0LGA DEZE TOUR IS GEKNIPT VOOR EEN VERRASSENDE UITSLAG FRANKRIJK REKENT OP „POUPOU" Jan Janssen: „Het wordt Ai mar. Van Springel of ik Veld van 110 man &ÜJTOM OKKER GING GEBUKT ONDER ROL VAN FAVORIET Aanvallen op iwielerbolwerk doorstaan Op Mereveld weinig publiek en veel regen Knappe koers van Goudvos Achtervolgers rijden beslissende race Geplaatste Pilic verdween van loneel VOENSDAG 26 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT HET PROFIEL VAN DE TOUR r—pvreneeêw. (Van onze sportredactie) VITTEL Als morgenavond in de straten van Vittel 't startschot voor de 55ste Tour de France valt, zullen Jacques Goddet en Felix Lévitan, de laatste jaren samen bouwend aan de historie van de Grande Bouclé, een diepe zucht slaken. Deze 55ste uitgave zal de geschiedenis ingaan als de Tour die wankelde en slechts met de grootst mo gelijke inspanning, een mateloos improvisatie vermogen en een grote dosis geluk overeind kon blijven. De aanvallen op het machtige bolwerk van traditie en Franse grandeur, dat de Tour is, waren dit jaar heviger dan ooit tevoren. Daar was de politieke onrust, die ook de Tour dreigde te verpletteren, voorts de dopingaffaires die de Ron de op het laatste moment van enige favorieten (Gimondi, Balmanion, Brodrero en vooral Motta) beroofden, de tegenwerking van de extra-spor- tieven die deze landentour niet wensten te aan vaarden (het startverbod van Faema voor Merckx, Reybroeck enz), de Italianen die sedert tien jaar, maar vooral nu. geen gelegenheid voorbij laten gaan om hun Giro d'Italia op het eerste plan te brengen (er start slechts één Italiaanse equipe) en natuurlijk ook het steeds drukker wordende verkeer dat zelfs de Tour naar secundaire wegen verdrijft. Dat alles hebben Lévitan en Goddet weer overwonnen. En met dat alles ook staat men andermaal voor een vreemde Tour de France, een Tour vol onzekerheden. Bijvoorbeeld over de vraag: wie gaat winnen? Op het eerste gezicht is men geneigd eindelijk de in Frankrijk zo populaire Raymond Poulidor als de vedette te aanvaarden. Poulidor reed in de voorjaarsklassiekers als nimmer tevorgn. Hij reed een schitterende Ronde van België en verdween daarna (bewust!) in het niet. wachtend, den kend en zich intussen zorgvuldig koesterend in de zorgzame belangstelling van de sportminnende Franse natie, die nu eindelijk Poulidor op het hoogste plap wil zien. Vorig jaar, toen de char mante niet bijster intelligente Poulidor op weg naar de Ballon d'Alsace in de grimmige nevel van de Vogezen door tegenslag tegen een sterke coalitie het hoofd moest buigen, heeft men hem daarna mateloos aanbeden en toegejuicht voor zijn heldenrol in dienst van de benige Roger Pin- geon, die per toeval de Franse eer moest hooghou den. Men had in miljoenen huiskamers op het beeldscherm gezien hoe „Poupou" in opperste vernedering op de flanken van de Puv de Dóme en andere ruige cols als een gewillige knecht aan de zijde van de verkrampende Pingeon bleef, hem moed insprak, hem zijn drinkbus aanreikte. En nu dezelfde Poulidor in een prachtconditie steekt en rijp is voor eindelijk een Tourzege, nu moet het dan ook gebeuren. Zelfs niet op twee Maar er zijn coureurs die daar niet in geloven. Jan Janssen bijvoorbeeld. Hij acht Aimar, die hem twee jaar geleden van de Tourzege afhield, gevaarlijker dan de grote „Poupou". Spruit