Nog geen beslissing over nieuwe parate tankeenheden Luchtmacht verkoopt twintig Starfighters DEFENSIE KAN REKENEN OP 6 -7 PCT BEGROTINGSRUIMTE Ruimtevaart beter voor kinderen dan oorlogsspeelgoed Delensieplan voor rampeneenheden Reserveringen nodig voor kostbaar nieuw materiaal Vestigingsbeleid van buitenlandse firma 's niet verontrustend Vergiftiging voedsel in legerplaats VRIJDAG 21 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Stichting van de Arbeid ;,i West-D uitstand, dat wat ongélukkig idim neemt er twintig van Nederland Vervanging van jagers op onderzeeboten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De landmacht heeft nog geen beslissing genomen over de nieuwe tank, die de Centu rions bij de parate eenheden moet vervangen. Staatssecretaris Haex staat voor de vraag of bijvoor beeld de Engelse Chieftain of de Westduitse Leopard hiervoor op korte termijn in aanmerking komen, of dat hij moet wachten op de allernieuwste tank, de zoge naamde Main Battle Tank (de M.B.T.), die gezamenlijk door Amerika en West-Duitsland in ontwikkeling gebracht wordt. De MTst komt echter pas eind 1973 beschikbaar. In de Defensienota wordt geen duidelijke voorkeur uitgesproken. De MBT echter wordt de allermodern ste tank en de kans is toch wel groot, dat de keuze hierop zal vallen. Zeker is intussen, dat de landmacht dit jaar al geld gaat reserveren voor de toekom stige aankoop van de nieuwe tank. De luchtmacht gaat 20 Starfighters verkopen aan West-Duitsland. De on derhandelingen hierover zijn nog gaan- de. De verkoop is niet ondernomen, om- I 4at er geldtekort is, maar omdat deze •Starfighters overcompleet geraakt zijn, mede ook dank zij het _bijzcu}4pr veilig vliegen bij de Nederlandse luchtmacht. West-Duitsland heeft, zoals bekend, een groot aantal Starfighters verloren. Een noodzakelijke reserve aan toestellen is (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Defensie kan in 1969, 1970 en 1971 rekenen op 6 tot 7 procent van de budgettaire ruimte, aanmerkelijk minder dan in vorige jaren. Dit be tekent dat de begrotingen in de komende drie jaren mogen stijgen met 75 miljoen en twee keer met 95 miljoen. Dit dan los van de normale stijgingen als gevolg van algemene maatregelen bij salarissen en pensioenen. Uitgaande van de begroting 1968 van 3,275 miljard gulden, dat de efensiebegrotlng in de volgens drie jaren 3,377 miljard, 3,472 miljard en 3,568 miljard zal bedragen. Defensie kan niet meer verwachten gezien de algemene financiële situatie van de rijksmiddelen.' In zijn Defensienota deelt minister Den Toom mee, dat de defensielasten geleidelijk aan kleiner ge worden zijn. In 1963 bedroegen zij nog 18,7 procent van de overheidsuitgaven. Thans zijn zij terug-, gelopen tot, 14 procent. Dit percentage zal ook in de komende jaren dalen. Minister Dén Toom en zijn staatssecretarissen moeten met de grootste voor zichtigheid financieel blijven opereren. De totale be groting wordt in de komende drie jaren over de drie Los van de extra-uitgaven in de personele sfeer kunnen ded rie krijgsmachtonderdelen de opbreng sten van diensten en verkochte goederen zelf hou den. Voor de luchtmacht is dit 75 miljoen gulden door de verkoop van 20 Starfighters aan Duitsland. De marine kan rekenen op de meerdere loodsgelden in de komende drie jaren. De drie onderdelen moeten echter ook rekening hou den met reserveringen voor nieuw materiaal. De landmacht moet reserveren voor een aantal nieuwe tanks. Deze reservering moet nu al beginnen. De luchtmacht moet nieuwe elektronische apparatuur aanschaffen, aarbij dreigt