caballerö S)eÊcid«se(2omcMtt BERLIJN LEEFDE IN DE ANGST ■eHinadeR TWEEDE CANNES TE WORDEN Paus Paulus tegen revolutie theologie Macbeth vóórstudie van operacomponist Verdi GEZAPIGE START MET MIDDELMATIGE FILM Voedselhulp voor Biafra Geen garantie voor betere ordening Franciscanen aanvaarden nieuwe leefregel anders dan andere PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 25 JUNI 1968 D 66 bijt terecht niet WAT mr. Van Mlerlo betreft behoeven socialistische politici onderling niet king met elkaar in de clinch te liggen of D '66 al dan niet t>U de „progressieve concentratie" moet worden Inbegrepen. De fractieleider van de jonge partij wenst alleen mee te werken aan een vooruitstrevende concentratie, wanneer die metterdaad iets nieuws voor de kiezers oplevert. Daarvoor komt wel In aanmerking een grondig veranderd partijenstelsel, waarvoor mr. Van Mierlo een radicale afbraak van de momentele situatie nog steeds noodzakelflk vindt. Daarvoor komt niet in aanmerking „een socialis- tisohe concentratie met de radicalen en D '66 als nevenzuiltjes", aldus zo onge veer mr. Van Mierlo's uitspraak ter- Onder de socialisten, die op dit mo ment positief over een „progressieve concentratie" spreken, zijn er heel wat die dan in feite denken aan een met een paar vertrekjes uitgebouwde Partij van de Arbeid. Blijft hij bij zijn mening dan behoeven ze op de eerste woordvoerder van D '66 in de Tweede Kamer niet te rekenen. EN geltyk heeft mr. Van Mierlo. Want wanneer dan openlijke twee spalt daar tot dusverre achterwege ge bleven is, heeft de Party van de Arbeid de Nederlandse burgers toch wel laten blijken, dat ze terzake van de nieuwe politieke structuur vleugels telt met wat betreft de inhoud van genoemde structuur opinies, die even ver van elkaar liggen als die in confessionele partyen vóór en tijdens het optreden van de radicalen. Bcgrijpeiyk dus, dat D '66 niet bijt in het aas van de „progressieve concen tratie"; zeker niet wanneer kopstukken van een party, die by zo'n concentratie een rol zouden moeten spelen boven dien nog verklaren, dat ze D '66 met zijn pragmatisme ook maar een dubieus gevaJ vinden. Regie primitief en fantasieloos Een paar honderd medewerkers van het Teatro La Fen ice di Venezia zijn in het Holland Festival 1968 komen bewij zen, dat Verdi's Macbeth niet ten on rechte zelden uit het vergeetboek van de opera wordt gehaald. De Italiaanse gas ten hebben feitelijk tevens bewezen, dat de festivalleiding bij haar op zichzelf prijzenswaardig streven om ook in de Italiaanse sector van het geijkte reper toire af te stappen op het verkeerde paard wedt. De opvoering maandag in het Circustheater was immers musicolo gisch niet onaardig, maar artistiek een schot dat een flink stuk naast de roos insloeg. In „Macbeth" hoort men flarden mu ziek die beschouwd zouden mogen wor den als de schaduwen die de latere ge nialiteit van Verdi voorafgingen. Zowel in de aria's als het ensemblewerk ko men herhaaldelijk fragmenten voor, die Verdi later in rijpere opera's uitgewerkt heeft. Maar in Macbeth is vrijwel alles meer vóórstudie dan artistiek volwaar dig resultaat. Het ergste is dat Verdi heeft moeten werken met een onmogelijk uittreksel waarmee Piave en Maffei gepoogd heb ben Shakespeare handzaam voor de mu- ziekdramatiek te maken. De hele opera verloopt met horten en stoten; geen scè ne loopt logisch in de volgende over. BIJ Shakespeare's stukken wisselt de acène natuurlijk ook steeds, maar de grote Brit heeft toch een heel wat ga ver werkstuk voor het toneel afgeleverd, dan Verdi en zijn librettisten voor de Nu was gisteren het ergste, dat de als regisseur toch niet onbekende Adolf Rott óf van de regie van Macbeth niets heeft weten te maken, óf op de Venetia- nen geen rat heeft weten te krijgen. Het toneelbeeld was eenvoudig slaapverwek kend; de hoofdfiguren kwamen niet ver der dan stereotiepe opstellingen en ge baren; het koor kwam niet ver uit bo ven het niveau van een kinderoperette. Wie dit moet vergelijken met vroegere