die gedachte voort uit een twee jaar oud schrikbeeld of stoelt ze op nuchtere feiten? Janssen ontvouwt deze theorie: „De aanloop naar de bergen is dit jaar te lang voor Poulidor. Hij heeft geen ploeg die tot de bergen zo lang het peleton rustig kan houden". Poulidor kan bovendien niet altijd rekenen -op steun van enige renners in zijn ploeg: van Pin geon en Guyot bijvoorbeeld. En Poulidor rijdt mij in de bergen niet op vijf minuten, sterker nog. zelfs niet op twee". Toch kopman val heeft gepland") en de Belg Van Springel veel gevaarlijker. En wat meer zegt: hij gelooft in zijn eigen kansen, in tegenstelling tot de andere Ne derlandse renners, van wie niemand Janssen in Parijs in de gele trui ziet arriveren. Maar toch is Janssen andermaal kopman.<Hoe komt dat? Tijdens de bijeenkomst van de Tourploeg, ander halve maand geleden in het Olympisch Stadion, vroeg Janssen het woord. Hij zei: „Wie acht zich in staat om de Tour te winnen?". Men keek el kaar aan en zei niets. Daarop vroeg Janssen: „Niemand? Nou. ik voel me er wel toe in staat. Wat willen juL'.ie? Willen jullie als eenlingen rij den of gaan we een ploeg vormen?". De Vest van de ploeg antwoordde: „We willen jou wel steu nen, maar we willen tevens onze eigen kansen rijden". Daarop werd een compromis gesloten dat inhoudt, dat als de klassering van Janssen of van een van zijn directe concurrenten voor een eindzege niet in het geding komt, de andere Ne derlanders hun eigen kans mogen rijden. PARIJS De deelnemerslijst voor de Tour de France 1968 ziet er als volgt uit: FRANKRIJK (Nationaal): Jean-Pierre Genet. Bernard Guyot, Joan Jourden, Anatole Novak, Roger Pingeon, Raymond Poulidor, Christian Raymond, Raymond Riotle, Jose Samyn en Jean Stablinskl. Ploegleider: Marcel Bidot. FRANKRIJK (B-ploeg): Luclen Aimar, Gilbert Bellone, Serge Bolley, Georges Ohappe, Jean-Pierre Ducasse, Fern and Etter, Miohel Grain, Charlie Grosskost, Jean-Marie Leblanc en Paul Lemeteyyer. Ploegleiders: Maurice de Muer en Raymond Louviot. FRANKRIJK (C-pIoeg): And ré Bayssière. Jean-Louis Bodin, Jacques Cadiou, André Do,-wages, Francis Ducreux, Jean Dumont, Maurice Izier, Désiré Letort, Henri Rabatite en Christian Robin i. Ploegleiders: Gaston Plaud en Louis Caput. DUITSLAND: Siegfried Adler, Wilfried Boolko, Peter Glemser, Wilfned Gottsohalk, Karl-Heinz Kunde, Dieter Pusohel, Ernst Streng, Herbert Wilde, Rolf Wolfshobl en Klemens Grossimlinghaus. Ploegleider: Hans Prelsikert, BELGIë (A-ploeg): Frans Brands, Jos Huysmans, Willy in 't Ven, Marcel Maes, Georlge Pintens, André Poppe, Ward Seis, Daniël van Ryekeghem, Herman van Springel en Ward Weokx. Ploegleider: Frans Cools. BELGIë (B-ploeg): Ferdinand Braoke, Wilfried David. Eric de Vlaeminck, Walter Godefroot, Tony Houbreohts, Eric Leman, Jean Monteyne, Victor Neulant, George van den Berghe en Remy van Vrekom. Ploegleider: Brik Sdhotte. SPANJE: Carlos Eohevarria, Sebastian Elorzn, Andres Gandarias, Antonio Gomez del Moral, Aurelio Gonzales, Julio Jimenez, Jose Manuel Lasa, Vicente Lopez-Carrll, Jose Perez-Frances, Gvegorio San Miguel. Ploegleider: Dalmaclo Langarica. GROOT-BRITTANNIc: Robert Addy, J. Olarby. Vic Denson, Derek Green, Derek Harrison, Barry Hoban, Colin Lewis, Arthur Metcalfe. Hugh Porter, Miahael Wright. Ploegleider: Alec Taylor. ITALIë: Sevenino Andreoli, Franco