OPENHARTIGE JAPANSE FILM BLIJFT STEKEN IN GOEDE BEDOELINGEN GROOTSTE FOURNET IN „DE DOELEN" Ovaties voor Rubinstein »Xiggy" ORANJE BIEDT GROOTSTE VEILIGHEID Hilversum III wordt gestroomlijnd Reportages vanuit Starf ighters Sophocles „Oedipus" Koelhuisboter in het najaar PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 JUNI 1968 „Boeren "-leed en leedvermaak PEEN nieuwigheid is het. dat er vai een Kamerfractie in Nederland splin ters afvallen. Zelfs mag het geen unicum heten, wanneer zo'n splinter de omvang aanneemt van een flinke spaander. Daar van weet de Katholieke Volkspartij met te praten, sedert de dag dat een groepje van de op haar program en lijsten ge kozen parlementsleden de fractieka mer van drs. Schmelzer mèt de moeder partij verliet. Het merkwaardige is, dat niemand in Nederland verwonderd zou staan kijken, wanneer ook in andere partijen tussen nu en 1971 afsplinteringen zouden plaats vinden. Het hangt om zo te zeggen in de lucht en morgen of overmorgen kan bij voorbeeld 'n Partij van de Arbeid, A.R.P. of V.V.D. overkomen, wat gisteren de Katholieke Volkspartij en vandaag de Boeren" van de heer Koekoek over komen is. Voorlopig bestaat namelijk de gang naar meer politieke duidelijkheid hierin, dat de heren politici het beeld steeds onduidelijker maken. IN het geval van het „Boeren"-leed waarover men vanwege bovengenoemde mogelijkheid beter maar geen leedver maak kan hebben is het vallen van spaanders evenwel in zoverre geen ver rassing, dat de tweespalt van meet af aan om twee redenen te voorzien is ge weest: ten eerste om reden dat de heer Koekoek wel ruzie moet krijgen met iedereen die zich niet wenst neer te leg gen bij zijn soms slimme, maar vaker primitieve en altijd verzet uitlokkende denktrant. Belangrijker is de tweede oorzaak: namelijk dat de Boerenpartij en haar program typisch een beweging is die het hebben moet van kritiek op anderen zonder daar zelf iets tegenover te stel len wat wezenlijk positief is. Het weinig hoopvolle in de r de heer Harmsen c.s. is, dat men met de heren die met de heer Koekoek hoop liggen, programmatisch nieL veel verder komt dan hun thans afgezworen leider Koekoek presteerde. Misschien komen de vier heren het uitgetreden kwartet nog wel tot andere gedachten, maar dan zullen ze toch in de Boerenpartij wa pretenderen de ware vertegenwoordigers te zijn, een heel andere wind moeten laten waaien. De vraag is, of de Boeren partijkiezers op dit moment al voor zo'i ommekeer rijp zijn. jTVAAROM willen we een beetje waar- U schuwen legen al te enthousiast leed vermaak over de breuk in de Boeren- Zeker, de eigenwijze politieke „Boe- ren"-leider met zijn valse-profetentaal zij dit échec van harte gegund. Maar meer reden tot vreugde en gerustheid zou er zijn, wa.nneer de „scheurmakers" laten blijken dat ze het onzinnige en on redelijke van des heren Koekoeks poli tiek inzagen en de noodzaak van een gedragswijziging van de Boerenpartij erkennen. Daarop hebben we tot dit moment tevergeefs gewacht. Dat hef Jean Fournest, met ingang van 1 september dirigent en artistiek leider van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, diepe ernst is dit en semble op het allerhoogste niveau te brengent is gisteren door hem beuszen met het concert in De Doelen, één in de reeks ter gelegenheid van het gouden jubileum. Want met stijgende bewondering heeft hier een auditorium, dat de grote zaal tot in de uiterste hoeken vulde, ervaren hoe consciëntieus htJ met de hem toevertrouwde mueicl werkt. Een uiterst verzorgde, uiterst exacte slechte de violisten aarzelden nog hier overleden LOS ANGELES (AP) De Ameri kaanse jazztrompetist Harry Osziggy' Elman, beroemd om zijn vertolking van „And the angels sing", is in Los Ange les na lange ziekte overleden. Hij