festivaluitvoeringen aan Verdi gewijd (Othello en Aida bijvoorbeeld) kan al leen maar weemoedige herinneringen koesteren. Muziek bracht het Teatro La Fenice natuurlijk een beter produkt. Francesco Molinari Pradelli is een oude rot in het Italiaanse operavak en met name aan de prestaties van het orkest viel te mer ken, dat hij het receptenboek van Ver di door en door kent. Ook vocaal waren er goede onderdelen: de Amerikaanse Elinor Ross heeft niet altijd een mooi timbre, maar een krachtige sopraan stem die jammer genoeg te veel op groot volume wordt ingesteld. Ook Sil- vano Carroll in de titelrol viel niet te gen, mits men maar niet op zijn acteren lette. Trouwens, we hebben gisteravond in het Circustheater bij herhaling de ogen maar „op de plaats rust" gegeven om alleen met de oren bij Verdi te blij ven. Op die manier viel er immers he le scène lang meer te genieten, aange zien men zich dan niet aan de scènische vormgeving geboefde te ergeren. Het koor viel feitelijk wel een beetje tegen; het zong niet beter dan het koor van de Nederlandse Opera in zijn beste tijd en was opvallend afhankelijk van een mee- dirigerende souffleur. We vinden het vanzelfsprekend plezie rig ook dit jeugdwerk van het latere ge nie Verdi in eigen omgeving te hebben kunnen zien en horen. Tenzij een regis seur meer van de handeling weet te ma ken dan het resultaat waarin Adolf Rott is blijven steken, mag het wat ons be treft bij deze kennismaking blijven. Jamnier dat „La Fenice di Venezia" zich op deze manier in Nederland heeft moeten presenteren. G. v. L. P. C. Hooftprijs voor Lucebest (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Minister M. Klompé heeft de staatsprijs voor letterkunde (de P. C. Hooftprijs) 1967 toegekend aan Lu- cebert, (pseudoniem van L. J. van Zwaanswijk) voor zijn gehele letterkun dige oeuvre. Dc uitreiking van deze 'letterkütitilge prijs zal op verzoek van de auteur in kleine kring plaatsvinden en wel ten de- partemente op donderdagmiddag 27 juni 1968. De jury, die de minister bij het toekennen van deze prijs van advies heeft gediend, bestond uit: prof. dr. K. Meeuwesse, lid en voorzitter, Ellen War mond, H. C. ten Berge, C. Buddingh', C. J. E. Dinaux, H. Oosterhuis en K. Schuur, leden, err H. J. Michael, secreta ris. (Van onze filmredactie) BERLIJN De grote vraag, die de Duitse filmjournalisten de laatste we ken heeft beziggehouden was wel: wordt de Berlinale een tweede Cannes? Zo de festivalleiding met hetzelfde probleem zat, dan liet zij er weinig van merken. Kort voor de opening van de achttien de Berlinale verklaarde festivaldirec teur dr. Bauer nog in een interview: „Wij vertonen goede films". Een nogal ontwijkend antwoord, daar de vraag luid de: „Verwacht u in Berlün ook ongere geldheden van de zijde van links geori- enteerde studenten?" In de dagen voor de opening gonsde de lucht van geruchten. Studenten zou den de grote Mercedes-ster boven het Europe Center weghalen en vervangen door een rode vlag en een „sit-in" in het gebouwencomplex zelve houden om het festival te ontregelen. Jean Luc Go- dard zou overkomen om net als in Can nes een protestactie tegen de festival leiding te regelen etc. etc. Twee astro logen werden ingeschakeld, die met de horoscoop van dr. Bauer in de hand de kritieke dagen van het festival bepaal den; in het uiterlijk zo rustige Berlijn was vrijdagmiddag iedereen even be nieuwd hoe het op de openingsavond zou aflopen. Immers, na Knokke, dat op de laat ste dag ontaardde in een Vietnam-de- monstratie, Oberhausen, waar Duitse filmers protesteerden tegen het terug trekken van het werk een hunner colle ga's, Cannes en Pesaro waar de voor stellingen werden gestaakt voor politie ke discussies, hadden alleen de Oosteu- ropese filmfestivals van Krakau en Kar lovy Vary het tot een vreedzaam einde gebracht. Welnu, Berlijn is vreedzaam ja bijna gezapig gestart. Niet in het minst door de uitgebreide veiligheidsmaatregelen die men in en om de grote Kongress- halle had getroffen. Insiders