Bitossl, Carlo Chiappano, Ugo Colombo, Mino Dentl, Pletro Guerra, Adniano Passuello, Silvano Sohlavon, Falviano Vicentiinl, Italo Zilioli. Ploegleiders: Mario Rieci en Waldemaro Bartoloz/.l. ZWITSERLAND/LUXEMBURG: Francis Blanc, Karl Brandt, Robert Hag- mann Albert Herger, Paul Koeohli, Willi Spuhlcr (allen Zwitserland), Jo« Jdhan's, Jonny Sobleck, Eddy Sohutz, Roland Smanlotto (alien Luxemburg). Ploegleiders: Marcel Zens en Eriah GrieShaber. NEDERLAND: Eddie Beugels, Evert Dolman, Arie den Hartog, Jan Janssen, Henk Nijdam, Harm Oottenbros, Wim Sdhepers, Garard van Vianen, Jos van der Vlouten on Huub Zilverberg. Ploegleider: Ab Geldermans. Dan ik ook >ft in zijn eindzege? „Eh... eh... als ze i Van Springel lot de favorieten rekenen, n mezelf dat ik daar ook bij hoor". Janssen heeft dit seizoen nog maar weinig goede uitslagen geboekt. Dat heeft het vertrouwen van de andere Nederlandse coureurs in hem duidelijk aangetast. Niettemin zegt Janssen dat hij niet slechter rijdt dan vorig jaar. „Ik wil niet zeggen tot april, maar daarna ben ik veel beter gaan rij den. In de Ronde van Spanje bijvoorbeeld fietste ik tenminste zo goed als verleden jaar toen ik de Ronde won. Maar nu was de concurrentie veel sterker, en was ook de Ronde veel zwaarder". Of De kansen van v. Springel worden door velen ech ter niet al te hoog aangeslagen. V. Springel heeft dit jaar tegen dat hij 'n Belg is. Da machtige in ternationale managers v. Buggenhout en Dousset, die achter de schermen in grove lijnen 't verloop van veel wielerevenementen bepalen, heben aller minst belang bij 'n zege van v. Springel. Van Bug genhout heeft immers kapitalen geïnvesteerd in zijn kasstuk Eddy Merckx, wereldkampioen en winnaar van de Giro. Mocht 'n Belg de Tour win- Van Buggenhout een grote 27JUN1-2IJULI Onderonsje tussen ploegleider Ab Geldermans (rechts) en Jan Janssen, 't Ziet de Nederlandse kopman groen en geel voor de ogen financiële strop betekenen omdat in het budget van de meeste organisatoren van wielerwedstrij den nu eenmaal geen plaats is voor twee dure jon gens van het kaliber Merckx. Dus niet Van Springel. Wie dan wel? Rijk alleen „Een jonge coureur", zegt Wim Schepers, vorig jaar opmerkelijk debuterend in de Tour. „Mis schien toch weer Pingeon", zegt Arie den Hartog die na twee jaar afwezigheid zijn comeback maakt in de Tour. Of soms toch een Italiaan? Franco („het dwaze hart") Bitossi, snel sprinter, roeke loos daler, uitstekend tijdrijder en vooral specia- inzinking doormaakt. Maar nu de andere Ita liaanse kopstukken door overtreding van de do- pingregels zijn geveld, krijgt Bitossi bij de Ita lianen plotseling het rijk alleen en waarschijnlijk de allure die hem doet reiken naar het aller hoogste, een zege in het eindklassement. Uit middenmoot De Ronde is dit jaar overigens geknipt voor een verrassende uitslag, voor een verrassend verloop: minder zware bergritten, korter etappes. Daar bij kan men in de allereerste rit bijvoorbeeld re kenen op de aanval van de Luxemburger Eddy Schutz, recent winnaar van de Ronde van Lu xemburg, twaalfde in het eindklassement van de Giro, en langzaam uit de grauwe middenmoot omhoog klimmend naar het rijk van de vedettes. Schutz heeft deze week dag-in-dag-uit het par koers van die eerste etappe van Vittel naar Esch- sur-Alzette verkend. Hij heeft gerekend