werd 34 jaar. Elman maakte in 1937 reeds furore in het orkest van Benny Goodman In 1945 ging hij over naar het orkest van Tommy Dorsey, waarna hij zijn eigen groep vormde. Gedurende de laatste jaren van zijn leven speelde Elman in verscheidene films en schreef hij songs in samen werking met Johnny Mercer. Nederlands succes op Wereldcartoonale BRUSSEL (ANP) De 41-jarige Ne derlander Bob van den Bom uit Heilo heeft de prijs voor de beste caricatuur gewonnen op de zevende Wereldcartoo nale te Heist aan Zee (België). De 28-jarige Willem van Malsen, die te Sèvres bij Parijs woont en werkt, verwierf de prijs in de categorie tijd- kritische tekeningen. Aan de wereldcar toonale is deelgenomen door 130 teke naars uit 17 landen. en daar rcproduktie van Mozarta Symfonie in C groot (K.V. 425; 1783), in de historie de „Llnzer" genoemd, was hiervan het gevolg; een reproduktie, die aan de dames en heren op het podium de allerhoogste technische en artistieke eisen stelde. Doch de weergave van Albert Roussels Vierde Symfonie in A groot (op. 53; 1934) lag op nóg hoger niveau: de hierin levende voorname, door een waarlijk aristocratische geest beheerste en gerichte eruditie kwam volledig tot haar recht, mèt het feilloos gevoel voor vorm, voor de Juiste proporties, ken merkend voor een werk van Franse huize. AHe hulde voor deze presentatie! Na de pauze het optreden van de 81-jarige Artur Rubinstein in het Eerste Pianoconcert in d klein (op. 15; 1859) van Johannes Brahms. Zijt die deze oompositie wijdlopig vindente zéér gepreoccupeerd met ge voelens, waarover een mens anno 1968 glimlacht, om zijn gevoel van geïrri teerdheid te verbergen, hebben gelijk. Maar gezegd moet worde», dat alit sentiment, gehoord Rubinsteins inter pretatie, op de achtergrond werd ge drongen. Hy speelde deze muziek met een volkomen Jeugdig elan, waardoor ze de frisheid van een première kreeg. Doch htJ deed nog meer, nog veel meer: hij liet voortdurend uit komen dat Brahms' creatie meer een ooncertantesymfonie dan een piano concert met begeleiding van orkest is: zijn stem, hoe voornaam en op de voor grond komend ook, was één van de vele en veelkleurige, die op het podium tot klinken kwamen. Daarmee overwonnen Rubinstein en Jean Fournet elkeen, die aarzelend. Immers sceptisch, was gaan zitten om bijna vijfenveertig minuten te luisteren naar een muziek, getuigend van „Würgen und Wühlen, Zerren and ZiehenZusammenfHcken und Wieder- auseinanderreissen von Phrasen", zoals de kritiek naar aanleiding van de première van 1859 luidde. Vriend en vijand verenigden zich na afloop om de eeuwig jonge kunstenaar, die Artur Rubinstein heet. minuten lange ovaties te brengen. Ovaties, die nog een „toetje" tot gevolg hadden, in de vorm van een Mazurka van Frédéric Chopin. B. R. j (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Fluorescerend oranje is veruit de beste kleur om te gebruiken voor veiligheidskleding op de weg. Zo wel bij daglicht als schemering blijkt hiermee de grootst mogelijke veiligheid te worden bereikt. Wit is af te raden, terwijl geel ook al ver achter blijft bij de kwaliteit van fluorescerend oranje. Dit is een conclusie uit het rapport veiligheidskleding voor werk op de weg, dat is uitgebracht door de stichting we tenschappelijk onderzoek verkeersveilig heid. De onderzoekingen, die in samen werking met de SWOV door diverse in stituten zijn uitgevoerd, heeft geleid tot de ontwikkeling van een nieuw weefsel, dat moet voldoen aan de eisen tot be scherming tegen kou en regen enerzijds en afvoer van warmte en vocht ander zijds. Het Nederlandse instituut voor toegepast huishoudelijk onderzoek ver wacht. dat dergelijk materiaal voor vei ligheidskleding in de handel kan worden gebracht. De momenteel in zwang zijnde veilig