een tijdelijk financieel tekort. Maar de luchtmacht kan waarschijnlijk tij delijk lenen van de reserveringen bij de luchtmacht. De stijging van de efensiebegroting wordt voor een deel beïnvloed door niet direct militaire zaken. Hieronder vallen prijsverhogende tendenzen, salaris maatregelen ook voor dienstplichtigen, de eisen aan kleding, voeding en legering, opleidingen e.d. Zeker is echter, dat de exploitatiekosten in de ko mende jaren ten gunste van de investeringen ge drukt moeten worden door besparingen en door ver betering van de doelmatigheid, zoals minister Den Toom en zijn drie staatssecretarissen in de Defensie nota meedelen. In verband met dit alles moet Defensie grote zuinig heid betrachten, hoofdzakelijk in de, cxploitatiesector. aarom o.in. gaat proffesoor dr. P. Verburg na, hoe de organisatie van t ministerie van Defensie ge stroomlijnd kan worden, tcrwül voor de landmacht een reorganisatieschema in studie is. De stroom- Desondanks kunnen de dienstplichtigen met ingang van volgend jaar rekenen op een weddeverhoging van ongeveer tien gulden per maand, een verhoging van een kleine 9 procent dus. Het ministerie laat in samenwerking met het minis terie van Sociale Zaken ook een onderzoek instellen naar de gezondheidstoestand van jonge Nederlanders. De laatste tijd is namelijk geconstateerd, dat het percentage afkeuringen weer begint te stijgen. Enige jaren geleden deed zich eenzelfde verschijnsel voor. Daarna kwam het percentage tot stilstand, maar bij de laatste keuringen steeg het aantal niet onaan zienlijk. Naar de oorzaken ervan kan op dit ogen blik alleen nog maar gegist worden. Een uitgebreid onderzoek zal de eventuele oorzaken wellicht kun nen aanwijzen. Verder zal een interdepartementale commissie dienstplichtbeleid onder voorzitterschap van oud staatssecretaris Peijnenburg een onderzoek instellen naar alle facetten van de dienstplicht en de dienst plichtigen. Vraagstukken over alternatieve dienst plicht, vrijstellingen, gewetensbezwaren e.d. komen hierbij aan de orde. Marine Landmacht Luchtmacht 828,8 Gemeenschappelijke uitgaven 67,- In miljoenen guldens: 1969 1970 1971 825,3 849,1 873,9 1.656,5 1.704,- 1.751,5 3 876.3 DEN HAAG De Stichting van de Arbeid is van mening, dat de verschil len in vestigingsbeleid met betrekking lot buitenlandse ondernemingen in Nederland en België niet verontrustend zijn. Wel moet een aantal knelpunten worden opgelost, opdat een evenwichtige situatie ontstaat met betrekking tot de vestigingsmogelijkheden. Schoolopleiding meer op praktijk instellen Tot deze conclusie is de stichting ge komen in een rapport, dat het resultaat is van 'n onderzoek naar de vraag, waar om buitenlandse ondernemingen zich in Nederland dan wel in do ons omrin gende landen vestigen. Mul name werd daarbij gedacht aan België, waar ook Nederlandse ondernemingen zich dc laatste jaren hebben gevestigd. Aanlei ding tot het onderzoek waren berichten, dat buitenlandse ondernemingen, in het bijzonder Amerikaanse, afzagen van het vestigen van een nieuw Industrieel be drijf in ons land en daartoe wel in Bel gië overgingen. De stichting beveelt een continue voor lichting over de vestigingsmogelijkheden in ons land. vooral over het industriële en sociaal-economische klimaat, aan. In geval van voorgenomen vestiging moet worden gezorgd voor de nodige begelei ding. Voorlichting en begeleiding moeten niet alleen geschieden door de overheid, maar ook door de werkgevers- en werk nemersorganisaties. Het industrialisatiebeleid moet in het kader van de ruimtelijke ordening een duidelijke