met ver snellingen en hij zal in prima vorm de ge vaarlijkste klant zijn voor de gele trui in de be- ginfaze. Ploegleider Ab Geldermans houdt trouwens reke ning met 'n beslissende ontsnapping in de eerste, lastige faze door de Ardennen. Hij herinnert zich uit eigen ervaring: „In 1962 pakten wij met 20 man zes minuten voorsprong in die Ardennen". Maar voor Janssen is het duidelijk dat de grote verschillen niet eerder zullen komen dan tussen Aurillac (17e etappe) en Sallanches (19de etap pe). „Daar valt de slag" zegt Janssen. „Hel is daar een landschap dat vrij onbekend is. Alle maal colletjes van de tweede en derde categorie, klimmen, draaien, dalen, de hele dag. Daar valt UTRECHT Mereveld had gisteren de wind wel tegen op de enige doorde weekse avondmectlng in dit seizoen. Er was weinig publick en veel regen. Wage naar jr. en Eerenberg wonnen belde twee Het was opmerkelijk dat Fan Pom B, die zich de laatste weken steeds aan in gewikkelder fouten bezondigde, zloh be perkte tot een galopjo. De 20 30 meter die hij op Everprise verloor maakte hij tenslotte toch weer goed. De koers voor de hoogste klasse werd rustig door Aristo Scotch gewonnen. Hij had direct de kop en El Hadle kon hem nauwelijks verontrusten. Goed was ln de laatste koers het jong ste paard, Goudvos. Hij had enige moeite met de aanval van Echtens Khan maar de driejarige redde zich keurig. De uitslagen waren: WesterborkprU* (2140 m): I. Gles D (D. v. HET BEGIN. 1eeloppe.ledeeL27jun! INDIV.T'JDRIT 6,6km De gele trui is geel omdatde kleurvan het organise rende sportblad geelwos Grote Prijzen van Amsterdam Atletiek in wielerprogramma AMSTERDAM Voor het eerst zal in het programma van de Grote Wie- lerprijzen van Amsterdam (voor prof- en amateurstayers), die morgen worden gehouden, de atletiek worden opgeno men in een poging de „moeder der sporten" weer terug in de belangstelling van het grote publick te brengen. Daar bij zijn de 110 meter voor dames en he ren het sterkst bezet. Bij de dames starten Truus Hennip- man, Wilma van der Berg, Mieke Sterk, De Roo snelste in eindsprint ZELZATE De Zeeuw Jo de Roo heeft gisteravond een wielerronde voor berocpsrenners In Zomcrgem (België) gewonnen. De uitslag Is: 1. Jo de Roo (Ned.) de 130 kilometer ln 3 uur en 28 seconden; 2. Jac- quenln (België) op één lengte. 3. Bart Zoet (Ned.) op 36 sec., 4. Staf Desmet (Belglè) z.t., 5. Sonck (België) z.t., 8. Cees Zoontjens (Ned.) z.t., to. Huub Harlngs (Ned.) z.t., 12. Dies Kosten (Ned.) z.t., 16. Marlnus Hooger- land (Ned.) z.t. Lidy Makkinje, L'iska Jansen. Willie Wokke en Corric Bakker, bli de heren Blom, Van der Meulen, De Jong, Tam- minga, Mooy, Grep en De Boer. Op de 800 meter bij de dames is alleen Tillie van der Made een vedette Hier bedank ten Maria Gommers, Ilja Keizer-Lamart en Tineke van Wonderen voor de eer Bij de heren lopenvnder meer Bladt. Wassenaar, Scharn, Blok, Huizinga en Schaper. Op de 1500 meter heren ten slotte zijn de drie Spartanen Piot Bee- i len, Chris Meeuwissc en Wim van Gei -1 ven de voornaamste kandidaten voor de overwinning. In de grote prijzen zijn zeker bij de profs de sterkste stayers van dit moment van de partij: de Belgen Proost en Verschueren, de Italiaan De Lillo. de Westduitser Schulze e n de Nederlan ders De Wit (achter Stakenburg omdat Koch bij de profs contractueel