heidskleding is volgens de SWOV aller minst veilig te noemen. Met name de door de politie en veel verkeersbriga- diers gebruikte witte kleding blijkt bij zonder slecht aan de te stellen eisen te voldoen. Onder alle geteste omstandig heden is fluorescerend oranje minstens even goed maar meestal beter dan de andere kleuren. Dit geldt merkwaardi gerwijs ook voor mensen met afwijkin gen in de kleurwaarneming. Grijs en wit zijn de minst opvallende kleuren. Fluorescerend geel blijkt zelfs slechtér zichtbaar te zijn dan helder geel. Het onderzoek heeft zich ook op mo- distisch gebied uitgestrekt. In het rap port wordt de aanbeveling gedaan de vormgeving van de kleding zodanig te maken, dat zij niet meer kan worden geïnterpreteerd als een lastige, speciale veiligheidskleding, maar als een rede lijk aantrekkelijk praktisch bruikbaar kledingstuk. Charly Chaplin aangeklaagd door Charles Trenet (Van onze correspondent PARIJS Het komt niet iedere dag >or dat in een rechtzaal grammofoon plaatjes en geluidsbandjes worden ge draald. Dat gebeurde gistermorgen voor civiele rechtbank in Parijs, waar een klacht werd behandeld van de chanson nier Charles Trenet tegen Charles Chap lin. Trenet heeft indertijd een chanson gecomponeerd dat hij „Ma chanson" noemde en dat volgens hem door Chiftr les Chaplfn overgenomen is voor dlfnl film „La Comtesse de Hongkong". Van wege dat vermeende plagiaat heeft hij Chaplin aangesproken voor een schade vergoeding van een miljoen frank en pu- blikatie van het vonnis in de voornaam ste internationale dagbladen. Achtereen volgens werden bij het begin van de zit ting de plaatjes en de bandjes van beide partijen gedraaid. Om de melodie goed zijn hoofd te krijgen neuriede de voor- zitter zachtjes mee. „Van schilderkunst weet ik het een en ander", zei hij. „maar op het gebied van muziek moet ik mijn onkunde bekennen. Het komt mij voor dat drie of vier noten op elkaar lijken". De bekende advocaat Floriot verdedig- 1 Charles Trenet. Voor Charly Chapün, zei hij, heb ik de grootste bewondering, muzikaal is hij een tweehands fi- guur. Dc advocaat van Charles Chaplin probeerde de rechter ervan te overtui- gen dat Charles Trenet een wals heeft gemaakt en Charles Chaplin een barca rolle, 'n lied van Venetiaanse gondeliers. De rechter kon daar niet dadelijk uit wijs vroeg acht dagen bedenktijd. (ADVERTENTIE) In het Goois Museum te Hilversum wordt van 29 juni tot 26 augustus een ten toonstelling gehouden van wandkleden van de Zweedse kunstenaarsgroep „Ba tik 9". Gelijktijdig wordt er grafiek geëxposeerd van Sees Vlag. CAMPERDUIN. Rudi Carrell heeft na een vermoeiend seizoen de rust het wijde Noordhollandse landschap ge zocht. Met zijn kleine jacht gebroken wit met blauw lag hij gisteren Hargervaart bij Camperduin. >rDe Zil veren Roosheet het jachtje, een roem rijke herinnering aan „Montreux". Carrell is moe, erg moe. Rudi is naar Camperduin gekomen voor zijn rust, die hij zozeer behoeft. Erg spraakzaam de lange oud-Alkmaarder niet, ma toch vertelt hij, dat hij deze water vakantie gebruikt om te werken een nieuwe Duitse show,£eg nou niet dat ik hier met mijn schuitje lig", zoekt Rudi„anders heb ik zo een tocht van mensen aan de kant". Carrell is intussen alweer uif Camperduin trokken voor een tocht met onbekende bestemming. Daags tevoren had Rudi zijn motorjacht afgemeerd in de jacht- haven van Akersloot. Toen hij wegvoer naar Camperduin met windkracht stond hij als een schipper aan het ro gekleed in khakibroek en een roze petje op zijti hoofd Filmpjes van Henk Meulman vervallen (Van onze omroepcorrespondenf) HILVERSUM In afwijking van de in de omroepbladen vermelde aankondi ging zullen de twee filmpjes var jonge cineast Henk Meulman vanavond niet worden uitgezonden. Reden is