plaats innemen. De wijze en het tijdstip waarop plannen en maatre gelen in het ruimtelijk ordeningsbeleid worden uitgevoerd, moeten zoveel mo gelijk worden aangepast aan het bevor deren van de industrialisatie. Het lijkt de stichting van de arbeid wenselijk bij het werven van industrieën voor de zogenaamde stimuleringsgebie den in het kader van de rente-bonusre geling de stringente eis te laten verval len, dat alleen bijzondere projecten daarvoor in aanmerking komen. De in vesteringspremieregeling zou op een aan tal punten verbeterd moeten worden. De minister van Economische Zaken zou de bevoegdheid moeten hebben de facilitei ten toe te passen in individuele gevallen buiten de stimuleringsgebieden, als de omstandigheden in de desbetreffende regio dit vragen. In het algemeen moet voortdurend de aandacht gevestigd worden op nieuwe Aqrm^n vah' verbetering van hel, indus- WtèÈhA K ben, buitenlandse concurrentie slagvaar dig tegemoet te treden. Nagegaan daar niet meer aanwezig. Wel is be paald, dat de luchtmacht het geld van deze verkoop op haar begroting- mag tellen, noodzakelijk om nieuwe elektro nische apparatuur te kunnen aanschaf fen. Uiterlijk 1971 zal de reorganisatie bij de luchtmacht voltooid zijn. Dan is de bezetting van de vliegbasis als volgt: Leeuwarden: twee F-104G luchtver dedigingssquadrons. Soesterberg: het F-27 transport squadron, de SAR-vlucht, een Ame rikaans interceptiesquadron alsmede in vredestijd één vliegend squadron en het onderhouds- en materieel- squadron van de groep lichte vlieg tuigen. Volkel: incl. de VLB de Peel: twee in sterkte verminderde, met F-104G vliegtuigen uitgeruste „strike" squa drons en het verkenningssquadron, dat thans nog op Twenthe is ge plaatst. Twenthe: één tactisch squadron ie vens operationele opleidingsschool, alsmede de transitie-opleidings school, beide uitgerust met NF-5- vliegtuigen (deze laatste eenheid eveneens in oorlogstijd als tactisch squadron te bestemmen). Eindhoven: twee NF-5 operationele squadrons. Güze-Rijen: de met S-ll-vliegtuigen uitgeruste EVO, alsmede de offi ciers- en kaderschool. Deelen: de staf en twee vliegende squadrons van de groep lichte vlieg tuigen, alsmede de helicopter vlie- geropleidingschool. Vliegveld Ypenburg: incidenteel na tijdige waarschuwing ter beschik king oor bezoekende vliegtuigen. De luchtmacht moet zich na 1968 gaan bezighouden met de vervanging van de Startfighter F-104G. Hiervoor is samen werking gevonden met een aantal ande re, vooral Europese NAVO-landen. De studie over de eisen waaraan dit nieu we vliegtuig moet voldoen, is bijna ge- Kon. Marine De Koninklijke Marine moet op lan gere termijn de onderzeeboot] agers van de respectievelijk Holland- en Friesland klasse gaan vervangen. Daarvoor is de plaats komen twee typen fregatten. Het ene typy fregat wordt vooral bestemd voor de onderzeebootbestrijding. Het tweede type dient geschikt te zijn voor de oppervlakte- en luchtverdediging. Romp- en machinekamer worden hier bij zoveel mogelijk hetzelfde gehouden. Staatssecretaris Van Es blijft vasthou den aan het belang van atoomonderzee- ers. Maar allerlei onbekende factoren van tijd en geld hebben hem doen be sluiten bij de bestaande plannen op kor te termijn geen rekening te houden met bouw c.q. koop van een atoomonderzee- Mogélijk ivordt de B.M.T. nieuwe tank gekozen. De Chieftain en de Leopard komen er niet aan vervangen worden door nieuwe vliegtui gen. Welke type vliegtuig het wordt, is nog niet uitgemaakt. De kruiser De Ruyter gaal rond 1975 uit de vaart. Dan zijn inmiddels twee geleide wapensfregatten