die er in één klap uit- klettert. Een kwartiertje wandelen op de promenade betekent toch al gauw, dat je kleren zo'n vier, vijf uur moeten drogen. En dan praat ik nog niet eens over de Pier. Neen, dit is het helemaal. Prachtige badplaats. Ik las zojuist nog in de folder, dat het de parel van de Noordzeekust is. Kostelijk. In één woord kostelijk. Ik heb alleen niet goed begrepen, hoe ze die foto op de omslag hebben genomen. Man, man, je weet niet, wat je riet. Allemaal mensen en overal zon. Waar je ook kijkt op de kiek. Mensen en zon. Ik zweer u: het was net Spanje. Ik denk, dat het een trucopname is. Daar zijn ze tegenwoordig razend knap in". Hij zakt onderuit en legt rijn voeten op een stoet. Het is bij enen. De radio achter het buffet spuit nas- saai een portie Sterreclame. Een vrouwenstem roept kirrend: „Kees, je moet kolen bestellen. Kees hoor je me, je moet nu kolen bestellen". De man knikt en zegt: „Het mens heeft gelijk. Het is er nu de ideale tijd voor. Straks sneeuwen we in en dan kan het niet meer". Hij kijkt naar buiten, glimlacht verzaligd en roept: „Het gaat nog harder regenen. Hos is het mo gelijk. Ik dacht, dat is al op zijn hardst stond". Bij dc branding staart Gijs de badman in het vele spoelwater. „Als het morgen nog regent, dan blijft het sukkelen tot september toe", voorspelt hij, „daar kunt u gerust vergif op innemen. Ik sta hier 44 jaar op mijn post. Ik kijk naar de stand van de maan, ik heb mijn ervaring als zeeman. Gijs heeft zich nog nooit vergist. Dit wordt een hele opmerkelijke zo mer. En zeg niet, dat ik niks te doen krijg met dat pokkeweer, want juist nu moet je ogen van voren en van achteren hebben. Zul je op een gegeven moment naar de zee staan kijken en verdrinkt er achter je op het strand iemand in een kuil. Sta je toch mooi Boven op de boulevard blaast een chauffeur op een fluitje. „Dames we gaan weer verder", roept hij, „wc hebben nog een hoop op ons programma" Het is jammer, muar de dames kunnen zijn haast billijken. Zij zijn er al lang van overtuigd, dat aan alle vreugde eens ten einde moet komen. En morgen komen de Duitsers. ,SEL De B^Igi|che huurlingenleider Jean Schrajnme (39) is gearresteerd de huurlthg elf, de BeifB ue (32) die medeplichtig wordt geacht, zal Schramma zich binnenkort itbank moeten verantwoorden. m RIVIER NA GENADESCHOT d^an Schramme, die twee maanden Jen na zijn mislukte opstand tegen egime van Moboetoe uit Kongo in terugkeerde, werd in de nacht linsdag op woensdag in de woning :ijn moeder in Brugge gearresteerd, d^ankelijk werd gemeld, dat hij yr het geven van enkele in- jksJngen over de huurlingenbewegin- Biafra voor het parket van Brus- noest verschijnen. Gisteren werd door de procureur des konings eer Irussel officieel meegedeeld, dat imme was gearresteerd en in staat ïeschuldiging is gesteld. ie heeft, evenals zijn mede- GOS (AP) Twee Nigeriaanse le- ons ficieren zijn voor ,de ogen van toeschouwers op het Benin-plein in door een vuurpeleton terechtge- De officieren waren door een sraad schuldig bevonden aan moord burgers. Naar wordt aangeno- het de eerste openbare execu- Nigeria. nf sjechen willen meer partijen AAG (AP Uit een opinie-onder van 't Tsjecho-Slowaakse dagblad Pravo blijkt dat een groot deel iet Tsjechische volk een meer-par- ysteem voorstaat. het opinie-onderzoek hebben lezers van het blad meegedaan. p^Jeek uit dat 90 pet van de niet-le- Ji n 50 pet van de leden van de com- -371 itische partij van mening waren, de socialistische democratie" kon gegarandeerd, als de kiezers de hadden tussen verschillende onaf- tlijke partijen. huurling Rodrigue, een volledige beken tenis afgelegd. De moord, die ln mei 1967 in het huurlingenkamp te Yumbi1 gepleegd werd, kwam aan het licht door een onderzoek van de Belgische politie en Interpol. De ethtgenote van het slachtoffer, de 38-jarige Maurice Quin- tin, had lange tijd geleden reeds aan gifte gedaan van vermissing van haar man sinds 11 april 1967. Het ingestelde onderzoek leverde aanvankelijk niets op. i Totdat maandag jj. het Brusselse parket vernam, dat in mei 1967 een moord ge- pleegd was op een Belg in Yumbi. Daar in dook ook reeds de naam van Schram me op. De gerechtelijke autoriteiten voel- i den echter eerst Rodrigue aan de tand. Hij bekende dat hij in het huurlingen kamp van Yumbi, als barman en onder geschikte van Schramme werkzaam, ge tuige was geweest van een hooglopende ruzie tussen zijn chef