dat de fi'.m „Morituri te salutant", impressie over Amsterdamse volks tuintjes, door een arbitragecommissie is aangemerkt als een documentaire film, terwijl de KRO-televisie een claim heeft op een documentaire over volkstuinen, die over drie weken wordt uitgezonden. De film van Henk Meulman is ge maakt tijdens zijn opleiding als televi sieregisseur aan het opleidingscentrum Santbergen. In overleg met de VARA is het werk ingezonden naar het Bene- luxfestival in Den Bosch, waar het de grote prijs verwierf. Henk Meulman verkreeg met een tweede film „Vieille rue et scène pittoresque du folklore Méditerranéen" de Prix Cidalc op het Beneluxfestival 1966. In plaats van bo venvermelde filmpjes zal een korte film over Mona Lisa worden getoond. fl t ui i 111 i 5" middag, op weg I fft-, achttiende Berlinale za- ten wij van Schiphol af in gezelschap run een groot aantal Japanners in het vliegtuig. Voor- I namelijk mannen, die vrolijk kwekkend en met hoge lachjes een de reis schenen te ook een paar vrouwen bij en twee kinderen, tieners die parmantig het gangpad op en neer stapten. Wie schetst onze verbazing toen wij het tweetal gisteren na afloop van de Japanse film ,JJet meisje Nanami" op het toneel zagen i'ersnhijnen als zijnde de hoofdrolspelers uit deze film van Susumu Hani. Op het doek. waar zij achttienjarigen moesten spelen, leken Kumlko Ishu en Akio Takakaahi veel groter, volwaasener. Kumlko, die in nationaal kos tuum meestal hand in hand met Akio voor een van fUmredactiei Vrijdag- W. C. Fields. de spiegels uit de hal van het Zoo-Palast te vinden is, ziet er hoogstens uit als veertien en is met geishapruik en ai niet langer dan anderhalve meter. Akio, die geen voorstelling mist en zich alle belang stelling graag laat aanleunen, is nauwelijks groter. Beide sterretjes hebben ongetwijfeld acteertalent, maar regisseur Susumu Hani, die tal van pedago gische films op zijn naam heeft staan, is er in „Het meisje Nanami" niet in geslaagd z(jn bedoelingen helemaal duidelijk te maken. Pas als men na de voorstelling de korte inhoud nog eens naleest, be grijpt men wat Hani wilde zeggen, maar wat er niet uitkwam. Dit laatste is ook de schuld van de censuur, die duchtig de sqhaar in het werkje zette. Zelfs in Japan werden coupbres aangebracht. Zonder schaamte Susumu Hani heeft willen afrekenen met alle oude v ooroordelen en zonder schaamte wat weer iets anders is dan schaamteloos de jonge liefde tussen twee zeventienjarigen willen schetsen en de pro blemen, die de jongeman heeft bij het bedrijven van de liefde. Omdat er die eerste nacht niets gebeurt, vertellen zij elkaar maar hun levensverhaal en gaan uit elkaar. Als het jonge paar elkaar na een jaar weer ontmoet op een schoolfeestje waar een kinderlijke eigengemaakte film „Eerste liefde" wordt vertoond besluiten zij het samen nog eens te proberen, Voor het zover komt krijgt de jonge man achtervolgd door gure Individuen (Nanami's verleden) een dodelijk auto-ongeluk. W(j twijfelen niet aan de eerlijke bedoelingen van „pedagoog" Susumu Hani, maar hij 1* er niet in geslaagd de frustraties van de Jonge Shun in beelden en montage op ons over te brengen, daardoor wor den de sado-masochistische opvoeringen, die „foto model" Nanami moet geven voor „de man met de Akio Takahashi en Kumiko Ishii tn ,Jtet meisje baard", hoofdzaak en wordt het zwaartepunt van de film naar de meer perverse sex verschoven. India kwam op deze vierde dag van het festival met een avondvullende documentaire „India "67". Heel interessant misschien voor India zelf. reis gezelschappen en sociologische Instituten, maar on danks de verzorgde wijze waarop het gepresenteerd werd, toch op een speelfilmfestival enigszins mis plaatst. Terugblik Wij hebben er een stuk van gezien en hebben ons