herkenden onder de vele in smoking gestoken ge nodigden bekende Kripo-figuren en de minder ingevoerden konden zo nu en dan een levensgrote herdershond op het ter ras boven de ingang ontdekken, belang stellend het gedoe beneden hem gade ALGEMENE STOELENDANS Zo er toch enige deining op deze openingsavond ontstond, dan lag dit aan de festivalleiding zelf, die alle genodig den twee rijen meer naar voren schoof dan zij rechtens hun gereserveerde plaats mochten zitten. Ouvreuses deel den dit de gasten mede. Maar aange zien zij te gering in aantal waren om iedereen te woord te staan en velen zelf hun plaats reeds hadden opgezocht ontstond al spoedig onder een babylo- nische spraakverwarring een algemene stoelendans, die ruim een kwartier ver traging van de voorstelling opleverde. Berlijns regerend burgemeester Klaus Schutz opende in enkele woorden het festival. Eerst had hij in het geheel niet willen spreken, maar toen de schijnwer pers dwingend een vijftal minuten op een verlaten podium gericht bleven, zwichtte hij maar maakte het wel zo kort als beleefdheidshalve maar moge lijk was. Voordien had Senta Berger gehuld in een lange, klokvormige japon met in paars, rood en groen uitgevoerde Jugendstil-motieven de persfotografen bezig weten te houden, totdat Romy Schneider de Kongresshalle binnen stap te en in een eenvoudig wit avondjurkje waar men de prijs niet van afzag, de show stal. Geen der fotografen had belangstelling voor gerenommeerde filmschurken als Werner Peters vele malen Nazi-offi cier in Amerikaanse en Duitse films en Ferdy Mayne, de vampier uit Roman Polanski's „Met jouw tanden in mijn THE ERNIE GAME De hoofdfilm op deze exclusieve ope ningsavond met een koud buffet op rekening van de burgemeester na was de Canadese inzending „The Ernie game", een film over een geestelijk uit zijn evenwicht geslagen jongeman, een kruising tussen „Morgan" en „Char lie Bubbles". Niet interessant genoeg om ons anderhalf uur bezig te houden ondanks goed spel van de hoofdrolver tolker Alexis Kanner. Wie hem later Alexis Karmer en Judith Gault in „The Ernie Game". even ongewassen als in de film slun- I De Berlinale is gestart. Rustig, of gelig tussen de koude buffelten zag be- wachten de studenten en demonstranten wegen, vroeg zich echter onwillekeurig soms op het moment dat de waakzaam- af óf het wel spel was. heid even verslapt? (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Luns (Buit. Zaken) heeft meegedeeld dat er met de ministers voor Ontwikkelingshulp en voor Landbouw en Visserij overleg gaan de is om 285.000 gulden beschikbaar te stellen voor voedselverstrekking aan Biafra. De minister antwoordt dit op vra gen van het Tweede-Karmerlid Ruygers (PvdA). De heer Luns zegt dat de re gering niet weet hoe groot de behoefte aan medicamenten en voedsel in Bia fra is. Aan het Rode Kruis is 15.000 gul den voor medicamenten ten behoeve van Biafra beschikbaar gesteld. Zes maanden voor poging tot doodslag MAASTRICHT (ANP) De rechtbank in Maastricht heeft de 45-jarige L. van 't H. uit Hoensbroek veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring en ondertoezichtstelling van een psychiater, omdat hij begin van dit jaar 'lijmscherpc dolk VATICAANSTAD (KNP) Geweldda dige revolutie is geen oplossing voor een miserabele toestand. Het is een Illusie te denken dat men met gewelddadige mid delen op een stormachUge manier snel een eind kan maken aan sociale noden. Dat was de stelling, die de Paus gisteren via de kardlmlen die hem kwamen ge lukwensen met zijn naamdag (Joannes de Doper), aan de wereld bekendgemaak. Hij loopt daarmee vooruit op de rede die hij van plan is voor de Zuidamerikaanse bisschoppen te houden op ?5 juli als hij het eucharistisch congres in Bogota zal bijwonen. De veelbesproken vraag die ook on- wondingen aan de langs op het pastoraal concilie (ADVERTENTIE) ROOSENDAAL (KNP) Negentien hoofdbesturen van franciscaanse con gregaties in Nederland hebben op bun vergadering In Roosendaal met algeme ne stemmen besloten een