en Quintin. Schramme was in die tijd met zijn huur- lingenleger nog trouw aan Moboetoe. Schramme had op een gegeven ogenblik zijn karabijn gepakt en Quintin neer geschoten^ Aan Rodrigue gaf hij op dracht Quintin het genadeschot te geven en het lijk in de rivier te gooien. Rodri gue heeft bekend dat hij deze opdracht heeft uitgevoerd. De procureur des konings las gisteren tijdens een persconferentie de volgende verklaring van Schramme voor: „Begin mei 1967 ontving ik in het kamp van Yumbi het bezoek van een zekere Mau rice Quintin. die mij totaal onbekend was. Hij stelde mij voor mijn verbinte nissen tegenover het Kongolees nationaal leger te verbreken en mij met de mij trouw zijnde troepen te keren tegen Mo boetoe, eraan toevoegend, dat het ogen blik daartoe gunstig was. Ik heb gewei gerd op dit voorstel in te gaan. Daarop dreigde hij naar Kinsjasa te zullen gaan en mij er vals van te beschuldigen, dat ik een opstand tegen het gezag van Mo boetoe voorbereidde. Hij zou, zo zei hij, hiervoor een flinke beloning opstrijken. Ik gaf mij rekenschap van de ernst van de toestand en van het gevaar dat dreig de voor mijn troepen, voor mij en voor de provincie Maniema (Kivoe). waar van ik als militair-gouverneur verant woordelijk was. Indien Puintin zijn be-1 dreiging ten uitvoer bracht, mochten wij ernstige represaillemaatregelen verwach ten. Ik oordeelde het dan als mijn plicht Quintin te beletten zijn plan uit te voe ren. Ik heb hem met een geweerschot geveld en aan Rodrigue opdracht gege ven hem het genadeschot te geven en het lijk ln de nabij gelegen rivier te lln een warenhuis in Tokio wordt momenteel een show gehouden van miniatuurauto's. In totaal zijn er 10.2000 modellen te zien. De wagentjes zijn het eigendom van leden van de Japanse mimatuurautoclub. Dajaner komt nieuwe oorlog JERUZALEM (AFP) De Israëli sche minister van defensie. Mosje Da- jan, acht een nieuwe oorlog in het Mid den-Oosten mogelijk. In een toespraak 1 tot het bestuur van de Kali-partij zei hij dat de Arabische landen weer op het i economisch en militair niveau van voor de zesdaagse oorlog van vorig jaar zijn. „Israël houdt rekening met de moge lijkheid van een hervatting van de oor log en moet zijn militaire potentieel versterken. Tegelijkertijd moet Israël al les in het werk stellen om de „El Fa tah" (de gevechtsgroepen van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie) te bestrij den en te vernietigen". Volgens de Israëlische minister be schikt gypte nu over ballistische raket ten met een reikwijdte van 70 km en een conventionele explosieve lading van 150 kg. Desondanks zijn de Arabieren, volgens hem, nog niet klaar voor een oorlog. Zij gaan ervan uit dat de sabo tage- en terreuracties van de El Fatah een voortzetting van de oorlog beteke nen. Zodra zij hun personeelsproblemen zullen hebben opgelost zullen zij klaar zijn voor een daadwerkelijk hervatten van de vijandelijkheden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel de heer Koekoek als de heer Harmsen toonden zich te vreden met de wijze waarop Kamer voorzitter Van Thiel gisteren de zaken voor beide groeperingen van de Boeren partij heelt geregeld. Beide groepen tre den op als zelfstandige fractie» van de Boerenpartij. Mr. Van Thiel heeft neu traal gehandeld. H ij kon niet anders. Het is wel Jammer, dat er voor deze gevallen geen vaste regelingen bestaan, aldu, de heer Koekoek. Hij constateerde, dat in leder geval de opzet van de groep-Harmsen is mis lukt om de gehele partij en de gehele fractie in handen te krijgen. Voor het overige heeft de heer Koekoek het volste vertrouwen ln de leden van de Boeren partij. EXï heer Harmsen was tevreden, omdat mr. Van Thiel uitdrukkelijk gezegd heeft, dat het om een „voorlopige beslis sing" gaat. De heer Koekoek denkt wel. dat de groep-Harmsen zal pogen om de radio- en t.v.