toen ijlings naar het onder het Zoo-Palast gelegen Ataiier am Zoo begeven waar Ernst Lubitsch „One hour with you" uit 1932 met wijlen Jeanette McDonald en een nog piepjonge Maurice Chevalier werd vertoond. Lubitsch wint het van W, C. Fields in de retrospectieven, zijn werk is minder verouderd en levendig gebleven. Menige Nederlander zou met genoegen nog eens komedies als „Design for living" (Miriam Hopkins, Gary Cooper en Frederic March) ..Trouble in paradise" (Herbert Marshall, Miriam Hopkins. Kay Francis) of „Bluebeard's eighth wife" (Gary Cooper en Claudette Colbert), op da televisie terug willen alen. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Een commissie, be staande nit vertegenwoordigers van de omroepen en de Nederlandse Radio Unie onder leiding van de heer Jan dc Troje, omroepsecretaris van de VARA. is belast met de opdracht: een betere programmering van Hilversum Het is een bekend feit, dat de popula riteit van het derde net onder de luis teraars veel te wensen overlaat. Voor al het laatste half jaar is de luister dichtheid voor Hilversum 3 aanmerke lijk gedaald. Dit heeft tot gevolg, dat bijvoorbeeld de reclamewereld weinig belangstelling toont, om rónd de nieuwbulletins zijn reclamebood schappen te plaatsen. Insiders wijten deze dalende interesse voor het derde net aan een overmaat van gesproken woord en een weinig gelukkige keuze in de samenstelling van de populaire- muziekprogramma's. Bepaald onjuist vindt men het dat on der meer de Tourreportages juist via Hilversum 3 te beluisteren zijn, v. door muziekprogramma's vaak tien minuten en meer moeten worden on derbroken, hetgeen afbreuk doet aar de samenstelling en inhoud. Deze sport- reportages zouden op de middengolf zenders dienen te worden gerelayeerd en wel op de eerste plaats omdat Hil versum 3 in de periferie van ons land vrij moeilijk te ontvangen is. Boven dien wordt het tijd geacht, dat de ra dioprogramma's op Hilversum 1 en 2 een dergelijke flexibiliteit bezitten, dat ze rustig voor belangrijke actualiteiten kunnen worden onderbroken. Vooral wordt hierbij gedacht aan een goede muzikale coördinatie voor de zender Hilversum 1 ten opzichte van de ra dioprogramma's op Hilversum 2. Er zijn voorbeelden te over waarmee kan worden aangetoond, dat het eenvoudig op bepaalde tijdstippen onmogelijk is, om zonder al te ongebruikelijke in grepen, een radioprogramma te onder breken voor spectaculaire nieuwsre- portages. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen on 18.55, 19.03, 19.56, 20.1 NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 Uur: Nieuws in het kort VARA: 19.06 uur: Joego-Slavië, documentaire NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuw, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Simon Carmiggelt vertelt 20.50 uur: Film over Da Vinci's „Mona Lisa". 21.10 uur: Koning Oedipus, tv-spel NTS: 22.25 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Vdn gewest tot gewest 19.25 uur: Wat doe ik voor de kost, quiz 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Televisietenniskam pioenschappen 21.10 uur: Gamma, wetenschap pelijk programma 21.45 uur: De eerste eeuwen van het christendom, documentaire VCK-IKOR: 22.15 uur: Dichter bij de profeten NTS: 22.45 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. AVRO: 20.05—21.35 uur: Laureatenconcert 22.55—23.55 uur: Muziek voor de Kleine Zaal NCRV: 20.15—21.55 uur: Avondpermissie, pro gramma voor militairen 23.00—23.55 uur: Hallo Europa Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00, 18.00. 19.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 12.30. RADIOPROGRAMMA 18.16 Radlojourr van de ParUj van de Arbeid: Socialist, be keken. 18.30 Amateurs musiceren: harmonie orkest en accordeonvereniging. 