in dienst geko- Minister Klompé tot fabrikanten DEN HAAG (ANP) Zoeken naar de beste vorm van speelgoed waarmee kin deren hun aggressic kunnen afreageren. Deze suggestie deed donderdagmiddag op haar departement in Rijswijk minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk het be stuur van de Nederlandse vereniging van speelgoedfabrikanten aan dc hand. Zij deed een beroep op de fabrikanten speel goedsoldaatjes, geweren en pistolen te vervangen door andere attributen. van een vredesmentaliteil. Volgens de bewindsvrouwe moet het mogelijk zijn voor kinderen hun aggressie af te rea geren met speelgoed dat geen oorlogs tuig is. Daarbij dacht zij o.m. aan de ruimtevaart en de vliegtuigen. Minister Klompé merkte dit op nadat de heer J. Th. Kamlag, voorzitter van de vereniging van speelgoedfabrikanten, haar een grote speelgoedbeer had over handigd met een lijst van woonwagen centra en tehuizen voor gehandicapte kinderen. Deze instellingen wordt in de speelgoedweek van 24 tot en met 28 juni voor 50.000 gulden aan speelgoederen ge schonken. De heer Kamlag wees nog op de stappen die genomen zijn om verant woord speelgoed te maken. In samen werking met o.a. prof. Bladergroen gaat de vereniging ook een onderzoek instel len om een beter inzicht te krijgen in het zogenaamde aangepaste speelgoed voor gehandicapten. Tijdens de speelgoedweek zal een speelgoedtrein door ons land rijden die in elke provincie speeltuig brengt voor woonwagencentra en kindertehuizen- Dinsdag zal dit met feestelijkheid in Nij megen gebeuren. Dan rolt de woonwagen van Pipo en Mamaloe van de trein. Zes tig Nijmeegse woonwagenkinderen zul len voorts morgen in Amsterdam door de speelgoedfabrikanten worden ont haald. Aangezien de kinderen bang van water zijn wordt de traditionele rond vaart door de grachten overgeslagen. Daar staat tegenover dat zij in het def tige Hilton Hotel zullen worden ontvan gen. Daar gaan de kinderen eten en zul len zij een zeer uitgebreid ingerichte speelzaal bezoeken. Baby uit auto geslingerd en om leven gekomen AMSTERDAM (ANP) Bij een ver keersongeluk op de Coentunnelweg in Amsterdam is gisteren een vier maan den oude baby om het leven gekomen. Het kindje werd uit de door zijn moe der bestuurde auto geslingerd toen deze bij het inhalen van een vrachtwagen slipte, tegen de vangrail botste en ver volgens enige malen over de kop sloeg. moet worden, of wellicht ook andere sti muleringsmaatregelen daurvoor in aan merking komen. Een vereenvoudiging van de procedure met betrekking tot de vele door verschillende instanties te ver lenen vergunning, ontheffingen e.d. als mede een centrale coördinatie daarbij verdient aanbeveling. Er moet, aldus de stichting, vooral aandacht worden ge schonken aan de vraag, In hoeverre het vestigen van nieuwe, ook buitenlandse bedrijven in bepaalde delen van het land voldoende vervangende werkgelegen heid biedt voor het aldaar bestaande aanbod van arbeidskrachten. In dit ver band zal veelal een her- en bijscholing noodzakelijk zijn, waartoe tijdig de no dige maatregelen moeten worden ge troffen. De stichting heeft voorts geconstateerd dat bij de vestiging van buitenlandse be drijven de evenwichtige sociale verhou dingen en de continutïeit daarvan in ons land een grote vertrouwenwekkende rol spelen. De niet exact te analyseren voor- en nadelen van de mentalitelts- verschillen tussen België en Nederland hebben voornamelijk betrekking op vel schillen in ambtelijk en industrieel kli maat. Deze worden mede bepaald doof economische, maatschappelijke en po litieke ontwikkelingen, waarbij