-zendtijd ln handen te krijgen, maar hij maakt zich daar geen zorgen over, want die zendtijd is van de partij en daarvan staat het hoofdbestuur ach- l-iqgkoek. De heer Harmsen zei, dat televisiezendtijd te kunnen beschikken. In leder geval start de groep-Harmsen met ingang van volgende week met een eigen weekblad. In september houdt men een algemene ledenvergadering. De groep-Harmsen zal voorts nog trachten plaatsen te krijgen ln die Kamercom missies. waarin nu de Koekoekgroep zit ting heeft. Omgekeerd «ei de heer Koe koek daar geen behoefte aan te hebben: „We zullen de situatie eerst eens een tijdje aanzien". l>e groep-Koekoek kampt met het probleem, dat de ledenlijsten van de Boerenpartij thans ln handen van de tot de groep-llunusen behorende admlnlstrn - teur Van Nlruwenhuls z(jn. Dat zou ook met de kas het geval zijn. De heer Harmsen ontkende dit echter. De kus berust bij de Koekoek getrouwe penning meester. de heer De Waai uit Zeeland, aldus de heer Harmsen. De hoer Koekoek deelde nog mee, dat nu ook besloten ls tot het royeren van de heer Harmsen als lid van dc Boeren partij nvt Ingang van zaterdag as. Diens collega aVn Harselaar zal even eens worden geroyeerd. De Kamerleden Van der Brake en Kronenburg waren reeds door het hoofdbestuur van de Boe renpartij geroyeerd. BRUSSEL (ANP) De Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers heeft vannacht haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe coalitieregering van chris telijke volkspartij (CVP) en socialisten (BSP). De uitslag van de stemming na een debat van 20 uur. was 115 voor, 86 tegen cn vijf onthoudingen. Onder de tegenstanders bevonden zich, behalve de oppositie van liberalen, Vlaamse Volks unie, Waalse beweging cn communisten, ook een vijf Franstalige socialisten uit Brussel. De onthoudingen kwamen van drie Waalse CVP-afvaardigden en twee Waalse socialisten. De senaat zou van daag over de regeringsverklaring stem- Vingerafdrukken op geweer (Van onze correspondent) LONDEN „Ik heb dr. King niet vermoord. Ik heb nooit let» tegen hein gehad". Dit verklaarde gisteren voor een Londense rechtbank de man die door de Amerikaanse regerlwg beschuldigd wordt van de „berekende, brutale en zinloze'' moord op de negerleider. De naam van dc beklaagde 1» volgens Washington •James Earl Ray, maar liij verscheen voor de rechtbank van Bowstreet al» de 40-jarlge Raymond George Sneyd, de namen die in zijn (vals) paspoort ston den toen hij deze maand door detectives van Scotland Yard werd gearresteerd op de Londense luchthaven. Amerika vrauift zijn uitlevering. Naar aanleiding van dit verzoek la gisteren het uitleveringzproces begonnen. In naam van de Amerikaanse regering werd door een advocaat vertelaard, dat de aanvraag tot Rays uitlevering steunde op twee afzonderlijke punten In fle eer ste plaats was de bekluugde een gevlucht misdadiger, beschuldigd van moord. In de tweede plaats was hij een gevlucht misdadiger beschuldigd van diefstal. De Amerikaans© advocaat David Cal- cutt roerde aan. dat de dood van dr. King alleen en uitsluitend het werk was van Ray. Ray had In Birmingham (Ala bama) een geweer gekocht, voorzien van ADVERTENTIE een vizierkijker. HU schafte zich teven» munitie aan. Drie dogen later besprak hij ln Mem phls een kamer ln een pensionnetje. Uit die kamer kon hij recht ln het Lorraine- motel kijken, waar dr. Martin Luther King verbleef. Op de dag van de moord op dr. King kocht Ray in Memphis een verrekijker. Kort na de moordaanslag zag men Ray uit het pension weglopen. HIJ liet zijn geweer en de verrekijker achter. Op dl© voorwerpen werden vingerafdrukken ge vonden, die de zijne waren. Ray legde gedurende «even minuten getuigenis af. Zijn Amerikaanse advocaat Roger Frlsby, vroeg hem: „Kende u dr. King persoonlijk?" HIJ antwoordde: „Nee sir. Ik heb dr. King nooit ontmoet. Ik heb nooit Iets tegen hem gehad". Daarop vroeg Frlsby: „Hebt u dr. King ver moord?" „No, air", antwoordde Ray. De zaak Ray werd tot volgende wrok dinsdag verdaagd. De beklaagde blijft ln verzekerde bewaring. Nederlanders wegens muiterij gearresteerd SCARBOROUGH (Reuter-ANP) Vier bemanningsleden van de Nede- landse kustvaarder „Tlnda" uit Gronin gen. die op aanwijzing van hun gezag voerder in de Engelse haven Scarbo rough wegens muiterij zijn gearresteerd, zijn naar Nederland teruggezonden. Volgens de Engelse politie hadden de vier zeelieden de kapitein van de „Tin- da", de heer Mulder, zijn vrouw en hun kind, gedurende enige tijd ln hun hut opgesloten gehouden. De reder, de heer D. Veen ma uit Gro ningen, zei niets te weten van muiterij aan boord van zijn schip. Wel was hem mededeling gedaan van onenigheid tus sen dc bemanningsleden. Dat de vier zeelieden waren gearresteerd, was hem ook nog niet bekend. Wel wist de heer Veenma te vertellen, dat er nieuwe be manningsleden worden aangeworven, die de vier zeelieden moeten vervangen. De „Tinda" meet 452 brt. Het schip voer met een lading hout.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9