19.00 Gespro- maandorkest met planosolisten (opn.): klas sieke en seml-klassieke muziek. 21.35 De visie van de minister van Onderwijs en Weten schappen, zijne excellentie prof. dr. G. H. Verlnga. 22.05 Licht Instrumentaal trio en zangsolisten. 22.30 Nieuws, evtl. SOS-berlch- ten. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Muziek voor de vrij voor muziek' ln vrije tijd: koorzang en harmonie-orkest. 18.30 Nieuws en weerpraat- Je 18.46 Actualiteiten. 19.00 Voorbeschouwing Ronde van Frankrijk 1968. 19.10 Stereo: Mu ziek van 't Leger des Hells (gr.). 19.30 Kerk- concert: moderne en klassieke muziek. 20.00 >p Nieuw Ruimzicht, reportage. 20.15 indpermlssle: geflmWBMHI 21.55 Kerkorgëlcöncertsemi- "2.15 Reportage Ronde de mllitali klassieke i Hl Frankrijk 1968. 22.25 Boekbespreking. 22.30 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stc Licht vocaal ensemble. 23.00 Hallo Euro een programma ln verbinding met Span je. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED. (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- slagen. 18.30 Franse les. 18.32 Grammofoon- muzlek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Grammofoonmuzlek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammofoonmuzlek. 19.00 weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte orkestmuziek. 19.45 Het Verbond van de Belgische Nijverheid. 18.55 Grammofoon muzlek. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.10 Lich te muziek. 20.30 Hoorspel, (herhaling), 21.06 Amusementsmuziek. (Tussen 21.30 en 22.15 Frankrijk). 22.1 imofoonmuzlek. VPRO: 7.54 De; O: 8.00 Nieuws. 8.10 Radiojournaal. 8.21 grammofoonmuzlek. (8.30—8.33 D« 7.50 Morgenwijding. NRU NRU: 12.39 Lichte orkestmuziek, it en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. 1.11 Actualiteiten. 13.20 Stereo: mo- mermuzlek (gr.). 14.00 Wikken en :onsumenten rubriek. 14.10 Stereo: ek (gr). NRU: 14.30 Komt ds. lezing. 15.00 Stereo: lichte muziek. 15.20 Di de computer antw. 15.30 Let the peoples sing: Internationale competitie voor amateur- koren. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.45 Cone.: A. Symfonieork. van de Hesslsche Omroep: klass. en mod. - HILVERSUM latte: achtergronden en m) KRO: 7.00 Nieuw?, ird. 7.15 Badlnerle: klas- nodern platenprogramma. (7.30 2 Actualiteiten) 7.50 Overweging; 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantletipr. 8.45 VOOI Stereo: Aubade: seml-klasslekt zieken. 11.55 SOS-berichten. *12. dl. 1: de Schepping. 16.00 Nieuws, laliteiten. 16.07 Lichte grammofoon- Boem!: programma voor de Sportkompas. 17.50 HILVERSUM III (240 l 12.03 Agent OOO. 13.00 I 'aterstanden). AVRO: 1 Rimkl-Karsakov. Vanavond via Ned. I (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De radioverslagge ver van de KRO, de hr. Jan Scholtens, zal dinsdagmiddag 2 juli a.s. vanuit een Starfighter vier korte, rechtstreek se radloroportages geven van dè grote fly-past, die de Koningklijke Lucht macht organiseert ter gelegenheid van haar gouden bestaansfeest. Twee groepen van 24 Starfighters en 24 Hunters, zullen resp. boven en beqe- den de grote rivieren tegelijkertijd op stijgen en 'n tumultueuze groet bren gen aan alle belangrijke steden van ons De gehele vlucht duurt slechts 57 mi nuten. De KRO-reporter neemt plaats in een Starfighter voor twee personen (instructietoestel) en stijgt op van de vliegbasis Twcnthe. Vandaar gaan de vliegtuigen naar Apeldoorn, vervolgens via Zwolle. Kampen. Assen. Groningen naar Leeuwarden, dan via de Afsluit- dijk naar Den Helder. Alkmaar, voorts langs de kust, omdat Amsterdam van wege ae nabijheid van Schiphol niet mag worden aangevlogen, naar Den Haag, Rotterdam. Gouda. Utrecht, Arnhem en over de Achterhoek weer naar Twenthe. De KRO-verslaggever zal via de