gemeenschap pelijke leefregel te aanvaarden. De ont werptekst, opgesteld door een commissie van de franciscaanse samenwerking in Nederland werd in het najaar van 1967 in circa 390 plaatselijke gemeenschappen van zusters en broeders doorgesproken en van tekstwyziging voorzien. Tijdens de bijeenkomst van de hoofd besturen te Roosendaal werd de defini tieve tekst goedgekeurd. Deze gemeen schappelijke leefregel gaat in 19 congre gaties, die samen circa 9000 zusters en broeders tellen, de sterk verouderde en gedetailleerde wetgeving vervangen. De nieuwe leefregel gaat consequent uit van de erkenning van ieders persoon lijke verantwoordelijkheid en kiest uit drukkelijk voor een democratische op bouw van religieuze gemeenschappen en een collegiaal bestuur ervan. De leef regel doet In wijze van beschrijven aan de Nieuwe Katechismus denken. De sa menstellers hopen op een spoedige ker kelijke goedkeuring die naar hun zeggen geen moeilijkheden zal opleveren. Het hoofdstuk over vorming en oplei ding in de leefregel is nog niet in een definitieve tekst opgenomen, daar men in deze nog wacht de ruim gestelde voor schriften uit Rome. Op 25 juni vergade ren dc generale oversten hierover we derom met kardinaal Antoniutti, dc pre fect van de congregatie der religieuzen. Nederland ter sprake kwam en spoedig ook op de vergaderingen van de Wereld raad van Kerken aan de orde zal komen, is voor de Paus reeds een uitgemaakte zaak: geweld biedt geen enkele garan tie dat er een betere ordening uit zal voortkomen. De geschiedenis is daar om het te bewijzen. Wat volgens de Paus wel vast staat is, dat een nieuwe sociale orde, zoals die in Amerika zo broodnodig geacht wordt, alleen tot stand kan komen na een grondige voorbereiding, die geruime tyd in beslag zal nemen. De Paus ging met name in tegen die socialogen, die in toenemende mate be ginnen vol te houden, dat gewelddadige revolutie de enige methode is, die een oplossing voor de noodtoestand in Zuid- Amerika kan brengen. Die gewelddadige revolutie moet dan gericht zijn tegen het geïnstitutionaliseerde gezag. Zonder zich nader uit te spreken over de vraag of misschien het geweld niet in feite al bestaat van de zijde 'van de ge vestigde orde, veroordeelde de Paus degenen die spieken van een theologie van de revolutie en een "theologie van het geweld, waarvoor men argumenten vanuit het christendom aandraagt. Ik heb alle begrip voor de hardheid van menige situatie zo zei de Paus let- teriyk. „Ik ben minstens zo gevoelig als ieder ander mens voor de kreten van nood van hen, die in de ellende ritten. Zij komen uit alle delen van de aarde. Mijn ambt alleen al verplicht mij de vrijmoedige spreekbuis te zijn van een toenemende drang naar rechtvaardigheid, die zich bij de grote massa begint te openbaren". Maar de Paus achtte zich ook ver plicht erop te wijzen dat er van geweld geen blijvend succes te verwachten is. constante kwaliteit Toneelspeelster en TV-ectrlco Kitty. Court»!» 25 STUK3 f 1,80-EEN UURENS PRODUCT AVRO's Televizier werd gisteravond geheel in beslag genomen door een documentaire over rassendiscriminatie in ons land. Ook by de AVRO dus verwatering in een rubriek, die nieuws- achtergronden behoort te geven, door ervoor in de plaats een minder aan actualiteit gebonden documentaire te stellen. Dat. terwyi er toch nieuws genoeg is; voorbeelden: de Boercn- partijdige moeilijkheden, een gesprek met de instantie die het zoeken naar Marianne Wijfje liet stopzetten en de peuter daarmee ten onrechte voor dood verklaarde of de nieuwe Indonesische maatregelen in West-Irian. We plukken slechts een paai mogelijk heden, die zelfs in vakantietijd met u'n minimum aan „mankracht" aan dc orde gesteld zouden kunnen worden. Waarmee we niet willen zeggen, dat we een documentaire over rassen discriminatie bij ons overbodig acht ten. Die discriminatie bestaat en elk verzet daartegen, ook via de t.v.