verbon den is aan Proost), Oudkerk, Van der Lans en Legrand. Bij de amateurs ont breken de sterke stayers uit Oost-Euro pa. Hier rijden nu de Westduitsers Weil en Clausmeij er, de Belgen Boeye en De Vleminck, de Italiaan Castello en de Ne derlanders Stam, Helsloot en Raals. Het overladen programma (men moet al om half acht beginnen) wordt gecom pleteerd met de amateurlandenwedstrijd NederlandRusland, die vooral van be lang is voor onze achtervolgingsploeg, Toto: w. f 2,pi- f MO, f 1.30, 11,30; c< koppel f 3,70; trio: f 46,90. RulnenprUi «HO m): 1. Fluiter S (F. .erenberg) 1.30.0, 2. Eplnard Kltty, Fra f6,30; koppel f28,10. VrlesprU» (1200 m): (J. Wagenaar Jr.) 1.34.6, icnprU* (2200 m): 1, Fan I /erprlae, 3. Ever pl. f 1,50, f 1,40, f 1,80; cov f5,86, koppH f II Totallaaloromjiet f 128.821. Excelsior kocht zes spelers van Xerxes-DHC DEN HAAG De tweedc-divlsleclub Excelsior heeft zes spelers van Xerxes- DHC overgenomen: Kwakkcrnaat, Blok, Telteroo, Jacobs, Kleingeld en Van der Heiden. Xerxes-DHC beschikt nu nog over acht contractspelers. Voorts ging Thijs Libregts eon ver bintenis aan met Excelsior. Librogts speelde de laatste seizoenen voor Feljen- oord en kwam nl eens eerder voor Ex celsior uit. De Groningse eredivisieclub GVAV heeft de voorhoede versterkt door de aankoop van Frans Guns. Deze 27-jari- go speler kwam het afgelopen seizoen uit voor Sittardia. FORTUNA '54—SITTARDIA FUSIE IN LIMBURG DEFINITIEF GELEEN De besturen van Fortu- na'54 en Sittardia hebben gisteren in 'n telegram aan de K.N.V.B. officieel mee gedeeld dat de fusie tussen de beide ver enigingen thans definitief is. Het telegram was ondertekend door de heer Van Riet, voorzitter van Fortuna '54, en door de heer Durlinger, voorzit ter van Sittardia. Aan het bestuur van de sectie betaald voetbal laat men de beslissing over betreffende de Indeling van de club In de competitie van hel nieuwe seizoen. Onder welke naam de combinatie gaat spelen, is nog niet be- Olympisch Stadion tegen de Russen voor hun laatste kans rijden om naar Mexico te worden uitgezonden. Klaas Balk is kandidaat voor een plaats in de achtervolgingsploeg en voor de één kilometer individueel. bestaande uit Van de Ruit, Balk, Tabak en Nieuwkamp. Op deze avond zal vrij wel worden beslist of zij voor uitzen ding naar de spelen in Mexioo worden voorgedragen, LONDEN De depressie, die vooi de tweede achtereenvolgende dag Wim bledon een herfstig aanzien heeft gege ven, is niet zonder gevolgen voorbij ge gaan aan de enige Nederlandse deelne mer in liet hercnenkelspel. Tom Okker won weliswaar zijn partij ln de eerste ronde tegen de Britse nummer zeven. Peter Curtis, maar de manier waarop dat gebeurde, was onder de maat voor een geplaatste speler, al zou men dat uit de cijfers (7—5, 36. 62, fi—2) niet af lezen. Okker is in vrij ernstige moeilijk heden geweest. Het lange wachten en de wetenschap hel voor duizenden Britten te moeten opnemen tegen een Britse speler, hadden hem nerveus gemaakt. De eerste twee sets klemde hij 't rack et in de handen alsof het fijn gedrukt moest worden. Er was gejaagdheid in zijn spel. De artisticiteit, de berekende spelopbouw waren geweken dig g weid. Curtis antwoordde in dezelfde stijl, serveerde echter duidelijk beter en werk te met korte, gehoekte volleys de slecht gecontroleerde groundstrokes van