grondstations van dc Kon. Luchtmacht en het militaire verkeerscentrum in Nieuw-Millingen contact kunnen onder houden met de Hilversumse studio's. Zijn eerste reportage wordt 's middags om 12.41 uur in het KRO-actualiteiten- programma „Echo" ten gehore ge bracht en om 13 uur op Hilversum 3 in bet VARA-actualiteitenprogramma „Dingen van de dag". Verder volgen hierna nog twee korte flitsen in het KRO-pauzeprogramma „Tussen twaalf De VARA-televisie brengt vanavond (21.1022.25 Ned. I) het koningsdrama „Oedipus" van Sophocles in kleur op het scherm. Het betreft hier een pro- duktie van de IVestduitse televisie en het spel Is geheel in Griekenland, in een zo authentiek mogelijke omgeving opgenomen. Oedipus wordt als kind door zijn ouders te vondeling gelegd en hij groeit op aan het hof van een koning in Korinthe. Als Oedipus volwassen is geworden trekt hij naar de stad Thebe, waar hij, door zijn heldendaden, koning wordt. Hij huwt koningin Iokaste, zich daarmee schuldig makend aan bloed schande, want Iokaste is zijn moeder. Als na verloop van tijd de ontzettende waarheid bekend wordt, pleegt Iokaste zelfmoord en Oedipus, zo streng optre dend tegen het plegen van bloedschan de, steekt zichzelf de ogen uit. Hij gaat als blinde zwerver de wereld in en volgens een legende sterft hij op de heuvel Koionos bij Athene. Nog steeds behoort het oeroude Oedipusdrama tot de allerbelangrijkste werken, die de wereldtoneeliteratuur vanaf zijn oor sprong heeft voortgebracht, zowel om zijn vorm, als om zijn psychologische inhoud. En hoewel dit koningsdrama zich voltrekt op een niveau en in een godsdienstig, cultureel klimaat, dat het onze niet meer is. liggen aanknopings punten met het hele scala van actuele gebeurtenissen voor het grijpen. De rol van koning Oedipus wordt gespeeld door Wolfgang Reichmann. De Duitse vertaling is van Ernst Buschor, de te levisiebewerking is van Oswald Döpke. De laatste voert ook de regie. tuaUtelten. 14.12 Iene miene muze Is de baas: licht platenprogramma. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muzlekkantjes: licht muziek- 16.00 Nieuws. 16.03 Operette- .00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. en 20-: platenpro- klanken. 17.05—18.00 Tus' gramma voor de tiei BRUSSEL NED. (324 m) 12.00 Nl( 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, r delingen, progra" hten voor de HBH ïzlek. 12.55 Buitenlands pers Arie Kleywegt wil tóch blijven (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De heer Arie Kley wegt, hoofd van dc tv-afdeling bij de VPRO heeft aan het bestuur te kennen gegeven, dat hij genegen is om zijn ontslagbrief in te trekken. Of het bestuur genegen is dit aanbod te accepteren wordt in VPRO-kringen sterk betwijfeld, te meer omdat de heer Kleywegt een omstreden figuur is, wiens beleid herhaaldelijk tot moei lijkheden heeft geleid. Voor hen die de oewogen VPRO-bijeenkomst van za terdag jl hebben bijgewoond, komt deze stap niet onverwacht, want de heer Kleywegt toonde daar herhaalde lijk op demonstratieve wijze, dat hij opeens volledig achter het bestuur DEN HAAG (ANP) De minister van Landbouw en Visserij, ir. P. Lar- dinois, is van mening, dat het vraagstuk het boterovcrschot niet alleen kan worden opgelost door overschakeling op de produktie van consumptiemclk met hoger vetgehalte. De bewindsman zei dit in de Eerste Kamer. Ook dit najaar zal weer koelhuisboter op de markt worden gebracht, maar daarnaast zal een proef worden geno men met enkele duizenden tonnen van een nieuw produkt: boterconcentraat Voorts zal de afzet in het buitenland worden gestimuleerd. Overwogen wordt voorts melkvet te gaan verwerken in kalvermclkvoeder. teneinde de overvoerde markt enigs zins te ontlasten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2