ook hec volkskarakter een belangrijke rol speelt. Deze verschillen kunnen richtinggevend zijn voor het vestigingsbeleid van buiten landse ondernemingen. Vele buitenlandse bedrijven hebben bij hun vestiging in Nederland ervaren, dal de schoolopleiding en de vorming in het algemeen zich meer dienen in te stellen up de praktijk van het bedrijfsleven. Vooral de ontwikkeling van de techno logie, de toenemende mechanisatie en automatisering vereisen een duidelijk op de praktijk gerichte technische oplei ding, in het bijzonder met het oog op de plaatsingsmogelijkheden van meer en hoger geschoolde arbeidskrachten, zo besluit de stichting. (ADVERTENTIE) UITZENDING NAAR IEDER RAMPGEBIED (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie heeft 'n plan In voorbereiding voor de oprichting van rameneenheden. Deze eenheden, gevormd uit alle krijgs- machtonderdclen de dienstplichti gen op vrijwillige basis moeten, al dus de minister, onmiddellijk na het In roepen van hulp bij rampen kunnen ver trekken. De bedoeling is, dat de rampeneenhe den niet alleen in Nederland of in Euro pese landen optreden, maar ook daarbui ten. Het personeel krijgt daarbij de be schikking over alle mogelijke materialen die voor de bestrijding van de rampen en voor de hulpverlening aan de bevol king noodzakelijk zijn: tenten, dekens, handmateriaal. Ook voedingsmiddelen behoren bij de materële voorzieningen van de rampeneenheden. Minister Den Toom wil in verband hier mee komen tot samenwerking met het Rode Kruis en andere organisaties, die zich bij voorkomende rampen inzetten voor de hulpverlening. In Nederland is dit o.a. ook een samenwerking mét de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In de vandaag verschenen defensieno ta geeft de minster summier aan wat zijn (Van c r parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Vonhoff en Koudijs (beiden VVD) hebben de staatssecretaris Haex (land macht) gevraagd of het waar is dat zich in een legerplaats verschijnselen van voedselvergiftiging hebben voorge daan. Is het waar dat dit mogelijk een gevolg is van het feit, dat dc etensblik- ken zeer onvoldoende gereinigd konden worden? vragen zij. Als dit zo is willen zij weten welke maatregelen getroffen worden om herhaling in deze en even tueel andere legerplaatsen zoveel moge lijk uit U sluiten. plannen zijn. De detachementen voor de lampeneenheden moeten gevormd wor den door personeel, dat in werkelijke dienst is en onmiddellijk kan vertrekken. Het materiaal, dat hiervoor bestemd is, krijgt eigens centrale ruimten, zodat tijd verlies zo klein mogelijk gehouden kan Het plan is ontstaan uit de incidentele hulpverlening van militaire eenheden in de afgelopen jaren. Zoals bekend hebben enkele technische eenheden tijdens de rampen in Noord-Italië hulp verleend. Andere eenheden bevinden zich in In dia om te helpen bij ontwikkelingspro- Incldenteel is in 't verleden ook hulp verleend door eenheden die door om standigheden ter plaatse waren, jaren jaren geleden b.v. in de Franse leger plaats La Courtine. Defensie hoopt de plannen zo spoedig mogelijk uitgewerkt te hebben, waarbij ook de eenheden aangewezen kunnen Earl Warren afgetreden WASHINGTON (A.P.). Earl Warren is vandaag afgetreden als opperrechter van de Verenigde Staten, zo is in gezag hebbende kringen ln Washington ver nomen. Warren leidde destijds de com missie die moest nagaan onder welke omstandigheden president John Kennedy vermoord werd. Het resultaat was het omstreden rapport-Warren. Het leger gaat zorgti

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5