Okker weg. In de derde set raakte de Brit moe gebeukt. Zijn servicewapen stokte. Okker. die de allereerste service van deze set had moeten prijsgeven, kon het initiatief overnemen en vrij gemakkelijk winnen. De glans was er al af en de superieure vorm, die Okker zo graag de gehele partij had willen demonstreren, kwam eigenlijk alleen bij de laatste slag tot uiting: een backhandpassing, die schuin over de baan ging met 't geluid of er een geweer werd afgeschoten. De rol van favoriet bleek Okker niet te lig- De eerste Voor een van de geplaatste spelers was Wimbledon gisteren voorbij Nikola Pilic, de nummer zestien van het sche ma, verloor op de winderige buiten banen van de 25-jarige Amerikaan Herb Fitzglbbon. die in Parijs Ken Rosewall een set afhandig maakte. De 28-jarige „werknemer van de groep Dickson Hunt" is daarmee de eerste fulltime professional, die het veld heeft moeien ruimen. Pancho Gonzales en Ramanathan Krishnan deden daarna 'n goedwillende poging 't verleden te laten herleven. Zij slaagden daarin aardig. De veertigjari ge Gonzales, die wegens zijn professio nele status negentien jaar op Wimble don heeft ontbroken, sloeg alle slagen die het publiek graag ziet en Krishnan, die albijd een tennisbal met de grpotst mogelijke distinctie heeft behandeld, ging daarin graag mee. Maar op het eind moest de grijzende rijn ne- De dames kwamen nauwelijks in actie. Niet echter de Italiaanse Lea Pericoli die zonder spelen haar partij tegen Maria Bueno gewonnen gal. Voorbarig overigens, want de dames kwamen er op deze tweede dag. per traditie ladies day genoemd, nauwelijks aan te pas. Billie Jean King en Ann Jones, de fina- listen van .vorig jaar, openden 't gebeu ren op 't centrecourt en baan één tegen respectievelijk Peaches Bartkowlcz en Kalhy Harter, twee jonge, slecht lopen de pupillen uil de Amerikaanse schooi. Billie Jean, 14 dagen geleden plot seling naar San Francisco gevlogen om- dal zij van tennis overvoerd was ge raakt, had de handen vol aan de 19-jarl- ge Peaches, die de dubbelhandige back hand vele malen nauwkeurig langs de ti tel houdster mikte. Routine bracht King tenslotte de zege met 7—5, 6—4. Ann Jones moest na een zorgeloos begin zelfs een set afstaan: 60, 46. 64 llercncnkcl.pel: Okker (Ned.)—Curtis (GB) 7—5, 3—8, 6-2, 6—2; Stllwell (GB>—LtkOUJev (Rusl.) 35-J7, 6—2, 6—1, 6—2, Mandarine (Hraz.)Palafox (Mcx.) 6-3, 7-5, 2-s, 6-4; Olmedo (I'eru)—Rodrlque/ (Chili) 12—lu, 7-5. 0—3; Bucholz (VS)—Stone (Austr.) 6-4. 8—2. 10—12. 6—4; Cox (GB)—Forbes (Z.-Afr.) 7-9, 8-6, 0-3. 6—4; Ruffcl (Austr.)—Comcjo (Chili) 6—2^ 6—1, 6—2; Fitzglbbon (VS)— Pilic Wereldrecord 400 in vrije slag HAYWARD De Amerikaan Mark Spitz heeft tijdens zwemwedstrijden in Hayward het wereldrecord op de 400 meter vrije slag gebroken en gebracht op 4.07,7. Het ouc^c record stond op naam van Greg Chariton eveneens uit Amerika die ln Tokio deze af stand op 28 augstus van het vorige jaar aflegde in 4.08.2. ADVERTENTIE Slapen alleen is nog geen uitrusten. do diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust l Moorr (Z.-Afr.)— ■angel! (It.) 64, 6-2. (GD)- 6, 8—4; zalea (Sp./VS)— Fll/.glbonn/rox (VS) wa damrienkeUprl; Billie Jean King (VS Bartkowlcz (VS) 7-5, 6-4; Bueno (Braz.; Pericoli (It.) walk over; Joncs (GB)—Hart

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7