-achten we waardevol. Tekenen we erbij aan, dat we de AVRO-produktie wat zwart gallig vonden, omdat vrijwel alleen extreme discriminatiegevallen werden getoond Dat gaf een vertekend beeld, naar wij menen te weten. Voor de en- quêtte die namens de AVRO werd in gesteld, geven wij niet veel Omdat het aantal ondervraagden (500) aan de lage kant was om representatief te kunnen zijn en ook omdat de vragen zelf ons te suggestief leken om er ver antwoorde conclusies uit te kunnen trekken. Om verschillenre redenen hebben we geboeid gekeken naar Bob Roo.vens' reportage van een optreden van Aretha Franklin. Op de eerste plaats om de artieste zelf. die in hel zweet haars aanschijns (zeer letterlijk!) werkte om nagenoeg onverstaanbare geluiden te produceren. Op de tweede plaats om haar publiek, dat voor een deel nogal lauw reageerde, maar voor een ander deel een soort mysterieus feest aan het vieren was, waarbjj dc aanwezigheid van Aretha een louter toevallig bijver schijnsel leek te zijn. Voer voor psycho logen leek het ons. Jammer, dat de AVRO er niet een als nabeschouwer liet optreden. V« NEDERLAND I STER reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16 NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO: 19.06 uur: De museumdief, tekenfilm 19.12 uur: Spitsuur, jeugd programma NTS: 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: De wouw met de blinddoek, documentaire 21.10 uur: De wrekers, tv-serie 22.00 uur: Vanavond in Nieuwspoort NTS 22.30 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16 NTS 18.50 uur: Barend de beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Internationaal agrarisch nieuws 19.15 uur: Van gewest tot gewest 19.35 uur: Holland Festival Magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelspion, tv-serie 21.10 uur: 4 e symfonie van Robert Schumann 22.10 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I i.AVRO De met aangegeven programma's zyn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I t AVRO 20.45—21.20 uur: Mijn naam is Cox, luisterspelserie NRU 22.55—23.55 uur: Nederlandse muziek in de komende 14 dagen KRO 20.5521.50 uur: Operaconcert 23.00—23.30 uur: Kansen na twintig jaar, impressie RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 HILVERSUM I ingsollsten: (gr): klass veg?n" P"2°4l nuzlek. 18.45 Sportk ro nken. 18.55 Grammofoon- jpsbelangen voor de Mid- uzlek.^ (20.45^ Boekbespreking). WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) - VARA: Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Soci: tisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte gr moloonmuziek. (7.30-7.35 Van de voorpagl VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8 00 Niet reo: Meisjeskoc ding. 17.15 Stereo: Lichte grammofoonmu- ziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: Hoe gaar HILVERSUM in (240 i •ugci 17.00 Nieuw 1.00 Nieuws 11.02 i-o Kc-1 k orgel concert o 2.21 Voorhet platteland 3.25^0rgelconcert: lichte vroor de kinderen. liedjes. VARA: 17.24 S.O.S.-berichten. HILVERSUM II (298 m) Stereo: Klas Sphinx: gevarieen thuis: programma het land: 12.28 Mededelingen uinbouw. 12.30 Nleui Onderzoek naar bouwvakker van toekomst DEN HAAG (ANP) - Het economisch instituut voor de bouwnijverheid te Am sterdam begint bini .•n'.ort onder leiding van prol. di A Hendriks met een on derzoek naar dc ontwikkeling van de behoefte aan werknemers in dc houw. De stichting vukopleiduig bouwbedrijf, die al sinds 1946 de taak heeft om jonge mensen in de verschillende vakken in het bouwbedrUf te bekwamen, heeft het initiatief genomen om nu eens weten schappelijk te .aten onderzoeken „waar het heen gaat met de bouwvakarbeider Hoeveel timmerlieden en metselaars zul len er in de toekomst nodig zijn? Hoe gaat de ontwikkeling van de moderne bouwberoepen in de systeembouw, de industriële bouw, de mensen, die de vele kostbare machines op de bouwplaatsen bedienen en onderhouden, de vakmensen, die allerlei soorten plastics verwerken? Naast deze vragen, zo meent de stich ting, kunnen zelfs wel geheel nieuwe be roepen ontstaan.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2